Şimdi Ara

AMD, Radeon HD 7900 serisinde üretim sıkıntıları yaşıyor olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
5.381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

AMD'nin yüksek performans segmentinde yer alacak Radeon HD 7900 serisi ekran kartlarında kullanacağı Tahiti kod adlı yeni nesil grafik yongalarında üretim sıkıntısı yaşadığı konuşuluyor. AMD tarafından henüz resmi olarak doğrulanmayan bilgiye göre, şimdiye kadar ki en büyük GPU tasarımı olacak Tahiti'nin 384-bit bellek veri yolu desteği, yüksek hızlı bellek kullanımı ve PCIe 3.0 gibi yeni teknolojilerin adaptasyonu noktasında ağırlıklı olarak TSMC'nin 28nm fabrikasyon süreciyle ilgili sıkıntılar yaşadığı bildiriliyor.

Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere AMD'nin, Radeon HD 7900 serisinde yeni nesil grafik işlemci mimarisini kullanması, daha alt segmentlerde ise hali hazırda kullanılmakta olan VLIW4 tasarımının güncellenmiş ve pazardaki performans beklentilerine yönelik olarak ölçeklendirilmiş versiyonlarını kullanması bekleniyor. Çin kaynaklı bazı bilgilere göre 3DMark Vantage'da P45000 gibi skor alabileceği belirtilen Tahiti grafik yongasının kullanılacağı ekran kartlarında AMD'nin ayrıca yepyeni bir soğutucu tasarımına geçiş yapması bekleniyor ki bu noktada buhar yerine sıvı hazneli bir çözüm kullanılacak gibi görünüyor.

28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Tahiti GPU'sunun ilk etapta Pro ve XT olmak üzere iki farklı versiyonunun sunulması ve bu GPU'ların sırasıyla Radeon HD 7970 ve Radeon HD 7950 modellerine güç vermesi bekleniyor. Henüz resmi olarak doğrulanmasa da yeni kartların Ocak ayı içerisinde lanse edileceğine dair iddiaların olduğunu da not düşelim.  

• İntel kullanıyorum fakat ne İntel'ciyim, ne de AMD'ci. AMD'nin Intel'e sağlam bir rakip olarak kalmasını her zaman için istiyorum. Çünkü tersi durumda biz kullanıcılar mağdur olacak. İntel'in rakibi olmadığı işlemci kategorisinde mesela High-end işlemcilerini sırf rakipsiz olduğu için yüksek fiyatlarla satabilmekte. Buldozer fiyaskosundan sonra 2600K işlemci fiyatlarının arttığını heimiz biliyoruz. Bunu neden yazdım. Umarım aynısı ekran kartlarında da olmaz ki en büyük korkum da bu. Hislerim beni bu tür konularda pek aldatmaz ancak umarım işlemci ve ekran kartı piyasası yavaş yavaş Intel ve nVIDIA'yaya doğru kaymıyordur. Göstergeler bu yönde çünkü şu ana kadar. Teknolojisi bir tarafa, nVIDIA'nın oyun firmalarıyla yaptığı anlaşmaların benzerlerini AMD'de yapmayacak olursa, bu süreç AMD aleyhine hızlanacaktır tahminimce. Bu sebeple ikinci bir AMD fiyaskosu olmasını hiç mi hiç istemiyorum ve açıkçası bu durum beni korkutuyor.

• Ocak ayı'nda gelir inşAllah gecikme olmadan.
  • Ya "olabilir"siz bir haberiniz yokmu.TMSC 28nm de sıkıntı yok ardınan bir haber sıkıntı olabilir.Amd ilk çeyreğe kartları yetiştiremeyecek ardından bir haber yetiştirebilir.Şöyle haberlerle donanımhaber okuyucuların kafası çorba oldu.

Not:Çorba olmamış olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi knnkpln -- 15 Kasım 2011; 9:16:11 >
  • XDR2 ramleri kullanmayacaksa sakın piyasaya hiç çıkmasın zaten :)
  • umuyorum sıkıntı yaşasalar bile geç de olsa mallarını sağlam bir şekilde piyasaya sürebilirler.
  • TMSC önce 28nm'ye hazır olduklarını söylemişti. Ne yazmıştım? Yine sorun yaşarlar dedim ve çıktı. Üretim sürecinde daha TMSC'den kararlı bir çözüm bulmaları gerekiyor. Kararsızlığın nedeni Alman ve İngiliz disiplinlerinden uzak, uzak doğu disiplini yatıyor olabilir. Neyse...
  • görünen köy klavuz istemez bi gecikme olacak orası kesin bu arada dx12 ne alemde acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: erencexor

XDR2 ramleri kullanmayacaksa sakın piyasaya hiç çıkmasın zaten :)

biz küçükken hep xdr2 ram kullanırdık. o zamandan beri vazgeçemiyoruz. xdr2 ramsiz sokağa bile çıkmam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *Furious*

Ocak ayı'nda gelir inşAllah gecikme olmadan.

Ocakta gelecekse 2 ay daha beklerim.

8600GT yetiyor şimdilik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

İntel kullanıyorum fakat ne İntel'ciyim, ne de AMD'ci. AMD'nin Intel'e sağlam bir rakip olarak kalmasını her zaman için istiyorum. Çünkü tersi durumda biz kullanıcılar mağdur olacak. İntel'in rakibi olmadığı işlemci kategorisinde mesela High-end işlemcilerini sırf rakipsiz olduğu için yüksek fiyatlarla satabilmekte. Buldozer fiyaskosundan sonra 2600K işlemci fiyatlarının arttığını heimiz biliyoruz. Bunu neden yazdım. Umarım aynısı ekran kartlarında da olmaz ki en büyük korkum da bu. Hislerim beni bu tür konularda pek aldatmaz ancak umarım işlemci ve ekran kartı piyasası yavaş yavaş Intel ve nVIDIA'yaya doğru kaymıyordur. Göstergeler bu yönde çünkü şu ana kadar. Teknolojisi bir tarafa, nVIDIA'nın oyun firmalarıyla yaptığı anlaşmaların benzerlerini AMD'de yapmayacak olursa, bu süreç AMD aleyhine hızlanacaktır tahminimce. Bu sebeple ikinci bir AMD fiyaskosu olmasını hiç mi hiç istemiyorum ve açıkçası bu durum beni korkutuyor.

Her kelimesi, noktası, virgülü doğru; olayı tam olarak açıklayan bir "ilk" mesaj.

• bu aralarda şöyle başlıklar moda oldu. ".... olabilir" hayatta herşey olabilir tabi.
  • sıkıntısız üretilen bir seri daha göremedik zaten :)

quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu

quote:

Orijinalden alıntı: erencexorXDR2 ramleri kullanmayacaksa sakın piyasaya hiç çıkmasın zaten :)
    biz küçükken hep xdr2 ram kullanırdık. o zamandan beri vazgeçemiyoruz. xdr2 ramsiz sokağa bile çıkmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tylor -- 15 Kasım 2011; 10:10:46 >
  • zaten sıkıntı olmazsa şaşarım. yeni oyunlar daha iyi ekran kartları mı istiyorda yenileri cıkartıyorlar anlamadım. dx11 destekli ekran kartlarını ucuzlatsınlar satsınlar bizde alalım ve rahat edelim. yenisi cıkacaksa eskisine neden 400 500 dalırlar tl ler vereyim ki? kendi adlarına kötü haberler yapıp çıkartıp duruyorlar. teknolojidir gelişir ama 5 ayda bir de yeni kart cıkartılmaz ayıptır günahtır. dx 11 bile gecmedim daha el insaf..!
  • Haber başlığını görünce aklıma gelen ilk şey, hep aynı hikaye oldu...
  • quote:

İntel kullanıyorum fakat ne İntel'ciyim, ne de AMD'ci. AMD'nin Intel'e sağlam bir rakip olarak kalmasını her zaman için istiyorum. Çünkü tersi durumda biz kullanıcılar mağdur olacak. İntel'in rakibi olmadığı işlemci kategorisinde mesela High-end işlemcilerini sırf rakipsiz olduğu için yüksek fiyatlarla satabilmekte. Buldozer fiyaskosundan sonra 2600K işlemci fiyatlarının arttığını heimiz biliyoruz. Bunu neden yazdım. Umarım aynısı ekran kartlarında da olmaz ki en büyük korkum da bu. Hislerim beni bu tür konularda pek aldatmaz ancak umarım işlemci ve ekran kartı piyasası yavaş yavaş Intel ve nVIDIA'yaya doğru kaymıyordur. Göstergeler bu yönde çünkü şu ana kadar. Teknolojisi bir tarafa, nVIDIA'nın oyun firmalarıyla yaptığı anlaşmaların benzerlerini AMD'de yapmayacak olursa, bu süreç AMD aleyhine hızlanacaktır tahminimce. Bu sebeple ikinci bir AMD fiyaskosu olmasını hiç mi hiç istemiyorum ve açıkçası bu durum beni korkutuyor.

abi çok doğru söylemişsin eğer gpu ve cpu pazarı tek kaleme düşerse biz son kullanıcılar olarak hapı yuttuk

• quote:

İntel kullanıyorum fakat ne İntelciyim, ne de AMDci. AMDnin Intele sağlam bir rakip olarak kalmasını her zaman için istiyorum. Çünkü tersi durumda biz kullanıcılar mağdur olacak. İntelin rakibi olmadığı işlemci kategorisinde mesela High-end işlemcilerini sırf rakipsiz olduğu için yüksek fiyatlarla satabilmekte. Buldozer fiyaskosundan sonra 2600K işlemci fiyatlarının arttığını heimiz biliyoruz. Bunu neden yazdım. Umarım aynısı ekran kartlarında da olmaz ki en büyük korkum da bu. Hislerim beni bu tür konularda pek aldatmaz ancak umarım işlemci ve ekran kartı piyasası yavaş yavaş Intel ve nVIDIAyaya doğru kaymıyordur. Göstergeler bu yönde çünkü şu ana kadar. Teknolojisi bir tarafa, nVIDIAnın oyun firmalarıyla yaptığı anlaşmaların benzerlerini AMDde yapmayacak olursa, bu süreç AMD aleyhine hızlanacaktır tahminimce. Bu sebeple ikinci bir AMD fiyaskosu olmasını hiç mi hiç istemiyorum ve açıkçası bu durum beni korkutuyor.

tamamen haklısın hocam. amd oyun şirketleriyle çok hızlı olmasada anlaşmalar yapıyor. ben son yıllarda amd logosunu bazı oyunların açılış kısmında görmeye başladım örneğin. amd buldozer olayında sarsılmasaydı yoluna çok sağlam devam edebilirdi fakat eskiye göre biraz zor günler yaşıyor olabilir. bence amd nin en büyük eksisi reklam. adamlar reklam yapayım derken eline yüzüne bulaştırıyor. bulldozer çıkmadan önce o kadar lansman yaptılar o kadar reklam yaptılar yok avcı olacaz yok inteli katlıycaz bilmem ne yapacaz falan bi çıktı işlemciler katlandılar resmen. sonra f/p ye geri döndüler. hala da yaptıklarına devam ediyorlar yok bu kadar ghz a çıkardık yok bu kadar mhz a çıkardık falan evde elimizde sıvı azotla dolaşacak değiliz sonuç itibariyle fanlarla yapılan oc den performans alamıyosak vay halimize. sonuçta herkes sıvı soğutma kurmuyor evine. aynısı ekran kartları içinde gelmeye başladı yine amd bi süre öncebaşladı yok şu kadar performans yapacaz bu kadar yapacaz. inş sonu buldozer gibi olmaz. yoksa intel ve nvdia koyucak çocuğu..

• ben hala 4 serisi kullanıyorum benim icin sorun teşkil etmiyor
    ben alanakadar sorun filan kalmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: escapethelife

hala da yaptıklarına devam ediyorlar yok bu kadar ghz a çıkardık yok bu kadar mhz a çıkardık falan evde elimizde sıvı azotla dolaşacak değiliz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 15 Kasım 2011; 11:20:32 >
  • Her zaman boşluk dolar. DX11 başlangıç döneminde 6 ay kadar AMD vardı ve bunun sıkıntılarını da gördük ve fazla dx11 oyun da çıkmadı. 550-600 TL'ye 5850 satılırdı.
    Ne zaman rekabet başladı fermi serisi ilk zamanlarda sıkıntılı bir giriş yaptıktan sonra önce 258 driver ve hemen arkasından GTX460 ve sonra GTX500 serisi
    ve HD6900 serisi geldi, o zaman piyasa haretketlendi güzel fiyatlara güzel fırsatlar doğdu. Eğer 7000 serisi gecikirse ben bunu geçici bir sıkıntı olarak göreceğim. Geçmişte daha ziyade ağrılıklı Nvida kullanıcısıydım ama artık olaya eşit ağırlıkta yaklaşıyorum. Rekabet yoksa zaten ürün de satılmaz.ürün satılmazsa neticede elde olanlar ile de hayat devam eder.

Yukarıda yazdığım Nvidia 400 500 ve AMD 6800 6900 serisi kartların hepsi 7-8 ay içinde ve ardışık olarak piyasaya geldiler. Kartların şu an da yetmediği tek oyun BF3 gibi görünsede aslında DICE biraz da yıllardır CRYTEK'in elinde olan bench ürünü olma önceliğini almış oldu diye bakıyorum. Bana göre BF3 için HİGH seviye oldukça yüksek kaliteli görüntü sunuyor. Bugünkü mevcut kartlar ve işlemciler uzun süre götürür. Zaten bu sert rekabet sürecinde oldukça fazla ürün satıldığına, piyasanın doyduğuna inanıyorum ve yeni kart haberlerinde de önceliğimi, Nvidia kaynaklı haberlere göre belirliyorum. Nvidia hamlesini yaparsa arkasından da AMD'nin hamelesini bekleyene kadar bizleri idare edecek çok çeşitli ürün mevcut.

Özetle HD5000 serisi başlangıç olursa, DX11 sürecinin sanırım ürün çeşitliliğinde yaşattığı bolluk sonrası bir durgunluk olması da kaçınılmazdır.......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 15 Kasım 2011; 11:24:36 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.