Şimdi Ara

Nvidia'nın resmi CUDA yol haritasına göre 28nm GPU'lar 2012'de gelecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
4.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

AMD ve Nvidia'nın yeni nesil ekran kartlarına yönelik çalışmaları sürüyor. Son gelen bilgilere göre AMD'nin Southern Islands serisi yeni nesil grafik işlemcileri ve bu yongaları kullanan Radeon HD 7000 serisi ekran kartları, en iyi ihtimalle Eylül ayı olmak üzere yıl sonuna pazara sunulmuş olacak. Nvidia tarafında ise işler biraz daha karışık zira Kepler serisi 28nm GPU'ların önümüzdeki yıla ertelendiği iddiaları resmi dökümanla da desteklenmiş durumda. Nvidia'nın, Uluslarası Süperbilgisayar Konferansı'nda yayınladığı "CUDA Mimarisi Yol Haritası"na göre Kepler tabanlı yeni GPU'lar 2012'ye kalmış durumda.

Daha önceki haberlerimizde Nvidia cephesinde öne sürülen erteleme iddialarının TSMC ile ilgili olduğunu ve Tayvanlı firmanın verimlilik sıkıntıları çektiğinden bahsetmiştik. Nvidia'nın haberimize konu olan yol haritasının sadece Tesla tabanlı grafik işlem birimlerini mi içerdiği yoksa GeForce serisi ekran kartlarını da mı kapsadığı henüz bilinmiyor ancak her koşulda, 28nm GPU'ların gecikeceği yönündeki iddiaları güçlendiren bir detay olarak göze çarptığını söylenebiliriz. Nvidia'nın aksine AMD cephesinde ise herhangi bir gecikmeden bahsedilmiyor ancak TSMC kaynaklı olası bir verimlilik problemenin AMD'yi de etkilemesi bekleniyor.

Nvidia cephesinden gelen bilgilere göre, Kepler mimarisini baz alan 28nm GPU'lar, Fermi tabanlı çözümerlere göre çift hassasiyetli 64-bit kayar nokta uygulamalarında 3-4 kat daha iyi performans/watt değeri sunacak.

• Hardware aldı başını gidiyor ancak software yerinde sayıyor. Bu konuya birileri el atmalı.
  • son gelen haberler ışığında ben AMD'nin de 28nm kartları erken sürebileceğini düşünmüyorum.. TSMC'nin toplam satışında 28nm'nin %2-3 pay alması bekleniyor bu sene için.. bunun da çok büyük bir kısmı Apple tarafından alınmış durumda..
    -geriye kalan ufak miktarla arzı karşılayamayacak ve gereksiz yere 6900 serisinin fiyatlarını kırmak zorunda kalacaktır..
    -AMD zaten dünyanın en hızlı kartına sahip şuan
    -nVidia'nın 2012'den önce kart çıkarması oldukça düşük ihtimal..

gelse gelse 4770 gibi bir kart gelebilir 4. çeyrekte..
    5800 zamanı gibi düşünmemek lazım; 40nm kartlar çoktan piyasada yer alıyordu, şuan 28nm'den eser yok piyasada..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man From Atlantis -- 7 Temmuz 2011; 15:28:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Man From Atlantis

son gelen haberler ışığında ben AMDnin de 28nm kartları erken sürebileceğini düşünmüyorum.. TSMCnin toplam satışında 28nmnin %2-3 pay alması bekleniyor bu sene için.. bunun da çok büyük bir kısmı Apple tarafından alınmış durumda.. -geriye kalan ufak miktarla arzı karşılayamayacak ve gereksiz yere 6900 serisinin fiyatlarını kırmak zorunda kalacaktır.. -AMD zaten dünyanın en hızlı kartına sahip şuan -nVidianın 2012den önce kart çıkarması oldukça düşük ihtimal.. gelse gelse 4770 gibi bir kart gelebilir 4. çeyrekte.. 5800 zamanı gibi düşünmemek lazım; 40nm kartlar çoktan piyasada yer alıyordu, şuan 28nmden eser yok piyasada..

Bildigim kadarı ile amd 28nm için Global Foundry tesislerinde uretim yapacak oyuzden tsmc de yogunluk olmaması beklenebilir.

SAYGILARLA

• Haber başlığı yanlış. Çizelgede verilen tek bilgi Kepler mimarinin 2012'de sunulacağı. 28nm ile üretilen gpu'lardan bahsedilmiyor.
  • Nvidia şu unreal motorunu satın alıp kendi kartlarına senkronize şekilde geliştirse hatta o motor için yeni bi api yaratsa sonra o motoru oyun firmalarına satsa.
    Ama dehşet birşey olcak tabi.Film gibi oyunlar oynucaz. Ne güzel olurdu be offf..
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@U

Haber başlığı yanlış. Çizelgede verilen tek bilgi Kepler mimarinin 2012de sunulacağı. 28nm ile üretilen gpulardan bahsedilmiyor.

http://www.fudzilla.com/graphics/item/23282-kepler-28nm-to-launch-in-q1-2012

Buradan ne anlamam lazım? Ayrıca bir 28nm mi olacak? Eğer 28nm yetişmeyecekse 40nm kepler mi olacak. 28nm ve kepler birlikte aynı cümle içinde kullanılmalı mıdır? Yoksa benim bugüne kadar bildiğim ya da okuduklarıma göre bildiğimi zannettiğim 28nm kepler 2012, 22nm Maxvell 2013 programı vardı. Tamam gecikme olurda; 2012'de kepler mi gelecek 28nm mi gelecek hiçbiri mi gelmeyecek? Eğer sizin mesajınızdan çıkardığım manaya göre kepler ve 28nm ayrı tasarımlar ise...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 7 Temmuz 2011; 16:59:36 >

• İkinci bir fermi vakası daha . AMD eylül - ekim gibi 7xxx serisini sürüp piyasanın tozunu dumanına katacak, nvidia' da 5 ay sonra havasını alacak.
  • Amd 6900 lerin fiyatlarını düşürürse 2012 de falan yok satar. Herkez bios düşünür veya 6970 alır direk.

AMD'nin yılları çok yakın beyler Nvidia önceki yıllarda hep yükseldi ama beraberinde bir sürü vasat olaylarlada karşılaştı.
    AMD ise 5000 Serisi ile piyasadaki bombasını daha büyütüp atom bombası haline getirdi ve 5800 lerle yapılan başarı sonucunda 6000 serisiylede yıllarının üstüne başarısını arttırdıda arttırdı. AMD hiç kimse inkar etmesinki Nvidia Destekli oyunlar falan olmasa AMD Nvidia'yi parmağıyla sallayıp dünyanın öbür ucuna atıcak güce sahiptir. 5970'yi geçen bir ekran kartı gözükmedi Nvidiada, 6990 ile elde edilen başarı açıkken Nvidia GTX590 gibi vasat bir kartı çıkararak ve skorlarını paylaşmaması Nvidia'nın sonunu getirdi. Kendim yıllardan beri Nvidia kullanırım ve hep Nvidia'yı savunurdum. Yeni bir pc toplamaya karar verdiğimdede ilk işim Nvidia ekran kartı almaktı ama Allahıma Şükürler Olsun ki 1.5-2 ayda öyle araştırmalara daldım ve AMD gibi bir ekran kartını alıp yola devam etmek ve bundan sonrada Nvidia'yla ilişkimi tamamen kesmenin çok iyi bir şey olduğunu gördüm. Umarım benim gibi düşünen çokturda artık AMD bizim gibi oyuncuları toplamaya hep devam eder ve başarısını arttırır. AMD'nin ne kadar kusursuz ve güzel bir ekran kartı olduğunu öğrenmem beni çok mutlu etti. Bu süre zarfında Allahıma 1000'lerce kez şükrettim bana doğru yolu gösterdiği için

EA,Codemasters,Activision gibi oyunlar elbette 2012 ve sonrasında Artık Nvidia'yı daha fazla bi yerlerine sokucak yer bulamayınca AMD gibi ekran kartına çok büyük işler ve olanaklar sağlayacaktır eminimki. Artık Oyunlarda AMD logosu ibaresini görmek kaçınılmazdır.

Nvidia kendi sonunu kendi hazırladı AMD ise dahada yükseldi ve yükselecektir.

Bütün ipler ve her türlü şey AMD'nin elinde. Oyun Şirketleri Artık Nvidia'yı bırakıp AMD ile daha fazla çıta yapacaktır emin olabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 7 Temmuz 2011; 17:24:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: setek01

quote:

Haber başlığı yanlış. Çizelgede verilen tek bilgi Kepler mimarinin 2012de sunulacağı. 28nm ile üretilen gpulardan bahsedilmiyor.

Buradan ne anlamam lazım? Ayrıca bir 28nm mi olacak? Eğer 28nm yetişmeyecekse 40nm kepler mi olacak. 28nm ve kepler birlikte aynı cümle içinde kullanılmalı mıdır? Yoksa benim bugüne kadar bildiğim ya da okuduklarıma göre bildiğimi zannettiğim 28nm kepler 2012, 22nm Maxvell 2013 programı vardı. Tamam gecikme olurda; 2012'de kepler mi gelecek 28nm mi gelecek hiçbiri mi gelmeyecek? Eğer sizin mesajınızdan çıkardığım manaya göre kepler ve 28nm ayrı tasarımlar ise...

Eğer özel bir durum yoksa Kepler'den önce 28nm Fermi'lerin gelmesi söz konusu. En başından (duyurulduğundan) beri Kepler mimarisinin 2012'de geleceği ortadaydı. 2011 gibi bir şey zaten söz konusu değildi. O nedenle 2011 sonunda çıkması beklenen yeni seride Fermi mimarisi kullanılacaktı. Bence hâlâ öyle.

Eski çizelgede 2007:Tesla, 2009:Fermi, 2011:Kepler, 2013:Maxwell olarak görünüyordu. Ama ne Tesla 2007'de sunulmuştu, ne de Fermi 2009'da. Doğal olarak Kepler de 2011'de sunulmayacaktı. Şimdi Nvidia eski çizelgeyi bir yıl kaydırmış ve doğru tarihleri vermiş. Bu da haber yapılmış. Bu durumun haber yapılması bile bana gereksiz geliyor ama bir de haberde 28nm gpu'lar 2012'de gelecek diye başlık atılmış. O çizelgede 28nm'den bahsedilmemiş ki. Kepler zaten 28nm'de gelmek zorunda. Orası tamam ama Kepler'den önce büyük ihtimalle güncel Fermi mimarili gpu'lar göreceğiz. Nvidia 2. kez hem nanometrik küçülmeyi hem de mimariyi yenilemeyi aynı anda yapmaz. Yani bu hatayı üst üste iki kez yapmaz. Yaparsa zaten masaüstü gpu'ları umursamıyor demektir. Tabi bir de Fermi'ye 1-2 ufak güncelleme yapıp Kepler diye tanıtma olasılığı var ki bu bana göre en kötüsü.

• quote:

Haber başlığı yanlış. Çizelgede verilen tek bilgi Kepler mimarinin 2012'de sunulacağı. 28nm ile üretilen gpu'lardan bahsedilmiyor.
    Ben de bunu soracaktım keplere geçmeden önce 28nm fermiler
    gelmeyecek miydi zaten?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 7 Temmuz 2011; 19:24:12 >
  • quote:

quote:

quote:

Eğer özel bir durum yoksa Kepler'den önce 28nm Fermi'lerin gelmesi söz konusu. En başından (duyurulduğundan) beri Kepler mimarisinin 2012'de geleceği ortadaydı. 2011 gibi bir şey zaten söz konusu değildi. O nedenle 2011 sonunda çıkması beklenen yeni seride Fermi mimarisi kullanılacaktı. Bence hâlâ öyle.

Eski çizelgede 2007:Tesla, 2009:Fermi, 2011:Kepler, 2013:Maxwell olarak görünüyordu. Ama ne Tesla 2007'de sunulmuştu, ne de Fermi 2009'da. Doğal olarak Kepler de 2011'de sunulmayacaktı. Şimdi Nvidia eski çizelgeyi bir yıl kaydırmış ve doğru tarihleri vermiş. Bu da haber yapılmış. Bu durumun haber yapılması bile bana gereksiz geliyor ama bir de haberde 28nm gpu'lar 2012'de gelecek diye başlık atılmış. O çizelgede 28nm'den bahsedilmemiş ki. Kepler zaten 28nm'de gelmek zorunda. Orası tamam ama Kepler'den önce büyük ihtimalle güncel Fermi mimarili gpu'lar göreceğiz. Nvidia 2. kez hem nanometrik küçülmeyi hem de mimariyi yenilemeyi aynı anda yapmaz. Yani bu hatayı üst üste iki kez yapmaz. Yaparsa zaten masaüstü gpu'ları umursamıyor demektir. Tabi bir de Fermi'ye 1-2 ufak güncelleme yapıp Kepler diye tanıtma olasılığı var ki bu bana göre en kötüsü.

Açıkçası bu ayrıntı hakkında hiç bilgim yoktu. Yani 28nm Fermi beklemiyordum ama belki de bu daha sağlıklı bir geçiş olabilir. Fakat zaten gecikme olacaksa tahminim yine yeni mimari ile olacağı yönünde. En son yazdığınıza gelince 1-2 güncelleme ile yeni mimari diye tanıtmak eski bir alışkanlık ya da zaten güncellemelerin çoğunda eski mimarilerin izleri bulunmakta. Bana göre skor ve fiyat önemli. Nvidia Geçen yıl bu dönemlerde de skıntılıydı tam bu zamanlarda Fermi acımasızca eleştiriliyordu önce GTX460 ile bir bomba patlattılar
    3 ay sonra GTX500 serisi ile film koptu. Bugün bir ara daha oynamadığım Cyrsis 2 ve Dirt3 benchmarklarına baktım yabancı forumlarda. Özellikle Dirt3 AMD odaklı bir oyun gibi gözüksede referans hızı GTX560 TI sadece 6970'in 7 fps gerisindeydi ama kartın 900 mhz çekildiğinde ne olacağını ben görmesemde tahmin ettim. Sadece Crysis2'in dx11 yaması sanırım sorunluydu onu pek araştırmadım ama oyunlarda mesafe alınamıyor.

Mesajınızdaki PC OYUNCULUĞU konulu linke baktım orada son derece doğru tesbit yapmışsınız gerek korsan gerekse PC oyunculuğunun maliyeti firmaların her donanıma göre optimizasyonla uğraşma sıkıntıları ve gerekse DEV Sony ve Microsoft'un da bu işten sağladığı tatlı karlar maalesef olayı konsola zaten yönlendirmiş durumda. Ama burada yine de PC oyunculuğunu hala Nvidia forse ettiğini düşünmekyeyim. AMD'nin ise bence tüm arzusunun cpu'da İntel karşısında istedği başarıyı daha ziyade tümleşik işlemcilerle yakalamak olduğundan dolayı ''Gezegenin en hızlı'' kartını yapmanın PC oyunculuğuna bir katkı sağlamaktan ziyade bugünü kurtarmaktan ibaret olduğunu düşünmekteyim. Her ne kadar 7000 serisi için çok iştahlı beyanatlar versede 2012 ve sonrasında tahminim Nvidia kartların -ki ticari anlamda hala öyle- üstünlüğüyle geçecek. Ferminin 2 neslinde gelen perfromans artış farkı ile Cypress Barts ve Cayman sürecinde kullanıcya sağlanan performans artışı aslında belki de bu forumda hiç dile getirilmedi bile. Birde son Nvidia sürücülerinin daha başarılı olduğunu söylemeye gerek bile yok. Bu ayrıntı da bence hala Nvidia'nın farklı platformlarda ürün geliştiriciliğine soyunduğu ve karşılığını almaya başladığı şu dönemlerde bile hala pc oyunculunu da ayakta tutmaya çalıştığının ispatıdır.
    Bu arada BattleField Forever diyerek saygılarımı sunarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: MeGaDave06

Amd 6900 lerin fiyatlarını düşürürse 2012 de falan yok satar. Herkez bios düşünür veya 6970 alır direk.

AMD'nin yılları çok yakın beyler Nvidia önceki yıllarda hep yükseldi ama beraberinde bir sürü vasat olaylarlada karşılaştı.
    AMD ise 5000 Serisi ile piyasadaki bombasını daha büyütüp atom bombası haline getirdi ve 5800 lerle yapılan başarı sonucunda 6000 serisiylede yıllarının üstüne başarısını arttırdıda arttırdı. AMD hiç kimse inkar etmesinki Nvidia Destekli oyunlar falan olmasa AMD Nvidia'yi parmağıyla sallayıp dünyanın öbür ucuna atıcak güce sahiptir. 5970'yi geçen bir ekran kartı gözükmedi Nvidiada, 6990 ile elde edilen başarı açıkken Nvidia GTX590 gibi vasat bir kartı çıkararak ve skorlarını paylaşmaması Nvidia'nın sonunu getirdi. Kendim yıllardan beri Nvidia kullanırım ve hep Nvidia'yı savunurdum. Yeni bir pc toplamaya karar verdiğimdede ilk işim Nvidia ekran kartı almaktı ama Allahıma Şükürler Olsun ki 1.5-2 ayda öyle araştırmalara daldım ve AMD gibi bir ekran kartını alıp yola devam etmek ve bundan sonrada Nvidia'yla ilişkimi tamamen kesmenin çok iyi bir şey olduğunu gördüm. Umarım benim gibi düşünen çokturda artık AMD bizim gibi oyuncuları toplamaya hep devam eder ve başarısını arttırır. AMD'nin ne kadar kusursuz ve güzel bir ekran kartı olduğunu öğrenmem beni çok mutlu etti. Bu süre zarfında Allahıma 1000'lerce kez şükrettim bana doğru yolu gösterdiği için

EA,Codemasters,Activision gibi oyunlar elbette 2012 ve sonrasında Artık Nvidia'yı daha fazla bi yerlerine sokucak yer bulamayınca AMD gibi ekran kartına çok büyük işler ve olanaklar sağlayacaktır eminimki. Artık Oyunlarda AMD logosu ibaresini görmek kaçınılmazdır.

Bütün ipler ve her türlü şey AMD'nin elinde. Oyun Şirketleri Artık Nvidia'yı bırakıp AMD ile daha fazla çıta yapacaktır emin olabilirsiniz

şu mesajı okuyunca gtx 580 ime bir baktım. ulan ne dandik kartmışsın sen böyle be ben nasıl anlamamışım dedim. (ironi)

• quote:

Orijinalden alıntı: Just In Time

quote:

Amd 6900 lerin fiyatlarını düşürürse 2012 de falan yok satar. Herkez bios düşünür veya 6970 alır direk.

şu mesajı okuyunca gtx 580 ime bir baktım. ulan ne dandik kartmışsın sen böyle be ben nasıl anlamamışım dedim. (ironi)

Arkadaş şiir gibi döktürmüş hocam. Şaka bir yana Dün hepsiburada 229 TL'ye Powercolor HD5850 PCS+ 279 TL'ye Powercolor hd5870 PCS+ satıldı tamam ben de tıkladım sepete attım fiyat %62 yukarıya çıktı orjinal fiyat oldu resmen travma yaşadım ama şimdi yeniden mi bi travma daha yapsam kendime acaba. Bu arada amacım 229 TL'ye 5850 kapıp kuzenime verip onun 460 CYCLONE alıp bendeki CYCLONE ile SLI yapmaktı kart bende iki hafta kaldı 460 SLI'ın neler yaptığını ben bilirim de bu coşkuya şapka çıkarılır.

• @setek01 bc2nin genişleme paketi vietnama amd çok fazla raklam verdi o yüzden battlefield 3de dıce kimden yana olur çok belli değil ayrıca amdnin üst seviye 7900 serisi kartları hayatta eylülde gelmez eylülde gelse gelse ilk olarak 7800 ler gelir üst düzey 7900 serisi kasıma aralıka kalır nvidianında fermideki gibi gecikeceğini hiç sanmıyorum oda kartları ocakda sunar ocak sonu şubat başı 680 ve 670i çıkarır çünkü 5000 serisinde amd çıtayı çok yükseltti rakip olmaması ise kartları dahada çok sattırdı 6000 serisinde ise amd birtek en hızlı tek gpulu kartta liderliği alamadı onun dışında 6850 6950 6990 bunlar tam anlamıyla şaheser kartlar haa nedir ben amdnin yeni mimari ile kartların o.cye verdiği tepkiyi ve o.c ile gelen performans artışını çok muhteşem bir biçimde arttıracağını ve tek gpudada artık liderliği alıcağını düşünüyorum bu liderlik ise 5% ler ile değil %10 %15 ler ile olacak ve 680in 7970 karşısında hiç bir şansı kalmayacak tabii bu farklar 3dmark 11 performanceda extremede ve ungine heavenda olucaktır bunun dışında rage ve batman gibi nvidia destekli oyunlarda 680 dahada önde olucaktır ayrıca şunuda unutmamak lazım bu 28nmde kim tek gpuda lider olursa çift gpudada o lider olucaktır ve amdnin 2 senelik bu ünvanını kaptırmak isteyeceğini hiç sanmıyorum

• @Just İn Time @setek01

Zaten PhysX ve Cuda ile yıllardır başımızın etini yediniz 2 side fos çıktı. Arkama AMD,ATİ kullananları alsam ne kadar güzel sonuçlar çıkar.

Bunu AMD VE ATI şirketleri yaptıkları kartlarla söylüyor. Nvidia ise merak etme yakında başını sokucak oyun bulamaz . TeknoSA ya gittiğimde nedense bütün leptoplarda hep ATİ logosunu görür oldum hiç Nvidia koymamışlar neden acaba unutmuşlardır belkide uğraşılmayacak bir kart olduğu içindir Nvidia AMD çıtasını yükseltsin Nvidia daha tepetaklak GTX590'ının kaldırmaya, yaralarını sarmaya çalışsın

Son gülen iyi güler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 7 Temmuz 2011; 23:26:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dodomoco

@setek01 bc2nin genişleme paketi vietnama amd çok fazla raklam verdi o yüzden battlefield 3de dıce kimden yana olur çok belli değil ayrıca amdnin üst seviye 7900 serisi kartları hayatta eylülde gelmez eylülde gelse gelse ilk olarak 7800 ler gelir üst düzey 7900 serisi kasıma aralıka kalır nvidianında fermideki gibi gecikeceğini hiç sanmıyorum oda kartları ocakda sunar ocak sonu şubat başı 680 ve 670i çıkarır çünkü 5000 serisinde amd çıtayı çok yükseltti rakip olmaması ise kartları dahada çok sattırdı 6000 serisinde ise amd birtek en hızlı tek gpulu kartta liderliği alamadı onun dışında 6850 6950 6990 bunlar tam anlamıyla şaheser kartlar haa nedir ben amdnin yeni mimari ile kartların o.cye verdiği tepkiyi ve o.c ile gelen performans artışını çok muhteşem bir biçimde arttıracağını ve tek gpudada artık liderliği alıcağını düşünüyorum bu liderlik ise 5% ler ile değil %10 %15 ler ile olacak ve 680in 7970 karşısında hiç bir şansı kalmayacak tabii bu farklar 3dmark 11 performanceda extremede ve ungine heavenda olucaktır bunun dışında rage ve batman gibi nvidia destekli oyunlarda 680 dahada önde olucaktır ayrıca şunuda unutmamak lazım bu 28nmde kim tek gpuda lider olursa çift gpudada o lider olucaktır ve amdnin 2 senelik bu ünvanını kaptırmak isteyeceğini hiç sanmıyorum

Şimdi hocam:

1-AMD'nin BC2 vietnam'a verdiği destek doğrudur ancak Hem İntel'le rekabet hem de Nvidia rekabet kolay değil. Genelde oyunların çoğunda Nvida reklamlarını zaten görmekteyiz. Her zaman en çok tercih edilen oyunlarda böyle olmadı mı? Ayrıca zaten AMD'nin böyle bir desteğine kim hayır der.

2-5850 ve 5870'ten sonra gelenler üstüne çok fazla birşey koymadı diyorum ama burada şöyle bir yanılgı mevcut bu kartlar dx11 olarak 10 ay kadar piyasada kalırken çok pahalıydılar ve Nvidia o zaman bile çatır çatır Dx10 GTX260 GTX285 sattı bu da bir gerçek. Daha sonra
    gelen 6950 ve 6970 ilk seriye göre daha uygun ama yine de 1 yıl öncesine göre orta seviyede resmen %50 artış var. 650 TL'ye orta seviye kart mı olur?

3- 300 watt sınır geçildikten sonra artık X2 tasarımları için farklı konuşmak lazım. Bu arada GTX590 ve 6990 arasındaki liderlik konusunun tartışmalı olduğu hatta Cyrsis ve sentetik testler dışında BC2 olsun Metro 2033 olsun GTX590 az farkla önde ben mesela buna bakarım.
    Crysis 2 tamam Nvida yanlısı olsun ama AMD destekli DIRT3'te bile gtx560 TI 5870 ve 6950 ile aynı performansı vermekte. Kartın Oc potansiyeli ve Nvidia'ya atılan fırındır sobadır gibi yakıştırmalar GF114'te tersine dönmekte.
    http://www.techspot.com/review/403-dirt-3-performance/page4.html

4- Eylülde kart gelecek diye bir şey demediğimi düşünüyorum ama yazdığım mesajı bir daha okur böyle birşey yazmışsam düzeltirim konu daha ziyade 28nm ve 2012 idi.

5- Kardeş yaşım 42 sayılır artık. 1994 yılında 386Dx40 ile başladım PC toplamaya. Bekarlık hayatımda çok şükür rahat yaşadım. Yaklaşık 3000 euro iki tane stereo speaker'a para verdim 2000 Euro amfiye para verdim çok defa değiştirdim üstüne para verip yenilerini aldım denedim. O zaman nette en çok avland crutchfield audioreview gibi sitelerde gezerdim. Otomobil modifiye ederken de acımadım. 1000 euro amortisöre 2500 euro 4 tane janta da para verdim. Kendi aracma S3 Full body kiti için de bir dünya para harcadım satarken üzerinde verdim gitti 500 TL farketti o kadar ama acımadım. 150 beygir olan araba bende hem beyin programı hem de filte eksoz ve turbo basınç ayarıyla 196 beygir oldu satmadan önce de soğutmayı nasıl değiştirim diye araştırma da yaptım.

Yani bu tarz saçmalıklarım oldu geçmişte. Ama 1 yıl yaşamayan kartlara bana göre 500 Tl'den fazla para vermem veremem de. Yaklaşık 18 yıldır her zevkime 1 kuruşunu bile kazancım dışında olmamak kaydıyla üst limitte para harcarken PC konusunda genelde ölçülü ama yurdum insanının standartlarına göre yine fazla para da harcadım. Bu kadar zaman da ben iki markayı (İntel ve Nvidia) tercih ettim. Belirli dönemler hariç herzaman daha tatmin edici ürünler sundular. Aldığımı az zararla satıp yine aldım. Radeon 9800 pro x600XT ve x1950 pro kullandım Onlar iyiydi o zaman yine 1 yıl kadar Nvida bocalamıştı biz de doğru adreste yer aldık zaten. 4870'te iyidi ama GTx260 daha iyidi bana göre. Şu anda HD6950'de iyi kullanmadığım halde bunu anlayacak kadar tecrübe ve araştırma kültürü edindik.
    Ancak modlama konusu dışında benim şu an oynadığım ve ve son bir kaç ayda çıkmış olup hala oynamadığım ama yakın zamanda oynayacağım oyunlarda yine Nvida var GTX560 TI hem %10 daha ucuz ve hem de sadece BC2'de bile 6970'e kafa tutmakta. Fakat başka bir nedenden dolayı da uygun bir durumda daha ziyade HD6950 TwinForzr III modeli ya da Asus HD6950 DCII en çok istedğim iki kart. Ama eğer GTX560 olursa burada marka ayrımı yapmaya gerek bile duymam. Yine de MSI ve Asus önce gelir.

AMD şöyle olacak böyle olacak ben bu forumda çok okudum ama Fermi çıktığından beri sonuçlar da ortada. GTX560 çıkmadan önce bu forumda SLI CF'cı birkaç arkadaş çok atıp tuttular ben pek ümitli değilim falan filan. E baktım 6950@6970CF olayına dalınca orada kalmış arkadaşlar ne diyeyim. 6900'den önce 6800 serisi yeni efsane olacaktı olmadı. Buldozer Core i7 950'den %50 hızlı olacak diye başlık atıldı hala çıkmadı. Bu arada bana sistem soranlara da gidin 200 TL'ye Pheonom II x4 955 alın takıln derim. Ama benim beklentimi tam karşılamaz belki ayrı konu. AMD'de çarpan kilid yok intel var dendi e tamam 380 TL'ye aldım 2500k 1,28 4,5 ghz 1,46 5.0 açtım test amaçlı fazla gitmedi 4,8 rahat oynadım ama. Yakın arkadaşım forumun 6 çekirdekli render efsanesi X6 1090t ile dünya voltaj 4 ghz göremedi Board Crosshair IV Formula idi. Daha önce de 5850 Powercolor ile fan sorunu yaşadığında da git 460 çıktı al dedim biri yetmedi 2.'de aldı Croshari üzerinde SLI hack yaptı en sonunda süerkli patch sorun sıkıldı SB'e geçti. Beni de BC2'ye o alıştırdı ayrıca. Yani bu kadar şeyden ben derim ki zamanı gelsin çıksın sentetik testler ve geçmişte kalan oyunlar dışında en yeni 3-4 oyunda daha iyiyse ve aynı fiyatlarda ya da verdiği performans oranında pahalı olsa da ben o zaman neden almayayım ki.
    Hocam uzun oldu kusura bakma.
    Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 8 Temmuz 2011; 0:30:00 >

• quote:

@Just İn Time @setek01

Zaten PhysX ve Cuda ile yıllardır başımızın etini yediniz 2 side fos çıktı. Arkama AMD,ATİ kullananları alsam ne kadar güzel sonuçlar çıkar.

Bunu AMD VE ATI şirketleri yaptıkları kartlarla söylüyor. Nvidia ise merak etme yakında başını sokucak oyun bulamaz . TeknoSA ya gittiğimde nedense bütün leptoplarda hep ATİ logosunu görür oldum hiç Nvidia koymamışlar neden acaba unutmuşlardır belkide uğraşılmayacak bir kart olduğu içindir Nvidia AMD çıtasını yükseltsin Nvidia daha tepetaklak GTX590'ının kaldırmaya, yaralarını sarmaya çalışsın

Son gülen iyi güler

Yıllardır dediğinden kasıt ne anlamadım. Daha önce yolumuz nerde kesişti onu da hatırlamıyorum. Ama bilgi paylaşmak ve paylaşırken düzgün bir üsluba sahip olmak gerekir. Şimdi sen nerde oturuyorsun bilemem sadece CUDA ilgili söyleyeceğim İşe giderekn her gün Maslak İTÜ'nün önünden geçerim orda kocaman tabela asılı CUDA uygulamlı eğitim programı diye. Git istersen orda öğren ben CUDA deyince bir tek CUDA efectli JUST CAUSE 2'yi biliyorum. Valla o da iyi bir kartla tadından yenmiyor GTX500 serisi için bir de son sürücüde galiba %15 artış vardı. Gerisini anlamam.

Son olarak yolun açık olsun ayağın taşa takılmasın benim mesajlarıma cevap yazma alıntı yapma keyfine göre takıl.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dodomoco

@setek01 bc2nin genişleme paketi vietnama amd çok fazla raklam verdi o yüzden battlefield 3de dıce kimden yana olur çok belli değil ayrıca amdnin üst seviye 7900 serisi kartları hayatta eylülde gelmez eylülde gelse gelse ilk olarak 7800 ler gelir üst düzey 7900 serisi kasıma aralıka kalır nvidianında fermideki gibi gecikeceğini hiç sanmıyorum oda kartları ocakda sunar ocak sonu şubat başı 680 ve 670i çıkarır çünkü 5000 serisinde amd çıtayı çok yükseltti rakip olmaması ise kartları dahada çok sattırdı 6000 serisinde ise amd birtek en hızlı tek gpulu kartta liderliği alamadı onun dışında 6850 6950 6990 bunlar tam anlamıyla şaheser kartlar haa nedir ben amdnin yeni mimari ile kartların o.cye verdiği tepkiyi ve o.c ile gelen performans artışını çok muhteşem bir biçimde arttıracağını ve tek gpudada artık liderliği alıcağını düşünüyorum bu liderlik ise 5% ler ile değil %10 %15 ler ile olacak ve 680in 7970 karşısında hiç bir şansı kalmayacak tabii bu farklar 3dmark 11 performanceda extremede ve ungine heavenda olucaktır bunun dışında rage ve batman gibi nvidia destekli oyunlarda 680 dahada önde olucaktır ayrıca şunuda unutmamak lazım bu 28nmde kim tek gpuda lider olursa çift gpudada o lider olucaktır ve amdnin 2 senelik bu ünvanını kaptırmak isteyeceğini hiç sanmıyorum

Şimdi hocam:

1-AMD'nin BC2 vietnam'a verdiği destek doğrudur ancak Hem İntel'le rekabet hem de Nvidia rekabet kolay değil. Genelde oyunların çoğunda Nvida reklamlarını zaten görmekteyiz. Her zaman en çok tercih edilen oyunlarda böyle olmadı mı? Ayrıca zaten AMD'nin böyle bir desteğine kim hayır der.

2-5850 ve 5870'ten sonra gelenler üstüne çok fazla birşey koymadı diyorum ama burada şöyle bir yanılgı mevcut bu kartlar dx11 olarak 10 ay kadar piyasada kalırken çok pahalıydılar ve Nvidia o zaman bile çatır çatır Dx10 GTX260 GTX285 sattı bu da bir gerçek. Daha sonra
    gelen 6950 ve 6970 ilk seriye göre daha uygun ama yine de 1 yıl öncesine göre orta seviyede resmen %50 artış var. 650 TL'ye orta seviye kart mı olur?

3- 300 watt sınır geçildikten sonra artık X2 tasarımları için farklı konuşmak lazım. Bu arada GTX590 ve 6990 arasındaki liderlik konusunun tartışmalı olduğu hatta Cyrsis ve sentetik testler dışında BC2 olsun Metro 2033 olsun GTX590 az farkla önde ben mesela buna bakarım.
    Crysis 2 tamam Nvida yanlısı olsun ama AMD destekli DIRT3'te bile gtx560 TI 5870 ve 6950 ile aynı performansı vermekte. Kartın Oc potansiyeli ve Nvidia'ya atılan fırındır sobadır gibi yakıştırmalar GF114'te tersine dönmekte.
    http://www.techspot.com/review/403-dirt-3-performance/page4.html

4- Eylülde kart gelecek diye bir şey demediğimi düşünüyorum ama yazdığım mesajı bir daha okur böyle birşey yazmışsam düzeltirim konu daha ziyade 28nm ve 2012 idi.

5- Kardeş yaşım 42 sayılır artık. 1994 yılında 386Dx40 ile başladım PC toplamaya. Bekarlık hayatımda çok şükür rahat yaşadım. Yaklaşık 3000 euro iki tane stereo speaker'a para verdim 2000 Euro amfiye para verdim çok defa değiştirdim üstüne para verip yenilerini aldım denedim. O zaman nette en çok avland crutchfield audioreview gibi sitelerde gezerdim. Otomobil modifiye ederken de acımadım. 1000 euro amortisöre 2500 euro 4 tane janta da para verdim. Kendi aracma S3 Full body kiti için de bir dünya para harcadım satarken üzerinde verdim gitti 500 TL farketti o kadar ama acımadım. 150 beygir olan araba bende hem beyin programı hem de filte eksoz ve turbo basınç ayarıyla 196 beygir oldu satmadan önce de soğutmayı nasıl değiştirim diye araştırma da yaptım.

Yani bu tarz saçmalıklarım oldu geçmişte. Ama 1 yıl yaşamayan kartlara bana göre 500 Tl'den fazla para vermem veremem de. Yaklaşık 18 yıldır her zevkime 1 kuruşunu bile kazancım dışında olmamak kaydıyla üst limitte para harcarken PC konusunda genelde ölçülü ama yurdum insanının standartlarına göre yine fazla para da harcadım. Bu kadar zaman da ben iki markayı (İntel ve Nvidia) tercih ettim. Belirli dönemler hariç herzaman daha tatmin edici ürünler sundular. Aldığımı az zararla satıp yine aldım. Radeon 9800 pro x600XT ve x1950 pro kullandım Onlar iyiydi o zaman yine 1 yıl kadar Nvida bocalamıştı biz de doğru adreste yer aldık zaten. 4870'te iyidi ama GTx260 daha iyidi bana göre. Şu anda HD6950'de iyi kullanmadığım halde bunu anlayacak kadar tecrübe ve araştırma kültürü edindik.
    Ancak modlama konusu dışında benim şu an oynadığım ve ve son bir kaç ayda çıkmış olup hala oynamadığım ama yakın zamanda oynayacağım oyunlarda yine Nvida var GTX560 TI hem %10 daha ucuz ve hem de sadece BC2'de bile 6970'e kafa tutmakta. Fakat başka bir nedenden dolayı da uygun bir durumda daha ziyade HD6950 TwinForzr III modeli ya da Asus HD6950 DCII en çok istedğim iki kart. Ama eğer GTX560 olursa burada marka ayrımı yapmaya gerek bile duymam. Yine de MSI ve Asus önce gelir.

AMD şöyle olacak böyle olacak ben bu forumda çok okudum ama Fermi çıktığından beri sonuçlar da ortada. GTX560 çıkmadan önce bu forumda SLI CF'cı birkaç arkadaş çok atıp tuttular ben pek ümitli değilim falan filan. E baktım 6950@6970CF olayına dalınca orada kalmış arkadaşlar ne diyeyim. 6900'den önce 6800 serisi yeni efsane olacaktı olmadı. Buldozer Core i7 950'den %50 hızlı olacak diye başlık atıldı hala çıkmadı. Bu arada bana sistem soranlara da gidin 200 TL'ye Pheonom II x4 955 alın takıln derim. Ama benim beklentimi tam karşılamaz belki ayrı konu. AMD'de çarpan kilid yok intel var dendi e tamam 380 TL'ye aldım 2500k 1,28 4,5 ghz 1,46 5.0 açtım test amaçlı fazla gitmedi 4,8 rahat oynadım ama. Yakın arkadaşım forumun 6 çekirdekli render efsanesi X6 1090t ile dünya voltaj 4 ghz göremedi Board Crosshair IV Formula idi. Daha önce de 5850 Powercolor ile fan sorunu yaşadığında da git 460 çıktı al dedim biri yetmedi 2.'de aldı Croshari üzerinde SLI hack yaptı en sonunda süerkli patch sorun sıkıldı SB'e geçti. Beni de BC2'ye o alıştırdı ayrıca. Yani bu kadar şeyden ben derim ki zamanı gelsin çıksın sentetik testler ve geçmişte kalan oyunlar dışında en yeni 3-4 oyunda daha iyiyse ve aynı fiyatlarda ya da verdiği performans oranında pahalı olsa da ben o zaman neden almayayım ki.
    Hocam uzun oldu kusura bakma.
    Saygılar.

yazınızı keyifle okudum ben yazdığım cevaplardan sadce battlefield 3 kısmını size yazdım geri kalanı haber için yazdım,zaten dediğim gibi 7970 680i düşündüğüm gibi %10 ve %15 ile sadece 3dmar 11 ve ungineheavenda geçer bunun dışında nvidia destekli oyunlarda elbette ki geride kalacaktır ama bana göre amd shogun 2 ve deux ex human ile bu oyunlara destek verme olayında geliştirdi kendisini ve bana göre vietnamdaki gibi battlefield 3ede amd destek verecek 5850 ve 5870in üstüne çok bişiy eklenmedi demişsiniz bana göre çok çok doğru bi tespit ama zaten amd 6000 serisi ile en büyük açıklarını kapattı artık amdde sürücüler ile nvidia kadar performans artışı sağlıyor,dx11de performans artışı sağladı,cf scalingi slı scalinginden daha iyi oldu haa nedir hala eksikleri yokmu var onlarıda 7000 serisiinde bana göre kapatacak.Bu eksiler bana göre şunlardır hiç bir amd kart 6990 hariç o.cye çok tepki vermiyor ve çok fazla performans atışı sağlamıyor ve yine aynı şekilde kartlar çok kısıtlı o.c olabiliyor ben 6970de 1ghzi gören bilmiyorum ama 580ler 772den çok rahatlıkla 900 e çıkıyor ve buda çok iyi bir biçimde geri dönüyor ama amdnin 7000 serisinde bu eksiklerinide kapatacağını ve artık amd kartlarında o.cye çok iyi tepki vereceğini o.c ile çok iyi bir biçimde performans artışı sağlancağını ayrıca kartların şimdiki gibi kıt bir o.c potansiyeli yerine çok fazla o.c olabileceğini düşünüyorum.Bc2de nvidia kartlar daha iyi demişsiniz %100 doğru buna kimse bişiy diyemez ama şuan en çok kasan oyunlardan biri olan shogun 2de amd kartlar daha üstün ayrıca bu oyun desteği zaman ilerledikçe değişebilir en hit oyunlardan birine amd destek verir v.s,iyi günler dilerim

• dodomoco Hocam,

PC Labs'te yapılan 6950 Twinfrozr videosunu izlemiştim orada arkadaş modlamaya gerek duymadan 6970 performansı veriyor demişti. Bu yüzden ya MSı ya da Asus DC II HD6950 şu an listemde 1 numara eğer olmazsa her türlü GTX560'a yer var da Hocam şimdi yazınızı okudum bir şey kafama takıldı aslında
    6800'lerin CF scailinginde iyileştirme bildiğim birşeydi de geçen gün 279 TL'ye 5870'i kaçırınca dönüp tekrar yine kampanya olursa diye yıllardır da Catalyst kullanmadığım için son 11 serisi sürücüleri araştırdım gerçekten dediğn gibi daha ziyade 6000 serisine daha fazla destek var sanırım. Şimdi biraz da 5870 gibi olmasada acaba 6870 bu destekle arayı kapatmış olabilir diye düşünmeye başladım luan açıkçası. Malum testler hep kartlar ilk çıktığında aslında daha sağlıksız tak çıkar sistemiyle ve ilk sürücülerle yapılıyor. Üstelik 6870 geldiğinde SB 2500k 2600k daha yoktu. Şu sıralar aşırı ucuz fiyatlara enteresan ürünler denk geliyor.

Vallahi şimdi kafamda şöyle birşey var. Eğer denk gelirse hele 279 TL'lik 5870 ya da 229 TL'lik 5850gibi sürpriz bir fiyat bulursam iki tane 6870 sanırım şık olur diye düşünmeye başladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 8 Temmuz 2011; 12:45:44 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.