Şimdi Ara

Windows 7 sertifikasyonunu geçen USB 3.0 destekli ilk anakart Gigabyte P55A-UD5 oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
3.695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dünyanın en büyük anakart üreticilerinden Gigabyte, USB 3.0 destekli anakartı, Windows 7 Logo sertifikasyonunu geçen ilk isim olduğunu duyurdu. P55A serisi ile birlikte Lynnfield kod adlı Intel işlemciler için SATA-III ve USB 3.0 destekli anakartlarını satışa sunan ve hemen ardından benzer özelliklere sahip X58A-
    UD7 modelini duyuran Gigabyte, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla endüstride ilk defa SATA-III ve USB 3.0 destekli AMD anakartını (790FXTA-UD5) lanse etmişti.

Firmadan yapılan açıklamada P55 çipsetli P55A-UD5 modelinin, Microsoft'un Windows Hardware Compatibility (WHCL) testini geçen USB 3.0 destekli ilk anakart olduğu belirtildi. P55A-UD5 modelinin kutudan çıktığı gibi üzerindeki tüm teknolojilerle Windows 7 altında sorunsuzca kullanılabileceğini belirten Gigabyte, USB 3.0 destekli diğer anakartları için testlerin devam ettiğini ve önümüzdeki hafta içerisinde sertifikasyon programının tamamlanacağını belirtti.

USB 3.0 destekli anakartlarında NEC tarafından hazırlanan kontrol yongasını (uPD720200) kullanan Gigabyte, SATA-III desteği içinse Marvell tarafından geliştirilen kontrolcüye yer veriyor. USB 3.0 uyumlu sürücülerin yaygın satışı henüz başlamasa da 5Gbps'e kadar ulaşan veri transfer hızıyla USB 3.0, 10 kata kadar daha yüksek performans vaat ediyor ayrıca geriye dönük uyumluluk çerçevesinde USB 2.0 cihazlarla da kullanılabiliyor.

• Bu nası bi karttır yaw. Mükemmel !!!
  • çok iyi bir gelişme. peki piyasada USB3.0 cihaz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 7 Aralık 2009; 14:36:46 >
  • usb 3.0 cihazlar olmadıktan sonra ne gerek var usb 3.0 a , sata3 neysedee aslında onada gerek yok çnki sata 2 sınırını zorlayan bi hdd yokki :D
  • sata 3 için belki haklısınız ama usb 3.0 ın artık çıkma zamanı zaten çıkınca çok hızlı bir şekilde cihazlarda kullanıcıya sunulacaktır ,vallaha inat ettim p4 3000 makinemi değiştimedim ve agp ile sürünüyorum ve aldığım zaman pci yeni çıkacaktı keşke bekleseydim diyorum şimdi ,bu olayı takrar yaşamamak için usb 3.0 ve sata 3 lü bir sistem toplayacam inşallah
  • super olmus keske alabilsem
  • http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/ga-p55a-ud5_10.html

Anakartın özelliklerinde "When dual graphics cards are used in 1st and 2nd PCIex16 slots, SATA3 / USB 3.0 (Marvell 9128 /NEC USB 3.0 Controllers) will work at normal mode."

yazıyor.

Sata III hızı kaç ekran kartı taktığımıza bağlı olarak değişiyor mu yani?
  • Alıntı:
    usb 3.0 cihazlar olmadıktan sonra ne gerek var usb 3.0 a , sata3 neysedee aslında onada gerek yok çnki sata 2 sınırını zorlayan bi hdd yokki :D

2-3 sene sonra çok faydası görülüyor inan.
    Asus anakart var elimde şimdi.Sata desteği olan ilk anakartlardan biri.O zamanlar PATA modaydı tabii.
    Şu anda ise PATA HDD'ler de pahalı ve yavaş.Bu anakartın artısı şimdi çok işime yarıyor rahatlıkla sata hdd takabiliyorum eski anakart olmasına rağmen.
    Uzun lafın kısası yeni teknoloji eninde sonunda bir yerde işe yarıyor (çoğu zaman tabii) ben bunu gördüm.Hiç işe yaramaz denilen PCIe X1 slotlara bile 2-3 sene sonra kartlar çıkmaya başladı.

Alıntı:

Güç olayını korumak için yapmış olabilirler mi?(Fazla salladım biliyorum)
  • quote:

Orijinalden alıntı: coupant

http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/ga-p55a-ud5_10.html

Anakartın özelliklerinde "When dual graphics cards are used in 1st and 2nd PCIex16 slots, SATA3 / USB 3.0 (Marvell 9128 /NEC USB 3.0 Controllers) will work at normal mode."

yazıyor.

Sanki ordaki virgül cümleyi kesiyor ve devamı başka bir şeyi anlatıyor gibi geldi bana. Başka mantıklı bir açıklama bulamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 7 Aralık 2009; 17:29:09 >

• @MÜŞAVİR,

Hocam cümleye when kelimesiyle başlanmış. Virgülün olduğu yerde cümle biterse ifade anlamsızlaşıyor. When kelimesi sata III ve usb 3.0 ile ekran kartı sayısını birbiriyle alakalı hale getirmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 7 Aralık 2009; 18:53:22 >
  • quote:

yazıyor.

Bu olay soket 1156 yapısı ile ilgili.
    Soket 1156 x16 pic-e direkt işlemeciye bağlı. Memoryde direk işlemciye bağlı. Atık kuzey köprüsü yok. Bunlar eskiden kuzey köprüsü yapardır. Artık işlmeciler yapıyor. Neyse pci-e den biraz bahsedeyim. pci-e usb gibi seri bir bağlantıdır. her birini hızı 1.0 için 250MB/s 2.0 için 250MB/sn dir.(Büyük B byte küçük b bittir USB2.0 450Mb/dir.) . 1156 larda işlmeciye 16 adet pci-e 2.0 bağlıdır. Aynı usb gibi gibi düşünülebilir. İşlemciye bağlı 16 adet usb 3.0 var diye düşüne biliriz.. Bu kartın üzerinde 3 tane pc-e x16 slotu var.1. x16 çalışır 2. x8 3. ise x4 olarak çalışır. Bunlardan 1 ve 2 ikincisi direkt işlemciye bağlıdır. Bunlar ya 1 tanesi x16 çalışır yada 2 si x8 çalışır. Böylece crosfire sli yapılır ama x32 olarak değil x16 olarak yapılır.

İşlemci aynı zamanda güney köprüye bağlıdır buda p55 chipidir. Bu bağlatıda DMI dir ki bu bi 4x çeşit pci-e 1.0 dır. Buna da işlemci güney köprüye p55 e usb 2.0 la bağlı diyebiliriz. p55 ne yapar peki. Üzerinde 6 adet sata 2 , 14 tane Usb 2.0, intel hd audio bunun yanında pc-ı bus ve x8 pci-e 2.0 vardır. Burda fark etiğiniz gibi. Tüm bu şeyler işlemciye ve RAM e DMI uzerinde n yani x4 pci-e 1.0 üzeriden bağlıdır. p55 işlmeciye bağlı olan x4 1.0 hattının (4 usb diyelim) kendine bağlı olan tüm cihazlara paylaştırı.

Bu karttaki p55 e 8 adet pci-e 2.0 hattına bağlı olarak, ethernetler için her biri x1 bağlı 2 adet rtl8111 chipi , 1x usb 3.0 için nec chipi, sata 3 için x1 marvel chipi bunun yanında, e-stalar için 1x jmicron 362 var. Kart uzerinde 3. x16 yuvası ki bu x4 dür ve 2 adet x1 yuva var. Şimdi hepsini toplarsak eğer 11 adet pci-e hattı gerekir oysa p55 bağlı zaten 8 yol var bunun için bordu yapanlar. x4 lük slotu default olarak x1 olarak çalıştırır eğer biostan ayar yapılırsa x4 olursa bu sefer board üzerindeli 2 adet x1 yuva ile arkadaki e-stalar çalışmaz. Bunun böyle çözmüşler.

Gelelim sata 3 ve usb 3.0 nin normal moduna. Yukarda demiştik bunların x1 pci-e 2.0 ile p55 bağlı p55 ise x4 pci-e 1.0 ile ram ve işlmeciye bağlı. Bu hızda 2GB/sn denk geliyor. Karta bağlı tüm birimler bu hızı paylaşıyorlar. USB 3.0 ve Sata 3 Normalde bu yolu kullanırken tasarımcılar bu 2 chipi p55 yerin direkt olarak işlmeciye bağlamıya opsiyon hale getirmişler böylece sata 3 ve usb 3.0 tam verim alabilir. Buna yapmak için ekran kartının hatlarından çalmışlar. Ama bu sefer x16 slot x8 düşer. Ama burda şu sorulabilir neden 14 değilde 8. Pcie expresler hatlar cift kat olarak birleşebilir. 2 4 8 16 gibi. Sata ve usb 2 hat kullanmasına rağmen x8 hattı yiyor bu sayede.

Ordaki uyarıya gelirsek eğer 2 ekran katı takarsan eğer ki ozaman iki slot x8 çalışacak usb ve sata 3 de p55 üzerinden işlmeci ve ram e bağlı olacak. Bu kartı alanlar dikkat edecekler sata usb hızlı kullanmak isterlese ekran kartları yavaşlıyacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: IUnknown

quote:

yazıyor.

Soket 1156 x16 pic-e direkt işlemeciye bağlı. Memoryde direk işlemciye bağlı. Atık kuzey köprüsü yok. Bunlar eskiden kuzey köprüsü yapardır. Artık işlmeciler yapıyor. Neyse pci-e den biraz bahsedeyim. pci-e usb gibi seri bir bağlantıdır. her birini hızı 1.0 için 250MB/s 2.0 için 250MB/sn dir.(Büyük B byte küçük b bittir USB2.0 450Mb/dir.) . 1156 larda işlmeciye 16 adet pci-e 2.0 bağlıdır. Aynı usb gibi gibi düşünülebilir. İşlemciye bağlı 16 adet usb 3.0 var diye düşüne biliriz.. Bu kartın üzerinde 3 tane pc-e x16 slotu var.1. x16 çalışır 2. x8 3. ise x4 olarak çalışır. Bunlardan 1 ve 2 ikincisi direkt işlemciye bağlıdır. Bunlar ya 1 tanesi x16 çalışır yada 2 si x8 çalışır. Böylece crosfire sli yapılır ama x32 olarak değil x16 olarak yapılır.

İşlemci aynı zamanda güney köprüye bağlıdır buda p55 chipidir. Bu bağlatıda DMI dir ki bu bi 4x çeşit pci-e 1.0 dır. Buna da işlemci güney köprüye p55 e usb 2.0 la bağlı diyebiliriz. p55 ne yapar peki. Üzerinde 6 adet sata 2 , 14 tane Usb 2.0, intel hd audio bunun yanında pc-ı bus ve x8 pci-e 2.0 vardır. Burda fark etiğiniz gibi. Tüm bu şeyler işlemciye ve RAM e DMI uzerinde n yani x4 pci-e 1.0 üzeriden bağlıdır. p55 işlmeciye bağlı olan x4 1.0 hattının (4 usb diyelim) kendine bağlı olan tüm cihazlara paylaştırı.

Bu karttaki p55 e 8 adet pci-e 2.0 hattına bağlı olarak, ethernetler için her biri x1 bağlı 2 adet rtl8111 chipi , 1x usb 3.0 için nec chipi, sata 3 için x1 marvel chipi bunun yanında, e-stalar için 1x jmicron 362 var. Kart uzerinde 3. x16 yuvası ki bu x4 dür ve 2 adet x1 yuva var. Şimdi hepsini toplarsak eğer 11 adet pci-e hattı gerekir oysa p55 bağlı zaten 8 yol var bunun için bordu yapanlar. x4 lük slotu default olarak x1 olarak çalıştırır eğer biostan ayar yapılırsa x4 olursa bu sefer board üzerindeli 2 adet x1 yuva ile arkadaki e-stalar çalışmaz. Bunun böyle çözmüşler.

Gelelim sata 3 ve usb 3.0 nin normal moduna. Yukarda demiştik bunların x1 pci-e 2.0 ile p55 bağlı p55 ise x4 pci-e 1.0 ile ram ve işlmeciye bağlı. Bu hızda 2GB/sn denk geliyor. Karta bağlı tüm birimler bu hızı paylaşıyorlar. USB 3.0 ve Sata 3 Normalde bu yolu kullanırken tasarımcılar bu 2 chipi p55 yerin direkt olarak işlmeciye bağlamıya opsiyon hale getirmişler böylece sata 3 ve usb 3.0 tam verim alabilir. Buna yapmak için ekran kartının hatlarından çalmışlar. Ama bu sefer x16 slot x8 düşer. Ama burda şu sorulabilir neden 14 değilde 8. Pcie expresler hatlar cift kat olarak birleşebilir. 2 4 8 16 gibi. Sata ve usb 2 hat kullanmasına rağmen x8 hattı yiyor bu sayede.

Ordaki uyarıya gelirsek eğer 2 ekran katı takarsan eğer ki ozaman iki slot x8 çalışacak usb ve sata 3 de p55 üzerinden işlmeci ve ram e bağlı olacak. Bu kartı alanlar dikkat edecekler sata usb hızlı kullanmak isterlese ekran kartları yavaşlıyacak.

Yani bir ekran kartı taklırsa sorun olmuyor öyle mi?

• sata 3.0 yada usb 2.0 den birini hızlı çalıştırmak istiyorsanın tek ekran kartı tak diyor. Eğer çift takarsan bunları hızlı kullanamazsın demek. Zaten her ikisi birden hızlı kullanma durumu yok birinden biri. Eğer herhangi birini hızlı kullanırsan bu sefer ekran kartı x8 çalışacak yavaşlıyacak. Ekran kartının bant genişilği bunlardan birine verebiliyorsun böylece hızlı çalışıyor eğer 2 tane takarsan bunlar için kanal kalmıyor normal modda P55 üzerinde çalışıyorlar. Bunlardan hangisi sorun sen karar ver.
  • aynı şekilde 3. pc-e x16 slota ya kart takarsan (mesela ekran kartı)ki orası x4 çalışıyor arkadaki 2 adet e sata ile uzerindeki 2 adet x1 ler çalışmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

sata 3 için belki haklısınız ama usb 3.0 ın artık çıkma zamanı zaten çıkınca çok hızlı bir şekilde cihazlarda kullanıcıya sunulacaktır ,vallaha inat ettim p4 3000 makinemi değiştimedim ve agp ile sürünüyorum ve aldığım zaman pci yeni çıkacaktı keşke bekleseydim diyorum şimdi ,bu olayı takrar yaşamamak için usb 3.0 ve sata 3 lü bir sistem toplayacam inşallah

hocam bekleye bekleye olmuyo bu işler o çıkıcak bu çıkıcak, bunlar çıkar o zaman da pci express 3.0 geliyor derler yine beklemeye devam edersiniz, tecrübeyle sabittir
  • ben bu anacartı alsam benim sisteme uyarmı acaba benim sistem drr2 666 ram quad core q9300 ekran kartı hd 3850 uymassa hangileri uymaz bide usb 3.0 olunca noluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: DungeonKeeper

usb 3.0 cihazlar olmadıktan sonra ne gerek var usb 3.0 a , sata3 neysedee aslında onada gerek yok çnki sata 2 sınırını zorlayan bi hdd yokki :D

yanlış mantık.. 3.0 desteği veren anakart yoksa adamlar neden 3.0 ürün yapsınlar ki.. directxte de aynıdı durum.. önce dx10 çıktı sonra destekleyen oyunlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: IUnknown

hocam cok faydalı bilgiler vermişssiniz oncelikle teşekkürler. Benim kafama takılan bir soru var ben bu kartı almayı dusunuyorum ama ekran kartım 4870x2. cift kart değil ama çift gpu. Simdi bunu tek slota takınca usb 3.0lar turbo modda calısabileckmi. bu konuda bir bilginiz varmı.?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.