Şimdi Ara

Asus P5Q Turbo Kullanıcı İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar adım umut.Bu incelemede Asus firmasının P5Q Turbo model anakartını inceleyeceğim.Daha önce Bir Çok kez Asus firmasının anakartını kullandım ve hepsinden menmun kaldım

Form Faktörü
    ATX Form Factor
    12 inç x 9.2 inç (30.5 cm x 23.4 cm.)

Anakartın Genel Özellikleri

-8 Faz Güç Tasarımı
    -Intel ® Socket 775 Core ™ 2 Quad / Core ™ 2 Extreme / Core ™ 2 Duo / Pentium ® dual-core/Celeron ® işlemciler Intel ® 45nm işlemcileri destekler.
    -Desteklediği işlemci listesi
    Desteklediği İşlemci Listesi
    işlemci ailesini desteklemektedir.
    -PCI e 2.0

PCI Express (PCIe) 2.0, çoğu kullanıcının özellikle ekran kartlarıyla tanıdığı (ama diğer genişleme kartları için de kullanılabilen) bilgisayar genişleme kartı arabirimi çeşidi olan PCIe spesifikasyonunun 2. sürümüdür. 2007 yılında temel spesifikasyonu yayınlanan sürümün, öncülüne göre getirdiği en belirgin özellik ikiye katlanmış transfer hızlarıdır. PCIe 1.1'de hat başına hız 250 MB/s olarak verilirken, PCIe 2.0 bunu 500 MB/s düzeyine çıkartır. Böylece ekran kartları için kullanılan PCIe x16 bağlantılarında PCIe 1.1 toplam 4000 MB/s, PCIe 2.0 ise 8000 MB/s verir.

Desteklediği Bellek Hızları

DDr2 1300 / 1200 / 1066 / 800 / 667 MHz veri transfer hızları olan bellkeleri destekliyor daha fazla bilgi için
    asusun web sitesini ziyaret ediniz.
    Bellek kapisitesi maksimum ddr 2 belleklerle 16 gb ta kadar yükseltebilirsiniz.
    4 Adet Bellek Yuvası var.

Yongaseti

Intel Intel ® P45 / ICH10R dir

Desteklediği FSB Hızları

1600/1333/1066/800 MHz dir.

Genişleme Yuvaları

1 adet PCIe 2.0 x16
    3 adet PCIe x1
    2 adet PCI

Overclock Özellikleri

Akıllı overclock araçları
    - AI Overclocking (akıllı CPU frekans ayarı)
    - TurboV
    - Turbo Key
    Precision Tweaker 2
    - VDIMM: 64-step DRAM voltaj kontrolü
    - VCore: Ayarlanabilir CPU voltajı, 0.00625V
    - VChipset 55-adım Çipset voltaj kontrolü
    - VCPU PLL: 64-adım CPU PLL voltaj kontrolü
    - VFSB Fesih: 35-adım referans voltaj kontrolü
    SFS (Stepless Frequency Selection)
    - 1MHz artışla 200MHz'e kadar 800MHz FSB ayarlama
    - 1MHz artışla 100MHz den 180MHz PCI Express frekans ayarı
    Overclocking Koruması
    - ASUS CPR (CPU Parameter Recall)

Not: Anakartın Kapasitörleri % 100 Bütün Yüksek kaliteli İletken Polimer Kapasitörlerdendir. (VRM 5000hrs ömrü @ 105 ° C, 500,000 saat @ 65 ° C)

Depolama

5 adet SATA 3 Gb / s portu
    Intel ® Matrix Storage Technology desteği RAID 0,1,5,10
    ayrıca Silicon Image Sil5723 (Drive Xpert technology):
    2 adet SATA 3 Gb / s portu
    1 adet Ultra DMA 133 / 100 / 66 2 PATA aygıtlar için

LAN

AI NET 2 özellikli Atheros ® L1E Gigabit LAN denetleyici

Ses

VIA ® VT1708S 8-Kanal High Definition Audio CODEC
    DTS Surround Sensation UltraPC
    - Jack-Detection ve Multi-Streaming
    - Arka optik S / PDIF_OUT portu I / O
    - ASUS Gürültü Filtresi

IEEE 1394]

® VT6315N kontrolcüsü 2 x 1394a port (1 port arka panelde orta-board 1 bağlantı noktası) destekleyen VIA

USB

12 USB 2.0 port (6 port board ortasında, 6 port arka panelde)

Arka Panel I / O Portları

1 adet PS / 2 klavye portu (mor)
    1 adet PS / 2 fare portu (yeşil)
    1 adet Optik S / PDIF çıkış portu
    1 adet IEEE 1394a port
    1 adet Harici SATA bağlantı noktası
    1 adet LAN (RJ45) bağlantı noktası
    6 adet USB 2.0/1.1 portu
    8-kanal ses I / O portları

Dahili I / O Konnektörleri

3 adet USB bağlantısı ek 6 USB portu destekler
    1 adet IDE konektörü
    1 adet COM bağlantısı
    5 adet SATA konnektörü (kırmızı)
    2 adet Drive Xpert SATA bağlantısı (turuncu ve beyaz)
    1 adet CPU Fan konnektörü
    2 adet Kasa Fan bağlantısı
    1 adet Power Fan konnektörü
    1 adet IEEE 1394a konnektörü
    Ön panel ses konektörü
    Üstbilgi Out 1 x S / PDIF
    Chassis Intrusion konnektörü CD ses olarak
    24-pin ATX güç konektörü
    8-pin ATX 12V güç konnektörü
    Sistem Panel (Q-Connector)

Aksesuarlar

Kullanım kılavuzu
    1 adet UltraDMA 133/100/66 kablosu
    4 adet SATA kablosu
    1 Q-konnektör (sadece perakende sürümü USB, Sistem paneli) 2
    1 adet ASUS Q-Shield

Destek Cd sinin içinde olan Programlar

Sürücüler
    ASUS PC Probe II
    Express Gate
    ASUS AI Suite
    Anti-virüs yazılımı (OEM versiyon)
    ASUS Update

Kutu İçeriği

1 adet IDE kablosu,

4 adet L şeklinde SATA kablosu,

Kurulum diski,

Kolay kurulum klavuzu,

Kullanım klavuzu

1 adet Kasa pinlerini kolay takmamızı sağlayan birleştirilmiş pin soketi

1 adet Usb pin soketi

1 adet panel aynası.

Bios Görüntüleri
    İlk main kısmı

Main sayfasındaki storage configuration bölümü: Burda Harddiskimizin ide modundamı yoksa Önceden işletim sistemine yüklenmişse sata modunda gireceğimizi belirlediğimiz yerdir.

Ai tweaker bu bölüm hız aşırtma bölümü

Advantec bölümü: Bu böümde işlemci özelliklerini,chipset özelliklerini , usb özelliklerini ayar verdiğimiz bölümdür.

Power Bölümü:

Power bölümünde hardware monitör sekmesi:Burda anakart sensörlerini algıladığı sıcaklıkları, voltaj değerleri ve fan hızlarını gördüğümüz bölümdür.

Boot bölümü: Bu bölümde harddisk optik sürücü aygıtlarını düzenleriz.Açılış ayarlarının yapıldığı bölümdür.

tools bölümü: Bu bölümde drive expert, Express gate özelliklerinin ayarlandığı bölümdür.

Tools bölümde ki, Asus oc profile sekmesi: bu bölümde oc profillerinin oluşturulduğu bölümdür.

Son olarak da exit bölümü bu bölümde kaydetme yada eski hale geri dönme birde biosa şifre konulan bölümdür.

Bazı temel özellikleri(Bu Özellikler Asusun Diğer Anakartlarındada Mevcuttur)

Expres Gate
    İşletim Sistemi ön yükleme yapmadan devreye giren biosdan beslenen asus küçük linux tabanlı kullanıcılarını sunduğu hizmet.Bu hizmette
    İşletim sistemine girmeden 5 sn içinde açılan (Donanıma göre değiir) linux tabanlı bu özellik: bizim arkadaşlarımızla anlık mesajlaşmamızı sağlıyor.Skype.Sonra fotoğraflarımıza bakmamıza imkan tanıyor,Web e bağlanabiliyor gezebiliyoruz.

Asus Epu 6
    Sistem seviyesinde enerji tasarrufu
    EPU otomatik faz bileşenleri (işlemci, ekran kartı, bellek, yongaseti, sabit diskler ve soğutucu / sistem fanı CPU dahil) için geçiş ile, otomatik olarak akıllı hızlandırma ve overclock ile en uygun güç kullanımını sağlar güç ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olur.

TurboV
    ASUS TurboV ile bir gerçeklik, gerçek zamanlı hızaşırtımı yapan programdır. Bu kolay Hızaşırtma Programı İşeltim sistemi çıkmadan veya yeniden başlatmadan Hız Aşırtımı sağlar; ve kullanıcı dostu arayüzü vardır sadece birkaç tıklama ile Hızaşırtımı yapın. Ayrıca, TurboV ASUS OC profilleri, farklı senaryolarda en iyi Hızaşırtımı ayarlarını sağlar.

Turbo Key
    ASUS Turbo Key teknolojisi, kullanıcının PC güç düğmesini bir overclock düğmesine olarak atamasına izin verir. Kolay kurulum işleminden sonra Turbo Key devam eden çalışmaları veya oyunlar kesmeden performanslarını artırmak için sadece tek bir dokunuş yeterlidir.

Precision Tweaker 2
    Super-ince Ayarlar
    Not: Gerilim, FSB fesih Gerilim, CPU PLL Gerilim ve DRAM Voltaj nihai özelleştirilmiş overclock yapılandırma için en hassas ayar ulaşmak için gerilimler birazcık 0.02v adımları kullanıcı ayarlamanıza izin verir.

Drive Xpert
    Özel ASUS Drive Xpert sürücüleri veya BIOS kurulumları olmadan, kendi sabit disklerinde veri güvenli ya da karmaşık konfigürasyonları herhangi bir sıkıntı olmadan sabit disk performansı artırmak için ihtiyaç duyan herkes için idealdir. Drive Xpert kullanıcı dostu grafik kullanıcı arayüzü ile kullanıcıların kolayca sabit disk yedeklemeleri düzenlemek ya da sabit disk aktarım hızlarını artırmak veriler her gün, her an kaydeder.

CrashFree BIOS 3
    Sadece USB flash disk bozuk BIOS verilerini geri
    ASUS CrashFree BIOS 3 BIOS dosyasını içeren bir USB flash diskten bozuk BIOS verilerini geri yüklemenize olanak tanır.

Evet Anakartımızın Özelliklerini saydıktan sonra gelelim artıları ve eksileri

Anakartın Artıları ve Eksileri

Artıları
    1-Kuzey köprüsündeki pasif soğutucu yeterli şekilde kuzey köprüsünün fazla ısınmasına engel oluyor.Aynı şekilde İşlemci soketinin etrafındaki VRM'lerin MOSFET'lerinin tamamı soğutucu bloklarla desteklenmiş

2- 5 adet sata portu sayesinde bir çok sata aygıt takabilirsiniz.

3- Anakarta eski katı kapasitörlerin yerine Polimer kapasitörler monte edilmiş.Bu da anakarta ısıya fazla dayanıklılık ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor.
    4-Voltaj Koruması: Güç kaynağından gelen gerilim düzensiz ise ana kartın önemli bileşenlerinden birine zarar verebilir. ASUS voltaj koruması (Anti-Surge Protection) aşırı gerilim değerlerine karşı yalıtım sağlayarak anakartın kullanılamaz hale gelmesini engelliyor.
    5-Com konnektörünün olması ise seri portu kullanan kullanıcılar açısından avantaj.İlk aldığım da dış panelde com konnektörün olmadığını gördüm.İncelediğimde anakartın usub konnektörlerinin ilerisinde com konnektörünün olduğunu gördüm.Slot rs232 sayesinde com portu kullanabiliyorum.

6-IE 1394 cihazlar için IE 1394 bir arka panelde var birde ön paneller için boardda var.
    7-Turbo v ve asus hızaşırtma programları sayesinde hızaşırtma profilleri oluşturabiliyoruz.
    8-Ayrıntılı bios içeriği
    9-Geniş işlemci desteği ve bellek desteği
    10-Express gate özelliği sayesinde İşletim sistemi başlamadan önce ayrı bir dos işletim sistemi sayesinde internete girebilir, fotoğraflarınıza bakabilir, Anlık mesajaşma sayesinde arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz.
    11-Ucuz olması: bütçesi az olan ve intel 775 soketli sistem kuracak kullanıcılar için ideal.
    12-Serin düşük sıcaklıklarda çalışması.

Eksileri

1-Kuzey köprüsüyle , mosfetlerin ve güney köprüsünün ısı borulu pasif soğutucu olmaması.Olsa daha iyi olurdu.

2-Biliyorum başka anakart al diyeceksiniz ama bu anakartta onboard ekran kartı olsaydı fena olmazdı.
    3-Anakart ta board üzerinde bios reset, hızaşırtma, resetleme ve açma kapama butonu yok.
    4-Crossfire desteği yok buna üzüldüm.Böyle anakartın crosfire desteği olsa fena olmazdı.

Sonuç

Dolaysıyla çok menmun kaldım anakarttan. Asusa teşekkürlerimi iletiyorum. Kullandığımdan itibaren sorun yaşamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzbk -- 22 Ekim 2011; 0:28:20 >

• Anakart p45 chipsetli, o borulu soğutmalara gerek duymuyor, ayrıca ben şahsen böyle müstakil soğutuculu olanları tercih ederim, kullanım biçimine göre, daha çok ısınan bölgeye tek bir soğutucu ilavesi mümkün. borulu olanlarda kuzeye soğutucu takmak için, bir güneye, iki de mosfete olmak üzere 4 soğutucu almak zorundasınız.

düz p5q ile birlikte, tasarım olarak en beğendiğim asus anakartlarından biri. inceleme de çok güzel olmuş.

bu arada sanırım alttaki disk, depo diski, alttaki beyaz ve turuncu portlar, bu tür depolama disklerine özel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: qzwxec

Anakart p45 chipsetli, o borulu soğutmalara gerek duymuyor, ayrıca ben şahsen böyle müstakil soğutuculu olanları tercih ederim, kullanım biçimine göre, daha çok ısınan bölgeye tek bir soğutucu ilavesi mümkün. borulu olanlarda kuzeye soğutucu takmak için, bir güneye, iki de mosfete olmak üzere 4 soğutucu almak zorundasınız.

düz p5q ile birlikte, tasarım olarak en beğendiğim asus anakartlarından biri. inceleme de çok güzel olmuş.

bu arada sanırım alttaki disk, depo diski, alttaki beyaz ve turuncu portlar, bu tür depolama disklerine özel.

evet haklısınız bu açıdan düşünmemiştim.Yorumunuz için teşekkür ederim.
  • güzel inceleme, beğendim
  • yorumunuz için teşekkürler
  • beğendim.
  • yorumunuz için teşekkür ederim
  • Sanırım 3 yıl kadar önce q6600 ile kullanmıştım bu anakartı. :)

Geç olsada güzel inleme olmuş.
  • Güzl inceleme. Beğendim.
  • yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
  • test biraz geç olmuş ama güzel bir test
    bende şuan P5Q Deluxe var ve gayet memnunum
    ama yeni anakartlar işlemci serileri çıkınca hemen bu formdan birtane z68 serisi anakart almayı düşünuyorum
    çünkü ben asla kriterlerimi aksatmam bir anakarta en fazla 250tl veririm
  • şimdi 0 ürün alınmaz. Dolar arttı, Yeni gelen zam bunları etkiledimi bilmiyorum ama dolar çok yüksek.Ne olursa olsun ikinci ele devam etmeyi tercih ederim.yorumunuz için teşekkür eerim ayrıca
  • Biraz geç inceleme olmuş ama neyse unutulmamış kullananlar kalmış demekki hala?Neyse emeğe saygı güzel inceleme olmuş teşekkürederiz.
  • Yorumlarınız icin tesekkurler. Bi askere gdp geldim pc antika olmuş teknoloji ıste
  • güzel inceleme olmuş bayaa uğraşmışsı. zamanının iyi kartlarındandı gerçi 775 için halen üst seviye anakartlardan biri.
  • detaylı inceleme, begendım.
  • Tesekkür ederim yorumlarınız icin
  • Güzel inceleme olmuş.

Ellerine sağlık
  • kapsamlı ve düzenli inceleme süper olmuş. eline sağlık. bios ekran resimleri özellikle anakart a göre değişiklik gösterdiği için ,SS eklemen ayrıca bir emek / avantaj
  • Tesekkür ederim. yorumlarınız icin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.