Şimdi Ara

FORMAT ATARKEN MAVİ EKRAN HATASINA SON !...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar uzun süre başım yandı donanımhabere yazdım verilen cevaplar işlemedi ve çözümünü açıklıyorum . Tam format atarken mavi ekran geliyorsa formattan önce bios menüsünden hdd yi sata : ahci degil sata : ide yapın sonra format atın oluyor . %100 denedim eğer yapamayan olursa gerekli acıklamayı yapıcagım ...

EDIT : Sanki şuan donanımhaberde degilmişim gibi yazmısım yanlış anlaşılmasın . Sadece uzun uğraşlar sonucu buldugum icin baskalarınında bası yanmasın diye söylüyorum . Genelde bu yüzden low level format atıp hddnin ömrünü kısaltıyorlarda :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Madalyon31 -- 5 Nisan 2010; 13:18:53 >

• bu hatanın bir çok sebebi olabilir, bahsettiğiniz sadece biri...

Bazı anakartlarda hdd, birinci sata slotuna takılı değilse ister IDE ister SATA seçin mavi ekran hataları yüzünden windows kurdurmuyor. Şu an kullandığım HP workstation gibi.

RAM yada diğer donanım arızaları buna sebebiyet verebilir.

SATA2 destekli bir diski jumper ile ayarlamadan SATA1 anakarta takarsanız bu olabiliyor.

Bahsettiğiniz durumun en iyi çözümü ise XP CD sine sata sürücüleri gömerek SATA/AHCI modunda normal kurulum yapmak..
  • tam hatırlayamadığım bir yolla xp kurulum cd'lerine sata tanıtılabiliyordu, ide hızına düşmeye gerek kalmadan, hata vermeden formatlanabiliyordu.
  • kurulumda f6 seçeneği hatırlayamadığın olabilir mi?
    ayrıca bu " bios menüsünden hdd yi sata : ahci degil sata : ide yapın " önerisi, forumda daha önce verilmiştir.

bunun yanında F6 seçeneğini kullanmak yerine şöyle birşeyler de var:

Install Windows XP on SATA without a Floppy (F6) No Floppy...no Windows on SATA? Wrong!
    http://news.softpedia.com/news/Install-Windows-XP-On-SATA-Without-a-Floppy-F6-47807.shtml

NLite

FORMAT ATARKEN MAVİ EKRAN HATASINA SON !...

bu konu, xp desteklemeyen eski boardlarda driver kullanımını hatırlatıyor bana..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.