- x
Tüm Netbooklara USB'den Sistem Kurulumu ve Format Atmak (RESİMLİ ANLATIM)
120 Cevap273608 Görüntüleme26 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

678 Mesaj
4 Ağustos 2010; 20:59:04 

Yaklaşık 9 aydır Lenovo S10-2 Netbook kullanıyorum tahminim 3-4 kere format atmışımdır.Her seferinde yeni bir problemle karşılaştım ve yeni şeyler öğrendim .Son çıkan programlar USB'den sistem kurulumunu oldukça kolay bir hale getirmiş o yüzden herkes bunu yapabilir.

İhtiyacınız olanlar:

*4GB USB FLASH BELLEK (2gb da olabiliyor ama 4 daha sağlam yine de deneyin birşey kaybetmezsiniz)
*USB'den BOOT destekleyen bir BIOS'a sahip bilgisayar . (netbookların tamamı destekler)
*Cd veya DVD'den yükleme yapacaksanız CD-DVD Rom'a sahip bir başka bilgisayar.
*ISO ile kurulum yapacaksanız (windows,ubuntu,linux... isosu) kaynak ISO kalıbı gerekli.

BU ANLATIM WINDOWS SİSTEMLER İÇİNDİR

*Linux için olanı daha sonra anlatacağım.

0

1) İlk maddemiz kesinlikle bilgisayarınızdaki dosyaları sağlam bir yere yedeklemeniz Çünkü bu işlemler sonunda bilgisayarınızda hiç bir veri kalmayacaktır.

*ISO dosyası veya CD-DVD'ye sahip olduğunuzu farzederek anlatıma devam ediyorum.

2)USB'ye yükleme yapacak olan programı indiriyoruz.
WINTOFLASH INDIRMEK ICIN TIKLAYIN

3)Kurulum tamamlandıktan sonra Yeşil OKEY işaretine tıklıyoruz ve devam ediyoruz
0

4)İleri ileri (next) diyerek ilerliyoruz ve şu ekrana gelince duruyoruz ;

0

Eğer ISO kalıbı kullanacaksak Windows Dosyası yolu olarak sanal sürücü göstermemiz gerekir.Sanal sürücüyü Deamon Tools veya Virtual Tools yarzı bir programla yaratıyoruz.

Kullandığınız bilgisayarın CD Romu varsa Windows CDnizi takarak Windows Dosyası yolu olarak onu seçiyoruz.

USB Sürücü olarak Flash Diskinizi seçiyorsunuz (G: ,F:,E:... olabilir her bilgisayarda farklıdır) .

5)Son işlemleri de yaptıktan sonra program windowsu USB diskinize yüklüyor bu noktadan sonra tek yapmanız gereken bilgisayarı yeniden başlatmak.Bilgisayar otomatik olarak USB den boot edecektir.
*Bazı sistemlerde direk boot etmeyebilir bu durumda BIOS Boot Ayarlarından USB'yi seçiyoruz (bende F12 ile açılıyordu)
Daha sonra bildiğiniz sistem kurulumu yapacaksınız o kısmını anlatmama gerek yok başka kaynaklarda bolca mevcut.
***Bu anlatımı tamamen kendim yaptım sadece Ekran görüntülerini http://blog.kupeli.net/ sitesinden aldım.Emeği olanlara saygılar.

Linux anlatımını daha sonra yapacağım windows ve ubuntuyu aynı sistemde kullanmayı da anlatacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baho92 -- 4 Ağustos 2010; 21:00:37 >

241 Mesaj
8 Ağustos 2010; 18:24:00 

selamlar. dediğiniz programla win 7 yi 4 gb usb belleğe aktardım. bilgisayarın boot menüsünde usb-fdd, usb-zıp, usb-cdrom ve usb-hdd seçenekleri olmasına rağmen boot işlemi gerçekleşmedi. sorun ne olabilir acaba? bu arada bilgisayar masaüstü ve biraz eski. anakart asus a7n8x-e deluxe.

// Avuç İçi İle Direksiyon Çevirenler Kulübü \\

678 Mesaj
8 Ağustos 2010; 18:39:05 

USB Pen Drive veya USB Flash Disk yok sanırım Boot listesinde demek ki USB HDD'yi destekliyor BIOS'unuz.
Elinizde USB HDD varsa öyle deneyin yoksa google da ufak bir araştırmayla USB diski bilgisayara USB hdd ye dönüştürme işlemi anlatılıyordu sanırım.

241 Mesaj
8 Ağustos 2010; 22:32:29 

elimde usb hdd var ama onu bilgisayar görmüyor maalesef. galba bios güncellemesi gerekecek.

678 Mesaj
9 Ağustos 2010; 0:30:52 

BIOS güncellemesnden önce şuna bakın isterseniz belki işnize yarar http://forum.shiftdelete.net/windows-7/74012-usb-flash-diskten-windows-7-kurulumu.html

241 Mesaj
9 Ağustos 2010; 12:29:13 

link için teşekkürler. ama ben zaten bu aşamayı geçmiş durumdayım. win 7 flash diskte kuruluma hazır boot dosyasıyla birlikte. sorun bilgisayarı flash diskten boot edememem. harici hdd usb 2.0. bilgisayarın bu diski görememe sebebi de belki bundan kaynaklanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atillasulun -- 9 Ağustos 2010; 12:38:01 >

2299 Mesaj
11 Ağustos 2010; 0:43:33 

Bir diğer yöntem de:

İhtiyaçlarınız:

* En az 4 GB'lık bir USB bellek (Eğer Windows XP kullanıyorsanız, 4 GB'lık bir USB harici disk)
* Sanal disk uygulaması: UltraISO
* Windows 7 kurulum ISO dosyası

UltraISO yerine, bilgisayarınızda sanal CD/DVD sürücü oluşturabilen Deamon Tools gibi herhangi bir diğer program da olabilir. Biz yine buradaki örneğimizde UltraISO'yu kullanacağız.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, anakartınızın USB Diskleri desteklemesi. Eğer çok eski bir anakartınız yoksa, bu destek zaten mevcuttur. Ama yine de uyaralım, anakartınız USB disklerden boot özelliğini desteklemiyorsa, kurulum yapabileceğiniz tek ortam yine DVD sürücüsüdür.

0

1. USB'deki bilgileniz gidecek! Öncelikle USB diskinizi bilgisayarınıza takın ve içindeki dosyaları mevcut sabit diskinizde (örneğin D: sürücüsü gibi) güvenli bir yere kopyalayın...

2. Bilgisayarınızda yönetici hesabınızla açın

Eğer Windows XP kullanıyorsanız:
Başlat > Çalıştır'a girip CMD yazın...

Eğer Vista kullanıyorsanız:
Başlat > Aramaya Başla çubuğuna CMD yazın ve çıkan cmd.exe'nin üzerine sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır'a tıklayarak başlatın.

ADIM 1:

0

Şimdi USB diskimizi biraz daha yakından tanımamız gerekiyor. Açtığımız komut satırı ekranına DISKPART yazıp enter'a basın.

ADIM 2:

0

Şimdi USB diskimizi bulalım. LIST DISK yazın ve enter'a basın. Göreceğiniz sizin bilgisayarınızda bulunan tüm disklerdir. Burada kesinlikle dikkat etmeniz gereken, yanlış diski seçmemelisiniz. Örneğin benim 4GB'lık USB belleğim DISK 3 olarak belirtilmiş. Şimdi USB Belleğinize karşılık gelen diskinizin numarasını not alın biz buna DISKNO şeklinde isim vereceğiz. Aşağıdaki komutlarda DISKNO yazılan yerlere USB Diskinizin numarasını girin...

Windows XP Kullanıcıları için Not: Vista USB bellekleri flash bellekleri burada gösterecktir. Ama Windows XP bu bellekleri görmeyebilir. O yüzden Windows XP kurulu bir sistemdeyseniz, Flash bellek yerine, Harici USB Disklerle bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

ÖNEMLİ YANLIŞ DİSK NUMARASI BİLGİSAYARINIZDA VERİ KAYBINA NEDEN OLABİLİR. O YÜZDEN DİSK NUMARASINI ALIRKEN ÇOK DİKKATLİ OLUN

Disk numaramızı alırken dikkatli davrandıktan sonra, sırasıyla aşağıdaki komutları uygulayın:
SELECT DISK DISKNO
Benim diskimin numarası 3 olduğu için ben SELECT DISK 3 şeklinde giriyorum.

CLEAN

CREATE PARTITION PRIMARY

SELECT PARTITION 1

ACTIVE

FORMAT FS=NTFS
Diskimizi NTFS olarak biçimlendiriyoruz. Format bir süre sürebilir. Eğer burada hata alıyorsanız, FORMAT FS=FAT32 komutunu da kullanabilirsiniz.

ASSIGN

EXIT

Not: Komut Satırı penceresini kapatmayın, onunla daha işimiz olacak

Eğer tüm bu işlemleri tamamladıysanız aşağıdaki mesajları görmüş olmanız gerekiyor.

-1

NOT: Eğer bir DVD sürücünüz varsa veya ISO dosyasını zaten DVD'ye yazmışsanız, bu kısmı geçebilirsiniz.

Diskimizin işlemi bittikten sonra, UltraISO ile elimizdeki ISO dosyasını geçici olarak sanal bir DVD olarak göstermemiz gerekecek.

0

UltraISO'yu açın ve Araçlar menüsünden Sanal Sürücüye Ekle'yi seçin. UltraISO zaten kurulumda bilgisayarınıza sanal bir sürücü ekliyor. O yüzden Bilgisayar klasöründe başka bir CD sürücü görmüşseniz şaşırmayın.

Karşımıza çıkan ekranda, İmaj Dosyası yazan kısmın sağındaki ... işaretine basarak, indirmiş olduğumuz ISO dosyasını seçin.

-1

Ekle düğmesine bastığınızda Bilgisayarım klasöründe yeni bir DVD içinde Windows 7 DVD'sini görmüş olacaksınız.

Sanal Sürücünüzün Sürücü harfini not edin. Kullandığım sistemde bu G: sürücüsü olarak gözükmekte, örneklerimde G: sürücüsünü göreceksiniz.

Böylelikle sanal sürücümüze ISO dosyasını yüklemiş olduk. Peki USB'mize?

Komut Satırı ekranına tekrar geri dönelim. Şimdi elimizde iki tane yeni sürücü var: USB Diskimiz ve sanal DVD'miz...

Bilgisayar klasörünü açarak her ikisinin de sürücü harflerini not edin. Benim sistemimde önceki sayfada belirttiğimiz gibi sanal sürücüm G: idi, ve USB sürücümün harfi ise N:

Komut satırında sanal sürücünüzün harfini ve : yazın

G:

Enter'a basın. Daha sonra sanal sürücü içindeki Boot klasörüne girmeliyiz.

CD BOOT

Aşağıdaki satırda USB diskimin sürücü harfi olduğu için N: kullandım. Siz bu satırda kendi USB'nizin sürücü harfini yazmalısınız.

BOOTSECT.EXE /NT60 N:

0

Yukarıdaki ekran görüntüsündekine benzer bir yanıt almış olmalısınız.

0

Şimdi sanal DVD sürücünüzü açın ve CTRL + A'ya basarak tüm klasör ve dosyaları seçin, üzerine sağ tıklayarak Gönder menüsünden USB sürücünüzün adını seçin

Bu işlem biraz uzun sürebilir.

Artık sistemi başlatabilecek bir USB sürücünüz var. Ama anakartınızda da yapılacak işlemler var. Şimdi yapılacak tek şey, bilgisayarınızı USB sürücüsünden başlatacak şekilde ayarlamak...

* Bilgisayarınızı yeniden başlatın
* Daha Windows'unuz yüklenmeden Boot seçeneklerine gelin. Kimi BIOS'larda bu F12'ye basarak, kimlerinde F2 veya ESC'ye basarak Boot seçeneklerine girebilirsiniz.
* Bu seçeneklerde USB sürücüsünü seçin. USB diskiniz Hard Disk kategorisinde görünecektir. Yani Hard Drives'ı seçip, oradan da USB diskinizi seçerek bilgisayarınızı başlatın

www.chip.com.tr den alıntıdır

bunun dışında usb den başlatmakta sorun çekebilirsiniz, örneğin bende ilk olarak usb den başlatıp biosa girdiğimde usb aygıtı çıkarılabilir aygıt olarak gözüktüğünde boot etmiyor ancak usb den çıkarmayıp tekrar başlattığımda bios ta bu sefer harddisk seçenekleri açılıyor, yani yeni bir menü geliyor (asus 1000h için) buradan takılı olan usb diski gösterip tekrar üstteki boot sırasına gelince bu sefer adı tam olarak çıkan usb aygıtı seçilince usb den boot edip kuruluma başlamak mümkün oluyor, yani yukarıdaki anlatılanları yaptıktan sonra gerisi biraz deneme yanılmaya bakıyor

bunlar sadece windows 7 de ve sandığım kadarıyla vista da mümkün, xp de ne yazıkki bu yöntem işe yaramıyor bildiğim kadarıyla, xp de biraz zorlu bir süreç var, kurulumda harddisk böle imkanı olmayan kurulumlar ise xp de kısmen daha kolay

2325 Mesaj
12 Ağustos 2010; 2:38:54 

tşkürler arkadaşlar

twitter.com/erdemaktas imessage/mail:erdemaktas@me.com

2299 Mesaj
12 Ağustos 2010; 11:25:49 

flash diskten xp kurulumu, forumdan 01mrt anlatmıştı zaten ama hepsi bir konuda olması açısınından buraya da koyalım..

İlk olarak Chip Genius adlı programı kullanarak chip bilgilerine ulaşıyoruz...
Program kendini sürekli günceller, internete bağlıyken açarsanız tabi...

0
1

Chip Genius Download

Aşağıda Chip üretici listesi var. Bir çoğu kendine özgü programlarla bu işi sonuçlandırıyor...

3S
Alcor
SMI
Skymedi
USBest
Phison
iCreate
Ameco
OTI
Netacy
Chipsbank
MXTronics
Solid State System ........... gibi üreticiler var bunlardan birisidir (başka birşeyde olabilir bunlar en bilinenler).

Hepsinin programı farklı yanlız yöntemler hemen hemen aynı...
Bahsi geçen programlara bu sitelerden ulaşabilirsiniz...
Yada Google'da detaylı arama kısmını kullanın, chip markanız ve cdrom anahtar kelimelerini kullanın...

http://global.hkepc.com...ewthread.php?tid=963651
http://www.mydigit.cn/
http://www.flashboot.ru/

Benim elimdeki USB (Kingston DataTraveler 2GB) Phison olduğu için Phisonu uyguladım ve sonuç gayet başarılı...
XP SP3 yerleştirdiğim USB den sistem kurdum çalıştırdım sürücüleri yükledim herhangi bi sorun yok...
Hatta oyun oynadım, internet açtım vs. yaptım sorun yaşamadım...

2 tane can alıcı nokta var, benim gerçekten çok hoşuma gitti...
1.si sistemin CDden boot olması yeterli, yani USBden boot olma özelliğiniz (anakartta) yoksa sorun yok (Eski bordlarda bazen işe yaramıyor)...
2.si USByi istediğiniz gibi boyutlandırabiliyorsunuz, ben 600 MB ayırdım geri kalanı bildiğimiz USB gibi kullanıyorum (yaklaşık 1.3 GB)...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
-Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
-Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınızı yedekleyiniz.
-Yaptığınız tüm işlemler sizin sorumluluğunuz altındadır...

Birkaç farklı chip, örnek ChipGenius görüntüsü...

0

0

0

local://upfiles/423781/833ABB088A1541EE99C53C35A8D3930C.jpg

local://upfiles/423781/6E6FA58063E14EFBAD90A29EEA617BEC.jpg

Aşağıdaki kodları bir ini dosyası içerisine yerleştirin eğer usb niz kingstonsa ve phison chipe sahipse...
Değiştirmeniz gerken iki şey var... iso dosyanızın bulunduğu yer, yolunu düzgün girin yeter...
"CDROM Image=C:\My ISO Files\Win XP.iso
"
Birde "CDROM Size=600" kısmı bende 600MB istediğiniz bi değer girin...
1000 de olabilir 1500 de diskin kapasitesine ve isonun boyutuna bağlı...
Daha sonra ini dosyasını kaydedin...

[PenDriveMP]
IC Type=PS2231
Used MPTool=F1_90_v196_00.exe
[Parameter Mark]
Parameter Type=F1_MP_23
[Customize Info]
USB VID=0x0930
USB PID=0x6545
String Product Name=DISK CD
String Manufacturer Name=USB
Inquiry Version=PMAP
Start Serial Number=753
End Serial Number=753
[Configuration]
Reset Serial Number=1
CDROM Size=600
[Extra]
Mode=21
[Misc]
Privacy Volume Label=USB DISK CD
CDROM Image=C:\My ISO Files\Win XP.iso
[Advance]
Tick=1
FC1=0xff
FC2=0x3
AES Enable=0
[Firmware]
ISP=0

Sonrasında F1_90_v196_00.exe programını çalıştırın ve diskinizi takın...

0

Starta bastıktan sonra diskinizin test edildiğini yazan bi uyarı çıkacaktır sarı renkte...
Daha sonra yazma işlemi bitince (iso yu diske yazıyor) yeşil renkte olacaktır...
İşlem sona ermiş demektir, eğer usb nizin ışığı yanıp sönmekteyse biraz bekleyin, sönmezsede çekin ben öyle yaptım...

Gerekli program ve ini dosyası...
http://rapid-share.com/...77/Phison__v1.96.00.rar

-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
-Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
-Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınızı yedekleyiniz.

Phison Chipler için Örnek Detaylı Uygulama
Evet arkadaşlar elimdeki Kingston 2GB USB bellek için yaptığım çalışmadır...
Eğer USBnizin Chip'i Phison ise birkaç değişiklikle sizde uygulayabilirsiniz...

Gerekli olanlar...
http://rapid-share.com/...77/Phison__v1.96.00.rar
http://www.mydigit.cn/mytool/ChipGenius.rar

UYARILAR...

Önemli...
Serial Number kısmını boş bırakmanızı tavsiye ediyorum, gereksiz bir ayrıntı...
Bazı usblerde "Do ISP" (BIN dosyaları eklenen) kısmını boş bırakmanız gerekebiliyor, olumlu sonuç almak için...

Öncelikle USB mizin ChipGenius Programı ile bilgilerini alalım (Resim olarak) bi yere kaydedelim, ilerde lazım olacaktır...
Şimdi ilk yapılacak işlem PreFormat yani bi nebze fabrika ayarlarına geri dönme de diyebiliriz (Sıfırlama işlemi yapar)...

1. PreFormat işlemi
0

0

Tik'lenmiş kısımları unutmayın özellikle PreFormat işleminde...

0

"ini" dosyamızı hazırlamış olduk şimdi bunu USB'ye uygulamaya geçelim...

2.Uygulama İşlemi
0

İlk önce USB mizi takalım (takılı değilse)...
Bu kısımda daha önce hazırladığımız "ini" dosyasını seçiyoruz, daha sonra GetInfo'ya tıklayalım... Doğru bir şekilde USB mizi görüyorsa işleme devam edelim...
Start'a tıklıyoruz ve Sarı renge dönen kısımda USB mizin test edildiğini görüyoruz (kutucuğun ilk hali beyazdır)...

Burası önemli test işlemi bitince bu uyarı geliyor karşımıza, USB mizi çıkarıp tekrar takıyoruz ve Tamam'a tıklıyoruz...
0

Not: USB mizin ışığı yanıp sönebilir, aldırış etmeyin çıkarın geri takın...

0

Bir süre sonra Sarı olan kutu Yeşile dönecektir, işlem tamamlandı demektir... USB mizi çıkarıp tekrar takıyoruz...

3. USB to CD-ROM
0

0

0

0

"ini" dosyamızı hazırladıktan sonra 2. Adım olan Uygulama İşlemini yapıyoruz tabi bu hazırladığımız "xx.ini" dosyasını seçerek...
Uygulama işlemini de tamamladıktan USB mizi kullanabiliriz...
Eğer tüm bu işlemleri düzeltmek yani USB mizi eski haline çevirmek istersek 1. ve 2. Adımı uyguluyoruz...

konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi orjinal konusunda edinebilirsiniz http://forum.donanimhaber.com/m_31848986/tm.htm

678 Mesaj
12 Ağustos 2010; 11:34:49 

@KaSaTuRa teşekkürler dostum ancak Windows 7 ve Xp kurulumu arasıdna farklar var o yüzden paylaşmak istemiştim aslında Ubuntu ve diğer sistemleri de anlatmak istiyorum ama zaman bulamadım.

2299 Mesaj
12 Ağustos 2010; 11:38:08 

ubuntu aslında en kolayı, https://fedorahosted.or...creator-3.9.2-setup.exe buradaki live usb creator programıyla herhangi bir linux dağıtımını flash diske yazdırıp usb den kurulum yapmak mümkün, en zor olanı xp kurulumu

678 Mesaj
12 Ağustos 2010; 11:40:41 

Evet haklısın ama nedense ben Ubuntunun kendi exe.si ile kuramamıştım nedense :S
Bu Windows 7yi kurduğuma benzer bir usb kurulum programıyla yapmıştım.
Neyse bir ara anlatalım da alternatif olsun fazla bilgi göz çıkarmaz

726 Mesaj
12 Ağustos 2010; 14:56:16 

http://www.pendrivelinu...from-usb-multiboot-usb/

Bundan iyisini bulamadım şimdiye kadar. Windows, Linux, Rescue, Recovery, Partition ne isterseniz tekbir USB'den halledebiliyorsunuz.

Redo Backup and Recovery 0.9.5
Hiren's Boot CD
EASUS Disk Copy
TinyCore 3
Avira AntiVir Rescue CD
Parted Magic 5.1
Windows Vista/7 Installer
Ultimate Boot CD
Offline NT + Registry Editor
Jolicloud
EasyPeasy 1.6
SLAX 6.1.2
BackTrack 4 Final
Kaspersky Rescue Disk 10
Mandriva Free 2010 Spring
Peppermint Linux OS
DBAN 2.2.6 (Hard Drive Nuker)
RIP Linux
GParted
EEEBuntu 3.0.1
Memtest86+
Clonezilla
Linux Mint 9 (Gnome i386)
Ubuntu 10.04
Xubuntu 10.04
Kubuntu 10.04
Lubuntu 10.04
Ubuntu 10.04 Netbook Remix
Ubuntu rescue Remix
Partition Wizard 5
Damn Small Linux
SliTaz Linux 3.0
Ophcrack XP
Ophcrack Vista
YlmF OS 3.0
xPUD (Simple Netbook Distro)
FreeDOS
BKO boot.kernel.org
AVG Rescue CD (Antivirus Scanner)
Puppy Linux 4.3.1
OpenSUSE 11.2 DVD
Bitdefender Rescue CD

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zihtumreth -- 12 Ağustos 2010; 15:04:03 >

PSN: zihtumreth
PS Vita

5032 Mesaj
16 Ağustos 2010; 13:50:16 

Teşekkürler güzel başlık olmuş, mesajımız bulunsun

Pioneer VSX-921 / Polk Audio TSI 400 / Polk Audio TL 150 Blackstone / Polk Audio PSW110 sub / Pioneer BDP-140 / Himedia Q12-II

Benq W1070 / Specta 120" Gri Kontrast Perde / TTAF 15 Metre 1.4v (26 AWG) HDMI Kablo

Sistemin ev hali

317 Mesaj
18 Ağustos 2010; 9:31:50 

haklısın bizimde mesajımız bulunsun paylaşım çok güzel teşekkürler

678 Mesaj
18 Ağustos 2010; 13:00:30 

İşinize yaraması dileğiyle

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Ağustos 2010; 2:37:51 

hocam eline sağlık güzel konu olmuş.
bir de garanti dışı kalmaması için win7 starter ları nasıl yedekleriz imaj alırız onu da anlatsan süper olacak

678 Mesaj
23 Ağustos 2010; 8:09:53 

Bunu düşünmemiştim daha önce benim netbookta recovery tuşu var basınca direk alıyor
Bi araştırayım ....

Uzaklaştırılmış
23 Ağustos 2010; 17:38:28 

arkadasim o bende de var.
ben uzerine win7 ultimate kurarsak garanti disi kalmasin diye nasil yedekleriz onu soruyordum

496 Mesaj
23 Ağustos 2010; 19:02:39 

TEŞEKKÜRLER GÜZEL BİR PAYLAŞIM

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

678 Mesaj
23 Ağustos 2010; 19:57:44 

Hocam zaten HDD'de recovery partition'u olduğu zaman isterrsen linux kur istersen win ultimate farketmez ilk aldığında ydeklediğinde hangi sistem varsa aynen o sisteme geri döner.Yani ekstra napabilirsin bilmiyorum ..

726 Mesaj
23 Ağustos 2010; 20:21:01 

Yukarıda verdiğim linkte Redo Backup and Recovery 0.9.5 var. Ben bunu kullanarak harici diske tüm harddiski yedekledim. Yine aynı şekilde programı kullanarak yedek dosyanızı kullanabiliyorsunuz. Buna benzer baya program var boot edilerek kullanılan. Ayrıca dediğim gibi linkte rehberdeki gibi yaparsanız tek usb'ye win7 kurulumu linux kurulumu recovery vb. özellikler katabiliyorsunuz. Lazım olduğunda tek usb'yi takıp halledersiniz tüm işinizi. antivirüs için ayrı usb win7 için ayrı usb aramanıza gerek yok. En mantıklı çözümde bu gibi şimdilik.

PSN: zihtumreth
PS Vita

678 Mesaj
23 Ağustos 2010; 20:39:20 

Denemedim ama güzel gerçekten teşekkürler

1596 Mesaj
24 Ağustos 2010; 12:41:35 

şimdi bu kadar ayrıntıya gerek varmı gerçekten bilemiyıorum
netbookuma w7 yüklemeye karar vermiştim
çeşitli forumlarda araştırdım nasıl oluyor diye
3 aşağı 5 yukarı yukarıda anlatılan şekilde tarifler vardı

içlerinden birini seçtim

verilen yolu izledim ama olmadı ya ben bi yerde hata yaptım veya gösterilen yol yanlıştı

neyse olay olmayınca

flash disk in içinde kayıtlı olan w7 dosyasını açtım setup a tıkladım

aha w7 kurulmaya başladı

içimde hala bi şüphe vardı acaba olacakmı diye neticede millet bi sürü dolambaçlı yolla yapıyor bu işi ne yani ben şimdi iki tıklama ile kurabilecekmiydim w7 yi

ama beklediğimin aksine w7 ultimate netbook a kuruldu

hdd 2 farklı bölümden oluştuğu için xp nin kurulu olmadığı bölüme kurdum w7 yi

şimdi açılırken w7 mi xp mi diye o an hangisini gönlüm isterse onunla kullanıyorum

uzun sözün kısası

tam bir w7 sürümünü flash diskinize yükleyin dosyanın içinden setup a tıklayın w7 paşa paşa kurulsun netbook a

he xp için aynı şey geçerli mi bilmiyorum denemedim

kolay gelsin

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2299 Mesaj
26 Ağustos 2010; 19:12:45 

ne windows 7 ne xp için aynı şey geçerli değil, sen nasıl yaptın bilmiyorum ama flash diskte bazı ayarlamalar yapılmadan öyle kurulum dosyalarını atıp da taktım kuruldu olmaz, oluyor olsaydı zaten herkes bu kadar çetrefilli yöntemlerle uğraşmazdı

678 Mesaj
27 Ağustos 2010; 16:52:58 

O bahsettiği Setup dosyasına ben de tıklamıştım kurulacakmış gibi sorular sormutu ama devam edemedim çünkü zaten hdd'nin içindeydi dosya ve kndi bulunduğu yere format atması mümkün değildi o yüzden deneyemedim ama olur mu bi fikrim yok.Heralde olsaydı insanlar bu yazıları yazmazdı

1596 Mesaj
31 Ağustos 2010; 16:41:14 

herhangi bir işlem yapmadım

deneyin bikere

bende oldu
belki sizde de olur

halen aynı cihazı hem w7 ile hemde xp ile kullanıyorum sorunsuz şekilde

2299 Mesaj
31 Ağustos 2010; 19:01:53 

xp için yukarıda koyduğum yöntem öncesi 8 yöntem denedim yine bu forumdan, hiçbiri olmadı, öyle direk kurulum dosyalarını atmayı geçtim tonla çetrefilli işlem yapsam da hep sorun çıktı, en olurunda harddisk bölümleme çalışmıyordu mesela, windows 7 de ise bazı programlarla hiç uğraşmadan da kurulum diski hazırlamak mümkün, ya bir işlem yapılmış flash disk veya taşınabilir diskin üzerine dosyaları kopyaladınki chip sitesinde anlatılan yöntem aynı bu şekilde, ya da senin netbookta böyle bir imkan var ama hiç sanmıyorum

517 Mesaj
6 Eylül 2010; 15:52:56 

win7 dosyalarını c: dışında biryere kopyalayıp windowsdan setup dosyasına çift tıkladığınızda kurulum başlar bu yöntem çalışan windowslarda geçerli eyvallah ama usb den bu kadar uğraşılmasının nedeni bilgisayarı ilk açtığınızdaki boot menüsünden itibaren kurulumu başlatmak için yani sistem çökmüşse yeni bir hdd takıldıysa çift tıklayıp çalıştıramayacağın için böyle bir şeye ihtiyaç var.

•Asus Eee PC 1005P•

779 Mesaj
7 Eylül 2010; 20:03:25 

çok saollasın çok güzel paylaşım benim makineyi xp den kurtardın :)

1751 Mesaj
12 Eylül 2010; 2:58:54 

bende eee pc 1001p var win7 starterli en tepedeki win xp yontemini denedim ama amacım 2 işletim sistemi çalıştırmaktı HD de bir bolum olusturdum ama win7 bu bolumu formatlarsam calışmayabilecegi gibi bi uyarı verdi bende o anda bolumu bos bırakıp usb den sistemi başlatıp olusturdugum bos alan uzerine win xp yuklemeye basladım format ve dosya yuklemi bittikten sonra reset atıp ana yuklemeye gecmesi gerekirken resetten sonra yuklemeye gecmedi (usb nin menu cıkıyor gerekli yeri seçiyorum ama baslamıyor ) bende olmuyo deyip vaz gectim ama bu seferde wın7 acılmadı bende hiren boot cd ile sistemi acip startup repair yaptım eski sistemim kurtuldu ... ben buna win xp de yuklemek istiyorum nasıl yapabilirim acaba birde neden baska işletim sistemi yukledigimde yada yeni bolum olusturdugumda win7 nin baslangıcı bozuluyor HD ahci de oldugu için mi

Uzaklaştırılmış
20 Eylül 2010; 17:06:17 

quote:

Orijinalden alıntı: erkayer62

çok saollasın çok güzel paylaşım benim makineyi xp den kurtardın :)

cok guslel calısma yardımcı oldu saol

1140 Mesaj
1 Ekim 2010; 21:47:44 

Hepinizin anlatımı çok güzel olmuş forumun bu tarz şeylere ihtiyacı var. Özelilkle netbok satışlarının arttığı bu günlerde...

2507 Mesaj
3 Ekim 2010; 11:06:33 

Yukardaki anlatımda sisteme format atılınca verilerin hepsinin gideceği yazılmış bunun önüne geçilebilirmi sadece C sürücüsüne netbooklarda format atamıyormyuz?

Yarın ben de netbook almış olucam sistem kurulu olarak mı gelicek yoksa ben mi kurucum? Kutusunda herhangi CD veya usb bellek mevcut mu nasıl win 7 edinicem?

Yada bilgisayarımda win7 ultimate kurulu bunu en kısa yoldan nasıl sorunsuz bir şekilde yükleyebilirim

94 Mesaj
6 Ekim 2010; 17:58:25 

Evet .Çalıştı Bu şekilde ..
Usb kingston travel 4GB Flashdiskime w7 2,5 GB dvd içeriğini komple kopyalayıp Laptopa taktım çalışan XP ekranımdan flash belleğin içine girip setup a tıkladım tıkır tıkır kuruldu =)
Konu çok faydalı ve artı bu bilgi içinde benden yolcux arkadaşıma ayrıca çok teşekkür ..

Q6600 Default- Gigabyte G41-GTX460 2GB - 4+4 Kingston DDR3- Seagate 2TB HDD-LG E2240S- LG DVDRW- Logitech 2+1 Sbs230- İnwin Dragon Slayer - SagaII 500 pwrspply -Logitech Pen Tablet-Logitech DFGT- TncWin7- ETS2 NFSRun crysis3--İscribble-LGP880

1140 Mesaj
6 Ekim 2010; 19:58:10 

Merhaba herkese;

En sonunda niyeti bozup 7 ultimate + ubutnu kulalnmaya karar verdim (ubuntu bayağdıır var)

şuan hdd şöyle ;
recovery (5-6 gb)
"C" (xp sp3 var)
"D" (data, içi boş 60 gb)
"ubuntu" (10gb'lik bir bölüm)

Benim amacım recovery bölümüne dokunamdan c'ye ultimate kurmak (gerekirse ubuntu'yu kaldırabilirm)

1-) Recovery'ye dokunamdan kuruluyormu ? Sorun çıkarırmı ? Amacım bişey olursa en kötü ihtimal recovery'den kurmak...
2-) Performasn nasıl farkeder ? (benim ilk netbooklardan işlemci atom n270 ram uamrım bu ay içinde 2 olacak...) xp'yi çok kullanılmıyor zaten.
3-) Son olarak geçenlerde bir" wint,7aio" indirmiştim (tüm sürümlerin içinde olduğu tek bir iso) acaba bu sorun çıakrıtrmı ? Ve lisans sorunu olamyan bildiğiniz bir iso adresi varmı ?

Biraz zuun oldu ama Zamanını ayıran herkese teşekkür ederim

1140 Mesaj
6 Ekim 2010; 20:05:12 

Ubuntu kurulumu meselesi ; bu bölümdeki (netbook) benim açtğım ubuntu netbook edition başlığında var kaldıki zaten çok olay ;

http://www.pen drive lin ux.com/downloads/Universal-USB-Installer/Universal-USB-Installer.exe (boşluğu silin)

adresindeki dosyayı indirdirin size sürümü/isonun adresini ve flash belleğin harfini soruyor okdar

Tek olay bios'a girip usb belleği (usb bellek takılı olacak) en üst sıraya çıakrmak bu kadar basit

Daha bugün bu yolla Ubuntu Netbook 10.10 RC kurdum

2267 Mesaj
19 Ekim 2010; 22:49:50 

quote:

Orijinalden alıntı: yolcux

şimdi bu kadar ayrıntıya gerek varmı gerçekten bilemiyıorum
netbookuma w7 yüklemeye karar vermiştim
çeşitli forumlarda araştırdım nasıl oluyor diye
3 aşağı 5 yukarı yukarıda anlatılan şekilde tarifler vardı

içlerinden birini seçtim

verilen yolu izledim ama olmadı ya ben bi yerde hata yaptım veya gösterilen yol yanlıştı

neyse olay olmayınca

flash disk in içinde kayıtlı olan w7 dosyasını açtım setup a tıkladım

aha w7 kurulmaya başladı

içimde hala bi şüphe vardı acaba olacakmı diye neticede millet bi sürü dolambaçlı yolla yapıyor bu işi ne yani ben şimdi iki tıklama ile kurabilecekmiydim w7 yi

ama beklediğimin aksine w7 ultimate netbook a kuruldu

hdd 2 farklı bölümden oluştuğu için xp nin kurulu olmadığı bölüme kurdum w7 yi

şimdi açılırken w7 mi xp mi diye o an hangisini gönlüm isterse onunla kullanıyorum

uzun sözün kısası

tam bir w7 sürümünü flash diskinize yükleyin dosyanın içinden setup a tıklayın w7 paşa paşa kurulsun netbook a

he xp için aynı şey geçerli mi bilmiyorum denemedim

kolay gelsin

bende bu sekilde yükledim iyiki 1 ton şeyle ugrasmadan yazını okumusum :)

173 Mesaj
13 Kasım 2010; 12:16:42 

arkadaşlar merhaba benimde bu konu hakkında ufak bir sorunum var yarıdmcı olursanız sevinirim
komut ekranın da 'select disk' olarak yanlışlıkla 500 gb segate hard disk i seçip 'clean' komutunu kullandım ve hdd deki bütün veriler gitti veriler önemli değil başka bir hdd var ama komut ekranında 'list disk' komutunu kullandıgımda orda hdd gözüküyor ama Bilgisayarımda hdd bölümünde gözükmüyor ne yaapabilirim acaba ?

70 Mesaj
14 Kasım 2010; 20:29:16 

merhaba bende birtane levono s-10 2 var bunun recovery img bilgisayarın neresinde acaba ben bir türlü bulamadımda

HP PAVILION DV6-1115et KULLANANLAR KULÜBÜ
Core2Duo P8700(2,53GHz) | 4GB DDR2 RAM | 500GB SATA HDD | İntel Wifi Link 5100 Ağ Bağlantısı ve Realtek ethernet kartı | ATI GDDR3 1GB HD4650 Ekran kartı | 5/1 Kart okuyucu | Parmak izi okuyucu | HP Web Kamerası | 3 USB, 1 e-sata, 1 HDMI ve 1 VGA bağlantısı | 15,6" 16:9 Ekran | Çift katman destekli LightScrible özellikli DVD+/-R | 6 Hücreli Lityum İyon pil | HP mobil uzaktan kumandası |Logitech Z5500 5+1 |Samsun 40D8000 |

57 Mesaj
5 Aralık 2010; 4:36:26 

http://www.pendrivelinu...from-usb-multiboot-usb/

Bundan iyisini bulamadım şimdiye kadar. Windows, Linux, Rescue, Recovery, Partition ne isterseniz tekbir USB'den halledebiliyorsunuz.

9033 Mesaj
9 Aralık 2010; 23:21:46 

butun hepsını denedım olmadı napmam lazım..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
1 gün 7 sa. 52 dk. kadarı kaldı.
12 Aralık 2010; 10:19:49 

Bununla ugrasmayin wintoflash prorami otomatik yapiyor

376 Mesaj
2 Ağustos 2011; 17:11:43 

Teşekkürler bu anlatım sayesinde kaç kere format attım

678 Mesaj
4 Ağustos 2011; 2:24:17 

Oo super isinize yaradiysa :)

376 Mesaj
4 Ağustos 2011; 14:19:56 

Hemde nasıl
Windows XP - Windows 7 Ultimate - Windows XP - Pardus - Windows XP :D
Çoğu anlatımınız sayesinde ;) Windows 7'den Windows XP'ye geri döndüm çünkü 7'de şarj olayı sıkıntı yaratmaya başlamıştı birde bazı şeyler, Şuan XP kullanıyorum :) 7'den sonra XP'ye dönmem biraz sıkıntılı oldu. Zar zor döndüm sonrada bir baktım C'de iki tane Windows XP :D bi türlü tekini kaldıramadım. Bende Pardus yükledim ve yüklerken "Diskin Tamamını Kullan" dedim böylece harddisk'de Pardus dışında birşey olmayacaktı ve Pardus kuruldukdan sonra amacım olan XP'yi yeniden yükledim bu sefer iki işletim sistemi gibi bir hatam vs yoktu :D

414 Mesaj
12 Ağustos 2011; 13:14:09 

Hazır konu hortlamışken bir kaç şey sorayım

Öncelikle n150 model netbook var ve 'Windows 7 USB/DVD tool' kullanarak, 8 gb'lik flash bellek yardımı ile USB'den win7 ultimate kuracagim.

Windows 7 USB/DVD tool kullanarak flash belleğe win7 ultimate .iso dosyanı yükledim. Biostan önce usb okunsun seçeneğini de seçtim. Ama açarken USB'yi okumuyor. Neler yapabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okitya -- 12 Ağustos 2011; 13:15:01 >

678 Mesaj
12 Ağustos 2011; 14:04:17 

Benim toshiba da bios ayarlarına girer gibi F8'e mi ne basınca boot nereden edeyim diye soruyor usb yi seçiyorum.
Belki öyle bir seçenek vardır sende de.
Olmazsa tekrar dene bir hata yapmış olabilirsin...

296 Mesaj
13 Ağustos 2011; 14:53:19 

birkaç gün sonra bu başlık işime yarayacak.Mesajım bulunsun aramayalım

kampanya blogu

1442 Mesaj
13 Ağustos 2011; 15:01:51 

Ben de w7 starterı ultımate sürümüne yükseltmek istiyorum ama tırsıyorum da yapabilir miyim ki acaba

Düştüğümüzde başımıza üşüşen çakalları,ayağa kalktığımızda da görmek isteriz...

414 Mesaj
14 Ağustos 2011; 14:06:55 

quote:

Orijinalden alıntı: takeiteasy

Benim toshiba da bios ayarlarına girer gibi F8'e mi ne basınca boot nereden edeyim diye soruyor usb yi seçiyorum.
Belki öyle bir seçenek vardır sende de.
Olmazsa tekrar dene bir hata yapmış olabilirsin...

Evet hocam, hata benden kaynaklıymış.. 2. deneyşimde sorun çözüldü. Şu an ultimate yüklü ve starter'dan daha performanslı :)

@Oggie Boogie, bence beklemeden yükselt.. Starter'da çok kasıyordu ama şu an gayet iyi oldu. Zaten Windows 7 USB/DVD tool'u kullanarak, flash bellekten kolayca kurabiliyorsun.

678 Mesaj
14 Ağustos 2011; 14:26:49 

@Okitya Ben Notebook'um da Ultimate kullanıyordum son zamanlarda çok dolmuştu sonra format atttım şimdi güzel =) Halletmene sevindim hayırlı olsun..

1442 Mesaj
18 Ağustos 2011; 10:39:49 

Arkadaşlar bende usb bellek yok,harici hdd ile bu işlemi yapabilmem mümkün mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oggie Boogie -- 18 Ağustos 2011; 10:40:29 >

187 Mesaj
18 Ağustos 2011; 10:46:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Oggie Boogie

Arkadaşlar bende usb bellek yok,harici hdd ile bu işlemi yapabilmem mümkün mü?

yaparsın ama hdd nin boş olması lazım, yoksa bütün verilerin silinir

Everybody Lies - Dr. Gregory House

1442 Mesaj
18 Ağustos 2011; 10:49:04 

quote:

Orijinalden alıntı: gaddargadir67

yaparsın ama hdd nin boş olması lazım, yoksa bütün verilerin silinir

O sorun değil hocam temizlerim hdd yi.teşekkür ederim

376 Mesaj
18 Ağustos 2011; 11:45:50 

Wıntoflash'la hangı flash belleğimin içine xp/7 vs kurulum atsam, daha sonra biçimlendirdiğimde 4GB flash ise 1.8GB kullanabılıyorum.. Bu sorun sinir bozucu. Xp atarken kullandıgım flashdada oldu 7 atarken kullandıgım 8GB'dada oldu, en sonunda flash bellekler için format programı buldum indirdim oldu ama ne zaman usbden format atsam ve biçimlendirsem bu sorun çıkıyor ,bende anlayamadım.

2287 Mesaj
20 Ağustos 2011; 13:56:45 

MIS'ci arkadaşım acaba elinde hiç adam akıllı bi Windows 7 64 bit ISO kalıp dosyası linki var mı ya da torrrenti? PM'den yazabilir misin? Kendi laptop'umun kurtarma diskini kaybettim ve internetten bulduğum isolar ya hollandaca çıktı ya da bootable değiller.

Bir de senin bu yöntemi laptoplarda kullanabilir miyiz?

GALATASARAY
LG G2 Kullanıcıları

Bilgisayar:MacBook Pro Retina
Video: Epson TW5910 Projektör
Media: PlayStation 4 | Pioneer BDP-140
Audio: Pioneer LX-85 AVR | Monitor Audio RX Hoparlör
Fotoğraf: Sony NEX-6 | Zeiss 16-70 | 35 f:1.8 | 16-50 PZ

678 Mesaj
21 Ağustos 2011; 11:33:26