Şimdi Ara

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları (37. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.901
Cevap
69
Favori
317.525
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Selamlar,

Tesisatı yenilerken petek metrajları da ihtiyaca göre belirlenmiş olmalı diye düşünürsek; 15m (22/600 varsayıyorum) panelden, 70-75C petek sıcaklığında alınacak ısı enerjisi en fazla 22500kcal/h düzeyinde olacaktır. 70-75C petek sıcaklığına da pek ihtiyacınız olmayacağına göre, kış mevsiminin çoğunda daha düşük ısı düzeyleri ile ısınabileceksiniz. Dolayısıyla 26000kcal/h (30kW) kapasiteli olan rahatlıkla yeterli gelecektir...
  • Arkadaşlar benimde sizden yardım isteğim olacaktı.Bende yeni ev aldım almış olduğum ev 90 m2 ve sağındada solundada ev var ve bu evlere yapışık durumdadır.Her 2 taraftanda izolasyon yapılmıştır.sadece ön ve arka tarafı açık.Bu durumdaki bir eve hangi model kombiyi almamı önerirsiniz? Ayrıca petekleri mütahit takacak petekler için nelere dikkat etmeliyim eğer onun takacakları uygun değilse ben fiyat farkını verip sizin önereceğinizimi taktırayım.Şimdiden teşekkürler.
  • Merhaba arkadaşlar

Buderus GB012-25K model doğal gaz çihazımız var.Benim sormak istediğim yaz ayında sadece ocak için gazın çalışmasını istiyorum diğer yıkanma ve kaloriferi nasıl kapatabiliri.
  • Evet arkadaşlar...

Kasım ayında başlayan kış sezonunu geçen ay içinde kapattık, şu ana kadar ISINMA, PİŞİRME, KULLANMA VE BANYO toplam hepsi dahil 5 ayda 1500 tl doğalgaz harcamam oldu. Aslına bakarsanız çok memnunum. Gayet iyi çok aşırı olmasada ısınarak geçirdik kışımızı. Bosch classic kombim var.
    Bu arada BOSCH'tan; "Kombinize 15/05-15/07 tarihleri arasında bakım yaptırın indirimli fiyat kampanyasından faydalanın." diye bir mesaj geldi.
    Kombimi ve tesisatımızı zaten bu yıl kullanmaya başladık öncede söylediğim gibi toplam 5 ay kullandık.

Sizce servise bakım yaptırmalı mıyım? Eğer yaptırmam gerekliyse söyleyecek birşey servise bırakacağız işlemi. Yok şayet kendimiz bakım yapabiliyorsak nasıl bir bakım yapmam gerekir.. ve de nasıl yapmalıyım bu bakımı..

Herkese Hayırlı işler ve hayırlı günler.
  • EFEBEY09 E kullanıcısına yanıt
    İlk sene ise gerek yok efendim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet Sayın Ahmetbayram, kombimin çalışma hayatının ilk senesi ve toplamda 5 ay gibi bir süre çalıştı.
    Bir de şunu sormak istiyorum.
    Kombilere yıllık bakımda neler yapılıyor, nerelerine bakmak baktırmak gerekiyor?
    Yani bakımın içeriği ve muhteviyatını merak ediyorum..

Şimdiden çok teşekkürler.
  • Sayin efeboy..sizdeki hangi model.classic condens almayi dusunuyorum onerir misiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Pişirme ve kullanım suyunu yaklaşık 100TL alıp düşersek 1400TL sadece ısınmaya vermişsiniz. Ayda ortalama 280TL eder ki soğuk aylarda 300-350TL görmüş olmalısınız.

Evinizin bulunduğu yerleşim yeri,
    evin konumu (bitişik nizam, müstakil/apartman) ve kuzeye cephesinin olup olmadığı,
    ısı yalıtım durumu,
    çatı/zemin/ara kat durumu,
    alt/üst/yan tarafın ısıtılıp ısıtılmadığı,
    net ısıtma alanınızın kaç m2 olduğu,
    toplam petek metrajınız,
    kaç derece kombi sıcaklığında kaç derece iç sıcaklık sağladığınız,
    tüm petekleri açıp açmadığınız,
    oda termostatı ve/veya termostatik vana kullanıp kullanmadığınız

gibi bilgileri de paylaşabilirseniz durumunuz daha net tanımlanabilir...
  • Öncelikle metucu arkadaşıma cevap vermek istiyorum. Öneri olarak ben başka bir cihaz kullanmadım, ilk defa kullandığımız bir sistem ve olay bu. Ben sitedeki öneriler ve tecrübelerle cihazı kullanmayı öğrendiğimi sanıyorum. Marka ve modeller arasında kıyaslama kriterlerini bilmek gerek, iyi bir kıyaslama için. Şahsen kullandığım cihaz 5 ay boyunca sıkıntı vermedi ve memnunum.

Gelelim diğer konuya. Sayın memint. hesabınız doğru, sıcak aylarda 250 m3 (yani 250 tl yaktık) soğuk aylarda 300-350 arası yaktık.

1- yerleşim olarak Aydın ili müstakil 2 katlı alt katta 1 odada soba var. çatı olarak saç çatılı kuzey-batı ve güney konumlu ve yaşam alanı kuzey cepheli. (olabildiğince soğukla yüzyüze.)
    2- 3 cepheli evin bitişik kısmında da genel bir ısıtma sistemi yok.
    3- net ısıtma alanımız 100 mt.
    4- petek metrajımız 8'dir
    5- petekler de termostatik vana var.

6- Peteklerden banyo devamlı sona kadar açık. çocuk odası devamlı açık 3-4 arasında, yaşam odası kuzey cephe 2 petek gündüz 2,5-3 civarında, yatak odası ve mutfakta aynı 2,5-3 arası (hatta mutfak pişirme işlemlerinden dolayı sıcak olduğundan sabahları açıldı). ev ahalisi öğle eve gelince yaşam odasının ayarı 5'e getiriliyor. yatana kadar o şekilde.. yatarken tekrar 2,5 civarına, bu arada yatmadan belli bir süre önce yatak odasını 4-5'e getirdik. orası sabaha kadar açık kaldı.
    sabah evden çıkarken de 2,5 civarına getirdik. kombi sıcaklığı ise 60-70 arası çalıştı.

7- haftasonları evin bütün petekleri çalıştı 4 civarında.

8- havaların sıcak olduğu dönemde kombi sıcaklığını 40-50 dereceye aldım.

9-Peteklerin arkasına izopan koydum. ayrıca peteklerin üzerine Üfleçlerden taktım. izopan ısıyı duvara vermedi, üfleçler de ısıya odanın içerisine doğru üfledi. ve çok faydasını gördüm onların.

Belki yorucu bir iş gibi geliyor anlatırken ama, değil di hatta keyifliydi. çocuklar bile öğrendiler zevkle değiştirdiler vanaların ayarlarını. :)

Kullanım olarak günlük denemelerle en iyi performansı yakalamaya çalıştım.
    denemelerden birkaçını paylaşmak istiyorum.
    soğuk günlerde;
    1- kombi sıcaklığını 40 derece yaptım. peteklerin hepsi açıktı (haftasonu) en çok yaktığım gündü. sanırım kombi hiç durmadı devamlı ısıtabilmek için. :)
    2- kombi sıcaklığını 80 derece yaptım. yine peteklerin hepsi açıkken, yine çok yaktı. petekler çok ısındı (tehlikeli olabilecek bir durum)

nasip olursa gelecek yıl Mantolama düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: EFEBEY09

Öncelikle metucu arkadaşıma cevap vermek istiyorum. Öneri olarak ben başka bir cihaz kullanmadım, ilk defa kullandığımız bir sistem ve olay bu. Ben sitedeki öneriler ve tecrübelerle cihazı kullanmayı öğrendiğimi sanıyorum. Marka ve modeller arasında kıyaslama kriterlerini bilmek gerek, iyi bir kıyaslama için. Şahsen kullandığım cihaz 5 ay boyunca sıkıntı vermedi ve memnunum.

Gelelim diğer konuya. Sayın memint. hesabınız doğru, sıcak aylarda 250 m3 (yani 250 tl yaktık) soğuk aylarda 300-350 arası yaktık.

1- yerleşim olarak Aydın ili müstakil 2 katlı alt katta 1 odada soba var. çatı olarak saç çatılı kuzey-batı ve güney konumlu ve yaşam alanı kuzey cepheli. (olabildiğince soğukla yüzyüze.)
    2- 3 cepheli evin bitişik kısmında da genel bir ısıtma sistemi yok.
    3- net ısıtma alanımız 100 mt.
    4- petek metrajımız 8'dir
    5- petekler de termostatik vana var.

6- Peteklerden banyo devamlı sona kadar açık. çocuk odası devamlı açık 3-4 arasında, yaşam odası kuzey cephe 2 petek gündüz 2,5-3 civarında, yatak odası ve mutfakta aynı 2,5-3 arası (hatta mutfak pişirme işlemlerinden dolayı sıcak olduğundan sabahları açıldı). ev ahalisi öğle eve gelince yaşam odasının ayarı 5'e getiriliyor. yatana kadar o şekilde.. yatarken tekrar 2,5 civarına, bu arada yatmadan belli bir süre önce yatak odasını 4-5'e getirdik. orası sabaha kadar açık kaldı.
    sabah evden çıkarken de 2,5 civarına getirdik. kombi sıcaklığı ise 60-70 arası çalıştı.

7- haftasonları evin bütün petekleri çalıştı 4 civarında.

8- havaların sıcak olduğu dönemde kombi sıcaklığını 40-50 dereceye aldım.

9-Peteklerin arkasına izopan koydum. ayrıca peteklerin üzerine Üfleçlerden taktım. izopan ısıyı duvara vermedi, üfleçler de ısıya odanın içerisine doğru üfledi. ve çok faydasını gördüm onların.

Belki yorucu bir iş gibi geliyor anlatırken ama, değil di hatta keyifliydi. çocuklar bile öğrendiler zevkle değiştirdiler vanaların ayarlarını. :)

Kullanım olarak günlük denemelerle en iyi performansı yakalamaya çalıştım.
    denemelerden birkaçını paylaşmak istiyorum.
    soğuk günlerde;
    1- kombi sıcaklığını 40 derece yaptım. peteklerin hepsi açıktı (haftasonu) en çok yaktığım gündü. sanırım kombi hiç durmadı devamlı ısıtabilmek için. :)
    2- kombi sıcaklığını 80 derece yaptım. yine peteklerin hepsi açıkken, yine çok yaktı. petekler çok ısındı (tehlikeli olabilecek bir durum)

nasip olursa gelecek yıl Mantolama düşünüyorum.

petekleriniz az konumlandırılmış. en soğuk havalarda 50 derece de eviniz yeteri kadar ısınabilmeli. bir 2 metre daha petek eklenseniz premix yoğuşmalı kombinizi 70 derece de çalıştırmak zorunda kalmazdınız sanırım :)

• sayın hardcrss.
    kombi yoğuşmalı değil. Bosch classic modeli.
    Kombi sıcaklığı 60-70 arası idi, sanırım pek 70'e çıkarmamışımdır. aradaki değerler idi genelde.

Ev de yalıtım izolasyon olmadığı gibi kuzey cephe ve alabildiğine soğuğa maruz bir ev. (sadece kapı ve pencereler pvc ve çift cam)
  • quote:

Orijinalden alıntı: EFEBEY09

sayın hardcrss.
    kombi yoğuşmalı değil. Bosch classic modeli.
    Kombi sıcaklığı 60-70 arası idi, sanırım pek 70'e çıkarmamışımdır. aradaki değerler idi genelde.

Ev de yalıtım izolasyon olmadığı gibi kuzey cephe ve alabildiğine soğuğa maruz bir ev. (sadece kapı ve pencereler pvc ve çift cam)

pardon siz classic diyince ben classic condense sandım :)
    Sn @EFEBEY09,

Verdiğiniz ayrıntılı cevaplardan konu ile çok ilgili ve istekli olduğunuz anlaşılıyor:)
    Zaten başka türlü, hergün termostatik vana ayarlarını bile 2 kez değiştirmeniz vd işlemleri yapmanız mümkün olamazdı...

Detaylı verilere göre, eğer dış cephe mantolama, çatı arası yalıtımı olsaydı + bir de premiks yoğuşmalı kombi, bu yıl ısınma için 1400TL değil, 700-750TL'den fazla fatura ödemezdiniz. Sadece dış cephe mantolama ile %20-25 tasarruf sağlarsınız ki bu da önemli bir rakam...

İlk yıl hevesinizin geçici olabileceğini düşünerek ve/veya daha konforlu olması nedeniyle, dış mantolamayla birlikte proğramlı oda termostatı kullanmanızı da öneririm. Günün farklı dilimlerinde farklı iç sıcaklık sağlamanın en pratik yolu TRV'leri günde 2-3 defa ziyaret etmek yerine, proğramlı oda kumandası ile farklı saatlerde farklı değerler set ederek keyfinize bakmaktır. Böylelikle tasarrufunuz biraz daha artar, özellikle mevsim geçişlerinde ve güneşli kışlarda bu avantajı yaşarsınız...

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 3 Haziran 2014; 21:49:34 >

• Sayın Memint;
    dediğiniz gibi planımda gelecek yıl programlı oda kumandası vb. cihazların keyfine de varmak istiyorum inşallah. bu yıl kombiyi kullanmak, ısınmayı öğrenmek amacıyla bu şekilde geçirdik.
    Benim evin özellikle manto ve çatı izolasyonuna ihtiyacı var acilen.

Evet, teknik konulara özellikle merakım vardır. ilgi ve istek konusunda çok fazla birşey diyemeyeceğim. vanaların ayarlarını el değmeden yaptırıyorum.. 2 tane oğlan var onları programladım sağolsunlar

Peki birşey sormak istiyorum. Programlanabilir oda termostatını 2 veya 3 odaya ayrı ayrı monte edebiliyormuyuz ??? çakışma takışma olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EFEBEY09 -- 4 Haziran 2014; 9:36:48 >

Selamlar,

"Canlı proğramlarınızı" benim için öpün, örnek bir işbirliği sergiledikleri kesin...

Termostatlı oda kumandaları, montajlandıkları alanın (referans alan) iç sıcaklığına göre çalışıp kombiyi yöneten cihazlar. Tabi kombi çalıştığı süre boyunca sadece referans alan değil, tüm petekleri/alanları ısıtır. Referans alan ısıtma yapılacak diğer alanlardan daha geç ısınan bir alan olmalı veya en azından onlardan daha çabuk ısınan bir yer olmamalıdır.
    *Eğer çabuk ısınırsa diğer alanlar tam ısınamadan kombi referans alana göre çalışıp erkenden kapanacaktır. Halbuki henüz soğuk alan(lar) var...

*Diğerleri kadar veya daha geç ısınırsa, diğer alanlar da en az referans alan kadar ısınma şansına sahip olurlar.

*Referans alan haricindeki alanlar içinde çok ısınması istenmeyen alanlara ise termostatik radyatör vanası (TRV) konmalıdır.

Siz banyo hariç tüm peteklere TRV taktığınız için, proğramlı oda kumandası aldığınızda, petekler tam açıkken evi ısıtın ve diğerlerinden daha geç ısınan bir alanı (tercihen koridor veya sürekli kullanacaksanız salon da olabilir) belirleyin ve buraya kumandayı monte ettirin. Bu alanın peteğinde TRV varsa tam açık (en son kademe) yapın.

Proğramlı oda kumandası her ev için bir tane olur, odalara ayrı ayrı olmaz. Odaların sıcaklıklarını sınırlamak için mevcut TRV'lerinizi kullanabilirsiniz.
    Ama sözgelimi gece yatak odası ve çocuk odası 21-22C (3,5 kademe), diğer alanlar 18-19C (2,5 kademe); gündüz ve akşam ise tam tersi olsun gibi bir ısıtma proğramı isterseniz,
    -ya oda kumandasını kablosuz alacaksınız ve gündüz koridorda tutup vb gece ise yatak odasına götüreceksiniz (eğer yatak odası nispeten geç ısınan bir yerse oda kumandasını buraya sabitleyebilirsiniz)

-ya da bu odalardaki TRV'leri dijital proğramlı TRV ile değiştireceksiniz.

Tercih sizin. Karar vermek için öncelikle ısıtma sezonunda tüm peteklerinizi tam açık vaziyette tutarak gündüz ve gece alanların sıcaklığını tek tek ölçmeniz ve ısı dağılımını görmeniz, işlerinizi kolaylaştıracaktır...

• Çok teşekkürler sayın Memint;

En geç ısınan oda yaşam odası dediğim salon kuzey cephede. programlı oda termostatını salona koymam gerekli. çocuk odası devamlı 3-4 civarında açık duruyor, yatak odasını da o civarda ayarlarsak veya (dijital programlı TRV takarsak) sanırım işlerim epeyce kolaylaşır.

Programlı oda termostatı (bosch classic kombiye uyumlu) kablolu veya kablosuz, marka model ne tavsiye edersiniz. ? dijital programlı TRV için de tavsiyelerinizi alabilirmiyim.

şimdiden çok teşekkürler.. hayırlı günler diliyorum.
    Birşey değil...

Salonu kış boyunca da yaşam alanı olarak kullanıyorsanız referans alan olabilir, değilse koridoru düşünebilirsiniz...

Proğramlı oda kumandası olarak Siemens REV-24 veya REV-24RF (kablosuz) her ikisi de 0,2C hassasiyete sahip...

Salus RT-500 veya RT-500RF (kablosuz) 0,5C hassasiyete sahip...

Link: http://www.odatermostati.org/

Ve Danfoss dijital TRV: http://www.koctas.com.tr/tesisat-malzemeleri/danfoss-014g0052-dijital-programlanabilir-radyator-termostatik-vana/9536-15164/

Hayırlı günler...

• sayın Memint;
    vermiş olduğunuz değerli bilgileriniz için çok çok teşekkür ederim..

Allah'a emanet olun..
    Birşey değil Sn @EFEBEY09...

Siz de Allah'a emanet olun...
  • Merhabalar formu nerdeyse hepsını okudum sayılır sayın ahmet ve memint ve diger bılgı veren arkadaşlara teşekkürler çok yadımcı oluyorsunuz

benım bır sorum olcak kombi alcaz ev yenı 4 kat 65 70 m2 , üstte birkat daha var , ev güneye bakıyor 30 m ılerıde bır ev var batı tarafında da 20 m ılerıde ev var , kuzeyde bıtışık bınaya doguda bıtıcık bınaya evin dış yalıtımı var mutfakta güney cepeye bakıyor mutfakta cam

kenarına konmuş kombi baglantı boruları , camdan verılmış baca çıkışı yer ist ümranıye

de kombılerın hangısı işimşimizi görür hermatık olurmu normal bacalı yoguşmalı mı daha mı uygun

demırdöküm nıtron , atron veya nıtromıx , bosch c.c , buderus , airfel premix

,vailant arasında kaldık bütçe 1.00 1.600 arası bunların harici sizin önerınız kombide önemlı evde normal şekılde mutfak suyu ve banyo suyu kullanılacak

ama banyo suyunu kullanırken mutfakta su sıcaklıgı kesılmeyen bunlar aynı anda

kesılmeden zorlanmadan ısını düşürmeden yapan ayrıca petekleri 45 50 derecede sogumadan tekra ayn

ayarı gerı dönebılen yanı geri kendılııgnden misal 40 yada 41 indıgınde kapanmadan çalışmayı yapan

peteksuyunu tekrar ısıtmaya çalışmadan sogutmadan ayarlanan sevıyeye çıkmaya çalışan peteklerın sıcaklıgı

koruyabılan kış aylarında gaz sarfıyatını ekonmık kullanan bir kombi,anlatımımın kusuruna bakamayın birde

yoguşmalı bu m2 dekı eve gidermı çokmu gelır , oda termostatı da kullanmak istıyoruz kombiye uyumlu bir

trermostat önerınız nedir servis agı iyi olan bir kombi daha işimiz görür acil yanıt verırsenız sevırım tşk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi actor -- 5 Haziran 2014; 17:38:25 >

• 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.