Telefonun ilk şarzı nasıl olmalı?
42 Cevap19182 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

329 Mesaj
20 Ekim 2005; 0:20:10 

Selamlar..Bugun Turkcell kampanyasından k700i aldım.Fakat sarj konusunda net bir bilgim yok.bana bayinin soyledigi icindeki sarzı bitir ondan sonra 12 saat kadar bagla . Fakat arkadasıma da kendi telefoncusu icindeki sarjı hic ellemeden oldugu gibi sarja tak demis 12 saat kadar.arkadasımın teli su an icin minimum 3-4 gun arası gidiyomus...Yani bi sorun yok.

Sizce boyle mi yapmam gerekir.Yoksa batarya icin daha uygun bi oneriniz var mı?Tesekkur ederim...

Şair olamıyorsan , şiir ol ...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Ekim 2005; 0:33:26 

Telefonun ilk şarjı bence GüZEL olmalı... (böööö)

6186 Mesaj
20 Ekim 2005; 0:36:40 

nasıl kullanmaya başlarsan başla ama şarjı bitmeden ikide bir şarja takma aleti..

baterinin ömrünü kısaltan bir nolu hatadır bu.. yarım boşken hemen doldurulur, zamanla kullanılmayan kısım tamamen ölür, böylece baterinin kullanım süresi kendi kendine azalır

amateurs worry about equipment, professionals worry about time, masters worry about light

14 Mesaj
20 Ekim 2005; 0:39:21 

Ni-Cd bataryaların özelliği değil midir o "bitmeden doldurmayın!" özelliği :) . Bildiğim kadarıyla Li-Ion bataryaların öyle bir sorunu yok.

Ne olursa olsun ilk şarjın 10-14 saat arasında olmasına dikkat edilmelidir.

329 Mesaj
20 Ekim 2005; 0:48:03 

Peki bataryanın icindeki o ilk fabrikasyon sarjı bitirdikten sonra mı ilk sarja takmalıyım?

3448 Mesaj
20 Ekim 2005; 0:50:30 

quote:

Orjinalden alıntı: Mystique

Selamlar..Bugun Turkcell kampanyasından k700i aldım.Fakat sarj konusunda net bir bilgim yok.bana bayinin soyledigi icindeki sarzı bitir ondan sonra 12 saat kadar bagla . Fakat arkadasıma da kendi telefoncusu icindeki sarjı hic ellemeden oldugu gibi sarja tak demis 12 saat kadar.arkadasımın teli su an icin minimum 3-4 gun arası gidiyomus...Yani bi sorun yok.

Sizce boyle mi yapmam gerekir.Yoksa batarya icin daha uygun bi oneriniz var mı?Tesekkur ederim...

hayırlı olsun güle güle eskit
kaç para verdin eski telefon üstüne?_

8 Mesaj
20 Ekim 2005; 0:50:39 

bu zamana kadar aldigim tum tellerde ilk sarjlarini soylendigi gibi yapmama ragmen hicbiri kullanma klavuzlarinda yazili batarya suresinin yarisina bile ulasmadi.bir yerde yanlis yapiyoruz galiba.

679 Mesaj
20 Ekim 2005; 1:07:42 

Telefon kendiliğinden kapanıcak kadar şarjı bitir. Sonra 12-16 saat arası şarj et. Yeniden şrj bitsin yeniden 12-16 saat şarj et. Bataryan bomba gibi olur. Bir de batarya tam bitmeden şarj etmemeye çalış normal zamanlarda da.

İki artı ikinin dört ettiğinden emin olmak için önce ikinin iki, dördün dört ve toplama yapmanın doğru yöntem olduğundan emin olmamız gerek...

329 Mesaj
20 Ekim 2005; 1:09:13 

quote:

Orjinalden alıntı: sergen_baba

hayırlı olsun güle güle eskit
kaç para verdin eski telefon üstüne?_

355 ytl fark istediler.Ben bir kısmını pesin verip kalanını taksitlendirdim...

2494 Mesaj
20 Ekim 2005; 1:15:45 

quote:

bu zamana kadar aldigim tum tellerde ilk sarjlarini soylendigi gibi yapmama ragmen hicbiri kullanma klavuzlarinda yazili batarya suresinin yarisina bile ulasmadi.bir yerde yanlis yapiyoruz galiba.

merak etme onlar üreticinin verdiği ortalama stand by süreleri.kullanıma göre değişir.

ayrıca li-ion pillerde belli bir şarja takma süresine gerek yok.merak etmeyin şimdiye kadar hiç bir sorun çıkmadı.

youtube be clever! or i'll take your mind...!

1441 Mesaj
20 Ekim 2005; 1:19:22 

güle güle eskit

fiyatı iyiymiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi éfulim -- 20 Ekim 2005, 1:20:12 >

''Benim naciz vücudum elbet birgün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır'' Mustafa Kemal Atatürk

Forumda 2004 yılından bu yana !

6186 Mesaj
20 Ekim 2005; 1:21:44 

quote:

Orjinalden alıntı: Xardas555

Ni-Cd bataryaların özelliği değil midir o "bitmeden doldurmayın!" özelliği :) . Bildiğim kadarıyla Li-Ion bataryaların öyle bir sorunu yok.

Ne olursa olsun ilk şarjın 10-14 saat arasında olmasına dikkat edilmelidir.

öyle söyleniyor ancak baterinin "ni-cd" veya "li-ion" olması farketmiyor..
benden söylemesi

amateurs worry about equipment, professionals worry about time, masters worry about light

329 Mesaj
20 Ekim 2005; 1:25:31 

quote:

Orjinalden alıntı: éfulim

güle güle eskit

fiyatı iyiymiş

Teşekkür ederim...

12726 Mesaj
20 Ekim 2005; 5:12:06 

Bunlar fasa fiso, ben ayda bi tel alır satar, yine alırım, hiç öyle 14 saat falan filan yapmam, onlar eskidendi, al teli, istediğin zaman tak çıkar kullan. bir pilin bilmem kac bin kez şarj ömrü var, o zamana kadar sen on kez tel değiştirmiş olursun zaten. Hem pil dediğin kaç kuruşluk şey, kasma kendini rahat ol ve zevkle kullan telini. Bu arada hayırlı olsun, iyi haberlerde kullan inşaallah...

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ

3547 Mesaj
20 Ekim 2005; 8:15:42 

İlk şarjın 4 saat olması yetiyor (K700 için).

"Living On Earth Is Expensive, But It Does Include A Free Trip Around The Sun"

Uzaklaştırılmış
20 Ekim 2005; 8:46:09 

birde K700i lerde telefonu ilk aldığınız 1-2 hafta içinde şarj problemi oluyor yani nasıl derseniz şarj hemen bitiyor bunun sebebi ise bataryanın yeni olması o yüzden yeni alan arkadaşlar dert etmesin ilk 2 haftadan sonra süper bi şarj performansı var telin test edilmiştir

8811 Mesaj
20 Ekim 2005; 12:41:22 

arkadaşlar bu konu önceden konuşulmuştu ve gerçekten 10-15 saat sarj gerekliymiş...

Benden söylemesi...

3718 Mesaj
20 Ekim 2005; 13:18:18 

ya abi yok oyle 16 saat 20 saat.kitapçıkta oyle birşey yazmıyor. 16 saat şarj edipte telefonunuza birşey olursa garanti adına hiç bir şansınız yok aslında. çünküğ kitapçıga uymadınız. nokianın kitapçıklarda ne diyor. telefonunuzu ilk 2-3 defa tam doldurup tam boşaltınki batarya yerine gelsin.

kitapçıkta ne derse o.

ya ilk teller çıktıgında dogrudur belki ama az yenileyin kendinizi. teknoloji degişiyor bu batarya şarj olayını değiştiremedik. aynı amd işlemciler yanıyomuş gibi. hala 5 sene oncede kaldı kafalar neyseki artık atlattık baya o fikri.

8811 Mesaj
20 Ekim 2005; 13:31:38 

quote:

Orjinalden alıntı: IRFUN4EVER

ya abi yok oyle 16 saat 20 saat.kitapçıkta oyle birşey yazmıyor. 16 saat şarj edipte telefonunuza birşey olursa garanti adına hiç bir şansınız yok aslında. çünküğ kitapçıga uymadınız. nokianın kitapçıklarda ne diyor. telefonunuzu ilk 2-3 defa tam doldurup tam boşaltınki batarya yerine gelsin.

kitapçıkta ne derse o.

ya ilk teller çıktıgında dogrudur belki ama az yenileyin kendinizi. teknoloji degişiyor bu batarya şarj olayını değiştiremedik. aynı amd işlemciler yanıyomuş gibi. hala 5 sene oncede kaldı kafalar neyseki artık atlattık baya o fikri.

Abi aslında öyle ama bi kere telsiz telefon almıştık... kutusunda kocaman 24 saat sarj edin yazıyodu....

Telefonu taktım sarja 3-4 saat sonra şarjı kesti... Ama 24 saat yazıyodu...

3718 Mesaj
20 Ekim 2005; 13:36:08 

ok abi öyle kitapçıkta ne diyorsa o kendi kafamıza iş yapmayalim. nokianınkinde bataryanızı ilk kullanmaya başladığınızda 2-3 defa tam boşaltıp tam doldurun diyordu.

8811 Mesaj
20 Ekim 2005; 13:39:57 

quote:

Orjinalden alıntı: IRFUN4EVER

ok abi öyle kitapçıkta ne diyorsa o kendi kafamıza iş yapmayalim. nokianınkinde bataryanızı ilk kullanmaya başladığınızda 2-3 defa tam boşaltıp tam doldurun diyordu.

Ben de 6630'da çok düşündüm çıkarsam mı şarj'dan diye...

Sonra dayanamadım çıkardm 5 saat sonra... şimdi 2 gün gidiyo walla...

799 Mesaj
20 Ekim 2005; 15:52:55 

TELEFONU ÖNCE TAMAMEN ŞARJI BİTİCEK. SONRA ŞARJA TAKICAKSIN TELEFON KAPALIYKEN 10-12 SAAT ŞARJDA KALMASI GEREKİYOR İLK ŞARDA-ZATEN ŞARJ ALETİNE DOKUNUNCA SOĞUKLUĞUNDAN ANLARSIN ŞARJI KESİP KESMEDİĞİNİ . DAHA SONRA Kİ ŞARLARINDA DİKKAT ETMEN GEREKENLER
- MÜMKÜN OLDUĞU KADAR TELEFONU KAPALI ŞARJ ETMEN
- BATARYA DOLU UYARISI VERDİKTEN SONRA ŞARJI KESMEN GEREKİYOR
- TAM BOŞALMADAN ŞARJ ETMEN O KULLANIMDA ŞARJIN DİĞER ZAMANLARA GÖRE AZ GİTMESİNİ SAĞLAR.
- BİRDE BATERY LİFE ALIRSAN TELEFON BATARYA BOŞ GÖSTERİRKEN 7-8 SAAT DAHA TELEFON AÇIK KALIR.

GÜLE GÜLE KULLAN

187 Mesaj
20 Ekim 2005; 16:54:30 

quote:

Orjinalden alıntı: mclarensx1

TELEFONU ÖNCE TAMAMEN ŞARJI BİTİCEK. SONRA ŞARJA TAKICAKSIN TELEFON KAPALIYKEN 10-12 SAAT ŞARJDA KALMASI GEREKİYOR İLK ŞARDA-ZATEN ŞARJ ALETİNE DOKUNUNCA SOĞUKLUĞUNDAN ANLARSIN ŞARJI KESİP KESMEDİĞİNİ . DAHA SONRA Kİ ŞARLARINDA DİKKAT ETMEN GEREKENLER
- TAM BOŞALMADAN ŞARJ ETMEN O KULLANIMDA ŞARJIN DİĞER ZAMANLARA GÖRE AZ GİTMESİNİ SAĞLAR.
- BİRDE BATERY LİFE ALIRSAN TELEFON BATARYA BOŞ GÖSTERİRKEN 7-8 SAAT DAHA TELEFON AÇIK KALIR.

GÜLE GÜLE KULLAN

Battery life ne yaaa

Eski Nick:hmmt

Uzaklaştırılmış
20 Ekim 2005; 17:10:43 

quote:

Orjinalden alıntı: HMMT

Battery life ne yaaa

batery life aynı şey gibi araçlara uzun ömürlü yağ koyarlar ya araçta yağ kalmasa bile araç 50-100 km daha gider buda bunun gibi bişey olsa gerek

3086 Mesaj
20 Ekim 2005; 17:20:39 

heralde batery low demek istedi

799 Mesaj
20 Ekim 2005; 17:40:21 

quote:

Orjinalden alıntı: riza_fb

heralde batery low demek istedi

BATARYANIN ÜZERİNE YAPIŞTIRILAN BİR TÜR BANT. BATARYANIN SÜRESİNİ %30 A KADAR UZATIYOR.

329 Mesaj
20 Ekim 2005; 23:11:27 

Yorumlar icin tesekkurler.Kitapcıgına bende baktım 4 saat sarj edin yazıyor fakat bana telefoncunun dedigi de 10-12 saat takmam gerektigiydi.Su an itibarıyla 1 kademe azaldı sarj gostergesi.13:30 gibi cıkardım sarjdan.Butun gun ekran guc tasarrufu modunda kullandım... Bi zararı var mı bilmiyorum...

Yalnız benim dikkatimi ceken sim kartımı takarken gordum ki benim bataryanın uzerinde Lityum Polymer yazıyo.. Lityum-ion fln degil.Bugun SE T630 ve k500i kullanan 2 arkadasımın bataryasına baktım onlarınkinde de aynı yazıyo.Normalde boyle mi yazması gerekiyo?Farklı yazan var mı?birde surumunun R2AY004 oldugunu gordum.Bu eski surum muydu?Yukseltmem gerekli mi?Tum cevaplarınız icin tesekkur ederim...

4211 Mesaj
21 Ekim 2005; 0:20:23 

quote:

Yorumlar icin tesekkurler.Kitapcıgına bende baktım 4 saat sarj edin yazıyor fakat bana telefoncunun dedigi de 10-12 saat takmam gerektigiydi.Su an itibarıyla 1 kademe azaldı sarj gostergesi.13:30 gibi cıkardım sarjdan.Butun gun ekran guc tasarrufu modunda kullandım... Bi zararı var mı bilmiyorum...

Yalnız benim dikkatimi ceken sim kartımı takarken gordum ki benim bataryanın uzerinde Lityum Polymer yazıyo.. Lityum-ion fln degil.Bugun SE T630 ve k500i kullanan 2 arkadasımın bataryasına baktım onlarınkinde de aynı yazıyo.Normalde boyle mi yazması gerekiyo?Farklı yazan var mı?birde surumunun R2AY004 oldugunu gordum.Bu eski surum muydu?Yukseltmem gerekli mi?Tum cevaplarınız icin tesekkur ederim...

Hayırlı olsun dostum.R2AY004 sürümü en güncel olandır.

CluB C-MaX // C-MAX TDCi GHIA 2006 AYTOZU GRI \\
// Sony Xperia SP \\

329 Mesaj
21 Ekim 2005; 0:28:49 

quote:

Orjinalden alıntı: yuemrek

Hayırlı olsun dostum.R2AY004 sürümü en güncel olandır.

Tesekkur ederim yuemrek

Peki su Battery Life denen seyi nerden alabiliriz?Ne kadara mal olur ve de gercekten işe yarıyor mu?

Uzaklaştırılmış
21 Ekim 2005; 9:01:24 

quote:

Benimde aynı telefonum var. İlk şarj süresini gerizekalı bir çok satıcı bile bu işi yapmasına rağmen bilmiyorlar. İlk şarj süresinin uzun olması zararlı değildir. Onun işin bu süre 16 saat. Ben iki defa aldım bu telefonu. İlkinde bu kurala uymuştum ve şarjım 3 gün gidiyordu. İkincisinde uymadım 2 gün gidiyor. Nedenini tam olarak buna bağlayamıyorum da. Ama tavsiyem uzun süre şarj et.

799 Mesaj
21 Ekim 2005; 10:03:30 

quote:

Tesekkur ederim yuemrek

Peki su Battery Life denen seyi nerden alabiliriz?Ne kadara mal olur ve de gercekten işe yarıyor mu?

hepsiburdada falan olması lazım ben merterden almıştım. 1,5 gün gidiyordu şimdi 2 gün gidiyor. normalde şarj bittikten sonra telefonu tekrar tekrar açabiliyorsun ya bunda öyle olmuyor.batarya boşken pil 7-8 saat daha telefon kapanmadan gidiyor uyarı verip kapandıktan sonra açılmıyor. sanırım mantığı bu pili sonuna kadar bitirip standbay süresini uzatmak. ben aldığımda 10 eur + kdv ydi hatırladığım kadarıyla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mclarensx1 -- 22 Ekim 2005, 10:05:13 >

1442 Mesaj
21 Ekim 2005; 14:44:21 

quote:

Orjinalden alıntı: mclarensx1

GÜLE GÜLE KULLAN

arkadas hepsını soylemıs..

hayırlı olsun bu arada..

www.kardesinisec.com

Aşk Bir Uçurumdan Düşmek Gibidir,O Yüzden Sevgiliye Yar Denilir
Bir Damla Gözyaşımın Hakkı Ödenmez,Öldürmeyen Her Acı Beni Diriltir .

607 Mesaj
21 Ekim 2005; 15:13:04 

telefonun ilk şarjı maxsimum 16 saat ok dostum

local://upfiles/97213/82073BD065BF4B749B2FD7AE11995B49.jpg

Ekteki dosya (1)

Bıraksan Ağaç Gölge Yapacaktı, Şimdi Tarifi İmkansız Meyveler Verdi.

676 Mesaj
21 Ekim 2005; 16:19:39 

quote:

Orjinalden alıntı: KLEBERSON_1903

telefonun ilk şarjı maxsimum 16 saat ok dostum

local://upfiles/97213/82073BD065BF4B749B2FD7AE11995B49.jpg

peki tel kapalımı olucak açıkmı? içindeki şarjı bitiricezmi?prizin topraklı olması şartmı? benim 12 saatlik sürem var kalan 4 saati 1er saat parçalarda ek yapsam olurmu? bizi aydınlat lütfen.

24 Mesaj
21 Ekim 2005; 18:12:40 

şarjını bitirip takmalısın bence

KALBİM RAPİM NEFRETİM CEZAM

110 Mesaj
21 Ekim 2005; 19:19:48 

hayırlı olsun da . şarjını tamamen doldurmalısın bencede

616 Mesaj
21 Ekim 2005; 19:51:27 

quote:

Orjinalden alıntı: selo078

peki tel kapalımı olucak açıkmı? içindeki şarjı bitiricezmi? prizin topraklı olması şartmı? benim 12 saatlik sürem var kalan 4 saati 1er saat parçalarda ek yapsam olurmu? bizi aydınlat lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gezer.net -- 21 Ekim 2005, 20:26:19 >

6374 Mesaj
21 Ekim 2005; 19:54:40 

şarjı doldu mu çıkar zaten elektriği keser adaptör boşuna 16-17 saat beklemene gerek yok, en büyük geyiklerdendir, ünide kimya dersi alan herkes bilir

4-5 defa tam boşalsın ve tam şarj edilsin pil...

104 Mesaj
15 Şubat 2006; 23:56:29 

cep tel pilleri hakkında çok bir bilgim yok ama
1-bence türk milleti olarak batıl inançlara biraz fazla inanıyoruz o sebepten dolayı bile uzun şarj içimizi rahatlatır
2-laptop pillerinde yeni teknoloji olarak akıllı pil diye birşey kullanıyorlar sanırım ; mesala pil boşalmadan şarj etmek pek hayırlı deil mesala; örnek olarak piliniz yüzde 20 dolu durumdayken şarja taktıınızda 1 saate 100 de 100 oluyor gibi gözüküyor ama şarjdan cıkardıınızda 80 oldugunu görüyosunuz genelde!Pil hafızası diye bişe warmış sanırım,ne olduğunu bilmiyorum ama varmış işte!Bu yüzden ilk şarjda normal süresinden daha uzun bir süre şarjda kalması söyleniyo;

Ben yıllardır olayı şöle açıklayabiliyorum kafamda : Hani insan çok fazla yemek yerse midesinin kapasitesi artar,midesi büyüdü derler,sonra normalden daha fazla yemek yiyebilmeye başlaryaa,işte herhalde bu pillerde ilk şarjda ne yerse öle gidiyoo,elektronları sıkış sıkış sokuyoz içeri işte :PP

Tekrar söylüyorum bu konuda çok bi bilgim yok sadece yorum yapıyorum :)

Uzaklaştırılmış
16 Şubat 2006; 13:07:24 

bahsettigin durum, 3310,A1018 vs. eski telefonlarin kullandigi polimer pillere özgü bir durum, li-on larin temel özelligi doluluk oranina bakmaksizin, pil ömrüne zarar vermeden dolum yapmasidir. Insanlarin kafasini bulandirma böyle biseyler bilirmis gibi konusarak...

quote:

Orjinalden alıntı: antique

nasıl kullanmaya başlarsan başla ama şarjı bitmeden ikide bir şarja takma aleti..

baterinin ömrünü kısaltan bir nolu hatadır bu.. yarım boşken hemen doldurulur, zamanla kullanılmayan kısım tamamen ölür, böylece baterinin kullanım süresi kendi kendine azalır

2181 Mesaj
12 Eylül 2007; 0:31:53 

tam bir şehir efsanesi 2 3 yıl önce tartışılıyormuş hala 15 16 saat şarj edin diyenler çıkıyor

129 Mesaj
12 Eylül 2007; 3:30:18 

Yanlış bi durum mu bu?
ben yeni aldım yine şarj ettim 16 saat falan

SiciLyaLı,

18577 Mesaj
12 Eylül 2007; 13:52:50 

Uzun süre önce dizüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında ''Nikel Kadmiyum'' piller kullanılıyordu. Telefonu ilk aldığımızda pili en azından 9-16 saat arası şarj etmek ve pil tam olarak boşalmadan şarj işlemini gerçekleştirmemek zorundaydık. Eğer pili uzun şarj etmezsek ya da telefonun şarjı bitmeden pili şarj edersek ''bellek etkisi'' denen bir olay gerçekleşiyordu. Böylece pil şarj tutma kapasitesini yitiriyor, bekleme süresi ciddi oranda zamanla azalıyordu.

Günümüzde telefonlar ''Lityum Polimer'' ya da ''Lityum İyon'' piller kullanıyor. Nikel kadmiyum pillerde yaşanan tüm problemler bu pillerder büyük ölçüde aşılmış bir durumdadır. Telefonu ilk aldığınızda şarjı tamamen bitirip telefonu şarj edebilirsiniz. Telefonun şarjı dolunca da telefonu şarj cihazından çıkarabilirsiniz. Pil dolar dolmaz şarj aleti pile düşük akım gönderecektir. Kısacası pil dolduktan sonra telefonu hala şarj cihazında tutmanın herhangi bir anlamı bulunmuyor. Ancak pil çok uzun süre şarjda kalırsa ''sürşarj'' dediğimiz bir olay gerçekleşir ki bu da pile zararlıdır. Telefonda ilk 5-6 şarjı pili tam boşaltıp yapmanızı tavsiye ederim.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Mobil Cihazlar] » Cep Telefonu ve Aksesuarları » Telefonun ilk şarzı nasıl olmalı?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.297