Şimdi Ara

MacBook Air güncelleniyor; Sandy Bridge platformu ve Thunderbolt teknolojisi geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
3.007
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yapılan bazı pazar araştırmalarına göre bu yıl Apple'a 2 milyar doların üzerinde gelir getireceği tahmin edilen MacBook Air ailesi bir kez daha güncelleniyor. Hatırlanacağı üzere Apple, geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde 13.3-inç büyüklüğündeki mevcut modelini güncellenmiş ayrıca 11.6-inç büyüklüğündeki yeni modelini de pazara sunmuştu. Depolama sürücüsü olarak SSD'ye geçilmesi ve yeni Nvidia ekran kartı ile dikkat çeken sistemler, Intel'in eski nesil Core 2 işlemiclerini kullandıkları içinse eleştri almışlardı.

Apple'ın 11.6-inç MacBook Air üretimine başladığını, ürün lanse edilmeden aylar önce açıklayarak dikkatleri üzerine çeken Concord Securities analisti Ming-Chi Kuo, yine dikkat çekici bir iddiaya imza attı. Kuo'ya göre Apple, yeni nesil MacBook Air'ların üretimin bu hafta içerisinde başlıyor. Açıkçası bu iddia oldukça gerçekçi olarak nitelendiriliyor zira MacBook Air ile aynı segmentte yer alan Samsung 9 serisi, Lenovo ThinkPad X1 ve diğer modeller, benzer taşınabilirlik özelliklerinde daha yüksek performans vaad ediyorlar.

Yeni nesil MacBook Air'larla ilgili olarak iki temel güncelleme üzerinde duruluyor. Bunlardan ilki, Intel'in yeni nesil Sandy Bridge platformuna geçiş. Bu güncelleme sayesinde MacBook Air'ın hem genel işlem performansı ciddi oranda artacak hem de daha gelişmiş entegre grafik birimine sahip olacak. İşte tam bu noktada Apple'ın Nvidia Optimus teknolojisine adapte olabileceği ihtimali de akıllara geliyor. MacBook Air için altı çizilen ikinci önemli güncelleme ise Thunderbolt teknolojisine adaptasyon.

Intel öncülüğünde Apple'ın katkılarıyla geliştirilen ve USB 3.0'a göre çok daha yüksek veri transfer hızı vaad eden ve aynı anda görüntüyü de aktarabilen Thunderbolt teknolojisi ilk defa yeni MacBook Pro'larda kullanılmıştı. Bir süredir yeni iMac'lerde de olacağı belirtilen bu teknoloji için Apple'ın tüm ürün gamına yaygınlaştırmayı hedeflediği dolayısıyla MacBook Air'ların da buna dahil edileceği belirtilirken, tüm bu güncellemeler kapsamında yeni MacBook Air'ların Mayıs sonuna doğru lanse edilmesi bekleniyor.

• Macbook Air öyle bir cihaz ki, hiç ihtiyacım yok (qosmio, ipad ve desktop var zaten yetiyo da artıyo bile), Air çok da pahalı ve buna o kadar para da vermek istemem-buna para ayıramam, ama bir tane olsun isterdim, hediye gelse çok sevinirdim.

Fakat aynı segment rakipleri için aynı şeyi söyleyemiyorum... Hediye bi Thinkpad gelse mesela, satmanın yollarını arardım. Bilmiyorum anlatabiliyo muyum?
  • Peki hdiye olarak Samsung Series 9 13,3" gelse ne yapardınız :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotti52

Peki hdiye olarak Samsung Series 9 13,3" gelse ne yapardınız :)

aynı segmentteki cihazları macbook air ile karşılaştırmam bile. karşılaştırmalı olarak kullanırsanız ne dedigimi çok iyi anlarsınız.
  • quote:

Çok iyi para verirlerse satarım. Ama Macbook Air'i satmam hiçbi şekilde.
    Tabiki zeka sınırları çerçevesinde. 10 milyar veren olursa satmam diye bişey yok.
    Ama hediye Samsung gelse piyasa fiyatına satarım, Apple'ı satmam piyasa fiyatına. Anlatabildim mi biraz daha?
    Bu arada Samsung'a da sevinirim. USB memory stick gelse bile sevinir insan nispeten :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cagdas dv6196

quote:

Çok iyi para verirlerse satarım. Ama Macbook Air'i satmam hiçbi şekilde.
    Tabiki zeka sınırları çerçevesinde. 10 milyar veren olursa satmam diye bişey yok.
    Ama hediye Samsung gelse piyasa fiyatına satarım, Apple'ı satmam piyasa fiyatına. Anlatabildim mi biraz daha?
    Bu arada Samsung'a da sevinirim. USB memory stick gelse bile sevinir insan nispeten :)

:)

• Tamda Macbook Air almayı düşünüyordum :S
  • tam da aldık, yolda geliyoken :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: skuyumcu

tam da aldık, yolda geliyoken :(

Yenilerin islemcileri bariz bir sekilde daha iyi olacak ama eskilerin de ekran kartlari bariz bir sekilde daha iyi. Bu acidan bir degerlendirme yaparsaniz, aslinda kaybiniz cok buyuk olmayacak bana kalirsa (eger soylentiler dogruysa)
  • iyi de sandy bridge in mobil versiyonlarının ekran kartı takoz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

iyi de sandy bridge in mobil versiyonlarının ekran kartı takoz.

macbook air de oyun oynamayı düşünmüyosunuz herhalde.

pil ömrüne katkıda bulunacaksa dahili grafik çipi daha bile iyi olur.

intelin dahili grafik çözümü hd filmlerin de altından kalkabiliyo, diğer her türlü kullanım için gayet yeterli zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trulli

quote:

intelin dahili grafik çözümü hd filmlerin de altından kalkabiliyo, diğer her türlü kullanım için gayet yeterli zaten.

macbook prolardaki ekran kartları ne işe yarıyor o zaman?
  • çok ince görünüyor
  • quote:

quote:

quote:

macbook prolardaki ekran kartları ne işe yarıyor o zaman?

kusura bakmayın ama alakayı kuramadım?

macbook air taşınabilirlik özelliği ile öne çıkan ve bu yönde tasarlanan bir ürün. ince, zarif, hafif ve uzun pil ömrüne sahip olmalı. bu amaçla alınan bir notebook dan da üstün yüksek grafik performansı beklemek anlamsız. macbook pro nun ise öyle bir misyonu yok, tam tersi yüksek performans isteyenler için tasarlanmış.

yani macbook air ile pro arasındaki farkı bilmiyosanız zaten hiç tartışmayalım

• quote:

kusura bakmayın ama alakayı kuramadım?

macbook air taşınabilirlik özelliği ile öne çıkan ve bu yönde tasarlanan bir ürün. ince, zarif, hafif ve uzun pil ömrüne sahip olmalı. bu amaçla alınan bir notebook dan da üstün yüksek grafik performansı beklemek anlamsız. macbook pro nun ise öyle bir misyonu yok, tam tersi yüksek performans isteyenler için tasarlanmış.

yani macbook air ile pro arasındaki farkı bilmiyosanız zaten hiç tartışmayalım

Kusura bakmayin ama ben de bu gorusu anlamiyorum. Apple bu urunu satarken "hafif" bir bilgisayar demiyor, her turlu isinizin altindan kalkabilecek komple bir bilgisayar diyor. Su anda Air serisi gercekten de oyle, cok oyun oynayan biri degilim ancak canim istediginde COD4 bile oynayabiliyorum, hem de ayrintili sayilabilecek sekilde. Peki neden hali hazirda cihazin boyle bir gucu varken bu gucten vazgecilsin ki?

Teknoloji her gun gelisiyor - daha dogrusu bize gelistigini soyluyorlar. O zaman Macbook Air gibi bilgisayarlar da sirf internet/muzik gibi islerde degil, her turlu islerde kullanilabilir bicimde tasarlanmali. Pil suresine de gelecek olursak, ekran parlakligi yarimin ustunde; mail, twitter, chromeda 3 sekme, itunes ve adium acik iken 6 saatten fazla gidiyor su anda. Mail, twitter ve Adium surekli acik durmasa, ekran parlakligi da yarimin altina dusse 8 saat bile gidebilir. Yani, demem o ki, su anda pek cok isin altindan kalkabilen bir Air var ama guncellemelerde kalitesiz intel ekran karti kullanilirsa sadece internete gireceklerin kullanacagi bir bilgisayara donusecek (o islemcinin video editing gibi isler icin cok cok buyuk bir performans artisi saglayacagini sanmiyorum acikcasi)

• @trulli
    yani diyorum ki; sanki macbookproyu millet oyun için mi alıyor? Gpu oyundan başka işe yaramıyor mu? yaramıyorsa macbookproda ne işi var? hem biraz oyun da oynansa fena mı olur? tutupta macbook air'e 5650 gpu koyacak halleri yok ama giriş seviye ati, nvidia gpu koyulabilirdi. intelin sadece üst seviye(hepsi değil sadece i5 2600 gibi modeller) masaüstü sandy bridgelerdeki gpu biraz iş görecek düzeyde o da giriş seviyesi kartları ancak yakalıyor. bunun dışında kalan intel gpuların alayı takoz. ekrana görüntü vermekten başka bir işe yaradığı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: matkapmatkap

Kusura bakmayin ama ben de bu gorusu anlamiyorum. Apple bu urunu satarken "hafif" bir bilgisayar demiyor, her turlu isinizin altindan kalkabilecek komple bir bilgisayar diyor. Su anda Air serisi gercekten de oyle, cok oyun oynayan biri degilim ancak canim istediginde COD4 bile oynayabiliyorum, hem de ayrintili sayilabilecek sekilde. Peki neden hali hazirda cihazin boyle bir gucu varken bu gucten vazgecilsin ki?

Teknoloji her gun gelisiyor - daha dogrusu bize gelistigini soyluyorlar. O zaman Macbook Air gibi bilgisayarlar da sirf internet/muzik gibi islerde degil, her turlu islerde kullanilabilir bicimde tasarlanmali. Pil suresine de gelecek olursak, ekran parlakligi yarimin ustunde; mail, twitter, chromeda 3 sekme, itunes ve adium acik iken 6 saatten fazla gidiyor su anda. Mail, twitter ve Adium surekli acik durmasa, ekran parlakligi da yarimin altina dusse 8 saat bile gidebilir. Yani, demem o ki, su anda pek cok isin altindan kalkabilen bir Air var ama guncellemelerde kalitesiz intel ekran karti kullanilirsa sadece internete gireceklerin kullanacagi bir bilgisayara donusecek (o islemcinin video editing gibi isler icin cok cok buyuk bir performans artisi saglayacagini sanmiyorum acikcasi)

valla hocam apple dünyanın en hafif en şık ve en ince notebook u diye bağıra bağıra söylüyo, öyle her işin altından kalkarım iddaları yok ki zaten böyle bir üründe öyle bir durumun olması imkansız. yani siz hem ince hem hafif hem 7-8 saat gibi uzun bir pil ömrü sunan bir notebook yapamazsınız. her türlü işin altından kalkıcak bilgisayar zaten macbook pro adı altında sunuluyo.

şu dediğinize katılıyorum, hali hazırda harici gpu lu bir model varken güncelleme de bundan vazgeçilmesi çok da doğru değil.

ama dediğim gibi konu macbook air olunca öncellik başka konularda olduğu için, eğer pil ömrü ve işlmeci performansı artacaksa harici gpu nun kullanılmaması çok da önemli olmayabilir.bu benim görüşüm tabi.

quote:

@trulli
    yani diyorum ki; sanki macbookproyu millet oyun için mi alıyor? Gpu oyundan başka işe yaramıyor mu? yaramıyorsa macbookproda ne işi var? hem biraz oyun da oynansa fena mı olur? tutupta macbook air'e 5650 gpu koyacak halleri yok ama giriş seviye ati, nvidia gpu koyulabilirdi. intelin sadece üst seviye(hepsi değil sadece i5 2600 gibi modeller) masaüstü sandy bridgelerdeki gpu biraz iş görecek düzeyde o da giriş seviyesi kartları ancak yakalıyor. bunun dışında kalan intel gpuların alayı takoz. ekrana görüntü vermekten başka bir işe yaradığı yok.

evet haklısınız gpu sadece oyun için kullanılmıyo ama yukarıda da belirttiğim gibi özellikle "macbook air" modeli performanstan çok taşınabilir ve şık olması odaklı bir ürün olduğu için gpu nun güçlü olması gerekmiyo.

ha şu konuda haklısınız, şu anki modelde bile harici nvidia gpu var, güncellenmiş modelde niye yok? burda da benim görüşüm cpu yu bayap güçlü bir modelle güncelleyecekleri için maliyeti dengelemek adına bu tip bir yola başvurmuş olabilirler. sonuçta nvida veya ati den alacakları her çip maliyeti arttıracaktır.

tabi daha hiçbirşey belli değil, dediğiniz gibi güzel bir süpriz ile hem sandy brigde hem de harici gpu lu bir modeller çıkabilirler karşımıza.

• satış fiyatını 1000$ da tutmak için yapılmış olabilir dediğin gibi. şimdi hem sandybridge hem harici grafik kullansa fiyat 100-200$ daha artacaktı. Aslında fusion da kullanılabilirdi. 1.6 ghz çift çekirdek işlemci ve ati 6310 gpu var. ikisi beraber sadece 18w güç tüketiyor. ilerde daha güçlü modelleri de çıkacak. macbook airin zaten yarısı pil 10 saati rahat geçerdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 27 Nisan 2011; 14:30:20 >
  • quote:

satış fiyatını 1000$ da tutmak için yapılmış olabilir dediğin gibi. şimdi hem sandybridge hem harici grafik kullansa fiyat 100-200$ daha artacaktı. Aslında fusion da kullanılabilirdi. 1.6 ghz çift çekirdek işlemci ve ati 6310 gpu var. ikisi beraber sadece 18w güç tüketiyor. ilerde daha güçlü modelleri de çıkacak. macbook airin zaten yarısı pil 10 saati rahat geçerdi

zaten bir sonraki güncellemede büyük ihtimal fusion a geçecek apple.

kanımca cpu tarafının daha da güçlenmesini bekliyorlar.

• şu an fusionlu sony vaio kullanıyorum. dediğin gibi işlemci tarafında performansı biraz daha artırmaları gerekiyor. hatta forumda inceleme de yaptım. şu an satılan macbook airden işlemci olarak %40 yavaş ama 6310 ekran kartı 9400m ile hemen hemen aynı. bana yeter diye 15" takoz laptop almadım. pes 2011i orta ayarlarda oynatabiliyor. 32nm ye geçince, 25w civarında bir tüketimi olan bir cpu+gpu yaparsa apple kullanabilir. bir de turbo ile ekran kartı kullanılmadığı durumlarda işlemci hızının artırılması gerekiyor. intele göre cpu alanında daha yavaş ama gpuları çok daha iyi. önümüzdeki yaz daha güçlü modeller çıkacak.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.