Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (76. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.096
Cevap
59
Favori
352.371
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: xantorus

yeni sistem ile beraber her poliçenin yönetim gideri % 2 mi oluyor ? daha yüksek yönetim gideri olan poliçeler için birşey yapmak gereklimi ?
    bir de bu yönetim gideri sadece para yatırdığımız ay mı kesiliyo ? her sene kesilen belli bir yüzde varmı ?

Öncelikle poliçe sigortalar için kullanılır bu sözleşme ygkesintisi %0-%8 aralığında her şirkette farklı tutarlarda yatırdığınız tutara ve plana göre değişir aylık yatırırsanız aylık 3 veya 6 aylık ve senelik yatırırsanız bu dönemlerde ama genellikle yüksek tutarlarda çok düşmektedir ve genelde uygulanmamaktadır..
  • Arkadaşlar yeni konu açtım Bireysel emelilik sistemi ve hesaplarınızla ilgili soruları buraya atın artık burada konu dağıldığı için şikayet geliyor : http://forum.donanimhaber.com/m_69829197/mpage_1/f_/key_//tm.htm#69829197
  • bu ay emekli oluyorum. 51 yaşındayım. BES den çıkyım mı yoksa 56 yaşına kadar bekliyeyim mi. ne kadar avantajım olur. ( BES in başından beri katılıyorum ve yaklaşık 35 bin birikmişim var.) teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: incecik

Yapılacak kesintiler bu ay yasallaşıyor..Mahkeme de verdiği karar ile kalacaktır...

Yine mağdur vatandaş olacaktır..hak etmiyor değil...

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren BES Sistemi baya değişmiş.

Açıkcası bunun gibi mesaj atan adamları almamak lazım sisteme ama anladığım kadarıyla;

örneğin 200TL ile BES' e giren kişinin BES hesabına DEVLET %25 yani 50TL yatırıyor. hesabında 250TL olmuş oluyor.

Ayrıca maaşınızın girdiği vergi dilimine göre (%15, %25..vs) ARTI bir vergi avantajı mevcut.

Kabaca 200TL cebinizden çıkıyor ama 300TL avantaj alıyorsunuz.

ayrıca bankanın vereceği eft-havale-kart ücreti sıfırlaması, ve kredi kartına bağladığınızda vereceği bonus (%10 duydum ama bu kadar olamaz herhalde) cabası

Bu konu baya eskimiş. BES ile ilgili yeni bir konu açsak acaba moderatörler siler mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: TWiST_oF_FaCe

quote:

Yapılacak kesintiler bu ay yasallaşıyor..Mahkeme de verdiği karar ile kalacaktır...

Açıkcası bunun gibi mesaj atan adamları almamak lazım sisteme ama anladığım kadarıyla;

örneğin 200TL ile BES' e giren kişinin BES hesabına DEVLET %25 yani 50TL yatırıyor. hesabında 250TL olmuş oluyor.

Ayrıca maaşınızın girdiği vergi dilimine göre (%15, %25..vs) ARTI bir vergi avantajı mevcut.

ayrıca bankanın vereceği eft-havale-kart ücreti sıfırlaması, ve kredi kartına bağladığınızda vereceği bonus (%10 duydum ama bu kadar olamaz herhalde) cabası

Bu konu baya eskimiş. BES ile ilgili yeni bir konu açsak acaba moderatörler siler mi?

Hocam konu eski ama sizin bilgiler biraz yanlış ve eksik, müsadenizle biraz düzelteceğim..:

Bu yılbaşı itibariyle artık gelir vergisi istisnası kalktı ve yeni sistem %25 devlet katkısı geldi.
    O devlet katkısı ayrı bir hesapta birikiyor ve 3 sene sonunda o hesabın ancak %15ine , 6 sene sonunda %35ine, 10 sene sonunda %60ına hak kazanıyorsunuz. Emekliliğe kadar (10 yıl + 56 yaş şartı) dayanırsanız %100üne hak kazanabileceksiniz.

Devletimiz sağolsun, kaşıkla verir kepçeyle alır sade vatandaştan.

• quote:

Orijinalden alıntı: aakyuz

quote:

quote:

Hocam konu eski ama sizin bilgiler biraz yanlış ve eksik, müsadenizle biraz düzelteceğim..:

Bu yılbaşı itibariyle artık gelir vergisi istisnası kalktı ve yeni sistem %25 devlet katkısı geldi.
    O devlet katkısı ayrı bir hesapta birikiyor ve 3 sene sonunda o hesabın ancak %15ine , 6 sene sonunda %35ine, 10 sene sonunda %60ına hak kazanıyorsunuz. Emekliliğe kadar (10 yıl + 56 yaş şartı) dayanırsanız %100üne hak kazanabileceksiniz.

teşekkürler bilgiler için

vergi avantajının kalkması kötü olmuş. zaten bana çok zıplanası gelmişti, bir tuhaflık vardı. demekki kalkmış :)

açıkcası olaya devletin amacı burada soymakmış gibi yaklaşmak biraz önyargı gibi geliyor. direk cebe para konsa ancak tatmin olur bazı zihniyetler.

neyse.

• quote:

quote:

quote:

ölmezsen 56 yaşına kadar tamamını alabileceksin, bu kadar vatandaşı keriz yerine koyan bir devlet mantığı yoktur. Nasıl bir fayda sağlamadır bu? Zaten paranı yatırdığın fonun zarar etme olasılığı varken, devlete her sene daha fazla vergi verirken bir de devletin bütçesine ekstra destek sağlayacaksın. Ölmezsen kendim için konuşuyorum 26 sene sonra tamam işte şimdi kara geçtik demek olacak. Ne kadar kan emici bir sistem olmuş rezillik yani. 10 sene diye kandırılmadık mı biz şimdi bu 56 yaş çıktı

• 2010 yılında vakıftan BES'e başladık.
    şimdi biriken parayı almam gerekiyor.

750tl ertelemeli giriş aidatı yazmışlar,
    5 sene dolmadığı için
    acaba ayrılırken hepsini geri mi isteyecekler?

gitmeden bilgi edineyim,
    beni kandırmasınlar dedim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laider -- 2 Ocak 2013; 12:05:33 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

teşekkürler bilgiler için

vergi avantajının kalkması kötü olmuş. zaten bana çok zıplanası gelmişti, bir tuhaflık vardı. demekki kalkmış :)

açıkcası olaya devletin amacı burada soymakmış gibi yaklaşmak biraz önyargı gibi geliyor. direk cebe para konsa ancak tatmin olur bazı zihniyetler.

neyse.

Önyargılıyım doğrudur.
    Önyargıdaki devlet katkısı ise bes'deki gibi %25 değil %100+. Örnek mi..:

100 liralık brüt maaşımın her ay ortalama olarak 67 lirası cebime giriyor. Bu 67 lira ile yaptığım harcamadan Akaryakıt tüketim vergisi , kdv , ötv , mtv, iletişim vergisi alıyor bu oranlar da dünyanın en yüksek oranları. Kalan 3-5 kuruşumu enflasyona karşı korumak için mevduata yatırsam %15 stopaj kesiyor.

Devletimiz işsizlik sigortası diye para toplayıp bunu bir fonda toplar ve sadece bunun %10 civarını işsizlik maaşı olarak öder çünkü bunu ödemek için envai şart koymuştur, ödeme tutarının tavanı düşük tutmak, kesintisiz şu kadar zaman ödeme yapmış olmak (son 4 ayda 1 gün bile kesinti olmamalı)
    http://www.alomaliye.com/2012/ozer-demirdizen-issizlik-odenegi.htm

Yakında kıdem tazminatını kaldırıp onu da fona devredecekler (bu sene yetişmedi kısmetse bu sene olur ) , yılda 1 maaş yerine yarım maaş verip onu almak için de envai çeşit şart getirecekler.

Bu arada memur maaşlarının birçok kalemi (görev tazminatı, dil tazminatı vs.) gelir vergisine konu olmadığından aynı brütü alan memurdan çok daha az vergi aldığını, taksiciden,kuyumcudani kısacası noter harici tüm serbest meslek sahiplerinden alamadığı vergiyi , denetim mekanizması kurup vergi kaçıranı yakmak yerine onlarla uğraşmayıp benden daha çok nasıl vergi toplayacağının derdine düşen bir devlet babamız var.
    Bu vergi yükünü azaltıp tasarruf yapabildiğim bir sistemi de yukarıda konuştuğumuz şekilde değiştirince hiç şikayet hakkım olmamalı mı

Bu kadar vergi veriyorum da aldığım hizmet o vergi oranları bizden bile düşük batı medeniyetlerindeki gibi mi ? ne yazık ki birçok medeni ülkeyi gördüm kısa sürelerle de olsa hepsi bizden fersah fersah ilerideler hak hukuk konularında.
    Yeri burası değil tabi ama içimden gelenleri yazmam gerekiyordu belki benim penceremden de bakabilirsiniz diye.
    Sistem düzgünü bozmak üzerine kurulmuş bir sistem , namuslu filmi geliyor aklıma düşündükçe
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: terbüyesüzcanavar

quote:

quote:

quote:

ölmezsen 56 yaşına kadar tamamını alabileceksin, bu kadar vatandaşı keriz yerine koyan bir devlet mantığı yoktur. Nasıl bir fayda sağlamadır bu? Zaten paranı yatırdığın fonun zarar etme olasılığı varken, devlete her sene daha fazla vergi verirken bir de devletin bütçesine ekstra destek sağlayacaksın. Ölmezsen kendim için konuşuyorum 26 sene sonra tamam işte şimdi kara geçtik demek olacak. Ne kadar kan emici bir sistem olmuş rezillik yani. 10 sene diye kandırılmadık mı biz şimdi bu 56 yaş çıktı

Hocam 56 yaş eski sistemde de vardı. 10 yılı bitirince stopaj oranı biraz düşüyordu (56 yaştan sonra stopaj daha da düşüyordu tabi) yani o zaman da emeklilikten önce ayrılmış sayılacaktınız.

• quote:

Burada koptum hocam :)

işin şakası bir yana söylediklerinizin çoğunda haklı olabilirsiniz. tartışılır onlar farklı konudur. uzman değilim. Ama yurtdışı ile lütfen karşılaştırmayın bazı şeyleri.

yurtdışında kesinlikle ve kesinlikle tasarruf yapmanıza izin vermiyorlar. sizi mutlaka o parayı harcamaya yönlendiriyorlar bilginiz olsun. orada vergi daha çok.

neyse asıl konumuza gelelim. Şimdi bu BES bir tuzak mı diyorsunuz? bizi yolma ve soyma aracı mı?

ben tasarruf yapmak istiyorum. düz mantık hesapladım;

400lira ile girsem. 10 yıl sonra net yatırdığım para 48000TL olacak.

devlet katkısı 12000TL olacak ve parayı hemen almak istersem %60' ını verecek yani 7200TL devlet verecek.

Yani NET %15 getiri. Artı paranın 10 yıl boyunca fonda değerlenmesi ile gelecek parayı hiç saymıyorum ki en az %6 civarı NET o olur.

şimdi 10 YIL için bu kadar getiri sağlayacak bir araç var mı?

Sakın borsa demeyin herkes broker değil. risk yüksek

sakın altın demeyin altın zaten zirvede.

sakın döviz demeyin. en azından 2023' e kadar TL kesin olarak değerli kalacak.

göremediğim kaçırdığım noktalar neresi?

Şimdi bu BES bir tuzak mı diyorsunuz? bizi yolma ve soyma aracı mı?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: asewes

quote:

Orijinalden alıntı: ss480

Öncelikle konuyu açan arkadaşa teşekkürler, konunun tamamını takip etmeye çalıştım ama sayfalar ilerledikçe karşıma alakalı alakasız pek çok şey çıktı. bende doğrudan sormak istedim. garanti bireysel emeklilikten çıkış için bana hesap özeti ve ayrılma formu gönderildi. hesap özetinde
    Kesintilerin Detayı: 31.12.2012 itibarıyla
    Giriş aidatı kesintisi : 241,28 TL
    Gelir vergisi kesintisi : 46,24 TL
    şeklinde bir bilgi verilmiş.
    sormak istediğim bu konuda geçen para iadesi beni ilgilendiriyor mu? ilgilendiriyorsa ne kadarlık bir rakam sözkonusu

giriş yılınızı yazmamışsınız giriş aidatı belli bir yıl 5 yıl olabilir tamamlanınca kesilmiyordur 3-4 yıl olduysa bekleyin bir sene daha ödemek istemiyorsanız dondurup seneyi doldurmayı bekleyin ertelenmiş giriş aidatı kesilmesin gelir vergisi dediği getiri üzerinden kesilen tutar o normal diğer toplu tutardan kesinti sizi ilgilendirmiyor eskiden toplu tutardan vergi kesintisi uygulanıp sistemden ayrılanları ilgilendiriyor

çok teşekkürler, çok yardımcı oldunuz

• quote:

quote:

Ama bu devlet ensest seviyor ne yazık ki.

Burada koptum hocam :)

işin şakası bir yana söylediklerinizin çoğunda haklı olabilirsiniz. tartışılır onlar farklı konudur. uzman değilim. Ama yurtdışı ile lütfen karşılaştırmayın bazı şeyleri.

yurtdışında kesinlikle ve kesinlikle tasarruf yapmanıza izin vermiyorlar. sizi mutlaka o parayı harcamaya yönlendiriyorlar bilginiz olsun. orada vergi daha çok.

neyse asıl konumuza gelelim. Şimdi bu BES bir tuzak mı diyorsunuz? bizi yolma ve soyma aracı mı?

ben tasarruf yapmak istiyorum. düz mantık hesapladım;

400lira ile girsem. 10 yıl sonra net yatırdığım para 48000TL olacak.

devlet katkısı 12000TL olacak ve parayı hemen almak istersem %60' ını verecek yani 7200TL devlet verecek.

Yani NET %15 getiri. Artı paranın 10 yıl boyunca fonda değerlenmesi ile gelecek parayı hiç saymıyorum ki en az %6 civarı NET o olur.

şimdi 10 YIL için bu kadar getiri sağlayacak bir araç var mı?

Sakın borsa demeyin herkes broker değil. risk yüksek

sakın altın demeyin altın zaten zirvede.

sakın döviz demeyin. en azından 2023' e kadar TL kesin olarak değerli kalacak.

göremediğim kaçırdığım noktalar neresi?

Şimdi bu BES bir tuzak mı diyorsunuz? bizi yolma ve soyma aracı mı?

Hesabı 10 seneye göre yapmışsınız, o parayı daha önce kullanmak isterseniz, ev - araba alımı vs o zaman işe yaramaz çünkü örneğin ilk 3 senede para lazım oldu hiç devlet katkısı alamazsınız ama mümkünse 56 yaşına kadar unutabileceğiniz bir para varsa mantıklı olabilir. Benim yaşım 35, yaşım 45 olunca çok yüksek olmayan bir miktarı 10 sene ödeyip 56 yaşında da paramı çekmeyi planlıyorum ama o zamana daha sistem çok değişir sanırım.

Yatırım için de başka herhangi bir yatırım fonu ya da anapara korumalı yatırımlar(borsaya ya da dövize endeksli getirinin örneğin %50sini veriyor ama düşerse anapara garanti) daha uygun bence çünkü bes fonları gördüğüm kadarıyla millet nasılsa elimizde denilip iyi yönetilmiyor, fon işletim gideri, yönetim kesintisi falan derken dezavantajlı olabilir, iyi hesap etmek gerek. Son düzenlemeyle yıllık mevduat stopajı da %10a indi bes'te ise bu oran %15. Bir ara yurtdışı mevduatına stopaj yoktu , yabancı bankaların türkiye ayakları da belki size stopajsız mevduat imkanı yaratabilir, araştırmak lazım.

Kanadada bir arkadaşım benle aynı işi yapıp yaklaşık aynı brüt maaşı kazanıyor. Benden daha yüksek net maaş alıyor, mortgage için ödediği faiz bizden çok çok düşük, hayat bizdekiyle aynı pahalılıkta (araba,benzin,et,elektronik vs. çok ucuz, birkaç market ürünü de bizden az pahalı, ev fiyatları bizdekiyle aynı fiyatta gibi), eğitim,sağlık bedava (çocuğu 9 yaşında 4 senedir oradalar, ingilizce fransızca yı çok iyi konuşuyor). Bu arada daha az saat çalışıyor benden onu da söyleyeyim. Amerikada vergi Kanada'dan da düşüktür. Bu mevzu bitmez ama son olarak da bir link paylaşayım turkiye oecd ulkeleri içinde nerede duruyor bir fikir verebilir belki..:

http://www.oecdbetterlifeindex.org/#/11111011111

• BES konusunda yaklaşık 1 aydır araştırma yapıyorum. Garanti emeklilikte karar kıldım. Sebeplerini şöyle sıralıyım:

1. YGK %1 , minimum katkı payı 120 TL
    2. Giriş aidatı yok ama çıkışta yılınıza orantılı olarak düşüyor ( 0-3 yıl arası 733.5 TL / 3–6 yıl arası 489 TL / 6–10 yıl arası 244.5 TL )
    3. Benim faizsiz olarak görebildiğim tek fon Esnek Alternatif EYF nin fon kesintisi yıllık %2,5 ve 2012 yılında kabaca %9,8 gibi bir getirisi olmuş.
    4. Bonus kartım var ve ordan otomatik ödeme talimatı vereceğim dolayısıyla ödeme noktasında sıkıntı yaşamıycam. Ayrıca biriken bonuslarımıda sisteme aktarma şansım var.Zaten yaklaşık 7 yıldır garantiyle çalışıyorum tüm bankacılık işlemlerimi burdan yapıyorum ve şimdiye kadar bi sıkıntı yaşamadım.

Diğer bir alternatif olarak Vakıf emekliliğin VE-10 planı değerlendirilebilir. Minimum katkı payı 62 TL, giriş aidatı yok, ygk %1 ve fon kesintisi %2,74.

Hemen hemen tüm BES şirketlerinin internet sitelerinden bilgi toplamaya çalıştım ve en uygun olanları bunlar.Dediğim gibi ben garantiyi seçeceğim.

Uzun soluklu bir yatırım olacağı için ince eleyip sık dokuyun hemen sisteme dahil olmak yerine tüm detayları araştırın. Gözden kaçan detayları da burdan paylaşırsak birbirimize faydası olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kon3442 -- 2 Ocak 2013; 13:48:43 >

• quote:

Eğer buradaki değerler doğruysa allah belamı versin benim ne diyeyim susarım

rakamları doğru anladıysam;

community bile sıfırmış el insaf....

income %9 ve housing %13 yuhh

education kezâ %14 demiş.

life satisfaction yine %12 altında...
  • şu anda örneğin 8 yıldır sistemde olan birisi 53 yaşında olsun 56 yaşında hem 10 yılını hemde 56 yaşını tammlıyacak ancak devlet katkısını 3 yıl alacak bu kişi parasını 56 yaşında çekmek isterse devlet katkısının tamamını alabilecekmi ? yoksa 3 yıl doldu sadece denip % 15 inimi alacak kişinin sistemde 10 yılı ve yaşı dolduğu halde yeni sistemde sadece 3 yıl geçirmiş olacak
  • quote:

quote:

Eğer buradaki değerler doğruysa allah belamı versin benim ne diyeyim susarım

rakamları doğru anladıysam;

community bile sıfırmış el insaf....

income %9 ve housing %13 yuhh

education kezâ %14 demiş.

life satisfaction yine %12 altında...

Estagfirullah hocam. Oecd'nin resmi sitesinde verilmiş bir link bu, sanırım bir araştırmaya dayanıyordur
    http://www.oecd.org/

Oecd ülkelerindeki vergi oranlarına da resmi sitesinden hızlıca bir göz attım.

http://www.oecd.org/ctp/taxpolicyanalysis/taxburdens2011estimates.htm

Bu sayfadaki Table I.1 ücretteki toplam vergi yükü, Table I.4 se çalışanın ortalama vergi oranı.
    Yalnız bu nasıl ortalama bilemedim ben zira ücretli vergisinde rakamlar %9.8 ile %16.2 arasında görünüyor ama yıllık 50bin brut kazanan biri bile diğer kesintiler(ssk, damga vergisi) haric sadece net %22 gelir vergisi öder. Sanırım ortalama kazanç çok düşük görünüyor olmalı, ücretlerin düşük gösterilmesi ile ilgili bir durum olsa gerek.

Tüm tablo değerleri doğru olsa bile OECD ortalamalarında ücretten vergi verip araba,akaryakıt,telefon görüşmesi,kdv konusunda da genelde onlardan daha çok vergi veriyoruz. Sebebi de "kümesteki kazı yolma" mantığı , bu sistem o kadar kötü ki gerçek gelir giderini gösteren şirket ayakta kalamıyor, kurgu ona göre değil çünkü.
    Vesselam tuz kokmuş durumda.
    Konuyu da saptırdım ama konudışı en azından bugünlük bu kadar

• quote:

şu anda örneğin 8 yıldır sistemde olan birisi 53 yaşında olsun 56 yaşında hem 10 yılını hemde 56 yaşını tammlıyacak ancak devlet katkısını 3 yıl alacak bu kişi parasını 56 yaşında çekmek isterse devlet katkısının tamamını alabilecekmi ? yoksa 3 yıl doldu sadece denip % 15 inimi alacak kişinin sistemde 10 yılı ve yaşı dolduğu halde yeni sistemde sadece 3 yıl geçirmiş olacak

Tahminim hepsini alacağı yönünde ama o hepsi dediğimiz de yeni sistemde geçen 3 yıldır
  • quote:

quote:

şu anda örneğin 8 yıldır sistemde olan birisi 53 yaşında olsun 56 yaşında hem 10 yılını hemde 56 yaşını tammlıyacak ancak devlet katkısını 3 yıl alacak bu kişi parasını 56 yaşında çekmek isterse devlet katkısının tamamını alabilecekmi ? yoksa 3 yıl doldu sadece denip % 15 inimi alacak kişinin sistemde 10 yılı ve yaşı dolduğu halde yeni sistemde sadece 3 yıl geçirmiş olacak

Tahminim hepsini alacağı yönünde ama o hepsi dediğimiz de yeni sistemde geçen 3 yıldır

o zaman emekliliklerine az süre kalanlar 56 yaşını beklemeli yıllık devlet katkısı 10.000 tl yi geçemiyor aralık ayında 40 bin yatırılabilir ocaktada 40 bin devlet 20 bin katkı verir böylece
    şu anda emekliliklerini yıl olarak dolduranların 56 yaşına ise az süre kalanların beklemesi çok mantıklı bu durumda

• quote:

quote:

quote:

o zaman emekliliklerine az süre kalanlar 56 yaşını beklemeli yıllık devlet katkısı 10.000 tl yi geçemiyor aralık ayında 40 bin yatırılabilir ocaktada 40 bin devlet 20 bin katkı verir böylece
    şu anda emekliliklerini yıl olarak dolduranların 56 yaşına ise az süre kalanların beklemesi çok mantıklı bu durumda

Devlet katkısının üst limiti brüt asgari ücretin %25i olmalı. Brüt asgari ücret 800 lira olsa yıllık 9600 yatırıp 2400 devlet katkısı alınır maksimum

• 
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.