Şimdi Ara

ATI Crossfire NVidia SLI ve NVidia Physx Hakkında Genel Bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
1
Favori
13.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ATI Crossfire NVidia SLI ve NVidia Physx Hakkında Genel Bilgiler

Nedir ATI Crossfire?

ATI Crossfire ATI ekran kartlarının 1 den fazlasıyla yapılır. Ama ATI Crossfire yapmak için birkaç koşul vardır.
    1)Öneclikle PSU nuzun iki ekran kartının veya fazlasının kurulu olduğu sisteme gerekli gücü sağlayabilmelidir.
    2)Crossfire için kullanacağınız ATI marka ekran kartlarının HDX kısmı aynı olmalıdır. Peki bu nedemek? Şöyleki elinizde 2 tane HD4850 kartınız varsa crossfire yapabilirsiniz.Markaları farketmez. Burda dikkat etmemiz gereken iki kartın numarası da HD4 ile başlamaktadır. Elinizde bir tane HD4870 bir tane de HD4850 niz varsa tekrar corssfire yapabilirsiniz. Ama elinizde bir tane HD4850 bir tane HD5830 unuz varsa crossfire yapamazsınız çünkü kartların HDX ile başlayan kısımları farklıdır. Kısıaca crossfire yapılacak kartlar aynı nesil olmalıdır.
    3)ATI Crossfire da aynı anda sadece 4 GPU çalışabilir. Örenğin HD5970 2 GPU lu bir karttır. Eğer bu karttan 3 tane alırsanız 1 tanesi CF olmayacaktır. Zaten bağlayamazsınız.
    Ama 1 tane HD5970 1 tane HD5830 1 tane de HD5770 hepsi birlikte Crossfire olabilmektedir.

Crossfire ın getirisi nedir?

Crossfire fazla güç harcayarak fazla performans sağlar. Örenk olsun diye Benchmarkreviews sitesinden bir kaç örnek koyuyorum.
    ] ATI Crossfire NVidia SLI ve NVidia Physx Hakkında Genel Bilgiler

Görünüşe göre ATI Crossfire oyunlarda ciddi performans kazanımları sunabiliyor.
    _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nedir SLI?

SLI NVidia ekran kartlarının birden fazlasıyla kurulan düzeneğe denir. SLI yapmak için birkaç koşul vardır.
    1)Crossfire da olduğu gibi PSU nuz sisteme yeterli gücü verebilmelidir.
    2)Kartlarınız markaları modelleri ve biosları aynı olmalıdır yoksa SLI düzeneğini kuramazsınız.

SLI ın Getirsi Nedir?

SLI da daha fazla güç harcayarak yüksek performas sağlar.
    SLI ın getirisine örnek olabilcek birkaç testi maingearforums sitesinden ekliyorum.

NVidia SLI da ATI Crossfire gibi ciddi performans kazanımı sağlayabiliyor.
    _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nedir NVidia Physx?

Günümüz işlemcileri ekran kartlarına kıyasla oldukça güçsüzler. Oyunlarda fizik işlemleri çok ağır olduğundan dolayı NVidia Ageıa Physx i satın alarak kendi lisanlı Physx apisini oluşturdu. Bu api fizik işlemlerini CPu üzerinden alarak GPU üzerinden hesaplanmasını sağlıyor. Böylece CPU fazla yorulmamış oluyor. Oyunlarda daha yüksek başarım elde ediliyor.
    Eğer bir NVidia 8600GT veya üstü bir ekran kartınız varsa kartınız Physx desteklemektedir. Ama Physx için 8600GT çok güçsüz bir karttır.
    Çokul Ekran Kartı Kullanım Bilgileri ve Örnekleri

Örnekler:
    1)2 tane ATI aynı seri ekran kartım var ne yapabilirim?
    Anakartnız crossifre destekli ise crossfire yapabilirsiniz. Sadece SLI destekliyse crossfire yapamazsınız tek kart kullanabilirsiniz.
    2)2 tane aynı model aynı marka aynı bios NVidia ekran kartım var ne yapabilirim?
    a)2 siyle SLI destekli anakartta SLI düzeneğei kuraibilirsiniz.
    b)1 ini Physx e atayabilir diğerini normal olarak kullanabilirisiniz.
    3)1 tane ATI 1 tane NVidia ekran kartım var ne yapabilirim? Örnek olarak HD5850 + 8800GT
    ATI kartı ana ekran kartı olarak kullanıp 8800GT yi Physx e atayabilirsiniz. Yanlız bu NVidia sürücüleri tarafından engellendiğinden 3. parti yazılımlarla bu engeli kaldırabiliyorsunuz.

Crossfire ve SLI ın Artıları ve Eksileri Nelerdir?
    Artıları
    1)Crossfire ve SLI kullanmakta olduğunuz ekran kartınız sizi tatmin etmiyorsa o kartın gücünü de kullanarak daha yüksek performans sağlayabilir. Böylece kullanmış olduğunuz kartı atmamış olursunuz.
    2)SLI veya Crossfire da kullanmakta olduğunuz kartların güçlkerine bağlı olarak çok yüksek performans sunabilir.
    Eksileri
    1)Yüksek güç tüketimi.(Kullanmış olduğunuz kartlara göre şekillenir.)
    2)Bir oyun SLI veya Crossfire desteklemiyorsa o oyunda sadece bir kartın gücünü kullanabilirsiniz. Ama diğer kart yada kartlar da PC de açık olacağı için elektrik sarfiyatı olur. Kısaca donanım olduğu kadar yazılım desteği de olmalıdır.
    3)Microstuttering adı verilen problem ortaya çıkabilir. Çoklu ekran kartı kullanılan düzeneklerde ortaya çıkabilen bir sorundur. Bu sorun her oyunda ortaya çıkmayabilir ama göze rahatsızlık verici bir durumdur. Bu sorunda GPU lar yüksek kare çizse bile karelerin ekrana yansıtılma sırasında milisaniyelik atlamalar veya gecikmeler oluşabilir. Bu da oyun takılıyormuş hissi uyandırabilir.
    SLI ve Crossfire ın Kullanım Alanları

1)Ekstrem oyuncular.Örnek olarak tek bir GTX480 ya da HD5970(şu anki en güçlü kartlar) kullanıcıyı tatmin etmiyorsa yanına 2. kartı hatta 3. kartı takarak çok yüksek performans sağlayabilirler.
    2)Yüksek işlem gücü gerektiren GPU destekli uygulamalarda(tabi program SLI veya Crossfire destekliyorsa) daha fazla işlem gücü sağlar.
    3)Benchmarkers diye tabir ettiğim kullanıcılar için bu düzenekler uygundur. 3DMark vb. uygulamalarda yüksek skor almak için kullanılır.

Evet kısa özet şeklinde gerekli bilgileri vermeye çalıştım. Hiçbir yerden alıntı yapmadım tamamen kendim yazdım. Umarım faydalı bir başlık olmuştur. Üst konu yapılırsa daha faydalı olur diye düşnüyorum.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alirezzak -- 23 Eylül 2010; 9:02:11 >

• Bilgiler için Teşekkürler.Eline sağlık
  • Teşekkürler bütün gece bununla uğraştım ama değdi sanırım.
  • Iyi geceler;

p55-us3l gigabyte anakartim var. bir slot x16 bir slot x4. 5770 ekran kartim var. hd5xxx bir ekran karti alsam crossfire yapsam x4 slota 5770i gecirsem x16ya da yeni aldigim ust model karti koysam, alacagim performans 100 diyelim.
    2 slot da x16 oldugu bir anakartta 5770 ve yine hd5xxx olan karti crossfire yaptigimda alacagim performans tahmini olarak kac olur? Yani sormak istedigim x4 olmasi cok buyuk bir dezavantaj mi yoksa x16 olsa daha iyi olurdu ama x4 te de yapilir cok bir kaybin olmaz mi dersiniz.
  • Evet üst konu
  • Elinize saglık guzel konu
  • iyi hazırlanmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: jehan

Iyi geceler;

p55-us3l gigabyte anakartim var. bir slot x16 bir slot x4. 5770 ekran kartim var. hd5xxx bir ekran karti alsam crossfire yapsam x4 slota 5770i gecirsem x16ya da yeni aldigim ust model karti koysam, alacagim performans 100 diyelim.
    2 slot da x16 oldugu bir anakartta 5770 ve yine hd5xxx olan karti crossfire yaptigimda alacagim performans tahmini olarak kac olur? Yani sormak istedigim x4 olmasi cok buyuk bir dezavantaj mi yoksa x16 olsa daha iyi olurdu ama x4 te de yapilir cok bir kaybin olmaz mi dersiniz.

Arkadaşım öncelikle bu konuda kesin bir bilgim olmamakla birlikte biraz yardımcı olmaya çalışıyım.
    PCIe 16x + PCIe 8x destekli bir anakartta Crossfire yaptığımızda her iki slot birden 8x de çalışır.Bunu referans alarak PCIe 16x +PCIe 4x de crossfire yapıldığında her iki slot birden 4x olarak çalışacaktır.
    Buradaki incelemenin yararlı olacağını düşünüyorum.
    Bazı oyunlarda büyük düşüş var bazı oyunlarda çok fazla fark yok.

[hapocod] [-Rsan-] [CiNDeRMooN_35]
    Yorumlarınız için teşekkürler.
    [musandia]
    Ben de öyle düşünüyorum hocam bu günlerde bu tip sorular çok sık sorulmaya başlandı.
    Adminler üst konu yaparsa daha faydalı olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alirezzak -- 21 Eylül 2010; 7:47:15 >

• çok güzel bir paylaşım olmuş sağol.

ancak bunla ilgili ufak bir sorum var;
    yakın zamanda gtx460 almaya karar kıldım. mesut çevik in gts450 tanıım videosunu incelerken sli desteklediğinden ve performansından bahsediyordu.
    acaba gtx460 almak yerine 2 x gts450 daha mantıklı olur mu?(çünkü 3 aşağı 5 yukarı aynı para, belki 50 lira oynar) yoksa gerek duymayacak kadar çok mu güç çeker? oc li 460 iş görür mü? e peki gts 450 lerede az oc çekersek nolur? 550-600 watt psu kaldırır mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Merl -- 21 Eylül 2010; 9:32:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alirezzak
    quote:

Iyi geceler;

Arkadaşım öncelikle bu konuda kesin bir bilgim olmamakla birlikte biraz yardımcı olmaya çalışıyım.
    PCIe 16x + PCIe 8x destekli bir anakartta Crossfire yaptığımızda her iki slot birden 8x de çalışır.Bunu referans alarak PCIe 16x +PCIe 4x de crossfire yapıldığında her iki slot birden 4x olarak çalışacaktır.
    Buradaki incelemenin yararlı olacağını düşünüyorum.
    Bazı oyunlarda büyük düşüş var bazı oyunlarda çok fazla fark yok.

[hapocod] [-Rsan-] [CiNDeRMooN_35]
    [musandia]
    Ben de öyle düşünüyorum hocam bu günlerde bu tip sorular çok sık sorulmaya başlandı.
    Adminler üst konu yaparsa daha faydalı olacaktır.

Cevabiniz icin tesekkur ederim ama pek tatmin oldugum soylenemez. Biraz daha arastiriyim buldugum cevaplari, yararli bilgileri paylasirim burda. Baska bilgisi olan arkadaslar varsa esirgemesin, takipteyiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Merl
    çok güzel bir paylaşım olmuş sağol.

yakın zamanda gtx460 almaya karar kıldım. mesut çevik in gts450 tanıım videosunu incelerken sli desteklediğinden ve performansından bahsediyordu.
    acaba gtx460 almak yerine 2 x gts450 daha mantıklı olur mu?(çünkü 3 aşağı 5 yukarı aynı para, belki 50 lira oynar) yoksa gerek duymayacak kadar çok mu güç çeker? oc li 460 iş görür mü? e peki gts 450 lerede az oc çekersek nolur? 550-600 watt psu kaldırır mı?

Gtx480 in tanitim videosunun bir bolumunde yuk altindaki guc tuketimlerini tablo halde vermisti. En az olan 5770 ti 200 gibi bir rakamla. Ve sok olmustum ben. Gtx480 amp ise 450 idi. Watt cinsinden oldugunu tahmin edersek cok be:) bence gtx480 amp videosunu izle yararli bi kac bilgin olur.

• quote:

ATi çoklu ekran kartı birleşimlerinde kısıtlama yapmıyor ve aynı seri içerisinden iki adet ekran kartının CFX ile çoklu olarak çalıştırılabilmesine imkân sağlıyor. Ancak doğal olarak bir adet üst seri ekran kartı ile orta sınıf bir ekran kartını bağladığınızda arada ciddi farklar oluşabiliyor. Bunun çoklu ekran kartı kullanımlarında sorun olmaması için, hızlı olan model, yavaş olanla aynı çalışıyor. Yani bir nevî elinizde iki adet HD 5770 olacak gibi düşünün.

Şimdi, PCIe X16 ya da PCIe X8 olmasının önemi şurada ortaya çıkar; X16 ve X8 (X4 de tabii) doğrudan bant genişliği ile ilgili parametrelerdir. Bazı yerlerde de arabirimin hızı olarak anılır. Bu hızın düşük olması (8x ya da 4x gibi) bantgenişliğini düşürdüğü için başarıma doğrudan etki eder. Ancak çoğu durumda devasa farklar ortaya çıkmaz. Bakınız TechPowerUp tarafından hazırlanmış testler mevcuttur...

Gelelim sizin sorunuza. Çok ciddi bir dezavantaj değildir. Küçük de olsa dezavantaj sayılabilir. Başarıma etkisi teorik olarak çok az olacaktır. Çünkü ortalama olarak HD 5870'in başarım düşüklüğü %5 dolaylarında (X16 ile X4 arasındaki fark olarak). CFX de %100 verim vermediği için, örneğin ortalama 50FPS için küçük farklar olacaktır. Normalde 50FPS verecekse sizde 46FPS gibi bir değer verir (sembolik olarak). Tabii diğer sistem bileşenlerinize de bağlıdır başarım.

Ancak HD 5770 ve HD 5870 ile CFX yaparsanız da abes bir durum olabilir tabii. Normal durumda dahi HD 5770, HD 5870 için kısıtlayıcı olacaktır. CFX için genellikle tavsiye edilen 8X-8X ya da 16X-16X'tir ki internette kullanıcıların genel olarak kanısı 16X-16X birleşimlerinin daha iyi olduğu yönünde (doğal olarak). Eğer merakınız varsa deneyebilirsiniz. Ancak kullanacağınız çözünürlük de önemlidir. Düşük çözünürlüklerde CFX kurmanın şahsen çok bir esprisi olduğuna inanmıyorum. Kartınız yetmemeye başladığında belki.

Eğer ikinci kartı deneyecekseniz bir tane nVidia ekran kartı alıp (düşük profil bir kart mesela), onu PhysX işleyen kart olarak atayıp grafikleri ATi ekran kartınıza işletebilirsiniz. Oynadığınız çözünürlüğe bağlı olarak daha farklı bir deneyim sunabilir size...

• quote:

Iyi geceler;

4x-4x cf olarak çalışır performansını düşürür yapma öyle bişey
  • @alirezzak Bilmeyenler için aydınlatıcı bir konu olmuş, uğraştığınız için teşekkürler.

Konuyu takip eden birisi olarak birkaç önerim olacak kulak verirseniz sevirim.
    SLI ve CF sistemlerin kurulabilmesi ve sağladıkları performans artışının haricinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlarıda SLI ve CF artıları-eksileri şeklinde sıralarsak fayda açısından tartmada rahatlık yaratabilir diye düşünüyorum.Bu sistemlerde birini kurmaya heveslenecek kişiler için karar vermeyi kolaylaştırabilir.

Bazı başlıklara örnek vermek gerekirse:

Scaling diye tabir ettikleri 2 veya daha fazla GPU nun ne ölçüde dengeli çalıştığı ve buna bağlı olarak ne kadar performans artışı sağlayabildiği konusu.

Micro shuttering olarak tanımlanan sıklıkla 2 den fazla GPU üzerine kurulu SLI/CF sistemlerde ve çoklu monitör/çok yüksek çözünürlükte kullanımlarda karşılaşılan performans kaybı sorunları.

SLI ve CF sistemlere verilmesi gereken yazılım desteği.Ati ve Nvidia nın sağladığı driver profilleri ve oyunlarda performans artışını sağlamak için gerekli driver güncellemeleri.Oyunlar,3D tasarım,multimedya programlarda SLI ve CF desteği gibi.

SLI ve CF sistemler ne tip kullanıcılara yöneliktir? Tek kartlı bir sisteme göre performans artışının dışında ne tür faydaları olabilir yada neler götürür?

Bu başlıklarıda açarak bilgi verebilirsek konunun çok faydalı bir rehber olabileceğine inanıyorum.Emeğiniz için tekrar teşekkürler.

• güzel konu eline saglık
  • quote:

Orijinalden alıntı: AndryTR

quote:

ATi çoklu ekran kartı birleşimlerinde kısıtlama yapmıyor ve aynı seri içerisinden iki adet ekran kartının CFX ile çoklu olarak çalıştırılabilmesine imkân sağlıyor. Ancak doğal olarak bir adet üst seri ekran kartı ile orta sınıf bir ekran kartını bağladığınızda arada ciddi farklar oluşabiliyor. Bunun çoklu ekran kartı kullanımlarında sorun olmaması için, hızlı olan model, yavaş olanla aynı çalışıyor. Yani bir nevî elinizde iki adet HD 5770 olacak gibi düşünün.

Şimdi, PCIe X16 ya da PCIe X8 olmasının önemi şurada ortaya çıkar; X16 ve X8 (X4 de tabii) doğrudan bant genişliği ile ilgili parametrelerdir. Bazı yerlerde de arabirimin hızı olarak anılır. Bu hızın düşük olması (8x ya da 4x gibi) bantgenişliğini düşürdüğü için başarıma doğrudan etki eder. Ancak çoğu durumda devasa farklar ortaya çıkmaz. Bakınız TechPowerUp tarafından hazırlanmış testler mevcuttur...

Gelelim sizin sorunuza. Çok ciddi bir dezavantaj değildir. Küçük de olsa dezavantaj sayılabilir. Başarıma etkisi teorik olarak çok az olacaktır. Çünkü ortalama olarak HD 5870'in başarım düşüklüğü %5 dolaylarında (X16 ile X4 arasındaki fark olarak). CFX de %100 verim vermediği için, örneğin ortalama 50FPS için küçük farklar olacaktır. Normalde 50FPS verecekse sizde 46FPS gibi bir değer verir (sembolik olarak). Tabii diğer sistem bileşenlerinize de bağlıdır başarım.

Ancak HD 5770 ve HD 5870 ile CFX yaparsanız da abes bir durum olabilir tabii. Normal durumda dahi HD 5770, HD 5870 için kısıtlayıcı olacaktır. CFX için genellikle tavsiye edilen 8X-8X ya da 16X-16X'tir ki internette kullanıcıların genel olarak kanısı 16X-16X birleşimlerinin daha iyi olduğu yönünde (doğal olarak). Eğer merakınız varsa deneyebilirsiniz. Ancak kullanacağınız çözünürlük de önemlidir. Düşük çözünürlüklerde CFX kurmanın şahsen çok bir esprisi olduğuna inanmıyorum. Kartınız yetmemeye başladığında belki.

Eğer ikinci kartı deneyecekseniz bir tane nVidia ekran kartı alıp (düşük profil bir kart mesela), onu PhysX işleyen kart olarak atayıp grafikleri ATi ekran kartınıza işletebilirsiniz. Oynadığınız çözünürlüğe bağlı olarak daha farklı bir deneyim sunabilir size...

aciklama icin tesekkurler. gayet net anlasilir ve aydinlatici oldu. cfx yapmak performansta cok bi artisa sebep olmayacaktir anladigim kadariyla. Physx konusunu biraz arastiriyim,iyi performans alirsin derseniz 2.el bi gtx 260 veya tavsiye edebileceginiz baska bir karti alip yapabilirim.x4 olmasi ne derece sorun yaratir bilemem. Ekran karti coook onemli degil benim icin ancak bir yerden sonra yeni ekran karti almak gerekecek. aldigim zaman 5770 iskartaya mi cikmali cfx mi yapilmali seklinde dusuncem olmustu.

@tornado direk heves kiriosun :D tamam yapmam anakart deistirmedigim surece:D

• quote:

Orijinalden alıntı: born2bemad

@alirezzak Bilmeyenler için aydınlatıcı bir konu olmuş, uğraştığınız için teşekkürler.

Konuyu takip eden birisi olarak birkaç önerim olacak kulak verirseniz sevirim.
    SLI ve CF sistemlerin kurulabilmesi ve sağladıkları performans artışının haricinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlarıda SLI ve CF artıları-eksileri şeklinde sıralarsak fayda açısından tartmada rahatlık yaratabilir diye düşünüyorum.Bu sistemlerde birini kurmaya heveslenecek kişiler için karar vermeyi kolaylaştırabilir.

Bazı başlıklara örnek vermek gerekirse:

Scaling diye tabir ettikleri 2 veya daha fazla GPU nun ne ölçüde dengeli çalıştığı ve buna bağlı olarak ne kadar performans artışı sağlayabildiği konusu.

Micro shuttering olarak tanımlanan sıklıkla 2 den fazla GPU üzerine kurulu SLI/CF sistemlerde ve çoklu monitör/çok yüksek çözünürlükte kullanımlarda karşılaşılan performans kaybı sorunları.

SLI ve CF sistemlere verilmesi gereken yazılım desteği.Ati ve Nvidia nın sağladığı driver profilleri ve oyunlarda performans artışını sağlamak için gerekli driver güncellemeleri.Oyunlar,3D tasarım,multimedya programlarda SLI ve CF desteği gibi.

SLI ve CF sistemler ne tip kullanıcılara yöneliktir? Tek kartlı bir sisteme göre performans artışının dışında ne tür faydaları olabilir yada neler götürür?

Bu başlıklarıda açarak bilgi verebilirsek konunun çok faydalı bir rehber olabileceğine inanıyorum.Emeğiniz için tekrar teşekkürler.

Önerileriniz doğrultusunda konuyu güncelliyorum teşekkürler.

• [vanhelsingson] [born2bemad] [Merl]
  • @alirezzak Eklemelerle daha şahane bir hale gelmiş elinize sağlık.
    Tüm temel ve orta seviye kullanıcıları yeterince bilgilendirecektir.Teşekkürler.
    Üst konu yapılması dileğimizdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi born2bemad -- 21 Eylül 2010; 16:34:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Merl

çok güzel bir paylaşım olmuş sağol.

Hocam techpowerup sitesinin yaptığı tstlere göre GTS450 OC kapasitesi yüksek bir kart ayrıca SLI yapıldığında 2 kart birlikte çok güzel performans veriyor.
    GTS450 SLI GTX460 ı standart hızlarda geçiyor.OC li iken GTX470 ile kafa kafaya geliyor kimi yerlerde geçiyor.
    Kaynak Burada!
    Çok fazla test olduğu için hepsine bakamadım ama baktığım bütün testlerde GTS450 SLI GTX 460 ı geride bırakmış.Bana kalırsa GTS450 SLI GTX460 dan daha iyi bir tercih.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alirezzak -- 21 Eylül 2010; 17:07:49 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.