Şimdi Ara

Gartner: iPad, tablet pazarında 'tek' olmaya devam edecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
4.201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Endüstri'nin önemli araştırma şirketlerinden Gartner, gelecek 5 yıl içersinde tablet pazarındaki platformlara göre satış sayılarında güncellemeye gitti. Gartner'ın yayınladığı son rapora göre, pazarda iPad 2'nin karşısında yeterince güçlü rakip bulunmaması, pazardaki boş alanın sürmesini sağlayarak iPad 2'nin önümüzdeki tatil döneminde de daha geniş kitlelere ulaşmasını kolaylaştıracak.

Bu kısa vadeli öngörünün yanı sıra uzun vadede ise Apple'ın iPad ailesi ile tablet pazarına hükmetmeye devam edeceğini belirten Gartner, 2014 yılı itibariyle Apple'ın pazarın büyük çoğunluğuna sahip olacağını ifade ederken; Windows 8 ve RIM'in QNX platformunun da yüksek momentumla hızlı bir çıkış yapacağını öngörüyor.

Apple'ın 2014 yılı itibariyle pazarda %50'den daha fazla paya sahip olacağının altını çizen Gartner'ın araştırmadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Carolina Milanesi; Apple'ın donanım, yazılım ve servis olarak bütünleşik ve üstün kullanıcı deneyimi sunmasının bu başarıyı getireceğini belirtirken; rakiplerin bu üç alanda da aynı anda Apple kadar başarılı olmadığı sürece pazarda istenilen başarıları göstermelerinin zor olduğunu söyledi. Milanesi, ayrıca, Apple'ın bu pazarın gereksinimini sezerek ekran ve bellek gibi donanımsal ürünlerin tedariğinde uzun vadeli planlarıyla, iPad'in rekabetçi fiyattan satışa sunulmasını sağladığını altını çiziyor.

Gartner; yüksek fiyat, kullanıcı arayüzündeki sorunlar ve az sayıdaki uygulama desteğinden dolayı Android tabletlerinin 2011'deki birim satışı sayısı öngörüsünü %28 azalttı.

• ok by diyorum başka bir şey demiyorum.
  • ipadin bu kadar uzun sure zirvede kalacagini dusunmuyorum. herseyden once flash, usb gibi kisitlamalariyla hormonlu bir akilli telefondan cokda ilerde degil. usb ve diger ozellikleriyle android modellerin basit bir bilgisayarin sundugu herseyi sunma kapasiteleri mevcut. yazilim gibi kendi handikaplarini cozdugunde hizli yayginlasarak netbooklarin yerine yerlesebilirler. bilgisayari isi icin kullanmayan, sadece web ve basit uygulamari kullanan tuketicilerin tablet yaninda bilgisayar almalari gerekmemeli. ne yazikki bu itunes olmadan foto bile yuklenemeyen ipadlerle bu mumkun degil.
  • 'Gartner; yüksek fiyat, kullanıcı arayüzündeki sorunlar ve az sayıdaki uygulama desteğinden dolayı Android tabletlerinin 2011'deki birim satışı sayısı öngörüsünü %28 azalttı.'

Hadi ya, buna Apple'ın piyasadan toplattığı Samsung tabletleri keza yine patent davası açtığı/açacağı/açmayı düşündüklerini de hesaba katarsak yukarıdakiler sorun olmaktan çıkar.

Samsung fanı değilim; ama Apple'ın da sütten çıkmış ak kaşık olmadığını da bilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danGerfuLL -- 23 Eylül 2011; 2:07:34 >
  • ipad muazzam bir başarı,ilk olmanın tüm avantajlarını kullanıyor,stabilite ve uygulama zenglinliği bir kısmı apple prestiji diğer kısmı oluşturuyor bu avantajın.

fakat tablodaki diğer başarı android tabletlerin,2015de apple mevcut sayıyı iki katına çıkarırken androidli modeller 5-6 kat fazlalaşacak gibi görünüyor.

appledan daha özgür bir ios-mac,googledan da daha verimli ve denetim altında bir android bekliyoruz :)
  • izlediği strateji gerçekten tek ama....
    hele o ipad 2deki 0.7mp kamera yok mu?Sony profesyonel makinamı satıp ipad 2 alacam :D
  • ben ipad 2 kullanıcısıyım, ama fan boy olmadığım için koşa koşa ipad 2 almadım.
    peki neden ipad 2 aldım?
    ben aslında her şeyi yapabilen bir tablet arıyordum.
    öncelikle 3g'si olacak.
    hafızası en az 32gb olacak, harici belleği takabileceğim usb girişi olacak,harici bellek de ki 1080 p hd filmleri sorunsuz oynatacak,
    bunun yanında bataryası uzun gidecek, iyi işlemci ve iyi grafik kartınq sahip,hafif,hdmi çıkışı olan bir tablet arıyordum.
    amacım bir kere tablete para vermek ve çok uzun süre o tableti kullanmaktı,alacağım tablet de her işimi görmeliydi.
    malesef böyle bir tablet bulamadım, gittim ipad 2 aldım.
    ipad'e rakip olan bir firma öyle bir tablet çıkarmalı ki; hem fiyat olarak uygun olmalı,hem de o kadar işlevli olmalı ki insanlar ipadi tercih etmesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

ipadin bu kadar uzun sure zirvede kalacagini dusunmuyorum. herseyden once flash, usb gibi kisitlamalariyla hormonlu bir akilli telefondan cokda ilerde degil. usb ve diger ozellikleriyle android modellerin basit bir bilgisayarin sundugu herseyi sunma kapasiteleri mevcut. yazilim gibi kendi handikaplarini cozdugunde hizli yayginlasarak netbooklarin yerine yerlesebilirler. bilgisayari isi icin kullanmayan, sadece web ve basit uygulamari kullanan tuketicilerin tablet yaninda bilgisayar almalari gerekmemeli. ne yazikki bu itunes olmadan foto bile yuklenemeyen ipadlerle bu mumkun degil.

iPad'den once bildigin full Windows calistiran tabletler vardi kimse almiyordu. Hala anlayamiyorsunuz bu cihazlarda neyin onemli oldugunu, cunku kullanmamissiniz belli.

Mesele bilgisayarin yaptiklarini yapmak degil. Cunku bu alet bilgisayar degil, tablet. Mesele tablet form faktorunde yapilmasi uygun olan seyleri iyi sekilde yapmak. iPad o yuzden en iyisi, ve digerleri bu kafayla devam ettigi surece en iyi olarak kalmaya devam edecek. ASLA da usb flash i filan olmayacak, cunku tablet form faktorunde kablolu baglantilar yapmak manasiz, pil omru ve akici kullanim flash tan daha onemli. Uygulamalar, stabillik de cok onemli cunku bu form faktorunde insanlar sorunlarla ugrasmak istemezler dogal olarak.
    Asla Android tabletler basarili olamaz. Cep telefonu dunyasinda iPhone alamayanlar, veya Apple kompleksi olanlar, veya ozel nedenleri olanlar Android aliyor; ancak tablet sektoru cok farkli. Mesela, cep telefonu dunyasinda yuksek gelirli kismin %78 i iPhone kullaniyor. Tablet dunyasinda ise, bu %78 in disindaki kisim zaten tablet bilgisayar kullanmiyor bile, cunku tablet illa ihtiyaciniz olan birsey degil; kolaylik saglayan, keyifli kullanim saglayan bir cihaz. Parasi olan almisken en iyisini (iPad) alirken, parasi olmayan almamayi tercih ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlphaCentauri -- 23 Eylül 2011; 4:47:34 >

• quote:

ipadin bu kadar uzun sure zirvede kalacagini dusunmuyorum. herseyden once flash, usb gibi kisitlamalariyla hormonlu bir akilli telefondan cokda ilerde degil. usb ve diger ozellikleriyle android modellerin basit bir bilgisayarin sundugu herseyi sunma kapasiteleri mevcut. yazilim gibi kendi handikaplarini cozdugunde hizli yayginlasarak netbooklarin yerine yerlesebilirler. bilgisayari isi icin kullanmayan, sadece web ve basit uygulamari kullanan tuketicilerin tablet yaninda bilgisayar almalari gerekmemeli. ne yazikki bu itunes olmadan foto bile yuklenemeyen ipadlerle bu mumkun degil.

Hormonlu telefon dediginiz samsung galaxy olmasin? Hani su telefon olarakta kullanilabilen? Ayrica ilk androidli tabletler telefon surumu olan android 2.x ile cikmisti hatirlayin. iPAd ise tablet ozel surumu ile gayet basariliydi. İpadi hala buyuk ekranli iphone zannedenler var ya yazik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: AlphaCentauri

quote:

iPad'den once bildigin full Windows calistiran tabletler vardi kimse almiyordu. Hala anlayamiyorsunuz bu cihazlarda neyin onemli oldugunu, cunku kullanmamissiniz belli.

Mesele bilgisayarin yaptiklarini yapmak degil. Cunku bu alet bilgisayar degil, tablet. Mesele tablet form faktorunde yapilmasi uygun olan seyleri iyi sekilde yapmak. iPad o yuzden en iyisi, ve digerleri bu kafayla devam ettigi surece en iyi olarak kalmaya devam edecek. ASLA da usb flash i filan olmayacak, cunku tablet form faktorunde kablolu baglantilar yapmak manasiz, pil omru ve akici kullanim flash tan daha onemli. Uygulamalar, stabillik de cok onemli cunku bu form faktorunde insanlar sorunlarla ugrasmak istemezler dogal olarak.
    Asla Android tabletler basarili olamaz. Cep telefonu dunyasinda iPhone alamayanlar, veya Apple kompleksi olanlar, veya ozel nedenleri olanlar Android aliyor; ancak tablet sektoru cok farkli. Mesela, cep telefonu dunyasinda yuksek gelirli kismin %78 i iPhone kullaniyor. Tablet dunyasinda ise, bu %78 in disindaki kisim zaten tablet bilgisayar kullanmiyor bile, cunku tablet illa ihtiyaciniz olan birsey degil; kolaylik saglayan, keyifli kullanim saglayan bir cihaz. Parasi olan almisken en iyisini (iPad) alirken, parasi olmayan almamayi tercih ediyor.

Anlatamadık bir türlü...
    Yine de anlayacaklarından pek emin değilim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

Orijinalden alıntı: AlphaCentauri
    quote:

Orijinalden alıntı: darkaura ipadin bu kadar uzun sure zirvede kalacagini dusunmuyorum. herseyden once flash, usb gibi kisitlamalariyla hormonlu bir akilli telefondan cokda ilerde degil. usb ve diger ozellikleriyle android modellerin basit bir bilgisayarin sundugu herseyi sunma kapasiteleri mevcut. yazilim gibi kendi handikaplarini cozdugunde hizli yayginlasarak netbooklarin yerine yerlesebilirler. bilgisayari isi icin kullanmayan, sadece web ve basit uygulamari kullanan tuketicilerin tablet yaninda bilgisayar almalari gerekmemeli. ne yazikki bu itunes olmadan foto bile yuklenemeyen ipadlerle bu mumkun degil.
    iPadden once bildigin full Windows calistiran tabletler vardi kimse almiyordu. Hala anlayamiyorsunuz bu cihazlarda neyin onemli oldugunu, cunku kullanmamissiniz belli. Mesele bilgisayarin yaptiklarini yapmak degil. Cunku bu alet bilgisayar degil, tablet. Mesele tablet form faktorunde yapilmasi uygun olan seyleri iyi sekilde yapmak. iPad o yuzden en iyisi, ve digerleri bu kafayla devam ettigi surece en iyi olarak kalmaya devam edecek. ASLA da usb flash i filan olmayacak, cunku tablet form faktorunde kablolu baglantilar yapmak manasiz, pil omru ve akici kullanim flash tan daha onemli. Uygulamalar, stabillik de cok onemli cunku bu form faktorunde insanlar sorunlarla ugrasmak istemezler dogal olarak. Asla Android tabletler basarili olamaz. Cep telefonu dunyasinda iPhone alamayanlar, veya Apple kompleksi olanlar, veya ozel nedenleri olanlar Android aliyor; ancak tablet sektoru cok farkli. Mesela, cep telefonu dunyasinda yuksek gelirli kismin %78 i iPhone kullaniyor. Tablet dunyasinda ise, bu %78 in disindaki kisim zaten tablet bilgisayar kullanmiyor bile, cunku tablet illa ihtiyaciniz olan birsey degil; kolaylik saglayan, keyifli kullanim saglayan bir cihaz. Parasi olan almisken en iyisini (iPad) alirken, parasi olmayan almamayi tercih ediyor.
    Anlatamadık bir türlü... Yine de anlayacaklarından pek emin değilim.

apple şık,basit,seri,fonksiyonel ürünler üretip bunları kusursuz reklam kampanyaları ile destekliyor. bizim ülkemizde fiyatı da yüksek kaldığından sürekli olarak günah keçisi oluyor ve züğürt adamın sadece çenesini yoruyor. ama sevende sevmeyende sürekli apple ı konuşuyor. bu bile adamların insan algısını manipüle etme konsundaki başarısını göstermek için yeterli.

Bu gün iphone türkiyede 1000 lira olsa, ipad gene 1000-1200 civarında kolayca alınabiliyor olsa, bu tartışmaların renkleri çoktan değişirdi.

ulaşmak zor olduğundan taşlamak her daim kolay oluyor.

Tabiki arada istisnai örneklerde var ama genel tablo değişmiyor.

ipad yada iphone farketmez, bu cihazların çizgisi belli ve size vadettiklerini sürekli olarak aynı kalitede sunuyorlar.

Ama heterojen bir android ortamında bu saydıklarım imkansız. HTC samsung gibi firmalar kadar adı sanı belli olmayan üreticilerde android tabanlı cihazlar üretiyor.

Sonuçda hepsi android oluyor bazıları iyiyken bazıları sadece sorun oluyor.

İnsanların apple ürünlerini anlamak için ilk önce empati yapmasını öğrenmesi bu ürüne paran veren herkezi geri zekalı olarak görmekten vazgeçmesi lazım.

Hoş empati kelimesi bizim buralarda ne anlam ifade eder orasıda ayrı.

• yazı " Endüstri'nin önemli araştırma şirketlerinden Gartner " diye başlamış..

yorumlara bakılırsa Türk Gartner'lar şaşırtıcı derecede fazla.. iyi para var mı sizin işte ? kaç kilo demir çimento gidiyor
  • Hala flashtan bahsedilebiliyor, sasiriyorum
  • bu kadar cok geri cevap olduguna gore dogru noktaya dokundurmusum demekki

windows tabletlerin varligini bende biliyorum. ama onlarin batarya omurleri ve hantalliklari duzgun bir tablet deneyimi yasanmasina engel oluyor. bu yuzden hic sanslari yok. tableti bu kadar hafif, uzun kullanimli yapanda arm islemcilerin yukselisidir.

benim demek istedigim bir tabletin netbooklarin yaptigi her isi yapmalari icin fiziksel hic bir engel yok. biraz yazilim destegi ve kisitlamalarin kaldirilmasiyla kolayca tum netbook pazarinin yerine gecebilirler hatta laptop pazarinda buyuk bir parcada kopartabilirler. iste o zaman bizim gibi bilgisayarla cok hasir nesir olmayan ama internette belli ihtiyaclari olan kesimin degismez tek cihazi haline gelmeleri gayet olasi.

sozumu tekrarliyorum temel seviye basit kullanim yapan belkide cogunlukdaki kullanicinin bir tablet yaninda bide pc almak zorumlulugu olmamali. ihtiyac disinda pc kullanmayi sevmiyen adamdan hem pc hemde tablet alip tabletle pc yi senkronize etmesini bekleyemezsiniz. o adam her isini gorcek basit tek cihaz ister. ve cogu kisi icinde meraklisi degilse iki cihaza verilen para israf olarak gorulur. bu profildeki kullanici sayisi hicde az degil. bizim sayimizdan fazla oldugu kesin. cok buyuk bir pazar.

artik ipadin kisitlamalarimi kalkar, android zaaflarinimi kapatir yoksa tepeden arm windows mu iner bilmiyorum ama bunu karsilayacak cihaz ciktiginda simdiki tabletlerden kat ve kat daha buyuk bir pazara sahip olcak. bunu gormek bu kadarmi zor. pardon apple yapmadigi surece gereksizdi unutmusum.

• quote:

bu kadar cok geri cevap olduguna gore dogru noktaya dokundurmusum demekki

windows tabletlerin varligini bende biliyorum. ama onlarin batarya omurleri ve hantalliklari duzgun bir tablet deneyimi yasanmasina engel oluyor. bu yuzden hic sanslari yok. tableti bu kadar hafif, uzun kullanimli yapanda arm islemcilerin yukselisidir.

benim demek istedigim bir tabletin netbooklarin yaptigi her isi yapmalari icin fiziksel hic bir engel yok. biraz yazilim destegi ve kisitlamalarin kaldirilmasiyla kolayca tum netbook pazarinin yerine gecebilirler hatta laptop pazarinda buyuk bir parcada kopartabilirler. iste o zaman bizim gibi bilgisayarla cok hasir nesir olmayan ama internette belli ihtiyaclari olan kesimin degismez tek cihazi haline gelmeleri gayet olasi.

sozumu tekrarliyorum temel seviye basit kullanim yapan belkide cogunlukdaki kullanicinin bir tablet yaninda bide pc almak zorumlulugu olmamali. ihtiyac disinda pc kullanmayi sevmiyen adamdan hem pc hemde tablet alip tabletle pc yi senkronize etmesini bekleyemezsiniz. o adam her isini gorcek basit tek cihaz ister. ve cogu kisi icinde meraklisi degilse iki cihaza verilen para israf olarak gorulur. bu profildeki kullanici sayisi hicde az degil. bizim sayimizdan fazla oldugu kesin. cok buyuk bir pazar.

artik ipadin kisitlamalarimi kalkar, android zaaflarinimi kapatir yoksa tepeden arm windows mu iner bilmiyorum ama bunu karsilayacak cihaz ciktiginda simdiki tabletlerden kat ve kat daha buyuk bir pazara sahip olcak. bunu gormek bu kadarmi zor. pardon apple yapmadigi surece gereksizdi unutmusum.

Tam bir Pc gibi çalışmaktan kastın ne? Tabletler ile render almak mı? Autocad, Photoshop çalışmak mı? Yoksa günlük ofis işlerini görebilmek mi? Ne?

Hiç bir zaman bir tablet asla tam bir Pc olamayacak! Çünkü tablet ile 1 birim iş görüldüğü her zaman PC ile 100 birim iş görülecektir. Bu kanun gibi bir şeydir. Daha çok alan daha çok güç demektir PC dünyasında. Yani kaçırdığın nokta şu: Tek güçlenen donanımlar değil. Yazılımlar da gayet güçleniyor. Sene 1997! Autocad R14 ü PIII işlemciler canları çıkarak çalıştırıyordu. Sene 2011! Autocad 2011'i Core i7 işlemcileri yine canları çıkarak çalıştırıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 23 Eylül 2011; 13:39:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

bu kadar cok geri cevap olduguna gore dogru noktaya dokundurmusum demekki

Tam bir Pc gibi çalışmaktan kastın ne? Tabletler ile render almak mı? Autocad, Photoshop çalışmak mı? Yoksa günlük ofis işlerini görebilmek mi? Ne?

Hiç bir zaman bir tablet asla tam bir Pc olamayacak! Çünkü tablet ile 1 birim iş görüldüğü her zaman PC ile 100 birim iş görülecektir. Bu kanun gibi bir şeydir. Daha çok alan daha çok güç demektir PC dünyasında. Yani kaçırdığın nokta şu: Tek güçlenen donanımlar değil. Yazılımlar da gayet güçleniyor. Sene 1997! Autocad R14 ü PIII işlemciler canları çıkarak çalıştırıyordu. Sene 2011! Autocad 2011'i Core i7 işlemcileri yine canları çıkarak çalıştırıyorlar.

Ya sen dün ne dedin? iyi hatırla..

Bu sitede 2 kişiye laf anlatamıyorum dedin..Hala ısrarla anlamamaya devam ediyorsalar niye yoruyorsun kendini ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beğenmeyen İPad almasın, kardeşim bu kadar basit.

• Hadi dağılın..
  • @Erasmus78,

fan refleksiyle ayni seyleri soylemeden once ne yazdigimi bir okursaniz, render photoshop autocad bunlara ihtiyaci olmayan kesmi potasniyel hedef oalrak anlattigimi gorurdunuz.

bir pc sahibi olmadan tableti idame ettirebiliyormusunuz? yada fotograf makinanizdaki resimleri tabletinizle internete atiyormusunuz. benim kastim basit ihtiyaclari olan temel kullanicinin pc sahibi olmadanda tabletle ihtiyaclarini karsilayabilmesi. (buna ofisde dahil. usb yada kablosuz klavye ile buda karsilanabilir.) o zaman tablet satislari patlama yapar. bu noktaya ilk ulasan tablette pazarini katliyacaktir. su an ki gorunumde buna en yakin olan android tablar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.Beverly

Hala flashtan bahsedilebiliyor, sasiriyorum

söyle o zaman niye bahsedilmesin
    sence önemli bir özellik değil mi ?
  • quote:

@Erasmus78,

fan refleksiyle ayni seyleri soylemeden once ne yazdigimi bir okursaniz, render photoshop autocad bunlara ihtiyaci olmayan kesmi potasniyel hedef oalrak anlattigimi gorurdunuz.

bir pc sahibi olmadan tableti idame ettirebiliyormusunuz? yada fotograf makinanizdaki resimleri tabletinizle internete atiyormusunuz. benim kastim basit ihtiyaclari olan temel kullanicinin pc sahibi olmadanda tabletle ihtiyaclarini karsilayabilmesi. (buna ofisde dahil. usb yada kablosuz klavye ile buda karsilanabilir.) o zaman tablet satislari patlama yapar. bu noktaya ilk ulasan tablette pazarini katliyacaktir. su an ki gorunumde buna en yakin olan android tablar.

Bir PC sahibi olmadan da tabletler idame ettiriliyor zaten. Gerçi iPad henüz idame ettirilemiyor. iOS 5 ile bu ancak mümkün olacak. PC siz senkronizasyon, OTA vs. iOS 5 ile geliyor. Fotoğraf makinenizeki resimleri zaten şu anda bile internete atabilmek mümkün iPad ile. Ofis işlemlerini (word, Excel, Powerpoint, Outlook vs.) de görebiliyorsunuz. Aslında şu anda tabletler yapmaları gereken her işi yapabiliyorlar zaten. Sadece iPad bir adım geri diğerlerinden bu konuda ki bu farkda iOS 5 ile kapanacak. Bundan daha fazlasını bekliyorsanız yani "Benim tabletim var dolayısıyla PC ye ihtiyacım yok." denecek bir gün bekliyorsanız buna ne sizin ömrünüz yeter ne de bir başkasının.

Android'in tablet pazarında iPad i geçmesi mümkün değil. Ancak Windows 8 ile WP7 entegrasyonunu microsoft iddia ettiği kalitede yapabilirse Windows tabletler iPad i geçebilirler...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.