Şimdi Ara

Ekran kartı fiyatlarında %5 -10 artış yaşanabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
3.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ATi ve Nvidia başta olmak üzere endüstri devi pek çok firma adına hacimli yonga üretimi gerçekleştiren Tayvan merkezli döküm firması TSMC, 40nm üretim teknolojisi için bir süredir devam eden ve pazarda GPU kıtlığına neden olan verimlilik problemlerinin aşıldığını belirtse de ekran kartı üreticileri düşük verimlilik probleminin tam anlamıyla çözülmesinin Mayıs ayını bulacağını düşünüyorlar.

Uzakdoğu merkezli Digitimes'ın haberine göre, verimlilik problemlerine bağlı GPU kıtlığı ve bellek fiyatlarındaki artış nedeniyle ekran kartı fiyatları yükselebilir. Aralarında Asus, Gigabyte, MSI ve Tul (PowerColor) gibi isimlerin de yer aldığı bazı ekran kartı üreticilerinin, yükselen maliyetlere karşı kâr marjlarını koruyabilmek adına ekran kartı fiyatlarını %5 - %10 seviyesinde arttıracakları belirtiliyor.

• Herkes fiyatlar inecek diye beklerken kötü bir haber oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ruhsuz__

Herkes fiyatlar inecek diye beklerken kötü bir haber oldu

Evet, zaten ilgili firmanın rakibi de yok şu anda...
  • tsmc e adam gibi bir alternatif çıksada
  • çok ucuz sanki artış yaşanacak diyo bide.
  • buna pararel olarak 2. el fıyatları da cosar artık
  • Bu seferde az kazanıversinler; maliyetler düşünce sanki fiyat düşürüyorlarda Hele Nvidia'ya şu fiyat politikası konusunda kızmamak mümkün değil; kart (EoL) olana kadar aynı fiyattan satacak neredeyse...
  • quote:

Nvidia'ya şu fiyat politikası konusunda kızmamak mümkün değil; kart (EoL) olana kadar aynı fiyattan satacak neredeyse...

resmi olarak aciklamadilar belki fermiyi bekliyorlar ancak gtx serisi eol yani su anda.bir urunu uretmeye devam etmezseniz eol olur su anda gtx serisi stoklardan satiyor bu yuzden fazla da bulunamiyor.dedigin aynen oldu yani neredeysesi yok.bir gtx serisi geldi gecmek uzere ancak ucuzlamadi.ilk ciktigi donemde ucuzlasin ben de alacagim diyen arkadaslar vardi ancak oyle bir sey olmadi.simdi yine fermi icin fiyatlari su zamana duser o zaman alirim diyen arkadaslar var ancak ben yine fiyatlarinin dusmeyecegini dusunuyorum cunku bu sefer uretim daha da maliyetli ve verimsiz.28nm'ye gecince maliyet duser verim de alinirsa ne olur bilinmez ancak su cikacak olan seride indirim beklemeyin.ayrica promosyon olsun, atinin satisini baltalayalim diye de zararina satacaklarini dusunmuyorum.

• Nvıdıa fermiyi çıkarsın ati tarafında düşüş yaşanır.
  • Arkadaşlar başka bir konuda yazdığım bir yazıyı buraya kopyalıyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Nvidia Fermi çalışmalarını sürdüre dururken DirectX 11 destekli 800.000 kart sattı Ati , rekor bir zamanda.

Arkadaşlar şimdi benim dikkat çekmek istediğim nokta şu.Ati 5xxx serisi kartlar çıkmadan önce ve çıktıktan sonra donanımhaberde sürekli TSMCnin üretim sorunları kıtlık vs. gibi haberlerinde bu kıtlıktan dolayı FİYATLARIN yüksek olacağı ve aynı terane daha sonra Nvdia içinde geçerli olacağı şeklinde devam etti.Peki bu kadar üretim sıkıntısından dolayı yokluk var yandık bittik kart alamayacağız paniği yarattıktan sonra ATI nasıl oluyorda rekor denebilecek kısa sürede 800.000 kart satabiliyor.Bravo bu adamlar kuzey kutbunda buz satar ama yinede bunlar sevilir.4xxx serisi kartlardan sonra uzaya çıktık 5 serisi kartlarla hele dx11 yokmu çok işimize yaradı MARSa yumuşak iniş yapmak için çok yararlı oldu.Geçmiş olsun herkese.Ama bitmedi 6xxx serisi müthiş yeniliklerle geliyor.Ama öncesinde fermi var.Onlarda bir uzay turu yaptırsın daha sonra 6xxx serisi uzayın derinliklerine gezi yaptıracakmış.

• zaten gayet pahalı daha ne yapmaya çalışıyolar anlamadım
  • DH 2. el bölümüne dewam :))
  • valla istedikleri kadar zam yapsınlar şuanda gtx260-4870 ve üstü kartların yetmediği oyun yok.

bu arada bu tip haberle altyapı iyi hazırlanıyor yani.

helal olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: waltran

zaten gayet pahalı daha ne yapmaya çalışıyolar anlamadım

%40-50 ucuzlatmazlarsa kart almaya niyetim yok ellerinde patlasın

firma zor satar bu fiyatlara

örneğin 4870 ilk çıktığında 350 - 400 tl alınabiliyordu yani üst seviye şimdi 5870 3-4 ay geçmesine rağmen 700 -800 tl kesinlikle bu devirde ekran kartı alınmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: dante38

Nvıdıa fermiyi çıkarsın ati tarafında düşüş yaşanır.

ıyıde o fehmı mıdır nedır ıstenılen sevıyede cıkarsa.hem fazla guc harcıyacak hemde %5 fark atacak.atı tekel olma yolunda ılerlıyor.nvıdıa nın dx10 kartlarına ıyı bır fıyat revızyonu lazım.
    atı utanmassa gts 250 fıyatına hd 5670 satacak
  • Ben kendi adıma 5830u bekledim çok iyi sorunsuz ve stabil bir kart hakkında süpheler oldugu için 100 lira daha zorlayıp 5850 sparişi verdim kafam kulağım rahat isterlerse %500 zam yapsınlar.Fakat bana dokunmayan yılan bin yaşasın demeyip ekran kartı alacak arkadaslar için daha güzel haberler verirler inşallah..
  • Krizin intikamını alacaklar. %10 da az değil. Önce bellekler şimdi ekran kartları.
  • http://www.hepsiburada.com/ocz-reaper-4-gb-1066-mhz-cl5-heat-pipe-ddr2-kit-2x2gb-ocz2rpr10664gk/productDetails.aspx?categoryid=47&productid=bd72626

bu bellek kitini 5 ay önce 210 liraya aldım şimdi 310 lira.. altın mübarek:D düşeceğine artıyor.. yakında pc yi aldığımız paradan pahalıya satacaz heralde 2.elde :D:D
  • 28 nm ye geçmeyi düşünüyorlar birde.pehh !
  • quote:

Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

valla istedikleri kadar zam yapsınlar şuanda gtx260-4870 ve üstü kartların yetmediği oyun yok.

bu arada bu tip haberle altyapı iyi hazırlanıyor yani.

helal olsun

Çok haklısınız Bu şekilde haberler yapılarak yerli ve yabancı sitelerde ati-nvidia fanları salınarak çok güzel bir satış politikası izleniyor.Sonuçta çoğu sektörde olan bir satış tekniği.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.