Şimdi Ara

Intel'deki çipset problemi borsada da etkisini gösterdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
3.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Intel'in Cougar Point kod adlı 6 serisi yonga setlerinde ortaya çıkan SATA sorunu nedeniyle tüm satışların durdurulması ve anakartların toplatılacak olması, borsada da etkisini gösterdi. Yaptığı açıklamayla durumu doğrulayan Intel, ilk çeyrek gelir beklentilerini aşağı çekerek bahsi geçen teknik hatanın 700 milyon dolara mal olacağını duyurmuştu.

İşte bu açıklama 31 Ocak yani dün itibariyle dünya devi teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü NASDAQ Borsası'nda da etkisini hissettirdi. 6 serisi yonga setlerindeki sorunun açıklanmasıyla birlikte Intel hisseleri %3,06 oranında değer kaybederken, rakibi AMD ise kazanan taraf oldu ve hisse değeri ise bir anda %7.08 oranında artış gösterdi.

Sıcağı sıcağına yaşanan bu gelişmenin ardından şirketlerin hisse değerleri için oluşan son tablo ise şu şekilde;

• ya nedense intele kötü birşey olunca sevinesim geliyor:D:D herhalde kullandığım phenom II 965in güçü ve fiyatından olsa gerek 4ever AMD!!!

not: 700milyona mal olmuş hata:D iyi zaten fahiş fiyata sattığı işlemcilerden fazlasıyla haksız para kazanmıştı:D
  • ya aslına bakarsanız işlemci pazarı doydu,bundan sonra performans çok çok birsey vaat etmeyecek işlemcilerde.şu sddler ucuzlasaydı iyi olacaktı,bilgisayarı tek kısıtlayan simdilik bu
  • borsadaki günlük hareketler dar bant aralıklarıdır ve önemli olan geniş banttır.. günlük hareketlerin orta ve uzun vadede belirleyici bir etkisi yoktur..
  • güzel olmuş
  • Buna rağmen p8p67 anakart alıp intel işlemci alıcam...

Korkmuyorum, sata6 hdd kullanıcağım için hirçir sorunla karşılaşmayacağım^^ (Umarım xD)
  • Bu sorun çoklu disk kullanımlarında kendini gösteriyor. Yoksa şimdiye kadar binlerce konu açılırdı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: benxlegend

not: 700milyona mal olmuş hata:D iyi zaten fahiş fiyata sattığı işlemcilerden fazlasıyla haksız para kazanmıştı:D

+1
  • quote:

ya nedense intele kötü birşey olunca sevinesim geliyor:D:D herhalde kullandığım phenom II 965in güçü ve fiyatından olsa gerek 4ever AMD!!!

Merak etme o zararı cebinden ödemeyecek seni söğüşleyerek çıkaracak.İleride çıkacak işlemci fiyatlarını dikkatle izleyiniz.Babasının hayrına toplamadı arızalı ürünleri,1 Milyar dolara yakın bir paradan bahsediyoruz.
  • alma garibin ahını cıkar aheste aheste
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihcanery

ya aslına bakarsanız işlemci pazarı doydu,bundan sonra performans çok çok birsey vaat etmeyecek işlemcilerde.şu sddler ucuzlasaydı iyi olacaktı,bilgisayarı tek kısıtlayan simdilik bu

haklısın. zamanında parayı basıp aldığım q6600 bana hala yetiyor. önümüzdeki 5 sene içinde herkes işlemcidense ssdlerin gelişip ucuzlamasını istiyor. babalar silikon vadisinden sesimizi duyar da yapar bişeyler inş.
  • biryerden alıyorsun biryerde senden çıkıyor fani dünya..
  • arkadaslar yeni revizyonlar cikana kadar bekleyin cünkü; ben su anda i5 2500k ve asrock fatal1ty kullaniyorum ssd`ile ve 4 tane de hdd var.
    sorun gercekten var vebu güne kadar da sorunun kendimde oldugunu zannediyordum (ama söyle hallettiydim sistemi dogal sata3 portuna kurarak)
    ama diger portlarda sorun oluyor mesela mkv-1080p formatli bir film actiginizda(sorunlu portlarda) sistem ve veya filmde beklenmedik donmalar oluyor filmden atiyor,
    veya bu portlardan windowsa program kurmaya kalktiginizda sistem cöküyor ve inanmazsiniz belki ama windowsa format atilmis gibi oluyor.
    ve mecburen yeniden windows kuruyorsunuz??? yapacak bisey yok su anda benim aldigim firma bu cipsetli anakartlarin satisini durdurdu. yeni haberler gelince bilgilendirecegini söylüyor...
    bana sadece beklemek kaliyor aman dikkat arkadaslar yeni revizyon anakartlari yada 68cipsetlerini bekleyin derim ha yok illede ben kuracam derseniz.
    bu chip setinin pci-e terminalinde de sorun oldugu söyleniyor...
    bilginize...
    karalamak icin degil zaten bir intel kullanicisiydim..

ama israilli yahudilerin yaptigi bu kadar olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxps -- 1 Şubat 2011; 21:41:56 >

• Zamanla sorunun SATA3Gb kontrolcüsündede oluşacağı Intel tarafından açıklandı. Bütün 6 serisi anakartlar değiştirilecek.
    Yeni anakart almayın aldırmayın. Düzeltilince alırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: XPerience

quote:

ya nedense intele kötü birşey olunca sevinesim geliyor:D:D herhalde kullandığım phenom II 965in güçü ve fiyatından olsa gerek 4ever AMD!!!

Merak etme o zararı cebinden ödemeyecek seni söğüşleyerek çıkaracak.İleride çıkacak işlemci fiyatlarını dikkatle izleyiniz.Babasının hayrına toplamadı arızalı ürünleri,1 Milyar dolara yakın bir paradan bahsediyoruz.

valla büyük konuşmayayım ama bundn sonra intel yazan t-shirt bile almam amd her zman yoksul babası gibi intel ne çıkarırsa çıkarsın onun karşısına amd f/p bir cpu çıkarır intelcilere yazık olacak

• amd sanki sütten çıkma ak kaşık? nvidia fermi'de gecikince amd'nin ekran kartı fiyatlandırmalarına bir bakın isterseniz. hiç kimse tüketiciyi filan düşünmez. en çok karı nasıl yaparım hepsi onun peşinde. emin olun ellerinde olsa kıçınızdaki donu bile almaya çalışırlar.
  • AMD yoksul babasımı??? intelin teknolojisine ve performansına yetişemediği için f/p çıkarmak zorunda kalıyor amd. Tabi performanslara göre aradaki fiyat farkını vermek ne derece doğru tartışılır. intelin işlemcilerinin biraz fahiş fiyatta olduğunu bende kabul ediyorum. Ancak senin söylediğin kavram başka. murdocklawless'inde dediği gibi nvidia fermileri piyasaya geç sürmek zorunda kalmıştı ve o ara amd'de fırsat bu fırsat deyip milleti söğüşleyebildiği kadar söğüşlemişti. İş ve ticaret dünyasında "fakirin dostu" diye bir kavram yoktur. amd için söylemiyorum ama eğer bir firma rakibinden daha ucuza mal satıyorsa ya rakibinin kalitesinde ürün çıkaramıyordur yada dandik mal satıyordur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: collodin

AMD yoksul babasımı??? intelin teknolojisine ve performansına yetişemediği için f/p çıkarmak zorunda kalıyor amd. Tabi performanslara göre aradaki fiyat farkını vermek ne derece doğru tartışılır. intelin işlemcilerinin biraz fahiş fiyatta olduğunu bende kabul ediyorum. Ancak senin söylediğin kavram başka. murdocklawless'inde dediği gibi nvidia fermileri piyasaya geç sürmek zorunda kalmıştı ve o ara amd'de fırsat bu fırsat deyip milleti söğüşleyebildiği kadar söğüşlemişti. İş ve ticaret dünyasında "fakirin dostu" diye bir kavram yoktur. amd için söylemiyorum ama eğer bir firma rakibinden daha ucuza mal satıyorsa ya rakibinin kalitesinde ürün çıkaramıyordur yada dandik mal satıyordur.

Ya da sürümden kazanıyordur^^

• bize yansıması olur bu işin
  • Intel,ciler bosuna kendinizi avutmayin.Kabul edin artik, Intel kazik bir markadir.Tum Intel,ciler birgün ''Büyüksün AMD'' diyecek.Bu lafimi unutmayin günü geldiginde hatırlarsiniz.

5-10 saniye fark gösteriyor diye Intel,e o kadar para vermenin hicbir anlami yok.Bugün Intel,e ödenen bir islemci parasi ile AMD,den olusan full performanslı bir PC yapilabiliyor.Intel 5-10 saniye önde olacakta ne olacak, sizi Mars,a mi çikaracak?

Ayrica Intel ile ilgili kötü bir haber duydugumda bende mutlu oluyorum.

Bol AMD,li günler arkadaslar.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.