Şimdi Ara

Oyun konsollarının yasaklı olduğu Çin'de Lenovo, Kinect tarzı oyun sistemini satışa sunuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
4.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Lenovo, iştiraklerinden Eedoo firması ile anavatanı Çin'de oyun pazarına girmeye hazırlanıyor. Eedoo'nun iSec adını verdiği yeni oyun konsolu, gelen son haberlere göre Sonbahar aylarıyla birlikte Çin pazarında satışa sunulacak. Burası önemli zira 5.8 milyar dolar büyüklüğünde oyun pazarına sahip olan Çin, ailelerden gelen talep üzerine konsollara yasak getirmişti.

Peki popüler oyun konsollarının yaklaşık 10 yıldır yasaklı olduğu ülkede, Lenovo'nun konsolu nasıl satılabilir ? iSec adı verilen yeni konsol, Microsoft'un Kinect'ine benzer özel bir hareket kontrolcüsüne sahip. Eeedoo'dan yapılan açıklamalara göre, iSec sahip olduğu özellikler sayesinde pek çok farklıl amacı hizmet edebilir ve oyun konsolundan öte daha geniş ölçekte ev eğlence sistemi olarak ta kullanılabilir.

Eedoo'nun şirket sözcüsü Zhang Zhitong açıklamasında "bu cihaz resim gösterebiliyor, müzik çalabiliyor, interte çıkabiliyor ve daha pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. O bir ev eğlence sistemi. Oyun özelliği, sahip olduğu pek çok yetenekten sadece bir tanesi." dedi. Tabi bu açıklama diğer konsollara karşı yapılan yasaklamayı haklı kılmıyor zira hem PS3 hem de Xbox 360 benzer ya da daha gelişmiş pek çok özelliğe sahip.

Örneğin Sony PS3'ü aynı zamanda bir Blu-ray oynatıcı olarak kullanabilmek veya Qriocity müzik ve film servisinden yararlanabilmek mümkün. Keza Xbox 360 için de oyun dışında ek özellik ve servislerden bahsedilebilir. Özellikle Sony, Çin pazarına girebilmek için yoğun lobi faaliyetleri yürütmüş, PlayStation 2 için 2004 yılında sınırlı bir lansman da yapabilmişti ancak kısa süre içerisinde ona da yasak gelmişti.

Tüm bunlara rağmen hem Sony hem de Microsoft, Çin pazarındaki yasakların kalkacağını düşünüyor. Çin Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı son durumla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, Sony'den Kazuo Hirai E3'teki konuşmasında Çin Hükümeti'nin eninde sonunda bir karar vermesi gerektiğini dile getirirken, Microsoft ise henüz Xbox 360 resmi olarak Çin pazarında olmasa da yakın zamanda böyle bir adım atılabileceğini söylüyor.

Daha önce ilk çeyrekte çıkacağı açıklanan iSec, Eylül-Ekim dönemine ertelenmişti. Yakın zamanda sunulacak konsol ile birlikte Çin'deki konsol karşıtı katı kurallar da değişebilir. Zira iSec'in oyun dışındaki özelliklerine PlayStation 3 ve Xbox 360 uzun süredir sahip. Şu an grey market üzerinden konsolların satıldığı Çin pazarında yasakların kalkması halinde oyun firmaları arasında yeni bir rekabetin başlaması bekleniyor.

• oyun konsolu yasaklamak hangi küflenmiş beyinin ürünüdür arkadaş ya?
  • Umarim ise yarar.Cin gibi bir ulkede konsollarin yasak olmasi cok sacma arabistan degilki cin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: marfoglu

Umarim ise yarar.Cin gibi bir ulkede konsollarin yasak olmasi cok sacma arabistan degilki cin.

daha beter vallahi.o kadar insanı bir arada refah içinde tutmak kolaymı.adamlar bi ayaklansa hükümetmi kalır :D:D
  • çin arabistandan daha beter. yasakçı zihniyet nereye kadar yahu oyun konsolunun ne zararı var millete
  • ordaki kölelerin gözü açılırsa hükümetin hali yaman.
  • Cinde bir partinin bile 500 milyon uyesi var ayrica biri arabistandan betet demis tabii cinde idam var terorist var suclularin eli kesiliyor.Ben buradaki gerilikten bahsediyorum.
  • quote:

Umarim ise yarar.Cin gibi bir ulkede konsollarin yasak olmasi cok sacma arabistan degilki cin.

arabistan dediğin yer tıpkı muhafazakarların yönettiği türkiye ve birçok ülke gibi amerikanın arka bahçesi zaten. orda teknolojik faaliyetlere yasak gelmesini beklemek çok saçma olur. çin dediğin ülke amerikanın en azılı düşmanıdır doğal olarak birçok şeyde olduğu gibi oyun konsollarıda bundan nasibini almış durumda ama yakın zamanda belki en azından oyun teknolojileri için bu durum değişebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murdocklawless

oyun konsolu yasaklamak hangi küflenmiş beyinin ürünüdür arkadaş ya?

5-6 seneye kadar bizde de olur merak etme sansüre internetle başladılar, yurtdışı alışverişleride kısıtlandı, diğer şeylere de sıra gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 355GTS -- 7 Temmuz 2011; 0:43:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 355GTS

quote:

Orijinalden alıntı: murdocklawless oyun konsolu yasaklamak hangi küflenmiş beyinin ürünüdür arkadaş ya?
    5-6 seneye kadar bizde de olur merak etme sansüre internetle başladılar, alışveriş sıradan devam eder.

internetin neresinde sansür var ya ben anlamıyorum. İsteyen istediğini seçicek yani sen zaten farklı bir hizmet seçmezsen aynı şekilde devam edecek bin kere söylendi ağzınıza dolamışsınız sansür diye yok öyle bir şey isteyen istediği şekilde istediği hizmeti alacak bunun daha kaç kere söylenmesi gerekiyor. Millet çoluğunu çocuğunu 18+ yayınlardan korumak istiyor. Yapma etmeyin yani daha sansür sansür gına geldi.

• konsollarin yasak olmasi tamamen ekonomik politikayla alakali, ailelerin tepkisi falan filan uluslararasi alanda kilif bulmaktan baska bisi degil, cinde milli politika onemlidir, adamlar kendi konsollarini bekledi ve geldi iste simdi yasaklar kalkar, yakinda bizim evlerimizede girer diye dusunuyorum lenovanin bu konsolu hadi hayirlisi... biz herkese her seye acalim kapimizi durmak yok yola devam//////
  • Siyasi politika da etken olabilir bence. Birçok oyunda Amerikan karakterlerini yönetiyoruz, hatta Amerikan propagandası yapılıyor COD'da falan. Çin-ABD sıkı ticari partnerler olsa da siyasi açıdan farklılar malum.
  • Arkadaşlar Çini tanımıyorlar, Çin öyle bir ülkeki, Çinde eşi 2. çocuğa hamile kaldı diye idam edilen, Türk olduğu için elinden çocukları alınıp kendilerine sonu söylenmeyen, evlerden 5bin türk erkeğin toplanıp, dünyadan müdahale olmaması için ülke telefonlarının kesilerek kurşuna dizdiren,Moğollara Türk deyip onların yaptıkları katliamları Türkler yaptı diyen, ve daha nice aklınıza gelmeyecek baskı çeşitleriyle adına çin işkencesi ünvanıyla ün yapmış nacizane bir ülkedir.
  • al sana çin işkencesi: konsol yasak
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

quote:

arabistan dediğin yer tıpkı muhafazakarların yönettiği türkiye ve birçok ülke gibi amerikanın arka bahçesi zaten. orda teknolojik faaliyetlere yasak gelmesini beklemek çok saçma olur. çin dediğin ülke amerikanın en azılı düşmanıdır doğal olarak birçok şeyde olduğu gibi oyun konsollarıda bundan nasibini almış durumda ama yakın zamanda belki en azından oyun teknolojileri için bu durum değişebilir.

Tamamda benim dedigim asyailardanda kosol var o benim demeye calistigim boyle sansurler yasaklar geri ulkelerde olur ve arab ulkeleride silahli guclu olabilir ama benim dedigim moderinlik yani cine yakismayan birsey o bir arab ulkesi degilki geri olsun onu diyorum.Sadece oyun konsolu amerikanin mi ps3 var buna cevap verin lutfen.

• Çin'de ayıktırmadan konsol kullanan kaç tane insan var acaba:)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alito
    quote:

Orijinalden alıntı: marfoglu Umarim ise yarar.Cin gibi bir ulkede konsollarin yasak olmasi cok sacma arabistan degilki cin.
    Tamamda benim dedigim asyailardanda kosol var o benim demeye calistigim boyle sansurler yasaklar geri ulkelerde olur ve arab ulkeleride silahli guclu olabilir ama benim dedigim moderinlik yani cine yakismayan birsey o bir arab ulkesi degilki geri olsun onu diyorum.Sadece oyun konsolu amerikanin mi ps3 var buna cevap verin lutfen.

çin'in japonlarla dost olduğunu kim söyledi çin ne amerikalıları sever nede japonları. sony de bir japon şirketi doğal olarak onada sıcak bakmayacaktır ama bu demek değilki sony çinde varlık gösteremez. tabiki çin ile köklü bir ticareti vardır ama konsol oyunları genelde amerikan yapımı olduğu için abd propagandalarına asla izin vermez bu nedenle kurunun yanında yaşda yanıyor. yinede belki bir ara formül bulunabilir.

• quote:

Arabistandaki teknolojik gelişmişliği görsen ağzın açık kalır.

Not: Ben gördüm ordan biliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • OLayı siyasi boyuta taşımak bence yanlış.Eğer amerika düşmanlığı için xbox kaldırılsaydı Ps3 bir şekilde yasaklanmazdı.Ama Çin'in aldığı bu karar gerçekten komedi.Aynı ''Haydar'' kelimesi gibi :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: murdocklawless

oyun konsolu yasaklamak hangi küflenmiş beyinin ürünüdür arkadaş ya?

İnternete sansür getirmenin bir üst kademesi işte.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.