- x
Lada Samara Önerir Misiniz?
27 Cevap8188 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

682 Mesaj
10 Ağustos 2010; 19:01:40 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Herkese selamlar,
Özellikler Lada Samara kullananlarasoruyorum bu soruyu, günde 40-50km yaparak işe gidip gelen bir öğrenci olarak 4bin TL'lik bir bütçem var. Bir akrabamızda henuz 50binde 1994 model bi samara var, onu almak istiyorum ama sizlere de bir sorayım dedim. Aklımı karıştıran arkadaşlarım oldu çünkü. Lada'ya alternatif olan fikirleri de söyliyim.

- o paraya şahin de alabilirsin, daha çabuk satar ve daha konforlu bir arabaya binersin. (bence bu seçeneğin dezavantajı, şahin'in lada'dan daha fazla yakması ve 4bin TL'lik temiz şahin bulmanın zorluğu)

- 5-6 ay daha bekle bu sırada 2bin TL daha biriktir veya ayarla, flash veya tipo gibi bir model düşün, sonuçta öğrenci adamsın azıcık şekilli olur hem. (bu seçeneğin bana dezavantaji 5-6 ay daha bekliyor ve arabanın yakışıklı olması ile pek ilgilenmiyor olmam).

- Zaten var olan Honda Activa scooter'i hiç satma, onla gidip gel işte, tam eşek gibi seni götürür getirir ucuz şekilde.(evet bu seçenek daha ekonomik ama, ankara'nın kış havasında motorsiklet ne kadar kullanılabilir orası da meçhul.)

Lada samara almak bana sıcak geldi açıkcası, çabuk bozulmayan, az yakan, gayet serii lpg ile uyumlu ve parçaları pahalı olmayan bir araba diyebahsediliyor hem çevremde hem de bu forumda.

konfor açısından dezavantajlı gibi gözükse de, benim için hiç ama hiç önemli değil gerçekten, zaten birdahaki yaz satıp daha yüksek bir model araba alacağım. konfor yuzunden vazgeçebileceğim bir araba değil yani bu.

eşekten düşmeyi eşekten düşene sorun demişler, samara'yı önerenler veya yerenlerin kullananlardan da olmasını çok isterim,

çok teşekkürler.

Çok Bilen Çok Yanılır..

2024 Mesaj
10 Ağustos 2010; 19:15:23 

samara sahibi değilim ancak kullanıcısıyım. kuzenimde var 2000model enjeksiyonlu sıralı sistem tüplü.

aracın + ları
aynı fiyata alacağınız araçların çoğundan seridir.
parçaları çok ama çok ucuzdur.
lpg 1.67. 20 tl lik gazla 120km gider.
sorun çıkarmaz.(bizim ki çıkarmadı en azından)
kışın inmek yazın binmek istemezin.(kalorifer canavar ama klima yok..)

- leri
konfor yok.
frenler zorlandığında kilitlenmeye çok müsait.

aklıma gelenler bunlar. özellikle sormak istediğiniz birşey varsa sorun elimden geldiğince yanıtlayayım.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
10 Ağustos 2010; 19:26:03 

samara iyi bizde var 2004 model 85 binde kapının önünde yatıyor.sorunsuz bakımı yapıldıktan sonra ama 4000tllik samara nasıldır bilmem bizimki tüpsüz 10tl ile 80km gidiyor

4064 Mesaj
10 Ağustos 2010; 19:42:37 

quote:

Orijinalden alıntı: nikneym

samara iyi bizde var 2004 model 85 binde kapının önünde yatıyor.sorunsuz bakımı yapıldıktan sonra ama 4000tllik samara nasıldır bilmem bizimki tüpsüz 10tl ile 80km gidiyor

bırakın benzinliyi lpg li araç bile 10 lira ile 80 km yol gidemez

682 Mesaj
10 Ağustos 2010; 20:00:08 

quote:

Orijinalden alıntı: dangerousman

samara sahibi değilim ancak kullanıcısıyım. kuzenimde var 2000model enjeksiyonlu sıralı sistem tüplü.

aracın + ları
aynı fiyata alacağınız araçların çoğundan seridir.
parçaları çok ama çok ucuzdur.
lpg 1.67. 20 tl lik gazla 120km gider.
sorun çıkarmaz.(bizim ki çıkarmadı en azından)
kışın inmek yazın binmek istemezin.(kalorifer canavar ama klima yok..)

- leri
konfor yok.
frenler zorlandığında kilitlenmeye çok müsait.

aklıma gelenler bunlar. özellikle sormak istediğiniz birşey varsa sorun elimden geldiğince yanıtlayayım.

görüşleriniz için çok saolun, arabanın güzelleştirilmesi için yapılacak bişey olabilir mi? jant falan yakışır mı yani ?
ayrıca bi yerde fren sisteminin komple değiştirildiğini ve çok güzel olduğunu yazmışlardı, çok da masraflı birşey değildi o yazıya göre.

bu yorumlardan sonra kararım netleşiyor sanırım.

Çok Bilen Çok Yanılır..

2024 Mesaj
10 Ağustos 2010; 20:22:31 

quote:

Orijinalden alıntı: olcayyucetepe

görüşleriniz için çok saolun, arabanın güzelleştirilmesi için yapılacak bişey olabilir mi? jant falan yakışır mı yani ?
ayrıca bi yerde fren sisteminin komple değiştirildiğini ve çok güzel olduğunu yazmışlardı, çok da masraflı birşey değildi o yazıya göre.

bu yorumlardan sonra kararım netleşiyor sanırım.

öncelikle şunu söyleyeyim. ladaya yaptığınız her masraf zarardır. size geri dönüşü yoktur. benim gözümde lada eşşektir, bir süre binilir. düzlüğe çıkınca değiştirilir.

benim kuzenimin ladası var. onun içinde arabanın o kadar önemi yok. ama araçla oynamayı sever, kendi yaptıklarını takar eder bişeyler yapar. geçende cam otomatiği taktırdık. ön 2 cama. malzemeler 130 falan tuttu. elektronikçide 70e falan taktı. zevk işi bunlar. satarken hiçbir fark yapmayacak.
ben size bizim ladanın resimlerini koyayım bakın artık ne olduğunu siz anlarsınız.

0

0

0

0

0

0

3241 Mesaj
10 Ağustos 2010; 21:17:33 

dangerousman;

Araç iyi gözüküyor ses sistemi,jantlar,stoplar,cam filmi,otomatik camlar baya masraf etmiş.Satarsa o fiyata yazık olur bence satmasın.

4 milyara enjeksiyonlu alman zor 90-94 karbüratörlü alabilirsin.Araçta çift boğaz karbüratör var ve içeride economizer göstergesi var anlık olarak yakıt tüketimini gösteriyor ve ibreye göre 2. boğazı açtırıp açtırmadığını görebiliyorsun.Tasarruf yapman çok rahat bir gözün econ ibresinde olursa.Devir yükseldikçe ibre sağa yaklaşıyor yani daha az yakıt yakıyor.Devir göstergesi yok ama.Şase ve motor iyidir onun dışındaki birşey bekleme.İç aksamından ses gelir amortisörlerinin ticariden farkı yoktur.Aslında vardır her çukura girişinde araba dağılacak sanarsın :P ama sağlamdır camları açsan da kapatsan da ses açısından birşey değişmez.

Artı olarak sadece benzinde çalışan yeni araçların çoğunda olan eskilerde sadece samarada olan cut-off sistemi var 1900 devirin üstüne ayağını gazdan çekersen gazı tamamen keser araç bedavaya çalışır.Far yükseklik ayarı var, kaloriferi sağlamdır (Rusya şartlarına göre yapıldığı için) Kaportada özel bir sistem var darbe emici.Yine Rusya şartlarına göre üretildiği için karda problem çekmezsin arkada yük yoksa ve gaza asılmazsan...

Benim söylediklerim eskileri için enjeksiyonlularda devir göstergesi eklendi başka birşey değişti mi bilmiyorum...

2721 Mesaj
10 Ağustos 2010; 21:35:56 

şahsen ben 4000tl verip araç almam alsamda 1000tl verip jant almam

7615 Mesaj
10 Ağustos 2010; 22:04:15 

Aracın durumunu bilmiyorum ama ben temiz diye 4500'e aldım ve 1 yılda 4000 lira harcadım. Halada bişeyler istiyor. Satsam bedavaya gitmiş olacak. Ne yapacağımı şaşırdım. Tam herşey yapıldı diyorum başka biyer çıkıyor. Bencce bi kenara 2-3000 lira ayır tamir ve bakım için.
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 10 Ağustos 2010; 22:10:29 >

Yeni Aveo Sedan 1.2 LS (Boracay Mavi)
Monster Q63MS-16F41 (i7-4700QM, GTX 770M, 2x8GB DDR3, 240GB SSD, 750GB HDD); Dell Studio XPS 1640; Asus Note 8; Ipad Air 128 GB 4G Gümüş; Samsung S4 Mini Duos Black Edition; iPod Touch 5 32 GB Siyah; Navimex 9917+Kenwood KFC-M1634A; Logilink HS0017; Logitech G100, G500, VX Nano, K310, Tablet Keyboard for iPad, S220; Creative EP630; Xiaomi Piston 2; Xiaomi 10400 mAh; Casio DB-360-1ADF; Adata CH94; Lacie Rikiki 1TB; WD WD15EARS, WD20EARS; Akasa Quasar; Sandisk Extreme 32 GB, Kingston DTDUO/32GB
Steam ID: Kesbi

212 Mesaj
11 Ağustos 2010; 10:07:04 

araç temizse gözünüz kapalı alabilirsiniz.zaten yanılmıyorsam bir akrabanızdaymış araç size yamuk yapmaz oda heralde :D gerçi yabancıdanda alacak olsanız bildik güvenilir bir ustaya motorunu altını üstünü güzelce gösterdikten sonra alıp rahat rahat bineceğniz ve diğer arkadaşlarında dediği gibi parçasına fazla para vermeyeceğiniz bir araçtır.. 3yıl kadar ankarada bizde kullanmıştık...ozamanın bütçesiyle bizde lada almaya kalktığımızda herkes karşı çıkmıştı alma etme satamazsın şudur budur diye ama tutupta o paraya 87-88 şahin doğan veya reno 9 almaktansa 93-94 lada almak daha mantıklı gelmişti ve araçta temiz olunca almış 3 yıl çok şükür sorunsuz binmiştik ve satacağımız zaman ilanın 2 gününde araç satılmıştı...

212 Mesaj
11 Ağustos 2010; 10:11:22 

şunuda belirtmeden geçemiycem o 93 lada ilk arabamızdı bizim 3 yıl kullanmıştık ve satarken üzülmüştüm açıkcası tamam araçta motor-direksiyon ve kalorifer ve 4 koltuktan başka bişey yok ama çok sevmiş ve çok bağlanmıştım araca şimdi çok şükür 2006 honda civic var ama inanın o ladayı sürerken duyduğum hazzı alamıyorum....

67 Mesaj
15 Ağustos 2010; 15:14:52 

10 lıraya 80 km he cok ılgınc palio gıdıyomu kı o kadar neyse ben al derım parcası ucuz kısın canavar gıbı yakıtı cımrı kalorıferı super sorunsuz bence sahınden bın kat daha ıyı temızını al derım ılerde paranı bırıktır baska araba alcaksan satarsın anında benım arkadasımda vardı cok temız ınternete koyduktan 2 gun sonra geldı aldı adam ama baya temızdı araba.. sonradan pızman oldular sattıklarına gelen gıdenı arattı

8177 Mesaj
15 Ağustos 2010; 15:28:28 

dangerousman, yns ve kesbi gerekli yorumları yapmış. Temiz de olsa mutlaka masrafır olacaktır, hatta bir süre sonra araba parası kadar masraf etmiş olabilirsin. Yakıt tüketimi inanılmaz derecede az. Kullanmayı bilirsen LPG olmadan bile çğu LPG'li 1400cc araç kadar yakar. Konfor aramamalısın, k'si yok çünkü.

Elindeki scooter'ı yağışlı havalarda kullanamazsın ama soğuk havalarda kullanmak için kendine mont, pantolon falan alabilirsin; her şekilde daha ucuza gelir. Mont benzin yakmaz, bakım gerektirmez. :) Hatta onu satıp 50cc'lik, Yamaha TZR50 daha düzgün bir motosiklet de alabilirsin. Yağışlı havada dikkatli ve yavaş gidersen bir şey olmaz ama buzlanma olursa toplu taşıma kullanmak zorunda kalırsın ki artık buzlanma olmaz kolay kolay.

...

6506 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
VOITH
15 Ağustos 2010; 15:34:31 

dostum 2 bin daha biriktir lada NIVA al

Vw fanatikliği değilde 1.6 bebek puseti gibi araçla V5.7 amerikana kafa tutmak en büyük fanatiklik olsa gerek..
Mercedesin yıldızından daha güçlü bir yıldız varsa o da chryslerın yıldızıdır..

4495 Mesaj
15 Ağustos 2010; 16:34:15 

bende kullandım 2-3 sene biraz masraf yaptım baskı balata amortisör eksoz vs vs...

1144 Mesaj
15 Ağustos 2010; 16:36:05 

Kuzenimin bir arkadaşında ve teyzemde vardı..Modellerini tam hatırlamıyorum ama 93-94 gibi birşeydi herhalde.

2 araçta hiç sorun çıkartmadan uzun süre idare etti.Hatta kuzenimin arkadaşı halen kullanıyor aracı.

Araç cidden az yakıyor,kaloriferinden teyzem çok memnundu.(Malatya'da kullanıyor kendisi.Epey soğuk oralar )
Fakat aracı kullanırken mümkün mertebe dikkatli olmak gerekiyor.Fren sistemi cidden yetersiz çünkü..

Ve anladığım kadarıyla siz aracı sadece a noktasından b noktasına en uygun şekilde gitmek için kullanacaksınız.Eğer alacağınız araç temizse neden olmasın?

4424 Mesaj
15 Ağustos 2010; 16:36:21 

lada samara iyi araba'dır.
akrabanın samarası temizse eğer hiç düşünmeden al.

Hyundai Accent Era 2009 1.4lt 16v 97ps DOHC

New Thinking. New Possibilities.

2071 Mesaj
16 Ağustos 2010; 1:01:33 

Yaklaşık 3 ay önce 93 model bir parçası boyalı olan 64binde bir samara aldık 4 milyara lpg'si de var. Araba çok temiz bu zamana kadarda ettiğimiz toplam masraf sanırım 20tl falandır. Babam yılbaşına kadar idare etsin diye almıştı ama satmaya da niyeti yok gibi bu kenarda dursun bunu kullanmak ayrı zevk diyor . Herkes frenlerden şikayetçi ama bizim aracın frenlerinin maşallahı var abs gibi tüpteyken bile çok seri ve atak kullanımı gayet rahat tabi çok fazla konfor beklememek lazım. Alacaksanız ben tavsiye ederim ancak jantla falan hiç uğraşmayın bence idareten binip model yükseltin. Yakıtta da olabildiği kadar cimri

0

0

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhan6894 -- 16 Ağustos 2010; 1:03:28 >

333 Mesaj
16 Ağustos 2010; 13:50:15 

Samara Şahine göre sağlam ve ucuz yakan bi araç. Konfor desen sıfır...

2005 Megane 2 Sedan Dynamique 1.6 Bva

7 Mesaj
14 Eylül 2010; 10:05:35 

kardeşim ne yaptın öyle hiçbir lada fiyatı kadar masraf istemez en kıral masrafı öntakım motor şanzıman 2000 tl yi hayatta geçmez ya neyazdığını bilmiyorsun yada seni dolandırmışlar

4495 Mesaj
14 Eylül 2010; 10:10:27 

aracı komple yenilemiştir...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

7 Mesaj
14 Eylül 2010; 10:10:42 

quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Aracın durumunu bilmiyorum ama ben temiz diye 4500'e aldım ve 1 yılda 4000 lira harcadım. Halada bişeyler istiyor. Satsam bedavaya gitmiş olacak. Ne yapacağımı şaşırdım. Tam herşey yapıldı diyorum başka biyer çıkıyor. Bencce bi kenara 2-3000 lira ayır tamir ve bakım için.
0

kardeşim ne yaptın öyle hiçbir lada fiyatı kadar masraf istemez en kıral masrafı öntakım motor şanzıman 2000 tl yi hayatta geçmez ya neyazdığını bilmiyorsun yada seni dolandırmışlar

7 Mesaj
14 Eylül 2010; 10:20:33 

valla ben 93 yılında sıfır aldım termostatında ufak bi oynama yaptım radyatör değiştirdim ve 2001 yılına kadar rutin bakım masrafları dışında tek yaptığım şey debriyaj halatını değiştirmek oldu sattığımda 400 küsür binde idi konfor yokderken sadece arçtan gelen plastik aksmın sesleri var onun dışında arç cimri yoltutuşu süper kıyaslamak gerekirse focus ile neredeyse aynı yoltutuşuna sahip parçası bedava sayılabilecek bir araba

şimdi ise 2000 model ladam var 2 yıl oldu alalı ve bugüne kadar 150 tl mi yedi bakım falan harcadım aldığımdan beri şanzımanı problemliydi 200 tl masraf yaptım sıfır gibi oldu işçiliği bana ayit olmak kaydı ile tabi 2 yılda toplam 350 tl daha ne olsun şahinim veya tipom veya reno 9 um olaydı topu tutmuştum masraf masraf üstüne bence samara güzel araba

79 Mesaj
8 Kasım 2011; 22:34:35 

yav bende almayı düşünüyorum cidden okadar masraf çıkarırmı konuyu hortlattık ama

1998 1,6 FIAT Tipo SX | Lenovo v580c

1224 Mesaj
9 Kasım 2011; 3:37:19 

quote:

Orijinalden alıntı: sisiew

yav bende almayı düşünüyorum cidden okadar masraf çıkarırmı konuyu hortlattık ama

Temiz bir Lada o fiyatin iyi aracidir. Eski her araba masraf cikarir. Ama Samara'lar iyidir, parcasi ucuzdur, iyisine denk gelirseniz memnun kalirsiniz...

162 Mesaj
21 Kasım 2011; 18:00:01 

bende temiz bitane bulursam almayı düşünüyorum

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

7615 Mesaj
21 Kasım 2011; 18:21:47 

Konu fena hort ama o resimdeki araç benimdi. 2 yılı biraz geçti kullanma sürem ve 3-4 ay önce sattım kurtuldum. Aldığım paradan fazla masraf yaptım derken 1 günde yapmadım tabi. Toplamda 2 yılda yapılan masraf kendini geçti. Bunun en büyük nedeni böyle eski araç kullananların araçlarına bakmamaları ve idareten çözümler üretmeleri.

Bir örnek vermek gerekirse çalışırken garip bir şıkırtı yapmaya başladı. Tamircime götürdüm alternatör mü oluyor ismi ateşleme zamanını ayarlayan parça işte onu söktük. İçinde 3 tane bağlantı var ve 1 sağlam biri kopmuş ve biri de kopmak üzereydi. O iki bağlantıda lehim vardı. Ben de yanlış hatırlamıyorsam 70 liraya yenisini taktırmıştım tamir ettirmek yerine. Sık sık elektrik arızası verir. Kapı kilitleri sık sık bozulur. Kapı kolu kırırılır. Böyle her ay 50-150 arası masraf açıyordu. Bu masrafa kış lastiği filan da dahil. Yani 1500 lirası filan her arabada yapılması gereken masraflardı. Yağ değişimi, antifriz vs. gibi. Ama bakılmıyor ve titiz biriyseniz size patlıyor. Aracın üzerinde orjinal yakıt filtresi duruyordu öyle söyleyim size. Sanayiden çıkmıyordum. Elektrik kutusu su alacak bi yerde. Ne yaptıysam su aldı. En sonunda tamirciler poşet gibi bişey geçirdiler. Genelde böyle yapıyoruz dediler. Yani ufak tefek tasarım hataları da var.

Diğer bir konu da yedek parçaları orjinal değil. Orjinali bile çok kaliteli değil tabi ama yan sanayileri çok kötü. Mesela şoför kapısının kolundaki mandalı 2 kere, kolu da kökten 1 kere kırdım. Çok sert bir döküm parça ve çıt diye kırılıyor. Diğer kapılardan bahsetmiyorum daha. Cam açma kolları da ha keza öyle. Cam kolu 2,5 lira ama cam zor açılıyorsa 1-2 ayda bir kırılıyor veya dişleri sıyrılıyordu. Ama yine de bi şahine filan tercih ederim. Sürüşü çok zevkli, direksiyonu çoğu hidrolikten yumuşak, görüş açısı çok iyidir. Süspansiyonu sert olduğu için yol tutuşu çok iyidir. Yakıt ve çekiş hala fena değildir. Parçaları çok ucuzdur ama zırt pırt sorun çıkarabilir. Vites oranları çok geniştir ve uzun yolda 6 vitesliler gibi yakar. 100den sonra 5. vitesi ister. Ben aldıktan sonra dayımlar, kardeşimgil, diğer dayımın oğlu da samara aldı ve onlarınki hala duruyor. Binilecek araba ama kenarda para tutmakta fayda var. Bazen insana cinnet getirecek boyuta getiriyor ama onsuz da olmuyor. Kardeşimlerdekinin motoru ve şanzımanı yapılmıştı. Hala 50-100 her ay bişey çıkıyor.

Yeni Aveo Sedan 1.2 LS (Boracay Mavi)
Monster Q63MS-16F41 (i7-4700QM, GTX 770M, 2x8GB DDR3, 240GB SSD, 750GB HDD); Dell Studio XPS 1640; Asus Note 8; Ipad Air 128 GB 4G Gümüş; Samsung S4 Mini Duos Black Edition; iPod Touch 5 32 GB Siyah; Navimex 9917+Kenwood KFC-M1634A; Logilink HS0017; Logitech G100, G500, VX Nano, K310, Tablet Keyboard for iPad, S220; Creative EP630; Xiaomi Piston 2; Xiaomi 10400 mAh; Casio DB-360-1ADF; Adata CH94; Lacie Rikiki 1TB; WD WD15EARS, WD20EARS; Akasa Quasar; Sandisk Extreme 32 GB, Kingston DTDUO/32GB
Steam ID: Kesbi

79 Mesaj
22 Kasım 2011; 1:32:51 

vazgeçtim bende zaten biraz daha bekleyip fiesta flair ya da palio düşünüyorum...

1998 1,6 FIAT Tipo SX | Lenovo v580c
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.484