Şimdi Ara

Intel yeni Core i3-2105 işlemcisini 22 Mayıs'ta pazara sunacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
3.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Sandy Bridge mimarisini kullanan yeni nesil Pentium işlemcilerini 22 Mayıs'ta duyurmaya hazırlanan Intel, aynı tarihte Core iX ailesini de güncelleyecek. Elimize ulaşan bilgilere göre Intel, Core i3-2105 işlemcisini de yeni Pentium modelleriyle birlikte 22 Mayıs'ta kullanıma sunacak. Core i3-2100 işlemcisinin güncellenmiş versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz 3.1GHz hızındaki yeni model, genel olarak aynı özellikleri korumakla birlikte fark yaratan detay olarak HD 2000 yerine daha yüksek performanslı HD 3000 entegre grafik birimini kullanıyor.

32nm üretim teknolojisiyle hazırlanan LGA1155 formundaki çift çekirdekli yeni işlemci, 3MB büyüklüğünde Seviye 3 bellek kapasitesine ve 512 Kb Seviye 2 bellek kapasitesine sahip. Hyper-Threading teknolojisi sayesinde her çekirdek için çift izlek desteği sunabilen Core i3-2105, aynı zamanda AVX (Advanced Vector Extensions), AES ve SIMD komut setlerini de bünyesinde barındırıyor. Sandy Bridge mimarisiyle lanse edilen Quick Sync video dönüştürme teknolojisinin de desteklendiği yeni işlemcinin ısıl tasarım gücü ise 35 Watt.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 22 Mayıs'ta lanse edilmesi beklenen Core i3-2105'in son kullanıcı satış fiyatı ise 134 dolar olarak belirtiliyor.

• İntel ürün gamını genişlettikçe kesesi de genişliyor
  • 512K L2 ön bellek her çekirdekte var, öyle değil mi? Yani toplamda 1M L2 var.

Ayrıca, laptop işlemcisi değil, di mi bu? 35W TDP her CPUya nasip olmaz, ben ilk defa bir masaüstü işlemcisini bu değerde görüyorum. Şu an kullanıdğım dizüstünde T6600 çift çekirdeki işlemci var. 2.26GHz'de, dahili GPU, video işlemcisi, vs. yok üstelik ama onun da TDPsi 35 Watt. Umarım burada yazım hatası yoktur. Deli bir işlemciymiş.
  • buna vereceğim parayı 4 çekirdeğe veririm daha iyi.
    intel seçenekleri arttırıyor.üretim çılgınlığı bu .
  • bununla iyi bir mini-itx sistem kurulabilir. hd3000 gpu, 35w tdp ve x4 955 be ayarında cpu artıları...
  • 35 watt ne demek ya :G. Amd nin çoğu 4 çekirdekli işlemcilerinden iyi bu işlemciler. x4 955 - x6 1055t gibi işlemcileri de malesef oyunlarda geçebiliyorlar :/
    Yani körü körüne 4 çekirdek 6 çekirdek almayın. Kullanım amacınıza göre en hızlısını seçin.
  • İlginç 35Watt nerdeyse atom ile yarışacak
  • Mukemmel bir Cpu yapmıslar buna bir de uygun matx boardla ya da ıtx super sistem olur.Su anda Gigabyte H67A-UD3H B2 Rev. kullanıyorum.
    İ7 2600K ile Win7 VGA Puanı 5.8 ve 6.3 İ5 2400 ile 4.6 ve 5.2 ayrıca VGA ya OC secenekleri de var biosta
    Sonucta cozunurluk benim icin onemli degil yeter ki her oyunu acsın dusuk coz. oynarım diyen icin mukemmel bir GPU yapmıslar ben bu kadar beklemezdim.
    Amd onboard 4290 la her oyunu oynamak zor ama bu onboard VGA lar gercekten iyi Win Aero falan kusursuz destekliyorlar.Arkadas ben oncelikle evde Decode ile ugrasıyorum TV kartım var HD ya da 1080P dosyaları Mpeg e ceviriyorum,MP3 u leri 128K yapıyorum,DVD filmlerimi VCD yapıyorum arada da sıkıldıgımda dusuk coz. de olsa oyun oynamak istiyorum diyorsan super ustelik QuickSynch komutları oldugu icin decodeleri cok hızlı bir sekilde yapıyor.
    Ve HD2000 ile HD3000 arasında fark var ve bu islemciye HD3000 koymuslar en onemlisi de 35W muhtesem bir TDP degeri olmus ister ITX sistem kur dusuk fansız bir PSU ile ister Full TDX sertifikalı bir H61-67 chipset Matx anakart al multimedya canavarı yap ve sadece 300-350W PSU ile keyfine bak elektrik tuıketimin min. olsun ustune fan sesi de yok ve nerdeyse Quad perf. bir makina ben islemciyi cok begendim.

• Intel farkini ortaya koydu yine

Isin ilginc tarafi, benchmark'lara bakildiginda 2 cekirdekli 2100, 4 cekirdekli 970 ile hemen hemen ayni performansi gosteriyor (kimi zaman ustun). Bu, yeni islemcinin neler yapabilecegine biraz da olsa isik tutuyor. Ayrica 134 dolar ile fiyati oldukca makul bir seviyede.
  • 35W yanlış yazılmış sanırım, millet galeyana gelmiş :)) 65W olması gerek..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ehhalil

35W yanlış yazılmış sanırım, millet galeyana gelmiş :)) 65W olması gerek..

Sanırım 65W.

http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i3/Intel-Core%20I3-2105.html
  • bunun grafik birimini oc yapabilmek için h67 chipset kullanmak gerek değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hkndvc

bunun grafik birimini oc yapabilmek için h67 chipset kullanmak gerek değil mi?

evet öyle

aklımda i3 2100/H67MA-UD2H-B3/HD6850/4GB 1333MHz gibi bir sistem var bakalım kısmet. overclocktan elimizi ayağımızı çektik ne de olsa. yeter de artar:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: CrySystem

İntel ürün gamını genişlettikçe kesesi de genişliyor

Çok çok iyi çalışmalılar ki, sandy bridgeden doğan zararlarını silküle etsinler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.