Şimdi Ara

Nvidia 28nm GPU'larda kullanacağı Kepler mimarisinin tasarımını bitirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
4.804
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Nvidia, Kepler kod adını taşıyan yeni nesil grafik işlemci mimarisi için çalışmalarını sürdürüyor. 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GPU'larda kullanılacak yeni mimarinin, Fermi ile atılan temeller üzerine çok sayıda yeni özellik getirmesi beklenirken, Nvidia'nın bir yandan grafik performansını ciddi şekilde arttıracağı diğer taraftan ise GPGPU yani genel amaçlı grafik işlemci kullanımına yönelik önemli yenilikler sunacağı belirtiliyor.

AMD'nin Radeon HD 7000 serisine karşı GeForce 600 serisi ekran kartlarında kullanılması beklenen Kepler tabanlı grafik yongalarının detayları hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor ancak Nvidia'nın tasarım çalışmalarını tamamladığı ve çalışan örneklere sahip olduğu ifade ediliyor. Watt başına düşen performans dengesi olarak Fermi tabanlı çözümlere kıyasla ciddi oranda geliştirmeler içereceği belirtilen Kepler tabanlı GPU ailesinin, herşeyin yolunda gitmesi halinde bu yılın sonuna doğru çıkması beklenirken, üst seviyedeki Kepler GPU'larının zar alanı açısından AMD'nin Southern Islands serisinde daha büyük olması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere AMD yaptığı bir açıklamada, Radeon HD 7000 serisinin son çeyrekte pazarda olacağını söylemişti. Benzer şekilde Nvidia'nın GeForce 600 serisinin de yıl sona ermeden önce pazara sunulması beklenirken resmi olmayan bazı bilgiler, TSMC'nin 28nm üretim sürecindeki durumundan dolayı lansmanın yeni yıla kalacağını ifade ederken, böyle bir ihtimalin AMD'yi etkilemesi de söz konusu olabilir.

28nm için TSMC ile birlikte GlobalFoundries'i de GPU üretimine dahil etmeyi planlayan AMD'nin, üretim teknolojileri açısından yeni nesil ekran kartlarında nasıl bir strateji izleyeceğinin üzerindeki sır perdesi henüz aralanmış değil ancak firma, yeni fabrikasyon süreçlerine geçiş konusundaki hızını korumayı hedeflediğini sık sık dile getiriyor. Bu arada Nvidia'nın Kepler mimarisiyle birlikte GPU mimarisinde ölçeklendirmeye daha fazla önem vereceği ve aynı mimariyi Tegra jenerasyonundan sunuculara kadar olan geniş bir ürün yelpazesine daha hızlı ve efektif şekilde adapte etme noktasında büyük efor sarf edeceği ifade ediliyor. 

• Nvidia fermi mimarisini kullanacak, süpriz yok, o sebepten bu kadar çabuk bitirmişler, esas mesele amd'nin 28nm mimarisi nasıl olacak, amd'nin 28nm başarısı her iki markanın fiyatlarını, performansını, satışlarını vs herşeyi etkileyecek...
  • nvidia durmadan çalışıyor , bravo ..
  • Nvdia Umarım Bu Sefer Enerji Tüketimini Düşürmeyi Başarabilir
  • Kepler, boşalacak yine Cepler
  • yeni kartım 680 ya da 7970 olcak, bakalım hangisi benim cüzdanı ele geçircek :P
  • Yine yeni yeniden Nvidia
  • fermi ile aralarında aynı saat hızında yüzde kaçlık bir performans farkı olacağı konusunda bir dedikodu yok mu acaba?

güç tüketim değerindeki gelişmeleri nvidia her zaman ekstra transistör olarak kullandı şimdiye kadar ve yine aynı şeyi yapacaktır. orta sınıfta 250W'tı tutturana kadar üst sınıftada 300W sınırına dayanana kadar transistör basacaktır dianın içerisine o yüzden 28nm olmasının güç tüketim değerine bir etkisini beklemiyorum. geriye performans noktasındaki soru işaretleri kalıyor.
  • ilkler hep fos çıkıyor ardından hemen bir güncelleme ilk alan 4 ay kullandığıyla kalıyor
  • http://www.hpcwire.com/hpcwire/2011-06-23/what_i_learned_at_the_international_supercomputing_conference.html

nvidia
    quote:

Meanwhile NVIDIA says it will deliver its next generation Kepler GPU architecture in 2012, At an ISC presentation by Nvidian Sumit Gupta, he estimated the new GPU will deliver about 5 DP gigaflops per watt, or maybe even better than that. "Kepler is going to be an amazing performance per watt GPU," he promised.

If NVIDIA maintains the same thermal envelope as the current Fermi-class devices (225-250 watts), then the Kepler GPUs will be well north of a double precision teraflop. In fact all three 2012 HPC accelerators look to top one DP teraflop, but it is unlikely that any will reach 2 teraflops. With that kind of performance parity, the competitive differentiators may be energy efficiency and ease of programming.

amd
    quote:

The GPU contingent from AMD won't be intimidated from such floppery though. They told me that the next version of the FireStream HPC product will have twice the performance of the current model. The 9350 and 9370 products being shipped today deliver 528 DP gigaflops and 2.64 SP teraflops. The new FireStreams will be announced this fall -- around SC11, I'm guessing -- and will start shipping sometime in early 2012.

her iki firma da 28nm ile şimdiki çözümlerinden 2 kat daha güçlü kartları göreceğimizi söylüyor..

• AMD'den karşı açıklama gecikmez; "Biz yıllar önce bitirmiştik"...
  • sistemi yenilemeyi düşünüyorumda 28nm dx12 win8'li sistemi ne zaman sonra yapabilirim çok bekletir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Just In Time

Kepler, boşalacak yine Cepler

aynen..büyük ihtimalle bi GTX670 veya 680 kaparım
  • quote:

Orijinalden alıntı: astraldoors

quote:

Orijinalden alıntı: Just In Time

Kepler, boşalacak yine Cepler

aynen..büyük ihtimalle bi GTX670 veya 680 kaparım

şu an hangi oyun sizi bu kadar zorluyor?
  • amdnin daha başarılı bir mimariye sahip olacağını düşünüyorum bunun nedeni adamlar kaç senelik bütçesi kıt atinin yaptığı mimariyi hala kullanmalarına rağmen 2 senedir çift gpuda liderler, 6970i 32nm için tasarlayıp tmcs yüzünden 40nm yapıp daha sonra 6990 için kısmalarına rağmen 6970 ile 580in arasında sadece %10 %5 bir fark var ve bana göre bu yeni mimari ile birlikte en hızlı tek gpuyada çift gpuyada sahip taraf amd olucak,ayrıca nvidia her yeni mimaride bir dolu problem yaşıyor ama sanırım bu olay amdnin başına gelmemişki ilk 28nm gpular için tarih veren açıklama yapan ve aceleci davrana tek taraf amdumarım bunlar doğrudur yoksa nvidia 680i 1500tlye satıcak
  • Ekran kartı piyasası şuan oturmuş vaziyette hiç bir şekilde manipulasyon yapılamıyor yeni birşeyler çıkarmaları lazım örnek nvidia nın 3d vision özelliği belki yeni kartların satışını arttırır ama oda biryere kadar şuan çıkıpda orta segment kartlarda oynanmayan oyun yok belkide oyun konsolları yüzünden 1000 TL ler verilip de ekran kartı almaktansa SSD depolama birimlerine yönelirdim. Tabi işi katı modelleme olanlar istisna.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Man From Atlantis

http://www.hpcwire.com/hpcwire/2011-06-23/what_i_learned_at_the_international_supercomputing_conference.html

nvidia
    quote:

Meanwhile NVIDIA says it will deliver its next generation Kepler GPU architecture in 2012, At an ISC presentation by Nvidian Sumit Gupta, he estimated the new GPU will deliver about 5 DP gigaflops per watt, or maybe even better than that. "Kepler is going to be an amazing performance per watt GPU," he promised.

If NVIDIA maintains the same thermal envelope as the current Fermi-class devices (225-250 watts), then the Kepler GPUs will be well north of a double precision teraflop. In fact all three 2012 HPC accelerators look to top one DP teraflop, but it is unlikely that any will reach 2 teraflops. With that kind of performance parity, the competitive differentiators may be energy efficiency and ease of programming.

amd
    quote:

The GPU contingent from AMD won't be intimidated from such floppery though. They told me that the next version of the FireStream HPC product will have twice the performance of the current model. The 9350 and 9370 products being shipped today deliver 528 DP gigaflops and 2.64 SP teraflops. The new FireStreams will be announced this fall -- around SC11, I'm guessing -- and will start shipping sometime in early 2012.

her iki firma da 28nm ile şimdiki çözümlerinden 2 kat daha güçlü kartları göreceğimizi söylüyor..

Sallamışlar hocam, 3850-4850-5850-6950 arasındaki performans farkları %20-25 dir, bir ara grafik yapmıştım şimdi bulamadım, nm azalınca verim artacak sıcaklıklar düşecek, iki kat performans hayatta artmaz, en basitinden 1156 işlemci ile 1155 işlemci arasındaki performans farkı bile %25 oldu, nm küçülmesinin etkisi bu kadar, ha birde overclock kapasitesi artacak doğal olarak...

• quote:

yeni kartım 680 ya da 7970 olcak, bakalım hangisi benim cüzdanı ele geçircek :P

Tabi 1080p ye geçince 460 gözden düştü demi Ben o kadar çabuk vazgeçmem takoz da olsa ,artık senin kartı alır sli yaparım
    Kesenin ağzını açmışsın 680 falan

• quote:

Orijinalden alıntı: TURK SITH

quote:

http://www.hpcwire.com/hpcwire/2011-06-23/what_i_learned_at_the_international_supercomputing_conference.html

nvidia
    quote:

amd
    quote:

Sallamışlar hocam, 3850-4850-5850-6950 arasındaki performans farkları %20-25 dir, bir ara grafik yapmıştım şimdi bulamadım, nm azalınca verim artacak sıcaklıklar düşecek, iki kat performans hayatta artmaz, en basitinden 1156 işlemci ile 1155 işlemci arasındaki performans farkı bile %25 oldu, nm küçülmesinin etkisi bu kadar, ha birde overclock kapasitesi artacak doğal olarak...

5870 4870i ikiye katamıştır üstelik teknoloji artık çok daha hızlı gelişiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: hellteam

quote:

yeni kartım 680 ya da 7970 olcak, bakalım hangisi benim cüzdanı ele geçircek :P

Tabi 1080p ye geçince 460 gözden düştü demi Ben o kadar çabuk vazgeçmem takoz da olsa ,artık senin kartı alır sli yaparım
    Kesenin ağzını açmışsın 680 falan

konsol alın beyler konsol, en güzeli

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.