Şimdi Ara

* PING - LAG - LATENCY * sorunları hakkında genel bilgi.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
9.468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar forumda çok fazla eksik bilgi olduğu ve herkesin şikayetçi olduğunu gördüğümden ufaktan Ping konusuna değinmek istedim umarım herkese faydalı olur.

Ping ya da Lag yada Latency bizim anlıyacağımız tabirle oyunlardaki gecikmedir. Yani sizin bir komut verdiğinizde (ateş etme gibi) bu komutun oyun sunucusuna kaç milisaniye sonra gittiği ve sunucununda bize "ateş ettin karşılığında adama isabet ettirdin" bilgisinin geri dönmesidir.

Örnek: diyelimki BC2 de pinginiz 200 görünüyor (oyun içindeki listeden baktığınızı var sayıyorum oyun server lsitesinde bunun yarısı çıkar genelde). Bu demek oluyor ki sizin komutlarınızın gidip gelmesi saniyenin 5 te 1i kadar zaman alıyor. (1000ms = 1sn) Yani kısaca ateşe bastın 100msn de gidiyor komut 100ms de sonucu dönüyor oluyor 200ms.

Oyunların içinde tabiki bu tip paket gönderim gecikmelerini olabildiğince telafi eden mekanizmalar var. Ping yükseldiğinde yaşadığınız abow ben 2 ileri bi geri gidiyorum ya da dürbüne bastım açılmıyor yahu ya da ateş ediyorum adam ölmüyor yahu dediğinizde aslında oyun sizin bilginizi mümkün olduğunca doğru göstermeye çalışıyor ancak büyük bi lag olduğundan pinginiz acaip yükseldiğinden bunu yapamıyordur. Abuk subuk şeyler oluyordur ekranınızda.

Gelelim Ping neden yükselir?

Telekom arkadaşlar bunun cevabı. Size hizmet veren internet servis sağlayıcısının (TTnet) sizin o komut paketinizi kaç tane duraktan (geçitten) (gateway esas adı) geçirip karşıya ulaştırdığıyla alakalıdır. Yani hocam sizin paket minibüse biniyor ama dümdüz sunucuya gitmiyor belki 10 duraktan geçiyor. Ha bu durakların birinde sorun varsa ve bizim minibüs ilerleyemdiyse kısa bi süre işte o zaman sizin ping değeriniz yükseliyor.

Ping nasıl düşük oluyor?

Sizin komut pakediniz ne kadar az yere uğrar ne kadar trafiksiz duraktan geçerse o kadar düşük ping'iniz ve sağlıklı bir oyununuz oluyor.

Ping ile Bant genişliği alakalı mıdır?

Hiç alakası yoktur neden mi? Diyelimki demin bahsettiğim örnekte bir minibüs ile bir tır aynı yolda 90 km ile gidiyor. Aynı durakları geçmek zorunda sizce bi fark olur mu ulaşma zamanlarında? Olmaz. Ancak Tır sadece 2 durakta durup Minibüs 15 durakta durursa Tır daha önce varır.

Şimdi burdan ne sonuç çıkıyor 1Mbit hattı olanın 8Mbit hattı olandan daha iyi ping alması olasılığı her zaman vardır. Yani Hat hızınız ile Ping değerinizin uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yani neymiş? hat hızını yükseltmek ping değerinizi etkilemezmiş.

Ne yapabiliriz o zaman?
    Bir kaç şey dışında hiç bişey. O anda internet hattınızı başka bir program bir bilgisayar kullanıyor mu? Antivirüs programınız update yapıyor mu siz oynarken? Window update yapıyor mu? Virüs Trojan var mı? Wireless ise makineniz sinyal seviyesi iyi mi?

Yukarıda yazdıklarımda hiç bi sorun yoksa sadece size TTnet'i aramak derdinizi anlatmak kalıyor. Ben zamanında çok dil döktüm WoW oynarken çok saç baş yoldum ancak bi sonuç alamamıştım. Bir kaç ay önce hat yenilediler bizim mahalle civarında sonra ping değerlerim düzeldi. Şans tamamen.

Mümkün olduğunca yalın dille açıklamaya çalıştım umarım yardımcı olmuşumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 12 Nisan 2010; 15:05:41 >

• Bende ekleme yapayım.

Ping değerinizin neden dolayı yükseldiği hakkında iyi kötü fikir edinmek için pinginizin sunucudan dolayımı,servis sağlayıcınızdan dolayı mı yoksa modeminizden dolayı mı yüksek olduğunu anlamanın bir yolu var.

Bunun için ilk olarak "Başlat>Çalıştır"a girelim.

Çalıştıra "cmd" yazalım.

Açılan siyah komut istemi penceresine "tracert (paket gönderme yapmak istediğimiz sunucu adresi)" yazıp ENTER'a basalım.Örnek olarak;

"C* TURKIYE GAMERSwww.TurkiyeGamers.com" sunucusuna bilgisayarımızdan veri giderken gittiği istasyonları ve hangi istasyonlarda paket kaybı yaşadığımıza bakalım.

Siyah komut istemi penceresine "tracert 85.17.231.215" yazıp ENTER'a basalım.

Karşımıza çıkan liste.Hangi verilerimizin kaç istasyondan geçtiği,hangi istasyonlarda kayıplar yaşadığı veya hangi istasyonlarda ver iletişiminni zayıf olduğu konusunda bize iyi kötü bir fikir verebiliyor.

Dip not:Ping değerlerinin bu kadar yüksek çıkması ve paket kaybı yaşanması benin ekran görüntüsü aldığım anda indirme yapmam ile alakalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Avrim -- 12 Nisan 2010; 14:07:38 >

• Avrim sağol katkın için (Tekrar. Sunucu listesi mesajımdaki katkını unutmuyorum).

Ben ana mesajda çok fazla teknik detaya girip kafa karıştırmak istemedim ama trace route çekerek nerde paket takılıyor görebilirler. Ancak trace route bilgisini yorumlamak hiç de kolay değil haliyle.

Daha teknik detayla ilgilenen olursa cevap vermek isterim tabi bilgim dahilinde.

Aşağıdaki de benim iş yerimden aynı sunucuya trace atınca çıkan sonuç.

Buradan bakarak hangi adımda fazla ping alıyoruz nerede paket kaybı oluyor (* çıkanlar) görebiliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 12 Nisan 2010; 14:13:08 >

• 1Mbit lik baglantı yeter.ama 512Kbit yetmez.8Mbit 15 gb lık sınırı gecenlerde 512 baglantı biraz lag yapar sanırım.

ben 1-2 sene önceye kadar quake 3 oynardım hollanda serverlarında.avrupa da 200 kisi kadar vardı aktif oynayan genelde 80 ping alırdım.100-120 oldugunda oldugunda modeme reset atardım.yeni ip alırdı modem.bazı ip ler avrupa ya daha iyi ping alıyor diyordu tr deki oyuncular.işe yarıyordu ama ping 150 ye falan cıktıgında o zaman ttnet kaynaklanıyordu sorun biz bisey yapamıyorduk.pingim kötü oldugunda ben modeme reset atıyorum deniyorum sansımı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaraMaraT -- 12 Nisan 2010; 14:23:10 >

• Bu arada 512kb rahat yeter online oyun oynamaya. Hatta teamspeak de konuşursun bile. Tecrübeyle sabit. WoW oynardım zamanıdna 512 ile hemde team speak le konuşurdum pingim süperdi bi ara. 256kbit ile bile oynadığımı bilirim sorunsuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 12 Nisan 2010; 14:29:06 >
  • Ayrıca farklı IP blokları farklı rotaya sahipti ondan değişiyordu. Şimdi aynı mı durum bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 12 Nisan 2010; 14:28:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aresmar

Bu arada 512kb rahat yeter online oyun oynamaya. Hatta teamspeak de konuşursun bile. Tecrübeyle sabit. WoW oynardım zamanıdna 512 ile hemde team speak le konuşurdum pingim süperdi bi ara. 256kbit ile bile oynadığımı bilirim sorunsuz.

oo benim korkmama sorun yok o zaman zaten 4 aydır kotam 100 gb den aşşagıya inmiyor fakat hızı düşürdükleride yokta ha düşürdüler ha düşürücekler diye spped test.nete girmekten firefoxu actıgımda komut satırına tıkladıgımda direk o cıkıyor artık tk korkum online oyunada girememekti demekki oda sorun olmuyomuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Avrim

Bende ekleme yapayım.

Ping değerinizin neden dolayı yükseldiği hakkında iyi kötü fikir edinmek için pinginizin sunucudan dolayımı,servis sağlayıcınızdan dolayı mı yoksa modeminizden dolayı mı yüksek olduğunu anlamanın bir yolu var.

Bunun için ilk olarak "Başlat>Çalıştır"a girelim.

Çalıştıra "cmd" yazalım.

Açılan siyah komut istemi penceresine "tracert (paket gönderme yapmak istediğimiz sunucu adresi)" yazıp ENTER'a basalım.Örnek olarak;

"C* TURKIYE GAMERSwww.TurkiyeGamers.com" sunucusuna bilgisayarımızdan veri giderken gittiği istasyonları ve hangi istasyonlarda paket kaybı yaşadığımıza bakalım.

Siyah komut istemi penceresine "tracert 85.17.231.215" yazıp ENTER'a basalım.

Karşımıza çıkan liste.Hangi verilerimizin kaç istasyondan geçtiği,hangi istasyonlarda kayıplar yaşadığı veya hangi istasyonlarda ver iletişiminni zayıf olduğu konusunda bize iyi kötü bir fikir verebiliyor.

Dip not:Ping değerlerinin bu kadar yüksek çıkması ve paket kaybı yaşanması benin ekran görüntüsü aldığım anda indirme yapmam ile alakalıdır.

Burda rakamların kaç ile kaç arası çıkması normal sizce?

• Son adımın 100 civarı. 300, 500 filansa vardır bi terslik. Ama bu tamamen hangi server'a ping attığınla ilgili hepsi değişik çıkar. En düşük olanı en az adımda ulaşılanı en iyisidir.
  • Ben de yaptım, 66-67 felan. 50'ye çekmenin yolu yok mu :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: JCB

Ben de yaptım, 66-67 felan. 50'ye çekmenin yolu yok mu :D

bence zorlama
  • Evden denedim aynı server'a 80 civarı ping aldım şu anda yani akşam 10'da. 12 adımda (hop) vardı hedefe.
  • oyun içindeki ping degerleri normalden daha fazla diye bi söylenti var bu dogru mu ? demek istedigim oyun içnde yazan 180 ping aslında 90 flnmış, varmı böyle birşey
  • Doğru.Yanılmıyorsam %120 fazlası gözüküyor tabloda.
  • bu konuya bakmamisim hic, herkesin anlayacagi bir dilden olmus aresmar eline saglik.
    asil ping serverbrowser da cikan degere yakin bir deger.. misal bende bazen daha fazla bazende daha az gösteriyor.. tam olarak yüzdelik hesaplarla kestirmek mümkün degil en iyi yöntem "tracert" yöntemi.. bu arada duraklarin fazla olup olmamasi neticeyi cok fazla etkilemez nedenide evdeki baglantiniz ilk önce router / modem'e yönlendirilecek daha sonra teker teker bulundugunuz il / ülke icerisinde dagilip daha sonra sunucu ülkesine oradan verimerkezine ve veri merkezindede ait sunucuya dagilacak.. yani 12-13 duragin olma sebebi budur.. en son durakta nasil bir pinginiz var onu ögrenin ondan sonra pingler cok yüksek cok düsük diyin.
  • Tabii oyun içi durak yada ağgeçiti sayısı o kadar önemli değil tracert sadece bağlantımızın sağlık durumunu görmek için iyi yöntem yoksa direk server IP sine ping çekmek yeterli.
  • malesef hala daha baska konularda Pingden ötürü aglayan arkadaslarimiz var, Türkiye'de dünyanin en pahali internetini kullaniyorsunuz, en dandik baglantiya sahipsiniz bunlari normalmis gibi karsilayipta sucu pinge servere oyuna atmayin !!
  • quote:

Orijinalden alıntı: _janissary_

malesef hala daha baska konularda Pingden ötürü aglayan arkadaslarimiz var, Türkiye'de dünyanin en pahali internetini kullaniyorsunuz, en dandik baglantiya sahipsiniz bunlari normalmis gibi karsilayipta sucu pinge servere oyuna atmayin !!

Biraz belki bilgi edinirler diye bu konuyu açtım ama forumda gördümki aynı soruyu 15 inci kere soranı görmek doğalmış. "Armut piş ağzıma düş" çok var bizde. Bi şöle forum başlıklarına göz gezdirse ufak bir arama yapsa konu ile ilgili 10 tane cevap bulacak.

Neyse konu dışına taştım. Tek tesellim konuyu okuyup faydalı olan bi kaç kişi olabilme umudu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 13 Nisan 2010; 19:45:43 >

• Buyrun arkadaşlar rastgele bi kaç türk sunucumuza ping çektim işte evimden aldığım değerler. Gördüğünüz gibi hiç bi fark yok nerdeyse. 60 ila 80 arası ping alıyorum.

Saat akşamın 8'i en uygun zaman trafik de yoğun.

SD Clan Gaming Ranked Server (TURK) -
    61ms.

C* TURKIYE GAMERSwww.TurkiyeGamers.com
    80ms.

KillerCreation.co.uk :: TURKIYE GAMERS ]HC[www.turkiyegamers.com
    75ms

LEVEL Magazine Turkey
    75ms

www.ayyildizclan.net AyyildizClan turk [=C+=] Conquest Server
    75ms

EFES Clan TURKIYE 24/7 efes-clan.com
    67ms

Denemek isteyenler imzamdaki sunucu listemize girip IP adreslerine bakıp ping çekebilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 13 Nisan 2010; 20:08:37 >

• Konuyla ilgili hala sorular geliyor o yüzden mesajı görmeyenler için geliyor: "Yüksellll bebeğimmmm...."
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.