Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (286. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
12.378
Cevap
199
Favori
1.899.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 284285286287288
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Güneşin.Gözyaşları -- 1 Eylül 2016; 16:16:02 >
  • Yani şu ana kadar baska bir sey cikmadi tahlillerimde tek yaptirmadigim kolonoskopi kaldi.onu da biyopsi sonucumdan snra doktor degerlendircek.
    Yani ibs dendi bana net bisey bulunmadi.ben de biraz takintili bir yapim oldugundan psikolojik yptigima inandim.
    Dediginiz gibidir belki de. 10 gun sonra biyopsi sonucum icin gidicem sizin bu durumdan bahsedicem.
    Tesekkur ederim cevabiniz icin.
    Siz de ishal disnda gaz ve guruldama da oluyor muydu ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • madamecocoz.. kullanıcısına yanıt
    evet tabii, bütün soruları bildiğim halde sınavlardan cıkmama sebep oluyordu guruldamalar. :) zor günlerdi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Güneşin.Gözyaşları

evet tabii, bütün soruları bildiğim halde sınavlardan cıkmama sebep oluyordu guruldamalar. :) zor günlerdi..

Merhaba, benim de sizinle aynı şikayetler ama benim gittiğim drlar hep stres dedi yolladı ne tetkik ne başka bişey. Hatta bi kere karından öyle sesler gelmesini duyuyosan psikiyatrik yardım al deyip bana deliymişim gibi muamele yapıp gülmüştü. Ben de sonra gitmedim dr a. Şimdilerde ise çok kötü değilim. Ağır şeyler yemwdikçe çok şikayetim olmuyo ama toplantı ya da sınava gireceksem o gün kabus gibi. Gurultu olacak diye vucudumla savaşıyorum. Sizin gurultularınız tamamen geçti mi? En ufak bile mi kalmadı ve hangi ilaçları kullandınız bi araştırmak isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fnddd

quote:

Orijinalden alıntı: Güneşin.Gözyaşları

Merhaba, benim de sizinle aynı şikayetler ama benim gittiğim drlar hep stres dedi yolladı ne tetkik ne başka bişey. Hatta bi kere karından öyle sesler gelmesini duyuyosan psikiyatrik yardım al deyip bana deliymişim gibi muamele yapıp gülmüştü. Ben de sonra gitmedim dr a. Şimdilerde ise çok kötü değilim. Ağır şeyler yemwdikçe çok şikayetim olmuyo ama toplantı ya da sınava gireceksem o gün kabus gibi. Gurultu olacak diye vucudumla savaşıyorum. Sizin gurultularınız tamamen geçti mi? En ufak bile mi kalmadı ve hangi ilaçları kullandınız bi araştırmak isterim.

aslında tamamen bitti diyemem guruldamalar , ama yediklerime falan dikkat ettikçe, çok fazla hızlı yemedikçe guruldama şikayetlerinde ciddi azalmalar oluyor..

• arkadaşlar bu hastalıkta bağırsaklara elleyince acıma oluyor mu yani bastırma değil benim ki bastırınca acımıyor elimle böyle okşayınca acıyor ilk önce birden midem bulandı kustum rahatladım ertesi sabah doktora gittim bana mide üşütmüşsün dedi ilaç yazdı kullanmaya başladım 1 hafta sonra ağzımda acı tat oluştu metalik bir tat dilinize kolonya temas eder ya öyle iğrenç bir tat .. doktora gittim doktor bana reflü başlangıcı olabilir dedi mide koruyucu ve g ile başlayan şuruptan verdi içtim faydasını görmedim daha sonra bana helikobakteri ilacı verdi set antibyoik onu içinde midemin orasındaki acı gitti eleyince acımıyor ama taaa en başından beri olan sağ kaburga altımda ki acı gitmedi eskiye göre iyi ama sızlıyor bazen uzun yürürsem nefesimi kesecek dereceye getiricek gibi oluyor. araştırdım safra kesesi varmış devlette ve bir kaç özel yerde ultrasona girdim düzelmedi sağlam dediler . orada onikiparmak bağırsağıda varmış helikobateri için 1 kutu daha mide koruyucu tedavim varmış ben en başından beri safradan şüphe ediyorum safta taşı 2mm den küçük olunca ultrasonda gözükmüyormuş size sorumsa bu rahatsız bağırsak sorunu göbek deliğinin genelinde sağınca acı sertlik tarzı acı yapar mı bazen yok bazende yatarken dönerken bile var bu hafta kan ve idrar testi verip saftadan emin olacağım artık gittiğim yerler psikolojik demeye başladılar birde bana kapsül endoskopi yapan ucuz yollu istanbulda bir hastane önerir misiniz hepimize geçmiş olsun. benim karnımda guruldama yok doktor en son o kadar elleme ile bağırsak acımaz dedi bağırsak çok içerde dedi cildiye olablir dedi yani millet artık beni başından savıyor ne yapmam lazım bir yol gösterin teşekkürler

bu arada gaz için ben dicetel diye ilaç kullanıyorum doktora danışın kullanın derse kullanın bu ilaç safra kanallarına ve bağırsağa mideye etki ediyor kefirle birlikte kullandığınızda gaz çıkarmak sorun olmayacak hatta günde en az 20-30 kere çıkarırsınız danışın alın pskiolojijk mi nedir ben bu ilacı alınca sağ tarafımdaki safranın olduğu yerdeki gerginlik bile gidiyor bu hafta her şey belli olacak bana öneri verir neden böyle olabilir göbek deliğimin sağ üstünde acı var ağzımda metalik bir tat ve düşününce mide bulantısı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugrelll -- 31 Ağustos 2016; 21:29:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Orijinalden alıntı: brknt07

sanırım endoskopi ile alakalı birşey değil ibs . bağırsak flora dengesinin bozulmasından kaynaklı yaşanılanlar .
    öncelikle bağırsak florasını düzene sokmamız lazım diye düşünüyorum

Bu konuda yıllardır cok kez birşey yazıyorum.

İBS olduktan sonra bircogunuz baska bir hastalık icin örnegin diş apsesi veya idrar ylu enfeksiyonu vs antibiyotik kullandınız.
    Ben diş için kullandım.
    Ve farkettimki ibs şikayetlerim ya tamamen yada büyük ölçüde kayboldu.

Bunun antibiyotikten kaynaklandıgını 5 yıl önce farkettim ilk olarak.
    Sonra düşündüm; bir antibiyotik yani sadece bakteri öldüren bir ilaç ibs şikayetlerini tamamen gecirebiliyorsa kullandıgım süre boyunca,o halde benim sorunum yani İBS hastalıgı bakteri sorunudur.

Bu mantık kusursuz şekilde dogrudur cünkü antibiyotiklerin bakteri öldürmekten baska olumlu etkileri yoktur,mesela anti depresan gibi etkileri.

Buradan cıkan sonuc nedir peki,elbette barsak florasındaki bakteri mantar vs dengesindeki sorun.
    Kısacası ibs flora sorunudur diye yıllardır söylememin sebebi bu tesadüftür ve bu teorimi sfs testleri kanıtladı.
    3 arkadasın sonucları elimde ve üçündede sonuc florada ciddi bopzukluk ve gecirgenlik.

Kısacası,ahmak doktorlara kulak asmayın.Anti depresanlar agrı kesici gibi etki yapar yani şikayetleri gölgeler.
    Bununda örnegi oldu 2 kişide.
    1-2 yıl depresan tedavisi ile tüm şikayetleri kayboldu bu iki kişinin.
    Ya sonra ne oldu,tedavi bittikten 1-6 ay sonra ibs daha şiddetli şekilde geri geldi.
    Peki neden gelmiş olabilir şiddeti artarak.
    Bununda cevabı cok basit,anti depresan agrı kesici gibi etki yağparak şikayetleri gölgelerken sizler abur cubur demeden tüketip mevcut bozuk barsak floranızı daha kötü hale getirdiniz.
    anti depresanı kesincede uyuşan barsak sinirleri beyin sinirleri kendine geldiginde asıl vahim tabloyla karsı karsıya kaldınız.

Kısacası; İBS nin mevcut sonucu veya sebebi floradır.Yani florayı düzeltirseniz hersey düzelir.
    Sebebi agır depresyon,fazla antibiyotik vs olabilir,fakat sonuc ve tedavide rol oynayan tek etken kesinkez barsak florasındaki dengedir.

Türkiyenin en büyük doktorlarıda ahmaktır paranızı alır sadece.
    SFS testi,dışkı nakli,en iyi probiyotikler,anti biyotik etkiye sahip ürünler bu işin tedavisindeki tek çözümdür.

Doktorların da dediği gibi ibsnin iki nedeni var ya psikosomatik durum yada halihazırdaki flora bozulması.
    ilk olarak üni 1 de buna yakalandım yaklaşık iki yıl şekerli ve mayalı yediğim herşey dokundu,bide kronik mesane iltihabı sorunumda cabasıydı,
    ama ben arasındaki bağlantıyı bilmiyordum(bağırsak mantarının yol açtığı sorunlardanmış)he bide bişey yesem hemen yüzümde sivilceler çıkıyordu hemde kaşıntılı.
    Herneyse benim de nerdeyse denemediğim şey kalmadı o zamanlar hatta aloa vera jel die lanet bişey içmiştim(4 şişe)tuvaleti düzene sokup geçirsin diye,
    akabinde on kilo verdim tuvaleti düzene soktu ama karın ağrım fln geçmiyordu,bende iyice alışmıştım uyguladığım diyete derken arkadaş gano kahve diye bişey var dedi,
    senin sorunlar bizim abide olmuş ekmek fln yiyemiomuş bunu içmiş bişeyi kalmamış dedi bende iyi getir dedim kullanıyim,arkadaş otuzlu paket diye getirdi içinde 6-7 tane vardı bende kalanı içtim aradan ne kadar süre geçti hatırlamıyorum yavaş yavaş çikolata fln yemeye fln başladım kahveyle ilgili mi uyguladığım diyetlemi bilmiyorum(sarımsak dişi yutuyodum kefir içiodum şekerli mayalı yemiodum bide jelleri içmiştim)yavaş yavaş geçmeye başladı artık daha az karın ağrım oluyodu ve çıkarmasamda oluyodu 1 hafta sonra flnda pizza yediğimi hatırlıyorum heh işte o günden 5 gün öncesine kadar gene iki-iki buçuk yıl boyunca her boku yedim biramı içtim
    sigaramı içtim derken 1 haftadır gene o eski hallerim başladı gibi..
    Ne oldu dersen okul bitti eve geldim zaten okurkende eve geliodum bi kaçgün kalıodum hemen yediklerim sivilce fln yapıodu bu rahatsızlığın tamamiyle geçtiği zaman geldiğimdede yapıodu(manisadan bursaya geliodum manisada okudum),ama ağrı hazımsızlık gaz fln yoktu işte bu son gelişimde temelli döndüm artık havasımı suyumu,
    flora tam şu an mı gene bozuldu,ani bir duygu durumu blokajımı(kendimi hiç stresli fln bulmuyorken)hiç birşey anlayamadan gene bu dertlerle uğraşır buldum kendimi ve evet
    eskiden bu forumu ve özellikle senin yazılarıda okurdum ve farklı bir hesaptan bişeylerde yazmışlığım vardır.
    Şu anki durumum hafif karın ağrısı bol kokulu osuruk yüzümde sivilce ve kaşıntı,devamlı kendimi deniyorum şunu yesem bişey olur mu yada bunu diye dün ve bugün
    tavuk döner yedim çok hafif bir karın çeperimde ağrı oldu ama bugünkü bulgur pilavı şu an bile sıkıntı yaratıyor,ben bu işi çözemedim aga diyete başlıcam gene ama bir yandanda manisaya dönsem kesin bi bokum kalmaz diyorum ve bu işin nedeninide kesinlikle çözemediğimi bi kez daha belirteyim.

• Sıkılıyoruz

• madamecocoz.. gismotal sizde mide ağrısı veya mide yanması yapıyor mu peki.Çünkü ben bir ara debridat kullanmıştım iyiydi ama midemi rahatsız etmişti.Dünden beri bağırsağım da ağrı var.Ne tetikledi bilmiyorum :(
  • Hayir debridatta ayni sorun bende de olmustu.
    Ama gismotalde oyle bir sey kesinlikle yok.
    Debridat laktoz iceriyor o yuzden oldugunu dusunuyorum.
    Ama suan gismotal ishalimi kesmiyor sanirim ciddi enfeksiyon geciriyorum . Ama normal sartlarda gismotal cok etki etti bana debridatla kiyaslamayin bile

• Merhaba arkadaşlar.dünden beri forumu takip ediyorum şikayetlere bakıyorum.bende yaklaşık 1 haftadır karın şişkinliği gerginliği gaz problemi yaşıyorum dışkılama da sorun oluyor tuvalet hissi geliyor ama istediğim gibi rahatliyamiyorum keci pisliği tarzında oluyor ve mukuslu oluyor.bende hiç ağrı ishal yapmiyor ama kabızlık var gaz sorunu var o kadar yüksek bir gaz ki yemek boruma bile basınç yapıp yutkunmada zorluk çekiyorum doktora gittim ultrason ve film istedi bisey yok barsaklarda gaz var ve ibs sin dedi.benzer şikayetleri çeken var mı yardımcı olun arkadaslar ya korkuyorum tedavis falan yok diyorsunuz

• Daha 1 hafta olmuş.
    Bekle bakalim biraz herkeste zaman zaman olabilir boyle sikayetler.
    Uzun donemlere yayilirsa dusunursun.
    Tedavisi yok degil de cok onemsenmeyen bir hastalik illa ki var tedavisi ama denicen hpsini

• İbs olmayabilir mi ? Telaş yapacak birşey yok değil mi çünkü bende hiç ağrı yok tuvalet korkusuda yok gunde bir yada iki defa gidiyorum.biraz nefes darlığına yol açıyor çünkü yemeklerden sonra acaip karnimda guruldamalar gaz oluyor.doktor gismotal ile pronefol ( ismini yanlış yazmış olabilirim) verdi.yrmeklerden 15 dakika önce alıyorum ve çok yararlı oluyor tavsiye edebilirim ikisinin ibsli hastalar için olduğunu söyledi doktor

• madamecocoz.. kullanıcısına yanıt
    Hocam ben geçen sene bahsetmiş olduğunuz Biocard Çölyak testi yaptırdım ve sonuç pozitifti. 1 sene kendimi Çölyak hastası zanettim ancak hertürlü yeme içmeye devam ettim . Çünkü kafamda Endoskopi, Pataloji raporu ve lgA kanda alınan testi yapana kadar kendimi sonkez ödüllendirme isteği vardı. Ama her aklıma geldiğinde çok fazla moralim bozuluyordu. En sonunda cesaretimi toplayıp Endoskopi ve lgA yaptırdım ve çölyak olmadığım IBS olduğum ortaya çıktı. Güvenmeyin o teste kısaca.
  • Arkadaşlar merhaba.Bende 2 senedir geçmeyen ishal ve sürekli yorgun hissetmem nedeni ile endoskopi kan testleri vs yaptırdım.Endiskopide alınan parçalarda duedenum ve midede inflamasyon görüldü yazıyor.Ancak nonspesifik yani bir hastalığa bağlı olmadığı belirtiliyor.Tanıda aktif kronik gastrit yazıyor.Doktor nexium verdi ancak ishalimin sebebinin bundan kaynaklanmadığını ibsden kaynaklandığını söyledi.Benim ishalim tam sulu değil.Cıvık kıvamda kötü kokulu çamur görünümünde yapışkan tarzda.Genelde sebzelerde sindirilmiyor.Özellikle marul sanki hiç sindirilmemiş gibi dışkımda görülüyor.Şişkinlikte oluyor.Acaba sizdeki belirtilere benzermi bu durum?3 aydır iştahım azaldı ve 3 ayda 7 kilo verdim bu da beni endişelendiriyor ama doktor ibs dedi.Sizde de böyle sürekli yorgunluk hali ve kilo kaybetme gibi durumlar oldu mu?Bir de iga değerime bakmamış ancak çölyak olsaydım alınan parçalarda çıkar mıydı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y_a_s -- 2 Eylül 2016; 0:09:02 >

• O halde sabirsizlanmayip biyopsi sonucumu bekleyim ben de ?
    Peki colyak varsa endoskopide cikar mi ki ? Yoksa bu iga testini yapmak sart mi

• y_a_s Y kullanıcısına yanıt
    Kilo verme olayi sanki colyakta oluyor biraz.
    Ibs de kilo veren var mi bilmem.
    Cok fazla tetkik de yaptirmamissniz siz de.
    Bence bir kac doktora daha gorunup farkli tetkiklerde isteyin.
    Ibs olup olmadiginiz kesinlessin
    Her turlu hastaligi elemek lazim bence.
    Kilo verme olayi disinda zaten ibs belirtileri bunlar.ama ibs belirtileri ayni zamanda pek cok hastaligin da belirtileri. O yuzden digerlerini ekarte etmek lazim ki ibs oldugumuza emin olalim.malesef ki doktorlar cok uzerine dsmuyor hasta olan da biz oldugumuza gore pes etmeyip ugrasicaz kesin bi sonuc alana kadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: madamecocoz..

Kilo verme olayi sanki colyakta oluyor biraz.
    Ibs de kilo veren var mi bilmem.
    Cok fazla tetkik de yaptirmamissniz siz de.
    Bence bir kac doktora daha gorunup farkli tetkiklerde isteyin.
    Ibs olup olmadiginiz kesinlessin
    Her turlu hastaligi elemek lazim bence.
    Kilo verme olayi disinda zaten ibs belirtileri bunlar.ama ibs belirtileri ayni zamanda pek cok hastaligin da belirtileri. O yuzden digerlerini ekarte etmek lazim ki ibs oldugumuza emin olalim.malesef ki doktorlar cok uzerine dsmuyor hasta olan da biz oldugumuza gore pes etmeyip ugrasicaz kesin bi sonuc alana kadar.

Hocam nette bir üniversitede yapılan araştırmada çölyakla ilgili şöyle bişey buldum:

Duodenal biyopsi ÇH için altın standart olmakla birlikte patognomonik değildir. Hastalığın tanı kriterleri arasında yer alan ince bağırsaktaki mukozal değişiklikler villus atrofisi, kript hiperplazisi ve intraepitelyal lenfosit artışını içerir. Serolojik testleri pozitif olan hastalarda biyopsi yapılmalıdır. Alınan biyopsi örneklerinin sayısı konusunda net standartlar olmamakla birlikte iki biyopside %90, üç biyopside %95, dört biyopside %100 tanı doğruluğu olduğu bildirilmektedir (18). Bu histolojik bulgular intraepitelyal lenfosit artışı şeklinde olan hafif olgulardan total mukozal atrofi, komplet villus kaybı ve kript hiperplazisi olan ileri evre olgulara kadar değişebilir (19). Histolojik bulgular Marsh-Oberhuber klasifikasyonuna göre tanımlanabilir.

Benim duodenal biyopsimde sadece ödem,yerel iltihabi hücrelerde artış yazıyor.Acaba bakmadılarmı bu atrofiye hiperplaziye falan.Ya da bir sıkıntı olmadığı için mi yazmamışlar:S

• Bu arada gismotal tekrar ise yariyor.
    Sanirim sehir degisikliginden suyundan dolayi bi kotu olmustum.evime geri dondum ve gismotal supperr

• Barsakta gaza sebep olmayan hatta kandidayı öldüren şekerli bir meyve önerisinde bulunacağım. Bu meyve armut. Armut bende diğer tatlı meyveler gibi gaza sebep olmuyor.
    Ayrıca antideprasan önerisi isteyen arkadaşlarada önerim. zyban. bu ilaç sigara bırakmak amacıyla kullanılan bir antidepresan. sigara dopamini artırıyor ve vücut dopamin istediğinde sigara istiyor. Bu ilaçta dopamini artırdığı için sigara isteği azalıyor. Ayrıca dopamin insana canlılık veriyor sabah dinç kalkmanıza yardımcı oluyor. diş gıcırdatıp esnettirmiyor , libidoyu etkilemiyor. Reçete gerekmiyor. en kötü tarafı fiyatı , muz cumhuriyetimizde fityatı 100tl.
  • 
Sayfa: önceki 284285286287288
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.