Şimdi Ara

100MBIT FİBER = 2MBİT ADSL - SUPERONLİNE YENİ ADİL(!) KULLANIM ANALİZİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
5.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Basit bir analizle, Superonline'ın yeni(!) icadı "adil kullanım koşulları" nedeniyle (http://www.superonline.net/yardim/adil.aspx) 2mbit sınırsız TTNet internet ile 100mbit fiber sınırsız, "adil kullanım" hızı olan 512kbit rakamını da hesaba katınca, neredeyse aylık olarak aynı D/L yapabilirken, U/L olarak 2mbit öne geçiyor

Zaten 100mbit'in tek mirror ile (yani internette gezinme, tek mirror ile download) 10mbit civarında bir performansı olduğunu biliyoruz empirik olarak ve tecrübelerle. Bu rakam şu an daha da azalmış olabilir yoğunluk nedeniyle. Dolayısıyla internette gezerken, youtube'dan film izlerken de bir avantajı yok fiber internetin. Oyun için zaten pingler uçtu gidiyor bu aralar biliyorsunuz konulardan, o avantajı da kalmadı. Fiberin tek olayı download ve upload kapasitesiydi o da çöp oldu.

Neyse download / upload analizim fotoğrafta mevcut.

1 günde (0.95 gün) upload kotası dolarken, yarım günde (0.47 gün) de download kotası doluyor hakkıyla kullandığınızda. Bu kepazeliktir.

Fiyat performans olarak şu an Türkiye'de en iyi tarife VDSL2 32mbit. GÜRÜL GÜRÜL internet VDSL2!. Yoksa 100mbit fibere 600 TL ödeyerek anyı fiyat/performansa erişebilirsiniz download için. 2. sırada 599 TL ile 100mbit pro sınırsız fiber, daha sonra 3. sırada 16mbit VDSL2 geliyor.

2mbit ttnet sınırsız ise 100mbit adil fibere kafa tutuyor download miktarları çok yakın. Fiyat/performans olarak DL'da 3 kat, uploadda 5 kat fiyat/performansı daha iyi.

Buyrun, 15 Nisan'dan sonraki Türkiye'de internetin içler acısı hali.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhantomX -- 13 Haziran 2010; 20:41:23 >

• Evet maalesef böyle kötü bir durumla karşı karşıyayız.

8MBit ADSL paketinin uploadı 2MBit değil 800Kbit.
  • superonline böyle diye ttnet'i yalamaya başlamayın hemen.adil kullanım sınırı başlığındaki bir mesajımdan alıntı yapıyorum,

quote:

ttnet'in tüm tarifelerinde adil kullanım sınırı yok bazılarında var deniyor,evet hepsinde yok ama tam fibernet'le en azından yarışabilecek tarifede var,bu yeter.yani netlimitsiz denilen,49tl'lik 8mbit "e kadar" limitsiz tarifesinde.bu tarifede 8mbit'in garanti olmaması ve pratikte o hıza ne kadar ulaşılabildiği de ayrı konu zaten.bunun haricinde limitsiz 1/2/4/8mbit tarifelerini örnek olarak sunmaya gerek yok.bu tarifelerin adil kullanım sınırından muaflığı avantajının yanında hepimizin bildiği ancak bazı şakşakçıların görmezden gelebildiği gibi yerlerde sürünen f/p oranları da var,tıpkı fibernet'in mükemmel f/p oranına rağmen adil kullanım dezavantajı olması gibi

neticede şu an kimse kimseden üstün değildir,ttnet şakşakçılığının da lüzumu yoktur

• quote:

Orijinalden alıntı: interrupt

superonline böyle diye ttnet'i yalamaya başlamayın hemen.adil kullanım sınırı başlığındaki bir mesajımdan alıntı yapıyorum,

quote:

ttnet'in tüm tarifelerinde adil kullanım sınırı yok bazılarında var deniyor,evet hepsinde yok ama tam fibernet'le en azından yarışabilecek tarifede var,bu yeter.yani netlimitsiz denilen,49tl'lik 8mbit "e kadar" limitsiz tarifesinde.bu tarifede 8mbit'in garanti olmaması ve pratikte o hıza ne kadar ulaşılabildiği de ayrı konu zaten.bunun haricinde limitsiz 1/2/4/8mbit tarifelerini örnek olarak sunmaya gerek yok.bu tarifelerin adil kullanım sınırından muaflığı avantajının yanında hepimizin bildiği ancak bazı şakşakçıların görmezden gelebildiği gibi yerlerde sürünen f/p oranları da var,tıpkı fibernet'in mükemmel f/p oranına rağmen adil kullanım dezavantajı olması gibi

neticede şu an kimse kimseden üstün değildir,ttnet şakşakçılığının da lüzumu yoktur

Mevzudaki en büyük sıkıntı, 16 nisandan itibaren superonlinde gerçek anlamda sınırsız hiçbir tarifenin olmayacağı... Yerim F/P sini...

• işte bu yüzden bu kadar eleştiriyoruz ya fibernet'i.f/p konusunda bandwidth/fiyatı baz alıyorum,aylık kullanım tablosunu değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Diablo

Evet maalesef böyle kötü bir durumla karşı karşıyayız.

Düzelttim, mazur görün TTNet ile alakam yok 3 yıldır nerdeyse.

Şu an pload için 4mbit daha fiyat/performanslı gözüküyor.
    D/L için 8mbit
  • quote:

Evet maalesef böyle kötü bir durumla karşı karşıyayız.

8 limitsizde upload 1024kbps dir.netlimitsiz yada net paketlerde 800kbps dir.
  • arkadaşlar bir günlük sitede görmüş olduğunuz bir bildirim ile bütün negatif düşüncelere kapılmışınız. sadece beklemek gerek biliyorsunuz.
    Ayrıca phantomx 16 Nisanda ttnete geçersen sözleşmenin fotokopisini bu sitede yayınlarsan bir hediyem olucak :)
  • Güzel kardeşim kapılacak başka bir düşünce var mı sence Allah aşkına ?

Bi bak bakalım ne yazıyor orda?

20MBit internet abonesiyim, 69TL para ödüyorum, 100GB download, 50GB upload yapacağım öyle mi?

Madem bu kadar az veri aktarmayı uygun gördü Superonline millete, neden o kadar masrafa girip fiber altyapı kurdu, her binaya metro switch koydu?

Anlamadığım şey, fiber altyapı kolay kolay doymaz, altyapı kaldırmaması gibi birşey ha deyince olmaz. Niye milleti sınırlandırma gereği duyuyor Superonline?

GERÇEK SINIRSIZ diye afiş asmayı biliyor Superonline, bu rezilliği nasıl açıklayacak ?
  • Geçmem 1-2 günü bulabilir malesef. 16 Nisan'da download & upload hızlarına bakarım evde, limit aktifleştiyse ve TTNET de böyle bir şey yoksa, ancak ertesi günü başvuru yapabilirim. Gelmesi de 1 haftayı bulur. Geldiği ve PPP sinyalini aldığım anda modemde, superonline'a bir telefon ve iptal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PhantomX

Geçmem 1-2 günü bulabilir malesef. 16 Nisan'da download & upload hızlarına bakarım evde, limit aktifleştiyse ve TTNET de böyle bir şey yoksa, ancak ertesi günü başvuru yapabilirim. Gelmesi de 1 haftayı bulur. Geldiği ve PPP sinyalini aldığım anda modemde, superonline'a bir telefon ve iptal.

Evinde telefon hattı var ise , ttnet başvurusuna mütakip 2-3 saat içinde hattın açılıyor.
  • quote:

Güzel kardeşim kapılacak başka bir düşünce var mı sence Allah aşkına ?

Bi bak bakalım ne yazıyor orda?

20MBit internet abonesiyim, 69TL para ödüyorum, 100GB download, 50GB upload yapacağım öyle mi?

Madem bu kadar az veri aktarmayı uygun gördü Superonline millete, neden o kadar masrafa girip fiber altyapı kurdu, her binaya metro switch koydu?

Anlamadığım şey, fiber altyapı kolay kolay doymaz, altyapı kaldırmaması gibi birşey ha deyince olmaz. Niye milleti sınırlandırma gereği duyuyor Superonline?

GERÇEK SINIRSIZ diye afiş asmayı biliyor Superonline, bu rezilliği nasıl açıklayacak ?

Merhaba
    Bak aslında yukardaki kalın olarak belirttiğim yerde noktayı yakalamış bulunuyoruz . madem o kadar masraf edildi neden böyle bişey yaptı. bir yerden bazı şeyleri eksiltiyorsan - , biryerdende "+" olarak vermen gerek . şuan biz sadece "-" yi görüyoruz. "+" olmıyacağını bilemeyiz...

• bana bu adil kullanım saçmalığı yakında SINIRSIZ ADSLde de başlayacak gibi geliyor
  • Konuyu pek anlamadım.Şimdi 100mbt hızın aylık kotası 500gb mı.Eğer öyleyse 500gbtan sonra hız mı düşüyor..Ayrıca 100mbt ile aslında 10 mbtlik mi download yapabiliyoruz.Yani saniyede 10 mb yerine 1 mb mı yapabiliyoruz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kei$er$oZe

Konuyu pek anlamadım.Şimdi 100mbt hızın aylık kotası 500gb mı.Eğer öyleyse 500gbtan sonra hız mı düşüyor..Ayrıca 100mbt ile aslında 10 mbtlik mi download yapabiliyoruz.Yani saniyede 10 mb yerine 1 mb mı yapabiliyoruz..

Evet kotan 500GB, dolunca D/L hızı 0.5 mbit'e iniyor.

100mbit'i 24/7 açık tutsan 2 mbit sınırsız performansı alamıyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PhantomX

quote:

Konuyu pek anlamadım.Şimdi 100mbt hızın aylık kotası 500gb mı.Eğer öyleyse 500gbtan sonra hız mı düşüyor..Ayrıca 100mbt ile aslında 10 mbtlik mi download yapabiliyoruz.Yani saniyede 10 mb yerine 1 mb mı yapabiliyoruz..

Evet kotan 500GB, dolunca D/L hızı 0.5 mbit'e iniyor.

100mbit'i 24/7 açık tutsan 2 mbit sınırsız performansı alamıyorsun.

Ne anladım ben o işten.Ben 1mbt ile ayda 200gb dl yapabiliyorum..Giderim 4mbt sınırsız alırım..
  • quote:

Megabit ile megabayt ayrı şeyler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deadric

quote:

Megabit ile megabayt ayrı şeyler.

Ayrı şeyler olduğunu biliyorum..Ben ortalama değerler verdim.
  • quote:

Ayrıca 100mbt ile aslında 10 mbtlik mi download yapabiliyoruz.Yani saniyede 10 mb yerine 1 mb mı yapabiliyoruz..

Hocam 100mbit = 2 mbit çıkıyor

10mbit de yaklaşık olarak = 0.2 mbit =~ 256k diyebiliriz.

Yani kısaca 10mbit fiber, 256k sınırsız internet kadar download edebilir bir ayda
  • adsl'e birde elektrik faturasını ekleyin
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.