Şimdi Ara

IDF 2010: Intel grafik pazarında %55 paya sahip

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
3.080
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Intel devam etmekte olan IDF 2010 etkinliğinde grafik pazarındaki durumuna ilişkin son rakamları da basınla paylaştı. Sektörün saygın araştırma kuruluşlarından Jon Peddie Research'ün, yılın ikinci çeyreğini kapsayan son raporuna göre %55 pazar payı ile grafik pazarında lider olan Intel, sahip olduğu pay açısından, Nvidia ve AMD'nin toplam pazar büyüklüğünden daha fazla bir orana sahip. 2008 yılından bu yana 500 milyondan fazla grafik birimi sattığını açıklayan Intel, sunduğu çözümlerin etkileyici bir büyüme hızı yakaladığını belirtirken, bunun bir sonucu olarak Sandy Bridge tabanlı yeni nesil işlemcilerdeki entegre grafik birimi için özel bir çalışma yaptıklarını, performans sonuçlarının şimdiden heyecan yaratmaya başladığını açıkladı.

Kullanıcıların en büyük kısmının daha çok günlük internet oyunlarıyla vakit geçirdiğini, diğer büyük bir kısmının ise orta segment ve performans sınıfında yer alan oyunlara yöneldiğini belirten Intel, Crysis gibi yüksek işlemci ve gpu gücü isteyen Crysis gibi yapımların ise diğer iki segmente göre çok daha küçük bir kitle tarafından sıklıkla oynandını belirtiyor. 32nm Core işlemcilerinde kullandığı ve Sandy Bridge jenerasyonunda tamamiyle yenilenmiş versiyonunu duyurmaya hazırlandığı HD Graphics isimli entegre grafik işlem biriminin, günlük web oyunlar ve orta segment oyunlarında yani en hızlı büyüyen segmentlerde dikkat çekici bilgisayar deneyimi sunduklarını belirtiyor.

• Bu haberi gidipte arkadaşlarıma anlatsam bana bir yerleriyle gülerler :))

Herkes grafik deyince nvidia ati zannediyor, halbuki her anakartta netbookta onboard gelen kartları sorunca apışıp kalıyorlar :D
  • Dandik ıgpler(anakarta ve atomlara entegre ve aşırı berbat sürücüleri,tegrayı engelleme çalışmaları ile bu seviyede.tablo komedi resmen.görende crysisten başka sistemi zorlayan oyun yok.binlerce oyun var.intele göre piyasa kendi igpleri fifa 10 ve farmwilleden ibaret.intel veremediği grafiğe ya mundar der yada az oynanıyor der.Tablo çok komik olmuş.
  • Komik ya :) Neden düzgün ekran kartı üretemediklerinin cevabı olmuş bu tablo. Intel bu işten anlamıyor...
  • ehehe alemsin intel
  • amd-ati nvdia'yı geçmiş...

intel ekran kartı üreticisi olarak oyunculara hitab etmediği için kaale almıyorum...
  • rakamlar çok ilginç, Intel'in bu işten iyi para kazandığı belli.
    durum bundan ibaret olunca neden harici ekran kartı piyasasına girmediği ortada.
    buna gerek görmüyor zira ne nVidia ne de AMD ile rekabet edebilir bu konuda...
  • intel 50 tane ob ekran kartı satınca ancak nvidianın tek bir ekran kartından elde geliri sağlıyordur.. salt grafik birimlerinin adet olarak pazardaki satış rakamı geliri vermez.. intelin ob bir ekran kartından elde ettiği gelir ile nvidianın bir yada AMDni bir ekran kartından elde ettiği gelir bir mi?? AMD yada nvidianın bir ekran kartına karşılık intelin 20-30 ob ekran kartı satması lazım... doğal olarak intelin pazar payı büyük gözüküyor.. satış adetleri inteli büyük gösteriyor.. IGPde en fazla 10-20 dolar maliyeti anca vardır bir anakarta intelin hatta o bile yoktur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

intel 50 tane ob ekran kartı satınca ancak nvidianın tek bir ekran kartından elde geliri sağlıyordur.. salt grafik birimlerinin adet olarak pazardaki satış rakamı geliri vermez.. intelin ob bir ekran kartından elde ettiği gelir ile nvidianın bir yada AMDni bir ekran kartından elde ettiği gelir bir mi?? AMD yada nvidianın bir ekran kartına karşılık intelin 20-30 ob ekran kartı satması lazım... doğal olarak intelin pazar payı büyük gözüküyor.. satış adetleri inteli büyük gösteriyor.. IGPde en fazla 10-20 dolar maliyeti anca vardır bir anakarta intelin hatta o bile yoktur..

AYNEN KATILIYORUM pazar payı deyil kar payı önemli olan

• "HD Graphics isimli entegre grafik işlem biriminin, günlük web oyunlar ve orta segment oyunlarında yani en hızlı büyüyen segmentlerde dikkat çekici bilgisayar deneyimi sunduklarını belirtiyor."

Intel grafik konusunda ders veriyor : ) sabır...

AMD zaten seneler öncesi (üç nesil önceki 6xx Serisi) chipsetinde bunu veriyordu.
  • Dünyada da en büyük canlı nüfusunu tavuklar oluşturuyor. Bence dünya yı tavuklar yönetsin :)

Adamların yaklaşımı buna benziyor. Ve nedense her seferinde şu kadar sattık, bu kadar sattık diye övünüyorlar. Hiç bir zaman performans karşılaştırması olayına girmiyorlar. kaçak güreşiyorlar.

AMD nin füzyon olayı çıkıp ta yaygınlaşmaya başlayınca ne yapacaklar ben onu merak ediyorum aslında. AMD nin CPU su atom a basar, GPU su da intel in IGP sine basar. fiyatı da uygun olursa atomu parçalar işte o zaman tam füzyon olur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: KANUNI61

quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

intel 50 tane ob ekran kartı satınca ancak nvidianın tek bir ekran kartından elde geliri sağlıyordur.. salt grafik birimlerinin adet olarak pazardaki satış rakamı geliri vermez.. intelin ob bir ekran kartından elde ettiği gelir ile nvidianın bir yada AMDni bir ekran kartından elde ettiği gelir bir mi?? AMD yada nvidianın bir ekran kartına karşılık intelin 20-30 ob ekran kartı satması lazım... doğal olarak intelin pazar payı büyük gözüküyor.. satış adetleri inteli büyük gösteriyor.. IGPde en fazla 10-20 dolar maliyeti anca vardır bir anakarta intelin hatta o bile yoktur..

AYNEN KATILIYORUM pazar payı deyil kar payı önemli olan

Pazar payı onemli degilse neden nvidia ve ati kıclarını yırtıyorlar pazara sahip olabilmek için.İntel her notebookda kendi yongasını satarak zaten bundan para kazanıyor uzerine isterse uretici firma nivida ve ati olan modellerini cıkartıyor.Sizce intel al asus al hp istedigin kartı koy buna dicekmi zannediyorsunuz bu chipseti bu işlemciyi alacaksan bu ekran kartınıda alacaksın diyor.Peki bunları ucuza verdiginimi zannediyorsunuz intel bole piyasada tekel olmus hod dedimi herkes oturuyor ondan ucuz vercek demi.Buyuzden nvidia ati baskalarına uretim yaptırırken intel hersene bi fabrika acıyor.Yanlıs dusunuyorsunuz dunya uzerinde bilgisayar alanlar notebook ve masaustu alırken illede nvidia olsun illede ati olsun demiyorlar ilgilenmiyorlar bile ancak bizim gibi insanlar arastırıp su olsun bu olsun die ugrasıyoruz.Ben size kucuk bir ornek vereyim turkiyede intel distiribütörü olan firma amd işlemci satamaz intel buna bile izin vermez.Siz intele gulerken oda size guluyor.

SAYGILARLA

• quote:

Orijinalden alıntı: Rock_Rage

Pazar payı onemli degilse neden nvidia ve ati kıclarını yırtıyorlar pazara sahip olabilmek için.İntel her notebookda kendi yongasını satarak zaten bundan para kazanıyor uzerine isterse uretici firma nivida ve ati olan modellerini cıkartıyor.Sizce intel al asus al hp istedigin kartı koy buna dicekmi zannediyorsunuz bu chipseti bu işlemciyi alacaksan bu ekran kartınıda alacaksın diyor.Peki bunları ucuza verdiginimi zannediyorsunuz intel bole piyasada tekel olmus hod dedimi herkes oturuyor ondan ucuz vercek demi.Buyuzden nvidia ati baskalarına uretim yaptırırken intel hersene bi fabrika acıyor.Yanlıs dusunuyorsunuz dunya uzerinde bilgisayar alanlar notebook ve masaustu alırken illede nvidia olsun illede ati olsun demiyorlar ilgilenmiyorlar bile ancak bizim gibi insanlar arastırıp su olsun bu olsun die ugrasıyoruz.Ben size kucuk bir ornek vereyim turkiyede intel distiribütörü olan firma amd işlemci satamaz intel buna bile izin vermez.Siz intele gulerken oda size guluyor.

SAYGILARLA

• quote:

Orijinalden alıntı: Rock_Rage

SAYGILARLA

ozaman sen git 4870x2ini satip Intel Ekran Karti al (bulabilirsen)

• göz aldanması sadece...
    mobil işlemcilerden core i3 ve core i5 işlemcilerin olduğu sistemlerde harici ekran kartı olduğu halde hepsinde HD graphics var. bu sistemlerde intelin HD graphics GPU hiç kullanılmıyor (neredeyse).

Performansa göre karşılaştırma yapsınlar bakalım.
  • sistem üreticilerine baskı yaparak ürünlerini satıyor.. birçok kişi de tıpış tıpış almak zorunda kalıyor..
    netbooklarda bile bariz daha üstün bir teknoloji olan ion u yaşatmadı bile..
    o nedenle intelin harici ekran kartı pazarında başarısız olmasını istiyordum..
    bazıları büyük bir üreticinin harici ekran kartı pazarına rekabet getireceğini düşünüyor ama intel girdiği sektöre rekabet getirmiyor
    tam tersine rekabeti ortadan kaldırmaya çalışıyor malesef..
    daha iyi bir ürün çıkarırsa ne ala çıkaramazsa da tüm firmalara baskı yapıyor ve bol reklamla birlikte istediği gibi pazarı yönlendiriyor..
    nvidia ile girdiği çipset,ion,sli tartışmalarına bakın hep kazanan intel olmuştur..
  • Baskı yapması artık söz konusu değil, Avrupa,Asya,Amerika ve diğer bölgelerde ticaret mahkemelerinden azar yediler ve bu konuda da çok hassaslar. Diğer taraftan pazarda söz sahibi olmak bazı şeyleri de beraberinde getiriyor, genel bir durumdur.
  • Intel'in ekran kartlarıyla ilgili arkasına sığınmaya çalıştığı veriler şaka gibi. Aslında bu verilerin arkasına sığınmaya çalışması şaka gibi dersek daha doğru olur.
  • AMD fusion ile bu durumu değiştirecek gibi görünüyor:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Epicus -- 15 Eylül 2010; 21:27:58 >
  • FarmVille ?
    Plant vs Zombie ??

yanlış mı anlıyorum yoksa intelin grafik anlayışı flash oyunları aşamıyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scorn -- 15 Eylül 2010; 21:33:03 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.