Şimdi Ara

Apple dört çekirdekli A6 işlemcisinde üretime Samsung ile devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
4.476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Apple'ın yeni yılda pazara sunacağı cihazlarda kullanılmak üzere A6 işlemcisini geliştirdiği çok uzun süredir biliniyor. Detayları sır gibi saklanan yeni işlemci, Digitimes'ın yeni bir haberine göre dört çekirdekli tasarımı temel alacak gibi görünüyor. Bilindiği üzere şu an dört çekirdekli tek platformu Kal-El kod adlı Tegra 3 ile Nvidia sağlarken, bu alanda sektörün en büyük oyuncusu olan Qualcomm, 2012'nin ilk yarısında çift çekirdekli tasarım ile devam edeceğini, hem performans hem de güç tüketimi olarak Tegra 3'ü geride bırakacağını ifade ediyor. Samsung ise resmi duyurusunu bir süre önce yaptığı Exynos 4412 işlemcisi ile üst seviyede yer alacak yeni nesil Galaxy cihazlarında vites yükseltmeye hazırlanıyor.

Digitimes'ın haberine göre tasarımı bizzat Apple tarafından yapılan, hacimli üretimi ise Samsung'un tesislerinde gerçekleştirilecek A6 işlemcisi de dört çekirdekli olacak. ARM'ın Cortex-A9 tasarımını temel alacak olan işlemci için merak edilen detay ise grafik kanadı. iPad 2 ve iPhone 4S'te kullandığı A5 işlemcisinde, Imagination firmasının çift çekirdekli PowerVR SGX543MP GPU'sunu kullanan ve bu açıdan şu an akıllı telefon pazarında en yüksek grafik performansını sunan Apple'ın, Tegra 3 ile artan rekabet karşısında GPU tercihini de güncellemesi beklenirken, nasıl bir konfigürasyona yer verileceği henüz bilinmiyor. A6 işlemcisinin iPhone 5'te kullanılması beklenirken, endüstri içerisindeki bazı iddialara göre 2012 ile birlikte Apple, iPad ve iPhone için ayrı CPU stratejileri izleyerek iPhone için farklı bir tasarım sunabilir. Bu maliyeti arttıracak bir detay olarak görünse de şirketin tamamiyle akıllı telefonlar için geliştirilmiş işlemci üzerinde çalıştığı iddiası da gündeme geldi. 

• Tamamen akıllı telefonlar cpu geliştirmesi kısa vadede maliyetli olabilir fakat uzun vadede belli bir temele oturan ve her modelle daha da optimize edilen işlemciler üretebilir. Tegra 3'ün izlediği yola benzer bir şekilde temel işlevlerin düşük güç tüketen bir çekirdek ile yönetilmesi hem 2 günü geçmeyen batarya ömrünü uzatır hemde zaten oldukça verimli çalışan işletim sistemi için (IOS) pek de bir sorun teşkil etmez.
  • işlemçiyi 4 çekirdek yapacağınıza pili 4 kat yapın daha iyi
  • Arkadaşlar APPLE Dört Çekirdek İşlemcili Telefonunu Çıkartır Çıkartmaz Almayı Düşünüyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: seven44

işlemçiyi 4 çekirdek yapacağınıza pili 4 kat yapın daha iyi

aynen öyle
  • Mesele 4 çekirdek değil bence mesele onu tasarrufu kullanma sonuçta pirizle gezmek istemiyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • A6 işlemcisi bence Cortex-A15 olmak zorunda 4 çekirdekli olsa ne olur infinity blade 3 içinmi işlemci çıkartıyorlar sanki. 4 çekirdekliyi gitsin Nvidia çıkartsın
  • apple ın çıkaracağı yeni ürünlere ait çok fazla haber çıkmaya başladı. pil ve muhtelif sorunları olan 4s ten umudunu kesti sanki. Şikayetler ve baskı artarsa ip5 veya başka isimli yeni modelini haziran ayında görebiliriz.

avrupa genelinde ip4s in satışının düşmesi de manidar:http://forum.donanimhaber.com/m_55878199/mpage_1/key_/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.t.y. -- 29 Aralık 2011; 11:53:42 >
  • kardesim millet burada birbirine dusuyor, benimki seninkini dover v.s. diye, admlar catir, catir ortaklik yapiyor (kisaca herkez isine bakiyor) cikan sonuc: Fanligin geregi yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aykutx

quote:

Orijinalden alıntı: seven44

işlemçiyi 4 çekirdek yapacağınıza pili 4 kat yapın daha iyi

aynen öyle

telefonun agirliginin yaridan fazlasinin pil oldugunu dusunursek; herhalde 400 gramlik bir telefon tasimak hic de hos olmaz.
  • Ayrılsak da beraberiz diye bi dizi vardı, o geldi aklıma :)
  • A5 çift çekirdek GPU su tegra 3 eşitmi şimdi anlamdım ?
  • Bu adamlar tasarladıkları teknolojileri, üretmeleri için nasıl başka fabrikalara güvenip veriyorlar yahu?
    Üstelik iki firma aynı teknolojide birbirinin rakibi ezeli rakibi.

Ben güvenemezdim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertacarslan

Bu adamlar tasarladıkları teknolojileri, üretmeleri için nasıl başka fabrikalara güvenip veriyorlar yahu?
    Üstelik iki firma aynı teknolojide birbirinin rakibi ezeli rakibi.

Ben güvenemezdim :)

Birbirlerine erkek sözü veriyolar
  • kime ürettirecekti ya samsung uçtu valla her i phone satışından gelir elde edecek çünkü işlemci satıyor:)
  • Engurlu , sertacarslan , gözleri bağlı çalışıyor Çinde işçiler...
  • İlk defa kavgasız bir apple haberi.
  • samsung chiplere bir pislik yapmassa iyi :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Whisper911

samsung chiplere bir pislik yapmassa iyi :D

Trojan atarmış :)
  • Mevcut işlemciler hangi programda veya oyunda şişiyorki böyle bir olaya gidiliyor, pil teknolojisine yoğunlaşsalar daha iyi bence.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.