Şimdi Ara

memoright ftm plus ssd kullanıcı incelemesi..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
0
Favori
8.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • iki farklı ssd başlığı altında kullanım tecrübelerimi yazmıştım. şimdi bunları tek başlık altında toplayalım ki belki ssd almak isteyenlere bir fikir verir.

bu ürünün resmi sitesinden aldığım modelin linki.

http://www.memoright.com/webe/html/product/03.aspx?Page=1&p=2&num=187

sitede bir bilgi olmamasına rağmen bu modelin senkron nand kullandığını öğrendim.

şimdide tom's hardware sitesince yapılan 2011 yılı ssd modelleri arasında memoright ftm plus'ın benchmark olarak yerini bir görelim.

http://www.tomshardware.com/charts/ssd-charts-2011/benchmarks,129.html

listeler tek tek link olarak verildiğinden ben en azından as ssd sonuçlarını derledim.

Bencmark testine katılan modeller

Memoright FTM Plus
    ADATA S511
    Apacer Turbo II_AS602
    Corsair Force F160
    Corsair Force GT
    Corsair Force Series 3
    Crucial M225
    Crucial m4
    Crucial RealSSD C300
    Crucial RealSSD C300
    Intel SSD 320
    Intel SSD 510
    Intel X25-M G2
    Intel X25-V
    Kingston HyperX
    Mach Xtreme MX-DS Turbo
    Mach Xtreme MX-Jet Pro
    Memoright FTM-25
    Micron RealSSD P300
    OCZ Agility 3
    OCZ Vertex 2
    OCZ Vertex 2E
    OCZ Vertex 3
    Patriot Inferno
    Patriot Torqx2
    Patriot Wildfire
    Plextor M2
    RunCore Kylin II
    RunCore RCP-V-S251B-MC
    RunCore RCP-V-T251B-MC
    Samsung MCCOE64G5MPP
    Samsung PM810
    Samsung SS1605
    Samsung SSD 470
    Silicon Power E20
    Silicon Power V20
    Western Digital SiliconEdge Blue

Sonuçlar

AS-SSD 4K Q64 Random Read : 3. sıra
    AS-SSD 4K Q64 Random Write : 3. sıra
    AS-SSD 4K Random Read : 17. sıra (çoğu model 21mb ile 24mb arasında değerlere sahip)
    AS-SSD 4K Random Write : 1. sıra (ilk on model 94,5mb ile 109mb arasında sıralanıyor)
    AS-SSD Game Copy Benchmark : 5. sıra
    AS-SSD ISO Copy Benchmark : 5. sıra
    AS-SSD Overall Read Score : 3. sıra
    AS-SSD Overall Total Score : 2. sıra
    AS-SSD Overall Write Score : 3. sıra
    AS-SSD Program Copy Benchmark : 5. sıra
    AS-SSD Read Access Times : 22. sıra (çoğu modelin değeri 0,12 - 0,13 - 0,14 arası, fark yok gibi bişey)
    AS-SSD Sequential Read : 4. sıra
    AS-SSD Sequential Write : 8. sıra
    AS-SSD Write Access Times : 23. sıra (çoğu modelin değeri 0,20 - 0,21 - 0,22 arası, fark yok gibi bişey)

----------------------------------------------------

bu da kitguru sitesinin memoright ftm plus ssd diskinin incelemesi.

http://www.kitguru.net/components/ssd-drives/zardon/memoright-ftm-plus-240gb-ssd-review-sata-iii/

bu incelemeden de bir kaç derleme yapalım.

Testte kullanılan makina konfig :

CPU: Intel Core i7 2600k
    Motherboard: asus P8P67 Deluxe
    Memory: 12gb ADATA DDR3 2000mhz 9-11-9-24

Crystaldiskmark 3.0.1 sonucu

Atto disk benchmark sonucu

bendeki durum 256'ya kadar yazma hızı yüksek. ama bu benim pc'nin chipsetinin marifeti kesinlikle. yukarıda verdiğim test sonuçlarına bakarsak sorunun benim pc'den kaynaklandığını görüyoruz. sanıyorum amd'nin sata driver'ları ile ilgili bir problem. ama neticede windows uçak oldu resmen. yukarıda kitguru sitesinin yaptığı atto testi ile benim pc'nin atto testi arasındaki farkı anlamak mümkün olmaz bence.

AS SSD 1.5.3784 sonucu

Şimdi de gelelim benim pc'de olan bitene.

Benim makina konfig :

ecs a990fxm-a (990fx çipset)
    amd fx6100 işlemci (overclock yok)
    16 giga geil value 1600 ram (1333 de çalışıyor)

Atto disk benchmark sonucu

IOmeter sonucu

şimdi de kullanıcı deneyimlerimize geçelim.

windows açılış süresi boot ekranını geçtikten sonra 22 saniye ama aslında 16 saniye falan. çünkü windows başlıyor logosu çıktıktan sonra hdd ışığı yanmadan bir 6 saniye bekliyor. bu da benim sistemin işidir mutlaka. niye bekliyor diye bios'u kurcaladım ama bişey çıkmadı. internette videolara baktım, ssd'lerden windows 7 boot süresi ortalama 16-17 küsür saniyelerde filan. ama milletin pc'si benimki gibi beklemiyor 6 saniye açılış logosunda. belki bir bios update'i ile düzelir ilerde. düzelmezsede hiç sorun değil, 6 saniyede bekleyelim yani, füzemi fırlatıyoruz? bu arada sistem açıldığında kaspersky anti virus ve msn'de yükleniyor bu 22 saniye içinde tabi. boot ekranından sonraki windows başlıyor logosundan windows açıldıktan sonra mouse işaretçisindeki meşgul yuvarlağı geçene kadarki süredir 22 saniye.

photoshop cs5 nik color 4 plugini ile ilk başlangıç 6 saniye, sonra kapatıp yine açmak 4 saniye.

durum bundan ibaret. şahsi kanaatime göre bu seviye bir cihaz için fiyatı oldukça uygun. ben kampanyadan 179 usd + kdv'ye aldım yani yaklaşık 380 lira falan ediyor.

son olarak bu ssd'leri kim icad etti ise en derin saygılarımı sunuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murdocklawless -- 8 Ocak 2012; 23:08:06 >

• Konuyu açman iyi olmuş hocam
  • emeğinize sağlık..bişey sormak istiyorumm..ben attoda normale çok yakın değerler alırken AS SSD de normalden çok düşük değerler alıyorumm.. hangi programa güvenmem gerekecek benim şimdi.. programların çalışma mantığından mı bilmiyorum iki program çok farklı sonuçlar veriyor...sonuç olarak resimdeki gibi atto değerleri normal ama AS biraz garip değil mi sizce de ??

• her program farklı algoritmalar kullandığından sonuçlar elbette farklı olacaktır. as ssd ile aldığın sonuçları internette diğer markaların as ssd ile yapılmış testleri ile karşılaştırmaktan başka çare yok. aynı şey atto ve diğer benchmark programları içinde geçerli elbette.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murdocklawless

her program farklı algoritmalar kullandığından sonuçlar elbette farklı olacaktır. as ssd ile aldığın sonuçları internette diğer markaların as ssd ile yapılmış testleri ile karşılaştırmaktan başka çare yok. aynı şey atto ve diğer benchmark programları içinde geçerli elbette.

peki şööle desem: 60 gb force sata3 ile 120gb force gt sata3 ü karşılaştırdığımda atto da çok yakın sonuçlar çıkarken christal ve AS SSD de 2 kat farklı sonuçlar veriyor..dediğinize göre atto ile karşılaştırdığımda normal ama AS farklı sonuçlara sebep oluor.neden olabilir ? karşılaştığım bu sıkıntı aşağıdaki linkte biraz daha tartışmalı ilerlemiş boyutta rica etsem bir inceler misiniz ?? (konu benim değil benim paylaştığım aşağıda eklendi benim yazdığıma bakın.. )

http://resim.donanimhaber.com/m_56359571/mpage_1/f_/key_//tm.htm#56374102

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lonely warrior -- 8 Ocak 2012; 18:06:00 >

• force ile force gt serisi arasında fark var yanlız. force gt serisi büyük ihtimalle yeni generasyon nand ve sandforce işlemcisi kullanıyor ve farkta bu yüzden çıkıyor.

force serisi 280mb read, 270mb write değerlerine sahip, gt serisi ise 555mb read, 515mb write değerlerine sahip. force serisi büyük ihtimalle sandforce 1200 serisi çipe, gt serisi ise 2100/2200 serisi sandforce çipe sahip. bunlar tahmin, zira internette hangi çipi kullandıklarını bulamadım.

atto'da çok yakın sonuçlar çıkması mantıksız, en az iki kat fark çıkması lazım iki ssd arasında. şöyle birşey olabilir, iki ssd'yi de denediğin pc'de sadece sata2 portu varsa sata2 teoride 300mb/sn destekler. yani force serisi maksimum değerine ulaşabilir ancak gt serisi ulaşamaz. ikinci olabilecek şey ssd'leri denediğin pc'de sata3 vardır ancak doğal olarak değil üçüncü parti chipset üreticileri ile desteklenmiş olabilir. mesela çoğu anakartta marvell serisi sata3 chipleri vardır ve marvell ssd'lerde pekte iyi geçinemiyor, sebep bu da olabilir.

son dönem intel veya amd çipsetlerinde doğal sata3 desteği var ve ssd'ler maksimum değerlerine rahatça ulaşabiliyorlar. mesela benim anakarttaki 990fx çipseti doğal olarak sata3 desteği veriyor. bu yüzden memoright ftm plus ssd okuma testine 536mb yazma testinde de 491mb değerlerine ulaşmış. tabi bu değerlere senkron nand ve son jenerasyon sandforce 2281 çipi kullanması ile ulaşıyor. ssd alırken bunlara dikkat etmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murdocklawless -- 8 Ocak 2012; 19:14:57 >

• quote:

force ile force gt serisi arasında fark var yanlız. force gt serisi büyük ihtimalle yeni generasyon nand ve sandforce işlemcisi kullanıyor ve farkta bu yüzden çıkıyor.

force serisi 280mb read, 270mb write değerlerine sahip, gt serisi ise 555mb read, 515mb write değerlerine sahip. force serisi büyük ihtimalle sandforce 1200 serisi çipe, gt serisi ise 2100/2200 serisi sandforce çipe sahip. bunlar tahmin, zira internette hangi çipi kullandıklarını bulamadım.

atto'da çok yakın sonuçlar çıkması mantıksız, en az iki kat fark çıkması lazım iki ssd arasında. şöyle birşey olabilir, iki ssd'yi de denediğin pc'de sadece sata2 portu varsa sata2 teoride 300mb/sn destekler. yani force serisi maksimum değerine ulaşabilir ancak gt serisi ulaşamaz. ikinci olabilecek şey ssd'leri denediğin pc'de sata3 vardır ancak doğal olarak değil üçüncü parti chipset üreticileri ile desteklenmiş olabilir. mesela çoğu anakartta marvell serisi sata3 chipleri vardır ve marvell ssd'lerde pekte iyi geçinemiyor, sebep bu da olabilir.

son dönem intel veya amd çipsetlerinde doğal sata3 desteği var ve ssd'ler maksimum değerlerine rahatça ulaşabiliyorlar. mesela benim anakarttaki 990fx çipseti doğal olarak sata3 desteği veriyor. bu yüzden memoright ftm plus ssd okuma testine 536mb yazma testinde de 491mb değerlerine ulaşmış. tabi bu değerlere senkron nand ve son jenerasyon sandforce 2281 çipi kullanması ile ulaşıyor. ssd alırken bunlara dikkat etmek lazım.

Bende siparişimi verdim sevgi değer Hocam :) Gelince yorumları yazarım diğerleri sadece corsair yada ocz diye marka fanatikliğine gerek yok hepsi aynı işi yapıyorsa fiyatta şuan hesaplı almak doğru bir seçim oldu benim için.

• hayırlı olsun. kesinlikle farkı hissedeceksin. senin pc'de sata3 çipset destekli mi yoksa üçüncü parti çip destekli mi?

valla ben yıllarca marka fanatikliği demeyeyim ama sürekli intel ve nvidia kullandım. şimdi işlemcide de ekran kartında da amd kullanıyorum gördüm ki bir markaya saplanıp kalmak saçma sapan bir işmiş.

birde ssd'lerin üretimi çok zor değil. orataya koyacağın şey belli. nand üreticisi belli, kontrolcü üreticisi belli. nand'ları al, birde kontrolcü al küçük bir devrede birleştir, oldu bitti yani. kaliteyi nand'lar ve kontrolcü belirliyor, dolayısı ile hiç bir üretici amerika'yı yeniden keşfetmiyor ssd üretirken. kısaca hepsi birbirinin benzeri ise o zaman daha az para verip alabileceğin en mantıklı çözüm olur.

birde teknik servis olayı alacağın markada etkili olabilir ki memoright markasını oksid bilişim getiriyor ve bu adamlar cidden sorunsuz insanlar. media player'ımı sorgusuz sualsiz bire bir değiştirdiler yani. artı şurası düzgün çalışmıyor, burasında sorun var diye söylediğim şeyler gelecek firmware'lerde düzeltilmiş olarak geri geldi.

tekrardan hayırlısı olsun, sonuçlarını bekliyorum.

• quote:

force ile force gt serisi arasında fark var yanlız. force gt serisi büyük ihtimalle yeni generasyon nand ve sandforce işlemcisi kullanıyor ve farkta bu yüzden çıkıyor.

force serisi 280mb read, 270mb write
    değerlerine sahip, gt serisi ise 555mb read,
    515mb write değerlerine sahip. dediniz ancak benim force umun da sata3 destekli tabi 550mb/sn okuma 500mb/sn de yazma hizi mevcut kutu uzerinde. bu sonuclari atto da yakaladim zaten ancak as ssd de bi sikinti var iste ben de cozemedim..2 laptopun da sata3 destegi var.. bu durumda 60 force un ve 120 force gt nin iki program da da cok yaklasik deferler vermesi beklenir oyle degil mi..ancak boyle cikmiyor as de. atto cok dogal olarak 550 okuyor. hddled programindan takip ediyorum. ama sanki as ssd laptopu zorlamior nasil bi calisma mantigi varsa..*??

• valla ben corsair'in sitesinden bakıpta söyledim force'un okuma yazma değerlerini. belki de başka bir serisi daha var force'un, emin değilim. as ssd'de de sorun olabilir bir ihtimalle ancak tom's hardware gibi yılların inceleme sitelerinin de kullandığı bir program as ssd yani. işin içinden çıkmak zor.
  • quote:

valla ben corsair'in sitesinden bakıpta söyledim force'un okuma yazma değerlerini. belki de başka bir serisi daha var force'un, emin değilim. as ssd'de de sorun olabilir bir ihtimalle ancak tom's hardware gibi yılların inceleme sitelerinin de kullandığı bir program as ssd yani. işin içinden çıkmak zor.

kullandığım ssd linkte.. yani 500 lü mb lerde okuma yazma hızı mevcutken (atto da gördüm değerleri)..AS SSD ve Christal mark neden max 200mb lerde kalıyo anlamadım..bunu yeni konuda açcam eğer bi çözüm bulamazsak ???

http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-cssd-f60gb3-bk-60gb-force-3-serisi-sata-30-ssd-(550mb-okuma--490mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=56067

• haa sendeki force 3 serisiymiş, benim baktığım ilk seri olabilir bir ihtimal. valla aklıma mantıklı bir sebep gelemiyor konu ile alakalı?
  • quote:

haa sendeki force 3 serisiymiş, benim baktığım ilk seri olabilir bir ihtimal. valla aklıma mantıklı bir sebep gelemiyor konu ile alakalı?

tamam teşekkürler cevaplarınız için..
  • rica ederim.
  • Bende bu modelin 60gb' lığını sipariş ettim ince hesaptan kargoyu bekliyorum yarın burada olacak inşallah.
  • ssd'ni alıp windows'unu bunun üzerine kurduktan sonra aşağıda linkte yazanları mutlaka yapmanı tavsiye ederim. hem ssd'nin hızı bir nebzede olsa artar hemde ömrünü uzatır.

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?63273-*-Windows-7-Ultimate-Tweaks-Utilities-*&p=442158&viewfull=1#post442158

hayırlı olsun, çok memnun kalacaksın ssd'den.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murdocklawless -- 11 Ocak 2012; 0:27:07 >
  • Selamlar

Bende bu inceleme sonrası biraz daha kendimi zorlayıp (maddi anlamda) memoright 120GB SSD aldım. Aslında kullandığım notebook SATA2 arabirimini destekliyor yani SATA 3 hızlarında kullanamayacağım ama ileride bir daha sat - al vs yapmamak için SATA 3 tercih ettim. Benim test sonuçlarım da şöyle

http://imageshack.us/photo/my-images/684/crystalmark.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/825/attotest.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/580/asdstest.jpg

İşletim sistemini HDD dan Acronis 2012 Home ile yedekleyip SSD ye recovery yaptım. Dolayısı ile şunu sormak istiyorum.

Acaba sıfırdan windows kursam pozitif yönde performans farkı olur mu? Sonuçta eski işletim sisteminin imajını almış oldum ve nerden baksanız 1 senedir kullanıyor idim. Dolayısı ile zaten bir performans düşüşü oluşmuştu normal diskimde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HardCry -- 16 Ocak 2012; 13:26:43 >

• sonuçların sata2 için gayet normal. yanlız ssd'nin ömrünü uzatmak için aşağıdakiler yapmanı tavsiye ederim.

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?63273-*-Windows-7-Ultimate-Tweaks-Utilities-*&p=442158&viewfull=1#post442158

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murdocklawless -- 16 Ocak 2012; 13:40:11 >
  • quote:

ssd'ni alıp windows'unu bunun üzerine kurduktan sonra aşağıda linkte yazanları mutlaka yapmanı tavsiye ederim. hem ssd'nin hızı bir nebzede olsa artar hemde ömrünü uzatır.

http://www.ocztechnolog****.com/forum/showthread.php?63273-*-Windows-7-Ultimate-Tweaks-Utilities-*&p=442158&viewfull=1#post442158

hayırlı olsun, çok memnun kalacaksın ssd'den.

Sevgili dostm ne çok şey var burda :)) sen bize en önemlilerin resimleirni koyarsan kendi pcinden bizde yapalım ona göre :)

• ben kayıt defteri işine hiç girmedim..diğerlerini yap ama..benim ki sata 3 destekliyo da nooluyo :D atto değerleri 550mb lerde..ama as ssd de senle aynı puanı almışım.. bi taraftan sata3 gibiymiş davranıp bi taraftan sata2 modunda çalışıyo heralde ne zeki bi ssd bu yaa

https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1124469/1D7AFE7F468A48638E95C4BBB75869D6.jpg

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.