Transformatör Yapımı(Dönem Ödevi)
27 Cevap20392 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4784 Mesaj
4 Ocak 2006; 15:52:58 

Arkadaşlar bu sene dönem ödewini fizik'ten aldım we bi transformatör yapmam gerek, bana açıklayıcı bir şekilde yardımcı olabilir misiniz?Nelere ihityacım war nasıl yapılır bi yardım ederseniz çok sevinirim. Örneğim 220V girip 12V çıkmasını istiyorum, bu konuda bana gerçekten yardımcı olursanız çok sewinirim çok ihtiyacım war.

KBS visuals - Filmmaking & Photography Services
  • Website
  • Facebook page

• 4067 Mesaj
    4 Ocak 2006; 17:35:13 

http://www.elkoser.com/ Beylikdüzü Elektronik Kart Tamiri.

4784 Mesaj
    4 Ocak 2006; 19:07:54 

Çok teşekkürler.

• Website
  • Facebook page

•  
    4186 Mesaj
    4 Ocak 2006; 22:19:41 

İlave edebileceklerim:
    Piyasada satılan sacların Gauss u 10000 olarak kabul edilir. Daha yüksek Gauss lu saclar ülkemizde henüz maalesef yok. Pratikte 7000-10000 arası alabilirsiniz.
    J denilen akım yoğunluğu nu ise 2-2.2 arası almalısınız.Aksi halde teller ısınacaktır ( bakırın saflık derecesinin ihlalinden !!! ). çıkan tel çapını da mümkün ise bir üst standart kalınlığa çevirin ve mesela 100W denen karkastan , 80W çekilecekmiş gibi farzedin ve hesaplama yapın ki teller sığsın.Aksi takdirde kesinlikle sığdıramayacaksınız ( makine sarımında dahi tecrübe ile sabittir !!! ).
    Şayet aralara presbant kullanacaksanız herbiri için 0.10-0.20mm bir kalınlık gelecektir. ideal olanı her katın arasına koymaktır ama pratikteki trafocuların çoğu sadece primer ile sekonder arasına koymaktadırlar.
    Sekonderden çıkması gereken voltajı %5-10 arası fazla hesap ederek spir sayısını tesbit etmelisiniz.
    NOT: şayet bu trafoyu daha sonra kullanmayı düşünüyorsanız ve 12V luk bir adaptör yapacaksanız , 12VAC değil de 15VAC şeklinde sarmanızı tavsiye ederim. Çünkü diyotlarda bir voltaj düşümü olacaktır ve filtre kondansatörlerinin üzerinde suni olarak yüksek görünen voltaj akım çekmeye başladığınız andan itibaren hızla düşecektir!!!
    daha da olmadı google dan "transformer calculations" şeklinde aratarak , direkt trafo hesabı yapan programcıklara da erişebilirsiniz.
    ...............
    Sonuç:
    Şayet bu hesaplar çok da fazla kafanızı karıştırır , işin içinden çıkılamaz bir hal alır ise sizin için , bana güç ve primer/sekonder voltajlarını bildirirseniz , sizin için hesaplama yapıp kesin bilgileri verebilirim.
    Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi untayk -- 4 Ocak 2006 22:23:34 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

4784 Mesaj
    5 Ocak 2006; 10:09:45 

untayk öncelikle eline sağlık diyorum ancak söylediklerinden hiçbirşey anlamadım çünkü bilgim yok bu konuda Lise2 öğrencisiyim, ödev olarak da kendim bir adet transformatör yapmam gerek. Görüyorum ki bu iş gerçekten çok karışık acaba yaptırabileceğim bir yer yok mudur?Yazıcıoğlunda fln belki yaparlar, çünkü gerçekten çok karışık we zor gözüküyor. Tekrar teşekkürler untayk.

• Website
  • Facebook page

• 4067 Mesaj
    5 Ocak 2006; 10:40:00 

Bayrak Tic. 0212 249 63 21 .

923 Mesaj
    5 Ocak 2006; 14:18:51 

King_Arthur, canım kardeşim ,lütfen 220 den uzak dur,dikkatli olmalısın,çünkü bir kaç sefer bir şey olmazmış gibi gelir ama hen an tehlikelidir,özellikle kendi yapacağın bir trafo ile dahada bir dikkatli ol.İnşaallah bir gün kendi tasarımlarına uygularsın.Hazır olana dek dikkatli ol, lütfen.

4784 Mesaj
    5 Ocak 2006; 15:48:14 

Musallim çok haklısın bi yandan da tırsıyorum bşy olur diye, zaten benim yapmama imkan yokki sadece elektroniğe meraklıyım küçüklükten beri o kadar. Gidip de transformatör hesaplarını anlayamıorm ki O yüzden herhangi biyere gidip "Abi bana 220V'u 12V'a çeviren bi transformatör yapar mısın?" demek istiyorum.

• Website
  • Facebook page

•  
    923 Mesaj
    5 Ocak 2006; 16:58:13 

Tamam cesur bir ölü olmaktansa tırsıyık bir canlı olmak daha güzel ,az izin senin için gece güzel bir yazı ekleyeceğim.En azından gereken tüm teorik bilgiyi sunarsın ve hazır bir trafoyu alıp ki ucuzdur ,söküp ,bir ödev olarak sunabilirsin.

4784 Mesaj
    5 Ocak 2006; 17:39:47 

Musallim kötü yani, adaptör'den çıkma istemiyor hoca, kendin yapacaksın dedi.

• Website
  • Facebook page

•  
    923 Mesaj
    5 Ocak 2006; 22:54:51 

İlk önce tek tük olan baş tacı öğretmenlerimizi bir kenara ayırıp devam edelim.

Şimdi ya sen öğretmeni kızdırdın ve seni yokuşa sürüyor,ya öğretmenine sövdürmeye çalışıyorsun yada öğretmen kendine.Her halükarda tam adamını buldun,bu yaşta tek bir balata bile kalmıyor tutan.

Trafonun saçlarının demir filizlerini nereden arzu edermiş bir sorsan.
    Öyle ya kendimiz yapacaksak bu da önemli bir konu,hem baya bir beklemesi gerekecek çünkü trafo saçlarının iyisi magnetik olarak ihtiyarlatılır ki bu fiatı belirleyen en önemli faktördür.

Her neyse sen yinede alttan al,öğrenci adabını aşma ve saygıda kusur etme.
    Linkte iki ayrı makaleden alıntı var,önce bir oku sonra basitce bir özet çıkar bir kaç şekil koy,ama özenli çiz ve hocam bunları buldum ama nasıl yapacağım hususunda yol göstericiliğinize ihtiyacım var sen olmasan ne yaparım gibilerden ağla sızla. Olmazsa gönder bana...

Burada...

4784 Mesaj
    7 Ocak 2006; 15:30:22 

Musallim çok saol

• Website
  • Facebook page

•  
    14 Mesaj
    19 Ocak 2006; 21:48:44 

Bu sadece basit bir dönem ödevi. Konunun teorik kısmı nı güzelce incele ve ardından basit bir model yap. çalışsın çalışmasın önemli değil. mesela tenekeden aynı biçimli u şeklinde 9 - 10 tane saç parçaları kes bunları üst üstte koy. U 'nun bir ucuna ince bobin telinden aynı yönlü ve düzenli olmak üzere 150 tur sar.sarımı arttırman daha iyi olur ama buda sana yetecektir.U'nun diyer ucuna ise biraz daha kalın bir bobin telinden 75 tur civarında sar. ilk sarımın sayısını arttırırsan bunuda arttırman iyi olur ama senin için gerekmez.İnce bobinli kısmın ucuna bir led tak diğer bobinin ucun 12 v ac uygula led yanacaktır. bu uygulamayı yaparken öğretmeninle iş birliği yap onu sık sık rahatsız et 100 puan bilemedin 95 puan senin olsun... BAŞARILAR

kaysam

4186 Mesaj
    19 Ocak 2006; 23:18:07 

kayıplar olsa da çıkacak olan 4-6 VAC ile de ledin önce parlayarak ve giderek de ışığı azalarak ve sonunda da göbeğinden bölünerek parçacıklarına ayrılsın... Yaani LED yansın...
    Hiç olmazsa 150 spire karşılık 15-25 spir sarsın ki 1-2 VAC çıksın ki LEDin sıhhati bozulmasın
    Saygılar.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

39 Mesaj
    19 Ocak 2006; 23:34:16 

bir anlık yanar sonrada tam olarak yanar. Sen ledi boşver orda 6v. luk bir lamba kullansan daha iyi olur lede yazık olmasın.

Sad But True

14 Mesaj
    20 Ocak 2006; 20:33:24 

untayk kardeş burada u şeklinde kesilen teneke parçalarının boyutu ne? bobinlerin kalınlıkları ne? ayrıca kullanılan gerilim 220vac değil 12 vac olarak yazıldı . Yani kabaca bir tasarım tanıtıldı ama sen resmen fırça atmışsın.Üzüldüm. Burada konu trafo imalatı değil teorisidir. Çünkü bu bir dönem ödevidir.

kaysam

923 Mesaj
    20 Ocak 2006; 21:41:01 

quote:

Orjinalden alıntı: kaysam

untayk kardeş burada u şeklinde kesilen teneke parçalarının boyutu ne? bobinlerin kalınlıkları ne? ayrıca kullanılan gerilim 220vac değil 12 vac olarak yazıldı . Yani kabaca bir tasarım tanıtıldı ama sen resmen fırça atmışsın.Üzüldüm. Burada konu trafo imalatı değil teorisidir. Çünkü bu bir dönem ödevidir.

kaysam kardeş,sizi ,konuyu baştan okuyup,yazınızı gözden geçirmeye davet ediyorum.

993 Mesaj
    20 Ocak 2006; 22:19:11 

12V ac yi nasıl alacak bu çocuk??

14 Mesaj
    20 Ocak 2006; 23:45:49 

12 volt çıkışlı bir adaptörü söksün ardından içindeki doğrultmakatını ayırsın. Ayrıca ledin yanacağını hala düşünüyorsanız birkaç ledi seri bağlasın.

kaysam

4186 Mesaj
    21 Ocak 2006; 23:43:30 

Merhabalar...
    kaysam Kardeşim. Estağfurullah... amacımız kesinlikle fırça atmak değildi... sadece transformatörlerde prensip olarak transfer oranının dikkate alınması gerktiğini esprili bir şekilde anlatmak istemiştim. Bu şekilde düşüneceğinizi gerçekten düşünemedim sizden özür dilerim...
    Normalde bir trafoda 150tur/75tur gibi bir sarım oranında voltaj yarıyarıya çıkacaktır. Buradaki bahsettiğiniz sacın belirsizliğine binaen de 1/3 - 1/2 arası bir voltaj çıkacağını düşünerek 4-6VAC dedim ki şayet tel 0.05 bile olsa bu voltaj ve bu telden geçebilecek akım limitleri bir ledi bozmaya rahatlıkla yetecektir. Ve bunu düşünerek aslında arkadaşımızı , led bozulursa sebebini araştırmak zorunda kalmasın ve transformatör mantığı üzerinde daha rahat kafa yorabilsin diye yazmıştım. Fırça atmak değil , tavsiyeniz gayet de hoş gelmişti aslında bana. Çok pratik ve uygulaması çok kolay bir şekil yani. Farkında iseniz zaten yukarıda gerçek bir trafo yapabilmesi için arkadaşıma yardımcı olmaya çalışmıştım fakat bu bilgi arkadaşa zor gelmişti...
    Saygılar.

36 Mesaj
    25 Şubat 2006; 1:21:24 

http://www.silisyum.net...ri/transformatorler.htm
    trafo imalatında 15 yıldır emek veren bir usta olarak arkadaşlara konu hakkında tavsiyem
    ( Melih Yanardağlar ) arkadaşımızın tavsiye ettiği link,i tıklayıp bilgi edinmeleridir.
    trafo imalatı maliyeti yüksek bir iştir o nedenle EI saçı ve emaye bobin telini (E.B.T) temin etmek işi az olan için pahalıdır hııı tabi bildiğiniz trafo imalatçısından ihtiyacınız olan karkas ,saç ve E.B.t ,ni temin edebilirseniz işiniz kolay olur .
    KOLAY GELSİN ARKADAŞIM.

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü...
    Kız kardeşimin gelinliği , şehidimin son örtüsü, Işık ışık , dalga dalga bayrağım,
    Senin destanını okudum , senin destanını yazacağım.

5 Mesaj
    27 Şubat 2006; 6:46:03 

Yav bende endüstri meslek mezunuyum lise 2 de transformatör hesabı yapıp imal etmiştik.
    Hatta benim trafo gayet başarılı olmuştu :) 4. karton makaramda tabi :)
    kesinlikle hesaplanandan daha fazla yer kaplıyo sarımlar özellikle elle sarımda :)
    Fazla gözünü korkutmayın arkadaşın bence yapabilir kendiside.

487 Mesaj
    17 Mart 2007; 14:22:26 

abi o transformatör tel kalınlıgı felan ölçümü için bi hesaplama programı varmı ben bulamadım ya bir el atarsanız
    iyi olur

528 Mesaj
    17 Mart 2007; 15:40:57 

dostum biz lise2de yapardık primer sargı yaklaşık 648 spirdi sekonder sargıda 20-30 civarıydı önce trafonun plastik iskeletini alacaksın sonra başlıyacaksın sarmaya önce 648 sipir primer bitirince üstünü bir defter kağıtı ve bant yardımıyla yalıtıp kapatacaksın sonra üstüne kalın telden seconderi saracaksın oda bitince çıkışları alıp e şeklindeki nüveleri plastik iskeletin boşluklarından karşılıklı geçireceksin iç içe geçecek şekilde sakın atlama yapma dikkat et yoksa trafo ses çıkarır sonra vida deliklerinden vidalıyacaksın iyice sık yoksa yine titreşimden azda olsa ses çıkarır trafo bitmiştir çıkış 220-12 .iyi günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxxxveyselxxxx -- 17 Mart 2007; 15:42:29 >

NOKİA E60 İNTERNET CAMBAZI+512MB

343 Mesaj
    17 Mart 2007; 17:02:21 

Arkadaşlar çok kullanışlı bir program tavsiye ederim.
    http://www.yenidownload.com/program.asp?id=13538

2505 Mesaj
    17 Mart 2007; 19:42:58 

King_Arthur karaköyde veya asya yakasında trafo saldıracak çok yer bulabilirsin, ama sana tavsiyem yakınlarında meslek lisesi varsa onlara başvur. elektrik bölümündeki öğretmenler trafo sarabilmen için yardımcı olabilirler. orada gerekli araç gereçleri ve malzemeleri temin edebilirsin.

eğer ben uğraşamam hazır yaptırtırım diyede düşünüyorsan, sana avatar the last airbender çizgi filminden çoık sevdiğim bir sözü söyleyeceğim:"eğer bir şeyler öğrenmediysen sınavların ne anlamı vardır"

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

4067 Mesaj
    17 Mart 2007; 19:58:56 

Cevap yazmaya ne kadar meraklı olanlar var. Bu konuya en son post Existence 27 Şubat 2006; 6:46:03 Bu kişi tarafından bu tarihte atılmış. Yani bir sene öncesine ait. Okumadan mesaj yazdığın için görmemişsin bile . Yurdum insanı

quote:

Orjinalden alıntı: dergul

King_Arthur karaköyde veya asya yakasında trafo saldıracak çok yer bulabilirsin, ama sana tavsiyem yakınlarında meslek lisesi varsa onlara başvur. elektrik bölümündeki öğretmenler trafo sarabilmen için yardımcı olabilirler. orada gerekli araç gereçleri ve malzemeleri temin edebilirsin.

eğer ben uğraşamam hazır yaptırtırım diyede düşünüyorsan, sana avatar the last airbender çizgi filminden çoık sevdiğim bir sözü söyleyeceğim:"eğer bir şeyler öğrenmediysen sınavların ne anlamı vardır"

3158 Mesaj
    9 Aralık 2007; 8:21:14 

Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
    Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
    1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
    Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
    Neye Zar attığımızın farkındamıyız?

Sayfa:   [1]
    Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » Transformatör Yapımı(Dönem Ödevi)
    Sayfa: [1]
    Foruma Git
    Bölümde Ara
    Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
    Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.406