5+1 ses sistemini LCD tv'ye bağlamak
34 Cevap41193 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

865 Mesaj
24 Ağustos 2010; 12:36:42 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Arkadaşlar merhaba ;

Evime yeni bir LCD aldım ve daha önceden almış olduğum 5+1 ses sistemimi LCD TV'ye bağlamak istiyorum.Fakat şöyle bir sorunum var ki ; ses sistemimden çıkan kabloları DVD'ye bağlamak zorundayım.Çünkü kolonların arkasında sadece kolon çıkış kabloları var.Normalde bütün kolonların kabloları DVD'de toplanıyor.DVD'nin scart kablosunuda LCD TV'ye bağladığım zaman DVD'de film müzik dinlediğimde ses sistemi çalışıyor.Fakat benim istediğim TV izlerkende ses sistemini kullanabilmek.Bunun için DVDyi devre dışı bırakıp kolonlardan çıkan kabloları direkt LCD TV'ye takmak istiyorum.Bunu yapabilmem içinde kolonlardan çıkan kabloları LCD tvye uygun hale getirmem gerekiyor.Bunu yapma şansımız yok mudur ? Yoksa DVD yi kullanmak zorundamıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim

865 Mesaj
24 Ağustos 2010; 12:56:33 

Ses sistemim : Sansui 9750 RZ 9750

http://www.sansui-globa...cts_detail.php?cat=Home Theatre System&cat_id=&ss_model_no=RZ-9750AVD

TV : samsung 32C650

1179 Mesaj
24 Ağustos 2010; 13:26:16 

quote:

Orijinalden alıntı: wedo
Bunun için DVDyi devre dışı bırakıp kolonlardan çıkan kabloları direkt LCD TV'ye takmak istiyorum.

Bu şekilde olmaz. Yapmanız gerken TV'nin ses çıkışını, ses sisteminin ses girişine bağlamaktır. Ses sisteminiz için verdiğiniz linkten pek bir şey anlaşılmıyor. TV'nizin ve ses sisteminizin arka tarafının görüntülerini koyabilirseniz fikir vermek daha kolay olur.

865 Mesaj
24 Ağustos 2010; 13:37:06 

akşam eve gidince resimlerini çekip yarın foruma koyarım ama dediğim gibi ses sisteminde ses giriş çıkışı yok.Sadece kolonlardan çıkan kablolar var.Bu kablolarda DVD'ye bağlanıyor.Marka pek iyi değil bana göre ama DVD'de müzik filan dinlerken çok iyi ses veriyor ve şu anda boş boş odada yatıyor.

1179 Mesaj
24 Ağustos 2010; 13:43:01 

quote:

akşam eve gidince resimlerini çekip yarın foruma koyarım ama dediğim gibi ses sisteminde ses giriş çıkışı yok.Sadece kolonlardan çıkan kablolar var.Bu kablolarda DVD'ye bağlanıyor.Marka pek iyi değil bana göre ama DVD'de müzik filan dinlerken çok iyi ses veriyor ve şu anda boş boş odada yatıyor.

Ses sisteminin ses çıkışı olmaması anormal bir durum değil. Ama ayrıca bir ses girişi olsaydı fena olmazdı, verdiğiniz linkteki teknik açıklamada varmış gibi görünüyor.

Peki ses sisteminizin DVD'den başka bir modu var mı? TV, AUX, AUDIO, veya LINE IN gibi. Varsa, TV ve ses sistemini scart ile bağladığınızı söylüyorsunuz bu nedenle TV seyrederken biraz önce bahsettiğim DVD haricindeki modlardan birini seçebiliyorsanız TV'nin sesini de ses sisteminiden alabiliyor olabilirsiniz.

865 Mesaj
24 Ağustos 2010; 14:01:24 

kabloları DVD'de topluyorum.DVD'yide scart ile TV'ye bağlıyorum ve bu sayede DVD'de müzik izleyip film izlediğimde 5+1 sorunsuz çalışıyor.

Sizin söylediğiniz TV AUX AUDIO ve ya LINE IN modları olması lazım.Menüleri kurcalarken öyle bir şey gördüğümü hatırlıyorum.Ses sistemini uzun zamandır kullanmadığım için kesin bir şey söyleyemiyorum.sanırım iftardan sonra baya bi kurcalayacağım ses sistemini.Zamanında 240 lira saymıştım ses sistemine.Şimdi boş boş durması beni üzüyor :)

865 Mesaj
25 Ağustos 2010; 9:51:59 

Resim çekemedim ama şöyle kısaca anlatayım neler olduğunu

uydu alıcısı : Next YE 2000 CX Super Plus

Arkasında : Sarı renkte (VİDEO)
Beyaz renkte (Audio L)
Kırmızı renkte (Audio R)
Bunlar bi dikdörtgen içinde ve üzerinde A/V OUT yazıyor

Ayrıca ;

Yeşil renkte (Y)
Mavi renkte (Pb)
Kırmızı renkte (Pr)

Bunların altında da YUV OUT yazıyor
----------------------------------------------------

Sansui RZ 9750 AVD dvd player ;

functions tuşuna bastığım zaman Input 1 , Input 2 ve Dijital in yazıları çıkıyor

Arkasında ise ;

Input 2 yazısı altında ;

Sarı renkte (Video) 2 tane
Beyaz renkte (L) 2 tane
Kırmızı renkte (R) 2 tane

OUT PUT yazısı altında ;

Sarı renkte (Video)
Beyaz renkte (L)
Kırmızı renkte (R)

DVD ONLY COMPONENT OUT yazısı altında ;

Kırmızı renkte (Pr)
Yeşil renkte (Y)
Mavi renkte (Pb)

var....

Nasıl yapıcam bu bağlantıyı arkadaşlar ?

1179 Mesaj
25 Ağustos 2010; 10:44:37 

TV'nin ses çıkışının hangi tür olduğunu yazmamışsınız. TV kanallarını uydu alıcınızdan izliyorsanız, uydu alıcınızın ses çıkışını ses sisteminizin ses girişine bağlarsanız da olur. Hangi INPUT'a bağladıysanız, TV seyrederken ses sistemini o moda almalısınız. (Input1 ve Input2 gibi)

865 Mesaj
25 Ağustos 2010; 12:32:14 

TV'nin arkasına hiç bakmadım ne yalan söyliyim hocam :) kanalları uydu alıcıdan izliyorum.ses sistemini filan önemli değilde yanlış yere bağlayınca yeni TV'yi yakmaktan korkuyorum :)

1179 Mesaj
25 Ağustos 2010; 12:59:14 

Korkma, bir şey olmaz. :)

650 Mesaj
25 Ağustos 2010; 13:44:21 

Next uydu receiver'ın arkasındaki kırmızı/beyaz audio çıkışından bir çift rca kablo ile Sansui RZ'nin arkasındaki yine kırmızı/beyaz audio in girişlerine bağladığınızda ve cihazınızı açtığınızda, o sırada seyrettiğiniz TV kanalının sesini Sansui sisteminden alırsınız. Yalnız bu sırada TV'nizin sesini tamamen kapatın.

Harman/Kardon AVR 5550 - Fr:Jamo Clasic 8, C:Jamo 150,SR:JBL TLX130,SB:Jamo s150 SW: WHARFEDALE 10A - PHILIPS 42PF9966/10 - SONY SACD XB770 QS - TEAC DV 3800 - SONY PS-LX22 Turntable - TOSHİBA HD E1
Bağlantılar: Fronts:RS Profesionel Bi-Wiring/Hama banana - C,SR,SB:Hama 1,50mm. - SW: Acoustic Resarch - Coaksiel/Optic Digital: Acoustic Resarch - 5.1 SACD: Stinger - S-Video:Thomson - SCART/RGB:Thomson

865 Mesaj
25 Ağustos 2010; 16:15:49 

quote:

Orijinalden alıntı: rg206

Next uydu receiver'ın arkasındaki kırmızı/beyaz audio çıkışından bir çift rca kablo ile Sansui RZ'nin arkasındaki yine kırmızı/beyaz audio in girişlerine bağladığınızda ve cihazınızı açtığınızda, o sırada seyrettiğiniz TV kanalının sesini Sansui sisteminden alırsınız. Yalnız bu sırada TV'nizin sesini tamamen kapatın.

DVD'de scart kablo ile TV'ye bağlanması gerekiyor dimi ?

650 Mesaj
25 Ağustos 2010; 16:31:20 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: rg206

DVD'de scart kablo ile TV'ye bağlanması gerekiyor dimi ?

Evet. Scart ile hem ses hem görüntü aktarıldığından, DVD seyrederken de ses sisteminden ses almak istediğinizde TV sesinin kapatılması gerekir. TV, Uydu yayını ve DVD için seçimi otomatik yapmıyorsa, TV komandasında input ile seçiminizi yapın.

Harman/Kardon AVR 5550 - Fr:Jamo Clasic 8, C:Jamo 150,SR:JBL TLX130,SB:Jamo s150 SW: WHARFEDALE 10A - PHILIPS 42PF9966/10 - SONY SACD XB770 QS - TEAC DV 3800 - SONY PS-LX22 Turntable - TOSHİBA HD E1
Bağlantılar: Fronts:RS Profesionel Bi-Wiring/Hama banana - C,SR,SB:Hama 1,50mm. - SW: Acoustic Resarch - Coaksiel/Optic Digital: Acoustic Resarch - 5.1 SACD: Stinger - S-Video:Thomson - SCART/RGB:Thomson

25 Mesaj
8 Ekim 2010; 4:17:09 

arkadaşlar bnm bi sorm olcak bimeks de http://www.bimeks.com.t...aspx?kid=1023&uid=39416 bu hoparlörü beğendim ama pc me deilde lcd tv me bağlamk istiorm böle bi şey mümkn mü acaba 5+1 gibi bağlanıyor mu?mümknse nasıl bağlayabilrm eğer bağlanıyorsa 1 2 gn içnde alıcam teşkkler

3 Mesaj
29 Ekim 2010; 12:25:34 

merhaba,
benzer bir sorunu ben de bir tanıdıgıma yardım ederken yasadım. pek vaktim olmadıgından ve tv nin arkasındaki girişleri goremediğimden inceleyemedim; ancak elimin girdiği kadariyla fotograf cektim.
onları paylasırsam daha ayrıntılı bilgi vermiş ve almış oluruz diye düşünüyorum.
her sayfaya 3 adet koyulabilirmiş, diger fotoları da ikinci bir reply'a koyuyorum hemen.

Ufaltılmış ön izleme resmi

Ekteki dosya (3)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semicomp -- 29 Ekim 2010; 14:19:33 >

3 Mesaj
29 Ekim 2010; 12:31:28 

bunlar da devamı:

dosyaların orijinalindeki isimleri görüntülemiyor sanırım.
ben soyleyeyim:
yukarıdaki post'umda ilk iki foto tv nin arkası, son foto ve 2.post'umdaki ilk foto ses sisteminin arkası.
digerleri de kumandalar: tv ve ses sistemi, sırasıyla.

tvnin arkasında audio out diye bir çıkış goremediğim için bağlantıda problem yaşamış oldum sanırım. ancak digital audio out var (optical) tv'nin HDMI veUSB girişlerinin orada. onu kullanmadan çözebiliriz değil mi?

Ekteki dosya (3)

61 Mesaj
11 Mart 2012; 0:44:07 

quote:

Arkadaşlar merhaba ;

Evime yeni bir LCD aldım ve daha önceden almış olduğum 5+1 ses sistemimi LCD TV'ye bağlamak istiyorum.Fakat şöyle bir sorunum var ki ; ses sistemimden çıkan kabloları DVD'ye bağlamak zorundayım.Çünkü kolonların arkasında sadece kolon çıkış kabloları var.Normalde bütün kolonların kabloları DVD'de toplanıyor.DVD'nin scart kablosunuda LCD TV'ye bağladığım zaman DVD'de film müzik dinlediğimde ses sistemi çalışıyor.Fakat benim istediğim TV izlerkende ses sistemini kullanabilmek.Bunun için DVDyi devre dışı bırakıp kolonlardan çıkan kabloları direkt LCD TV'ye takmak istiyorum.Bunu yapabilmem içinde kolonlardan çıkan kabloları LCD tvye uygun hale getirmem gerekiyor.Bunu yapma şansımız yok mudur ? Yoksa DVD yi kullanmak zorundamıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim

Bu dediğiniz olayı başardınız mı? Aynı durum bende de var...

4106 Mesaj
16 Haziran 2013; 17:05:14 

AP

44 Mesaj
16 Haziran 2013; 19:06:16 

hemen bende bir şey sorayım

bu resim tv nin arkası. .

üstteki digiturk uydu alıcısı

alttaki ise samsung HT-3550 SES sistemi kutusunun arkası.

şimdi sorum şu

normal digiturk ü izlerken ben ses sisteminin hoparlörlerini kullanmak istiyorum..

internette araştırdım.optik kablo filan deniyor fakat benim uydu alıcısının arkasında optik kablo girişi yok. ( sss sisteminde mevcut bu giriş)

birde HDMI ARC sistemi var tv de. burdanda bağlantı olabilir diyorlar .

TV izlerken en iyi performansı almak icin nasıl bir bağlantı yapacağız..yardımlarınızı bekilyorum tşk.ler şimdiden.

5.1 ses sistemi cihazını optik kablo ile tv ye bağlasam olur mu.

unutmadan birde ses L/R bağlantısı var ama bu kaliteli değilmiş galiba.

1224 Mesaj
16 Haziran 2013; 19:43:13 

Digitürk scart to scart tv

Tv optic to optic samsung

Samsung stereo seçim

Creative Gigaworks S750 7.1 ses sistemi MegaWorks THX 550 5.1 ses sistemi i-trigue 3300 2.1 ses sistemi Everest H5402 5.1 digital ses sistemi Jazz de 005 dolby digital decoder Creative DDTS-100 decoder

2 Mesaj
4 Ağustos 2013; 16:54:39 

s.a arkadaslar hepınızın yazdıklarını tek tek okudum
ben daha yenı evıme kendınden uydulu lcd 42la620s modellı bır plazma aldım 5+1 ses sistemini baglamak ıstıyorum ama olmuyor ses sistemiyle bırlıkte 5+1 bırlestırıcı kablo verıldı bana
o kabloyu taktıgım halde olmuyor bunun bır cozumu yok mu????

2 Mesaj
5 Ağustos 2013; 14:29:47 

arkadaslar ben 5+1 cozdum lcd takılması ıcın optık cıkıslı 5+1 lazım onlarda 800 tl den baslıyor

1224 Mesaj
5 Ağustos 2013; 20:55:19 

Sıfır yada ikinci el 80-250 tl alınacak harici digital decoder ile her tür 5.1 bağlanabilir lcd ye fakat amaç nedir o önemli receiver ise doğrudan onun optic çıkışına bağlanmalı yani kaynak ne ise cd dvd player receiver direkt ona bağlanmalı

Creative Gigaworks S750 7.1 ses sistemi MegaWorks THX 550 5.1 ses sistemi i-trigue 3300 2.1 ses sistemi Everest H5402 5.1 digital ses sistemi Jazz de 005 dolby digital decoder Creative DDTS-100 decoder

561 Mesaj
14 Eylül 2013; 18:02:37 

quote:

Orijinalden alıntı: semicomp

Yeni bir konu açmak yerine buradan sormayı daha uygun gördüm. Benim 5-6 yıllık bir philips ses sistemim var, bunun dvd playeri bozulmuştu zamanında ve taşınma esnasında atmıştım. Bu sistemi kullanmak istiyorum fakat sorun şu ki, hoparlörlerin kablo uçları alıntıladığım mesajda arkadaşın koymuş olduğu fotoğrafta görüldüğü gibi ve ben bu şekilde çıkışa sahip olan bir dvd player bulamadım internette yaptığım uzun arama sonunda. Sanırım artık bunlar satılmıyor, ya da bu tip playerlar sadece ses sistemleriyle birlikte satılıyor. Peki bu uçları kullanabileceğim dönüştürücü cihazlar var mıdır acaba, veya bu tarz bir dvd player bulabilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuhaf. -- 14 Eylül 2013; 18:05:04 >

"Bu daha başlangıç, mücadeleye devam."

Psn: TaylanOzcan

1224 Mesaj
15 Eylül 2013; 16:18:24 

Öncelikle elinizdeki hoperlör lerin ohm ve watt değerlerini bilmelisiniz buna uygun 5.1 amfi almalısınız bağlantı soketlerinin önemi yok söker sadece kablo uçlarını bağlarsınız amfiye
Bu amfiye bağlayabileceğiniz dvd player almanız gerekli

561 Mesaj
15 Eylül 2013; 16:59:05 

quote:

Orijinalden alıntı: -THIEF-

Öncelikle elinizdeki hoperlör lerin ohm ve watt değerlerini bilmelisiniz buna uygun 5.1 amfi almalısınız bağlantı soketlerinin önemi yok söker sadece kablo uçlarını bağlarsınız amfiye
Bu amfiye bağlayabileceğiniz dvd player almanız gerekli

Çok teşekkür ederim, bu konuda fazla bilgim olmadığı için böyle bir şey yapılabileceğini bilmiyordum. Baktım ohm değerlerine, 4 adet uzun hoparlörün her biri 12 ohm, subwoofer ve küçük hoparlör 6 ohm. Watt değerleri yazmıyor, ve sistem eski bir ürün olduğu için internette de pek bilgi yok.
Uygun fiyatlı bir amfi bulabilir miyim acaba?

edit: Bir de, acaba amfiye ihtiyaç duymadan herhangi bir dönüştürü cihaz ile hoparlörler ve televizyon arasında bağlantı kurabilir miyim dvd player kullanmadan. Direk televizyonun ses çıkışı hoparlörlerden olsa?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuhaf. -- 15 Eylül 2013; 17:28:22 >

1224 Mesaj
15 Eylül 2013; 19:14:39 

Hoprrlörler pasif olduğu için yani amfi si içinde olmadığından amfi olmadan çalışmaz
Ya 6 ohm yada 12 ohm olan bir amfi alarak
6 ohm alırsanız yakın güçte 2 front 2 center 6 ohm olacak şekilde alacaksınız
12 ohm alırsanız 1 center ve 1 subwofer 12 ohm alacaksınız
Hepsini beraber kullanacaksanız 12 ohm olanlara çevirici gerekebilir

561 Mesaj
15 Eylül 2013; 19:29:41 

quote:

Hoprrlörler pasif olduğu için yani amfi si içinde olmadığından amfi olmadan çalışmaz
Ya 6 ohm yada 12 ohm olan bir amfi alarak
6 ohm alırsanız yakın güçte 2 front 2 center 6 ohm olacak şekilde alacaksınız
12 ohm alırsanız 1 center ve 1 subwofer 12 ohm alacaksınız
Hepsini beraber kullanacaksanız 12 ohm olanlara çevirici gerekebilir

Anladım, tekrardan teşekkür ederim.

128 Mesaj
16 Eylül 2013; 15:12:48 

quote:

Digitürk scart to scart tv

Tv optic to optic samsung

Samsung stereo seçim

Merhaba,
Bu dediğinizi biraz açabilirmisiniz.
Eski tip, optik çıkışı olmayan bir 5+1 ses sistemini digitürk uydu alıcısına bağlayarak LED Tv'den ses almak mümkün mü?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

1224 Mesaj
17 Eylül 2013; 8:40:06 

Burada amaç kaynaktan ses almaktır
Burada iki şekilde bağlantı yapabilirsiniz ya ses sisteminizi optic yada stereo çıkıştan direkt digitürk e bağlarsınız
Yada ses sisteminizi optic yada stereo olarak tv ye bağlar tv nin optic çıkışından ses alırsınız
Ben 1. Seçeneği öneririm yani ne kadar çok bağlantı yaparsanız o kadar kayıp yaşarsınız

21 Mesaj
22 Eylül 2013; 13:11:20 

arkadaşlar lg marka led tv ye 5.1 ses sistemini bağlamak için 2 saattir uğraşıyorum. fakat henüz ses alabilmiş değilim. ses sistemini aux girişine bağladım. tv de kulaklık girişi olmadığı için r-l kısmına bağladım. tvnin ses ayarlarından da harici hoparlör (optik/hdmı/arc ) seçtim ama hala ses alamdım. yardımcı olursanız sevinirim.

1224 Mesaj
22 Eylül 2013; 15:03:03 

Tek yolu optic çıkıştan bağlamaktır fakat 5.1 sisteminizin dolby digital decoderi olması lazım yoksa harici decoder almalısınız
Aux ın büyük ihtimal video camera vs. nın sesini tv ye aktarmak içindir
Optical out kullanmalısınız

124 Mesaj
12 Mart 2014; 8:41:02 

quote:

Tek yolu optic çıkıştan bağlamaktır fakat 5.1 sisteminizin dolby digital decoderi olması lazım yoksa harici decoder almalısınız
Aux ın büyük ihtimal video camera vs. nın sesini tv ye aktarmak içindir
Optical out kullanmalısınız

LG Led ekranım var. Audio optik çıkışı var. (optical digital audio out ve audio in (RGB/DVI) çıkışları mevcut). 5+1 kolon sistemini led ekranda optik çıkışa bağlayıp, bilgisayardan HDMI ile girip led ekrana bağlayıp 5+1 kolon sistemiden verim alabilir miyim?

1224 Mesaj
12 Mart 2014; 12:28:38 

Sesi her zaman kaynaktan almaya özen gösterin kaynak pc ise sesi pc den alın
Önce lcd ye verip tekrar ordan almak kayba neden oluyor
Mesela uydu alıcı yada dvd player ise lcd çıkışı kullanmak kayıptır
Lcd den film izlenecek yada dahili uydu alıcısı varsa lcd nin optic çıkışı uygun olur
Tabiki bu kaybı elinizdeki 5.1 ile algılayabilir misiniz bilemiyorum deneyip görebilirsiniz

4 Mesaj
20 Mart 2014; 20:16:47 

arkadaşlar bugün led tv ye ses sistemi bağlamak için resimlerdeki digital-analog çevirici aldım. tv den çıkan optik kabloyu ses sisteminin çıkışlarına uygun hale dönüştürüyor. ancak Benim tv nin bununla uyumlu olmadığını gördüm. zaten demek için almıştım ancak olmadı... o yüzden işine yarayacak olan varsa satmak istiyorum... 80 TL ye satacağım. Konya içine elden teslimat yapabilirim. Konya dışına da kargo benden olacak şekilde gönderebilirim... isteyenler mesaj atsınlar telefonda görüşelim..

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Ses Sistemleri » Ev Sinema Ses Sistemleri » 5+1 ses sistemini LCD tv'ye bağlamak
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.406