Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (145. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
12.378
Cevap
199
Favori
1.899.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 143144145146147
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 0je

Psikiyatriste gitmişmiydiniz hocam

Gittim. 4 sene önce ve 1 yıl önce . 4 sene önceki maddi imkandan dolayı bıraktım zaten bir şey olmuyordu. 1yıl öncede marmara araştırmaya gittim pendiktekine doktor stajyermiş hemen bana yeşil receteli ilaç filan vermişti.Okulda sersem gibiydim.Ve hocanın sözüyle orayı da bıraktım.
  • Çeşit çeşit antibiyotik kullanmakla hata yapmışsın fazla antibiyotik bağırsak florasını bozar Bağırsak şikayetleri için Gastroentereloji bölümüne gitceksin İç hastalılarının bir dalı Mantar olayına gelince ben yaptırmadım ama burdakiler kolonoskopide çıkmadığını söylüyorlar onun için Gaita kültürü vermen gerek ama onda bile zor bulunuyor yani sen fazla anitibiyotik kullandığını doktora söylemen gerek o gerekli şeyleri yapması lazım bu arada her doktor aynı olmaz o olmazsa başka doktora gidersin
  • Doktorlara giremedim SSK düşmüş yaşdan dolayı genel sağlık Sigorta'sı yaptırmam gerekiyormuş...Şans olsa kız doğardık sorunları yok onların askerlikmiş,sigortaymış oh be

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 0je kullanıcısına yanıt
    Benimde öyleydi 18 i geçtime pişman olduydum gittim bağlı olduğum bölgenin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına Genel sağlık sigortası için gelir tespiti yaptırdım tamam şimdi muayene oluyorum rahatlıkla@Dr.Mechanic

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Flora41 -- 5 Kasım 2014; 11:55:31 >
  • Arkadaşlar gerçi sizi fazla ilgilendirmiyor ama ben şöyle kendi durumumu anlatayım.Yıllar önce pekçok doktora gittim medical parka gitmiştim internetten ibs yi araştırarak bulmuştum.Uzman gastroenteroloğa sürekli yellenme hastalığının tıbtaki adı irritabl barsak sendromu mu diye sordum evet dedi.Ben o yüzden ibsnin sürekli gaz çıkması hastalığı olduğunu sanıyodum.Okuduğum yazıda tedavisi yok falan yazıyodu herhalde tam hatırlamıyorum.Ben doktora tedavisi yok mu diye sordum yanlış hatırlamıyosam bana şöyle dedi:Bazı hastalarda ömür boyu sürebiliyo.Ben ömür boyu ibs olan hastalardan değilim sanırım.17 yaşında bir problemim yoktu.19 yaşında ise vardı en azından istemdışı gaz çıkması ve makattan ıslaklık gelmesi.Daha önceki sayfalarda resimlerimi de koydum.18 yaşımı ise hatırlamıyorum.Şu an 30 yaşındayım yani 11-12 yıl civarı bendeki sorun ve ibs ile ilgili sorunlar yaşadım ama ibs tamamen geçti.

İstemdışı gaz çıkması ve ıslaklık ise devam ediyor.Peki ibs nasıl geçti diye merak ediyosunuzdur.Ben hiçbirşey yapmadım desem yeridir.Eskiden yemek yiyeyim bir tuvaletim geldi mi hemen acele tuvalete gider 20-25 dakikada zor bitirirdim devam dışkı geliyor hissi olurdu bir keresinde ise beyaz köpüklü acaip bir dışkı olmuştu.Hep ishal olurdum hiç kabız olmadım.Bağırsak guruldaması var hala da var ancak annem 53 yaşında annemde de var genetik.Bunu hapla önemli ölçüde engelleyebiliyorum.Tibetin gençlik pınarı diye egzersizleri yamıştım biri başka bir yerde kardeşinde ibs varmış bu egzersizleri yapmış.Hiçbir şey kalmadı diye yazmıştı.İbslilere önermişti.2-2,5 ay devam etmemizi yazmıştı galiba.Bende o yazıyo görünce o egzersizlere başladım.Birkaç haftadır 3 hareketi yapıyodum.Son2 gün yapmadım sadece 2 hareketi 30 kez yaptım bugün yaparsam günde tibet egzersizlerinin 2sini 30 kez yapıyorum başka da yapmıyorum.Ancak sizler bele soğuk vurunca ishal oluyomuşsunuz bende böyle birşey hiç olmadı.Egzersizlerle bağırsak kaslarımda düzelme olmuş olabilir ama tam bilmiyorum.Eskiden süt ve ürünü bişey tüketsem anında karnım ağrırdı.Şimdi sabah nestle çikolata aroması ve sıcak süt karıştırıp içiyorum hiç ağrı falan olmuyor.Zaten aşağı yukarı 7-8 kez ağrı yaşamışımdır en fazla bu kadar yıla rağmen.Belki de ibs bende kendiliğinden geçti.Bilemiyorum.Hiç ishal olmuyorum.Hiç karnım ağrımıyor.Hiçbir ibs belirtisi yok.Sadece mantı yemiştim üstüne yağı tavada kızartıp dökmüştü annem onu yiyince oluyor ama normal ishal oluyorum ibsdeki gibi heryere sıçramıyor.Bir arkadaş colpermin kullanıyorum ishal yapıyo yazmıştı.İçinde nane yağı var yağ gibi şeyler tüketince ishal yapıyo sanırım.Ancak ben ibs konusunda halimden çok memnunum.İbs ile ilgili neredeyse hiçbir sıkıntım yok desem heralde yanlış olmaz sizlerin durumunuza göre.Ben durumumu bir operatör doktora sormuştum.O da yanıtlamış:

Yazdıkları bana bayağı mantıklı geldi anal kaslardaki gevşeklikten gaz çıkıyor olabilir.Daha önceki sayfalarda yazmıştım namaz kılıyorum eğilince bazen aniden gaz çıkıyor ancak ben çıkarken hissediyorum zorlanıyorum falan yazmıştım ilk foruma geldiğim zamandı galiba.Daha hastalığımı doğru düzgün bilmiyomuşum bile.5 kasımda uludağ üni. tıp fakültesine genel cerrahiye randevu aldım doktorun bazı yazdıklarını söylücem eğer yardımcı olmazlarsa özel hastanenin genel cerrahi bölümüne başvurucam.İnş. ben de sizlerde kurtuluruz sorunlarımızdan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkuaz999 -- 3 Kasım 2014; 21:28:02 >

• turkuaz999 T kullanıcısına yanıt
    Hocam bende o gaz kacirma ve ishal kacirma akuttaki sorundan olabiliyormuş genel cerrahiye gitmistim bana ameliyat demisti ama baska genel cerrahiye gittigimde bana hakaret ederek elimde de( kolonoskopi belgeleride vardi )yollamisti ondan sonrada biraktim gitmeyi

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Mechanic

Hocam bende o gaz kacirma ve ishal kacirma akuttaki sorundan olabiliyormuş genel cerrahiye gitmistim bana ameliyat demisti ama baska genel cerrahiye gittigimde bana hakaret ederek elimde de( kolonoskopi belgeleride vardi )yollamisti ondan sonrada biraktim gitmeyi

Bende ishal kaçırma diye bir durum yok.Sadece istemdışı gaz çıkıyor ben hissetmiyorum ve makattan renksiz su geliyor geçiyor pek çok kez gün içinde.Ben yarın gidicem bakalım ne diyecek.Bence vazgeçmemelisin doktor var doktor var.Vazgeçmek demek hastalıkla yaşamaya devam etmek demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkuaz999 -- 4 Kasım 2014; 21:09:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: turkuaz999

quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Mechanic

Bende ishal kaçırma diye bir durum yok.Sadece istemdışı gaz çıkıyor ben hissetmiyorum ve makattan renksiz su geliyor geçiyor pek çok kez gün içinde.Ben yarın gidicem bakalım ne diyecek.Bence vazgeçmemelisin doktor var doktor var.Vazgeçmek demek hastalıkla yaşamaya devam etmek demektir.

Hocam sigorta yok maddi İmkanlar da az hastaneye gidiyosun bir tahlil en az 50 lira suan mesela emar cekilmem gerek sordum devlette 100 lira filandi ozeldede 200 lira iste para gerek biraz erteleyecem belki unuturum böylelikle

• ben 1 senedir bu hastalıkla uğraştım ve sonunda iyileşme sağladım cook şukur sorunlarınızı mesaj olarak yazarsanız yardımcı olamak adına sizlere gereken neyse yardımcı olurum
  • Benim sigortam var ban yemişsin 1 yıl üzüldüm mechanic.Size geçmiş olsun demekten başka birşey gelmiyor elimden.

Ben bugün 10:50 de randevum vardı.Gittim.Gene sanırım 46-47 sayfalarda paylaştığım gibi resimlerle paylaşıcam.

Evden çıktım metroya giddiyodum.Bidim ve üniversiteye gittim.

...............................Ben asistan acemi falan sanmıştım.Geldim işte yanında yaşlı bir kadın vardı.Şikayetimi anlatmaya başladım sonra yaşlı kadın gitti.Anlatmaya başladım.Aslında benim için çok rezil bir durum kıza resmen motorum bozuk tamir et gibi bişey demiş oluyorum.İstemdışı gaz çıkıyor ben bişey hissetmiyorum makattan yaşlık geliyor dedim.Yukarıdaki doktorun yazdığı cevabı okudum.Çok iyi davrandı 1 küsür ay önce gittiğim gastroenteroloji bölümünde kız hem ..... hemde sinir bozucu konuşuyodu.Paylaşmıştım beni takip eden olursa biliyorum 47. sayfadaydı sanırım.Bu kıza anlatmam rağmen çok iyi davrandı hiç öteki gibi sinir bozucu konuşmadı.Bana mr ve bilmemne manometri önerdi bağırsak guruldaması için debridat mı ne verdi sağlık ocağından reçeteyle yazdırcakmışım.Özel bir doktorun muayahanesinde varmış yukarıdaki doktorun yazdığı anal sfinkter tanüsü ölçümü deden şey sadece istanbul ve ankara da varmış burda üniversitede ve özel hastanelerde yokmuş sadece bursa da 1 yerde varmış oda 500-700 lira tutar dedi doktorun ismini verdi. nerden bulcam ben o parayı ? Bunları yaptır sonra tekrar rendevu al gel dedi.

Bir taraftan seviniyorum bir taraftan da üzülüyorum.11-12 yıldır bu sorun var bende Bursa medical parktaki 40-45 yaşlarındaki uzman gastroenteroloğa gitmiştim.Sanırım internet bende yeniydi yada yeni araştırmaya başlamıştım hastalığımı sürekli gaz çıkması hastalığı diye bir yerde görmüştüm irritabl barsak sendromu diye o doktora sürekli yellenme rahatsızlığının tıbtaki adı ibs mi diye sordum evet dedi.O yüzden forumu buraya ilk geldiğinde ben herkesin benim gibi olduğunu sanmıştım ibs belirtileri vardı ama şimdi geçti.Bendeki sürekli gaz çıkması veyaşlık gelmesinin nedeni bağırsaktaki kaslarının işlevini yerine getirememesi yani ibs değil.Artık sonlara geldiğimi hissediyorum.Yani inş.Bu illetten kurtulmama yakındır.Kurtulunca işe de girebilicem sosyal ortamlara da ama üzüldüğüm nokta yaş 30.Seneye kpps a var ona girsem kazansam bile 31 yaşında olucam ilk atamalarda atansam da zorunlu şark görevi var 2 yıl anlaşılan yaşamaya fazla vaktim kalmayacak :( şu illet yüzünden yıllardır yapayalnızım.Umarım şundan kurtulurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkuaz999 -- 6 Mayıs 2016; 10:59:10 >

• turkuaz999 T kullanıcısına yanıt
    Acip da muayene etti mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: salvatore1709

Acip da muayene etti mi?

Hayır o anal sfinkter tonösü denen şey sadece bursada özel bir klinikte varmış işte.Oraya gitmem gerekiyomuş.Sgk geçmiyor herhalde.12 kasıma gün verdiler mr çektircem 4 saat önce aç gidicem.bilmemne manometri yazdı.Kağıtta duruyor.Bağırsak guruldamasından bahsettim debridat verdi bugün gidip alıcam.o kadar o anal sfinkter için para bulmam lazım da nasıl şu durumda ne ben ne de benim gibi bir insan çalışamaz.Bunları yaptıktan sonra tekrar randevu alıp gidicem.Hocam sizin alanınız neydi?Bu debridat faydalı olur mu sizce?Ne şekilde kullanmalıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkuaz999 -- 6 Kasım 2014; 9:16:31 >
  • quote:

quote:

Acip da muayene etti mi?

Hayır o anal sfinkter tonösü denen şey sadece bursada özel bir klinikte varmış işte.Oraya gitmem gerekiyomuş.Sgk geçmiyor herhalde.12 kasıma gün verdiler mr çektircem 4 saat önce aç gidicem.bilmemne manometri yazdı.Kağıtta duruyor.Bağırsak guruldamasından bahsettim debridat verdi bugün gidip alıcam.o kadar o anal sfinkter için para bulmam lazım da nasıl şu durumda ne ben ne de benim gibi bir insan çalışamaz.Bunları yaptıktan sonra tekrar randevu alıp gidicem.Hocam sizin alanınız neydi?Bu debridat faydalı olur mu sizce?Ne şekilde kullanmalıyım?

Acip da eliyle gozuyle muayene etmedi mi. Cok ilginc.

• Arkadaşlar konuyu uzun zamandır takip ediyorum... Emeği geçen arkadaşlar (özellikle KAPTANELVİS) kendilerini kobay gibi kullanıp tecrübelerini paylaştılar. Onların verdikleri bilgiler bence çok değerli. Benim gibi ibs den daha kötü birşey olduğunu düşünen ve 30 yaşını geçmiş kişilerin hiç korkmadan kolonoskopi yaptırmalarını tavsiye ederim... En garanti tetkikin kolonoskopi olduğunu söylemek isterim. Ultrason, gaitada kan, tomografi, kan tahlili bence boşuna zaman kaybı. Kolonoskopi yaptırdığım doktorum, kötü birşey olduğunu düşünen birçok hastanın kolonoskopiden sonra psikolojik olarak rahatlayıp hastalığı ilaç kullanmadan atlattığını anlattı. Mesela bana ibs bile demedi. Barsak spazmından bahsetti ve ekspaz 40 mg lık barsak hareketi düzenleyici verdi ve bu ilacı hemen kullanma eğer rahatlamazsan o zaman kullanırsın dedi.

Arkadaşlar söylemek istediğim bu durum tamamen psikolojik. Benim son dönemde devamlı sol alt karın ağrısı, gaz, ishal kabız atakları vardı. Tamam dedim kesin kanser var bende yolun sonuna geldim

Neyse dün kolonoskopi yaptırdım. O kadar korktuğum kolonoskopi inanılmaz rahat geçti. Damar yoluyla beyaz bir ilaç veriyolar zaten yarı baygın duruma geçiyosunuz ama konuşulanları duyabiliyosunuz. Biraz bağırsaklarınızın şiştiğini hissediyorsunuz, çünkü hava veriyorlar. Doktor bitmeye yakın barsaklar tertemiz dedi benim üzerimden kamyon kalktı sanki. Bu arada bugün o bahsettiğim 10 gündür süren sol alt karın ağrısından eser kalmadı.
    Bilmem anlatabildim mi... Sağlıcakla kalın...

Not: Kolonoskopiyi gastroenteroloji dal merkezlerinde yaptırın. Gerçekten işinin ehli insanlar çalışıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi safaklarda -- 6 Kasım 2014; 16:12:55 >

• safaklarda kullanıcısına yanıt
    Benim yaş 19 2 yıldır rahatsızlığım var İnşallah sonunu görürüm artık ve yarın sabah 08:00 da kolonoskopi randevum var hayırlısı bakalım
  • İnşallah bişeyin çıkmayacak ve korkularından kurtulacaksın... Durumdan haberdar et...

• quote:

Orijinalden alıntı: Alehandr

Benim yaş 19 2 yıldır rahatsızlığım var İnşallah sonunu görürüm artık ve yarın sabah 08:00 da kolonoskopi randevum var hayırlısı bakalım

Birde kolonoskopi yapacak olan doktora ince bağırsağın son kısmına da mutlaka bakmasını söyle. Crohn gibi iltihabı hastalık genelde o bölgeyi tutuyormuş. En azından için rahat olur.

• quote:

quote:

quote:

Acip da muayene etti mi?

Acip da eliyle gozuyle muayene etmedi mi. Cok ilginc.

Hayır etmedi

• safaklarda kullanıcısına yanıt
    Valla abi kolonoskopi sonucu temiz çıktı görünürde bi sorun yok ama bide biyopsi aldılar oda 18 kasımda çıkcakmış bu kandida mıdır nedir İnşallah o biyopside çıkar ama bu kolonoskopi ne zor işmiş ya bağırsaklara havayı verince patlıycak sandım hiç uyuşturma iğne tarzı bişeyde yapmadılar çok fena ağrı yaptı doktora sürekli hocam çok ağrıyo yeter artık deyip durdum bundan sonra yaptırmam veya o hastanede yaptırmam
  • Geçmiş olsun... Biyopsiyi şikayetine dayanarak tedbir amaçlı almış olabilirler. Barsaklarını temiz gördülerse bişey çıkacağını sanmam... Rahat ol bence hiçbirşeyi kafana takma. Yaşın daha 19... Biz yıllarca iş stresi yaşadıkta ne oldu, kendi kendimize hastalık hastası olduk...

• 
Sayfa: önceki 143144145146147
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.