Şimdi Ara

İnsanın kendini ifade şekli / İnsan'ı Anlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
4.779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İnsanın kendini ifade ediş şekilleri...
    Yada insanın kendini ifade edemeyişleri..
    İnsan neden küfür-hakaret, kötü sözler sarf eder?
    İnsan nasıl kendini en iyi şekilde ifade eder?
    Söylediklerimiz düşündüklerimizi ne kadar karşılar?
    ...vs

İnsan doğasını beraber tahlil edip inceleyelim. Bu başlıkta bu soruya yanıt arıyalım.

Not: Konudaki soruya bağlı kalmayıp insan doğasıyla ilgili türlü mülahazalarda bulunabilirsiniz.

Bence insan acizliğinden küfür eder, kötü sözler sarf eder.
    Fikirlerini doğru şekilde deklare edemeyen, ıkına ıkına dışarı çıkartan insan küfür-hakaret gibi yollarla kendini ifade etmeye çabalar, debelenir. İlgi çekmenin bir yoludur ayrıca. Ama özünde acizliği ifade eder.
    Çünkü kendi içinde sahip olduğu fikirlerini dışarıda uygun kelimeler bularak yazamaz. Yazamayınca nihayetinde küfre-hakarete başvurur.

Her insan çok derin düşüncelere sahiptir. Yani ummanlar kadar diyebiliriz buna.

Öyle bir ummanki, okunan her eser bu ummanın tam dibine bir gedik, delik oluşturur.
    Bazı eserlerin şiddeti daha etkilidir ve bu deliği biraz daha açar.
    Ardından bu deliğe bir musluk bağlarız. (Yani dil, hitap, kelam..)
    Bu musluğun debisi nispetinde o ummandaki fikriyatlar, düşünceler dışarı sızar. Bu ummanda bazan helezonlar oluşur bazen meltemler eser...
    Musluğun bereketi, uğuru, hayrı ölçüsünde de yazıp konuşulanlar şekillenir ve akar.

İnsan düşüncesi ile var olur.

"Kardeşim sen düşünceden ibaretsin. Geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünürsün gülistan olursun. Diken düşünürsün dikenlik olursun. "(Mevlana)

Herhalde Fazıl'ında şu mısraları yazarken aklından geçenler bu akış idi:

İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
    Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.
    Su iner yokuşlardan, hep basamak basamak;
    Benimse alın yazım, yokuşlarda susamak.
    Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir;
    Oluklar çift; birinden nur akar; birinden kir.
    Akışta demetlenmiş, büyük, küçük, kâinat;

Şu çıkan buluta bak, bu inen suya inat!

Musluktaki, yani dildeki, yani ifade ediş tarzındaki kolaylık, hitabet; kazanılan ve anlam derinliği ile, düşüncemizi birebir karşılayan sözcükler ile, düşünce ve söz arasında uyumu sağlar.
    Zaten meselenin özüde düşündüklerimizi tam olarak doğru ifadelerle anlatabilme yeteneğinde (yani musluğun debisinde) yatıyor.

İnsan kendisini en uygun biçimde ifade edebildiği zaman Hür insan olur. Hürriyetini o vakit kazanır.

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 3 Temmuz 2012; 2:16:42 >

• quote:

bence insan acizliğinden küfür eder.
    Fikirlerini doğru şekilde deklare edemeyen, ıkına ıkına dışarı çıkartan insan küfür-hakaret gibi yollarla kendini ifade etmeye çabalar, debelenir. İlgi çekmenin bir yoludur ayrıca. Ama özünde acizliği ifade eder.
    Çünkü kendi içinde sahip olduğu fikirlerini dışarıda uygun kelimeler bularak yazamaz. Yazamayınca nihayetinde küfre-hakarete başvurur.

Bu sözlerine katılmıyorum

Bkz : CAN YÜCEL

Ayrıca insanı anlamak zordur dün güzelce konuştuğunuz bir insan ertesi güne farklı bir kişiliğe bürünmüş olabilir.
    Eğer konunuza hitaben yazmak gerekiyorsa ve bu yazacaklarımız ülkemiz insanı için ele almak gerekirse TV'de izlenilen bir çok saçma sapan programlar, sokaklarda recep ivedik özentilerin ağızlarında sakız ettiği bir takım anlamsız küfür dolu sözler ve en önemlisi günün büyük bir çoğunluğunu uyuyarak,pc basında ve tv izleyerek geçiren ergenlerin okul dısında bir faaliyette bulanamayarak insanlarla iletişim kuramamaları

Ve küfür etmek konusuna gelince neye ? ne denli ettiğin önemlidir.
    Can Yücel gibi Ahmet Kaya yada Kaygusuz Abdal gibi ediyorsan küfrü bence o küfür bu kişilerin acizliğinden değilde karşı taraftaki kişinin anlayacağı dilden dolayıdır.

• Başlıktaki yazı da bana göre kendini iyi bir ifade şekli değildir. Kendi içinizdeki acizliklere yeteri kadar eğilmiş olsanız insanın neden küfür ettiğini daha iyi anlarsınız. Öyle acizlikler taşırız ki içimizde, bunun dışavurumu küfürdür. Birilerine hakaret etmeden hiç bir ilerleme kaydedemeyebilirsiniz. En zorlu süreçler bu şekilde atlatılır. Ama burda çoğu insanın yaptığı şey içindeki hakaret ve sert konuşma isteklerini es geçip, aşırı saygılı bir şekilde konuşmaya kastırmaktır. Bu gülünç, bu komik. İçinizde bir cehennem taşıyorsunuz, ama insanlar karşısında sütten çıkmış ak kaşık imajı çiziyorsunuz. Ayrıca sizin hakaret olarak algıladığınız şeyi ben hakaret olarak algılamıyor olabilirim, siz size zarar verdiğimi düşündüğünüz noktada ben sizin hayatınıza en büyük iyiliği yapıyor olabilirim. Ama sonuç ne olur, ben insanlar tarafından dışlanırım ya da ceza yerim, diğerleri ise saygılı gözüken sahte yaşamlarına devam ederler.

• teşekkürler
  • Anlatabilmek için bazen kelimelerin değişmesi gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 3 Temmuz 2012; 2:11:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alikuşcu
    Ben de aynı derde muzdaribim. İçimde fırtınalar bir yandan, uçurumlar bir yandan, teselli arıyorum kelimelerde yetersiz kalıyor derdime. Hayaller kursam belki durulurum diyorum gözlerimi kapatıyorum olmuyor olmuyor olmuyor. Bu belirsizlik karanlığın dermanı olurmu ki diye sonofun mahlukatlarını görmeye çalışıyorum gözlerim kapalı iken, o ışıltılar da sadece bir teselli oluyor.

quote:

Orijinalden alıntı: alpay86
    Günlerdir takip ediyorum bu konuyu. Kaç defa cevapla butonuna bastım ve vazgeçtim bilmiyorum. Seni bu konuya yazan insanlar arasında benden daha iyi anlayabilecek kimse var mı onu da bilmiyorum. Senin derdinin dermanı hangi diyarlarda ben biliyorum ama ne zaman yazacak olsam basiretim bağlanıyor, parmaklarım gidip geliyor tuşlar üzerinde ama anlamlı hiçbirşey yazamıyorum.Sanki bir işaret bekliyor gibiyim, sanki o işaret gelecek ve ben baharda eriyen nehirler gibi tüm kayaları, tüm odunları, tüm işe yaramazları önüme katıp engel tanımaz şekilde yazacağım içimdekileri.Ama birşeyler eksik bende hala biliyorum, belkide bu sebeptir o işareti görmeme engel.

Sen prangalara, zincirlere vurulmuş, düşünce çöllerinde hürriyetini arayan birisin. Ve yalnız değilsin

Hürriyet...

Yaşadıklarımızı hissedebildiğimizde,
    Hissettiklerimizi düşünebildiğimizde,
    Düşündüklerimizi söyleyebildiğimizde,
    Ve söylediklerimizi anlatabildiğimizde...

Hürriyet!

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 3 Temmuz 2012; 2:35:11 >

• insan her şeyi yapabilecek kapasitede bir varlık ama insanoğlu, insanlığını reddetmeyi seçiyor.
    İnsanlar : hayatta kalma, cinsellik,bol miktarda kaynağa sahip lmaktan başka bir şey düşünmüyor, tıpkı bir hayvan gibi.
    İnsanlar kendilerini geliştirmek istemiyor ki,sadece vücudun isteklerini tatmin etmek istiyor.
    İnsan gibi insan olmak isteyen o kadar az ki,
    Şöyle diyeyim, bir milyon insandan bir tanesi mevlana'nın yolundan gitmeye çalışıyor,geri kalanların hepsi napolyonun yolundan gitmeye çalışıyor.
    çok az kişi insan diyor, geri kalanlar para para para diyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

insan her şeyi yapabilecek kapasitede bir varlık ama insanoğlu, insanlığını reddetmeyi seçiyor.
    İnsanlar : hayatta kalma, cinsellik,bol miktarda kaynağa sahip lmaktan başka bir şey düşünmüyor, tıpkı bir hayvan gibi.
    İnsanlar kendilerini geliştirmek istemiyor ki,sadece vücudun isteklerini tatmin etmek istiyor.
    İnsan gibi insan olmak isteyen o kadar az ki,
    Şöyle diyeyim, bir milyon insandan bir tanesi mevlana'nın yolundan gitmeye çalışıyor,geri kalanların hepsi napolyonun yolundan gitmeye çalışıyor.
    çok az kişi insan diyor, geri kalanlar para para para diyor.

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

Anlatabilmek için bazen kelimelerin değişmesi gerekir

İbretlik bu video ile beni çok duygulandırdın El-Cezeri.
    İletişim sorunlarımızın altında yatan esas etken, sanırım birbirimizin kalbine, ruhuna ve hislerine değil de, yalnızca aklına hitap etmemizden kaynaklanıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

İnsanın kendini ifade ediş şekilleri...
    Yada insanın kendini ifade edemeyişleri..
    İnsan neden küfür-hakaret, kötü sözler sarf eder?
    İnsan nasıl kendini en iyi şekilde ifade eder?
    Söylediklerimiz düşündüklerimizi ne kadar karşılar?
    ...vs

İnsan doğasını beraber tahlil edip inceleyelim. Bu başlıkta bu soruya yanıt arıyalım.

Not: Konudaki soruya bağlı kalmayıp insan doğasıyla ilgili türlü mülahazalarda bulunabilirsiniz.

Bence insan acizliğinden küfür eder, kötü sözler sarf eder.

Her insan çok derin düşüncelere sahiptir. Yani ummanlar kadar diyebiliriz buna.

Öyle bir ummanki, okunan her eser bu ummanın tam dibine bir gedik, delik oluşturur.
    Bazı eserlerin şiddeti daha etkilidir ve bu deliği biraz daha açar.
    Ardından bu deliğe bir musluk bağlarız. (Yani dil, hitap, kelam..)
    Bu musluğun debisi nispetinde o ummandaki fikriyatlar, düşünceler dışarı sızar. Bu ummanda bazan helezonlar oluşur bazen meltemler eser...
    Musluğun bereketi, uğuru, hayrı ölçüsünde de yazıp konuşulanlar şekillenir ve akar.

İnsan düşüncesi ile var olur.

"Kardeşim sen düşünceden ibaretsin. Geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünürsün gülistan olursun. Diken düşünürsün dikenlik olursun. "(Mevlana)

Herhalde Fazıl'ında şu mısraları yazarken aklından geçenler bu akış idi:

İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
    Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.
    Su iner yokuşlardan, hep basamak basamak;
    Benimse alın yazım, yokuşlarda susamak.
    Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir;
    Oluklar çift; birinden nur akar; birinden kir.
    Akışta demetlenmiş, büyük, küçük, kâinat;

Şu çıkan buluta bak, bu inen suya inat!

Musluktaki, yani dildeki, yani ifade ediş tarzındaki kolaylık, hitabet; kazanılan ve anlam derinliği ile, düşüncemizi birebir karşılayan sözcükler ile, düşünce ve söz arasında uyumu sağlar.
    Zaten meselenin özüde düşündüklerimizi tam olarak doğru ifadelerle anlatabilme yeteneğinde (yani musluğun debisinde) yatıyor.

İnsan kendisini en uygun biçimde ifade edebildiği zaman Hür insan olur. Hürriyetini o vakit kazanır.

...
    Çok güzel bir yazı var başlıkta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 12 Ağustos 2012; 14:52:55 >

• el cezeri dili kullanma yeteneğine hayranım
    böyle bir birikimim ve yeteneğim olmasını çok isterdim ama insan kendini kolay değiştiremyor
  • Teşekkürler @Ark_Tryk, okuduğun için ben teşekkür ederim.

@Estafurullah Bahtiyar hocam. Aslına bakarsan kendimi ifade etmeye çalışırken bende fazlasıyla debeleniyorum, kendi dünyamda sağa sola vuruyorum kendimi. İnanın burda tasvir yaratmaya çalışmıyorum yada bir metafor değil bu. Burda düşüncelerime karşılık gelen sözcükleri düşünürken yada o sözcükleri bir araya getirmeye çalışırken defalarca kaybolduğum oluyor. Nihayetinde düşündüklerime yakın bir cümleyi bulmam çok nadirdir. Bunu dahi yazarken sanırım bir saç teli daha beyazlattım...

Düşünmek apayarı bir mevzu...
    Söyleyebilmek ise ondan âlâ!

Düşünmenin dili hisssiyat
    Fakat söylemenin dili kelam.
    Bu iki hasmı birbirine dost edende bahtiyar...

• Düşünebilmek için hissetmek,
    Gönül ehli olmak gerekir.
    Söylemeyebilmek için kelam etmek,
    Edebini bilmek gerekir.
    Hissetmenin ise bir dili yok,
    İnsan olmak kâfidir.
    Her insan hissedebilir ama hepsi düşünemez.
    Kimi insan düşünür ama hepsi söyleyemez.
    Bir kaç insan söyler ama kimse anlayamaz.
    ...

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın gerçek manada düşündüklerinize karşılık bulacak bir cümle kuramazsınız.
    Yada hissettiklerinizi ifade edecek bir sözcük bulamazsınız.
    Ancak ona yaklaşabilirsiniz.

Bir insan gönlünü alıp diliyle birleştiremez ama belki ona yaklaştırabilir.
    O naif kırılgan ve zengin gönlü, o uslanmaz arlanmaz fakir olan dile uyduramazsınız ama gönlünüzle dilinizi terbiye edip boyun eğdirebilirsiniz.

Eski bilge ehli gönül, ehli takva insanı derki; Her ilim kelam ile verilmez. Söylemekle ilim verilmez, dinlemekle alim olunmaz. Ancak mürşit ile mürit arasında gönülden gönüle bağlanan bir bağ vardır. Gerçek ilim ancak böyle verilir.

Bu bire bir burada ifade etmeye debelendiğimiz şey ile aynı şey aslında. Bizim sorunumuz düşüncelerimiz ile kelimelere hayat verememek. Biz kendi acizliğimiz ile bir ölü bedene can vermeye kalkışıyoruz aslında. Evet, yapmaya kalkıştığımız iş bunun kadar zor bir iş.

Oysa bir gün teknoloji gelişse ve hiç konuşmaya gerek duymadan sadece düşündüklerimizle hatta o bile yetmez hissettiklerimizle iletişim kurmamıza imkan verilse o zaman gerçekten birbirimizi anlamış olacağız. Ve artık ortak paydalarda buluşmakla yetinmeyip gerçek manada bütünleşeceğiz.

...

Muhabbet ile...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 13 Ağustos 2012; 13:05:44 >

• Zeka seviyesi düşük insanların küfürü çok sık kullanıdığını her türlü kanıtlarım.
  • an gelir küfürden başka bir şey dökülemez ağızdan. tanık olduğunuz ya da bizatihi yaşadığınız bir haksızlık ve yaşanan çaresizlik hissi sonucunda artık o anda küfür edebileceğiniz ne varsa küfredersiniz. sonuç değişmez. ama edersiniz yine de.
  • Küfür etmenin nedeni insanın içinde kopan fırtınayı kelimelerle dışa vurmasıdır.Ha ne kadar başarılı olabilir orası ayrı bir soru.Ben küfür ediyor muyum?Evet ediyorum.Ama sadece öfke,sinir duyguları ağır bastığında.Bazı anlar geliyor içindeki bütün o pisliği,rahatsızlığı kusması gerekiyor,engelleyemiyorsun.
  • Küfür canı yananın,kalbi kırılanın
    Aynı şeyi karşısındakinin de hissetmesini sağlamaya çalışmaktır
    Şartlara göre edebi küfürler edilebilir
  • Bir insan kendisini bir çok farklı dilde anlatabilir hocam.. Buna küfretmek , bağırmak , susmak , gözlerinin bebeklerine bakmak.. Bir insan her türlü bir şeyler anlatabilir kendini ifade edebilir diye düşünüyorum. Bunu anlamak için İNSAN olmak şart tabi ki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • lie to me dizisinde bu soruların hepsinin cevabı var bilimsel içerikli entellektüel bir dizidir kesinlikle tavsiye ederim

• Her insanın düşündüğü konusuna katılmıyorum.Düz olarak ve genelleme yaparak konuşacağım.
    Benim fikrim ağzından doğru düzgün kelime çıkmayan insan,düşünmüyordur da.
    Küfüre gelirsek,küfürü ancak küfürden başka birşey anlamayan insanlara,onların frekansında konuşmak için kullanırız yada aciz,insan olmamızı sağlayan duygularımızın bastırılması ve iç rahatlık sağlanması durumunda kullanırız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.