Şimdi Ara

Samsung 23'' S23A550H Kullanıcı İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
262
Cevap
5
Favori
20.863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Samsung 23'' S23A550H adlı monitörü almak isteyen arkadaşlar için fikir sahibi olmaları açısından bu incelemeyi gerçekleştirdim.Test işlemi normal bir notebook cihazına monitör bağlanarak gerçekleştirilmiştir.Notebook'un üzerindeki ekran kartı ahım şahım bir şey olmamasına rağmen monitörün sunduğu performansı beğendim.Kullanılan işletim sistemi Windows 7 Ultimate .

* KUTU İÇERİĞİ :

- Yazılım ve driver cdsi , ayaklık aparatları , güç adaptörü , vga kablo

* MONİTÖRÜN GENEL GÖRÜNÜMÜ VE ARKA GİRİŞLERİ

* Arka kapaktaki kablo saklama kanalının dar olduğunu belirtmek isterim kabloları saklamaya çalışırken biraz sıkıntıya sokuyor.

* Gelelim görüntü kalitesine kişisel fikrim çok başarılı olduğu ... (Çekim esnasındaki flaş patlamalarından dolayı üzgünüm.Resimler galaxy s2 ile çekilmiştir.Sayfa bütünlüğü bozulmaması için site üzerinden resimler 1024*768 çözünürlüğe küçültülmüştür.İsteyen olursa orjinal çözünürlükdeki resimleri gönderebilirim.)

ÖNERİLERİM ;

-Bu monitörü kesinlikle varsayılan ayarlarla birlikte kullanmayınız. Monitörü açtığınızda karşınıza gelen görüntü sizi tatmin etmeyecektir.
    -Altın kaplama ucuna sahip bir hdmi kablo kullanmanızı öneririm.Gidipte sıradan bir hdmi kablo almayınız ... (35-50 tl arası bir fiyattır kaliteli sayılabilecek olanlar.Uçuk düzeyde olanlar ise 70+ tl)

MONİTÖRÜN ARTI YÖNLERİ ;

- Fiyat/Perfomans düzeyinde oldukça çarpıcı bir monitör bunu tartışmam bile. (Aldığım zaman ki fiyat uygundu sonrasını bilemem )
    - Yüksek çözünürlükte sunduğu görüntü kalitesi çok etkileyici.
    - 2ms (GTG) tepki süresi
    - Parlaklık ve kontrast oranı çok çok başarılı.
    - Eco tasarruf özelliğinin olması ve monitördeki sensör sayesinde bunu otomatik ayarlaması.
    - Magic Angle özelliği (Her açıdan monitöre bakıldığında görüntüde kararma olmadan izleyebilme)
    - 1080p video görüntü performansı başarılı... (BBC PLANET EARTH belgeselinde test edilmiştir.)
    - Bir led monitör için en önemli sayılabilecek unsurlardan biri siyahı siyah gibi beyazlarıda beyaz gibi göstermesi durumudur. Monitör bu konudada başarılı bir performans sergiliyor.
    - Renkleri gerçekçi bir biçimde yansıtması.

MONİTÖRÜN EKSİ YÖNLERİ ;

- DVİ girişinin bulunmaması + bir adet daha hdmi girişi olabilirdi.
    - Montaj sırasındaki kablo saklama yöntemi daha iyi olabilirdi.
    - Kalibrasyon istemesi ve buna bağlı olarak çok fazla bu konulara hakim olmayan kullanıcıları zorlar.
    - Düşük çözünürlüklük durumlarında hd deki performansına nazaran sönük kalıyor zaten bu tarz full hd monitör alanların düşük çözünürlükle pek işi olucağını sanmıyorum.
    - Şu an aklıma gelen başka eksik kısmı bulunmuyor aklıma gelirse güncelleme yaparım...

YAPTIĞIM KALİBRASYONLAR

* MENÜ > RESİM kısmındaki ayarlamalar ;
    - Parlaklık : 100 (Kullanıcı tercihine göre değiştirilebilir)
    - Kontrast : 78
    - Netlik : 76
    - Yanıt süresi : Daha hızlı ( Tercihe göre en hızlı seçilebilir)
    - HDMİ Siyahlık Düzeyi : Düşük (Low) - Bu ayar kesinlikle bu şekilde ayarlanmalı.

* RENK MENÜSÜ

- Kırmızı : 44
    - Yeşil : 47
    - Mavi : 53
    -Gamma : Mod3
    -------------------------
    Dipnot: - Monitörün oyun performans testi yapılmamıştır.Bu konuda size gerekli bilgileri şu an için sunamıyorum.İlerleyen zamanlarda bu durumla ilgili güncelleme yapılacaktır.
    - Renk solukluğu ile ilgili şikayetlerde resimler herşeyi ortaya koyuyor sanırım ben böyle bir sorun pek göremedim benim gözlerde bir problem olabilir :) . Renkler ne cok canlı ne cok soluk bence olması gereken gibi.
    - Denemeler sırasında kutu içeriğindeki driver&yazılım cdsinden herhangi bir kurulum işlemi yapılmamıştır.Bu işlemde yapıldığı taktirde ekstra bir şeyler olabilir fakat pek sanmıyorum artı bir şey getireceğini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi voodoo666 -- 2 Kasım 2011; 13:45:21 >

• Eline sağlık. Yanlız kullandığınız HDMI kablo 2-3 metreyi geçmediği sürece kalitesini anlamanız mümkün değil, en ucuzunu kullanın diye bir makale okumuştum (zdnet yada cnet'de).

Sizin altın kaplama ve kaliteli HDMI kablosu öneriniz neye dayanıyor? Normal kablo kullansak daha mı kötü iletiyor görüntüyü, denediniz mi?
  • voodoo666 kalibrasyon için teşekkürler. Renkler bana fazla canlı geldiği için Eco tasarrufu açtım onu da %75 olarak kullanıyorum.
  • İnceleme icin Eline saglik. Birde oyun konsoluyla yapabilirsen cok iyi olurdu..buarada monitor one arkaya nekadar egilebiliyor? Forumda daha once bu modelde renklerde matlik oldugu soylenmisti dogrumu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: L'Ziya
    Sizin altın kaplama ve kaliteli HDMI kablosu öneriniz neye dayanıyor? Normal kablo kullansak daha mı kötü iletiyor görüntüyü, denediniz mi?

Daha önceden yaşamış olduğum kötü bir tecrübeye dayanıyor.Bu monitör için özellikle söylenmiş bir şey değildi bu öneri.O günden beri altın suya batırılmış (Ne kadar altın olduğuda şüpheli ya) hdmi kablo kullanırım faydası var mı yok mu bilemiyorum benimkisi biraz takıntıya dönmüş durumda. Yazılanlar doğru olabilir kablo konusunda araştırma yapmadım pek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gunsnroses1

İnceleme icin Eline saglik. Birde oyun konsoluyla yapabilirsen cok iyi olurdu..buarada monitor one arkaya nekadar egilebiliyor? Forumda daha once bu modelde renklerde matlik oldugu soylenmisti dogrumu?

- Öne arkaya eğilme durumları derece cinsinden ifade edemiyeceğim fakat göz kararı bir şeyler söyleyebilirim. Arkaya doğru eğim öne göre daha fazla düzeyde.(Senin bu konuda beklentin ne bilemiyorum açıkcası.)
    - Oyun konsoluna sahip olmadığım için bu konu gerekli bilgileri sunamayacağım maalesef ...
    - Renklerde bir matlık göremedim ben . (yukardaki resimler yardımcı olabilir - canlılığın olduğu yerde matlıktan söz edemeyiz. )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi voodoo666 -- 2 Kasım 2011; 13:53:20 >
  • quote:

Hocam, HDMI veya diğer ses ya da görüntü ileten kablolarda girişlerin altın başlı olması tercih sebebidir. Çünkü altının kendi yapısından dolayı elektrik iletkenliği diğer kullanılan madenlere göre çok daha yüksek olduğundan kalite de bununla beraber artar. Bu bahsettiğimiz farkı çıplak göz ile ayırt edebilirmiyiz bilmiyorum ama, Altın olanların tercih sebebi bu.

Saygılar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: umittsahin

quote:

Hocam, HDMI veya diğer ses ya da görüntü ileten kablolarda girişlerin altın başlı olması tercih sebebidir. Çünkü altının kendi yapısından dolayı elektrik iletkenliği diğer kullanılan madenlere göre çok daha yüksek olduğundan kalite de bununla beraber artar. Bu bahsettiğimiz farkı çıplak göz ile ayırt edebilirmiyiz bilmiyorum ama, Altın olanların tercih sebebi bu.

Saygılar..

Teşekkürler. Altının iletkenlik özelliğini biliyordum.

Yanlız aşağıdaki linke bir bakın:

Kısaca sinyal ya mükemmel çalışır ya hiç çalışmaz, alabileceğiniz en ucuz HDMI kabloyu alın farkı olmaz diyor.

http://gordonkelly.com/newsfeatures/the-hdmi-cable-rip-off/

Benzer makaleler cnet, zdnet'de falanda çıkmış. O yüzden emin olamıyorum.

• Tercih sizin. Bende Uydu alıcımda altın uçlu, DVD Player da normal HDMI kullanıyorum. Çok fark olduğunu söyleyemem.
  • Ok, teşekkürler.
  • Ben de bu monitörü almak istiyorum, genellikle film izleyip ps3'ü bağlayacağım ama hdcp olmadığı yazıyor özelliklerinde. Ben hdmi'dan bağlayacağım ps3'ü, bir sorun olur mu, ona göre gidip alacağım bugün?
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackmore

Ben de bu monitörü almak istiyorum, genellikle film izleyip ps3'ü bağlayacağım ama hdcp olmadığı yazıyor özelliklerinde. Ben hdmi'dan bağlayacağım ps3'ü, bir sorun olur mu, ona göre gidip alacağım bugün?

her yeni monitörde olduğu gibi bu üründede hdcp desteği var rahatlıkla alabılırsınız..http://reviews.cnet.com/lcd-monitors/samsung-syncmaster-s23a550h/4507-3174_7-34647487.html
  • quote:

quote:

Ben de bu monitörü almak istiyorum, genellikle film izleyip ps3'ü bağlayacağım ama hdcp olmadığı yazıyor özelliklerinde. Ben hdmi'dan bağlayacağım ps3'ü, bir sorun olur mu, ona göre gidip alacağım bugün?

her yeni monitörde olduğu gibi bu üründede hdcp desteği var rahatlıkla alabılırsınız..http://reviews.cnet.com/lcd-monitors/samsung-syncmaster-s23a550h/4507-3174_7-34647487.html

Çok sağol cevap için. Birazdan çıkacağım almak için ama kafama bir şey daha takıldı, ölü piksel garantisi vermiyorlar, ölü piksel çok karşılaşılan bir şey mi?

• quote:

quote:

quote:

Çok sağol cevap için. Birazdan çıkacağım almak için ama kafama bir şey daha takıldı, ölü piksel garantisi vermiyorlar, ölü piksel çok karşılaşılan bir şey mi?

vatan computer de ürünü almadan ölü piksel testi yapabılıyorsun hatta 1 aya kadar ölü piksel sorununda değişim yapıyor bence vatandan alın..bende konsol için monitör bakıyorum aldıktan sonra yorumlarınızı belirtirseniz iyi olur gerçekten..

• quote:

hdcp kopya koruma yöntemidir. Hdmi la bağlantıda bir sorun yaşamazsın.
  • Deneyip almak çok iyi olur ama Vatan'da bi farklı modeli var, S23A550HS, hiçbir özellik yazmıyor sayfasında, internette de bilgi bulamadım o monitör hakkında.
  • quote:

quote:

quote:

Ölü piksel garantisinin verilmediğini nerden çıkardınız ? Ölü piksel durumları birazda şans meselesi illa çıkıcak yada çıkmıcak diye bir şey yok 10 üründen 9 kişiye çıkmaz 1 kişiye çıkar oda sana denk gelirse bahtsız bedevi durumu olursun yani.
    -Aldığınız yere bağlı olarak ölü piksel testi yaptırabilirsiniz. Ben bu monitör için ölü piksel testi yaptırdım herhangi bir sorun çıkmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi voodoo666 -- 3 Kasım 2011; 13:55:22 >

• quote:

Deneyip almak çok iyi olur ama Vatan'da bi farklı modeli var, S23A550HS, hiçbir özellik yazmıyor sayfasında, internette de bilgi bulamadım o monitör hakkında.

Model aynıdır ... Sondaki S kafanızı karıştırmasın.
  • Exa'yı aramıştım stok sormak için, aramışken ölü piksel garantisi veriyor musunuz dedim hayır dediler, o yüzden kafamı takıldı. S modeli de aynıysa Vatan'dan gidip S modelini alacağım o zaman. Teşekkürler cevaplarınız için.
  • quote:

Deneyip almak çok iyi olur ama Vatan'da bi farklı modeli var, S23A550HS, hiçbir özellik yazmıyor sayfasında, internette de bilgi bulamadım o monitör hakkında.

iki modelde aynı..exa gibi firmalara hiç bulaşmayın gidin vatandan alın kafanız rahat olsun..
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.