Ford Focus C-Max
9656 Cevap611159 Görüntüleme25 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

107 Mesaj
24 Ocak 2006; 12:10:18 

1.C-max araç kullanan arkadaşlar özellikle continental sportack2 lastikle kullanan arkadaşlar yola tutunamama veya lastikte baloncuk ile karşılaşan oldumu..
2.Araç bilgisayarında test menüsü varmı.. Buna ulaşabilen oldumu ( dizel ghia )
3. Araç içi tıkırtı sorunu yaşayan varmı ne şekilde çözdünüz..

[ Edit : Konu başlığı biraz daha açıklayıcı olması için değiştirildi. Lütfen ilk mesaj ı biraz daha zenginleştirelim. Fotoğraflar araç hakkında genel bilgileri ilk mesajda toplıyalım.
Anlayışınız için teşekkürler ... ]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gkhn_ -- 26 Mayıs 2006; 12:25:20 >

" Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize görecekleri tahsil ne olursa olsun, özellikle ve herşeyden önce, Türkiyenin istiklaline, kendi benliğine, bütünlüğüne, milli ananelerine düşman olan unsurlarla mücadele etme gereği öğretilmelidir. " Mustafa Kemal ATATÜRK

17 Mesaj
24 Ocak 2006; 12:16:36 

Arkadaşım,
Öncelikle aracın hayırlı olsun, çok doğru bir tercih diyorum.
Sorularına gelince,
Aracım henüz 1000 km de bu nedenle lastiklerde bir sorun için çok erken diye düşünüyorum. Şu ana kadar ses de gelmedi. 2 sorun hakkında bilgim yok. Ancak yakıt tüketimi konusunda şimdilik biraz fazla yaktığını düşünüyorum 9 - 10 aralığında.. bu konuda bilgin varmı..

2006 İnci Beyazı c-max ghia tdci

107 Mesaj
24 Ocak 2006; 12:22:09 

Güle güle kullan kazasız belasız..

Birçok forumda tatışılmış ancak ilk 1500 km boyunca (araç için verilen rodaj süresi) biraz fazla yakacağı kimine göre bu kilometreden sonra kimine göre ise 5000 km den sonra yakıt tüketiminin düşeceği belirtilmiş benim aracımda 2200 km de şu anda 6-6.5 litre arasında tüketim değerleri gösteriyor..

Zaman içerisinde düşeceğini tahmin ediyorum..

" Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize görecekleri tahsil ne olursa olsun, özellikle ve herşeyden önce, Türkiyenin istiklaline, kendi benliğine, bütünlüğüne, milli ananelerine düşman olan unsurlarla mücadele etme gereği öğretilmelidir. " Mustafa Kemal ATATÜRK

718 Mesaj
24 Ocak 2006; 12:43:06 

test menüsüne girdim 2006 model
lastiklerim goodyear mennumum
ses var ama az cd çaların kenarından hafif tıkırtı geliyo

107 Mesaj
24 Ocak 2006; 13:02:55 

Merhaba

Diğer forumda belirtilen herşeyi yapmama rağmen bir türlü test menüsüne giremedim.. Sende ay tozu ghia vardı galiba.. fırsat bulursan bir kez daha yazarsan sevinirim.. Diğer forum tamamen sedan hb kapışmasına döndüğü için böyle bir konu açtık..

Ayrıca tıkırtıda hemen hemn aynı yerden geliyor. Cd çaların üst kısmından azıcık baskı uygularsan ses kesiliyor.

937 Mesaj
24 Ocak 2006; 13:07:45 

Arabayı çalıştırmadan önce yol bilgisayarı koluna basılı tutarak çalıştırın bi süre basılı tutun. O kendisi başlar zaten bi bip sesi duyulur çalışırsa.

107 Mesaj
24 Ocak 2006; 13:15:18 

Bu yöntemi denedim yaklaşık 15 saniye kadar basılı tuttum ama olmadı kontak anahtarını 1 konumuna getirip reset tuşana basarak arabayı çalıştırdım ancak yine giriş yapmak mümkün olmadı. Acaba süre açısından yeterince basılımı kalmıyor... Açıkcası çözemedim..

17 Mesaj
24 Ocak 2006; 13:21:54 

arkadaşlar anladığım kadarıyla c-max kullanıcıları olarak forumda görülüyoruz. okuduğum kadarıyla hatchback ve sedan tartışmaları var. c-max i pek tartışan yok. c-max olan arkadaşları bu forumda bir araya getirmeye çalışalım diyorum. c-max i olanlar ve düşünenler buyursunlar.

3565 Mesaj
24 Ocak 2006; 14:11:37 

2004 hazirandan beri dizel ghia cmaxi shortcontact2 lerle kullanıyorum...

1) Conti sportcontact2 segmentinde çıktığı dönem testlerinde en iyi yol tutan lastik. düşük yanak ve contilerin genel nanemollalığı nedeniyle balon yapma riski yüksek. Beni 5-10bin arası dolmuş sıkıştırdı ve sağ önle kaldırıma çıktım. lastik yanaktan yarıldı. tamir ettirdim. O lastiği arkaya aldım arkadaki sağlamı öne taktırdım . 1 ay sonra da kendim hatası sonucu parkederken çok hızla yine sağ önü (yani sağlamı ) kaldırıma sürttüm bişey olmadı ama yanaktan biraz kalktı. Lastikçiler bile bişey olmaz dedi ama ben arabayı eşim de kullanıyor ne olur olmaz diye. 2 adet daha aldım ve önlere taktım. Şu an arkalarım 33000 önler 25000de falan. Yol tutuş, ıslak performansı, frenaj kısaca yaz lastiğinden beklediğim herşeyde çok iyi...Sadece zamanla gürültüsü arttı. Bu lastiği özellikle 55 yanaklı olduğu icin arabada ağır olduğu için yanaktan korumak lazım..Arabaya yeni lastik takmam gerekse yine aynısını veya(pirelli P7) alırım. Fordun bu modllere koyduğu diğer lastikler ilginçtir ultra yüksek performans lastiği değil (mesela michelin pilot primacy, goodyear eagle NCT5) oysa bu ultra yüksek performans lastiği...

resete basılı iken anahtarı II konumuna getirmen lazım eğer I konumuna getiriyorsan test menüsüne girmez.

Cmaxlerin en kronik iç mekan tıkırtısı SONY CD çaların arkadak kabloları nedeniyle yerine tam oturmamasıdır. CD çalara parmakla basılınca ses kesilir. Servisin CD çaları çıkartıp kablolarını adam gibi gizleyip yeniden takması lazım. Ben bu işlemi iki kez yaptırdım ve 1 yıldır ses yoktu. A direklerinin ön göğüs ile birleştiği köşelere de köpük sıkılabilir.

Bu forum genel amaçlı bir forum. Cmax hakkında konuşmak için çok uygun değil..Ülkemizde zaten birkaç ford forumu var (ben hatta birinde moderatörüm). O forumlar daha uygun..

5 Mesaj
24 Ocak 2006; 14:16:09 

Merhaba arkadaşlar...
Ben de bir araç almayı düşünüyorum. Ancak henüz kesin kararımı veremedim. Forumlarda c-max hakkında çok kötü eleştiriler okudum. Pek iyi bir araba olmadığını söylüyorlar. Fakat ben eş dosttan tam tersi olumlu eleştiriler duydum... Çok kararsızım, lütfen gerçek ve samimi fikirlerinizi benden esirgemeyin...

kyrie eleison

17 Mesaj
24 Ocak 2006; 14:22:26 

test menüsüne girince ne oluyor? yani neler yapabiliyoruz?

107 Mesaj
24 Ocak 2006; 14:23:49 

Verdiğin bilgiler için sağol, test menüsünü akşam denerim. Lastik konusundaki merakım ise şikayetlere ilişkin bir sitede c-max kullanıcısı bir arkadaşın 120 km hızda patlayan lastiği için yazmış oldukları.. Patlamaya neyin sebeb olduğu cözülememiş herhangi bir dış etkene ilişkin emare ve cant üzerinde yapılan incelemede de problem bulanamamış bu nedenle sıkıntı yaşayan varmı öğrenmek istemiştim..

17 Mesaj
24 Ocak 2006; 14:39:43 

Merhaba,
Öncelikle ne almak istediğine karar vermelisin. Gözüne hoş gözüken bir kasamı yoksa motor peşindemisin. genellikle araç alımında estetik ön planda olup motor kaputunun altında ne olduğu pek aklımıza gelmez. Eğer teknolojisini takip ettiğin ve beklediğin bir motor var ise kesinlikle önce motoru seç kasa ve donanım olayını motor üzerine kur. Ben uzun süredir 1.6 109 hp 240 tork tdci motoru bekliyordum. Bu motoru Citroen, peugeot ve ford getirdi. Kendimce kıyaslama ve araştırmadan sonra forda karar verdim. Daha geniş ve fonksiyonel olması biraz jip hissi vermesi ve bazı ufak tefek donanım farklılığından ötürü c-max aldım. Kesinlikle tavsiye ederim.

quote:

Orjinalden alıntı: kyrie eleison

Merhaba arkadaşlar...
Ben de bir araç almayı düşünüyorum. Ancak henüz kesin kararımı veremedim. Forumlarda c-max hakkında çok kötü eleştiriler okudum. Pek iyi bir araba olmadığını söylüyorlar. Fakat ben eş dosttan tam tersi olumlu eleştiriler duydum... Çok kararsızım, lütfen gerçek ve samimi fikirlerinizi benden esirgemeyin...

3565 Mesaj
24 Ocak 2006; 15:59:42 

@surucu: yukarıda yanlış yazmışım. Contilerin balon yaptığı hakkında..Balon yaptığını görmedim duymadım ancak yanaktan yarılabiliyor ve dediğim gibi yanak kauçuğu ufak sürtmelerle kalkabiliyor. Belki arkadaşının arabasında da böyle bir sürtme nedeniyle zayıf nokta vardı (zaten lastiklerin en zayıf yeri oradır) ve bir çukur veya tümsekte oradan yarıldı. Sık sık yanakları kontrol etmek lazım demek ki..

@YOLLARDA : Test menüsünde pek önemli bişey yok. En önemlisi arabanın cluster firmware yazılımını öğreniyorsunuz. ROM level veya target NVM level olarak bakabilirsiniz. Araba 2004 ise ROM level 424 olmalı (422 ise son yazılım güncellemesi yapılmamış demektir). 2005 modellerde 535 541 gibi yazılımlar var sanırım. Yeni yazılımlar da değişmiş olabilir. Bu yazılımlar 2004lere yüklenemiyor.

@kyrie eleison : herkesin fikri veya önceliği farklıdır. benim eleştirdiğim bişey veya beğendiğim bişey sizin için önemsiz olabilir. Mesela şikayetvar. com da ilk Cmax şikayeti zincir takan birinin arabasında ABS sensörünün bozulması nedeniyle 1 milyar masraf yapması dolayısıyladır. Oysa arabanın kitapçığında bu özellikle yazar ve zincir biraz gevşerse ABSye zarar verir denir. Benim için yol tutuş (o kadar yüksek) bir arabada en önce gelir, sizin için iç mekan tıkırtıları: Ben o yüzden Scenic'i beğenmem siz ise Cmax'i. Şu eleştirilerin ne olduğunu söylerseniz biz de ona göre yorum yaparız.

17 Mesaj
24 Ocak 2006; 16:11:20 

Sayın Lord,
Uzun süredir ford focus c-max kullandığınız ve aracı iyi tanıdığınız görülüyor. Ben aracı alalı henüz 1 ay oldu. Araçtan en iyi şekilde yararlanmak ve tüm özelliklerini öğrenmek için elimden geldiğince araştırıyorum. Sizin özellikle dikkat etmem gerektiğini düşündüğünüz püf noktaları varmıdır.
Yakıt güvence sistemi nedeniyle opet kullanmak zorunda bırakılmamıza rağmen diğer yakıtların daha iyi ve performanslı olduğunu duydum ne dersiniz.

3565 Mesaj
24 Ocak 2006; 16:46:41 

Shell, Total (az sayıda), OPET ve PO (nisbeten uzun süreler) kullandım. En son BPde karar kıldım. BP ultimate dizel ile bana göre araba daha sarsıntısız, daha sessiz ve daha atak. Ancak tüketim acık fazla gibi. Olsun performans, sessizlik ve sarsıntısızlık benim için çok daha önemli.

Yalnız bir noktayı ifade etmeliyim: Bizim ilk modellerde turbo ve hava filtresi arasındaki hortumda bir konfigürasyon hatası vardı. FORD bir servis bülteni ile bunların değiştirilmesi gerektiğini bildirmişti (ancak bizde tüm otomobil firmaları bu tür şeyleri uygulamaz). Bende o hortumdan azcık yağ kaçağı oldu. Sonra BEN ŞİKAYET EDİNCE garantiden o hortum değişti. bu sırada MAF sensör de kirlilik saptandı. Temizlenip takıldı düzelmezse değiştirilir dendi. Ancak 6 ay sonra temizliğin yeterli gelmediği anlaşıldı ve o da garantiden değişti. BAZILARI MAF SENSÖR ARIZASININ SADECE BOZUK YAKITTAN KAYNAKLANACAĞINI; yani benim beğendiğim BP yakıtının kötü olabileceğini söylüyorlar. İnşallah MAF sensör problemim tekrarlamaz..

Bence siz kendiniz deneyerek karar verin..

Araç ile en önemli bilgiler: Kesinlikle derin sulara girmeyin. Yanınızda sümbüllerin palioların geçtiği derince su birikintilerinde kalabilirsiniz. Çünkü hava emiş aşağıda ve su alabiliyor(bir arkadaşın başına geldi). eurodizel kullanın, kapatmadan önce biraz rölantiden çalıştırın.

17 Mesaj
24 Ocak 2006; 17:02:28 

Sn Lord,
Bilgiler için teşekkür ederim. Geçen gün İzmir'de yağan yağmur sonrası biraz derin su vardı. Herkes çekinerek geçerken ben aracın yüksek ve dizel olduğu düşüncesiyle gönül rahatlığıyla kasmadan yürüdüm gittim. demekki verilmiş sadakamız varmış. Bu arada birkaç topikte EGR VALFİ diye birşey varmış onlardanda sorun çıkabiliyormuş. Üstad bu nedir.

107 Mesaj
25 Ocak 2006; 11:30:24 

Evet nihayet test menüsüne girmeyi becerdik dediğin gibi kontak II konumundayken bir süre bekleyince test menüsü geldi. Yazılımlar yenilenmiş içinde şöyle bir gezindik ve çıktık.. araç motor ısısı, yakıt, akü amperi ve buna benzer bir çok konuda bilgi mevcut..

Teşekkürler

quote:

Orjinalden alıntı: Lord of the Potatoes

2004 hazirandan beri dizel ghia cmaxi shortcontact2 lerle kullanıyorum...

1) Conti sportcontact2 segmentinde çıktığı dönem testlerinde en iyi yol tutan lastik. düşük yanak ve contilerin genel nanemollalığı nedeniyle balon yapma riski yüksek. Beni 5-10bin arası dolmuş sıkıştırdı ve sağ önle kaldırıma çıktım. lastik yanaktan yarıldı. tamir ettirdim. O lastiği arkaya aldım arkadaki sağlamı öne taktırdım . 1 ay sonra da kendim hatası sonucu parkederken çok hızla yine sağ önü (yani sağlamı ) kaldırıma sürttüm bişey olmadı ama yanaktan biraz kalktı. Lastikçiler bile bişey olmaz dedi ama ben arabayı eşim de kullanıyor ne olur olmaz diye. 2 adet daha aldım ve önlere taktım. Şu an arkalarım 33000 önler 25000de falan. Yol tutuş, ıslak performansı, frenaj kısaca yaz lastiğinden beklediğim herşeyde çok iyi...Sadece zamanla gürültüsü arttı. Bu lastiği özellikle 55 yanaklı olduğu icin arabada ağır olduğu için yanaktan korumak lazım..Arabaya yeni lastik takmam gerekse yine aynısını veya(pirelli P7) alırım. Fordun bu modllere koyduğu diğer lastikler ilginçtir ultra yüksek performans lastiği değil (mesela michelin pilot primacy, goodyear eagle NCT5) oysa bu ultra yüksek performans lastiği...

resete basılı iken anahtarı II konumuna getirmen lazım eğer I konumuna getiriyorsan test menüsüne girmez.

Cmaxlerin en kronik iç mekan tıkırtısı SONY CD çaların arkadak kabloları nedeniyle yerine tam oturmamasıdır. CD çalara parmakla basılınca ses kesilir. Servisin CD çaları çıkartıp kablolarını adam gibi gizleyip yeniden takması lazım. Ben bu işlemi iki kez yaptırdım ve 1 yıldır ses yoktu. A direklerinin ön göğüs ile birleştiği köşelere de köpük sıkılabilir.

Bu forum genel amaçlı bir forum. Cmax hakkında konuşmak için çok uygun değil..Ülkemizde zaten birkaç ford forumu var (ben hatta birinde moderatörüm). O forumlar daha uygun..

718 Mesaj
25 Ocak 2006; 11:44:03 

quote:

Orjinalden alıntı: surucu

Birçok forumda tatışılmış ancak ilk 1500 km boyunca (araç için verilen rodaj süresi) biraz fazla yakacağı kimine göre bu kilometreden sonra kimine göre ise 5000 km den sonra yakıt tüketiminin düşeceği belirtilmiş benim aracımda 2200 km de şu anda 6-6.5 litre arasında tüketim değerleri gösteriyor..

girebildiğinize sevindim
acaba o tıkırtı için cdplayerı söktürsem daha farklı bir problemle karşılaşırmıyım

zaten izmir otokoça güvenmiyorum

107 Mesaj
25 Ocak 2006; 12:02:15 

Açıkcası bende kara kara düşünüyorum ama açtırmıyacağım galiba
Asfaltta tıkırdamıyor ancak hafta sonu seferihisara gidip geldim mıcırda tıkırdadı durdu. Sürücü tarafında emniyet kemerinin üzerinde tavana yakın bir yerden de çıtırtı geliyor. Birde bir çok topikte sorun edilen aracı stop ederken aşağıdan gelen takırtı var oda eksoz bağlantıları ile ilgili galiba gerçi soğuklar bastırınca dikkat ettim 2 gündür hepsinin soluğu kesildi..

quote:

Orjinalden alıntı: yusufk

quote:

girebildiğinize sevindim
acaba o tıkırtı için cdplayerı söktürsem daha farklı bir problemle karşılaşırmıyım

zaten izmir otokoça güvenmiyorum

50 Mesaj
25 Ocak 2006; 15:09:15 

2004 eyül de 2005 model olarak c max ghia aldık
ic mekandan kapı kenar döseme plastiklerin den ve cd calar cevresin den rahatsız edecek derecede tıkırtı sesi geliyordu. plastik dösemeleri kendim sökerek itinalı bir sekilde (ses icin elyaf koyarak) takarak önledim..
serviste cd caları söktürüp bi seyler yaptılar ama bi sey değismedi.bende serviste gördüğüm cd calar sökme aparatının bir kopyasını yaparak cd caları söküp gerekli yerlere cift taraflı köpük bantla sıkılaştırdım...simdi hiç bir tıkırtı yokk..
kapılardaki fitil gıcırdamasını ise fitilleri vazelinleyerek önliyebilirsiniz...
motor ve yoltutus bence cok iyi ama hava filitresi ni 15000 km de bir degistirir seniz yakıt sarfiyatı artıyor 7500 de bir degistiri yorum karma 6,3 6,6 lt/100km arası yakıyor ayrıca otomatik park fireni hareket halinde de balata sıkması yapabiliyor(cok az da olsa) bu da yakıtı olumsuz etkiliyebilir.
continental sport cont.2 lastikler cok sesli michelin kıs lastigi taktırınca yol sesi bariz olarak azaldı

107 Mesaj
25 Ocak 2006; 15:49:05 

Kapı gıcırtılarını otokoç çözdü.. Bana söylediklerine göre silikon bir bantla kapı lastiklerini kaplamışlardı yaklaşık bir ay oldu şu anda gıcırtı yok gerçi ilk aldığımda da yoktu rüzgar sesi sesi nedeniyle kapı ayarlarının yapılmasını istemiştim ve ondan sonra başlamıştı..
Yusufk nın da dediği gibi pek te güvenmediğim için onlara cd playerı söktürmek istemiyorum.
Ama işin içinde garantide olduğu için pekte kurcalıyamıyorum..
Bu aparat nasıl birşey söküp takması zahmetlimi..Bu konuda biraz daha bilgi vermen mümkün mü..

182 Mesaj
25 Ocak 2006; 16:45:57 

GHIA kullancıları klimanın otomatik moddaki ısıtma fonksiyonundan memnunmusunuz? Benim C-max Ghia aracımın otm. iklimlendirmesinden memnun değilim. Yazın biraz daha iyi ancak genelde üfleme yetersiz kalıyor. Yaz ve kış manuel arttırma ihtiyacı duyuyorum. Kışın 1.6 dizel motor çok geç ısınıyor ve klima genelde varacağım yere gidene kadar üflemeye geçemiyor. Aslında hararet göstergesinde acıcık bir yükselme olduğunda manuel olarak üflemeyi açtığımda sıcak/ılık hava geliyor. Ben de bu yüzden sürekli manuel kullanmak zorunda kalıyorum. Yani otm. modda kullanmak nasip olmuyor. Bunun için hararet göstergesinin 80 derecelere falan ulaşması gerekiyor ki buda çok uzun sürüyor (tahminimce 15-20 dk veya 10 km gidince).
Sizdeki durumlar nasıl? Aslında klima yazılımı ile alakalı olabilir. Sizde farklı durumlar var ise herkezden klima yazılım versiyonunu bildirmesini rica edecem. Nasıl bakıldığı ile ilgili tuş kombinasyonu ise;

Kontak açık araba çalışmıyor iken:

Klima Yazılımı Öğrenme:
OFF ile Ayaklara Üfletme düğmesine aynı anda 2 sn süre ile basın ve hemen ardından (en geç 1.5 sn içinde) A/C tuşuna basın ekrana klima yazılım versiyonu gelecek. Herhangi bir tuşa basarak normal ekrana dönebilirsiniz

Benim C-Max 2004 Ekim çıkışlı (2005 model) ve versiyonu 44 F0 3F 02 00
Sizinkileri merak ediyorum.

İlgilenen olursa ayrıca;
Klima Diagnose (Test Modu):
OFF ile Ayaklara Üfletme düğmesine aynı anda 2 sn süre ile basın ve hemen ardından (en geç 1.5 sn içinde) AUTO tuşuna basın tüm klima sistemi testten geçirilir ve sorun varsa kodu ekrana çıkar. Defrost harici herhangi bir tuşa basarak normal ekrana dönebilirsiniz. Defrosta basarsanız varsa hata kodunu siler

Kaydedilen Hata Mesajları Varsa Okuma:
OFF ile Ayaklara Üfletme düğmesine aynı anda 2 sn süre ile basın ve hemen ardından (en geç 1.5 sn içinde) Omuz hizası üfleme tuşuna basın. Sistemde daha önce bir hata algılandıysa kodu ekrana çıkar. Defrost harici herhangi bir tuşa basarak normal ekrana dönebilirsiniz. Defrosta basarsanız varsa hata kodunu siler

Kolay gelsin

17 Mesaj
25 Ocak 2006; 16:52:33 

C-max kullanıcı arkadaşlar,
C-max mı yoksa focus sedan mı alayım diye çok düşündüm. Almışken biraz değişik bir araba olsun daha önce kullandığım Astra'dan farklı bir araba olsun dedim ve C-Max aldım. Şu anda 1050 km oldu. Bahsettiğiniz ses olayları bende hiç olmadı. Hatta dizel olmasına rağmen bu kadar sessiz ve seri bir araba olabilirmi helal olsun ford'a dahi dedim. Bazı kendini otorite olarak değerlendiren kişiler (Ford dışındaki araçlara ait servis çalışanları) aracın yüksek olmasının dezavantaj olduğunu aracın düşük süratlerde bile virajlarda sanki devrilecek gibi yan yattığını ve sürücünün yüreğini ağzına getirdiğini bu nedenle c-max'ın tutmadığını söylediler. Bunun üzerine her fırsatta normal sürüş alışkanlığımın üzerinde süratlerle virajlara girdim ve olumsuz bir izlenim edinmedim aksine yol tutuşunu çok iyi buldum.
Bunun yanında bir izlenimimi daha paylaşmak istiyorum. Arkadaşlar ne aldın diyince c-max diyorum. O nasıl bişey denilince gel göstereyim diyorum, çıkıyoruz en işlek caddeye bakan cama 15-20 dakikada belki 1 tane geçiyo, belki de geçmiyor. Neden bu denli az var acaba kasıtlı olarak bir karalama kampanyasımı var yoksa tufaya mı geldik.

107 Mesaj
25 Ocak 2006; 17:16:04 

Açıkcası daha önce 206 HDİ kullandım dizellede tanışmam bu raçla oldu ( kullanıcı olarak ) türkiye ye ilk gelenlerdendi. O zaman eurodizel olmadığı için bir süre aracı zehirlemek zorunda kaldık. Herneyse ufaklık olunca araca sığmaz olduk, bunun üzerine araştırma başladı dizel ama hangi dizel ;
1. 1.6 dan büyük olmamalı ( vergi nedeniyle )
2. tork ve beygir durumu yeterli olmalı ( 109 beygir 240 tork )
3. Geniş olmalı ( malum 206 dan çıktık )
4. Farklı olmalı
5. Çokta pahalı olmamalı

sonuç c-max oldu..

Hernakadar tıkırtı çıtırdı desekte gerçekten çok kullanışlı bir araç aldığımızı düşünüyorum. Ses sistemi nefis, geçen arkadaşa yardımcı olalım dedik 82 ekran sony TV kutusu içerisinde koltukları yatırmak suretiyle araç içine sığdı ben dahil kimse böyle bir şey beklemiyordu arka sağda çocuk koltuğu olduğu için onu yatırmadık..

Şu anda 2200 km de ortalama 6.6 litre yakıt harcıyor..

açıkcası bende çok memnunum

terdal sorunun cevabı için ise bir5az bekleyeceksin araç otoparkta akşam bakar yarın sorunu cevaplamaya çalışırım.. Ben şu ana kadar otomatik modda klimayı hiç çalıştırmadım. Havalar soğuk olmasına rağmen önce motorun ısınmasını bekleyip daha sonra çalıştırdığım için klimayı otomatik moda almak açıkcası aklıma gelmedi ( daha yazı görmediğimiz için )

107 Mesaj
26 Ocak 2006; 11:06:50 

terdal dediğin ilk yöntemde defalarca deneme me rağmen klima bilgisini görmek mümkün olmadı anahtar II konumunda denedim.. ( anahtar konumu doğrumu )
test ekranında klima diagnose diye bir ekranda gelmedi.. Fırsat bulursam bir daha deneyeceğim araç 2006 farklı bir başlık altında olabilirmi..
Ayrıca auto mod la manuel mod arasında pek bir fark oluşmadı.. manuel ayarlarımda fan hızı orta seviyede auto da hemen hemen aynı hızla başladı..
Araç ısındıkçada ısı mikatarı arttı..

50 Mesaj
26 Ocak 2006; 12:15:57 

quote:

Kapı gıcırtılarını otokoç çözdü.. Bana söylediklerine göre silikon bir bantla kapı lastiklerini kaplamışlardı yaklaşık bir ay oldu şu anda gıcırtı yok gerçi ilk aldığımda da yoktu rüzgar sesi sesi nedeniyle kapı ayarlarının yapılmasını istemiştim ve ondan sonra başlamıştı..
Yusufk nın da dediği gibi pek te güvenmediğim için onlara cd playerı söktürmek istemiyorum.
Bu aparat nasıl birşey söküp takması zahmetlimi..Bu konuda biraz daha bilgi vermen mümkün mü..

aparatın boyutlarını ölçmedim ama resimdeki gibi (tabi resmi göndermeyi becerebildiysem)...meyve bıçagı kadar ince metal cubuk seklinde cd caların dört kösesindeki deliklerden giryo üstündeki çentik ile cd caları tutunca cekip cıkarabiliyosun.5 saniyalik iş...

Ufaltılmış ön izleme resmi

Ekteki dosya (1)

182 Mesaj
26 Ocak 2006; 13:04:56 

quote:

terdal dediğin ilk yöntemde defalarca deneme me rağmen klima bilgisini görmek mümkün olmadı anahtar II konumunda denedim.. ( anahtar konumu doğrumu )
test ekranında klima diagnose diye bir ekranda gelmedi.. Fırsat bulursam bir daha deneyeceğim araç 2006 farklı bir başlık altında olabilirmi..
Ayrıca auto mod la manuel mod arasında pek bir fark oluşmadı.. manuel ayarlarımda fan hızı orta seviyede auto da hemen hemen aynı hızla başladı..
Araç ısındıkçada ısı mikatarı arttı..

Ben kontak II de denedim. Biraz zahmetli olabilir. İlk birkaç denemede bende yapamamıştım. Ekrana klima diagnose falan gelmeyecek. Sadece klimanın flapaları açılıp kapanacak ve klima ekranındaki göstergeler yanıp sönecek ve sonuçta tüm detaylar yanık kalacak (ekran hatası varmı kontrolü için).

Peki bunun dışında motor soğuk iken A/C off ancak Auto modda kullandığınızda kalorifer sistemi size yeterli geliyormu?

107 Mesaj
26 Ocak 2006; 13:49:07 

quote:

Orjinalden alıntı: artsa1114

quote:

aparatın boyutlarını ölçmedim ama resimdeki gibi (tabi resmi göndermeyi becerebildiysem)...meyve bıçagı kadar ince metal cubuk seklinde cd caların dört kösesindeki deliklerden giryo üstündeki çentik ile cd caları tutunca cekip cıkarabiliyosun.5 saniyalik iş...

Bilgi için sağol, resim yüklenmiş..
Ses biraz daha sıkıntı verirse senden yardım isteriz artık. Nede olsa sorunu çözmüşsün senin için sorun olmayacaksa tabi.
Bu nedenle hangi şehirde olduğunu söylemen mümkün mü?
Ben İzmirdeyim..

1039 Mesaj
26 Ocak 2006; 14:17:15 

quote:

1.C-max araç kullanan arkadaşlar özellikle continental sportack2 lastikle kullanan arkadaşlar yola tutunamama veya lastikte baloncuk ile karşılaşan oldumu..

bende kullandığın lastiklerden kullanıyorum...(fabrika çıkışı)test menüsüne ben ulaşamadım sanırım benim arabada yok(dizel ghia 2006 model)ama aynı şekilde 2006 model başka c-max lerde olabiliyor çok ilginç bi şekilde...araç içi tıkırtılar derken ben fazla hissetmiorum.Olması gerektiği gibi...sadece motor soğukken ön konsolun üstündeki kapaklı bölme biraz tıkırtı yapıyor...

!...TEK RAKİBİM THY...!

50 Mesaj
26 Ocak 2006; 14:36:49 

quote:

quote:

quote:

Bilgi için sağol, resim yüklenmiş..
Ses biraz daha sıkıntı verirse senden yardım isteriz artık. Nede olsa sorunu çözmüşsün senin için sorun olmayacaksa tabi.
Bu nedenle hangi şehirde olduğunu söylemen mümkün mü?
Ben İzmirdeyim..

ben de muğladayım ....

35 Mesaj
26 Ocak 2006; 14:51:23 

bendede c max tdci trend var, benimkinde tikirti var baya, ozellikle koltuk arkalarindaki sehpa (mi deniyor onlara bilemiyorum) anormal ses cikartiyor, servise goturebilsem belkide 5 dk lik isi var ama bir turlu firsat bulamadim. arkadaslar aranizda mazota katki maddesi koyan oldumu? faydasi ve zarari nedir? ne marka konur (faydali ise) ? nerden temin edilir?

107 Mesaj
26 Ocak 2006; 15:58:03 

quote:

Orjinalden alıntı: pegasuss

quote:

bende kullandığın lastiklerden kullanıyorum...(fabrika çıkışı)test menüsüne ben ulaşamadım sanırım benim arabada yok(dizel ghia 2006 model)ama aynı şekilde 2006 model başka c-max lerde olabiliyor çok ilginç bi şekilde...araç içi tıkırtılar derken ben fazla hissetmiorum.Olması gerektiği gibi...sadece motor soğukken ön konsolun üstündeki kapaklı bölme biraz tıkırtı yapıyor...

Merhaba Pegasuss
Kontak anahtarını tak,
reset tuşuna bas elin orada basılı iken anahtarı II konumuna al
bir süre bekle ekranın test menüsüne döndüğünü göreceksin daha sonra reset tuşu ile menüde ilerliyebilirsin
Bende uzun süre denedim tam yok diye vazgeçmişken bu şekilde test menüsüne girdim.

107 Mesaj
26 Ocak 2006; 16:10:48 

quote:

Orjinalden alıntı: mbg

bendede c max tdci trend var, benimkinde tikirti var baya, ozellikle koltuk arkalarindaki sehpa (mi deniyor onlara bilemiyorum) anormal ses cikartiyor, servise goturebilsem belkide 5 dk lik isi var ama bir turlu firsat bulamadim. arkadaslar aranizda mazota katki maddesi koyan oldumu? faydasi ve zarari nedir? ne marka konur (faydali ise) ? nerden temin edilir?

Şu ana kadar koymadım ama 206 HDI den kalma bir katkı var TOTAL istasyonundan almıştım onlar eurodizel bulamadığım takdirde yakıta koymamı söylemişlerdi hatta citroen yeni araçların bagajına bundan birer tanede koymuştu . Kendi üzerinde ölçeğide var.. Bu sefer yakıt almadan
ondan bir ölçek koymayı düşünüyorum açıkcası OPET ten pek memnun değilim hep totalden almıştım ve fena değildi..

17 Mesaj
26 Ocak 2006; 16:21:29 

Selam arkadaşlar,
Test menüsüne girdim. Ama klima menüsüne giremedim.

1039 Mesaj
26 Ocak 2006; 16:29:06 

güzelim arabaya eşek kadar nazarlık oldu içime öyle bi oturdu ki...

Ekteki dosya (3)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pegasuss -- 26 Ocak 2006 16:30:31 >

!...TEK RAKİBİM THY...!

107 Mesaj
26 Ocak 2006; 17:17:36 

quote:

güzelim arabaya eşek kadar nazarlık oldu içime öyle bi oturdu ki...

Büyük geçmiş olsun.. Eskiler cana geleceğine mala gelsin diyorlar ya sende öyle düşünmeye çalış.. Benim eski araba da aynı tür hasar olmuştu arka sağ kapıdan başlayıp çamurluğun sonuna kadar 1 hafta arabanın otarafını bakamadım sonra yetkili servis sökmeden ki araçta en büyük değer kaybı bu oluyormuş parçaları düzeltip boyadı hatta bir güzellik yapıp tamponlarıda boyamışlardı, ondan sonra ancak huzur bulmuştum...

Hatırlatmak gibi olmasın ama nasıl değdi bu nazarlı koca göz ona..

17 Mesaj
26 Ocak 2006; 17:46:00 

Sevgili Pegasuss,
Çok geçmiş olsun, Allah cana vermesin. Zaten canımıza bişey olmasın diye tank gibi araçlar almadık mı.?

182 Mesaj
26 Ocak 2006; 18:00:52 

Geçmiş olsun, her şekilde can sıkıcı bir durum.

50 Mesaj
26 Ocak 2006; 18:59:25 

gecmiş olsun
ayrıca silecekleri tııırrrrrrrtttttttt
diye ses cıkaranlar varmı???servis c max sileceklerini 110 ytl ye satıyor bende 5 ytl ye silecek lastigi alıp eskisinin yerine taktım orjinal gibi oldu ama bazen ses genede oluyor...

718 Mesaj
26 Ocak 2006; 21:26:22 

tekrar merhabalar

bugün şehir içinde yaklaşık 40 la giderken birden ding sesi çalmaya başladım ve konsolda elfreni uyuarısının yandığını fark ettim düğmeye basınca düzeldi fikri olan varmı

718 Mesaj
26 Ocak 2006; 21:36:32 

pegassus büyük geçmiş olsun arabanın tam neresi???

718 Mesaj
26 Ocak 2006; 21:40:14 

ghia sı olanlar paspaslarınız nasıl benimkiler uyduruk siyah
sizinkiler focus gibiyse artık otokoça ciddi ciddi dava açmayı planlıyorum(kayınpederde hakim kesin kazanırım ama işlerden vakit yok)

1039 Mesaj
27 Ocak 2006; 0:32:08 

herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar...benim başıma geldi kimsenin başına gelmesin...
tam olarak sürücü kapısının koruma çıtasının alt tarafı...
olay şöyle oldu kaldırım kenarlarına koyulan demir direk gibi korumalara sürttüm...

!...TEK RAKİBİM THY...!

3755 Mesaj
27 Ocak 2006; 0:47:23 

büyük geçmiş olsun, insan ister istemez kıyamıyo evladı gibi baktığı arabasını o halde görünce, bana da öyle olmuştu ama sonuçta cana gelmemiş, ne ford lar geçer daha ki çok büyük bişi yok, serviste 1 2 günde düzeltirler, tekrar geçmiş olsun, allah beterlerinden korusun

107 Mesaj
27 Ocak 2006; 12:28:40 

quote:

Orjinalden alıntı: yusufk

tekrar merhabalar

bugün şehir içinde yaklaşık 40 la giderken birden ding sesi çalmaya başladım ve konsolda elfreni uyuarısının yandığını fark ettim düğmeye basınca düzeldi fikri olan varmı

Açıkcası son 3 gündür elfrenini donma riski nedeniyle çekmiyordum hatta pegasuss un arabasının halini görünce bugün el freni ile ilgili bir şikayeti olup olmadığını soracaktım birkaç yerden çok soğuk havalarda elektirikli el freninin sorun yaratabileceğini duymuştum. El frenin tam inmemiş olabilir. Bu nedenle daha sonra sorun yaşamış olabilirsin Ancak el freninin bu gibi problemlerinde en azından bilgi ekranında EPB kısıtlı kullanım gibi bir ikaz vermesi gerekeceğini düşünüyorum ama bence fırsat bulursan bir göster..

Paspaslara gelince benimkiler hala bagajda aldığım firma çok dandik bir paspas koymuştu bir süre onu kullandım sonra diğer arabalarımda yaptığım gibi adliyenin orada bulunan bir paspas atölyesine gidip tam birebir ölçü almak suretiyle yenisini dilediğim renk ve dilediğim kalitede kestirip yaptırtıyorum hatta şöför tarafını yedekli yaptırdım böylece yaz kış birinin kurumasını beklerken diğerini kullanabiliyorum..

1039 Mesaj
27 Ocak 2006; 12:41:51 

kısıtlı epb uyarısı sanırım o ekranda çıkan...
not:karlı havalarda park ettiğinizde el frenini indirin...elektrikli el freni stop ettikten sonra basılı tutarak kontaktan anahtarı çektiğinizde iptal olur...bu tür uyarılar soğuk hava şartlarından ve donmalardan dolayı karşınıza çıkabilir...benimde park sensörü kafayı yiyo bu havalarda... geri vitese takıyorum sanki çarpmışım gibi ötmeye başlıyo...hemde arkamda kar veya buz yokken

!...TEK RAKİBİM THY...!

796 Mesaj
27 Ocak 2006; 14:15:43 

c-max varsa c-min de var mıdır???

~ ~
... AŞIRI HIZA SON ...

107 Mesaj
27 Ocak 2006; 14:34:18 

Sen iste yeter ki olmazmı...

quote:

Orjinalden alıntı: ugurBJK

c-max varsa c-min de var mıdır???

17 Mesaj
27 Ocak 2006; 16:29:51 

Arkadaşlar,
Araç kapılarını sürücü kapısından içeriden kilitlediğimde arka kapıların açılmasını engelleyebilirmiyim. Çocuk kilidinden bahsetmiyorum. Kapı kolu çekildiğinde kapı açılmasın istiyorum. Bu mümkünmü.

1039 Mesaj
27 Ocak 2006; 16:36:02 

benim eski focusum da kapı kilitleri kafayı yediği için oluyodu o dediğin... ama orjinalinde yok...zaten olması da sakıncalı olmaz mı sencede???kaza anında falan???

!...TEK RAKİBİM THY...!

1039 Mesaj
27 Ocak 2006; 16:40:46 

bu arada surucu ben yapamamışım test menüsünü...dün bi daha denedim ve başarılı oldum...elin reset tuşuna basılı iken kontağı II ye getir veya çalıştır...eğer bilgisayrdaki tuş sesin açıksa menünün açıldığına dair dit diye kısa bi ses duyacaksın ve göreceksin...

!...TEK RAKİBİM THY...!

17 Mesaj
27 Ocak 2006; 16:55:14 

Pegasus,
benim istediğim, sürücü kapıları kilitlediğinde, arka kapının açılabilmesi için arkada oturanın öncelikle kapı kilidini açması daha sonra kapı kolunu çekerek kapıyı açması. Örneğin daha önceki aracım astra da öyleydi. Ben kapıları kilitlediğimde kapı kolunu ufaklık ne kadar çekse açamıyordu. Yani kendisi açısından tehlike yaratabilmesi için önce kilidi açması daha sonra da kolu çekmesi gerekiyordu. Bu araçta ise kapıyı açması için kilitli de olsa sadece kapı kolunu çekmesi yeterli gözüküyor.
Bu durum mecburen çocuk kilidini zorunlu hale getiriyor. İşte asıl bu durum kaza anında tehlike yaratır bence. düşünsene arkada oturan yetişkinler ne yapsalar kapıyı içeriden açamayacak mutlaka dışarıdan müdahaleyi bekleyecekler. Dışarıda kimse yoksa ve ön tarafa da ulaşılamıyorsa kaldın araçta.
Benim dediğim şekilde bir sistem olsa kaza anında arkada oturan kapıyı yine açabilir sadece iki işlem yapması gerekecek. Bence düşünülebilir ne dersin.

quote:

benim eski focusum da kapı kilitleri kafayı yediği için oluyodu o dediğin... ama orjinalinde yok...zaten olması da sakıncalı olmaz mı sencede???kaza anında falan???

1039 Mesaj
27 Ocak 2006; 17:07:09 

heh şimdi ne demek istediğini daha iyi anladım...(astra örneğinden sonra) ama ne yazık ki o isteğini sadece çocuk kilidi karşılıyor...başka seçenek olduğunu sanmıyorum...senelerdir ford kullanıyorum o dediğini hiç göremedim fordda...onun da kendine göre düşünceleri var demekki....şöyle bi çözüm olabilir bir tarafa çocuk kilidi yaparsın...

!...TEK RAKİBİM THY...!

107 Mesaj
27 Ocak 2006; 17:14:39 

quote:

gecmiş olsun
ayrıca silecekleri tııırrrrrrrtttttttt
diye ses cıkaranlar varmı???servis c max sileceklerini 110 ytl ye satıyor bende 5 ytl ye silecek lastigi alıp eskisinin yerine taktım orjinal gibi oldu ama bazen ses genede oluyor...

Şuanakadar sileceklerden böyle bir ses gelmedi ancak ben ziebart tan su itici cam kaplaması yaptırmıştım herhalde onun yarattığı tabakanında etkisi oluyor.. Kar yağışında dikkat ettim en zor benim aracın camları kar tuttu.. Hatta 80 km geçersen yağmur sileceklerinin çoğu zaman çalışmasına bile gerek kalmıyor..

955 Mesaj
27 Ocak 2006; 20:31:45 

Ben de bahara almaya niyetliyim C-max. Aralık ayında epey dolaştım. Fakat elimizdekini çıkaramayınca, almayı ad mecbur erteledik. Aldığım en iyi fiyat; 43100 YTL. idi. C-max Ghia. Güvenlik paketi de 1900_YTl. YAkında alanlar varsa, kaç liraya mal ettiniz acaba?

"Lale devri çocuklarıyız biz...
Zamanımız geçmiş!"
Sezen AKSU

34 Mesaj
27 Ocak 2006; 21:58:30 

Cmax ghia dizel aksesuar paketini 33950 ye aldım. Buna ek olarak 170 ytl vererek park sensörü taktırdım. %15 koç çalışan indirimi uygulatarak bu fiyata aldım.Doğru tercih ve seçim yaptığıma yürekten inanıyorum eski aracım modifiyeli olup 166 hp ve ortalama 12 lt benzin tüketiyordu .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muzaffer KOÇ -- 27 Ocak 2006 22:05:21 >

[img]http://img67.imageshack.us/img67/9518/arabaavatarajpg2ga.jpg[/img]

718 Mesaj
28 Ocak 2006; 0:22:29 

ya arkadaşlar sizin paspaslar nasıl bendekiler bildiğimiz heryerde satılan uyduruk siyah plastik paspas

718 Mesaj
28 Ocak 2006; 0:25:29 

birde benim elfreni uyarısı çıtığında ben yola çıkalı en az 10 dkka olmuştu
(izmirliler için: alsancaktan üçyola gelmiştim)