Şimdi Ara

Avrupa'da (Viyana) Araç Kiralamak... [Kiraladım. İzlenimlerim + Bol resim]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
218
Cevap
36
Favori
40.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Viyanadan araba kiralayıp

Viyana > venedik > milano > zurich > munich > viyana

yapacağız 3 kişi.
    internetten bulunuyor ama çoğu farklı şartları kapsıyor.
    Kimisi sigortadan hiç bahsetmemiş. kimisi zero risk diye bir olay yapmış.
    size danışmak istedim.

Ekonomik ve güvenli bildiğiniz firma var mı?

Ekonomik olması çook önemli ...
    Tabi içimizinde rahat olması lazım..

Yattı parası diye tabir ettiğimiz bir ücret veya herhangi bir kaza durumunda extra ücret ödemek istemiyoruz.

Tecrübe ve önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Transporter67 -- 9 Temmuz 2011; 13:57:57 >

• Daha once Viyanadan da olmak uzere Avrupada bircok noktadan araba kiraladim.
    Ben arasira carhire3000.com isimli siteyi kullaniyorum bu sitede sectiginiz yer ve tarihte mevcut olan muhtelif kiralama sirketlerinin araclarini kiralayabiliyorsunuz.
    Dezavantajlari: ilk defa yaparken paranin pesin yatirilmasi insani korkutuyor, aracina parasini odediginizde hemen hangi firmanin aracini kiraladiginizi bilemiyorsunuz, bu bilgi daha sonra bir bilgi mailiyle geliyor.
    economycarrentals.com sitesini kullanan tanidiklarim da var. Ama en iyisi tarihlere kesin kara verince tum sitelere ve sirketlere goz atmak.

Bu site haricinde arac kiralama sirketlerinin sitelerinden sixt, alamo, europcar, avis, hertz ve diger sirketlerin sitelerinden dogrudan arac kiralayabilirsiniz.

Tavsiyelerim:
    -Araci ne kadar uzun sure icin kiralarsaniz gunluk ucret o kadar duser
    -Genel olarak Havaalanlarindan kiralaninca sirketler ek bir ucret ekler yaklasik yuzde 10
    -kiralamada genelde dizel secimi olmuyor ama sitede kiralarken asagida notlar bolumune diesel please tarzi birsey yazarsaniz mumkunse size ayiriyorlar araci
    -araclarin neredeyse tamaminda kasko oluyor sadece hasar durumunda bazilari katilim ucreti aliyorlar mesela 750 yada 1000 euro gibi
    ben sahsen ekstra ucret odeyip (ki gunluk 5-10 euro gibi) 0 euro katilimi almiyorum
    -arac alimini cuma ogle 12 geri teslimi pazartesi sabah 8 yada 9 secerseniz bircok firmada sadece iki gun ucreti oduyorsunuz
    -araci geri verirken tam depo teslim etmeye dikkat edin yoksa cok ciddi servis ucretleri kesilir kredi kartinizdan
    -araci teslim alirken kredi kartinizdan bir miktar para bloke ediliyor ve siz araci sag salim teslim edilince geri veriliyor
    -araci teslim alirken bir hasari varsa size verilen teslim kagidinda islenmis olmasina dikkat edin yoksa da ekletin
    -kiralik araci Turk pasaportu ehliyetiyle alinca Almanya ve Avusturyadan bircok ufak trafik cezasi yansitilmiyor
    -Bu tip ciddi sirketlerin yatti parasi yada onceden haber vermedikleri hicbirsey aldiklarini daha duymadim (hasar durumunda bile)

siz yine de temkinli olun ve kiralama sartlarini dikkatle yorulmadan okuyun yukarida yazdiklarim hatirladigim kadariyla yasadigim tecrubelerden ibaret ve bircogu zamanla degisen seyler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sirdiesel -- 2 Mayıs 2011; 5:10:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sirdiesel

Daha once Viyanadan da olmak uzere Avrupada bircok noktadan araba kiraladim.
    Ben arasira carhire3000.com isimli siteyi kullaniyorum bu sitede sectiginiz yer ve tarihte mevcut olan muhtelif kiralama sirketlerinin araclarini kiralayabiliyorsunuz.
    Dezavantajlari: ilk defa yaparken paranin pesin yatirilmasi insani korkutuyor, aracina parasini odediginizde hemen hangi firmanin aracini kiraladiginizi bilemiyorsunuz, bu bilgi daha sonra bir bilgi mailiyle geliyor.
    economycarrentals.com sitesini kullanan tanidiklarim da var. Ama en iyisi tarihlere kesin kara verince tum sitelere ve sirketlere goz atmak.

Bu site haricinde arac kiralama sirketlerinin sitelerinden sixt, alamo, europcar, avis, hertz ve diger sirketlerin sitelerinden dogrudan arac kiralayabilirsiniz.

Tavsiyelerim:
    -Araci ne kadar uzun sure icin kiralarsaniz gunluk ucret o kadar duser
    -Genel olarak Havaalanlarindan kiralaninca sirketler ek bir ucret ekler yaklasik yuzde 10
    -kiralamada genelde dizel secimi olmuyor ama sitede kiralarken asagida notlar bolumune diesel please tarzi birsey yazarsaniz mumkunse size ayiriyorlar araci
    -araclarin neredeyse tamaminda kasko oluyor sadece hasar durumunda bazilari katilim ucreti aliyorlar mesela 750 yada 1000 euro gibi
    ben sahsen ekstra ucret odeyip (ki gunluk 5-10 euro gibi) 0 euro katilimi almiyorum
    -arac alimini cuma ogle 12 geri teslimi pazartesi sabah 8 yada 9 secerseniz bircok firmada sadece iki gun ucreti oduyorsunuz
    -araci geri verirken tam depo teslim etmeye dikkat edin yoksa cok ciddi servis ucretleri kesilir kredi kartinizdan
    -araci teslim alirken kredi kartinizdan bir miktar para bloke ediliyor ve siz araci sag salim teslim edilince geri veriliyor
    -araci teslim alirken bir hasari varsa size verilen teslim kagidinda islenmis olmasina dikkat edin yoksa da ekletin
    -kiralik araci Turk pasaportu ehliyetiyle alinca Almanya ve Avusturyadan bircok ufak trafik cezasi yansitilmiyor
    -Bu tip ciddi sirketlerin yatti parasi yada onceden haber vermedikleri hicbirsey aldiklarini daha duymadim (hasar durumunda bile)

siz yine de temkinli olun ve kiralama sartlarini dikkatle yorulmadan okuyun yukarida yazdiklarim hatirladigim kadariyla yasadigim tecrubelerden ibaret ve bircogu zamanla degisen seyler
    Sayın "sirdiesel" ,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Total Rental Cost: €207.91 - 14-21 may

€29.71 per day

bulduğum en iyi teklif.

Rezervasyon yaptıracaktım fakat limit kalmamış kartta

ayrıca
    Younger Driver için fazladan ücret istiyorlar.
    Bundan kurtulma yolum var mı?

gelişmeler oldukça konuya yazacağım.

okuyan herkese teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: Transporter67

Sayın "sirdiesel" ,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Total Rental Cost: €207.91 - 14-21 may

€29.71 per day

bulduğum en iyi teklif.

Rezervasyon yaptıracaktım fakat limit kalmamış kartta

ayrıca
    Younger Driver için fazladan ücret istiyorlar.
    Bundan kurtulma yolum var mı?

gelişmeler oldukça konuya yazacağım.

okuyan herkese teşekkürler

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar tekrar merhaba,

Aracı kiraladım. Detayları yazıyorum.
    7 Gün Viyana , havaalanı teslim.

Total price € 209.96

+Young driver 6 euro * 7 gün : 42 euro

Total price € 252.38

Firma Sixt.
    Extra sigorta ekletmedim. Zaten pahalı çoğu firmadan , extra sigorta ile fiyat çıldırıyor.
    Mevcut sigortalar tatmin edici okuduğum kadarıyla sözleşmeyi.

Araç dizel olsun diye ısrarla yazdım, bakalım ne ile karşılaşıcaz havaalanında.

Arkadaşlar depozito konusunda fikri olan var mı?
    yaşım 21 depozito ödemek zorunda mıyım?

Teşekkürler.
    Saygılar.

• CDW ve TP var değil mi?
    Bunlar yoksa sigorta yok...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardakutlu

CDW ve TP var değil mi?
    http://www.sixt.at/
  • Depozito tabiki vereceksin.
    Valla benden duymuş olma ama en az 250euro :)

Aklinda olsun; Viyana'da 3 bölge hariç heryer paralı. Sehrin merkezinde heryer paralı.
    Ve polisler cok ciddi kontrol yapıyor. 15dakika duracak olsan bile bunu unutma.

Otopark için fiş kesen yok. Kendi fişini kendin satın alacaksın.
    "Tabak"larda bunları bulabilirsin.

Venedik'te bokların yüzeye çıkma zamanı. Güzel Venedik'te mutluluklar :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: desiya

Depozito tabiki vereceksin.
    Valla benden duymuş olma ama en az 250euro :)

Aklinda olsun; Viyana'da 3 bölge hariç heryer paralı. Sehrin merkezinde heryer paralı.
    Ve polisler cok ciddi kontrol yapıyor. 15dakika duracak olsan bile bunu unutma.

Otopark için fiş kesen yok. Kendi fişini kendin satın alacaksın.
    "Tabak"larda bunları bulabilirsin.

Venedik'te bokların yüzeye çıkma zamanı. Güzel Venedik'te mutluluklar :)
    depozito falan yok
  • quote:

CDW ve TP var değil mi?

Mail attım sordum, yokmuş

"No, you don't have any CDW or theft protection on your reservation.
    But you can add it directly at the station if you want to do it."

@troy
    depozito var.onu da sormuştum.
    baya masraflı olacak bu iş.

@desiya
    güzel bilgiler. teşekkür ederim.

Keşke başka şirket bulsaymışım dedim ama hayırlısı...
  • quote:

quote:

CDW ve TP var değil mi?

Mail attım sordum, yokmuş

"No, you don't have any CDW or theft protection on your reservation.
    But you can add it directly at the station if you want to do it."

@troy
    depozito var.onu da sormuştum.
    baya masraflı olacak bu iş.

@desiya
    güzel bilgiler. teşekkür ederim.

Keşke başka şirket bulsaymışım dedim ama hayırlısı...

Alıntıları Göster
    1 ay önce ben kiraladım depozito falan vermedim ??

• quote:

Orijinalden alıntı: troy

Mail atıp sormuştum.
    Zaten para vermiyorsunuz ama kredi kartından belli bir miktar bloke ediyor.

"By pick up time we will block the double amount of the rental cost plus all extras on your credit card."

CDW ve Theft protection yaptırmayı düşünmüyorum.
    Resmen kira parasından fazla para istiyor adamlar.

umarım CDW ve Theft protection'a ihtiyacımız kalmaz
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: troy

Mail atıp sormuştum.
    Zaten para vermiyorsunuz ama kredi kartından belli bir miktar bloke ediyor.

"By pick up time we will block the double amount of the rental cost plus all extras on your credit card."

CDW ve Theft protection yaptırmayı düşünmüyorum.
    Resmen kira parasından fazla para istiyor adamlar.

umarım CDW ve Theft protection'a ihtiyacımız kalmaz

Alıntıları Göster
    www.arguscarrental.com'dan hep araç kiralarım ve hep CDW ve TP verirler ve fiyatları çok caziptir.

• quote:

www.arguscarrental.com'dan hep araç kiralarım ve hep CDW ve TP verirler ve fiyatları çok caziptir.

Fiyatlar gerçekten cazip.

Sixt ten yapmış olduğum rezervasyonu iptal ettirebilirsem, buradan yaptırmayı düşünüyorum.

CDW ve TP için extradan 150 euro istediler 7 günlük kiraya.. şaka gibi.

herkese çok teşekkür ederim.

tavsiye ve önerilerinizi beklerim.
  • Selamlar. Ben de 20 gün kadar önce Milano Romolo'daki Avis'ten bir Fiat 500 1.2 kiraladım. Gitmeden önce konu açıp sormuştum. Üstüne desiya'yı da arayıp kafasını ütüemiştim. Ilk başta bir haftalık kiralama düşüncem vardı fakat riske atmadım. Milano'da raylı sistem de inanılmaz rahat olduğundan vazgeçtim. Gelgelelim Milano'da kurtlandık ve arkadaşımla bir günlüğüne kaldığımız yerin de tavsiyesiyle en yakın Avis'ten kiraladık. Yanlış hatırlamıyorsam 175 Euro depozito bloke ettiler. Günlük 55 euro+20 küsür euro full sigorta diye anlaştık. Ayrıca 24 saatte 350 km yol yaptığımdan 18lt kadar 30 euro'luk da benzin aldım. Herşey okey dedik, teslim ettik parayı ödüyoruz; demesin mi senin 23'ü doldurmana birkaç ay daha var diye. :) 20 küsür euro daha tosladık yani iki kişi adambaşı 50 euroya geldi.

Milano-Bologna arasındaki strada'yı yani otobanı kullanarak gidiş geliş toplam 200 km kadar yol yaptık ve bunun için toplam 13-14 euro ödedik. Hiç park parası ödemedik çünkü kaldığımız yer çok rahattı. Gece de Milano caddeleri çok sakin olduğundan gezip tozarken rastgele bıraktım. Fakat trafiğe alışmak lazım. Yayaya her şekilde yol vermeniz lazım yoksa yiyecekmiş gibi bakıyorlar. Sanırım yayaya çarpmanın cezası çok ağır. Kavşaklarda dönmek için ayrıca ışık yoksa biraz bekleyip yol müsaitse rahatça dönebiliyorsunuz. Otobanda da hız limiti namına birşey yoktu ama yine de temkinli olmak lazım. Ben cinquecento'mla 170 gördüm. :)

Son tavsiyem ise biraz saçma gelebilir ama düşünmekte fayda var: Venedik'e arabayla gitmeyin. Çünkü arabayı geçtim Venedik'te bisiklet bile yok. Orada arabaları nerede muhafaza ediyorlar bilmiyorum. Bildiğim yer olduğu için ben olsam arabayı Milano Cadorna tren istasyonuna yakın bir ara sokağa parkederdim. Orası merkezden sonra birçok hattın kesiştiği bir yer. Metroyla 5 dk.da merkez istasyonuna geçip oradan hızlı trenle Venedik'e 2,5-3 saatte gidebilirsiniz. Hızlı trenin fiyatı da 35 euro ama her türlü değer. Son olaraj, Milano merkez dediğim Centrale diye geçiyor. Birçok otobüs, tren vs oradan kalkıyor. Cadorna da bizim Kadıköy Söğütlüçeşme gibi birçok toplu taşıma aracının kesiştiği bir istasyon. Centrale'de arabayı koyacak yer bulunmaz ama Cadorna'da bırakıp oradan direkt Venedik'e geçen tren varsa ona da atlayabilirsiniz.

Çok uzun tuttum ama bunları yazarken de 1 haftalık kısa ama keyifli hatıralarım aklıma geldi. Size de iyi gezmeler. Milano ve Venedik'te hemen hemen her yere gittim. Merak ettiğin birşey olursa pm atman yeterli.

• quote:

Orijinalden alıntı: joushkun

Selamlar. Ben de 20 gün kadar önce Milano Romolo'daki Avis'ten bir Fiat 500 1.2 kiraladım. Gitmeden önce konu açıp sormuştum. Üstüne desiya'yı da arayıp kafasını ütüemiştim. Ilk başta bir haftalık ki..................

Selam,
    Evet resimleri görmüştüm diğer konuda. Önerilerin için çok teşekkür ederim.

Sixt'ten yapmış olduğum rezervasyonunun iptali için uğraşıyorum.
    Fiyata CDW ve Theft protection dahil değilmiş.

Halbuki Türkçe sitelerinde dahil yazıyor. Avusturya sitesinde extra satılıyor.
    Yani her ülkede farklı sigorta uygulamaları varmış firmanın.

İşin kötüsü peşin ödeme yapmıştım. (prepaid)

İptal içinde fahiş fiyat çekicekler diye korkuyorum
    neyse...

Umarım konu araç kiralayacaklar için faydalı olur. Çünkü forumda araştırma yapmış ve doyurucu bilgilere ulaşamamıştım.ya da ben bulamadım.

Gelişmeleri yazacağım...

Herkese teşekkürler.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: joushkun

Selamlar. Ben de 20 gün kadar önce Milano Romolo'daki Avis'ten bir Fiat 500 1.2 kiraladım. Gitmeden önce konu açıp sormuştum. Üstüne desiya'yı da arayıp kafasını ütüemiştim. Ilk başta bir haftalık ki..................

Selam,
    Evet resimleri görmüştüm diğer konuda. Önerilerin için çok teşekkür ederim.

Sixt'ten yapmış olduğum rezervasyonunun iptali için uğraşıyorum.
    Fiyata CDW ve Theft protection dahil değilmiş.

Halbuki Türkçe sitelerinde dahil yazıyor. Avusturya sitesinde extra satılıyor.
    Yani her ülkede farklı sigorta uygulamaları varmış firmanın.

İşin kötüsü peşin ödeme yapmıştım. (prepaid)

İptal içinde fahiş fiyat çekicekler diye korkuyorum
    neyse...

Umarım konu araç kiralayacaklar için faydalı olur. Çünkü forumda araştırma yapmış ve doyurucu bilgilere ulaşamamıştım.ya da ben bulamadım.

Gelişmeleri yazacağım...

Herkese teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar tekrardan merhaba,
    Aracı kiraladık Avrupa turumuzu bitirdik. Araya finallerin girmesinden dolayı ancak şimdi detaylı olarak yazabiliyorum.

Bizim gibi araç kiralayıp avrupa turu yapmak isteyenlere yardımcı olması için detaylı olarak yazacağım bazı şeyleri.
    Biz 3 kişi yaptık turumuzu. Yaşlarımız 21. ve İLK defa yurtdışına çıktık. Köyden indim şehire manzaraları yaşadık bazen :)
    mesela havaalanında "yurt dışı çıkış harcı" yazıyordu .bu ne abi diye birbirimize sorduk. baktık herkes alıyor.
    herkes aldığına göre var bişey heralde dedik sıraya girdik pasaportu verdik, 15 tlde para istediler ...
    neyse konumuza dönüyorum izninizle...

Öncelikle Firma seçimi ;

İlk olarak SIXT firmasının sitesinden direk olarak kiraladım. Pahalıydı tabiki. Forumdakiler 3-5 fazla ver ama sağlam yerden kirala başın ağrımasın dediler.
    Neyse kiraladım ve mailime kiralama faturası geldi. Baktım hiçbir sigorta yok !
    sonra mail attım sigorta ekleyin dedim fiyat 2 katına çıktı ! Hemen iptal ettirdim. Fiyatı kesinti yaparak iade ettiler.

Baktım ki direk şirketlerden kiralamak bizi aşıyor. Öğrenciyiz zaten yıllarca bugünü bekledik :) paramızın hepsini kiraya veremeyiz.
    Direk şirketlerin sitesinden kiralamak yerine (sixt.com avis.com europcar.com gibi) , aracı firmalardan kiralamanın daha uygun olacağını anladım.
    Google'a rent a car yazarak yüzlerce firma bulabilirsiniz.Ama yine bilindiklerini seçmekte fayda var bence.

Neyse sonrawww.rhinocarhire.com diye bir site buldum. Aracı firma bu.
    Günlüğü 25 euro yazıyordu. Ohh çok güzel.
    Ama o da ne? Young driver diyor.
    19-22 yaş arası olanlara günlük extra 5 euro daha. yaşım 21 olduğu için onu da ödedim malesef. Bazı şirketlerde bu yok.
    Detay kısmında yazıyor bunlar.

Mesela ; Burda kiralamanın kapsadığı sigortaları görüyorsunuz.
    Ama yinede kaza yaparsanız ödeyeceğiniz bir miktar olabiliyor. Detaylar kısmında belirtiyor.
    Şöyleki ; Collision damage waiver (CDW): Excess 420 EUR
    Yani kaskonun şirkete para ödemesi geçikebileceği için aradaki farkı siz ödeyebilirsiniz. Ama maximum tutar yazıyor orda.
    Bu tutarıda ortadan extra bir eklentiyle kaldırabilirsiniz.
    "Dikkat : Kiralamada sigorta şartlarına dikkat ediniz. CDW(collision damage) ve TP (theft protection) kesinlikle olsun. "

"Aracı firma" üzerinden kredi kartınızla bir miktar para ödüyorsunuz ve aracı kiralamış oluyorsunuz. Sonra mailinize kiralama faturası geliyor.
    Faturada detaylar yazıyor. Ve hangi firmadan kiraladığınız faturada yazıyor.
    Hani ben ilk SİXT'ten kiralamıştım pahalı fiyata, ve sigortasız ! , bu sefer hem ucuza hemde sigortalı şekilde kiralamış oldum.
    Faturada yazan firma ise yine SİXT :) şans eseri yine onlardan kiralamışım.

Tabi Kredi kartı kesinlikle kiralayan kişinin üzerine olmalı. Benim limitim yetmiyordu.
    Karta para yatırıp limitimi arttırdım. Ayrıca kiralama süresince kartınıza bir miktar bloke koyuyorlar. ceza yerseniz falan diye sanırım.
    teslim ettiğinizde aracı bloke kalkıyor direk. Ama blokeli olması limitinizi düşürmüyor sanırım.
    çünkü baya harcama yapabildik karttan. zaten 3-5 gün sonra yansıyor karta. limiti aşabiliyorsunuz yani.

Ve bu şekilde ön hazırlığı tamamladık.
    Büyük gün geldi. Viyana havalanına indik. Mailimize gelen faturayı yazdırıp yanımıza aldık.
    Sora sora SİXT firmasının havaalanında nerde olduğunu öğrendik. Faturayı görevli bayana verdik.
    Kadının benden istediği belgeler;
    -Pasaport -Ehliyet -Kredi Kartım - Nufüs Cüzdanım (emin değilim)

Sonra dedik biz ülke dışına çıkacağız. hangi ülkelere gideceğimizi sordu. Söyledik.
    İtalya isviçre almanya diye. Belirtmek gerek sanırım. Çünkü kadın not aldı bilgisayarına. Sigorta kısmında pürüzler çıkabilir bu yüzden belirtmeyi unutmayın sizde.

Sonra elektronik olarak imzamı aldı. Ve sihirli soruyu sordu; hangi aracı istersiniz ?
    Mazda 2? Opel Corsa ? Reno Clio?
    Ellerinde aynı segmentten birden çok araç olduğu için soruyorlar.
    Dedik dizel hangisiyse o olsun lütfen. Malesef yok dedi. Tüplü var mı diye sormayada utandık

Biz de corsa alalım o zaman dedik. Ve anahtarı aldık. Sonra görevli otoparkı tarif etti.
    Hepsi bu kadar dedi.

Ama bir sorun vardı ; biz aracı gece 4'te teslim edeceğiz dedik, o saatte ofis kapalı nasıl anahtarı vereceğiz size dedik?
    Ofisin hemen önünde posta kutusu gibi birşey vardı onu gösterdi, gelince açık otoparka arabayı koyun ve anahtarı bu kutunun içine atın gidin dedi.

Kiralık araçlar için özel otopark var havaalanında.
    Aracı oraya çekip, anahtarıda havaalanında ki kiralama ofisindeki kutuya bırakıyorsunuz. hepsi bu...

Sonra indik otoparka. Etraf son model araba kaynıyor. Hepside kiraladık. Aracımızı bulduk.
    15.000 Km'de Opel Corsa 111.yıl en full olanı. Tertemiz ve depo Full'dü.

Depo full alınır ve full teslim edilir. Kiralama şartlarında yazıyor zaten bu. Kesinlikle okuyun sözleşmenizi. eksik depo teslim ederseniz kredi kartınızdan çekiyorlar benzin parasını. hemde yüksek fiyata.

Ve Türkiyeden getirdiğimiz navigasyon aletimizi kurduk araca. Piranha Locator.
    Asrın hatası detayları yazacağım. Sonra Tr'den getirdiğimiz aparatla çakmağı Prize çevirdik. yol boyunca 1 notebook , 1 netbook , navigasyon ve usb şarzdan aynı anda faydalanabildik.

Piranha navigasyona naviextras.comdan avrupa haritası yükledik. 19 dolar.
    Ama piranha sağolsun , keyfi gelecekte uyduya bağlanacak
    yarım saati buldu uyduya bağlanması. Daha başımıza çok iş açtı detayları aşağıda yazacağım.

Bastık marşa çıktık havaalanından çok şükür

İnternetten hostel ayarlamıştık. Adresleri navigasyona girdik.

"joushkun" beyin dediği gibi venedik'e arabayla gitmemeye karar verdik önceden. İlerisinde bulunan Ferrera diye bir şehirde hostel ayarladık ve orada kaldık. İyikide öyle yapmışız. Hem ucuza kaldık Ferrera'da hemde kafamız rahattı. Zaten trenle ulaşım çok rahat.

Hostelleri bulmak kolay oldu. navigasyon hedefe vardınız dediği an hostelin önünde olduk hep. zorlanmadık hiç.

Önceden rotamızı çizmiştik zaten. Planımızıda yapmıştık. plandan şaşmamaya özen gösterdik. Çünkü paramız ve zamanımız kısıtlıydı.

Devamını yazıyorum....

• quote:

Arkadaşlar tekrardan merhaba,
    Aracı kiraladık Avrupa turumuzu bitirdik. Araya finallerin girmesinden dolayı ancak şimdi detaylı olarak yazabiliyorum.

Bizim gibi araç kiralayıp avrupa turu yapmak isteyenlere yardımcı olması için detaylı olarak yazacağım bazı şeyleri.
    Biz 3 kişi yaptık turumuzu. Yaşlarımız 21. ve İLK defa yurtdışına çıktık. Köyden indim şehire manzaraları yaşadık bazen :)
    mesela havaalanında "yurt dışı çıkış harcı" yazıyordu .bu ne abi diye birbirimize sorduk. baktık herkes alıyor.
    herkes aldığına göre var bişey heralde dedik sıraya girdik pasaportu verdik, 15 tlde para istediler ...
    neyse konumuza dönüyorum izninizle...

Öncelikle Firma seçimi ;

İlk olarak SIXT firmasının sitesinden direk olarak kiraladım. Pahalıydı tabiki. Forumdakiler 3-5 fazla ver ama sağlam yerden kirala başın ağrımasın dediler.
    Neyse kiraladım ve mailime kiralama faturası geldi. Baktım hiçbir sigorta yok !
    sonra mail attım sigorta ekleyin dedim fiyat 2 katına çıktı ! Hemen iptal ettirdim. Fiyatı kesinti yaparak iade ettiler.

Baktım ki direk şirketlerden kiralamak bizi aşıyor. Öğrenciyiz zaten yıllarca bugünü bekledik :) paramızın hepsini kiraya veremeyiz.
    Direk şirketlerin sitesinden kiralamak yerine (sixt.com avis.com europcar.com gibi) , aracı firmalardan kiralamanın daha uygun olacağını anladım.
    Google'a rent a car yazarak yüzlerce firma bulabilirsiniz.Ama yine bilindiklerini seçmekte fayda var bence.

Neyse sonrawww.rhinocarhire.com diye bir site buldum. Aracı firma bu.
    Günlüğü 25 euro yazıyordu. Ohh çok güzel.
    Ama o da ne? Young driver diyor.
    19-22 yaş arası olanlara günlük extra 5 euro daha. yaşım 21 olduğu için onu da ödedim malesef. Bazı şirketlerde bu yok.
    Detay kısmında yazıyor bunlar.

Mesela ; Burda kiralamanın kapsadığı sigortaları görüyorsunuz.
    Ama yinede kaza yaparsanız ödeyeceğiniz bir miktar olabiliyor. Detaylar kısmında belirtiyor.
    Şöyleki ; Collision damage waiver (CDW): Excess 420 EUR
    Yani kaskonun şirkete para ödemesi geçikebileceği için aradaki farkı siz ödeyebilirsiniz. Ama maximum tutar yazıyor orda.
    Bu tutarıda ortadan extra bir eklentiyle kaldırabilirsiniz.
    "Dikkat : Kiralamada sigorta şartlarına dikkat ediniz. CDW(collision damage) ve TP (theft protection) kesinlikle olsun. "

"Aracı firma" üzerinden kredi kartınızla bir miktar para ödüyorsunuz ve aracı kiralamış oluyorsunuz. Sonra mailinize kiralama faturası geliyor.
    Faturada detaylar yazıyor. Ve hangi firmadan kiraladığınız faturada yazıyor.
    Hani ben ilk SİXT'ten kiralamıştım pahalı fiyata, ve sigortasız ! , bu sefer hem ucuza hemde sigortalı şekilde kiralamış oldum.
    Faturada yazan firma ise yine SİXT :) şans eseri yine onlardan kiralamışım.

Tabi Kredi kartı kesinlikle kiralayan kişinin üzerine olmalı. Benim limitim yetmiyordu.
    Karta para yatırıp limitimi arttırdım. Ayrıca kiralama süresince kartınıza bir miktar bloke koyuyorlar. ceza yerseniz falan diye sanırım.
    teslim ettiğinizde aracı bloke kalkıyor direk. Ama blokeli olması limitinizi düşürmüyor sanırım.
    çünkü baya harcama yapabildik karttan. zaten 3-5 gün sonra yansıyor karta. limiti aşabiliyorsunuz yani.

Ve bu şekilde ön hazırlığı tamamladık.
    Büyük gün geldi. Viyana havalanına indik. Mailimize gelen faturayı yazdırıp yanımıza aldık.
    Sora sora SİXT firmasının havaalanında nerde olduğunu öğrendik. Faturayı görevli bayana verdik.
    Kadının benden istediği belgeler;
    -Pasaport -Ehliyet -Kredi Kartım - Nufüs Cüzdanım (emin değilim)

Sonra dedik biz ülke dışına çıkacağız. hangi ülkelere gideceğimizi sordu. Söyledik.
    İtalya isviçre almanya diye. Belirtmek gerek sanırım. Çünkü kadın not aldı bilgisayarına. Sigorta kısmında pürüzler çıkabilir bu yüzden belirtmeyi unutmayın sizde.

Sonra elektronik olarak imzamı aldı. Ve sihirli soruyu sordu; hangi aracı istersiniz ?
    Mazda 2? Opel Corsa ? Reno Clio?
    Ellerinde aynı segmentten birden çok araç olduğu için soruyorlar.
    Dedik dizel hangisiyse o olsun lütfen. Malesef yok dedi. Tüplü var mı diye sormayada utandık

Biz de corsa alalım o zaman dedik. Ve anahtarı aldık. Sonra görevli otoparkı tarif etti.
    Hepsi bu kadar dedi.

Ama bir sorun vardı ; biz aracı gece 4'te teslim edeceğiz dedik, o saatte ofis kapalı nasıl anahtarı vereceğiz size dedik?
    Ofisin hemen önünde posta kutusu gibi birşey vardı onu gösterdi, gelince açık otoparka arabayı koyun ve anahtarı bu kutunun içine atın gidin dedi.

Kiralık araçlar için özel otopark var havaalanında.
    Aracı oraya çekip, anahtarıda havaalanında ki kiralama ofisindeki kutuya bırakıyorsunuz. hepsi bu...

Sonra indik otoparka. Etraf son model araba kaynıyor. Hepside kiraladık. Aracımızı bulduk.
    15.000 Km'de Opel Corsa 111.yıl en full olanı. Tertemiz ve depo Full'dü.

Depo full alınır ve full teslim edilir. Kiralama şartlarında yazıyor zaten bu. Kesinlikle okuyun sözleşmenizi. eksik depo teslim ederseniz kredi kartınızdan çekiyorlar benzin parasını. hemde yüksek fiyata.

Ve Türkiyeden getirdiğimiz navigasyon aletimizi kurduk araca. Piranha Locator.
    Asrın hatası detayları yazacağım. Sonra Tr'den getirdiğimiz aparatla çakmağı Prize çevirdik. yol boyunca 1 notebook , 1 netbook , navigasyon ve usb şarzdan aynı anda faydalanabildik.

Piranha navigasyona naviextras.comdan avrupa haritası yükledik. 19 dolar.
    Ama piranha sağolsun , keyfi gelecekte uyduya bağlanacak
    yarım saati buldu uyduya bağlanması. Daha başımıza çok iş açtı detayları aşağıda yazacağım.

Bastık marşa çıktık havaalanından çok şükür

İnternetten hostel ayarlamıştık. Adresleri navigasyona girdik.

"joushkun" beyin dediği gibi venedik'e arabayla gitmemeye karar verdik önceden. İlerisinde bulunan Ferrera diye bir şehirde hostel ayarladık ve orada kaldık. İyikide öyle yapmışız. Hem ucuza kaldık Ferrera'da hemde kafamız rahattı. Zaten trenle ulaşım çok rahat.

Hostelleri bulmak kolay oldu. navigasyon hedefe vardınız dediği an hostelin önünde olduk hep. zorlanmadık hiç.

Önceden rotamızı çizmiştik zaten. Planımızıda yapmıştık. plandan şaşmamaya özen gösterdik. Çünkü paramız ve zamanımız kısıtlıydı.

Devamını yazıyorum....

Alıntıları Göster

Önceden Google Map Kullanarak rotamızı çizmiştik.
    Aynen uyguladık.

Viyana uçak >> Venedik italya >> Milano >> Zurich isviçre >> Munich almanya >> Viyana Uçak

şimdi ülkeler ve trafikleri hakkında gözlemlediklerimi yazacağım.

Teşekkürler

• Bratislava-Viyana cok yakın;45dakika... Aslında oraya uğrayıp uygun fiyata güzel seyler yapabilirdiniz :)
  • quote:

Önceden Google Map Kullanarak rotamızı çizmiştik.
    Aynen uyguladık.

Viyana uçak >> Venedik italya >> Milano >> Zurich isviçre >> Munich almanya >> Viyana Uçak

şimdi ülkeler ve trafikleri hakkında gözlemlediklerimi yazacağım.

Teşekkürler

Alıntıları Göster

İlk Durağımız İltalya Venedik yakını olacak.
    Fakat Viyanaya indik ordan kiraladık aracı. Bu yüzden hafiften Avusturyadan bahsedeceğim; sonra italyaya geçeceğiz...

Avusturya ;

Her yer yemyeşil. Harika yolları var.
    Ekonomik durumu güzel , araçlar lüks bakımlı. yollarda çukur buluna VW jetta TSİ hediye ediyorum

HERKESSSS kurallara uyuyor. Bisikletli hanımlar ve beyler elleriyle sinyal veriyor.
    İnanılmaz bisiklet yolları var. Şehirleri bisikletler ile baştan başa gezebilirsiniz.

Yaya yoluna adımınızı attığınızda trafik duruyor. Yaya'ya saygı mükemmel.

Bir keresinde karşıdan karşıya geçerken bisikletli adam durdu. Yani hiç değilse etrafımızdan dolaş be adam yol bomboş ama adam durdu. O durunca bizde durduk. Dedim; "GO" . adam omuzlarını salladı olmaz dercesine , Bu sefer yaw geç amca diyorum adam geçmedi bir türlü. Vay AMG diyerek geçtik karşıya.

Şimdi biraz çektiğim avusturya resimlerine bakalım ;

Etraf yemyeşil. sokaklar tertemiz.

Trafik levhalarında bisikletler için işaretler var. Bisiklet bu ülkenin bir parçası olmuş.
    Ayrıca Vespa motorsikletlerde sürü gibi.

Bayan sürücüler oran olarak çok sayıda var. ve iyi sürüyorlar.
    üstü açık araba oranı da çok yüksek ülkemize göre.

Avusturya taksileri. burası Graz.

Avusturya devam..burası Graz.

Vee o da ne? Temsa görünce seviniyorum nedensizce avusturyada.
    Halbuki berbat bence. daracık koltuk mesafesi ile kabus gibi.

Ve kiraladığımız araç ; 15.000 kmde.

Bir sonraki post. İtalya...

• quote:

İlk Durağımız İltalya Venedik yakını olacak.
    Fakat Viyanaya indik ordan kiraladık aracı. Bu yüzden hafiften Avusturyadan bahsedeceğim; sonra italyaya geçeceğiz...

Avusturya ;

Her yer yemyeşil. Harika yolları var.
    Ekonomik durumu güzel , araçlar lüks bakımlı. yollarda çukur buluna VW jetta TSİ hediye ediyorum

HERKESSSS kurallara uyuyor. Bisikletli hanımlar ve beyler elleriyle sinyal veriyor.
    İnanılmaz bisiklet yolları var. Şehirleri bisikletler ile baştan başa gezebilirsiniz.

Yaya yoluna adımınızı attığınızda trafik duruyor. Yaya'ya saygı mükemmel.

Bir keresinde karşıdan karşıya geçerken bisikletli adam durdu. Yani hiç değilse etrafımızdan dolaş be adam yol bomboş ama adam durdu. O durunca bizde durduk. Dedim; "GO" . adam omuzlarını salladı olmaz dercesine , Bu sefer yaw geç amca diyorum adam geçmedi bir türlü. Vay AMG diyerek geçtik karşıya.

Şimdi biraz çektiğim avusturya resimlerine bakalım ;

Etraf yemyeşil. sokaklar tertemiz.

Trafik levhalarında bisikletler için işaretler var. Bisiklet bu ülkenin bir parçası olmuş.
    Ayrıca Vespa motorsikletlerde sürü gibi.

Bayan sürücüler oran olarak çok sayıda var. ve iyi sürüyorlar.
    üstü açık araba oranı da çok yüksek ülkemize göre.

Avusturya taksileri. burası Graz.

Avusturya devam..burası Graz.

Vee o da ne? Temsa görünce seviniyorum nedensizce avusturyada.
    Halbuki berbat bence. daracık koltuk mesafesi ile kabus gibi.

Ve kiraladığımız araç ; 15.000 kmde.

Bir sonraki post. İtalya...

Alıntıları Göster
    İtalya kısmına geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum Avusturya için.
    Yolları kullanabilmek için Vignette denen bir şeye ihtiyaç var. Cama yapıştırılıyor.
    Bizim OGS 'miz gibi sanırım. O olmaz ise cezası büyükmüş.
    Vignette alıp otobanları yıllık sınırsız kullanıyorsunuz avusturyada.
    Biz arabayı viyanadan kiraladığımız için arabanın camında vardı zaten.
    Sözleşmede "Road Tax" olarak yazıyor olması lazım. Aynı şey isviçre içinde geçerli. Onu ilerleyen post'lar da yazacağım.

Ve İtalyadayız bu postumuzda.
    Duydum ki şoförleri agresifmiş, kurallara pek uyulmuyormuş , araba sürmek stresliymiş.
    Ee biz Buca'da araba sürüyoruz italya nedir ki? diyerek özgüven pompaladım.

İşe de yaradı sanırım. Kuralları çiğnediğimiz zamanlar oldu. panik yapmadık dolayısıyla.
    Como gölü civarında ters dönüşler yaptık, Milanoda ters yönlere girdik yanlışlıkla. hafif makaslar görüldü.

tabiki bunlar istanbul ve izmir buca trafiğinin yanında hiçbir şey.
    Her türk sürücüsü rahatlıkla araba sürebilir bence.

Ama kurallara uymak şart. Yayalara Her koşulda yol verin.

İlginç olan ise; Sola döneceğiz yeşil yandı. hareket ettim ama karşıdan gelen trafik akmaya devam ediyor.
    Yani yeşil yandı diyip sola dalarsanız, kaza yaparsınız. Önce yaya var mı diye yolu kontrol edin. Yaya varsa zaten yeşilde yansa yol vermek zorundasınız . Ben o hatayı yaptım. siz yapmayın

İtalyada otobanlar paralı. Hemde pahalı. Parayı gişeden ödeyebiliyorsunuz. kart almaya gerek yok.
    Ama bıktık para vermekten otobana. hatta italyadan çıkarken bile 2.5 euro verdik.
    ne parası bu şimdi. ayakbastıyı biliyoruzda ayakçıktı parası nerden çıktı

Neyse. italya turumuza resimler ile devam...

İtalyan tasarımı odamızın karşısında

Her yer bisiklet. İtalyada bisikletler şehrin bir parçası.

Trenle ulaşım rahat. Hızlı trenler ile seyahat güzel.
    Trene bindik. Venedik'e gittik. aracımızı Venedike yakında olan hostelimize bıraktık.
    Ama Zenciler resmen bastı treni Adamlar biletsiz binmişler.
    Görevli acımadı ceza yazdı çarşaf çarşaf. Ama inanın babalarının treni gibi bir oraya bir buraya dolaştılar.
    ellerimiz sürekli ceplerimizde tedirgin gezdik. neyseee...

Venedik'e vardık. Günlük bilet aldık. Vapurlara sınırsız bindik.
    Vapurlar vızır vızır çalışıyor. otoban gibi kuralları var nehirlerin sanki.

bakın vapura kırmızı ışık yanıyor. bekliyoruz ışıkta.

Biraz daha venedik.

Venedikten sonra Ferrera'ya geri döndük. Hostelmize gidiyoruz. Ama o da ne?
    Bu nasıl park böyle? italyanları anlamak zor.

İlginç...

ertesi gün Milanoya gidiyoruz.

milanoda Kaldığımız oda. kişi başı 23 euro.

İtalyada dikkatimi çeken şey, küçük ve tek kapılı araçların fazla olması. hep ufacık arabalar.
    fiat500 özellikle her sokakta görmek mümkün.

Milano devam.

Ve bu meydanda yine zenci bir arkadaşımız yanımıza yaklaştı
    bileklik takmak istiyor koluma. yok diyorum. free diyor. istemiyorum git diyorum. free diyor.
    arkadaşın koluna neredeyse zorla bilekliği taktı.
    sonra "give me coffee money (kahve parası ver)" demeye başladı. dedik hani free idi? coffee money diyor hala.
    Sonra ben "ONE MINUTE" diye kükredim . take it back(geri al) demeye başladım. tamam kalsın dedi uzaklaştı

Baya çok Toyota prius gördüm. Elektrikli sanırım.

Kutu gibi iğrenç bir araç daha.

kutu gibi yine.

Vee işte . Das auto . das polo.

İtalyadan çıkıyoruz artık. giderken Como gölüne uğrayalım dedik. yol üstünde nasıl olsa.

tabi para vermeden olur mu sürekli para..

karavan kullanımı yaygın. insanlar belliki gezmeyi seviyor. yollarda bolca karavan var.

Como gölüne geldik. spor araçlar çoğaldı. turistik bir yer.

Como gölü manzarası.

Como gölü devam..

otopark paralı. otomatı var. ama ingilizce yazmıyordu sanırım. ne olduğunu anlamadık. fiş almaya çalıştık olmadı. bizde eski otopark fişlerini cama koyduk baktık millet öyle yapıyor. parasını ödüyor otomata, sonra arabanın içinde görünür biryere koyuyor fişi. ilginç bir adet

Ücretsiz otopark bulduk sanırım

İtalya kısmı bizim için böylece bitmiş oldu.
    Burdan sonra isviçreye geçtik.

italya hakkında Notlar :
    -Zencilerle muhatap olmayın.
    -Gece geç saatlerde sokakta dolaşmayın. Milanoda gece önümüzü kesip sigara istediler.
    -Trafikte kurallar çiğnenebilir. Mesela U dönüşü yapın müsaitse yol. ters yöne girin yol boşsa.
    Ama yaya'ya ve bisiklete dikkat edin her zaman.
    - otobana çok para vereceksiniz. biz 30 euro ödedik toplam.

Bir sonraki post. İsviçre...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.