Şimdi Ara

COOLER MASTER RS-750 GX 80PLUS 750W ses sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
4.951
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar güç kaynağından bazen devamlı bazen ara ara böyle çıkırtı(cık cık tarzı tam ifade edemedim ama) gibi ses geliyor.
    bilgisayarı kapattığım halde bile bu ses devam edebiliyor.

ama çalışmasında hiçbir sıkıntı yok.lakin ortam sessizken epey rahatsız ediyor.

sizce bu ses sorunu neyden kaynaklanıyordur?

• GX serisi power supply'in fanı sesli çalışıyor derlerdide kimse inanmazdı, buyrun burdan yakın.
  • kasanın altında benim psu yeri,filtreside var.psu yu normal şekilde (kasanın altından hava alacak şekilde)takınca inanılmaz ses yapıyordu.bende psu yu ters çevirip fanı kasanın içine doğru olacak şekilde ayarladım.şimdi hiç ses çıkarmıyor.ama benim anlatmak istediğim ses fan sesi değil.içinden geliyor bu ses...
  • Power supply'in kasanın alt kısmına konumlandırılması doğrudur çünkü kasa altındaki filtreden içine soğuk hava çekmeli ki power supply içindeki devreleri soğutsun. Bu konumdayken problem çıkartıyorsa power supply'i teknik servise gönderin ancak bu şekilde sonuç alabilirsiniz. Fakat ilk mesajda da söylediğim gibi GX serisi power supplylerden sesli olduğuna dair epey şikayet var.
  • Hocam bu ses sigorta atması gibi bir ses mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gabriel Gray

Hocam bu ses sigorta atması gibi bir ses mi?

dostum kusura bakma dh ye giremedim bir süre,o yüzden geç cevap yazıyorum.

hayır öyle sigorta atması gibi değil bu ses.bildiğin psu nun içinden cık cık diye ses geliyor.

hani ocaklarda otomatik çakmak sesi varya cıt cıt diye seri halde göz yansın diye kıvılcım atar.bu sesde bir nevi ona benziyor.
  • eğer ses kesin olarak psudan bilgisayar kapalı iken bile geliyorsa o psuda ya fan pc kapalıyken arada bir kendiliğinden çalışıyordur yada ark yapan bir eleman olabilir...
    psuyu hemen servise gönderin.......
    gx serisi kaliteli bir seri olmasına rağmen nadirde olsa sorunlu ürünlerin tüketiciye ulaşması mümkün olabiliyor............

gx serisinin fan sesi hakkında bilgim yok ama psuyu kasadan çıkartıp öyle çalıştırırken aşırı fan sesi varsa yine psu servisliktir ; fanında kusur vardır ; size ayıplı mal denk gelmiştir....
    yok eğer psuyu kasadan çıkarttığınızda ses mes geceleyin duyulmuyorsa kasaya taktığınızda ses varsa sorun kasanızın mekanik aksamıdır....
    bazı kasalara fanlı bir parça monte ettiğinizde kasa fan çalışırken habire titreşir ; ses çıkartır ; metalik bir ses ; kasanın mekanik aksamının dandik yapılmasından kaynaklıdır...
    adam kasayıda ses yapmayan emen bir malzemeden yapacak kadarda aptal değildir...

yapsaydı 150 tllik kasa 300 tl olurdu....adamlar kasaları bile yaparken dandik malzemeden yapıyorlar; çoğuda yanmaya dayanıklı değil...
    gerçek kaliteli kasaların plastik parçaları ısıya dayanıklıdır ; kolay kolay alev almaz ; yanmaz.....ve yangına karşı sertifikanın olması gereklidir.......

ah bu insanlar yok mu milleti yolmak için her yolu denerler ; yaptıkları ürettikleri de kalitesiz olunca olan vatandaşa oluyor............

• Power'dan elektrik kaynaklı ses çıkabiliyor olabilir ama kesin birşey söyleyemem.
  • birde psunun transformatörlerinde hata varsa sekonderden primere primerden skondere kıvılcım atlaması vb sorunlar olabilir..... o ses transformatörlerden geliyorsa o psu yine servisliktir...
    bu durum çok tehlikelidir ; hemen acilen servise gönderiniz........
    ama bazen bazı psularda transformatörlerden zırıltı sesi gelebiliyor ; bu ses psu aşırı zorlandığı için gelebilir yada hatalı sarılan trafodan kaynaklı olabilir.......bazen sargıları sararken çok gevşek bırakıyorlarsa arada boşluklar kalıyorsa manyetik alan habire değiştikçe trafonun demir çekirdeği ; karkas yapısının atomları bir sağa bir sola habire titreşecektir......
    işte zırıltı duymanızın sebebi budur ; pc idle da iken zırıltı varsa hemen servise götürün pcyi........... psuyu zorlamadan zırıltı gelmesi kadar tehlikeli durum yok........
    zırıldıyan trafo aşırı ısnacaktır ; siz gücü maksimum çektiğinizde trafo aşırı ısınınca bomba gibi patlayacaktır..........

ben geçmişte az kalsın bir tarafımı yaralıyordum ; trafonun nasıl patladığını hala unutamıyorum .ve aramızda sadece 30-40 cm mesafe vardı......

• yeni üyeyim şu soruma cevap verir misiniz

Onboard ve bios ayarlarında anlayan rica etsem bu konuda bana yardımcı olabilirlermi. Şimdi benim ekran kartı intel onboard adı :

İntel ® 82945G Express Chipset Family

Belleği : 224 MB
    Sürüm : 6.14.0010.4926

Biostan ekran kartım 64 , 128 ve 224 mb ye ayarlanabiliyor. ben 224 mb yaptım. Ramden yemedi. Ancak sanırım performansta bir düşüklük yaşattı. Sorularım ise şunlar :

1-) ekran kartımın boyutunu arttırarak oyunlarda daha iyi performans sağlayabilir miyim ?

2-) Onboard ekran kartının boyutunu çoğaltmakla hata mı ettim ? Performansta bir etki yaratır mı ?

Donanımdan anlayan üyeler yanıtlarlarsa sevinirim.
  • on board gpular belleği sistem belleğinden kullanmak zorundadır... siz 224 mb ta çıkarmışsınız ; sistem ramınızdan yediği görülmese bile ramınızın boyutunda düşme görülmese bile o 224 mb paylaşımlı olarak kullanılacaktır.......
    yani gpunuz 224mb ihtiyaç duyuyorsa sistemden 224 mblık ram kesimine el koyacak ;işi bitincede bir kısmını sistem ramına iade edecektir...
    paylaşımlı ekran kartlarının temeli budur........

sonuçta gpu sistem kaynağından kullandığı için yavaşlama görmeniz olasıdır ; ancak bol ramınız varsa bir sorun teşkil etmez... 32 bit işletim istemi için minimum 2gb 64 bitlik işletim sistemi için minimum 4 gb ramınız varsa o kadar önemli değildir.......
    isterseniz gpunuz destekliyorsa 1 gb ta bile çıkartabilirsiniz.......
    ama sonuçta sistem ramı kullanıldığı için harici ekran kartlarının video ramları gibi hızlı bir performans alamazsınız ........ ve intelin sizin kullandığınız gpusu o kadar gelişmiş değil.......bazı eski oyunları oynayabilirsiniz..........
    sisteminiz masaüstü ise harici ekran kartı çözümlerine bakabilirsiniz yada laptopsa bazı laptop modellerinde ekran kartı eklenebiliyor........

ekran kartı hafızasını arttırınca tabiki eskisine göre daha iyi olur ; oyunlar için ihtiyaç duyulan video bellek artacağı için ikide birde sistem ramına ekran kartı baş vurmaz..........
    ancak sizinkisi zaten sistem ramını kullandığı için yada harici 224 mblık video ramına sahip değilse harici ekran kartlarının video hafızası kadar hız elde edemezsiniz..........

ama bol ramınız varsa 224 mb ta tutunuz.........bende şahsen maksimum hafızayı ekran kartına tahsis ederdim..... ama bolca ramınız olmak şartıyla........

• COOLER MASTER RS-750 GX güç kaynağım var. ortalama bilgisayar açtıktan yarım saat sonra ses yapmaya başlıyor. bu ses biraz abartılı oacak ama neredeyse elektrik süpürgesi sesi. Ne yapmalıyım bu ses için?
  • Bu konuya bir açıklık getirecek var mı internette aradım sesini dinlemek için videolardan filan çıkmıyor . Konu hakkında yardımcı olabilecek var mı ? Bu güç kaynağından almak istiyorum ama ?
  • sıkıntıyı çözdük arkadaşlar.evin elektrik topraklama hattı zayıfmış.
    elektrikçi geldi topraklamayı güçlendirdi şimdi güç kaynağından ses gelmiyor.
    yardımda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim...
  • Bende aynı güç kaynağını kullanmaktayım ve fan sesi gerçekten rahatsız edici, sessiz bir fan takmamaları gerçekten ilginç, garanti dışı kalacak şekilde kendim fanını değiştirebilir gözümü kararttım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.