- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Sakal Konusu-Sakalın Gürleşmesi İçin...(Hergün Durumu Güncelleyeceğim)
65 Cevap36277 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

4265 Mesaj
26 Mart 2011; 16:16:45 

[font="Trebuchet MS"]Arkadaşlar benim biraz sakalım var fakat çene,favori ve bıyık çevresinde.Yanak Kısmı Pek Gür Değildi.başka bir forumdan öğrendiğim kadarıyla minoxil forte %5 adlı solüsyon sakalların çıkmasında ya da gürleşmesinde çok etkiliymiş.Ben bugün eczaneden 52 tl'ye aldım.Forumda bazen sakal konusu açılıyor.Bu konu ana konu olsun hergün sizi durumdan haberdar edeceğim gelişmeleri etkileri vs.Çünkü artık 21 yaşında insan sakalları aslan yelesi gibi olsun istiyor bir süre sonra.O forumdan bazı Kişilerin ilk ve şimdiki hallerini de ekleyim ben gerçekten şok oldum.Baya baya tüy çıkmayan adamın bildiğin sakalları çıkmış.Şimdi bir yanağıma 5 fıs,diğer yanağıma 5 fıs sıktım.hafif bir yanma ve kaşınma var forumda öğrendiğim kadarıyla herkesde oluyormuş bu ve iyi birşeymiş.Alta da ss leri ekledim gerçekten baya etki ediyor sanırım.
[/font]
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EmR_3153 -- 26 Mart 2011; 16:25:51 >

1483 Mesaj
26 Mart 2011; 16:19:19 

minoxil forte türkiye temsilcisi misin?

141 Mesaj
26 Mart 2011; 16:21:13 

mesajım bulunsun

Arrow / Lost / Prison Break / House M.D / Sherlock / Spartacus

4265 Mesaj
26 Mart 2011; 16:21:14 

quote:

Orijinalden alıntı: flat

minoxil forte türkiye temsilcisi misin?

hayır ya sadece ben de bu dertten muzdariptim,bazı arkadaşların da sıkıntısı forumda gelişmeleri birlikte takip ederiz faydası olur diye düşündüm.öyle birşey olsa ikinci el bölümüne satış ilanı açarım.ben bugün eczaneden 52,31 tl'ye aldım.ayrıca ticaretle uğraşmıyorum öğrenciyim

275 Mesaj
26 Mart 2011; 16:23:49 

Minoxidil çok etkili uzun süreli kullanımlarda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi promise89 -- 26 Mart 2011; 16:26:33 >

3301 Mesaj
26 Mart 2011; 16:25:31 

Kullanmadan önce iyi araştırsaydın ben bi yerde okudum ne kadar doğru bilemiyorum ama ilacı kullanmayı kesince sakallar eskisi gibi çıkmıyormuş..

αηєѕтнєѕια| คՈ૯ς੮Һ૯ςɿค | αɴeѕтнeѕια | ⓐⓝⓔⓢⓣⓗⓔⓢⓘⓐ | ΛИƐSƬĤƐSĪΛ | ąŋεşŧɧεşïą | αɳҽʂƚԋҽʂια

>> - Anesthesia` - <<

4265 Mesaj
26 Mart 2011; 16:26:36 

ben 2-3 ay kullanmayı düşünüyorum bakalım etkisi ne olacak.zaten az çok bir sakalım var ama yanaklar da tüy gibi.jilet de vursam çok yavaş çıkıyor.artık canıma tak etti ya baktım forumda da zarar gören yok milletin öyle bir sakalları çıkmış ki oha dedim resmen.eczaneye de sordum zararı olmaz dedi.sanmıyorum bir yan etkisi olacağını.hafif bir kaşıntı oldu ilk dakikalarda sonra şimdi gayet normal

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EmR_3153 -- 26 Mart 2011; 16:28:44 >

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
3 gün 12 sa. 22 dk. kadarı kaldı.
26 Mart 2011; 16:32:13 

Her gün sakal traşı olmaktan sıkıldım.

3331 Mesaj
26 Mart 2011; 16:32:43 

quote:

Orijinalden alıntı: EmR_3153

ben 2-3 ay kullanmayı düşünüyorum bakalım etkisi ne olacak.zaten az çok bir sakalım var ama yanaklar da tüy gibi.jilet de vursam çok yavaş çıkıyor.artık canıma tak etti ya baktım forumda da zarar gören yok milletin öyle bir sakalları çıkmış ki oha dedim resmen.eczaneye de sordum zararı olmaz dedi.sanmıyorum bir yan etkisi olacağını.hafif bir kaşıntı oldu ilk dakikalarda sonra şimdi gayet normal

Sende işe yararsa bende alırım.

4265 Mesaj
26 Mart 2011; 16:32:44 

quote:

Orijinalden alıntı: darius35

17 yaşındayım çenemde 8-9 tane kıl var sadece . şu an için bi sorun teşkil etmiyor ilerde belki kullanabilirim bu ilacı eğer çıkmazsa şimdiden alsam mı acaba

bence şimdi alma 17 yaşında bende de aynıydı sonradan çene ve bıyıklar baya gürleşti ama yanaklar pek de öyle değil.zaten 20 yaşındayım benim için de pek geç değil.sen de bekle bence 20 yaşına kadar falan.ayrıca lisede çok sorun oluyor ya boşver şimdi
hergün değişim gözlenmez sanırım konuyu haftada bir falan düşerse hortlatırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EmR_3153 -- 26 Mart 2011; 16:35:54 >

4265 Mesaj
26 Mart 2011; 17:09:15 

çıktı sanki biraz

tamam şaka
yanmalar tamamen geçti artık kaşıntı vs kalmadı

1327 Mesaj
26 Mart 2011; 17:16:23 

Benden size tavsiye , eger bu ilaç sakal cıkartıyorsa ve sizde de sakal yoksa , askerden sonra kullanın :) bnm kuzen var 30 yasında , 3 yerinde kıl var , koltuk altı , saç ve etekaltında. diger yerlerindekileri toplasan 20 tane yi gecmez. neyse bu bnm kuzen askerdeyken 1 gün bile traş olmadı ama kuzenimin yattıgı ranzanın üstünde kalan biri varmış , günde 2 kez traş oluyormus. kaç kez tokat yemiş komutandan sakallarını kesmiyormusun diye. o cocukta 1 ilac kullanmıs sonra böyle olmus. bence askerden sonra yapın ne yapacaksanız :P

"La prima squadra della Capitale. Biancocelesti"

1696 Mesaj
26 Mart 2011; 17:19:51 

Bu sakal nasıl bir şeydir ya 8. sınıftan beri tıraş oluyorum. Genetikte varsa var yoksa yok galiba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

175 Mesaj
26 Mart 2011; 17:21:02 

quote:

[font="Trebuchet MS"]Arkadaşlar benim biraz sakalım var fakat çene,favori ve bıyık çevresinde.Yanak Kısmı Pek Gür Değildi.başka bir forumdan öğrendiğim kadarıyla minoxil forte %5 adlı solüsyon sakalların çıkmasında ya da gürleşmesinde çok etkiliymiş.Ben bugün eczaneden 52 tl'ye aldım.Forumda bazen sakal konusu açılıyor.Bu konu ana konu olsun hergün sizi durumdan haberdar edeceğim gelişmeleri etkileri vs.Çünkü artık 21 yaşında insan sakalları aslan yelesi gibi olsun istiyor bir süre sonra.O forumdan bazı Kişilerin ilk ve şimdiki hallerini de ekleyim ben gerçekten şok oldum.Baya baya tüy çıkmayan adamın bildiğin sakalları çıkmış.Şimdi bir yanağıma 5 fıs,diğer yanağıma 5 fıs sıktım.hafif bir yanma ve kaşınma var forumda öğrendiğim kadarıyla herkesde oluyormuş bu ve iyi birşeymiş.Alta da ss leri ekledim gerçekten baya etki ediyor sanırım.
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjknefret -- 26 Mart 2011; 17:22:30 >

4265 Mesaj
26 Mart 2011; 17:23:13 

valla heves ettim artık top sakal gibi gezmek sıktı ne olacaksa olsun

2974 Mesaj
26 Mart 2011; 17:25:59 

224 Mesaj
28 Mart 2011; 8:24:12 

Rezerved

2512 Mesaj
28 Mart 2011; 10:29:12 

2 gün olmuş, var mı bir gelişme?

48 Mesaj
28 Mart 2011; 10:53:44 

Beyler Sakal Dökücü sprey falan varmı bildiğiniz ???

Hergün traş olmaktan bıktım..2 gün tras olmasam suratımın %70 i simsiyah oluyor..

1971-1996 R.I.P
I'm not saying I'm gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.

6797 Mesaj
28 Mart 2011; 11:07:29 

quote:

Orijinalden alıntı: raunk

Her gün sakal traşı olmaktan sıkıldım.

Aynen, ilerde pişman olacağın şeyleri yapma, zamanla kendi kendine gürleşecek zaten.

LG G3

Aynı dili konuşan değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler. (Hz. Mevlana)

4265 Mesaj
28 Mart 2011; 11:18:50 

quote:

Orijinalden alıntı: xXSquaLLXx

2 gün olmuş, var mı bir gelişme?

ilk başta yanmalar oluyor ama geçiyor 15 dk ya.yüzümde hafif tüyler çıktı gibi.psikolojik mi bilmiyorum.
ama 1 ayda etkisi görülüyormuş.

1970 Mesaj
28 Mart 2011; 11:24:32 

Güzel kardeşim bu tarz ilaçlarla sakal çıkaracağım derken vücudunuza, cildinize zarar verirsiniz.

Bu ilaç saç dışında kullanılmaz. Kullanılır diyenler, senin gibi sakal, bıyık gibi problemlerden yakınanları görüp de üzerinizden para kazanmak istiyenlerdir.

Herkesin sakalı çıkacak diye bir kaide yok. Çıkmıyorsa zorlamanın âlemi yok.

Yine de paşa gönlün bilir ancak ben sana kullanmamanı öneririm, gerisi sana kalmış.

Izz ad-Din al-Qassam Brigades

Eylül aniden gelir...

0 Mesaj
28 Mart 2011; 11:29:13 

quote:

[/font]
0

Arkadaşım bende seninle aynı sorunu yaşıyordum.1 buçuk ay önce bu ilacın aynısından aldım.2 hafta kadar kullanabildim.Onuda düzenli olarak kullanamadım bile.Bazı günler kullanmayı unutuyordum felan.Önceden arkadaşlarım benimle dalga geçerlerdi yüzümde bi tane tüy görünce " vaaay kanka sakal yapmışsın " felan diye.Ama şimdi gerçekten gözle görülür bi artış var ve görenler diyoki " olm günde kaç kez jilet vuruyorsun naptın sen böle ne içiyorsun vs " demeye başladılar. gerçekten işe yarıyor ama düzenli kullanmak şart.Benim 1.kutu bitti 2. kutuyu alıcam şimdi

2133 Mesaj
28 Mart 2011; 11:36:12 

yılan yağı 5 lira

5573 Mesaj
28 Mart 2011; 11:43:01 

oğlum sürmeyin böyle abuk subuk şeyler yüzünüze gözünüze akışına bırakın çıkarsa çıkar

0 Mesaj
28 Mart 2011; 11:54:21 

yılan yağı mı o nasıl oluyor hocam ?

593 Mesaj
28 Mart 2011; 12:09:13 

Benim bildiğim bu sakalda genetik.Mesela babamın 20le 23 yaş arası sakallar tamamen çıkmış bazılarında 25 26 herkesin genetik yapısı farklı olduğu için bence acele etmenin bi anlamı yok o çıkıcaksa yolunu bulur zati.

Lockerz Davetiyesi için pm *Bedava xbox360,ps3,psp,wii,ipod touch gibi ürünler kazanabileceğimiz bir sitedir.Bilgi için pm.

522 Mesaj
28 Mart 2011; 12:21:47 

emre cilt hekimi.com'da minoxdil ana konusu var kullananlar felan her gün mesaj atıyolar gelişmeleri orayıda takip et.

bnde senin gibiyim 20 yaş bu dertten müzdaribim.
ama minoxil'den başkasıda yalan bnde alcam kısa zamanda sen kullan sonuçları söyle...resimde çek..

ama bazılarında bırakınca çıkanlar döküldü diyor çıkan kıl nası dökülcek ya

4237 Mesaj
28 Mart 2011; 12:23:01 

lise 3den itibaren kesiyodum ünide karışan olmayınca saldım mı gidiyo kızıl kızıl çıkıyor bide kesesimde gelmiyor ama kaşıntı yapıyor bi süre sonra makinayla alıyorum

Galaxy S2--> Galaxy Note 2 --> iPhone 5s
Apple MacBook Pro Mid 2012 13"
Canon 5D Mark II Canon 70-200 f4L USM - Canon 85mm f1.8 USM - MC Carl Zeiss JENA 135mm f3.5 - MC Revuenon 24mm Macro - Tair 3S 300mm - LowePro Hatchback Aw 22L

500px: http://500px.com/MuhammetTeker
Kşisel Portfoliom www.muhammetteker.com

31 Mesaj
28 Mart 2011; 13:56:46 

Şu sakala takanları askere görürüz. Ben her gün traş oluyorum. Kestikçe çıkıyor arkadaş. Takmayın arkadşlar

311 Mesaj
28 Mart 2011; 14:53:03 

mesajım bulunsun

0 Mesaj
29 Mart 2011; 9:26:22 

quote:

Orijinalden alıntı: cnryldz

yılan yağı 5 lira

Hocam yılan yağını ilk defa sizden duydum.O nasıl oluyor ?

1130 Mesaj
29 Mart 2011; 15:25:33 

@gladyo38 verdiği sitede, dediği bölümdeki konunun son sayfasında

quote:

Herkese tekrardan merhaba!

Görüyorum ki hala da minoksidil adlı üründen ümit bekleyenlerimiz var, arkadaşlar bende sizin gibi kabullenmiyordum döküleceğini ama işte sonuç bu kesinlikle dökülüyor ve üstüne üstün benim var olan bıyıklarımı da götürdü...

Burada bilgi paylaştığım insanlar bana iftiralar attı, "yok bizim sakalımızın çıkmasını istemediği için böyle şeyler yapıyor" gibisinden bu kadar saçma ve çocukça bir düşünce olamaz... Bu forumdaki insanlardan anladım ki sakalı çıkmayanların bazılarının beyninde de eksiklik var.

Yeni başlamak isteyen arkadaşlar veya ilacı almış olanlar kesinlikle kullanmayın bu ilacı, psikolojinizi bozabilir, benimkini ciddi bir şekilde bozdu... Bu mesajı yazma amacım yeni başlayacakların şifayı burada aramamasıdır. İlacınız kesinlikle minoksidil değil.

Şöyle giriş, gelişme ve sonuç resimleri ile de bitireyim son mesajımı... Resimlerde parmak koy tarzı şeyler söylemişsiniz çocukla çocuk olma derler ama sizinle çocuk olacağım. Sorulara yanıt verilmeyecektir.

ÇAKIR

Resimler dh de gözükmüyor. Alttaki linkteki konudan bakabilirsiniz.
http://www.cilthekimi.c...ad.php?t=15319&page=265 konu linki..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4hm3t.# -- 29 Mart 2011; 16:05:41 >

4265 Mesaj
30 Mart 2011; 1:10:02 

adamın gelişim böyle.en son dökülmüş mü yoksa traştan sonrası görüntü mü bilinemez ama ilacı kesmiş.ben bırakmayı düşünmüyorum o forumda 6 ay kullanıp dökülmeyenler de var.ama tamamen bırakmamışlar.yavaş yavaş azaltmışlar.mesela 2 günde 3 günde 2 fıs falan.daha benim bir hafta olmadı ama yanakta çıkmaya başladı benim zaten gürleşirse ben bırakmam zamanla azaltırım ama bırakmam yani 3 ayda 50 tl beni maddi açıdan sarsmaz.inşallah sonuç alırım.
0

0

0

0

2640 Mesaj
30 Mart 2011; 1:11:13 

Haber et bende alacağım he

I was not born in Roma. But, I'M A ROMANO!
UNICO GRANDE AMORE!
FORZA ROMA! ROMA CAMPIONE! FORZA ROMA LA ROMA ALE!
SI VIS PACES PARE BELLUM -GAIUS JULIUS CAESAR-

4265 Mesaj
30 Mart 2011; 1:14:26 

şu an canlanma var yüzümde belirginleşti.ilk kutuda gelişme oluyormuş zaten,2.kutuda yavaşlıyormuş burum.3 ve 4 te tam anlamıyla sakal oluşuyormuş ama sonrası gitgide yavaşlıyormuş.ama kullanmayı bırakınca da sakallar gidiyormuş yani.sonuçta genetik olarak değil ilaçla besleniyor ben bırakmam ilerde ama azaltırım

1130 Mesaj
30 Mart 2011; 19:32:16 

forumda kullanmayı sürdürdüğüm halde dökülme oldu diyen de var.

en son şöyle yazmış bir arkadaş;

"Çakırdaki gelişmeyi gördüğümde minoxa başlamayı düşünmüştüm.Ama dökülme olayı gerçekten psikoloji bozucu.Geçenlerde okuduğum üniversitenin tıp fakültsine gittim.Orada dahiliye bölümünden bir doçente sordum bu sakal olayını.Tamamen genetik diyor arkadaşlar.TAMAMEN GENETİK VE HORMONLARLA ALAKALI...BİZ NE KADAR MİNOX KULLANIRSAK KULLANALIM KÖKLER BESLENMİYOR....25 e kadar sakal çıkmadıysa eğer bu vakitten sonra ümidi kesin.Ektirilen sakallarda kıl kökleri uyarılamazsa onlarda dökülür.Tek yapmamız gereken beklemek...."

4265 Mesaj
2 Nisan 2011; 13:52:07 

quote:

Orijinalden alıntı: 4hm3t.#

forumda kullanmayı sürdürdüğüm halde dökülme oldu diyen de var.

en son şöyle yazmış bir arkadaş;

"Çakırdaki gelişmeyi gördüğümde minoxa başlamayı düşünmüştüm.Ama dökülme olayı gerçekten psikoloji bozucu.Geçenlerde okuduğum üniversitenin tıp fakültsine gittim.Orada dahiliye bölümünden bir doçente sordum bu sakal olayını.Tamamen genetik diyor arkadaşlar.TAMAMEN GENETİK VE HORMONLARLA ALAKALI...BİZ NE KADAR MİNOX KULLANIRSAK KULLANALIM KÖKLER BESLENMİYOR....25 e kadar sakal çıkmadıysa eğer bu vakitten sonra ümidi kesin.Ektirilen sakallarda kıl kökleri uyarılamazsa onlarda dökülür.Tek yapmamız gereken beklemek...."

açıkçası benim yüzümde sakal var gür olarak.çene,bıyık,favoriler bildiğiniz gür sakal.yanaklarda da çıkmaya başlamıştı ama geç çıkıyor işte.gürleşsin diye kullanıyorum.şu an belirgin şekilde yanaklarım dolmaya başladı.zaten yüzünde kıl kökü olmayan birinde köseyse çıksa da dökülür.çakır adlı kişide olduğu gibi.ama benim yüzümde önceden de vardı sadece sıkılaşmasını istiyorum.bir ay içinde ne olacak merak ediyorum.şu an iyileşmeye başladı.

354 Mesaj
4 Nisan 2011; 22:26:16 

hacı durum ne

4265 Mesaj
4 Nisan 2011; 22:29:16 

şu an sabah akşam devam ama daha sakal pek çıkmış değil,ama yanaklarda atmaya başladı 1.kutunun sonunda etkisi belli olmaya başlanır diyor.hadi inş

354 Mesaj
4 Nisan 2011; 22:33:48 

dökülürse ruhsal olarak çökme ama

4265 Mesaj
4 Nisan 2011; 22:37:59 

yalnız ben de köselik yok.dökülenlerin çoğu köse.benim yanaklarımda hafif zaten vardı.zaten çene,bıyık,favori bildiğin gür sakaldı.sadece yanaklar seyrekti.çöküntü olmaz heralde.kendi sakallarımla yetinirim olmadı.inş dökülmez

354 Mesaj
4 Nisan 2011; 22:41:30 

ben ondan önce bi endokrinoloji ye gideyim diyorum dostum tavsiye ederim bence sende bi görün

4265 Mesaj
4 Nisan 2011; 22:44:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Scaletta

ben ondan önce bi endokrinoloji ye gideyim diyorum dostum tavsiye ederim bence sende bi görün

ben de düşünüyorum da.doktor 20 yaşında olanları pek sallamıyormuş.çıkar çıkar bekle diyormuş.

354 Mesaj
4 Nisan 2011; 23:20:53 

quote:

ben de düşünüyorum da.doktor 20 yaşında olanları pek sallamıyormuş.çıkar çıkar bekle diyormuş.

sen gene iyi ben 19 yaşındayım.ama sallıcak arkadaş başka yolu yok

348 Mesaj
7 Nisan 2011; 12:21:44 

vay be mesajım bulunsun bari bende alayım bugün. yararlı konu oldu teşekkürler

4265 Mesaj
7 Nisan 2011; 12:23:59 

şaka maka 12 gün oldu yanaklarımda atmaya başladı valla ilk bir aya gürleşir.3.kutuda sakal tamamen olur galiba.

370 Mesaj
7 Nisan 2011; 12:51:35 

Bir sitede 200 sayfayı geçik konusu vardı. Adamın normal sakalı oldu bırakınca yaavaş yavaş azalmaya başladı. Sonradan kaybolmasını dert etmessen kullan derim.

4265 Mesaj
7 Nisan 2011; 12:55:14 

quote:

Orijinalden alıntı: Jumanji

Bir sitede 200 sayfayı geçik konusu vardı. Adamın normal sakalı oldu bırakınca yaavaş yavaş azalmaya başladı. Sonradan kaybolmasını dert etmessen kullan derim.

bırakmam ki zaten köse de değilim çıkıyordu yüzümde ama geç çıkıyordu

3301 Mesaj
7 Nisan 2011; 12:57:50 

Ben sana başlamadan önce yazdım bak yukarda

Pişman olacaksın sakalların dökülünce

αηєѕтнєѕια| คՈ૯ς੮Һ૯ςɿค | αɴeѕтнeѕια | ⓐⓝⓔⓢⓣⓗⓔⓢⓘⓐ | ΛИƐSƬĤƐSĪΛ | ąŋεşŧɧεşïą | αɳҽʂƚԋҽʂια

>> - Anesthesia` - <<

4265 Mesaj
7 Nisan 2011; 13:02:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Anesthesia`

Ben sana başlamadan önce yazdım bak yukarda

Pişman olacaksın sakalların dökülünce

olan yerlere sürmüyorum zaten.ayrıca dökülmeyenlerde var.zaten reçetede yazıyordu bırakınca dökülmeler olur diye.1-2 yıl tam anlamıyla kullanmak lazımmış.

1970 Mesaj
7 Nisan 2011; 13:44:50 

Bu ilacı ömür boyu mu kullanacaksınız?

Izz ad-Din al-Qassam Brigades

Eylül aniden gelir...

354 Mesaj
12 Nisan 2011; 20:35:27 

durum ne kanka

4265 Mesaj
12 Nisan 2011; 20:51:31 

valla çıkmaya başladı şaka maka ben umutluyum şu an gelişmeler çok iyi ya.yüzümde doğru düzgün yokken.şimdi yüzümü yıkayınca o kıllar kabak gibi gözüküyor.ilk bir ay geçsin.3-4.ayda sakal tamamen oturur galiba.ama baya kaşındırıyor sürünce yarım saat falan

2133 Mesaj
2 Mayıs 2011; 18:14:23 

kanka bi before after yapsan