Şimdi Ara

EminEvim (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.372
Cevap
45
Favori
359.312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kesreti

quote:

Orijinalden alıntı: jeuxhome

quote:

Orijinalden alıntı: kesreti

quote:

Orijinalden alıntı: jeuxhome

bütün yollar faize çıkıyor adına ne derseniz deyin

Dediğiniz gibi ıslam ticaret hukukunda bire birlik yani maliyet aynı masraf aynı o zaman faizdir diyemeyiz. Kısa bir örnek olsun bankalar yüzbin için sizden elli bin faizi olur der ve sizde alırsınız. Ilk ve zaruri evi ve enflasyon miktarını aşmayan fazla ödemeye cevaz veren alimler var fakat bankaların çalışma esası kısaca bu katılım bankasına gittiginizde size bir vekalet veriliyor ve benim adıma git hangi evi istiyorsan anlas siz anlaşıp alıyorsunuz sonra da katılım bankası diyor ki şimdi ben bu evi sana taksitli yüz elli bine satarim diyor ve siz de taksitli almış oluyorsunuz ve taksitli satış ise caizdir. Eminevimin ise çalışma usulü daha farklı. Zaten mesajlarda birçok açıklama var. Tabi herkesin düşüncesi ve tercihi farklı.

hocam o zaman bana önceden verdikleri taksitli stış miktarı bankalar ile birebir aynı olmayacak. bankaların faiz oranı neyse, katılım bankaların kar payı oranı ya da enflsyon farkıda tıpatıp aynı oluyor. isterseniz bir kaç yıl önceki durumlar ile karşılaştırın. biri adına direkt faiz diyor diğeri taksitli satış falan bilmem ne. yolun sonu aynı kapıya çıkarken birine helal birine haram demek vicdan rahatlatmaktır sadece. mademki katılım bankası enflasyon farkı alıyor o zaman parayı bizden poeşin almasın. enflasyon gerçekleşsin ona göre alsın

Değerli abicim ben tamamen katılım bankalarının tertemiz olduğunu da düşünmüyorum. Sizin söylediğiniz ve daha birçok konu var. Ben bunun için eminevime girmiştim. Tabi bu dediğiniz soruları yetkililere iletmek lazım. Çünkü katılım bankalarının bir alim istişare kurulu var o kurulun onay vermediği konu da işlem yapılmıyor biliyorum fakat ne hikmetse bankalarla at burnu şeklinde her şeyde nerdeyse yarışıyor. Rabbim düzelmelerini nasip ede. Tabi faiz endeksli bir ülkede yaşadığımızı da unutmamak gerek ben inanıyorum alanları geniş olsa daha iyi olur. Ben yine de katılım bankalarına faizle çalışıyor demem hüsnü zanla yaklaşırim ve eğer bir kredi isim olsa onlardan alırım ki rabbime karşı bir bahanem olsun. Hakkimizda hayırlısı

hocam konu şurda kopuyor zaten. eğer sen günah olduğunu bilmeden yapıyorsan günah yazılmıyor sana. ama elinde araştırma öğrenme şansın varken bunu yapmıyorsan o zaman kendimizi kandırmak olur. faiz nedir. mantığı nedir nasıl çalışır ekonomik sisteme zararı nedir faydası nedir. ekonomist olmasakta bunları araştırmak görevimiz. eminotomotivden bu bağlamda otomobil almak mantıklı geliyor sadece. komisyonu verip sabit taksit ödüyoruz :)
    aslında kooperatif en güzeli bu ev işlerinde.

• Konu güncel olsun. Yok mu bugünlerde eminevimi düşünen. Benim eylüldeki teslimatı ertelettik bakalım hayırlısı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güncel

• kesreti K kullanıcısına yanıt
    ev aldım tapuyu çıkartabilirsek bu ay gelecek ay eminevim parayı verecek.ev kooperatifdi bitmiş bende hisseyi noterden satın aldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: liberty_15

ev aldım tapuyu çıkartabilirsek bu ay gelecek ay eminevim parayı verecek.ev kooperatifdi bitmiş bende hisseyi noterden satın aldım.

Hayırlı olsun. Allah can sağlığı ve huzurla oturmayı nasip etsin. Ben de kooparatiften hisse devraldım. Seneye nasipse bitecek ve bakalım tapuya uygunsa ben de alıp evin içini yaptırmayı düşünüyorum. Artık hakkımızda hayırlısı

• ooo üstadlarım hayırlı olsun. Biriniz ev almış biriniz kooperaften hisse almış.
    Benim teslimatta kasımda inşallah. bu ayın başından itibaren eminevim çalışanları sağolsun aramaya ve teslimat için gerekli bilgileri vermeye başladılar. Şuan son belgeleri tamamlıyorum. tamamlayınca eminevime göndereceğim ve teslimatı beklemeye başlayacağım.
    Liberty hocam pm gönderiyorum. bakabilirmisin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superhead -- 23 Eylül 2013; 22:03:01 >
  • Arkadaşlar,

Bu sistemden arsa alan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: superhead

ooo üstadlarım hayırlı olsun. Biriniz ev almış biriniz kooperaften hisse almış.
    Benim teslimatta kasımda inşallah. bu ayın başından itibaren eminevim çalışanları sağolsun aramaya ve teslimat için gerekli bilgileri vermeye başladılar. Şuan son belgeleri tamamlıyorum. tamamlayınca eminevime göndereceğim ve teslimatı beklemeye başlayacağım.
    Liberty hocam pm gönderiyorum. bakabilirmisin?

Eyvallah abicim. Rabbim size de hayırlı komşuların olduğu bir ev nasip etsin inşallah. Ve borcunuz. Için de ödeme kolaylıkları versin inşallah

• quote:

Orijinalden alıntı: cezmican

Arkadaşlar,

Bu sistemden arsa alan var mı?

Eminevimden ev arsa iş yeri tarla alabilirsiniz. Yeter ki tapuda sorun olmasın. 40000 tl ye kadar oto 40000 tl üstü konuta giriyor biliyorum

• Şimdi ben doğru anladımmı teyid ediniz lütfen
    1.Sadece ÇEKİLİŞLİ sistemde KİRA yardımı vardır ve ORGANİZASYON ücreti ödenir
    2.VADE ORTASI sistemde kira yardımı yoktur sadece ORGANİZASYON ücreti ödersin
    3.Peşinat verirsen teslimatı öne çekersin

şimdi aslında tek sorun kira yardımı çünkü ben kirada oturmuyorum zaten basite indirgenerek anlatılan kira yardımı 300.000 liralık bir ev için 1500 liradır 100 aylık vade için 50 ay kira yatırırsanız 75.000 lira eder ve bu cüzi bir rakam değildir faizden de çok bir avantajı kalmaz.

kira yardımı vade ortası seçenekte yoksa o zaman hemen alınabilir :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alien@Predator

Şimdi ben doğru anladımmı teyid ediniz lütfen

şimdi aslında tek sorun kira yardımı çünkü ben kirada oturmuyorum zaten basite indirgenerek anlatılan kira yardımı 300.000 liralık bir ev için 1500 liradır 100 aylık vade için 50 ay kira yatırırsanız 75.000 lira eder ve bu cüzi bir rakam değildir faizden de çok bir avantajı kalmaz.

kira yardımı, vade ortası ve peşinatlı erken teslim sistemlerinde yok. sadece organizasyon ücreti var.

• süper o zaman teşekkürler :D
  • quote:

Dediğiniz gibi üç sistemde de organizasyon ücreti var. Sadece peşinatlı sistemde peşinat düştükten sonra kalan miktar üzerinden organizasyon ücreti ödenir. Kira yardımı alma yada verme çekilişli sistemde var fakat hesap yaptığınız gibi uçuk bir rakam olmaz. Ben peşinatı yada ödeme taksitleri kuvvetli olanlara çekilişli sistemi önermiyorum. Hakkınızda hayırlısı. Net rakamları söylerseniz tahmini hesaplama yapabilirim

• quote:

Dediğiniz gibi üç sistemde de organizasyon ücreti var. Sadece peşinatlı sistemde peşinat düştükten sonra kalan miktar üzerinden organizasyon ücreti ödenir. Kira yardımı alma yada verme çekilişli sistemde var fakat hesap yaptığınız gibi uçuk bir rakam olmaz. Ben peşinatı yada ödeme taksitleri kuvvetli olanlara çekilişli sistemi önermiyorum. Hakkınızda hayırlısı. Net rakamları söylerseniz tahmini hesaplama yapabilirim

• Teşekkür ederim ben bu sisteme mutlaka dahil olucam ama biraz zamanı var şu an değil.Bir de acil alımlarda değilde planlı ileriye dönük yatırımlarda işe yarıyor .Yani bi kelepir ev buldum kaçırmayayım olayında işe yaramıyor :)
  • ben 2 yıl önce bu sisteme girmiştim.ilk sayfalarda zaten girdiğim sistem dilimi ve detayları mevcuttur.

benim ıspartaya ağustosun sonunda tayinim çıktı ve ıspartada ev aramaya başladık.kiralar yüksek olduğu için bizde ev almaya karar verdik.nasıl olsa ekim ayında teslimatımız var diyerek.

eylülün ilk günlerinde satlık bir ev bulduk.Kooperatife girmiş bir vaiz beyin evini satın almaya karara verdik ve anlaştık.paranın yarısıı bir şekilde temin ettik diğer yarısını da emin ev bize bizde sana hocam dedik saolsun kabul etti.

Bize kooperatif olduğu için hissesini noterde devretti.Çünkü tapular çıkmamış zaten o tarihlerde de çıkması imkansızmış.tapu olarak sadece elimizde o zaman onşarın ismi geçiyor ama tapu kar ittifakı tapusuydu.Normal mülkiyet tapusu değil.

Neyse biz noter satışından ve kooperatifin muhasebecisine dilekçe vererek onların tüm haklarını devraldık.Bunları da ıspratadaki eminevim şubesine anlattık.

Aradan zaman geçti ekim ayı girdi bende tapu telaşı başladı.Çünkü eminevim bizim ev sahibi ile yaptığımız hisse noter satışını kabul etmiyordu.İlle senin adına tapu olacak diye...Ben gittim muhasebeciye durumu anlattım Allah razı olsun kadın 1-2 haftadır bu işlerle uğraşıp acil olarak 78 hisseli kooparatfiten sadece 2 kişinin tapusunu bugün bize teslim etti.

Gittim ben de bugün eminevime bakın hisseyi satın aldım bakın noter satışı , adıma evin tapusunu çıkarttım aha işte tapu dedim...

Bana ne deseler ii eee hani siz ev sahibi ile tapuda yanyana gelip bizim alışverişi görmemiz lazımdı dediler.

Ben tayini çıkmış birisinden ev aldım alelacele.Adam bana güvenip parayı ödemeden hissesini devretti.Yani bu alışveriş olurken ille sizin de mi yanımızda olması gerekir.Ayrıca eğer tapu onların ismine önce çıkıp sonra ben o tapuyu devralacak olsam nerden baksan 4-5 bin tl tapu masrafı extra cebimden çıkacaktı.Hisseyi devraldığım için tapu direkt olarak benim adıma çıktı şimdi ve ben 4-5 bin tl masraftan kurtuldum.

Bu cumartesi para teslimatı yapan kişi ile görüşecem.artık eminevimden soğumaya başladım.Umarım işi yokuşa sürmezler de paramı alır verdiğim sözü yerine getirir ev sahibine borcumu kapatırım.

Anlamadığım hisseyi noterden satın alıyorum o olmaz ille tapu olacak diyorlar.Şimdide neden teslimat günü ev sahibi ile tapuda buluşup satışı yapmıyorsunuz diye çıkışıyorlar.

Allah sana kolaylık versin.Eminevim hisseyi kabul etmiyor.İlle adına tapu olacak diyor.Bilmiyorlarki kooparatifte hemen tapu verilmez.evler biter millet oturur kooperatif fes edilir ve tapular kişi adına çıkar.
  • quote:

Allah sana kolaylık versin.Eminevim hisseyi kabul etmiyor.İlle adına tapu olacak diyor.Bilmiyorlarki kooparatifte hemen tapu verilmez.evler biter millet oturur kooperatif fes edilir ve tapular kişi adına çıkar.

Değerli abicim. Acizane tavsiyem şubeler son senelerde kurulduğu için bazı problemlerde direkt merkezle irtibat kurun. Size benzer durum arkadaşa oldu. Ama onun geriye no üç bin gibi ödemesi kalmıştı ve tapu falan olmadan iki memur kefille 67000tl yi altı yapsatciya peşin verdi. Benim içinse 2008de sisteme girdiğindem ve bireysel müşteri temsilcisi olduğumdan kefille halledermiyiz bilmiyorum. Ama abicim usul doğru. Şube sizi şöyle yönlendirşeydi olurdu. Kooparatif tapusunu yengenin üzerine çıkartır sonra eminevim satış işlemi ile adınıza tescillenmiş tapu istediğinden yenge size evi satmış olurdu ve sorun olmazdı ama şimdi sizin üzerinizetapu eminevim mantığıyla geçmemiş bence burda haklılar fakat ev sahibinin yanında olacaktık falan onlar işgüzarlık yapmış. Allah kolaylık vere. Neticeyi bir zahmet bana da söyleyin

üstadım tapuyu ben neden önce eşimin üzerine çıkartıp sonra kendim alıyor gibi yapayım ki?eğer böyle yapsaydım ben eşimden tapuyu devralsaydım tapu harcı olarak nerden baksan 3-5 bin tl arasında devlete para ödeyecektim.neden bu duruma düşeyim ki?

vaiz bey kooperatife girmiş evin borcunu ödemişler zaten kat irtifak tapusu var kendi isimlerine.onlar bana noterden kooperatif hissesini sattılar.biz alışverişimizi yaptık zaten.ben hisseyi devraldığım için ferdi tapuda benim adıma bugün itibariyle çıktı.şimdi ben hissesini satın aldığım dairenin kat mülkiyet tapusunu aldım. böylelikle gayrimenkul alımındaki tapu masrafından kurtulmuş oldum.

ortada bi alavere dalavere yok.ben noterden satışını aldım gittim adıma tapuyu çıkarttım.eminevim bana bu parayı vereceği zaman ille biz tapuda alım satım mı yapmamız lazım?ortada satın alma işi mevcut.önceki kat irtifak tapusunun kimin üzerine olduğu belli şimdi kat mülkiyetinin kimin üzerine olduğu belli noterdeki satış tarihi belli...bu işi yokuşa süremenin bi anlamı yok.

böyle olcanı bilseydim noterde satış yaparken notere ücretini verir bir de videoya aldırırdım...!!!!

siz mh temsilcisi olduğu için onları savunuyorsunuz.bizim yaptığımız işlemde hiç haklı tarafları bana göre yok.ortada alım satım var mı var,biz evi emlakçı aralığıyla aldık onda da sözleşme var mı var,noter satışı var mı var,önceki tapu ile şimdiki tapu aynı isme mi ait hayır önceki tapu onlara yeni tapu bana ait...daha ben napayım....

kooperatiften hisse alırsan tapu direkt olarak senin adına çıkar.önce satan kişiye çıkarsa ve sen alırsan extra cebindne evin değeri üzerinden %3-4 arası devlet senden tapu harcı alır.

Vaiz beyin zaten tayini çıkmış adam hissesini devretti gitti bana noter kanalıyla.bundan ala satış sistemi mi olur?biz o zamanlarda da dedik onlara bakın biz hisse alıyoruz diye.onlar da bize tapu olsun senin para işi olur dediler.

Cumartesi günkü görüşmeye göre genel merkeze şikayet edecem gerekirse iş hukuka aksedecek.... @kesreti

• quote:

üstadım tapuyu ben neden önce eşimin üzerine çıkartıp sonra kendim alıyor gibi yapayım ki?eğer böyle yapsaydım ben eşimden tapuyu devralsaydım tapu harcı olarak nerden baksan 3-5 bin tl arasında devlete para ödeyecektim.neden bu duruma düşeyim ki?

vaiz bey kooperatife girmiş evin borcunu ödemişler zaten kat irtifak tapusu var kendi isimlerine.onlar bana noterden kooperatif hissesini sattılar.biz alışverişimizi yaptık zaten.ben hisseyi devraldığım için ferdi tapuda benim adıma bugün itibariyle çıktı.şimdi ben hissesini satın aldığım dairenin kat mülkiyet tapusunu aldım. böylelikle gayrimenkul alımındaki tapu masrafından kurtulmuş oldum.

ortada bi alavere dalavere yok.ben noterden satışını aldım gittim adıma tapuyu çıkarttım.eminevim bana bu parayı vereceği zaman ille biz tapuda alım satım mı yapmamız lazım?ortada satın alma işi mevcut.önceki kat irtifak tapusunun kimin üzerine olduğu belli şimdi kat mülkiyetinin kimin üzerine olduğu belli noterdeki satış tarihi belli...bu işi yokuşa süremenin bi anlamı yok.

böyle olcanı bilseydim noterde satış yaparken notere ücretini verir bir de videoya aldırırdım...!!!!

siz mh temsilcisi olduğu için onları savunuyorsunuz.bizim yaptığımız işlemde hiç haklı tarafları bana göre yok.ortada alım satım var mı var,biz evi emlakçı aralığıyla aldık onda da sözleşme var mı var,noter satışı var mı var,önceki tapu ile şimdiki tapu aynı isme mi ait hayır önceki tapu onlara yeni tapu bana ait...daha ben napayım....

kooperatiften hisse alırsan tapu direkt olarak senin adına çıkar.önce satan kişiye çıkarsa ve sen alırsan extra cebindne evin değeri üzerinden %3-4 arası devlet senden tapu harcı alır.

Vaiz beyin zaten tayini çıkmış adam hissesini devretti gitti bana noter kanalıyla.bundan ala satış sistemi mi olur?biz o zamanlarda da dedik onlara bakın biz hisse alıyoruz diye.onlar da bize tapu olsun senin para işi olur dediler.

Cumartesi günkü görüşmeye göre genel merkeze şikayet edecem gerekirse iş hukuka aksedecek.... @kesreti

Değerli abicim müşteri temsilcisiyim diye eminevimi savunma söz konusu değil. Fakat bakın ben de kooparatiften hisse aldım ve notere bile gitmeden alim satımı yaptık. Noteri sordum önemli olan bizim defterlerde ki isim dediler ve notere gitmedim. Şimdi abicim sizin ekim 20 de teslimat varsa eminevim size ne diyor kardeş evini bul satın alman için parayı verecez sen diyorsun ki ben evimi zaten aldım verin parayı. Sizin durum gibi şöyle olur benim evim var mesala ve sisteme girer günüm geldiğinde paramı alırım ki böyle bir uygulama paranın para ile değişimi olur ki eminevimin cevazlıgi tartisilir o zaman. Yazdıklarım şahsi görüşüm ve tahminikonuşmalarımdir. Ama sizin sorun çözüleceği inancındayım. Dediğiniz gibi alavere dalavere yok

• 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.