Şimdi Ara

====>UBUNTU NETBOOK EDITION ANA KONU (SS,Kurulum,Soru-Sorun,Genel)<====

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
182
Cevap
5
Favori
27.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • BU KONUNUN TÜMÜNÜ BEN YAZDIM ARKADAŞLAR HİÇ Bİ YERDE ALINTI FELAN YOKTUR.EMEĞE SAYGI LÜTFEN.

Yeni sürüm 10.10 'da arayüz baştan aşağı değişmiş durumda... (İsmi Unity arayüzü...)

Hepinize iyi günler arkadaşlar baktım ki birçok kişi UNE'yi bilmiyor ve hakkında sorular var...

Şimdi arkadaşlar UNE dediğimiz olay bir linux dağıtımı olan Ubuntunun netbook sürümüdür.

Peki nedir bu linux?
    Linux bir işletim sistemi değildir.Sadece çekirdektir.Kullanıcı ya da vakıflar bu çekirdeğin üstüne paket v.s. kurup dağıtımları oluştururlar.

Peki nedir bu Ubuntu?

Ubuntu bir linux dağıtımıdır , yani bir işletim sistemidir (aynı windows gibi). En iyi ve en yaygın linux dağıtımlarından biridir.Yaygın olduğu için yardım alma olayı falan kolaydır.O konuda sorun yok.

Peki nedir bu Ubuntu Netbook Edition?
    Ubuntu'nun biraz zayıflamış versiyonu diyebiliriz biraz efektler azaltılmış saçma uygulamalar falan yoktur.Mesala cd-dvd yazma programı falan.Netbooklar için özeldir işte adı üstünde.

Ubuntu Netbook Edition ya da daha önceki adıyla Ubuntu Netbook Remix 2008'den bu yana var. Piyasada standart olarak Ubuntu işletim sistemiyle satılan netbooklar da bulunuyor.

Gnome tabanlı bu işletim sisteminde Firefox, OpenOffice.org, F-Spot gibi açık kaynak kodlu uygulamalar hazır geliyor. Ancak esas avantaj, kullanıcı arayüzünün netbook'un ekran boyutu göz önüne alınarak tasarlanmış olmasıdır.

Ama UNE tüm linux dağıtımları gibi windows programlarını açmaz ama hemen telaşlanmayın biçok programın linux sürümü vardır.OLmayınlarında linux'te karşılığı vardıur mutlaka.Hiç bişi olmazsa wine emülatörü ile açabilirsiniz.

UNE kullanan cihazlar;

UNE'nin lisans parası olmadığı için yavaş yavaş cihazlarda kullanılmaya başlanmıştır.Ve mutlaka bu artarak devam edecek.

Mobee S CW001-FHD ; " Mobee S CW001-FHD " Ürün İncelemesi [ Ana Konu ]

Nasıl kurulur?
    İlk önce aşağıdaki linkte bulunan iso dosyasını çekiyoruz (700 mb) internet download manager programı hızlı indirme sağlar tavsiye ederim (google'da aratabilirsiniz)
    İNDİRMEK İÇİN TIKLA (FTP/HTTP)

İso dosyasını indirdikten sonra ; flash belleğimizi takıyoruz.Ve şurada bulunan dosyayı indiriyoruz.

Listeden ubuntu netbook edition'u seçiyoruz ve alttan da flash belleğimizin harfini, sonra "Create"ye basıyoruz.

Dosyaları aktarımı bittiğinde; pc'yi yeniden başlatıyoruz şimdi bios'tan ufak bir ayar yapacaz oyüzden pc açılırken bios'u açıyoruz(f10,del ,f12 gibi bir tuş olması lazım).oradan boot sekmesine ve sonra devices'a geliyoruz takılı olan flash belleğimizin ismini bulup üzerine geliyoruz sonra sonra onu en üste getirip "save&exit" (f10'du galiba) diyerek çıkıyoruz pc kendini otomatik yeniden başlatacak.

Ve ta daaaa ubuntu'nun logosunun olduğu 4-5 satırlık bişey çıkacak karşınıza oradan klavye ile try ubuntu diyoruz daha sonra "install" ve "try" seçenekleri çıkarsa "try" deyin, burada UNE live cd olarak açılacak kurcalayabilirsiniz ama pek hızlı olmayacaktır.Kurcaladıktan sonra kurmak istediğinizde masaüstündeki install seçeneğine tıklayın. Ve harika haber ! Eğer böyle kurarsanız kurulumu aşağıya alıp daha fazla kurcalayabilir hatta yukarıdan wi-fi'ı ayarlayıp buraya yazabilirsiniz

Kurmak için "install ubuntu" ya tıkladıktan sonra; isminizi vs girin daha sonra disk seçimi bölümü geldiğinde d bölümünü seçin ve "İkisini yan yana kur açılışta biri seçilebilsin" seçeneğinin işaretlendiğinden emin olun sonrada kur'a basın bana 10 dakkada kurmuştu. Kurulduktan sonra hiç panik yapmayın bundan sonra açılışta sizden sormanızı isteyecek ubuntudan açacaksınız en üsttekini açın zaten siz seçme ekranında 10 saniye hiç bişi yapmazsanız direk ubuntu açılacak.

Yaşasın özgür yazılım! Yaşasın Linux !

SS'ler ;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------NOTLAR:

Bu konudaki kurulumhttp://www.ubuntu.com/netbook/get-ubuntu/download adresinden çevrilmiştir ayrıntılı bilgi için linke bakın

Bu konuyu açmamdaki amaç sizleri UNE konusunda bilgilendirmemdi. Çünkü; eğer netbook'unuzu UNE ile alırsanız win lisansına para vermezsiniz.Piyat iyice düşer.

Bu yazıyı çok kısaca yazdım eğer UNE konusunda kafanıza birşey takılırsa hemen sorabilirsiniz.

Eklenmesini istediğiniz birşey varsa söyleyin lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gorlinux -- 3 Mart 2011; 18:00:17 >

Eğer UNE hakkında bir sorunuz varsa sorabilirsiniz...
  • güncel

not: eğer istediğiniz bilgi, ekran görüntüsü vs varsa söyleyebilirsiniz
  • Performans Nasıl Bunun Örneğin LG x130 Da Nasıl Bir Performans Verir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Céltics

Performans Nasıl Bunun Örneğin LG x130 Da Nasıl Bir Performans Verir?

Vallahi win'den daha iyi bir performans vereceği kesin, ve acayip internet için tasarlanmış 3g'si falan çok iyi

Not:Kurulumuda basitce anlattım.Süper oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gezegenci

quote:

Vallahi win'den daha iyi bir performans vereceği kesin, ve acayip internet için tasarlanmış 3g'si falan çok iyi

Sağol
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gezegenci

quote:

Sağol

Ne demek, görevimiz; "UNE benim işim yaa "

• windowsla ubuntu arasında kalanlar rahatlıkla ubuntuyu seçebilir.ofis , film , internet gibi netbookun amacı olan işlemlerde windowstan daha rahat ve hızlı
    windowstan sonra tabi ki biraz garip geliyor ama alışınca eğlenceli ve hızlı
    gerçi ben daha tam alışmadım ama şimdiden eğlenceli geliyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: peacelick

windowsla ubuntu arasında kalanlar rahatlıkla ubuntuyu seçebilir.ofis , film , internet gibi netbookun amacı olan işlemlerde windowstan daha rahat ve hızlı
    windowstan sonra tabi ki biraz garip geliyor ama alışınca eğlenceli ve hızlı
    gerçi ben daha tam alışmadım ama şimdiden eğlenceli geliyo

valla ben alıştım ve harika geliyor eğer bişi olursa ben win'e nasıl geçecem acaba

• Ubuntuyla ilgili performansi nasil buluyorsunuz?
    videolarda renk problemi yasiyor musunuz?
    acilma suresi windowsla kiyaslaninca nasil?
    Isleyim sistemiyle gelen programlarin listesini verir misiniz?msn; office,video gibi yazilimlardan hangileri var tam olarak?
    Not:Konu yanlis yerde bu arada....
    Dogru yer
    http://forum.donanimhaber.com/forumid_191/tt.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: sungur 13

Ubuntuyla ilgili performansi nasil buluyorsunuz?
    videolarda renk problemi yasiyor musunuz?
    acilma suresi windowsla kiyaslaninca nasil?
    Isleyim sistemiyle gelen programlarin listesini verir misiniz?msn; office,video gibi yazilimlardan hangileri var tam olarak?
    Not:Konu yanlis yerde bu arada....
    Dogru yer
    http://forum.donanimhaber.com/forumid_191/tt.htm

performans harika win'e göre

videolarda renk problemi hiç yaşamadım ve duymadım

açılış süresi aynı gibi ama bi parça daha hızlı galiba (benim netbook 1,5 sene öncekilerden ve 3 işletim sistemi var)

program listesini bulamadım ama tek tek yazıyorum seni biraz bekleteceğim malesef

konunun yerini bilerek nuraya açtım çünkü netbook sahipleri burada daha kolay ulaşabiliyorlar...

• Ellerinize sağlık, güzel bir paylaşım olmuş.
    UNR ya da UNE başlarda biraz zor gelebilir ama alıştıktan sonra tek tük özel programlar haricinde yapılamayacak yok.
    Hele ki netbook için olduğunu düşünürsek bence moblin ile birlikte kesinlikle denenmesi gereken bir OS.
    Burada şunu da eklemeden geçmeyeyim.
    Notebook ve workstation bilgisayarlarımda da Ubuntu kullanıyorum. Ama illaki windows a şimiz düşüyor. O da işim gereği kullanmam gereken bazı programlardan dolayı. Bunu da virtualbox denen sanal işletim sistemi yöneticisi ile aşabiliyorum.
    Kısacası linux u denemek ve farkı görmek lazım.
    Birçok arkadaş performans konusunda meraklı olacaklardır.
    İnanın, sadece ve sadece netbook lar içi geliştirildiği için gerek UNE gerekse Moblin çok çok iyi performans vereceklerdir.
    Bir de ekran çözünürlüğü, kullandığı sistem kaynakları vb. konularda yapılan optimizasyonlar düşünülürse pil performansında da sıkıntı yaşanmayacağı ortadadır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ucanturk45

Ellerinize sağlık, güzel bir paylaşım olmuş.
    UNR ya da UNE başlarda biraz zor gelebilir ama alıştıktan sonra tek tük özel programlar haricinde yapılamayacak yok.
    Hele ki netbook için olduğunu düşünürsek bence moblin ile birlikte kesinlikle denenmesi gereken bir OS.
    Burada şunu da eklemeden geçmeyeyim.
    Notebook ve workstation bilgisayarlarımda da Ubuntu kullanıyorum. Ama illaki windows a şimiz düşüyor. O da işim gereği kullanmam gereken bazı programlardan dolayı. Bunu da virtualbox denen sanal işletim sistemi yöneticisi ile aşabiliyorum.
    Kısacası linux u denemek ve farkı görmek lazım.
    Birçok arkadaş performans konusunda meraklı olacaklardır.
    İnanın, sadece ve sadece netbook lar içi geliştirildiği için gerek UNE gerekse Moblin çok çok iyi performans vereceklerdir.
    Bir de ekran çözünürlüğü, kullandığı sistem kaynakları vb. konularda yapılan optimizasyonlar düşünülürse pil performansında da sıkıntı yaşanmayacağı ortadadır.

haklısnız teğmenim özellikle pil konusunda

yaşasın ubuntu yaşasın özgür yazılım

• quote:

Orijinalden alıntı: Ertan GÜVEN

Eline sağlık, güzel olmuş.

teşekkürler
  • Daha once ubuntu ve pardus kullandım notebookta ve gercekten memnundum ancak bu netbook versıyonu ubuntuya supheyle yaklasıyorum bunun ıkı sebebı var
    1-acaba driver sorunu yasarmıyız,malum netbooklarda drıver zor bulunuyor
    2-alırken wındows yuklu aldık,hard dısk zaten ufak,ıkı ısletım sıstemı yerıne tek parca ubuntu kursak wındows kurtarma bolgesı sılınırmı acaba?işletim sistemı degılde gerı yukleme alanı zarar gorurmu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gidakontrol

Daha once ubuntu ve pardus kullandım notebookta ve gercekten memnundum ancak bu netbook versıyonu ubuntuya supheyle yaklasıyorum bunun ıkı sebebı var
    1-acaba driver sorunu yasarmıyız,malum netbooklarda drıver zor bulunuyor
    2-alırken wındows yuklu aldık,hard dısk zaten ufak,ıkı ısletım sıstemı yerıne tek parca ubuntu kursak wındows kurtarma bolgesı sılınırmı acaba?işletim sistemı degılde gerı yukleme alanı zarar gorurmu.

driver sorunu yok denecek kadar az
    hard disk 'te öyle kocaman bi alana grek yok sitesinde 10 gb hayli hayli yetecektir, diyor.
    ben dede win yüklü gelmişti ben d'ye kurdum açılışta soruyor ama yükledikten sonra nerdeyse hiç açmadım win'i
    geri yükleme alanını anlayamadım özür dilerim

• Sormak istedigim bir konu var benim bir notebook um var Fujitsu Siemens diye geciyor ama Fujitsu siemens ortakligi kalmadigi icin Fujitsu C1110 Bu laptopta 40gb hdd 256 ram var ama hdd sizlere omur oldu yenisini alacagim kac gblik alirim bilmiyorum malum ram biraz dusuk bu yuzden win xpde programlarla beraber biraz kasiyor yani sade kullanmam lazim bi program yukleyince acayip kasiyor bu laptopa sizin bu UNE nasil gider yani hizli ve stabil kullanmami saglarmi birde hic linux kullanmadim birdefa masaustu pcde pardus kullanmaya calistim ama beceremedim yani korkuyorum acikcasi kullanamazsam diye - driver sikintisi yasarmiyim wifi yi filan duzgun kullanirmiyim bana + lari - leri neler olur biraz bilgi verirmisiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HTrmn -- 22 Temmuz 2010; 1:06:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gslikahraman

Sormak istedigim bir konu var benim bir notebook um var Fujitsu Siemens diye geciyor ama Fujitsu siemens ortakligi kalmadigi icin Fujitsu C1110 Bu laptopta 40gb hdd 256 ram var ama hdd sizlere omur oldu yenisini alacagim kac gblik alirim bilmiyorum malum ram biraz dusuk bu yuzden win xpde programlarla beraber biraz kasiyor yani sade kullanmam lazim bi program yukleyince acayip kasiyor bu laptopa sizin bu UNE nasil gider yani hizli ve stabil kullanmami saglarmi birde hic linux kullanmadim birdefa masaustu pcde pardus kullanmaya calistim ama beceremedim yani korkuyorum acikcasi kullanamazsam diye - driver sikintisi yasarmiyim wifi yi filan duzgun kullanirmiyim bana + lari - leri neler olur biraz bilgi verirmisiniz?

Öncelikle geçmiş olsun;

HDD konusunda sıkıntı yok

Ram biraz sıkıntılı gibi ama UNE'nin minumum'u 256 mb şunu garanti edebilirmki win'den daha hızlı çalışır.

Driver sorunu yok denecek kadar az wi-fi'da sorun çıkmaz.

UNE'de masaüstü yok onun yerine bi menü var ordan açıyosun yukarısıda win'deki alttaraf (saat ve yanı)

Ama bir sorunumuz var bu netbook değil mi? yani küçüklerden, neden diye sorarsan Çünkü, bunlarda 1024x600 çözünürlük var netbooklar için normal ancak noteboook (biraz daha büyük laptoplar) da ekran birazgarip olabilir tabi ayar yapılır mı bilmiyorum araştıracağım

• Çözünürlük ayarı yapılabiliyormu o nu araştırmak gerek
    Birde Ubuntu İle Kubuntu arasında ne fark var_?Yani hangisi daya iyi_?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gslikahraman
    Çözünürlük ayarı yapılabiliyormu o nu araştırmak gerek
    Birde Ubuntu İle Kubuntu arasında ne fark var_?Yani hangisi daya iyi_?

ubuntu gnome ; kubuntu kde arayuzu kullaniyor kubuntuyu asla tavsiye etmem cunku gnonedan cook daha kastirir bilgisayari kde...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.