Styraporla Mantolamanin Zararlari
468 Cevap26241 Görüntüleme11 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 2 3 4 [6] 8      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen : mimaryüksel

Ekleyen : mimaryüksel
Giriş

133 Mesaj
26 Eylül 2012; 19:59:57 

Sayin Loko,

Bu yaz tatilinde Bodrumda tesadüfen ünlü Modaci Cemil Ipekci ilen sohbet firsatim oldu.

Cemil Ipekci de Straforla mantolamanin zazarli oldugunu söyledi. Benim baktigimdan daha baska bir olaya bakti.
Yillarinda verdigi deneyimle sunlari dedi:

" Türk milleti cadir yapilardan Anadoluya yerlesti. Bu cadir kültüründen yerlesik düzene bizler kültürel olarak tam gecemedik.
En eski yerlesik düzene gecen kültürlerden bir tanesi uzak dogudaki binlerce yillik kesintiye ugramadan gelen Kore kültürüdür" dedi
Devam olarkda " Bundan 3 bin yil önce Korede evlerin altina killi toprakdan, mermer, tas dösemeylen beraber yerden isitmali mekanlar yapmislar, Evleri yerden isitmislar."

Ben bu bilgiye sahip degildim, Cok gezende bilirmis, iyi bir örnek.

Sanirim bizler metre karesi 10 Tl ye en ucuz straforla yalitim yapmaya daha devam edecegiz.
Ev yapmakda, komsuluk yapmakda, sehirde yasmakda her sey kültür sorunu.
Bizler cadir kültürünü benimsemis insanlarla beraber yasamayi ögrenmemiz lazim,

Devletin yasaklarla insanlari kisitlamasi bence dogru degil. Kendi evini yapan insan , en kaliteli binayi yapmasi önce kültür meselesi.
Babasindan, akrabasindan , cevresinde gördügünü yapar insan.

Devletin yaptigi en iyi sey 99 depreminden sonra , bina yapimina ceki düzen getirmesi.
Straforla yalitimda daha bir cok yangin faleketinden sonra , dogru düsürst bir yola sokabiliriz.
Malasef durum bu. Türkiye de faleketlerden sonra önlem alinir, isler falaketden sonra bir disipline girer.

herkese saglikli , saglam ortamlar dilegimlen

www.mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

2313 Mesaj
2 Ekim 2012; 2:38:13 

quote:

Orijinalden alıntı: mimaryüksel

Sayin Loko,

Bu yaz tatilinde Bodrumda tesadüfen ünlü Modaci Cemil Ipekci ilen sohbet firsatim oldu.

Cemil Ipekci de Straforla mantolamanin zazarli oldugunu söyledi. Benim baktigimdan daha baska bir olaya bakti.
Yillarinda verdigi deneyimle sunlari dedi:

" Türk milleti cadir yapilardan Anadoluya yerlesti. Bu cadir kültüründen yerlesik düzene bizler kültürel olarak tam gecemedik.
En eski yerlesik düzene gecen kültürlerden bir tanesi uzak dogudaki binlerce yillik kesintiye ugramadan gelen Kore kültürüdür" dedi
Devam olarkda " Bundan 3 bin yil önce Korede evlerin altina killi toprakdan, mermer, tas dösemeylen beraber yerden isitmali mekanlar yapmislar, Evleri yerden isitmislar."

Ben bu bilgiye sahip degildim, Cok gezende bilirmis, iyi bir örnek.

Sanirim bizler metre karesi 10 Tl ye en ucuz straforla yalitim yapmaya daha devam edecegiz.
Ev yapmakda, komsuluk yapmakda, sehirde yasmakda her sey kültür sorunu.
Bizler cadir kültürünü benimsemis insanlarla beraber yasamayi ögrenmemiz lazim,

Devletin yasaklarla insanlari kisitlamasi bence dogru degil. Kendi evini yapan insan , en kaliteli binayi yapmasi önce kültür meselesi.
Babasindan, akrabasindan , cevresinde gördügünü yapar insan.

Devletin yaptigi en iyi sey 99 depreminden sonra , bina yapimina ceki düzen getirmesi.
Straforla yalitimda daha bir cok yangin faleketinden sonra , dogru düsürst bir yola sokabiliriz.
Malasef durum bu. Türkiye de faleketlerden sonra önlem alinir, isler falaketden sonra bir disipline girer.

herkese saglikli , saglam ortamlar dilegimlen

www.mimaryuksel.ch

Merhaba Yüksel bey,
cemil ipekçi ile sohbet içerigini burda paylaşmanızdan dolayı Teşekkür ederim.Cemil ipekçi faydalı bilgi vermiş.Böyle söyleşileri Tv de yapabilsek çok iyi olacak.Bizim insanımıza bu zararlı diye birşey anlatamayız.Ancak böyle yaparsan karlı çıkarsın diye ikna edebiliriz.Marmara depreminden sonra önlemi biraz olsun Devlet aldı.Köprüleri,viyadükleri,Hastaneleri,okulları ve Devlet kurumlarını Depreme dayanıklı hale getirdi.İnşaat sektöründe ise kayda deger bir gelişme olmadı.Yeni çıkan kentsel dönüşüm yasası ise bana göre korumadan çok ekonomiyi canlandırma düşüncesini taşıyor.Düşününki oturdugunuz Binaya yıkacagız diyorlar,4-5 Bina sahibi kabul ederse ortaya büyük yüksek bir Bina yapacagız ve herkese hakkını verecegiz diyorlar.Bina sahiplerine verilecek 10 kat ise 5-6 kat ta Binayı yapan kişiye kalıyor.Hep daha yüksek kar peşinde olacak Müteahhit.İstanbulu çok katlı Binalar kaplayacak ve ortada çok büyük Rant lar dönecek.Gariban insan yerinden kovulacak ve kenar semtlerden birisinde sana Daire verecegiz diyecekler.Bazı yerlerde kentsel dönüşümler yapıldı.Gittim baktım ve fark edebilecek şu oldu:Bina yeni yapılmış.Depreme dayanıklı deniliyor.Yalıtım 3cm başka bir degişiklik yok.Ben isterdimki yeni bir Şehir projesi çizilsin ve bu Proke göre daha düzenli ve Enerji tasarruflu Binalar yapılsın.Bu projede öncelik yeşilligin belirgin olması saglansın.Bunları konuşuyoruz tartışıyoruz ama hep sözde kalıyor malesef.

kusura bakmayın kısa kesmek durumunda kaldım.Bebek uyandıda:))

saglıcakla kalın

2541 Mesaj
3 Ekim 2012; 17:25:53 

quote:

Orijinalden alıntı: loko

Merhaba Yüksel bey,
cemil ipekçi ile sohbet içerigini burda paylaşmanızdan dolayı Teşekkür ederim.Cemil ipekçi faydalı bilgi vermiş.Böyle söyleşileri Tv de yapabilsek çok iyi olacak.Bizim insanımıza bu zararlı diye birşey anlatamayız.Ancak böyle yaparsan karlı çıkarsın diye ikna edebiliriz.Marmara depreminden sonra önlemi biraz olsun Devlet aldı.Köprüleri,viyadükleri,Hastaneleri,okulları ve Devlet kurumlarını Depreme dayanıklı hale getirdi.İnşaat sektöründe ise kayda deger bir gelişme olmadı.Yeni çıkan kentsel dönüşüm yasası ise bana göre korumadan çok ekonomiyi canlandırma düşüncesini taşıyor.Düşününki oturdugunuz Binaya yıkacagız diyorlar,4-5 Bina sahibi kabul ederse ortaya büyük yüksek bir Bina yapacagız ve herkese hakkını verecegiz diyorlar.Bina sahiplerine verilecek 10 kat ise 5-6 kat ta Binayı yapan kişiye kalıyor.Hep daha yüksek kar peşinde olacak Müteahhit.İstanbulu çok katlı Binalar kaplayacak ve ortada çok büyük Rant lar dönecek.Gariban insan yerinden kovulacak ve kenar semtlerden birisinde sana Daire verecegiz diyecekler.Bazı yerlerde kentsel dönüşümler yapıldı.Gittim baktım ve fark edebilecek şu oldu:Bina yeni yapılmış.Depreme dayanıklı deniliyor.Yalıtım 3cm başka bir degişiklik yok.Ben isterdimki yeni bir Şehir projesi çizilsin ve bu Proke göre daha düzenli ve Enerji tasarruflu Binalar yapılsın.Bu projede öncelik yeşilligin belirgin olması saglansın.Bunları konuşuyoruz tartışıyoruz ama hep sözde kalıyor malesef.

kusura bakmayın kısa kesmek durumunda kaldım.Bebek uyandıda:))

saglıcakla kalın

gelişmiş ülkelerde müstakil evler kullanılıyor, acaba biz neden yüksek evler dikmek peşindeyiz? uçaktan bakıldığında istanbul rezalet görünüyor.

133 Mesaj
4 Ekim 2012; 15:32:18 

Burda beni okuyanlara selamlar,

Sanirim Türkiye sehircilik ve konutda tam bir dönüm noktasinda.
Bugün yarin ilk binalar yikilacak. Kentsel Dönüsüme baslaniyor.
Bunun etkisini ilerdeki 10 sende cok acik görecegiz. Bugünlerde basliyacak calismalar gelecegi oldugu gibi degistirecek.
Bu dönüsüm olmaliydi , evet ama hazirligi hic yok.

Kentsel dönüsümün etkilerini sirf ekonomik rant gözüylen baksakda. Su anda dahi ilerde 20 sene sonra önümüze cikacak problemleri kestirmemiz cok zor bir durum.
Sehircilik kentesel dönüsümün icine cok fazla bilim dali girer. En basta soyologlar, toplum bilimciler, psikologlar vs..
Bütün bu bilimlerin görüsleri sivil toplum örgütleri ilen tartisilip kentsel dönüsüm anayasa yapili gibi kentsel dönüsümün yol haritasi yapilmali.

Her kesin görüsü dikkatle dinlenmeli, toplumsal baris gibi cözüm bulunarak kentsel dönüsüm baslanmali.
Sanirim kervan yolda düzülür göcebe mantigiyla kentsel cözüm gerceklestirilecek.

Kabullenmek gerekirse bizim költürümüzde, birbirimize danisarak en güzel cözümleri bulma degil.

Su anki durumda kim neyi ne kadar götürecek diye hesaplarla is yapiliyor.
Cok katli binalara, otobüs gibi tika basa yolculuk eden toplum, ruh, beden, vs sagliga bakmadan nasil yolculuk ediyorsa.
sanirim gelecekde daha kötü sekilde sikisarak, hic bir saglik kuralina uymadan, ses yalitimi isi yalitimi az olan. statik bakimdan saglam
konutlarda yasayacagiz.

Tabiki yararlari olmayacak demekde yanlis bu dönüsümün. Bize miras kalan otoparksiz bina secenegi bu sefer daha cok otoparkli olacak.
Yada daha yüksek binada manzaran daha güzel olur, eger önün aciksa tabi!!

Insanlar onuncu kata yürümeyecek asansöre binecek.
Kombi , soba zehirlenmesi daha az olacak vs..

Su anda milyar harcanarak yapilacak binalari , bahceli, modern, teknik , saglikli yapma imkanimiz var.
Umarim bu firsat kacmaz.

selamlarimla

www.mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

4138 Mesaj
7 Ekim 2012; 4:11:31 

quote:

Aydemir bey ve Yüksel beye merhaba,
şuan mantolama piyasasında ciddi Fiyat savaşı var.Herkes daha ucuza daha hızlı bir şekilde Mantolama yapmayı vaad ediyor.Mantolama nın m2 sini 10-11 tl ye yapanlar var.Ne kadar kalitesiz Malzeme kullanılıyor siz düşünün.Devlet bu işe bir standart getirmedikçe biz nekadar koşuşsak boşa gidiyor malesef.Forumda daha iyi birşey yapmak isteyenler yazılanlara ve bilgiye deger veriyorlar o kadar.Yani bu işi Devlet belirleyecek önce.Sonrası gelir zaten.

yüksel bey ve loko kardeşim ayen katılıyorum.

Yeni Klima Alacak Olan Arkadaşlar için Faydalı bilgiler Linki. Okuyunuz. Okutunuz.

4138 Mesaj
7 Ekim 2012; 4:14:52 

quote:

Burda beni okuyanlara selamlar,

Sanirim Türkiye sehircilik ve konutda tam bir dönüm noktasinda.
Bugün yarin ilk binalar yikilacak. Kentsel Dönüsüme baslaniyor.
Bunun etkisini ilerdeki 10 sende cok acik görecegiz. Bugünlerde basliyacak calismalar gelecegi oldugu gibi degistirecek.
Bu dönüsüm olmaliydi , evet ama hazirligi hic yok.

Kentsel dönüsümün etkilerini sirf ekonomik rant gözüylen baksakda. Su anda dahi ilerde 20 sene sonra önümüze cikacak problemleri kestirmemiz cok zor bir durum.
Sehircilik kentesel dönüsümün icine cok fazla bilim dali girer. En basta soyologlar, toplum bilimciler, psikologlar vs..
Bütün bu bilimlerin görüsleri sivil toplum örgütleri ilen tartisilip kentsel dönüsüm anayasa yapili gibi kentsel dönüsümün yol haritasi yapilmali.

Her kesin görüsü dikkatle dinlenmeli, toplumsal baris gibi cözüm bulunarak kentsel dönüsüm baslanmali.
Sanirim kervan yolda düzülür göcebe mantigiyla kentsel cözüm gerceklestirilecek.

Kabullenmek gerekirse bizim költürümüzde, birbirimize danisarak en güzel cözümleri bulma degil.

Su anki durumda kim neyi ne kadar götürecek diye hesaplarla is yapiliyor.
Cok katli binalara, otobüs gibi tika basa yolculuk eden toplum, ruh, beden, vs sagliga bakmadan nasil yolculuk ediyorsa.
sanirim gelecekde daha kötü sekilde sikisarak, hic bir saglik kuralina uymadan, ses yalitimi isi yalitimi az olan. statik bakimdan saglam
konutlarda yasayacagiz.

Tabiki yararlari olmayacak demekde yanlis bu dönüsümün. Bize miras kalan otoparksiz bina secenegi bu sefer daha cok otoparkli olacak.
Yada daha yüksek binada manzaran daha güzel olur, eger önün aciksa tabi!!

Insanlar onuncu kata yürümeyecek asansöre binecek.
Kombi , soba zehirlenmesi daha az olacak vs..

Su anda milyar harcanarak yapilacak binalari , bahceli, modern, teknik , saglikli yapma imkanimiz var.
Umarim bu firsat kacmaz.

selamlarimla

www.mimaryuksel.ch

en az zararla kurtulmak dileğinden bulunmaktan başka söz söyleyemiyorum rantiye konusunda. evet dediğiniz gibi artılarıda olacak ama inşaAllah çok can yakmazlar ve elden geldiğince hayırlı sonuçlar olur.

Yeni Klima Alacak Olan Arkadaşlar için Faydalı bilgiler Linki. Okuyunuz. Okutunuz.

133 Mesaj
13 Ekim 2012; 12:13:13 

Aydemir bey

Türkiye hizli gelisen , degisen bir ülke.
1980 den sonra her sey daha hizli degismeye basladi.
2002 secimlerinden sonra gelisme hizi gittikce artti.
Bu degisiklikler belediye hizmetleri ve kentlesme dede net sekilde görünür hale geldi.
Bizlerin evleride degisecek tabiki.

Sorulmasi gereken su. Nacil bir cözüm bulundu, ne yapilacak?
Bu gün alinacak kararlar gelecegide etkileyecek.
Otoparksiz yapilan binalar, sonucda yollari kapatan parketmis araba mesali.

Simdi tavuk kümesi gibi yapilan evleri, ilerde yanliz kalmak icin sehir disina cikmak istiyen milyonlarca insani yollar dökecek.

Yapilan her sey ilerde bir sonuc olusturur. Bazi problemler cözülürken bazi problemlerede yol acar.

Bina yapacaklara söylencek tek seyim var. Her türlü sagliginiza zarar vermiyecek en iyi konutu yapmaniz.

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey

4138 Mesaj
13 Ekim 2012; 17:49:15 

quote:

Aydemir bey

Türkiye hizli gelisen , degisen bir ülke.
1980 den sonra her sey daha hizli degismeye basladi.
2002 secimlerinden sonra gelisme hizi gittikce artti.
Bu degisiklikler belediye hizmetleri ve kentlesme dede net sekilde görünür hale geldi.
Bizlerin evleride degisecek tabiki.

Sorulmasi gereken su. Nacil bir cözüm bulundu, ne yapilacak?
Bu gün alinacak kararlar gelecegide etkileyecek.
Otoparksiz yapilan binalar, sonucda yollari kapatan parketmis araba mesali.

Simdi tavuk kümesi gibi yapilan evleri, ilerde yanliz kalmak icin sehir disina cikmak istiyen milyonlarca insani yollar dökecek.

Yapilan her sey ilerde bir sonuc olusturur. Bazi problemler cözülürken bazi problemlerede yol acar.

Bina yapacaklara söylencek tek seyim var. Her türlü sagliginiza zarar vermiyecek en iyi konutu yapmaniz.

selamlarimla

yüksel bey bana göre gen eşapul şupul devam edecek. kendi sokağımızdan bahsedeyim sokağın yukarısını göremşyorum. ama hemen 1m aşağı yukarı çevermde 7-8 tane bina yapıldı. gürltüden zamanında klima servis çağıramadım yani okadar yoğundu. hiç brisininde otopark ı yok hocam. sokak çok uzun göremediğim yukarı tarafıd hesap edersek nerden baksanız 15--20 vardı yeni bina sayısı. benim oturduğum binalar gibi yüksek olanların hepsi kaçak. e şimdi bunları tek tek nasıl yıkacakalar. belediy ebaşkanı tv ye çıkıp diyor öyle tek tek bina yıkılmaz. komple ada ada yıkılır. e ozaman ne halt işlemey yeni bin ayaptırpta milletin parasını çöpe attıryorsunuz.

aynen dediğiniz gibi çözüldü gibi gözken koular ileride çözümsüzlük olacakmı nedir ne değildir zihnim çaokçalışmıyor inanın. bence çok zayıf gedecek sağlık konusundada yeni yapılar.

133 Mesaj
22 Ekim 2012; 16:33:11 

Merhaba Aydemir bey,

tabi kimse katilmayinca, yazilarimizda azalmaya basladi.
umarim bir gün daha cok yorum yapma konumunda oluruz.
selamlar

www.mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

4138 Mesaj
23 Ekim 2012; 4:29:40 

quote:

Merhaba Aydemir bey,

tabi kimse katilmayinca, yazilarimizda azalmaya basladi.
umarim bir gün daha cok yorum yapma konumunda oluruz.
selamlar

www.mimaryuksel.ch

çok haklısınız yüksel bey, bende foruma devamlı giremiyorum. üstünüze afiyet kaç gündür hasatenedeyiz yine. birçok konuyada yazamadım.

hocam forumda önemli konular ve başlıklar olduğu halde. kapkaç başlıklar açılıp esas bilkgilerin olduğu ana konular okunmuyor. kimse kusura bakmasın. yeni başlık açılmayacak diye kuralda yok ama adam bir konu açıyor. öbür uyanık kişi altına aynı başlığı açıyor. forumun kökleşmiş kişileri dahi bu başlıklara cevap yazınca sinir oluyorum inanın. forumdaki bilgi ise amacını şaşıyor. mu desem artık cümlem düzgün olmasada. cevap gelincede bu uyanık kişiler kar ettiklerini sanıp esas bilgiyi alacakalrı konuları okumuyor bile. e bende olsam okumam. demek bizler iyi dururken kötüyü tercih ediyoruz.

2313 Mesaj
23 Ekim 2012; 19:26:37 

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

çok haklısınız yüksel bey, bende foruma devamlı giremiyorum. üstünüze afiyet kaç gündür hasatenedeyiz yine. birçok konuyada yazamadım.

hocam forumda önemli konular ve başlıklar olduğu halde. kapkaç başlıklar açılıp esas bilkgilerin olduğu ana konular okunmuyor. kimse kusura bakmasın. yeni başlık açılmayacak diye kuralda yok ama adam bir konu açıyor. öbür uyanık kişi altına aynı başlığı açıyor. forumun kökleşmiş kişileri dahi bu başlıklara cevap yazınca sinir oluyorum inanın. forumdaki bilgi ise amacını şaşıyor. mu desem artık cümlem düzgün olmasada. cevap gelincede bu uyanık kişiler kar ettiklerini sanıp esas bilgiyi alacakalrı konuları okumuyor bile. e bende olsam okumam. demek bizler iyi dururken kötüyü tercih ediyoruz.

geçmiş olsun Aydemir bey,umarım ciddi bir sıkıntı yoktur?

133 Mesaj
24 Ekim 2012; 14:09:23 

Gecmis olsun aydemir bey
Bu arada herkesin kurban bayramini kutlarim
sekamlar

www.mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

4138 Mesaj
24 Ekim 2012; 17:05:11 

quote:

geçmiş olsun Aydemir bey,umarım ciddi bir sıkıntı yoktur?

loko kardeşim çok teşekkür eder bayramınız kutlarım. Allah razı olsun kardeş imtihanımız hastalıklarla sanırım dünyada. şuan virüs kökenli hastalıklar dolaşıyor ortalıkta doktorlarda çok zor teşhis ediyor. kanserle benzeşen durumlar vardı yeğenimin testlerinde. hala endişe içindeyiz. herkez dikkat etsin çoluk çocuğuna olsun kendine olsun.

4138 Mesaj
24 Ekim 2012; 17:06:45 

quote:

Gecmis olsun aydemir bey
Bu arada herkesin kurban bayramini kutlarim
sekamlar

www.mimaryuksel.ch

teşekkürler yüksel bey, sizlerinde kurban bayramı mübarek olsun.

2313 Mesaj
29 Ekim 2012; 19:06:37 

Geçmiş bayramınızı Tebrik ederim.Aydemir beyin saglıgı daha iyidir umarım.

Yüksel bey bayramda Mardin'in Midyat ilçesinin bir köyünde Kurban kesmeye gittim.Mardini bilirseniz Taş evleriyle Meşhur oldugunu bilirsiniz.Gittigim köy çok Fakir ve eski bir yer.Altyapısının bile daha yeni yapılmaya başlanan bir yer.Köy evleri Taş tan yapılmış.Misafir oldugum evin Duvarı 60 cm kalınlıgındaydı.Çok yaşlı olmasına ragmen saglamlıgından hiç şüphe yer bırakmıyordu.Bayramda hava yogun yagmurlu ve soguktu.Evin içi ise aksine sıcaktı.Köydeki eski Taş evi ustaları ile konuştum.Yapılış tarzını anlattılar.Gerçekten bugüne bakarak eski yapıların daha saglıklı ve saglam oldugunu gördüm.Halk olarak Eski Taş evleri örnek alıp Kentsel dönüşüm yapmalıyız.Hem görüntü olarak güzel hemde saglıklı ve saglam.Allah nasip ederse bende yeni evimi bu şekilde yapacagım.Mardin den ölçüye göre Taş getirtmek göründügü gibi pahalı degil.Bu evleri yapan ustalar ise hala var.Düşünmeye deger diyorum.

133 Mesaj
1 Kasım 2012; 19:52:17 

Sayin Loko

Mardine hic gitmedim, filimlerden tas binalarini, dar sokaklarinin oldugunu biliyorum. Midyat ilcesini sadece duydum.
Mardin aslinda medeniyetlerinde besigidir. Mardinde büyümüs oranin kültürünü almis insana Mardinde straforlu evi zaten zor satarsiniz.
Ora insani saglikli konut nedir biliyorlar. Ora ikliminde,( daha soguk daha sicaktir.) en iyi klimali, ve isinmali tastan geleneksel yapilari zaten var.

Büyük sehirlerde rant pesinde kosan mütahitlerin konutlari tabiki saglikli tas binadan olmaz. Zenginde olsa, parasida olsa konutda oturma kültürü olmayan birinin
tas bina yapmasi beklenemez.

Benim bastan beri bu formda insanlara anlatmak istedigimde tam bu:

Bizler eski medeniyetlerin mirascilari olarak yeni teknolojik olanaklarla, en kaliteli konutlari gelistirmek durumundayiz.
Avrupadan gelen naylon türevi strapor, silikon gibi sagliksiz malzemelri kulanmadan konut yapabiliriz.

Not:
Bu arada bina giris kapilarinda toplanan örümcekleri öldürmeden kovalamak icin:
Boyanizin icine yumurta aki karistirin boyayin. ( Sarisini tavada yiyebilirsiniz)
Eski kültürün neden sivayi yumurta akiyla yaptigini anlarsiniz.( Horasan Harci yumurta akindandir.)

selamlarimla

mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

1750 Mesaj
1 Kasım 2012; 21:51:04 

0

Durum budur :)

FAKE ÜYELİKTEN 7 gün ceza almışım forumdan, kimse bu FAKE ÜYE çıksın tanışalım kendisi ile.

91 Mesaj
4 Kasım 2012; 17:55:45 

Merhabalar,

Bursa' da 15 yıllık 3 katlı kendimize ait bir müstakil evimiz var. 2. katta 110 mt kare alanda yaşıyoruz. Kışın son 3 yıldır 650-700 TL doğalgaz faturası ödüyoruz, fakat ısınamıyoruz. Herkes şunu söylüyor, farzedelim 10 bin TL' ye mantolama yaptırdık, bunu enerji tasarrufu ile 15 yılada amorti edebiliyormuşuz. Ever doğru olabilir ama ben kışın üşümek istemiyorum ısınmak istiyorum.

Ben mantolama yaptırmak istiyorum, ama Strofor olayını çok sağlıksız ve yangın için tehlikeli buluyorlar. Genelde taş veya cam yünü tavsiye ediyorlar.

Merak ettiğim 3 husus var;
Birincisi farklı, daha kullanışlı mantolama malzeme tavsiyesi veya yöntemi varmıdır?
İkinci hususda, 200 mt kare alan için 4 cm Strofor malzemesi ile 4 cm Taş Yünü malzemesi arasında ne kadar fiyat farkı vardır. Toplamda aşağı yukarı maliyeti ne kadardır.
Birde bu işlerde duayen, profesyonel yer tavsiyesi edebilirmisiniz?

Yardımlarınızı bekliyorum...Şimdiden çok teşekkür ederim...

133 Mesaj
13 Kasım 2012; 13:30:50 

tumer bey

Türkiyenin enerji sorunu zaten belli. Isinma icin harcanacak para her yil katlanarak gene artacak.
Sizin evinizin duvar kalinligini, ne tür pencereleriniz var yazmamissiniz. Bir binada en cok isi kapidan, camdan kaybedilir.
Camlarin isi gecirimsizlik kat sayisina dikkat edin. Buna camcilar k degeri diyor sanirim.
K degeri Almanyada su an 0,80 civarinda. Siz 1,1 degerinde cam bulursaniz sevinin. Ayrica profilininde 6 odacikli olmasina dikkat edin.
Bu camlarin icindeki asal gazlarinda 10 yilda bir kactigini unutmamak gerekir.

Camdan sonra en saglikli ve ekonomik isi yalitimi duvarin disaridan kalinlastirilmasi. Bu kalinlik 60- 70 cm olmasini tercih ederim.
En dis yüzeyine su itici nefes alan boyalar uygulanmali. Disaridan cephe yagmura nagmen kuru kalmali. Islak siva islak kazaga benzer.

Kalin duvar dogru , olmasi gereken yapidir. Ince duvarsa kurnazliga kacan cadir tipi ev demektir.
Eger kalin duvar yaptirmam diyorsaniz , en uygun Tasyün tipi yalitimlardir. Bu malzemeninde kuru kalmasi sartdir.

Strafor en az 10 cm olmali, bu malzemeninde zararlarini bu sitede okuyabilirsiniz.

Kim hangi malzemeyi kaca yapar benim yurt disindan biri olarak bilmem mümkün degil.
Sanirim yardimci olabildim?

size saglikli ortamlar dilerim

www.mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

4138 Mesaj
13 Kasım 2012; 17:30:18 

quote:

tumer bey

Türkiyenin enerji sorunu zaten belli. Isinma icin harcanacak para her yil katlanarak gene artacak.
Sizin evinizin duvar kalinligini, ne tür pencereleriniz var yazmamissiniz. Bir binada en cok isi kapidan, camdan kaybedilir.
Camlarin isi gecirimsizlik kat sayisina dikkat edin. Buna camcilar k degeri diyor sanirim.
K degeri Almanyada su an 0,80 civarinda. Siz 1,1 degerinde cam bulursaniz sevinin. Ayrica profilininde 6 odacikli olmasina dikkat edin.
Bu camlarin icindeki asal gazlarinda 10 yilda bir kactigini unutmamak gerekir.

Camdan sonra en saglikli ve ekonomik isi yalitimi duvarin disaridan kalinlastirilmasi. Bu kalinlik 60- 70 cm olmasini tercih ederim.
En dis yüzeyine su itici nefes alan boyalar uygulanmali. Disaridan cephe yagmura nagmen kuru kalmali. Islak siva islak kazaga benzer.

Kalin duvar dogru , olmasi gereken yapidir. Ince duvarsa kurnazliga kacan cadir tipi ev demektir.
Eger kalin duvar yaptirmam diyorsaniz , en uygun Tasyün tipi yalitimlardir. Bu malzemeninde kuru kalmasi sartdir.

Strafor en az 10 cm olmali, bu malzemeninde zararlarini bu sitede okuyabilirsiniz.

Kim hangi malzemeyi kaca yapar benim yurt disindan biri olarak bilmem mümkün degil.
Sanirim yardimci olabildim?

size saglikli ortamlar dilerim

www.mimaryuksel.ch

133 Mesaj
21 Kasım 2012; 23:17:10 

Bio Haus
Organik Ev yapmak istiyenlere tavsiyelerim.

Organik Ev yapma niyetinde olanlara asagidaki tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

1- Duvarlar dogal tastan en az 70 cm kalinliginda olmali.
2- Kulanilacak harc horasan harci gibi toprak icine yumurta aki kulanilmali
3- Ic duvarlari alci dolu tugla olmali.
4- Yerden istma sistemli olmali , sabin altina isiyi tutsun diye 6 cm kalinliginda yolara serpilen tuz kulanilmali. Tuz sicakligi en iyi tutan malzemedir.
5- Döseme kaplamasi Mermer olmali, altan isitilirken 35 derece sicakligi gecmemeli.
6- Kapi pencereler ahsaptan olmali. Boya yerine soya yagi kulanilmali.
7- Catida en az 50 cm kalinliginda killi toprak kulanilmali.
8- Camlar 3 cidarli olmali, asal gaz olarkda icinde Argon gazi, isi gecirmezlik katsayisida en az k= 1,00 olmali.
9- Ic siva toprak, kil karisimi olmali icinde yumurta aki olmali. Yumurta aki böcekleri, örümcekleri, karafatmalari evden uzak tutar. Sivri sineklerdende kurtulursunuz.
Evde halilar, koltuklar dogal malzemeden olmali, formika, kaplama, sentetik diye bir malzeme olmamali.

10-Boya olarakda iceride kirec , renklerdirmek icin kök boyalar kulanilmali.
11- Dis boya su itici olmali. Dogal tasin disina siva yapilmasada harc olan bölümlerine nefes alabilen su itici uygulanmali.
12- Dösemeler ahsap olursa su cekmiyen dogal parkeden olmali.

Organik evin kokusu 50 yil sonra bile ev ilk günki gibi temiz olmali. Eski evlerin kokmasi bozulan kötü malzeme ve tutkallarin disariya saldiklari zehirli gazlardir.

herkese saglikli ortamlar diliyorum

selamlarimla

www.mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

2313 Mesaj
22 Kasım 2012; 1:20:29 

quote:

Bio Haus
Organik Ev yapmak istiyenlere tavsiyelerim.

Organik Ev yapma niyetinde olanlara asagidaki tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

1- Duvarlar dogal tastan en az 70 cm kalinliginda olmali.
2- Kulanilacak harc horasan harci gibi toprak icine yumurta aki kulanilmali
3- Ic duvarlari alci dolu tugla olmali.
4- Yerden istma sistemli olmali , sabin altina isiyi tutsun diye 6 cm kalinliginda yolara serpilen tuz kulanilmali. Tuz sicakligi en iyi tutan malzemedir.
5- Döseme kaplamasi Mermer olmali, altan isitilirken 35 derece sicakligi gecmemeli.
6- Kapi pencereler ahsaptan olmali. Boya yerine soya yagi kulanilmali.
7- Catida en az 50 cm kalinliginda killi toprak kulanilmali.
8- Camlar 3 cidarli olmali, asal gaz olarkda icinde Argon gazi, isi gecirmezlik katsayisida en az k= 1,00 olmali.
9- Ic siva toprak, kil karisimi olmali icinde yumurta aki olmali. Yumurta aki böcekleri, örümcekleri, karafatmalari evden uzak tutar. Sivri sineklerdende kurtulursunuz.
Evde halilar, koltuklar dogal malzemeden olmali, formika, kaplama, sentetik diye bir malzeme olmamali.

10-Boya olarakda iceride kirec , renklerdirmek icin kök boyalar kulanilmali.
11- Dis boya su itici olmali. Dogal tasin disina siva yapilmasada harc olan bölümlerine nefes alabilen su itici uygulanmali.
12- Dösemeler ahsap olursa su cekmiyen dogal parkeden olmali.

Organik evin kokusu 50 yil sonra bile ev ilk günki gibi temiz olmali. Eski evlerin kokmasi bozulan kötü malzeme ve tutkallarin disariya saldiklari zehirli gazlardir.

herkese saglikli ortamlar diliyorum

selamlarimla

www.mimaryuksel.ch

Ek olarak evde Elektromanyetik dalgalara dikkat etmeli ve yapılacak Elektrik Tesisatın Emf dalgalarına karşı izole etmeli.Bio Haus yaparken herşeye daha Dikkat etmeli.İnsanları Hasta eden öncelikle evde kullanılan Malzeme ve sonrasında Elektromanyetik Dalgadır.

7059 Mesaj
22 Kasım 2012; 12:39:23 

Vallaha öyle bir ev yapsam aklımda benimde birkaç değişik fikir varki bunlardan biri evin altında çok gizli sığınma bölgesi yapmak ısı izolasyonu çok iyi olan çok gizli bir şekilde hava girişi olan bir yer ,savaş ortamında vs kullanmak için

Acı su da tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan HAL ehli olandır! (Hz.Mevlana)

133 Mesaj
30 Kasım 2012; 20:56:40 

Sayin Loko

EMF dalgalari aslinda radyosyondur. Eloktro Manyatik Frakans (Dalga) Bu telefon baz istasyonlarinin yaydigi dalgalardir.
Beyin suyunu isitip kaynatabilen bir dalga cesididir. Mikrodalga firinlar gibi. Cok fazla cep telefonuyla konusanlarinda karsilastigi sorunlardan biridir.

Atom Bombasi atilsa dahil bu dalgalarin takildigi gecemedigi yer yeterince kalin das duvarlardir..

Yeterince kalin Toprak tas hic bir radyosyani iceri almadigi gibi disarida cikartmaz.

Eger ELF dalgalarina karsi bir yapi yapilmak isteniyorsa en basit cözüm kalin tas duvar, toprak harc ilen örülmüs olanidir.

Isiyi en iyi sekilde depolayan kalin tas duvarlardir.
Kalin duvarlar binada yer kaybi degil, aksine binada olmazsa olmayan elemanlardir.

kim dogru dürüst evde yasamak istiyorsa , evin duvarlari kalin olmalidir.

selamlarimla

www.mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

1750 Mesaj
30 Kasım 2012; 21:21:40 

quote:

Atom Bombasi atilsa dahil bu dalgalarin takildigi gecemedigi yer yeterince kalin das duvarlardir..

Yeterince kalin Toprak tas hic bir radyosyani iceri almadigi gibi disarida cikartmaz.

Eger ELF dalgalarina karsi bir yapi yapilmak isteniyorsa en basit cözüm kalin tas duvar, toprak harc ilen örülmüs olanidir.

kim dogru dürüst evde yasamak istiyorsa , evin duvarlari kalin olmalidir.

Hocam siz nerde yaşıyorsunuz çok merak ettim Hiç radyasyon gördünüzmü? Radyoterapi merkezi falan gezdinizmi? Bir radyoterapi merkezinin en ince duvarı 1-5-2.5 metre betondur. Siz tutturmuşsunuz bir taş duvar. Atom bombası ve taş duvar :) ama doğru yeterince kalın bir taş duvar, harç konacak yerlerin birbirine denk gelmeyeceği yeterince kalın bir taş duvar....

Kurşun kaplama yapın daha iyi ve hafif olur

FAKE ÜYELİKTEN 7 gün ceza almışım forumdan, kimse bu FAKE ÜYE çıksın tanışalım kendisi ile.

133 Mesaj
1 Aralık 2012; 19:02:08 

sayin x calbur,

Atom bombasi radyosyonundan korunmak icin ben beton duvar yada kursun levhalar yerine topragin altindaki siginakda, yada derin bir magarada olmak isterim.

yeterince kalin duvar deyince 13 lük tugla anlamayin lütfen.
söyle 3.4 metre kalin duvarda kalin duvardir.

Ayrica beton duvarlarda cok azda olsa kendiliginden radyoaktiv dalgalar yayarlar. yani beton ve normal siva ayrica saplarda da radyoaktiv elementer dalga yayarlar.
Insan vucudu icin en uygun bina yapi malzemesi bir kac katli binalar icin toprak ve tastir. Yani dogal malzemelerdir.
Mermer döseme, Laminat dösemeler yerine masiv agactan parke en sagliklisidir.

,

Burda söylenmek istenen Baz istasyonarindan gelen dalgaya en ekonomik en ucuz yöntemde kalin duvarlardir.

selamlarimla

www.mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

1205 Mesaj
30 Ocak 2013; 15:33:19 

konuyu takip edeyim.

1205 Mesaj
31 Ocak 2013; 23:14:15 

Konuyu detaylıca okumaya çalıştım. Oldukça faydalı bilgiler edindim, katkısı olan herkese teşekkürler. Konuyu inceleme sebebimse trabzonda 2 katlı ve birde bodrumu olan müstakil villa yapmayı planlıyorum. Proje aşağı yukarı hazır ama izolasyon konusunda net karar veremedim. Burayı okudukçada kafam biraz karıştı gibi.

Çatı ve zemin izolasyonu konusunu burayı okumadan çözmüştüm. Çatıya tavan betonu üstüne nem geçirgenliği olan 2 katlı camyünü şilteye karar vermiştim, burayı okuduktan sonrada kararımın doğruya yakın olduğunu düşünüyorum.

Zeminin altınıda 2 kat membran ile bohçalama usulü su izolasyonu yapacağım. Bodrum kat duvarlarını dıştan izole yapıp yapmama konusunda tam karar vermedim. Bodrumda yaşam alanı oluşturmayacağım sanırım ve giriş kat taban betonunu alttan taşyünü izole yapmayı planladım. İlerde bodrumu kullanmayı düşünürsem içten taşyünü izole yaparım diye düşünüyorum. Maddi durumlardan bodrumdaki taşyünü izolasyonu ilerki yıllara bırakacağım.

En büyük çelişkiyi duvar izolasyonunda yaşıyorum.

Mimar yüksel beyin önerdiği 1 metre taş duvarı yapabilsek keşke ama bugünün imkan ve şartlarında bu zor. Bu nedenle dış duvarları ytong yaptıktan sonra taşyünü izolenin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Hem nem geçirgenliği hem daha iyi izolasyon özelliği hemde ses izolasyonu yapabiliyor olması avantajları. Ama tereddütüm trabzonun çok yağışlı ve nemli olması sebebiyle dıştan uygulayacağım taşyününü suya karşı nasıl koruyacağım. Bildiğiniz gibi taşyününün en büyük dezavantajı suya karşı mukavemetinin zayıf oluşu. Günümüzdeki taşyünleri su iticili yapılıyor ama yinede sürekli suya maruz kalırsa izolasyon özelliğini yitirecektir diye düşünüyorum.

Dolayısıyla taşyünü sonrası su geçirgenliğini önleyecek sıva boya vs uygulayacağım, ama bu durumdada nem buhar geçirgenliği özelliğini önlemiş olacağım diye düşünüyorum. Yoksa taşyünü kaplama sonrası komik gibi ama komple ince bir beton duvarmı yapsam diyede düşünüyorum. Maliyet çokmu artar ve uygulanabilirmi.

Bu sakıncalar nedeniylede söve denen dıştan hazır sıvalı içten EPS strafor kaplı hazır levhalarla kaplama yapmak zorunda kalacağım. Çünkü başka seçenek kalmıyor.

Ayrıca kalın taş duvarı yapmanın zorluğu nedeniyle müstakil evlere mevcut malzemelerle temel duvar ve çatı için hangi malzemelerle ne tür uygulama yapılması gerektiğini bilgili arkadaşlar detaylıca anlatırlarsa bu güzel konu çok daha faydalı devam edecektir diye düşünüyorum.

Selamlar...

1205 Mesaj
31 Ocak 2013; 23:29:40 

Ayrıca bazı yazılardada değinilmişti iç duvar boyasıda duvarların nem geçirgenliğinde öemli rol oynuyor. Eskiden sıvanın üstüne su bazlı boya ve tavanlarda kireçle boyanırdı ve duvarlar ve tavanlarda azda olsa hava alırdı. Ama duvarlar pütürlü görünüp göze hoş görünmezdi, ama pütürlü olması hava nem geçirgenliği sağlardı. Şimdi duvarlar ve tavan alçı ile sıvanıyor ve alçı kirece göre çok küçük tane yapısında olduğundan (mikron seviyesinde) eski tip duvarlara göre geçirgenlik neredeyse sıfırlanıyor ve maalesef sağlıksız oluyor ve bu geçirgenliği çok düşük alçının üzerinede saten boya sürülünce sağlıksızlık artıyor. Ama alçı üzeri saten boya görsel olarak çok güzel görünüyor ve bende bu alçı üzeri boya uygulamayı sırf güzel göründüğü için düşünüyorum maalesef. Bu konuda da sağlık ve aynı zamanda güzel görünecek çözüm önerilerinizi yazarsanız memnun olurum. Bu konuda sağlıklı boya öneriniz neler olabilir.

2313 Mesaj
31 Ocak 2013; 23:52:34 

quote:

Orijinalden alıntı: trabzon61_66

Konuyu detaylıca okumaya çalıştım. Oldukça faydalı bilgiler edindim, katkısı olan herkese teşekkürler. Konuyu inceleme sebebimse trabzonda 2 katlı ve birde bodrumu olan müstakil villa yapmayı planlıyorum. Proje aşağı yukarı hazır ama izolasyon konusunda net karar veremedim. Burayı okudukçada kafam biraz karıştı gibi.

Çatı ve zemin izolasyonu konusunu burayı okumadan çözmüştüm. Çatıya tavan betonu üstüne nem geçirgenliği olan 2 katlı camyünü şilteye karar vermiştim, burayı okuduktan sonrada kararımın doğruya yakın olduğunu düşünüyorum.

Zeminin altınıda 2 kat membran ile bohçalama usulü su izolasyonu yapacağım. Bodrum kat duvarlarını dıştan izole yapıp yapmama konusunda tam karar vermedim. Bodrumda yaşam alanı oluşturmayacağım sanırım ve giriş kat taban betonunu alttan taşyünü izole yapmayı planladım. İlerde bodrumu kullanmayı düşünürsem içten taşyünü izole yaparım diye düşünüyorum. Maddi durumlardan bodrumdaki taşyünü izolasyonu ilerki yıllara bırakacağım.

En büyük çelişkiyi duvar izolasyonunda yaşıyorum.

Mimar yüksel beyin önerdiği 1 metre taş duvarı yapabilsek keşke ama bugünün imkan ve şartlarında bu zor. Bu nedenle dış duvarları ytong yaptıktan sonra taşyünü izolenin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Hem nem geçirgenliği hem daha iyi izolasyon özelliği hemde ses izolasyonu yapabiliyor olması avantajları. Ama tereddütüm trabzonun çok yağışlı ve nemli olması sebebiyle dıştan uygulayacağım taşyününü suya karşı nasıl koruyacağım. Bildiğiniz gibi taşyününün en büyük dezavantajı suya karşı mukavemetinin zayıf oluşu. Günümüzdeki taşyünleri su iticili yapılıyor ama yinede sürekli suya maruz kalırsa izolasyon özelliğini yitirecektir diye düşünüyorum.

Dolayısıyla taşyünü sonrası su geçirgenliğini önleyecek sıva boya vs uygulayacağım, ama bu durumdada nem buhar geçirgenliği özelliğini önlemiş olacağım diye düşünüyorum. Yoksa taşyünü kaplama sonrası komik gibi ama komple ince bir beton duvarmı yapsam diyede düşünüyorum. Maliyet çokmu artar ve uygulanabilirmi.

Bu sakıncalar nedeniylede söve denen dıştan hazır sıvalı içten EPS strafor kaplı hazır levhalarla kaplama yapmak zorunda kalacağım. Çünkü başka seçenek kalmıyor.

Ayrıca kalın taş duvarı yapmanın zorluğu nedeniyle müstakil evlere mevcut malzemelerle temel duvar ve çatı için hangi malzemelerle ne tür uygulama yapılması gerektiğini bilgili arkadaşlar detaylıca anlatırlarsa bu güzel konu çok daha faydalı devam edecektir diye düşünüyorum.

Selamlar...

Burdaki konunun birçok İnsana yararlı olacagının kanıtı sizsiniz.

Yüksel beyin Tavsiye ettigi Taş duvarı ben ileriki yıllarda kendime yapacagım Müstakil evde uygulayacagım İnşallah.Sıvasınıda eski üsul yumurta katkılı yapacagım.Neyse sadede geleyim.Taşyünü ile kaplamaktan vazgeçmeyin.Ben Taşyünü ile Mantolama yaptım ve Memnunum.Taşyününün üstüne Sıva ve Dekoratif sıva uyguladıktan sonra Lotus efektli Boya uygularsanız yagmuruda engellemiş olursunuz.Böyle bir Boya bulamazsanız Lotupor diye bir ürün var.Tam anlamıyla Lotus efekti uyguluyor.Yagmurun Lotupor ile sürülmüş bir cepheye tutunması İmkansız oluyor.Fuarda bu ürünü incelemiştim.Kendi Cephemizede uygulayacagım bu Yaz.

1205 Mesaj
1 Şubat 2013; 0:09:42 

quote:

Burdaki konunun birçok İnsana yararlı olacagının kanıtı sizsiniz.

Yüksel beyin Tavsiye ettigi Taş duvarı ben ileriki yıllarda kendime yapacagım Müstakil evde uygulayacagım İnşallah.Sıvasınıda eski üsul yumurta katkılı yapacagım.Neyse sadede geleyim.Taşyünü ile kaplamaktan vazgeçmeyin.Ben Taşyünü ile Mantolama yaptım ve Memnunum.Taşyününün üstüne Sıva ve Dekoratif sıva uyguladıktan sonra Lotus efektli Boya uygularsanız yagmuruda engellemiş olursunuz.Böyle bir Boya bulamazsanız Lotupor diye bir ürün var.Tam anlamıyla Lotus efekti uyguluyor.Yagmurun Lotupor ile sürülmüş bir cepheye tutunması İmkansız oluyor.Fuarda bu ürünü incelemiştim.Kendi Cephemizede uygulayacagım bu Yaz.

Yanıt için teşekkürler. Lotus efekti ve boyası konusunu hiç bilmiyorum bir araştırayım. Umarım pahalı bir malzeme değildir.

1205 Mesaj
2 Şubat 2013; 11:42:47 

Başka tavsiye yokmu arkadaşlar...

133 Mesaj
13 Şubat 2013; 22:26:33 

sayin trabzonlu arkadasim,

Yeni bir ev yapacaksan hayirli olsun.
Problemleri bastan görüp öyle ev yapman daha iyi.
Burda bina yapanlara söylemeye calistigim konu saglikli ev ortamlari yaratmak, Hem saglik hemde ekonomiklik olmali derim Ayrica
Dogru cözümlerse zaten var olan binlerce yillik kulanilan bina yapim teknigi.

Gelismis teknojilerle eski bina tekniklerini birlestirme becerisini kulanabiliriz. Begenmedigimiz eski tas binalarin red edilmesini anlamiyorum, yada bu tür yapilari modasi gecmis görmek yanlis.

Gaz beton dogada olmuyan bir malzeme, isiyi gözenekli oldugundan iyi bir yalitkan , ama isiyi depolamaz.
Depolanmayan isida hava sicaksa oratm sicaktir. Isinan hava ise.
1- Yukari cikar soguk hava asagida kalir.
2- Isinan hava nemide icinde olan havadir. Ortamdan nem ceker, Nem yoksa hava kurur cöl havasi olusturur. Burun bogaz kurumalari , bas agrilari baslar.
Cünki sicak hava nemi vucutdan ceker. Insan vucudunun 4 de 3 ü sudur.
3- Isinan hava soguk yüzeye nemi tasir. Soguk olan bölgelerde Terleme yada cesme gibi su akmasina neden olur.
Pencerelerinin önünde biriken su budur.

Binanin isitilmasi demek fiziken sudur:
Isitmak bir maddenin kinetik enerjinin artirilmasi demektir.
Oysa istmayla;
Gaz betonun kinetik enerjisi artmaz, yada cok az artar.
Tahta duvarlarinda kinetik enerjisi artmaz, yada cok az artar. Ayricada
Strafor, camyünü gibi malzemelerinde kinetik enerjisi artmaz.
Zaten bu gibi malzemelrde hemen soguyan malzemedir.

Yani bu malzemeler isi enerjisini tutmasi bakimindan dogru bulmuyorum.

Ben tas ev kesin yapamiyorum derseniz.en az 40 cm kalinliginda tugla duvarlar yapin. Bu kadar kalin tas yoksa iki üc sira yan yana örün.
Bu tuglalardan daha iyi yalitim , saglikli malzeme yoktur. Gaz betondan cok daha saglam, cok daha sagliklidir.
Briket duvarin icine Kil (Kuru toprak) doldurup 50 cm kalinliginda yapin. Bundan ucuz malzeme varmi?

Unutulmamasi gereken bir konu sudur: Saglikli, saglam ev yapacaksan, ev dedigin kalin duvarli olanidir.
Bizlere uydurma nedenlerle dayatilan ince duvarlar sagliksiz ve ekonomik degildir.
Yaparken eviniz ucza mal olur, daha az yer kaplarlar, ama cadir gibi eviniz olur.
Ev mi yapiyorsunuz cadirmi???

Madem Cadir gibi ev yapacaksiniz o kadar para harcamaya ne gerek var.

Gecekondular bile Biriketden yapildi, Bu evler su anki yalitimsiz evlerden daha ekonomik istiliyor, daha sagliklilar.
Sicak yuvalar dilegimlen
selamlarimla

www.mimaryuksel.ch

mimar Yüksel Özbey

4138 Mesaj
14 Şubat 2013; 10:56:26 

0

yüksel bey uzun zaman sonra merhaba. en güzel açıklamalarınızdan birini daha yapmışsınız. bu maddelere dikkat edilse topikte çekişmede olmaz. aynen kesinlikle ortam devamlı ısıtılmazsa ısı birikimi olmuyor. ha denemez hiçte faydası yok. dediğiniz gibi en azından avrupa gibi 16 cm strafor veya aynı orana denk gelecek taşyünü felan kullanılmış olsa. bri miktar daha artabilir malzemenin ısı tutuşu.

ayrıca gaz beton kendi başına ıs yalıtım için kullnılacak malzeme olmadığı halde ince gaz beton kullanıp üstünü yalıtmayan uyanık müteahhitlerimizde çok:))

66 Mesaj
12 Temmuz 2013; 2:22:13 

Merak ettiğim konulardan bir kaç sorum var. Lütfedip cevalayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

1) 4 cm altı mantolama yapmak zaten hiç yapılmasa da olur denecek kadar az faydalı mı?

2) Mantolama gerçekten sonbahar ve ilk bahar aylarının ayaz ve kuru soğuk dediğimiz güneşli günlerde binanın dik gelen güneş ışıklardan faydalanmasını ( Isınmasını) iyice azaltır. Birde mantolama plakaları arasında nemden ve yağmurdan oluşacak küçük su molekülleri donma sonucu yapıyı erken yıpratırmı? Bu mümkünmüdür?

3) American Siding hakkında düşüncelerinizi merak ettim. Bilgi sahibi olan var mı bu konuda? Vinil malzeme hakkındaki fikirleriniz nedir? Siding altındaki yalıtım aşamaları ve kullanılan malzeme cinsi ( kalınlık densiyite ) nasıldır, nedir?

7059 Mesaj
12 Temmuz 2013; 2:33:36 

1 ) kesinlikle öyle bişey yok bulunduğunuz yerdeki hava koşullarına göre değişir ,Birde malzeme türüne göre tabi

2 ) yorum yapamam emin değilim

3)yaptıranların yorumlaması daha doğru olur

Acı su da tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan HAL ehli olandır! (Hz.Mevlana)

8 Mesaj
23 Temmuz 2013; 16:48:43 

Gerçekten çok yararlı bilgiler buldum yazan herkese teşekkürler benim bir sorum olacak iç mekan taşla kaplama evi soğuturmu içine strafor gibi bişi koymak lazımmı www.stonewrap.com adresinde çok dekoratif iç duvar kaplamaları buldum bu konuda bilgisi olan varmı acaba teşekkürler...

www.ucmak.net

49 Mesaj
25 Temmuz 2013; 23:54:08 

Bizim apartmanda bir hayli yıpranmıştı üstelik arka kısım bir felaket çünkü kuzeye bakıyor konunun başlığı oldukça eski styrapor'lar hala sağlıklı değil'mi (yada nasıl bir mantolama yapılması lazım özellikle kuzey tarafına) herkese saygılar.

1 Mesaj
15 Ağustos 2013; 11:31:07 

değerli arkadaşlar mesleğim izolasyon işi yapmaktır bundan dolayıdırki hem uygulamacı hemde satıcı olarak hiçbir zaman dostlarıma xps ve eps türevi ürünleri tavsiye etmiyorum ama tavsiye etmediğim bütün hatalarını yanlışlarının eksiklerini anlatsamda onu istiyorlar bundada şöyle sebepleri sıralayabiliriz.
uygulama kolaylığı
hammaddelere kolay ulaşılabilirlik
maliyet döngüsü
ve yaptırdım mı yaptırdım olayı sonuçta ben genel olarak şunu tavsiye ederim binalarda ekolojik yalıtım sıvaları ve ek yeri olmayan pur uygulamalar bunlarda binalarda ek yeri dübel ve benzeri maddeler kullanmadığınız için hem ürün ömrü artıyor hemde yalıtım kalitesi artıyor eğer konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz https://www.facebook.com/serrapanel adresinden hem hatalı uygulamaları görebilirsiniz mesela https://www.facebook.co...76691199&type=3&theater görebilirsiniz yalıtımla ilgili bütün sorularınıza içtenlikle cevap verebilirim yeterki işlerimizi düzgün yapalım ve paralarımız çarçur olmasın saygılarımla
0

62 Mesaj
17 Eylül 2013; 23:32:42 

Strafor ve türevleri kullanmamayı öneriyoruz ama dediğiniz gibi yaptım mı yaptım sonucuna gitmek isteyen çok kişi var. Strafor hiçbir zaman nem rutubet küf gibi sorunları çözmez tam aksine nefes alımı olmadığı için . straforun arkadasında daha da kötü olacaktır.

Mobilya ve dekorasyon konuların'da yazdığım blog'um - http://www.mobidekorasyon.net

7059 Mesaj
17 Eylül 2013; 23:46:20 

quote:

Orijinalden alıntı: mantolamaci

Strafor ve türevleri kullanmamayı öneriyoruz ama dediğiniz gibi yaptım mı yaptım sonucuna gitmek isteyen çok kişi var. Strafor hiçbir zaman nem rutubet küf gibi sorunları çözmez tam aksine nefes alımı olmadığı için . straforun arkadasında daha da kötü olacaktır.

bende öyle olmadı vallaha ilk önce xps leri bildiğimiz silikon ile yapıştırdım ve 2 sene boyunca bu şekilde yaşadık ,2 sene sonunda onları çıkarı arkalarındaki durumu kontrol edip daha sağlam bir yapıştırıcı ile yapıştırıp üzerine alçı uyguladım

0

0

özellikle 2. resimde göreceğiniz üzere xps in olmadığı yerden itibaren küfler başlıyor resmen sınır oluşmuş ,şuan 3 büyük bir küçük oda diyelim full xps ile kapladım küf ve yoğuşma sorunlarından kurtuldum

5234 Mesaj
18 Eylül 2013; 9:51:24 

quote:

Orijinalden alıntı: ercangirgic

değerli arkadaşlar mesleğim izolasyon işi yapmaktır bundan dolayıdırki hem uygulamacı hemde satıcı olarak hiçbir zaman dostlarıma xps ve eps türevi ürünleri tavsiye etmiyorum ama tavsiye etmediğim bütün hatalarını yanlışlarının eksiklerini anlatsamda onu istiyorlar bundada şöyle sebepleri sıralayabiliriz.
uygulama kolaylığı
hammaddelere kolay ulaşılabilirlik
maliyet döngüsü
ve yaptırdım mı yaptırdım olayı sonuçta ben genel olarak şunu tavsiye ederim binalarda ekolojik yalıtım sıvaları ve ek yeri olmayan pur uygulamalar bunlarda binalarda ek yeri dübel ve benzeri maddeler kullanmadığınız için hem ürün ömrü artıyor hemde yalıtım kalitesi artıyor eğer konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz https://www.facebook.com/serrapanel adresinden hem hatalı uygulamaları görebilirsiniz mesela https://www.facebook.co...76691199&type=3&theater görebilirsiniz yalıtımla ilgili bütün sorularınıza içtenlikle cevap verebilirim yeterki işlerimizi düzgün yapalım ve paralarımız çarçur olmasın saygılarımla
0

Arkadaşım foruma hoş geldiniz. Bilgi ve tecrübenizle faydalı olacaksınızdır ,buna hiç şüphe yok.Ama burada face sayfasına yönlendirme yerine birebir elinizdeki örnekleri paylaşsanız daha iyi olur.Bu tür yönlerdirmeler reklam içerikli olarak kabul edilir.Ve yazılarınız silinir.Bilginize.Forumda bizzat işin içinde olan tecrübeli arkadaşlara ihtiyaç var.Sizde bu konuda destek olursunuz sanırım.

Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok!

Mevlana Celaleddin Rumi

62 Mesaj
18 Eylül 2013; 23:33:42 

Odaları full strafor kapladınız bu size göre çözüm bana göre ise hava almayan kapalı kutu ayrıca sağlığıda düşünmek gerek. Neyse sizi ikna etmeye çalışmayacağım Siz straforu savunup fayda gördüğünüzü söylerken bizde Aksine Söküyoruz ve yerine manto plate uyguluyoruz .

0

0

0

quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

bende öyle olmadı vallaha ilk önce xps leri bildiğimiz silikon ile yapıştırdım ve 2 sene boyunca bu şekilde yaşadık ,2 sene sonunda onları çıkarı arkalarındaki durumu kontrol edip daha sağlam bir yapıştırıcı ile yapıştırıp üzerine alçı uyguladım

0

0

özellikle 2. resimde göreceğiniz üzere xps in olmadığı yerden itibaren küfler başlıyor resmen sınır oluşmuş ,şuan 3 büyük bir küçük oda diyelim full xps ile kapladım küf ve yoğuşma sorunlarından kurtuldum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mantolamaci -- 18 Eylül 2013; 23:34:35 >

Mobilya ve dekorasyon konuların'da yazdığım blog'um - http://www.mobidekorasyon.net

7059 Mesaj
19 Eylül 2013; 0:16:15 

quote:

Odaları full strafor kapladınız bu size göre çözüm bana göre ise hava almayan kapalı kutu ayrıca sağlığıda düşünmek gerek. Neyse sizi ikna etmeye çalışmayacağım Siz straforu savunup fayda gördüğünüzü söylerken bizde Aksine Söküyoruz ve yerine manto plate uyguluyoruz .

0

0

0

yazık yaptığınız yerlerde ısı izolasyonu olmayacak belki yoğuşma ve küflenmeler olacaktır diye düşünüyorum kendi düşüncemdir benzer ürünleri kullandığımdan dolayı

62 Mesaj
19 Eylül 2013; 1:53:20 

quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

yazık yaptığınız yerlerde ısı izolasyonu olmayacak belki yoğuşma ve küflenmeler olacaktır diye düşünüyorum kendi düşüncemdir benzer ürünleri kullandığımdan dolayı

Yazık mı , siz olaya halen dar açıdan bakıyorsunuz. Keyfi bir işlem değil bu . Dairelerin içi zaten nem rutubet ve tavanlar küflü . İlk olarak %20 - 25 enerji tasarrufu sağlayan straforun sökülerek manto plate ile %50nin üzerine çıkarmak . 2. Olarak nefes alımını kestiği için bu sorunu ortadan kaldırmak . En önemli kısım ise sözde değil ömür boyu garantiyi içeren sayfalarca hazırlanmış sözleşme veriyoruz ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

8083 Mesaj
19 Eylül 2013; 5:24:41 

quote:

bahsettiginiz marka degil ama termojet di sanirim o markanin urununu test ettik. bir tarafini 700 dereceye isittigimiz halde diger tarafina isiyi iletmemis ve yanmamisti.

ortadan ikiye bolunmus yuvarlak ve ortasi cukur maddeyi lastik ile birlestirip icine su doktuk. madde gozenekli oldugu icin su sizmasi gerekiyordu ama kesinlikle su sizmasi olmadi. hayran birakmisti.

tabi boyle denemesi super ama binaya uygulaninca da bu kadar verim saglar mi yoksa sadece tanitim urunune mi has bilinmez :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardcrss -- 19 Eylül 2013; 5:27:48 >

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx
Samsung Galaxy Young S6310

5234 Mesaj
19 Eylül 2013; 9:28:00 

Siva tarzı dolgu malzemesine benzer tarzda yapılan uygulamalar bencede matolama vs. göre daha başarılı bir işlem.Öncelikle ek yok,duvar ile kaynaşmasında sorun yoksa çok daha uzun ömürlü,hatta bence de bina ömrüyle aynı olacaktır.

Tecrübe değil,tamamen yapısal işlerin içinde olduğumuz ve izlenimlerimize dayanılarak düşüncemdir.

Mevlana Celaleddin Rumi

5234 Mesaj
19 Eylül 2013; 10:00:08 

Bu manto plate ürününü daha önceleri de yapı fuarları vs. de görmüştüm.Arkadaşın yazısı ile beraber tekrar hafızada canlandı.Bu ürün benim gördüğüm uygulama örneklerinde 1 cm kalınlıkta gibi uygulanıyordu.Kendi sitesinden teknik bilgileri kopyalayıp buraya yapıştırıyorum.Bu konuda bilgili arkadaşlar bu teknik bilgileri diğer yalıtım malzemeleri ile karşılaştırabilirse hepimize faydası olacaktır sanırım.

Teknik Özellikleri ;

Ambalaj : 40 Litre Metalize Torba - 18 Litre Plastik Kova
Görünüş : Krem
Yoğunluk : 240-260 ±20 kg/m3
Isı İletkentik : 0.050 W/mK
Basınç Dayanımı : CS II 1.60N/mm2
Bağ Dayanımı : 0.32 N/mm2
Su Emme : W2 0.195 (kg/m2min 0.5)
Buhar Difüzyonu : %U=6.0 (120 gün sonra)
Yangın Dayanımı : A1 Sınıfı (500oC)
Atmosfer Ortamına Dayanımı : Dayanıklı
Boyaya Hazır Olma Süresi : Uygun Ortamda 48 saat ortam sıcaklığı 20-30oC
Ses Yutuculuk : 18 DB
Tüketim : 1(cm/m2) Yaklaşık 9 - 10 litre

Mevlana Celaleddin Rumi

4138 Mesaj
19 Eylül 2013; 18:25:48 

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Siva tarzı dolgu malzemesine benzer tarzda yapılan uygulamalar bencede matolama vs. göre daha başarılı bir işlem.Öncelikle ek yok,duvar ile kaynaşmasında sorun yoksa çok daha uzun ömürlü,hatta bence de bina ömrüyle aynı olacaktır.

Tecrübe değil,tamamen yapısal işlerin içinde olduğumuz ve izlenimlerimize dayanılarak düşüncemdir.

aslında konu karışık hocam şahsen ucuz olsa bende sıva yaptırırım neden dersen tekkalemde iş biter ek yeri olmaz vs hem ben bu uygulamayı su yalıtım sorunum olmazsa içten yaptırırm. su işin içine girdimi dıştan yapılmalı. (zaten işten yalıtım işini ben şahsen yaptırsamda önermem kimseye bu sıvadaki durumu bilesemde)

mantolamacı arkadaşta kendine göre haklı alperen69 arkadaşta kendine göre haklı konuyu açan mimaryüksel arkadaşımızda haklı. her bir taraftan başta ekonomi durumu öne çıkıyor. sağlık işi hep sonraya kalıyor. şunada değineyim mimar yüksel arkadaşımız bu sıva tarzı ürünleride çok sevmiyor. kimyasal durumuna göre. hata bu şekilde ısı uygulanan bir videoyu gördüğünde beğenmediğini hatırlıyorum. çünkü butür uygulamalarda ısıyı birktirmek gibi bir şey yok ya ısıtıcınız devamlı çalışıcak bunalıp pencere açıcaksınız yada serinleticiniz devamlı çalışıcak. kapttığınız anda uygulana malzemelerin ısı depolam özelliği olmadığından kullandığınız ısıtıcı ve soğutucuyu kapattınızmı ani soğuma ve ısıma olması normal.

yani bizler bir tür mecburiyetten elimizden geldiğince kendimiz korumaya çalıyoruz başaka bir şey değil yaptığımız.

ama ne yaparsınız ekonomi işte. birde mantolamacı arkadaşımızın ürünü çok pahalı bence en az 4-5 cm yaptırmadan yalıtım olayı zor gerçekleşir çünkü ısı yalıtım geçirgenlik katsayısı yüksek. yanlış görmediysem. kalın yapacak olursak ozamanda rakam çok yükseliyor.

sökülen teras kaplamasındaki,

0

uygulama şayet xps altında gözüken sarımtırak malzeme sürme bir izolasyon değilse uygulama zaten yanlış. her ne olursa olsun oraya bir membran döşenmeliydi su açısından çünkü bu tür teraslarda su yalıtımı şart ben çok çektim. şuan benim balkonda sprey poliüretan var kalın olarak atılmış. tabi neden söküldüğünüde bilmek önemli. ama uygulayan firmaysa kazancı haramdır bu tür iş yapılmaz. sağdan soldan görüp kendileri yaptılarsa oda böyle olur işte. bence burada düpedüz su problemi var.

ayrıca ben alperen arkadaşa küflenmeler konusunda katılıyorum.. çünkü sökülen malzemede orta bölümlerde küflenme olmazdı su yalıtımı haricinde anca dip duvarlarda parafetmi deniyor oralara iç ve dışa doğur kaplama olmadığndan tavan dipleri yoğuşurdu.

şuan yapılan sıvada yoğunluk az olursa parafetler dönülmezse ön cepheden bir miktarda aşağı kadar 1-1,5 m kadar küflenmeler olacaktır..

ben hatta butür uygulamalarda mimaryüksel beyin 10-15 cm sıva yapılması gerektiğini hatırlıyorum.

mantolamacı arkadaşta beni yanlış anlamasın bu sayfalarda çok tartışmalar oldu. çok sevdiğimiz arkadaşlar yüzünden burada yazı bile yazmadık tartışma çıkmsın milet bir birini kırmasın diyerek. ben şahsen o sökülen yerin üstüne en ez 5cm sıva yapardım sizin yerinizde olsam. suyu komple keser ve 2. bir sısı yalıtımda oluşturmuş olurdum.

bunu Yüksel bey beğenirmiydi gene beğenmezdi orası ayrı. çünkü onu anlayan az burada arkadaşın dediği doğal taş yada kalın beton uygulamalar. hatta toprak tuz vs melzemelrin üstüne mermere kadar ısı depolayan malzemeler öneriyordu. ben sizin işinize kötü demiyorum yanlış anlamayın herkezin bütçesine göre artık bir şekilde yalıtım şart.

8083 Mesaj
19 Eylül 2013; 18:29:55 

manto plate in ısı geçirgenliği izocam xps e göre yüksek. hatta iki katı.

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx
Samsung Galaxy Young S6310

4138 Mesaj