UYDUNET SİNYAL DEĞERLERİ NE OLMALI ?, UYDUNET SİNYAL DEĞERLERİNİ NASIL ÖLÇERİZ?
56 Cevap12446 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1386 Mesaj
19 Ekim 2011; 23:19:49 

UYDUNETTE MALESEF ÇOK FAZLA SİNYAL SORUNU YAŞANIYOR

EK NOT: adres iptal edildiği için malesef aşağıdaki çözümde işe yaramamaktadır

SORUN YAŞAYAN ARKADAŞLAR UYDUNETİ ARAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİLERİ DENEYİNİZ
ÖNCE İNTERNET EXPLORER PROGRAMINI AÇIYORUZ
ADRES KISMINA http://62.248.80.10/ YAZIN.

Modem MAC/IP Addresi Giriniz: KISMINA MODEMİNİZİN ARKASINDAKİ MAC ADRES İ 11:11:11:11 FORMATINDA YAZIN
MODEM ARA TUŞUNA BASIN

HATTINIZLA İLGİLİ PROBLEM VARSA ŞEKİLDEKİ GİBİ KIRMIZI YAZI ÇIKACAKTIR. VE SERVİS ÇAĞIRMANIZI SÖYLEYECEKTİR.

AYRICA 192.168.0.1 adresinden modeminize girip

Kullanıcı adı:admin Parola:password deyin
Yukarıda menülerden Durum kısmında, Soldaki menülerde Bağlantı kısmında olduğunuza emin olun:

Değerler aşağıdaki gibi olmalıdır:
Downstream Signal/Noise Ratio Olması Gereken Aralık: 30 dB ~ 40 dB
Upstream Signal/Noise Ratio Olması Gereken Aralık : 20 dB ~ 40 dB
Downstream Power Olması Gereken Aralık: -15 dBmV ile 15 dBmV -8 ila +8 arasında ise iyi demektir.
Upstream Power Olması Gereken Aralık: 30 dBmV ile 55 dBmV

HIZ TESTİ İÇİN:
http://speedtest.turk.net/ ADRESİNE GİRİN
aşağıda verilen yönergelere uyduğunuzdan emin olun:

TESTİ BAŞLAT TUŞUNA BASIN

HAT DEĞERLERİNİZİN YAPILAN TESTLE UYUMUNU KONTROL EDİN. PING DEĞERLERİ 15-25 CİVARI NORMAL KABUL EDİLİR. 100 LÜ DEĞERLERE VE ÜSTÜNE ÇIKIYORSA ANORMALLİK VARDIR. AYRICA DOWNLOAD HIZINIZA YAKIN HIZ ALDIYSANIZ HATTINIZIN HIZ DEĞERİ NORMALDİR.

DİKKAT: Eğer bu yaptığınız işlemlerden en az birisinde bile sorun varsa destek@uydunet.net adresine aşağıdaki gibi mail gönderiniz.
Sorununuz kısa süre içerisinde çözülecektir.

Yaşamakta olduğunuz hız problemi ile ilgili detaylı inceleme yapılabilmesi için;

http://www.turksatkablo.com.tr/hiz-testi.aspx ya da http://speedtest.turk.net adresinden yaptığınız hız testi sonucunu
http://62.248.80.10 adresinden modeminizin SİNYAL SEVİYE SONUÇLARInın resmi ( Modeminizin arka yüzündeki 00 ile başlayan mac numaranız ile modeminizi aratabilirsiniz.)
yaşadığınız problemin belli bir saat diliminde mi ya da sürekli mi yaşandığını belirtmeniz.

Testleriniz sırasında aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

+ Testleriniz sırasında virüs programı dahil tüm programları kapatmanız ayrıca internet kullanımınız olmadan

+ Kablosuz bağlantı sağlıyor iseniz kablolu bağlanarak testlerinizi gerçekleştirmenizi rica ederiz.

Anahtar Kelimeler: Uydunet sinyal değerleri, uydunet sinyal seviyesi, uydunet izmir,uydunet hız testi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilgisayars -- 22 Eylül 2013; 2:44:41 >

274 Mesaj
24 Aralık 2011; 20:21:56 

arkadaş iyi anlatmış ama birkaç şey de ben ekleyeyim:

torrent programları internetinizi boğuyor olabilir. test yapmadan önce bu programları kapayın.

varsa farklı bilgisayarlardan deneyin. virüslü bir bilgisayar internet hızınızı düşürebilir. tavsiyem bir laptop ile denemeniz.

daire içlerinde elle bağlantı yapmayın. elle bağlantıdan kastım bant kullanarak v.s. ile ek yapmaya çalışmayın. eğer kablonuzu uzatmak isterseniz elektrikçilerden konnektör almalısınız. elle yapılan bağlantı veri kaybına ve analog yayında özellikle star kanalında saniye başına düzenli olarak bozulmaya neden olur. (112'nin telsiz frekansı karışıyor) veya 126'dan çağıracağınız ekip bu konuda yardımcı olabilir.

hattı kendiniz çektiyseniz kapıların kabloyu sıkıştırmadığına dikkat edin. o kablo esnek. ama hiç hasar almayacak diye bir şey de yok.

bölücü alırken sarı renkli olanlar dijital sinyalleri geçirmez. özellikle internet ve teledünya kullanıyorsanız teledünyada donma ve mozaiklenme, internette düşme veya sinyalde gürültü (yani SNR) yapabilir.

1 kabloyu bölücüler ile çok fazla bölmeyin. sinyali düşürür. kablo tv ekiplerinde 2'li 3'lü 4'lü 6'lı ve 8'li bölücüler mevcuttur. abone merkezlerinden ve arıza ekiplerinden temin edebilirsiniz.

eğer modemin yerini değiştirecekseniz modemin kablosunu HER ZAMAN İLK BÖLÜCÜDEN ÇEKİNİZ!!! modem, düzgün çalışması için sinyalin yanında downstream ve upstream sinyallerinin uygun olmasına ihtiyaç duyar.

bölücülerden geçtikçe upstream seviyesi yükselir. bu bölücünün ne kadar kayıpla böldüğüne bağlıdır. (eğer upstream ana hattan 40 geliyorsa 3.5 kayıplı bir bölücüden çıkarken upstream 43.5 olacaktır.) bölücülerin ne kadar kaybettiği genellikle üzerinde yazar.

ama bildiğim kadarıyla
2'li bölücüler 3.5
3'lü bölücüler 7.5
4'lü bölücüler 7.5
6'lı bölücüler 9.5 (markalara göre değişiklik gösterebilir.)
8'li bölücüler 9.5 - 11.5 arası (yine markalara göre değişiklik gösterebilir.)

downstream ise gelen sinyal ile doğru orantılı olarak artar veya azalır. downstream seviyeniz 5 ise 3.5 kayıplı bir bölücüden geçerken 1.5'e düşer.

upstream seviyesi 25 altında ise modeminizin online olması mucizedir. :D:D aynı şekilde 61 üzerinde hiçbir modem online olamaz. 61 üst sınırdır. (tek istisna pozitek markalı kablolu modemlerdir. onlarda arızalıda olsa çalışma üst sınırı 65'tir. kablo tv camiasında "geri yön" olarak tabir edilir.

downstream seviyesi ise -20 civarı ile + 20 civarıdır. sınırlarını ben de tam bilmiyorum. kablo tv camiasında "ileri yön" olarak tabir edilir.

e bu kadar şey yazdım bari ufakta olsa bi "sıkça sorulan sorular" olayına gireyim

---uydunetin çanakla alakası var mı?
hayır. sadece adı öyle. :D

---arıza ekibi bana sinyalin yetmediğini, yükseltici takılması gerektiğini, bunun da ücretli olduğunu söyledi.
eğer müstakil bir evde oturuyorsanız size söylenen doğrudur. sizdeki yükselticinin garantisi bittiyse (ve arızalıysa), veya yükselticiniz yoksa verimli kullanmak için yükseltici almak zorundasınız. garantisinin bitip bitmediğini muhtemelen arıza ekibi yükselticinin modeline bakarak size söyleyecektir. eğer şüpheye düşerseniz bağlı olduğunuz ilin şantiye ofisini aramalısınız.

eğer bir apartmanda oturuyorsanız yükseltici ALMAYIN. zaten bina içine kurulmuş kablo tv dağıtım dolabında bir yükseltici mevcuttur. dolap ilk takıldığında yükseltici zaten takılır. arıza durumunda ise sizden ücret talep edilmeden değiştirilir.

psikopat SKYRIM oyuncusu

04.02.2014 tarihi itibari ile askerlik görevimi yerine getirmeye başlayacağım. Geri dönene kadar herkese iyi forumlar...

1923 Mesaj
24 Aralık 2011; 23:58:36 

@bilgisayars ve @xloader
önemli bilgiler bunlar.

1386 Mesaj
25 Aralık 2011; 1:23:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

@bilgisayars ve @xloader
önemli bilgiler bunlar.

evet dostum

274 Mesaj
25 Aralık 2011; 11:03:48 

saygılar... :D bi problem varsa yardım etmeye çalışırım...

psikopat SKYRIM oyuncusu

04.02.2014 tarihi itibari ile askerlik görevimi yerine getirmeye başlayacağım. Geri dönene kadar herkese iyi forumlar...

217 Mesaj
30 Aralık 2011; 18:38:38 

Modem adresinide ip adresinide denedim "bu modem bulunamadı" diyor. 1 haftadır hız sorunu yaşıyorum. 2 kez arızayı aradım gelen olmadı. Uydunet destek bölümüne mail gönderdim. Cevap olarak burda yazılanları yapmam gerektiğini söyleyen bir mail geldi. Hız testini yaptım ama sinyal değerlerini alamıyorum modem bulunamadı diyor. 5 mb bağlantım var durum resimdeki gibi. Sabahları her şey normal ama öğleden sonra hız yerlerde.Garip olan up hızı dl hızının iki katı.

274 Mesaj
30 Aralık 2011; 20:17:09 

modem adresi derken modemin altında "cm mac" diye yazan mac adresi ile modem değerlerini sorgulamalısın. olmadı modemin arayüzünde de sinyal değerleri yazar. ordan da bir resim çekip yayınlarsan yardımcı olabilirim.

bu arada hangi marka modem kullanıyosun? motorola? netmaster? diğer?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xloader -- 30 Aralık 2011; 20:18:17 >

psikopat SKYRIM oyuncusu

45 Mesaj
30 Aralık 2011; 23:47:14 

bende dün uyduneti bağlattırdım hala internet gelmedi bu söylediğinizi deneyim dedim ama http://62.248.80.10/ burdan hiç biyere bağlanamadım uzak sunucu bulunamadı diyor

308 Mesaj
31 Aralık 2011; 20:40:04 

Arkadaşlar benim Upstream Power değerim 57.5 ve test yapınca bişey ayarı yapılmalı ve modeme reset atılmalıdır diyor fakat reset atınca da bişey farketmiyor şimdilik yazıyorum 1 2 gün içinde resmini koyucam ve araştırmıştım online oyunlarda kasma yapar diye hakikaten denedim oyunda lag yani (kasma) oluyor bunun için ne yapmam gerekir ?

1923 Mesaj
1 Ocak 2012; 1:34:53 

quote:

Orijinalden alıntı: EnemyHunter

Arkadaşlar benim Upstream Power değerim 57.5 ve test yapınca bişey ayarı yapılmalı ve modeme reset atılmalıdır diyor fakat reset atınca da bişey farketmiyor şimdilik yazıyorum 1 2 gün içinde resmini koyucam ve araştırmıştım online oyunlarda kasma yapar diye hakikaten denedim oyunda lag yani (kasma) oluyor bunun için ne yapmam gerekir ?

başıma gelmişti. bağlantı çok sıkıntılı olur. arıza kaydı bırakın bence. değerleri görünce itiraz etmez hemen kayıt alırlar zaten.

274 Mesaj
1 Ocak 2012; 18:46:00 

quote:

Orijinalden alıntı: doctor_19

bende dün uyduneti bağlattırdım hala internet gelmedi bu söylediğinizi deneyim dedim ama http://62.248.80.10/ burdan hiç biyere bağlanamadım uzak sunucu bulunamadı diyor

eğer http://62.248.80.10 sitesine bağlanamadıysanız türksat sisteminin çokmüş veya güncelleniyor olduğu zamana rastlamışsınızdır. genelde hep çalışır çünkü. zaten bu site şart değil modemin arayüzünden de internet değerlerine bakabilirsiniz. tek fark http://62.248.80.10 sitesindeki kadar açıklayıcı olmaz sizin için.

quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

başıma gelmişti. bağlantı çok sıkıntılı olur. arıza kaydı bırakın bence. değerleri görünce itiraz etmez hemen kayıt alırlar zaten.

arkadaş haklı modem çalışmıyor olsa fişini çek tak falan diye tavsiyelerde bulunurlar ama açıkken o değerleri gösteriyorsa kesinlikle arızanı alıp bir ekip göndereceklerdir.

quote:

Orijinalden alıntı: EnemyHunter

bahsettiğin geri yön 55'in üstünde sorunlu olarak gösterir. aboneye gidilmeli BDK ayarı yapılmalı yazar. BDK anlamı --> bina dağıtım kutusu. daire içindeki tesisatı mantıklı birisi yapmışsa eğer zaten senin yapacağın bişey yok :) binadaki yükselticiye gidip geri yön ayarı yaparlar. eğer oradan düzeltilmezse binaya gelen şebeke kablosundan test ederler. o da sorunlu çıkarsa problem dış şebeke kaynaklıdır.

psikopat SKYRIM oyuncusu

308 Mesaj
3 Ocak 2012; 15:52:07 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnemyHunter -- 3 Ocak 2012; 15:53:45 >

274 Mesaj
6 Ocak 2012; 22:54:30 

kusura bakma enemyhunter işten anca vakit ayırdım da girdim..

downstream power'dan anladığım kadarıyla modeme sinyal az geliyor. ama sorun çıkartacağını sanmıyorum.

upstream 57, donma kopma yavaşlık yaşayabilirsin. modeme gelen kablo kaç tane ve kaçlı bölücüden geçiyor?

psikopat SKYRIM oyuncusu

55 Mesaj
8 Ocak 2012; 19:56:40 

Benim sinyal değerlerim bunlar..

3mbit sınırsız tarifesindeyim. Şuan 2 masaüstü 1 laptop bağlı sonuç bu ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FBDeViL -- 8 Ocak 2012; 19:57:05 >

274 Mesaj
11 Ocak 2012; 1:55:37 

FBDeViL modem değerlerin süper :)

psikopat SKYRIM oyuncusu

456 Mesaj
12 Ocak 2012; 16:19:27 

teşekkürler bilgiler için

1386 Mesaj
16 Ocak 2012; 1:19:39 

quote:

Orijinalden alıntı: CM baba

teşekkürler bilgiler için

rica ederiz dostum

22 Mesaj
20 Ocak 2012; 10:29:03 

Kısa gelen kabloyu uzatmak için xloader'ın bahsettiği F-F dişi ara konnektör kullanmama rağmen analog kablotv'de S-08 (show tv) kanalındaki saniye başı bozulmanın önüne geçemedim. S-07 (atv) kanalında da ara sıra bozulma oluyor. C-07 (cnn int) kanalında ise başka bir kanalın gölgesi oluyor.

bu parazitlerin havadaki sinyaller nedeniyle oluştığunu düşünüyorum. F-F dişi ara konnektörden şüpheleniyorum. Ne internette ne de diğer analog tv kanallarında bir sıkıntım yok. (Dijital teledünya aboneliğim yok). Yalnız modemin durumunu kontrol ettiğimde upstream SNR bazen 19 dB'li seviyelere düşebiliyor (min 20 db olmalı), ancak bağlantı hızında (1 Mbps) ve ping değerlerinde bir sorun yok.

F-F dişi ara konnektör yerine kullanabileceğim daha sağlıklı bir çözüm yolu önerebilir misiniz?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

1386 Mesaj
20 Ocak 2012; 11:07:06 

quote:

Orijinalden alıntı: tempem

Kısa gelen kabloyu uzatmak için xloader'ın bahsettiği F-F dişi ara konnektör kullanmama rağmen analog kablotv'de S-08 (show tv) kanalındaki saniye başı bozulmanın önüne geçemedim. S-07 (atv) kanalında da ara sıra bozulma oluyor. C-07 (cnn int) kanalında ise başka bir kanalın gölgesi oluyor.

bu parazitlerin havadaki sinyaller nedeniyle oluştığunu düşünüyorum. F-F dişi ara konnektörden şüpheleniyorum. Ne internette ne de diğer analog tv kanallarında bir sıkıntım yok. (Dijital teledünya aboneliğim yok). Yalnız modemin durumunu kontrol ettiğimde upstream SNR bazen 19 dB'li seviyelere düşebiliyor (min 20 db olmalı), ancak bağlantı hızında (1 Mbps) ve ping değerlerinde bir sorun yok.

F-F dişi ara konnektör yerine kullanabileceğim daha sağlıklı bir çözüm yolu önerebilir misiniz?

telsiz telefon varmı dostum odada.

22 Mesaj
20 Ocak 2012; 14:02:14 

Hocam evde telsiz telefon bulunmuyor.

Bu arada tesisatı tamamladım. Bir ucu açık olan splitter'ın ucunu başka bir tv'ye, SAT ucu açık olan combiner'ı da uydu alıcısına bağladım. Böylece ucu açıkta hiçbir şey kalmadı. Analog tv'deki sorun devam ederken modem upstream SNR değeri artık 20 dB'nin altına düşmüyor, tesadüf de olabilir. Merkezi sistem olan Uydu'nun sinyal seviyesi %30'larda sürünüyor, Ankara'da hava kapalı nedeni bu olabilir.

Araştırılması gereken çok parametre var.

274 Mesaj
21 Ocak 2012; 22:21:08 

quote:

Orijinalden alıntı: tempem

tempem geç cevap veriyorum kusura bakma, işten eve paket olmuş vaziyette geliyorum da

herneyse, kablo uzatmak için en doğru çözüm f-f ara adaptörüdür. çok eski değilse veya 2. el değilse arızalı çıkma olasılığı 5000'de 1 falan olur. nerde oturuyorsun il olarak? ben istanbuldayım, burada kablo tv şebekesinin olduğu çoğu yerde saniye başı çarpma STAR'da oluyor.

parazitlenme - başka kanal gölgesi olayında haklısın. tv arkasına ucunu bir yere bağlamadan öylesine bi kablo bağladığın zaman havaii yayını kapıyor. şöyle açıklayıcı bir örnek vereyim; benim oturduğum yerde kablo tv yok. ( avcılar gümüşpala mah. - istanbul) uydu da kullanmıyoruz, 12 yaşındaki atarimin ara kablosu ile 15-20 kanal seyrediyoruz. ben zaten vaktim olduğu için seyretmiyorum, evdekilere ise yetiyor

eğer sorun tek televizyonda varsa tuner girişin arızalı olabilir, veya o televizyonun bantları kaymış olabilir. bantları kaymışsa kanal araması yaptır muhtemelen düzelir. eğer sorun tuner ise tv tamircisine götürmen gerekir. hepsinde ve/veya tüm binadaki televizyonlarda aynı şey varsa dolaptan veya dışardan kaynaklanıyordur. bir kontrol et derim.

sorunun hakkında sana masraf olabilecek olasılıkları sayayım,

*daire içi tesisatında kabloda kırık, elle bağlantı olabilir, arıza ekibini çağırırsan yeniletmen gerektiğini söyleyebilirler.
*bölücülerin sağlıksız / eski / bozuk olabilir, satın almak zorunda kalabilirsin.
*bina dağıtım dolabından dairene kadar çıkan kabloda yine dediğim gibi kırık - elle bağlantı olabilir. yine senin değiştirtmen gerekecek. türksat ilk kablo çekimini ücretsiz yapar, kalanı aboneye bırakır.

sana masraf olmayacak olasılıkları sayayım:

*daire veya dolap içinde konnektörlerde şase yapmış olabilir. kablonun içindeki bakır uca kesinlikle kaplama telleri değmemeli. arıza ekibi tespit ettiği zaman değiştirecek ve düzgün şekilde takacaktır.
*dolap içindeki yükseltici bozuk olabilir. --- değiştirirler. müstakil bir evde oturuyorsan, ve yükselticinin garantisi dolmamışsa ücretsiz değiştirirler. apartmanda isen birşey talep etmezler.
*dışardan binaya gelen şebeke kablosu kırık olabilir - ki bu benim için büyük bir ihtimal. komşularından uydunet kullanan varsa onların SNR değerlerine bak. aynı ise bu olasılık doğrudur. o zaman arıza ekibini çağırırsın. onlar buradan bişey yapamayacaklarını, sorunun dış şebekeden kaynaklandığını söylerler. dış şebekeye bakan ekip ise en geç 2-3 gün içinde giderir. eğer diğer dairelerle samimi değilsen onların modemlerinin açık olması yeterli. gelen arıza ekibine rica et, onlar merkezleriyle görüşüp binadaki diğer uydunet kullanıcılarının modem değerlerine bakabilirler.
*şebekedeki dağıtım cihazlarının montajı sağlam yapılmamış olabilir. çözüm bir üsttekiyle aynı.
*santralde bir sorun vardır. eğer orada bir sorun varsa o ilin yarısında da aynı problem vardır. çözüm üsttekiyle aynı :)

psikopat SKYRIM oyuncusu

22 Mesaj
24 Ocak 2012; 20:02:15 

Önerilerin için teşekkür ederim xloader.

Ankara'da oturuyorum. Saniye başı bozulma S-08 kanalında (show tv) oluyor. Fırsat bulabilirsem haftasonu uğraşacağım.

274 Mesaj
24 Ocak 2012; 20:37:16 

rica ederim... kablo tv - uydunet - teledünya hakkında yardıma ihtiyacı olan varsa olabildiğince yardım etmeye çalışırım.

psikopat SKYRIM oyuncusu

2 Mesaj
25 Ocak 2012; 0:24:54 

Sabahtan beri internetim aşırı derecede yavaş google bile 2 dkda açılıyor. Değerlerim şu şekilde :

quote:

Modem Durum

Modem Durum: Modem SNR Sorunu
Tavsiye edilen Çözüm: Aboneye Gidilmeli BDK ayarı yapılmalı.

CMTS/Modem Sinyal Seviyeleri

Upstream

Signal/Noise Ratio 26,8 dB
Upstream Power 52,5 dBmV

Downstream

Signal/Noise Ratio 26,9 dB
Downstream Power -13,7 dBmV

Downstream Power Olması Gereken Aralık: -15 dBmV ile 15 dBmV

Ne yapmam gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim

274 Mesaj
26 Ocak 2012; 22:45:35 

bi arıza kaydı bırak. downstream SNR düşük, problem ondan kaynaklanıyor olabilir. birde eğer kullanıyorsan indirme yapmadığın zamanlarda torrent programlarını kapat. fazla yapılan upload internet hızını düşürür. şöyle örnek vereyim. sen download ol ben upload olayım, eğer susmadan konuşursam sana konuşmaya fırsat kalmaz gibi mesela :)

birde türksat'ı kullananlara soruyorum bulunduğunuz il/ilçede hiç altyapı çalışmasına rastladınız mı? kablo değişimi falan? bir binaya ait kablo çekiminden bahsetmiyorum, komple sokak cadde v.s. gibi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xloader -- 27 Ocak 2012; 23:01:00 >

psikopat SKYRIM oyuncusu

181 Mesaj
30 Ocak 2012; 19:13:20 

Benim bir sorunum yok (görünürde) ancak yukarıdaki adresten kontrol edince, "Modem SNR sorunu" diyor.

10 Mbit'lik hattımda:
Downstream gücü: 9.7 dBmV
Downstream SNR: 39.8
Upstream gücü: 50.7 dBmV
Hız:9.68dl / 0.82ul

Acaba limitlerde geziyorum gibi mi, SNR ayarı çekilse daha iy olur mu acaba ne?

274 Mesaj
30 Ocak 2012; 20:22:16 

dw/ul hızların normal görünüyor. hız testi değişken mi yoksa aynı sonuçları mı alıyorsun?

psikopat SKYRIM oyuncusu

181 Mesaj
31 Ocak 2012; 8:40:10 

Valla genelde 10mbit'e yakın dl yapabiliyorum. yani bir şikayetim yok ama neden "Modem SNR sorunu" diyor onu anlamadım. Yani servis istesem gelip oynasalar daha ne iyi olacak onu da bilmiyorum, sanki ellerlerse birşeyleri de bozabilirlermiş gibi geliyor

274 Mesaj
31 Ocak 2012; 21:46:51 

valla reis ondan bende şüpheleniyorum...:) memnunsan kalsın. zaten sahada snr sorunu varsa türksat merkez farkındadır. canları sıkıldıkça şebekede internetlerin değerlerini inceliyolar zaten :) şimdiye kadar halledilmemişse ya kaynağını bulamamışlardır ya da sadece senin daire içi tesisatından olan bişey olduğu için ilgilenmemişlerdir.

psikopat SKYRIM oyuncusu

181 Mesaj
1 Şubat 2012; 10:43:52 

Hocam haklısın, problem yoksa ben de dokunmama taraftarıyım. Yorumların için teşekkürler.

347 Mesaj
2 Şubat 2013; 3:30:24 

1mbit hız kullanıyorum. Benim değerlerim bunlar.Kablonete göndersem bir iyileştirme çalışması yaparlar mı acaba?Gerek var mı?

Ufaltılmış ön izleme resmi

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaansoy -- 2 Şubat 2013; 3:34:30 >

347 Mesaj
2 Şubat 2013; 3:31:54 

Bu da hız testim

Ekteki dosya (1)

196 Mesaj
6 Şubat 2013; 16:05:45 

quote:

Orijinalden alıntı: kaansoy

Bu da hız testim

benim hız testim çok hızlı görünüyor ama sayfa açmada aynı oran yok hatta bazı sayfaları açamadan hata vermeye başlıyor müşteri hizmetleri dns numaralarını girmekten başka bir şey yapmıyor

42 Mesaj
20 Mart 2013; 18:15:23 

http://62.248.80.10 bir aydan uzun bir sürdir bu site açılmıyor acaba adresi mi degiştirdiler bilgisi olan var mı ?

493 Mesaj
21 Mart 2013; 22:32:57 

Uydunet Nasıl acaba? AKK filan kullananlar ne derece memnun?

Spor Malzemeleri

114 Mesaj
23 Mart 2013; 2:57:15 

quote:

Orijinalden alıntı: memo277

http://62.248.80.10 bir aydan uzun bir sürdir bu site açılmıyor acaba adresi mi degiştirdiler bilgisi olan var mı ?

bendede acilmiyor

218 Mesaj
12 Nisan 2013; 21:40:52 

Herkese iyi akşamlar.
http://62.248.80.10 dan başka SNR değerlerini kontrol edebileceğimiz başka bir site var mı?
3-4 gündür uydunette anlık hız kaybı yaşıyorum. Oyunda yada skype'da çok sıkıntı çıkarıyor. Mail le ulaştığımda 62.248.80.10 dan kontrol yapmam söylendi hız testiyle beraber, hız testi normal ama diğeri açılmıyor. Bir de güvenli internete almışlar isteğim dışı, torrent siteleri bile açılmıyordu. Bunları söylediğimde "sorununuz yok, baktık, güvenli internetiniz de yok" diye cevap geldi. Daha sert bir dille sorunumun anlık hız kaybı olduğunu, genel olmadığını, taahhütümün bittiğini ve sıkıntı geçmezse kapattıracağımı, güvenli internetim yoksa neden böyle uyarı aldığımı (uyarı sitesinin resmi ile beraber) söyleyince kibar bir mail le sorunumun çözüldüğü bilgisi geldi. Güvenli internetten çıkarmışlar ama yine 5-10 dakikada bir hız düşmesi sorunu var.
Sözün kısası, ne yapmam gerektiği konusunda bir fikri olan var mı?
Eskiden çok memnundum ping değerlerimden, ttnet e geçmek istemiyorum, süperonline ın fiberi de burda yok

Not: Ankara-Dikmen'deyim

http://steamcommunity.com/id/mathmad/

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Nisan 2013; 2:21:20 

Bu ne saçmalıktır arkadaşlar. Siteyi açmaya çalıştım aşağıdaki uyarı çıktı. Sanırım birileri iş olsun diye siteyi hacklemiş.

196 Mesaj
13 Nisan 2013; 9:00:38 

Söz konusu arabirim abonelerin kullanımına kapatıldı.

196 Mesaj
13 Nisan 2013; 9:02:33 

Upstream SNR dışındaki değerler modem arayüzünden görülebilir.

218 Mesaj
13 Nisan 2013; 15:30:13 

10 dakika önce uydunetten geldiler, o siteyi kapattıklarını söylediler.
Benim de moden arızalıymış, taahhütle yenisini alacağım gibi görünüyor. Taahhütle hız yükseltmek istiyordum ama kampanyaları birleştirip birşeyler yapmaya çalışacağım.

274 Mesaj
15 Nisan 2013; 3:14:43 

---geç gelen cevaplar... konuyu takip eden kimsenin kalmadığını sanıyodum varmış---

quote:

Orijinalden alıntı: kaansoy

1mbit hız kullanıyorum. Benim değerlerim bunlar.Kablonete göndersem bir iyileştirme çalışması yaparlar mı acaba?Gerek var mı?

bişey yapman gerekeceğini sanmıyorum, zaten 1mbit kullanıyosun. Birkaç kere hız testi yap, düşük sonuçlar alıyorsan arıza kaydı bırak. SNR zaten senin yapabileceğin birşey değil :) sahadan çözümlenecek birşey.

quote:

Orijinalden alıntı: yandex79
benim hız testim çok hızlı görünüyor ama sayfa açmada aynı oran yok hatta bazı sayfaları açamadan hata vermeye başlıyor müşteri hizmetleri dns numaralarını girmekten başka bir şey yapmıyor

Speedtest.net sitesinden farklı serverlara test atmayı dene istersen. turknet hız için sadece türk sunucularını kullanıyorsa, demekki yurtdışı çıkışlarında sorun olabilir. -ki yurtdışı çıkışları ttnet aracılığıyla sağlanıyor diye biliyorum. uydunetin pek birşey yapabileceğini sanmıyorum. genelde gelen arızacılar DNS olmadan kullanmanızı söyler ama bir dene istersen.

quote:

Orijinalden alıntı: memo277

Bende 2 hafta falan önce farkına vardım. Bizzat gidip Türksat şantiye ofisine gidip sordum :P site kullanılmıyor ama onlarda nedenini bilmiyor. Yazık, hem türksat çalışanların hem abonelerin işine yarar bir siteydi.

quote:

Orijinalden alıntı: TürkDeveloper

Uydunet Nasıl acaba? AKK filan kullananlar ne derece memnun?

Adil kullanım kotası hakkında bir bilgim yok, ama kullanan arkadaş-akrabalarım AKK olmadığını söylüyorlar.

Eğer ttnet kullanıyorsanız sözleşmenize bakın. Eski aboneyseniz adil kullanım kotasına dair bir madde yoktur herhalde, ttnete bunu ibraz edin, birşey yapamazlarsa tüketici sorunları hakem heyetine başvurun. Birşeyler yapılabilir eminim. TTnet'i aşağılamak her türk gencinin kutsal ve asil görevidir bence :P

quote:

Orijinalden alıntı: MathMad

Herkese iyi akşamlar.
http://62.248.80.10 dan başka SNR değerlerini kontrol edebileceğimiz başka bir site var mı?
3-4 gündür uydunette anlık hız kaybı yaşıyorum. Oyunda yada skype'da çok sıkıntı çıkarıyor. Mail le ulaştığımda 62.248.80.10 dan kontrol yapmam söylendi hız testiyle beraber, hız testi normal ama diğeri açılmıyor. Bir de güvenli internete almışlar isteğim dışı, torrent siteleri bile açılmıyordu. Bunları söylediğimde "sorununuz yok, baktık, güvenli internetiniz de yok" diye cevap geldi. Daha sert bir dille sorunumun anlık hız kaybı olduğunu, genel olmadığını, taahhütümün bittiğini ve sıkıntı geçmezse kapattıracağımı, güvenli internetim yoksa neden böyle uyarı aldığımı (uyarı sitesinin resmi ile beraber) söyleyince kibar bir mail le sorunumun çözüldüğü bilgisi geldi. Güvenli internetten çıkarmışlar ama yine 5-10 dakikada bir hız düşmesi sorunu var.
Sözün kısası, ne yapmam gerektiği konusunda bir fikri olan var mı?
Eskiden çok memnundum ping değerlerimden, ttnet e geçmek istemiyorum, süperonline ın fiberi de burda yok

Not: Ankara-Dikmen'deyim

Bağlantın kablolu mu yoksa kablosuz mu? Eğer kablosuz ise şöyle bir çözüm önerebilirim:

bendede bir ara anlık donma/kesilme problemi vardı (ttnet ve kendim aldığım cisco WAG120N modem) şöyle birşey düşündüm: ya modem ya bilgisayar, birbirine wireless şifre doğrulaması için anlık paket veri gönderir. bu paket veriyi kaldırırsam yararı olabileceğini düşündüm. ama paket veriyi kaldırmak demek wireless şifresini kaldırmak anlamına geliyor. bende modem arayüzüne girip mac filtreleme yaptım. böylece modem veya bilgisayar diğerine şifre doğrulamak için veri gönderip anlıkta olsa ağ trafiği yaratmıyor ve filtreleme modemden sağlanmış oluyor. mac filtre olduğu için wireless şifresi olmasa bile sen bir cihazın mac filtresini yazmadıysan başkası kesinlikle bağlanamaz (ethernet kablolu bağlantı için geçerli değil bu yöntem.) bildiğim en güvenli wireless güvenlik yöntemi. 1 yılı aşkın bir süredir kullanıyorum ve mükemmel

ttnetteki gibi abone numaranız v.s. ile uydunet sitesine giriş yapıp, aboneliğinizde güvenli internet varmı öğrenebilirsiniz. eminim tüm servis sağlayıcılar bunu veriyordur. (yada umarım o kadar öküzü kalmamıştır.)

cormen'in dediği gibi, upstream snr dışında tüm değerleri modem arayüzünden öğrenebilirsiniz. upstream snr sadece kapatılmasaydı 62.248'de görülebilirdi. birde türksat'ın ana sisteminden.

--------- DOCSIS 3.0 MODEM ALAN ARKADAŞLARIN DİKKATİNE!!!!!! ---------

eğer yüksek hız destekleyen DOCSIS 3.0 modem alırsanız arayüzünden birşey anlamayabilirsiniz. bende 4-5 defa görmüş olmama rağmen maalesef bilmiyorum.

-----

geç oldu ama öz oldu. yardımım olduysa ne mutlu :)

psikopat SKYRIM oyuncusu

218 Mesaj
15 Nisan 2013; 16:38:53 

Cevap için çok teşekkür ederim.
Modemi kablolu kullanıyorum, kısacası dediğiniz çözüm benim için geçerli olamayacak.
Uydunetten ekip geldi, SNR değerlerini kontrol edip bilgisayar başı test yaptılar (test dediğim yandex den ping değerlerine baktılar ). Modem arızalı dediler ancak bu sıralar geceleri bakım çalışması yaptıklarını da söylediler. Birkaç gün deneyip olmazsa taahhütle modem alacağım.

274 Mesaj
18 Nisan 2013; 0:07:30 

Geceleri bakım genelde istisnai olur :P kardeş şu an taahhütün yoksa boşver uyduneti derim. Gerçi eskişehirde oturuyosan oranın altyapısı oturmuş durumda, ama istanbulda kullanıyosan gerek yok bence. tamam çok kazık falan ama 2 kuruş fazlaya en iyi interneti ttnet veriyo yine. insanlar ttnetin telekomun falan gelişmediğini düşünürler ama aslında gelişir. ben istanbul-avcılar gümüşpala mah. oturuyorum mesela, aşağı yukarı her 7-8 sokak başında bi fiber optik saha dolabı var telekoma ait. son 2-3 yılda falan deli genişledi adamlar.

Bu mesajda bahsedilenler: @MathMad

psikopat SKYRIM oyuncusu

60 Mesaj
21 Eylül 2013; 7:10:00 

http://62.248.80.10/
bu açılmıyor artık
yeni bir adres var mı?

274 Mesaj
21 Eylül 2013; 18:46:04 

evet kapatılalı bayağı oluyor ve maalesef öğrenebileceğin başka bi site yok bildiğim kadarıyla.

ama modemin arayüzüne girip sinyal durumunu öğrenebilirsin. olması gereken sinyal aralıkları yukardaki bi mesajımda vardı. zaten arıza servisini ararsan sinyalde bi sıkıntı olup olmadığını söyleyebilirler önlerinde görüntüledikleri sistemden. sıkıntı varsa zaten arıza ekiplerini yönlendireceklerdir.

Bu mesajda bahsedilenler: ineque

psikopat SKYRIM oyuncusu

26 Mesaj
23 Eylül 2013; 21:13:49 

quote:

Orijinalden alıntı: bilgisayars

UYDUNETTE MALESEF ÇOK FAZLA SİNYAL SORUNU YAŞANIYOR

EK NOT: adres iptal edildiği için malesef aşağıdaki çözümde işe yaramamaktadır

SORUN YAŞAYAN ARKADAŞLAR UYDUNETİ ARAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİLERİ DENEYİNİZ
ÖNCE İNTERNET EXPLORER PROGRAMINI AÇIYORUZ
ADRES KISMINA http://62.248.80.10/ YAZIN.

Modem MAC/IP Addresi Giriniz: KISMINA MODEMİNİZİN ARKASINDAKİ MAC ADRES İ 11:11:11:11 FORMATINDA YAZIN
MODEM ARA TUŞUNA BASIN

HATTINIZLA İLGİLİ PROBLEM VARSA ŞEKİLDEKİ GİBİ KIRMIZI YAZI ÇIKACAKTIR. VE SERVİS ÇAĞIRMANIZI SÖYLEYECEKTİR.

AYRICA 192.168.0.1 adresinden modeminize girip

Kullanıcı adı:admin Parola:password deyin
Yukarıda menülerden Durum kısmında, Soldaki menülerde Bağlantı kısmında olduğunuza emin olun:

Değerler aşağıdaki gibi olmalıdır:
Downstream Power Olması Gereken Aralık: -15 dBmV ile 15 dBmV -8 ila +8 arasında ise iyi demektir.

HIZ TESTİ İÇİN:
http://speedtest.turk.net/ ADRESİNE GİRİN
aşağıda verilen yönergelere uyduğunuzdan emin olun:

TESTİ BAŞLAT TUŞUNA BASIN

HAT DEĞERLERİNİZİN YAPILAN TESTLE UYUMUNU KONTROL EDİN. PING DEĞERLERİ 15-25 CİVARI NORMAL KABUL EDİLİR. 100 LÜ DEĞERLERE VE ÜSTÜNE ÇIKIYORSA ANORMALLİK VARDIR. AYRICA DOWNLOAD HIZINIZA YAKIN HIZ ALDIYSANIZ HATTINIZIN HIZ DEĞERİ NORMALDİR.

DİKKAT: Eğer bu yaptığınız işlemlerden en az birisinde bile sorun varsa destek@uydunet.net adresine aşağıdaki gibi mail gönderiniz.
Sorununuz kısa süre içerisinde çözülecektir.

Yaşamakta olduğunuz hız problemi ile ilgili detaylı inceleme yapılabilmesi için;

http://www.turksatkablo.com.tr/hiz-testi.aspx ya da http://speedtest.turk.net adresinden yaptığınız hız testi sonucunu
http://62.248.80.10 adresinden modeminizin SİNYAL SEVİYE SONUÇLARInın resmi ( Modeminizin arka yüzündeki 00 ile başlayan mac numaranız ile modeminizi aratabilirsiniz.)
yaşadığınız problemin belli bir saat diliminde mi ya da sürekli mi yaşandığını belirtmeniz.

Testleriniz sırasında aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

+ Testleriniz sırasında virüs programı dahil tüm programları kapatmanız ayrıca internet kullanımınız olmadan

+ Kablosuz bağlantı sağlıyor iseniz kablolu bağlanarak testlerinizi gerçekleştirmenizi rica ederiz.

Anahtar Kelimeler: Uydunet sinyal değerleri, uydunet sinyal seviyesi, uydunet izmir,uydunet hız testi.

dostum 20 mbps hızda internet kullanıyorum. öyle zaman oluyor ki internet kablosuz ile ölçtüğümde 2-3 mbps hıza kadar düşüyor, kablo ile ölçtüğümde 4-5 mbps oluyor ve daha sonra bağlantım kopuyor modemin arayüzüne bile bağlanmıyor. modemin elektrik fişini çekip tekrar enerjilendiriyorum ve problem ortadan kalkıyor. teknik servisi çağırıyorum onlar geldiğinde her hangibir problem yaşanmıyor. onlar kablosuz ile test ettiklerinde ise 19-20 mbps hıza ulaşıyorlar.
ben problemin modemden kaynaklandığını düşünüyorum.
sizin yazdığınız bu 62.248.80.10 adres kapanmış sanırım. başka mac adresini test edeceğim bir adres var mı acaba?

değerli yardımlarınızı bekliyorum
saygılarım ile.

700 yıllık Bursalı
İsmail Efe'nin babası

274 Mesaj
23 Eylül 2013; 22:21:16 

maalesef yukardada yazdığım gibi. ya arıza servisinden sinyal değerini sorgulatacaksınız, yada modem arayüzünden sinyal değerlerini yukardaki değerler aralığı ile karşılaştıracaksınız.

modemin docsis 3 dimi? eğer docsis 2 ise bu modemler 10 mbit üstü desteklemiyor/verimli olmuyor diye biliyorum. yine yanlış hatırlamıyosam docsis 3 modemlerin arayüzü biraz karışık sinyal değerini görmek için, en garanti yöntem arıza servisini arayacaksın sinyal durumunu öğreneceksin.

psikopat SKYRIM oyuncusu

26 Mesaj
23 Eylül 2013; 23:17:56 

quote:

Orijinalden alıntı: xloader

maalesef yukardada yazdığım gibi. ya arıza servisinden sinyal değerini sorgulatacaksınız, yada modem arayüzünden sinyal değerlerini yukardaki değerler aralığı ile karşılaştıracaksınız.

modemin docsis 3 dimi? eğer docsis 2 ise bu modemler 10 mbit üstü desteklemiyor/verimli olmuyor diye biliyorum. yine yanlış hatırlamıyosam docsis 3 modemlerin arayüzü biraz karışık sinyal değerini görmek için, en garanti yöntem arıza servisini arayacaksın sinyal durumunu öğreneceksin.

cevabın için teşekkür ederim.
daha önce 1 mbps kullanıyorudm ve modem docsis 2 idi. 20 mbps yükselttiğimde docsis 3 modem gelene kadar ölçüm yaptığımda 18-19 mbps hızlara ulaşabiliyordum. siteler anında açılıyordu. ama docsis 3 yeni bir modem bağladılar, ortalık karıştı. hız yavaşlıyor yavaşlıyor ve kopuyor. modemin enerjisini kesip vermeden düzelmiyor. ben sinyallerden değilde modemden olduğunu düşünüyorum...

700 yıllık Bursalı
İsmail Efe'nin babası

274 Mesaj
24 Eylül 2013; 20:42:57 

haklısın öyle düşündürüyor. arıza kaydı bırak yeniden, derdini anlat, test modemle gelip test ettikleri zaman fark çıkıyosa modemi değiştirmeye zorlayabilirsin arızacıları. zannedersem docsis 3 modemi bi ara kampanya vardı ordan aldın dimi?

psikopat SKYRIM oyuncusu

26 Mesaj
24 Eylül 2013; 22:22:24 

quote:

Orijinalden alıntı: xloader

haklısın öyle düşündürüyor. arıza kaydı bırak yeniden, derdini anlat, test modemle gelip test ettikleri zaman fark çıkıyosa modemi değiştirmeye zorlayabilirsin arızacıları. zannedersem docsis 3 modemi bi ara kampanya vardı ordan aldın dimi?

evet yeni kampanyadan aldım. eski modemde 3 yılda hiç bir problem yaşamadım. 1 haftada bu modem bıktırdı beni :(

700 yıllık Bursalı
İsmail Efe'nin babası

274 Mesaj
24 Eylül 2013; 22:25:07 

arıza kaydı bırakırken arıza ekiplerinin test docsis 3 modemle gelmelerini söyle, modem değişikliğinde ısrar et hatta :)

psikopat SKYRIM oyuncusu

26 Mesaj
24 Eylül 2013; 22:46:15 

değerli yardımın için teşekkür ederim :)

Bu mesajda bahsedilenler: xloader

700 yıllık Bursalı
İsmail Efe'nin babası

28 Mesaj
15 Ocak 2014; 19:53:57 

Arkadaslar merhaba,
Biraz once ariza ile ilgili gelen kisiler kablo hasarli asagidan 80 basiyoruz burada 40 aliyoruz diyerek kabloyu degistirmemi istediler. Kablo eskiyormus zamanla. Bendeki degerler asagidaki gibi. Burada verilen aralikta gozukuyor. Sizce kabloyu degistirmem gerekiyor mu? Benim aklima pek yatmadi bu is.
http://imgur.com/4BHm4Gq

Bu arada modem offline oldugu icin telefondaki kisi degerlerime bakamiyor. Ayrica upload gucu arada sirada 10 un altina dusuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdarecep -- 15 Ocak 2014; 20:11:38 >

DELL INSPIRON 1520 KULLANANLAR KULUBU

28 Mesaj
17 Ocak 2014; 18:50:03 

quote:

Orijinalden alıntı: serdarecep

Arkadaslar merhaba,
Biraz once ariza ile ilgili gelen kisiler kablo hasarli asagidan 80 basiyoruz burada 40 aliyoruz diyerek kabloyu degistirmemi istediler. Kablo eskiyormus zamanla. Bendeki degerler asagidaki gibi. Burada verilen aralikta gozukuyor. Sizce kabloyu degistirmem gerekiyor mu? Benim aklima pek yatmadi bu is.
http://imgur.com/4BHm4Gq

Bu arada modem offline oldugu icin telefondaki kisi degerlerime bakamiyor. Ayrica upload gucu arada sirada 10 un altina dusuyor.

Biraz önce ekipler tekrar geldi. Şu anda internete giriyorum. 2 gün önce gelene güvenip kabloyu değiştirsem bi 100 lira kaçacaktı sanırım. 192.168.0.1'den ilgili değerlere bakmadan aman herhangi bir harcama yapmayın.

DELL INSPIRON 1520 KULLANANLAR KULUBU

407 Mesaj
6 Şubat 2014; 2:21:47 

Uydunet kullanıcısıyım. 10 megabit internet kullanıyorum ve modemim kablolu. İnternet hızımda bir sıkıntı olmamasına rağmen 10 dakika içerisinde 7-8 kez lag giriyor. Access Point vardı arada, onu söktüm durum değişmedi, başka pc'ye bağladım değişmedi. Aradım 444 0 126'yı fakat sinyal değerleriniz normal dediler. Eve gelmeri için tekrar aradım. Eve geldiler fakat bir sorun bulamadılar. Modemi kontrol ettirdi birini arayıp, bir de kabloyu söküp elindeki cihazla bir kontrol yaptı. Normal dedi. Sorunun kaynağı ne olabilir ve bu lag olayını saptayabilceğim bir program var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bahaeddin91 -- 6 Şubat 2014; 2:23:28 >

Bu mesajda bahsedilenler: @xloader Bu mesaja 1 cevap geldi.

173 Mesaj