Şimdi Ara

AMD'nin pazara sunacağı Bulldozer FX işlemcileri ve saat hızları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
17.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin yeni nesil Bulldozer FX işlemcileri için artık son dönemece girilmek üzere. Geçtiğimiz hafta düzenlenen IFA 2011 Fuarı'nda FX işlemcili sistemi basın mensuplarına gösteren AMD, yüksek performans segmentindeki yeni işlemcilerini önümüzdeki birkaç hafta içerisinde pazara sunmaya hazırlanıyor. AMD cephesinden gelen son bilgiler, merakla beklenen yeni nesil işlemcilerin tüm detaylarını  gözler önüne seriyor.

AMD'nin mevcut yol haritasına göre, Bulldozer mimarisini temel alan yeni nesil FX işlemcilerinin ilk etaptaki en hızlı temsilcisi FX-8150 olacak.  Standart olarak 3.6GHz'de çalışan işlemci Turbo Core 2.0 teknolojisi sayesinde 4.2GHz'e kadar otomatik olarak çıkabilecek ve 125 Watt TDP değeri ile gelecek. Daha hızlı model olarak FX-8170'ten bahsediliyor olsa bile, AMD'nin mevcut takvimine göre Aralık ayına kadar daha hızlı model çıkmayabilir.

Bulldozer ailesinin 8 çekirdekli ikinci modeli ise FX-8120 olacak. Standart olarak 3.1GHz'de çalışan bu işlemci Turbo Core 2.0 teknolojisiyle 4GHz'e kadar çıkabiliyor. FX-8000 ailesinin yani 8 çekirdekli FX işlemcilerin üçüncü ve en yavaş temsilcisi FX-8100 ise standart olarak 2.8GHz'de çalışıyor ve 3.7GHz'e kadar çıkabiliyor. Bu üç işlemci arasında FX-8150 modeli sadece 125 Watt TDP ile gelirken, FX-8120 modelinin hem 125W hem de 95W, FX-8100 ise 95W TDP ile geliyor.

AMD'nin 6 çekirdekli ilk ve muhtemelen yıl sonuna kadar tek modeli olacak FX-6100 standart olarak 3.3GHz'de görev yapıyor ve 3.9GHz'e kadar çıkabiliyor. Bu işlemci için belirlenen ısıl tasarım gücü ise 95 Watt. Dört çekirdekli Bulldozer FX'lere baktığımızda ise AMD'nin ilk etapta iki model planladığını görüyoruz. Bu modellerden FX-4170 standart olarak 4.2GHz'de çalışırken, FX-4100 ise 3.6GHz'de çalışıyor ve bu iki işlemci için Turbo Core teknolojisinin 6 ve 8 çekirdekli modellere göre daha az efektif çalıştığını görüyoruz.

• 16MB Cache. Çok hoş gözüküyor saat hızları. 125 Watt olanlara o.c atmak zor olacaktır sanırım?
  • 8120 nin 95w lık modeli o/c için yeni cehver gibi hadi bakalım..
  • Kağıt üzerinde süper görünüyor... hadi hayırlısı

Ekleme: temmuzda 8mb görünen ön belleği ne ara 16 mb yaptılar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fz18 -- 6 Eylül 2011; 9:26:08 >
  • L2 Cache'si de 8mb olduğundan ikisini(L2+L3) toplayıp söylüyorlar
  • 125 watt için o/c sıkıntı olursa , en mantıklı seçenek 8100 95 watt almak olacak.Sonra 4.5 ghz falan yeterli olacaktır bu işlemci için
  • güzel haberler teşekkürler şu an 125 'lik işlemcilere oc yapılabildiğine göre bunlarada yapılır fakat 95 likler gibide olmaz tabi
  • 95W TDP liler bu sefer gelse bari ülkemize
  • 4 çekirdekli olan modelin turbo core özelliğinin sadece 100mhz etki etmesi işlemcinin 4.2 ghz olmasından kaynaklanıyor :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: King_Diamond

8120 nin 95w lık modeli o/c için yeni cehver gibi hadi bakalım..

sana katılıyorum ama günümüzde 2 çekirdekli bir işlemcinin bile açmadığı oyun olmadı dönemde 8 çekirdekli bir işlemci alıp birde o.c yapmak gereksiz diye düşünüyorum
  • Amd ekran kartlarında istediği kadar paralel işlemci koyarak performansı denkleştirebiliyor.Fakat işlemcilerde istediği kadar çekirdek koysa bile yazılımların çekirdekleri kullanamamasından dolayı geri kaldı.Umarım bunlar iyi iş çıkarır.
  • İki işlemci hariç tüm işlemciler için çıkış tarihi üçüncü çeyreğin ortası...
    Beyler Bulldozer Ağustos'ta çıkmış, haberimiz olmamış.
    Bekle bekle sıkıldım, çıkartın artık şu işlemcileri!
  • Ivy birdge işlemcilerde yakında cıkacak...ve ıntel işlemciler işlmeci olarak daha performanslı..ama AMD uygun fiyat politakısyla rekabet ediyor...Yani su an onemlı olan fiyatları...
  • quote:

Orijinalden alıntı: El_domingo

Ivy birdge işlemcilerde yakında cıkacak...ve ıntel işlemciler işlmeci olarak daha performanslı..ama AMD uygun fiyat politakısyla rekabet ediyor...Yani su an onemlı olan fiyatları...

IB ler onumuzdekı seneye ertelendi diye okumuştum. Yapılan açıklamada yeni jenerasyon için ortamın fazla durgun olduğu yazıyordu.
  • Millet işin sadece overclock derdinde şaka gibi, 4 Ghz i görmeye şartlanmış millet. 4 çekirdekli yeni nesil mimarisi ile göz dolduracağa benziyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XavierPedro -- 6 Eylül 2011; 11:09:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: glscgn

quote:

Orijinalden alıntı: King_Diamond8120 nin 95w lık modeli o/c için yeni cehver gibi hadi bakalım..
    sana katılıyorum ama günümüzde 2 çekirdekli bir işlemcinin bile açmadığı oyun olmadı dönemde 8 çekirdekli bir işlemci alıp birde o.c yapmak gereksiz diye düşünüyorum

Birşeyi gözden kaçırıyorsun,
    İşin fantezi boyutu var :D
  • Acaba AMD bu saat hızlarını neden bu kadar yüksek tuttu onu merak ettim şimdi. Ya milletin gözünü boyasın 4GHz'i geçiyor densin diye yada İntel ile rekabet etmek için. Ama rekabet f/p olarak olacaktır yine. Malum şuandaki gördüğümüz testler 2600K'yı yakalayabilmiş değil. 95Watt olan modele OC yapmak kulağa hoş geliyor ama o kadar ön bellekle OC kapasitesi bir miktar da olsa azalmaz mı? Üstüne yüksek saat hızlarıyla fabrikadan çıktığını da düşünürsek umarım OC ile 5GHz stabil kullanılabilir iyi bir soğutucuyla... Birde bu işlemcilerde ne kadar transistör olacak?
  • quote:

sen al getir bu işlemciyi de bizim valide kenarlarına bi overlok çeksin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: glscgn

quote:

yorumunu okuyunca biran kendimi 2006 yılında gibi hissettim. amac 25kare/sn ise haklı olabilirsin
    sunuda unutmamak lazım herkes oyun oynamıyor render işleriyle uğrasanlar overclock yapacaktır. Hatta photoshop'da kanalları kullananlar yada yuksek megapixel fotograflarla uğrasanlar için dualcore bi laptop işkencedir. Herzaman oyun odaklı bakmamak lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

quote:

Orijinalden alıntı: El_domingo

Ivy birdge işlemcilerde yakında cıkacak...ve ıntel işlemciler işlmeci olarak daha performanslı..ama AMD uygun fiyat politakısyla rekabet ediyor...Yani su an onemlı olan fiyatları...

IB ler onumuzdekı seneye ertelendi diye okumuştum. Yapılan açıklamada yeni jenerasyon için ortamın fazla durgun olduğu yazıyordu.

amd bulldozerleri geciktirdi bizde ivy bridge leri geciktiriyoruz demek bunun anlamı, amd zamanında bulldozerleri çıkarsa intel ivy bridge leri zamanında çıkarırdı.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.