Şimdi Ara

ATi Catalyst 10.3 sürücüsü çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
0
Favori
13.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

AMD bugün yaptığı bir açıklamayla daha önce "ön-izleme" sürümü diyebileceğimiz a versiyonunu yayınladığı Catalyst 10.3 sürücüsünü resmi olarak duyurdu. Mart ayı için hazırlanan yeni sürücü hem performans hem de yeni fonksiyonlar açısından oldukça uzun bir "sürüm notları" listesine sahip. WHQL sertifikasına sahip olan Catalyst 10.3 sürücüsünün en önemli yeniliklerinden birisi hiç şüphe yoki mobil GPU desteği. Zira AMD'den yapılan açıklamaya göre Catalyst 10.3, Mobility Radeon HD 2000 ve üstü tüm GPU'lar ile uyumlu.

Catalyst 10.3 sürücüsünün bir diğer dikkat çekici özelliği ise 3D Stereoscopic desteği. Yeni sürücü ile birlikte Direct3D sürücü güncellemesine giden AMD, iZ3D gibi üçüncü parti 3D cihazlara destek vererek Sağ/Sol Stereo imajları her göz için 60Hz seviyesinde sunuyor ve bu sayede 3DVision'a rakip olacak bir açık 3D Stereoscopic stratejisi gütmeyi hedefliyor. AMD'nin yeni sürücüsünde altını çizebileceğimiz bir diğer önemli detay ise çoklu monitör kurulumlarına olarak tanıyan Eyefinity teknolojisi için yapılan güncellemeler.

ATi Catalyst 10.3 sürücüsünde Eyefinity teknolojisi için yapılan dört temel güncelleme üzerinde duruluyor ki bunlarda ilki ekran kenar düzeltme. Bu güncelleme altında sunulan sihirbaz sayesinde kullanıcılara ekran dizilerimlerini ayarlama ve ekran kenarlarından doğan piksel problemlerinin önüne geçilmesi hedefliyor. Eyefinity teknolojisi için yapılan ikinci güncelleme ise her monitör için bağımsız olarak gerçekleştirilen renk ayarlaması. Bu güncelleme ile birlikte monitörlerin renk, parlaklık ve karşıtlık ayarları, bağımsız olarak ayarlanabilecek.

Yeni sürücü ile birlikte gelen diğer iki güncelleme ise çoklu monitörler için çoklu Eyefinity grupları oluşturma ve geliştirilmiş ekran geçiş konfigürasyonu. ATi Catalyst Control Center veya Eyefinity grupları üzerinden ayarlanabilen bu güncelleme ile çoğaltılmış veya genişletikmiş masaüstü modları arasında hızlı geçiş yapılması hedefleniyor. ATi Catalyst 10.3 ile birlikte gelen yeniliklere/güncellemelere baktık, peki ya performans geliştirmeleri? İşte AMD'nin açıkladığı performans kazanımları;

- 3DMark Vantage

ATi Radeon HD 5000 serisi için %8'e varan genel performans artışı.

ATi Radeon HD 5800 serisi için %4'e varan genel performans artışı.

- Aliens vs. Predator

ATi Radeon HD 5000 serisi için %5'e varan genel performans artışı.

- Battleforge

ATi Radeon HD 5000 serisi için %8'e varan genel performans artışı.

ATi Radeon HD 4800 serisi için %3'e varan genel performans artışı.

- Call of Duty: World at War

ATi Radeon HD 5800 serisi için %2'ye varan genel performans artışı.

ATi Radeon HD 4800 serisi için %6'ya varan genel performans artışı.

- Company of Heroes

ATi Radeon HD 5000 serisi için %6'ya varan genel performans artışı.

ATi Radeon HD 4800 serisi için %3'e varan genel performans artışı.

- Crysis and Crysis Warhead

ATi Radeon HD 5000 serisi için %6'ya varan genel performans artışı.

ATi Radeon HD 4800 serisi için %2'ye varan genel performans artışı.

- Devil May Cry 4

ATi Radeon HD 5000 serisi için %10'a varan genel performans artışı.

ATi Radeon HD 4800 serisi için %6'ya varan genel performans artışı.

- DiRT 2

ATi Radeon HD 5970'te %30'a varan performans artışı.

ATi Radeon HD 5700 ve 5800 serisinde %20'ye, ATi Radeon HD 4800 serisinde %10'a varan performans artışı.

- Enemy Territory: Quake Wars

ATi Radeon HD 5800 serisinde %5'e varan performans artışı.

ATi Radeon HD 5000 serisinde %3'e varan performans artışı.

ATi Radeon HD 4800 serisinde %2'ye varan performans artışı.

- Far Cry 2

ATi Radeon HD 5000 serisinde %6'ya varan performans artışı.

ATi Radeon HD 4800 serisinde %4'e varan performans artışı.

- Left 4 Dead and Left 4 Dead 2

ATi Radeon HD 4800 serisinde %3'e varan performans artışı.

- S.T.A.L.K.E.R. - Call of Pripyat Benchmark

ATi Radeon HD 5000 serisinde %10'a varan performans artışı.

- S.T.A.L.K.E.R. - Clear Sky

ATi Radeon HD 5970'te %2'ye varan performans artışı.

ATi Radeon HD 5800 serisinde %2'ye varan performans artışı.

- Resident Evil 5

ATi Radeon HD 5000 serisinde %5'e varan performans artışı.

- Tom Clancy’s H.A.W.X.

ATi Radeon HD 5970'te %15'e varan performans artışı.

ATi Radeon HD 5700 ve HD 5800 serisinde %20'ye varan performans artışı.

- Unigine Tropics

ATi Radeon HD 5000 serisinde %5'e varan performans artışı.

- World in Conflict

ATi Radeon HD 5800 serisinde %5'e varan performans artışı.

ATi Radeon HD 5700 serisinde %3'e varan performans artışı.

ATi Radeon HD 4800 serisinde %5'e varan performans artışı.

- Wolfenstein

ATi Radeon HD 5000 serisinde %4'e varan performans artışı.

ATi Radeon HD 4000 serisinde %4'e varan performans artışı.

ATi Catalyst 10.3 WHQL sürücüsünün işletim sisteminizle uyumlu sürümünü aşağıdaki linkler aracılığı ile çekebilirsiniz;

- Catalyst 10.3 WHQL (Windows XP 32bit)

- Catalyst 10.3 WHQL (Windows XP 64bit)

- Catalyst 10.3 WHQL (Windows 7/Vista 32bit)

- Catalyst 10.3 WHQL (Windows 7/Vista 64bit)

• God bless Ati :)
  • ati bu sefer tum oyunları elden gcirmis galiba..
  • BC2 hariç bütün oyunları.. en sorunlusuna el atmayarak klasik bir ati hareketi yapmış pehh
  • @Fx57

ATi Radeon HD 4800 ve 5800 serisinde %20'ye, ATi Radeon HD 4800 serisinde %10'a varan performans artışı.

burada bir hata var sanırsam ilk baştaki 4800 yazan yer 5700 olcak
  • 10.2 'de bnm 5970 oyunlarda kilitleniyordu (özellikle Dirt 2'de bir etabın startını verdikleri anda daha ilk virajı dönmeden tık diye kalıyordu).. kilitlenme sebebi VPU Recovery gibi bir hata da değil..

10.3'de bunu düzeltmişlerdir inşallah.. deneyip yazarım.. yoksa kutudaki CD ile gelen ATI 8.2 miydi neydi artık ona devam

quote:

Orijinalden alıntı: m3kd

BC2 hariç bütün oyunları.. en sorunlusuna el atmayarak klasik bir ati hareketi yapmış pehh

BC2'nin tek sorunu driver kaynaklı değil ki.. adamlar daha server search'ün süresini azaltabilmiş değil.. acele etmeye heeeç gerek yok yawaş yawaş olur hepsi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlkanExclusive -- 24 Mart 2010; 23:11:58 >

• 10.2 ile ufak tefek stabilete sorunları yaşadım o yüzden epeydir çıkmasını bekliyordum
  • Ati iyi çalışmış gerçekten ayrıntılı ve abartıya kaçmamış gerçeği yansıttığını düşündüğüm değerler var bc2 ye de bi el atıversemiş keşke
  • ATi Radeon HD 4800 ve 5800 serisinde %20'ye, ATi Radeon HD 4800 serisinde %10'a varan performans artışı.

baştaki hd4800 fazladan olmuş sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leech -- 24 Mart 2010; 23:14:05 >
  • halen 10.2 kullanıyorum, bunu üzerine mi yükleyeyim direk yoksa 10.2 yi kaldırıp mı kurayım,

birde driver sweeper kullanmaya gerek var mı?
  • Bence kullan. Önce sürücüyü sil, güvenli modda aç, driver sweeper ile gerekli işlemleri yap reset at yenisini kur.

ben 10.3a kullanıyorum. buna geçmeme gerek var mı bilmiyorum, olmazsa bir deneyeyim.
  • 24 inc ekranıma 10.2 hotfix i silip normal 10.3 kurmayı denedim.kurdukdan sonra ortada ve biraz uste enine olucak sekilde 2 tane puslu cizgi gibi bişey olustu.yazılar oraya denk geldiginde golge olusuyor.10.2 ye geri donunce duzeldi.hotfix ini bekliyecegim.
  • Teşekkürler, kuruyorum şimdi.
  • arkadaşlar Battlefield Bad Company 2'de VSync yine çalışmıyor.. ancak 10.2'ye göre ekranda abartı çatlama hissetmedim.. sanki rötüşlenmiş gibi.. bu noktadan sonra sanırım iş EA'ya kalıyor..

Dirt 2'de kesinlikle bariz bir performans artışı var.. 10.2'de bile yarışı seçtikten sonra yükleme yapılan ekranda ara ara çok hafif saliselik diyeyim, takılmalar veya kasılmalar oluyordu.. hiçbirinden eser kalmamış.. ve ilk defa 10.X driverında Dirt 2 kilitlenmedi..

gerçekten iyi iş çıkartmış ATI
  • anlamadığım konu 10.3a 77 mb büyüklüğünde idi bu neden 52 mb..
  • Atinin eski sürücüleri yeni oyunlarda daha az problem çıkartıyor yeni sürümleri kurduğumda sürekli hata alıyorum.Peki bu sürücü 38xx serisine destek veriyormu?
  • bende 10,3a vardı kaldırdım bunu kurdum cok azda olsa performan artısı oldu karşılaştırması<------------>birde ben 10,2nin üstüne 10,3a kurarken direk kurdum bunu kurarken 10,3a'yı Driver Sweeper ile iyice temizleyip kurdum perf. artısı ondanda olabilir
    driver 10,3

driver 10,3a

vantage puanındada 400-500 arası bir puan artışı oldu

• 10.3 un hotfix ini burada paylaşırsanız sevinirim arkadaslar.nedense bi bende sorun cıktı heralde.10.3 de.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TechZone

arkadaşlar Battlefield Bad Company 2'de VSync yine çalışmıyor.. ancak 10.2'ye göre ekranda abartı çatlama hissetmedim.. sanki rötüşlenmiş gibi.. bu noktadan sonra sanırım iş EA'ya kalıyor..

Dirt 2'de kesinlikle bariz bir performans artışı var.. 10.2'de bile yarışı seçtikten sonra yükleme yapılan ekranda ara ara çok hafif saliselik diyeyim, takılmalar veya kasılmalar oluyordu.. hiçbirinden eser kalmamış.. ve ilk defa 10.X driverında Dirt 2 kilitlenmedi..

gerçekten iyi iş çıkartmış ATI

Bu bilgileri paylaşman iyi oldu. 10.1 vardı bende, direk 10.3 e geçiyorum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.