Şimdi Ara

Apple'ın eski yöneticisi ve BeOS'in mucidi: 'iOS, Mac OS'in geleceği'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Gelecek yaz Mac OS X 10.7 Lion'ı kullanıcılara sunmaya hazırlanan Apple'ın işletim sisteminin geleceği açısından nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. iOS ile Mac OS X'in bir hibrid sistem altında buluşacağını yönündeki iddialar da var, Mac OS isminin tarihe karışıp Apple'ın bütün işletim sistemlerine iOS ismini vereceğini dile getirende. Özellikle Lion'ın çeşitli özelliklerinde iPad'den ilham alınması, hibrid işletim sistemi iddialarını güçlendirirken; sisteme Lion isminin verilmesi de Mac OS X'in 10.7 ile teknoloji dünyasına veda edebileceğinin sinyallerinden olabileceği konuşuluyor.

Peki, yazılım ve Apple dünyasının önemli isimlerinden Mac OS'in geleceğiyle ilgili neler düşünüyor ? Bu sorumuzun cevabını, 1981-1990 yılları arasında Apple'ın üst düzey yöneticiliğini yapan ve Apple'a veda ettikten sonra Be Inc'i kurarak BeOS'in ortaya çıkartan Jean-Louis Gassée; Monday Note adlı internet günlüğünde yayınladığı "The iPadification of OS X" isimli yazısında verdi. Jean-Louis Gassée'e göre, kısa vadede iOS ve OS X hibriti bir işletim sistemi olmayacak, ancak zamanla iOS Apple'ın birçok bilgisayarında kullanacağı bir işletim sistemi haline gelecek.

Jean-Louis Gassée'nin yazısında dikkat çeken bölümler şunlar;

"Bugün, Macintosh çeyrek asırlık gelişimin, geliştirmenin, düzeltmelerin ve eklentilerin sonucu. Macintosh, çok fonksiyonel fakat karışık; hem de gereksiz yere. Birçok Mac kullanıcısına sorun bakalım Finder tuşunun ne işe yaradığını biliyorlar mı ? Ya da Expose'un, Spaces'in, Stacks in Grid'in veya Fan View'ın ? İlk ikisi (Expose ve Spaces) aynı anda çok sayıda döküman ve pencere ile çalışan gelişmiş kullanıcılara oldukça yardımcı oluyor. Grid ve Fan'a gelince, onların çok farklı olmadığını, sadece yeni modlar eklediğini düşünüyorum."

"iPad'in ana ekranına bakarken, diğer bir uç noktayı görüyoruz. Apple'ın tableti apaçık; birçok kullanıcı onun pencere sistemine sahip olduğunu unutuyor. Evet Dock'u var fakat Finder'ı yok, pencereleri yok, dosya sistemi ya da kaydırma çubukları yok. Sadece ikonlar, gecikmeksizin uygulamaları açın ve kapatın. Uygulama indirmek ve yüklemek çok basit (bazen bulmak kolay olmasada)"

Jean-Louis Gassée, Mac OS X: Lion'dan örnek göstererek iOS'in geleceğiyle ilgili şu tahminde bulundu;

"Zamanla, iOS 7 ya da 10; Apple'ın birçok bilgisayarında kullanılan işletim sistemi haline gelecek. Lion'ın son tanıtımında gördüğümüz gibi; yeni Mac OS X, tam ekran uygulama desteğiyle pencere sistemini saklaması, iPad'in ana ekranını andıran LaunchPad ile iPad kullanıcı arayüzünün çeşitli özelliklerini barındırıyor."

Her geçen gün daha fazla kişiye ulaşan iOS'in Apple'ın ürün gamındaki yerinin ne şekilde değişeceğini hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

• quote:

"iPad'in ana ekranına bakarken, diğer bir uç noktayı görüyoruz. Apple'ın tableti apaçık; birçok kullanıcı onun pencere sistemine sahip olduğunu unutuyor. Evet Dock'u var fakat Finder'ı yok, pencereleri yok, dosya sistemi ya da kaydırma çubukları yok. Sadece ikonlar, uygulamalara girip çıkmak gecikmeye neden olmuyor. Uygulama indirmek ve yüklemek çok basit (bazen bulmak kolay olmasada)"

Neden acaba?

Mac'ler Bilgisayar
    iPad'ler Tablet
    Oldugu icin olabilir mi ?

Islemci desek veya Memory ?

Sanki ikiside ayni donanimda da iPad ile MacBook u karsilastiriyoruz

quote:

"Bugün, Macintosh çeyrek asırlık gelişimin, geliştirmenin, düzeltmelerin ve eklentilerin sonucu. Macintosh, çok fonksiyonel fakat karışık; hem de gereksiz yere. Birçok Mac kullanıcısına sorun bakalım Finder tuşunun ne işe yaradığını biliyorlar mı ? Ya da Expose'un, Spaces'in, Stacks in Grid'in veya Fan View'ın ? İlk ikisi (Expose ve Spaces) aynı anda çok sayıda döküman ve pencere ile çalışan gelişmiş kullanıcılara oldukça yardımcı oluyor. Grid ve Fan'a gelince, onların çok farklı olmadığını, sadece yeni modlar eklediğini düşünüyorum."

Hepsinin ne ise yaradigini biliyorum ve kullaniyorum

Mac'i elestirmek gibi olmus direk.
    Karisiksa kullanmayin, karisik ama yararli.
    Spaces ile kolayca gecis yapiyorum. 10 Dosya altindakiler icin Fan View kullaniyorum.

Mac bunlari kullanmanizi zorlamiyo, o zaman karisik degil avantajdir

Windows kullanicilarina gore: Mac kullanicilarindan daha basit.

• Macintoshun ustasiyim İOS,in hastasiyim
  • Mac OS takdir ettiğim, Microsoftun da kenarından kıyısından çarparak nemalandığı işletim sistemidir, Genelde Apple bişi üretince Microsoft da bi sonraki işletim sistemine benzer bişiler ekliyor. Lion için de Leopardda yaptıkları gibi güzel bi tanıtım videosu yayınlarlarsa güzel olur...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.