Şimdi Ara

DNS'yi bir çift tıkla değiştirebileceğim .bat dosyası lazım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
6.741
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Başlıktada belirttiğim üzere böyle bir .bat dosyasına ihtiyacım var.Böyle çift tıkladım mı daha önce belirlediğim dns numarasını kullansın, bir daha çalıştırdım mı dns numarasını otomatik hale getirsin. çünkü her seferinde ağ bağlantılarım, özellikler, ağ iletişimi, tpc/ip, özellikler deyip denese numarasını elle girmek ve işim bitince de tekrardan silmekten bıktım,sıkıldım artık.
    İnternette biraz araştırdım ve bir şey buldum denedim ama işe yaramadı. Zaten adamakıllı bir açıklaması da yoktu, deneyen kişi de muhtemelen ethernet bağlantılı modemi için denemişti sanırım, benim modem USB portlu. Yardımlarınızı bekliyorum.

• HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\{92FA5654-6BBF-4796-8EED-2052AF456AA1}

Bende böyle bir anahtar altında kayıtlı Nameserver olarak gerekli msn dos komutunuda birileri verir heralde
  • benim kullandıgım komut

netsh int ip set dns "Yerel Ağ Bağlantısı" static 208.67.222.222 primary

eski hali için

netsh int ip set dns "Yerel Ağ Bağlantısı" static 192.168.2.1 primary

bendeki enternet ama usb de hic denemedim..

ingilizce kaynak :http://www.petri.co.il/configure_tcp_ip_from_cmd.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AL[e]N -- 12 Kasım 2009; 17:36:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AL[e]N

benim kullandıgım komut

netsh int ip set dns "Yerel Ağ Bağlantısı" static 208.67.222.222 primary

eski hali için

netsh int ip set dns "Yerel Ağ Bağlantısı" static 192.168.2.1 primary

bendeki enternet ama usb de hic denemedim..

ingilizce kaynak :http://www.petri.co.il/configure_tcp_ip_from_cmd.htm

Yani bunlar iki adet .bat dosyası içindeki iki ayrı komut mu?

Sanırım şuradakiyle aynı

"Türkiye'den erişilemeyen web siteleri her geçen gün artıyor. Deneyimli internet kullanıcıları ise süregelmiş alışkanlıklarından vazgeçmeye pek niyetli değil. DNS düzeyinde yapılan engellemeler, basit ayarlarla aşılabildiği için pek çok kişi alternatif DNS servislerine yöneldi. Bunlar arasında önce çıkan ilk isim hiç kuşkusuz; web güvenlik, filtreleme ve ücretsiz DNS hizmetleri veren opendns firması.

Opendns kullanabilmeniz için tek yapmanız gereken; Ağ bağlantınızın özellikler panlinden tcp/ip protokolüne girip birincil dns olarak: 208.67.222.222 ve alternatif dns olarak: 208.67.220.220 adreslerini girmek.

Opendns yurtdışında "daha hızlı internet" sloganı ile pazarlanıyor olsa da Türkiye için durum pek böyle değil. Yurtdışı çıkışların yavaşladığı ya da tamamiyle kapandığı günlerde opendns ile sörf yapmak zorlaşıyor. Bu gibi durumlar sık sık yaşandığı için, her seferinde dns ayarlarını elle değiştirmek sıkıntı verici bir işe dönüşüyor.

Dün gece yurtdışı web sitelerinin yanıt vermediği saatlerden sonra bu duruma pratik bir çözüm bulmak için kolları sıvadım. kullanıcıları netsh uygulamasını kullanarak dinamik şekilde network ayarlarını konsol üzerinden değiştirebiliyorlar. Netsh ile DNS Ayarlarımızı değiştirmek için yapmamız gereken işlemleri bir batch dosyasında toplayarak, herşeyi bir tıkla halledilebilir hale getirebiliriz.

1- Masaüstünde bir yeni metin belgesi oluşturup aşağıdaki üç satırı kopyalayın / yapıştırın.

netsh interface ip set dns "Wireless Network Connection" static 208.67.222.222 primary
    netsh interface ip add dns "Wireless Network Connection" 208.67.220.220 index=2
    ipconfig /flushdns

dosyanın ismini "opendns" ve uzantısını ".bat" yapın.

2- Başka bir metin belgesi oluşturup bu defa şu iki satırı kopyalayın / yapıştırın.

netsh interface ip set dns "Wireless Network Connection" dhcp
    ipconfig /flushdns

dosyanın ismini "autodns" ve uzantısını ".bat" yapın.

Önemli: Burada tırnak içerisinde görünen "Wireless Network Connection" ifadesini kendi ağ bağlantınızın ismiyle değiştirin (Tırnaklar Dahil) Örn: "Yerel Ağ Bağlantısı". Ayrıca Opendns dışında başka bir servis kullanmak istiyorsanız, ip numaralarını ilgili yerlere yazabilirsiniz.

"ipconfig /flushdns" komutu ile ipconfig utility'sini kullanarak sistemimizin dns önbelleğini temizleyerek yeni dnsleri kullanmadan önce sıfırlanıyoruz.

Artık masaüstünüzde tek tıklama ile dnslerinizi opendns ile otomatik dns ayarları arasında değiştirebilen iki batch dosyanız var. Opendns kullanmak istemediğiniz zamanlarda autodns.bat dosyasını çalıştırarak DNS ayarlarınızı allah'a havale edebilir, opendns'e dönmek içinse opendns.bat dosyasına tıklayabilirsiniz."

http://lightclub.info/teknik-taktik/batch-dosyalari-ile-dns-degistirmek/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 12 Kasım 2009; 17:54:29 >

• Netsetman

2-3 yıldır kullanıyorum. Freeware

http://www.netsetman.com
  • @Akinci programda DNS ayarı ss'te gözüküyor. Şimdi ben oraya dns ayarımı girdikten sonra ok deyince, işim bitince tekrar dns'nin otomatik olmasını ve yine işim düşünce dns'nin daha önceden belirlediğim ayara gelmesini istiyorum. Yani 2-3 "tık"la bu işi otomatik ve manuel ayara getirmek istiyorum, netsetman bunu yapıyor mu? Yani otomatik dns'den belirli bir dns numarasına gelmesini sağlamak için her seferinde tekrardan numarayı girmiyorum değil mi?
  • Hayır sekmelerdeki ayarlar sen istemedikçe değişmez.
    Resimde görünen home, work gibi sekmelere önce istediğin adı ver örneğin OpenDNS, Otomatik gibi. OpenDNS sekmesindeki DNS ile ilgili yere istediğin değerleri gir. Otomatik sekmesi için ise için Optain .... ile başlayan seçenekleri işaretle.

Sayfalara ayarı bir defa girereceksin. Bundan sonra yapman gereken sadece Activate tuşuna basmak.

Bu iş için IP ayarlarına dokunmana gerek yok. Fakat PCye sabit ip verirsen daha hızlı açılır.
    Ayrıca program portabledir. Dizini yedekle formattan sonra bile kullanırsın.
    Yalnız eski versiyonlarda otomatik ip ve dns için bazen Activate tuşuna 2-3 defa tıklamak gerekiyordu. Başka bir problemle karşılaşmadım.
  • USB adsl modem kullandığım için "Yerel Ağ Bağlantısı" dışındaki diğer ağ bağlantısını görmüyor. Olmuyor.

• Tek tıkla istediğiniz profil ayarlarını yapan kullanımı kolay bir prg.

• TIK TIK degis müzigi kısabılıyorsun

resım herseyi programı actınızda anlatıyor
    http://rapid---share.com/files/272100042/yasak_yok_v3.rar

rapid share arasında
    tire isareti kaldırın

• K@ptan41 onu denemiştim hiçbir işe yaramamıştı.

Kumandan

Programı indirip kurdum, iki profil yarattım profillerden biri linux dns diğeri oto dns adı üzerinde birinde dns nuamaramı var diğerinde dns otomatik. Ben her iki profilde de usb adsl bağlantımı seçtim. Mesela linux dns profilinde dns numaramı "properties"ten kendim belirliyim diyorum ve karşıma "ağ bağlantıları, usb adsl bağlantımın üzerine sağ tıklayıp özellikler dediğim, ağ iletişimi, internet erişimi kuralları (TCP/IP) özellikleri" penceresi geliyor. Dns numaraımı girip tamam diyorum, bu arada internete bağlı olduğumdan ayarlarımın bir sonraki bağlantıda aktif olacağını söylüyor (dns'yi değiştirdim çünkü) oto dns'de ise hiçbir ayar yapmıyorum dns zaten otomatik diye zannediyormuşum. Meğer aynı bağlantıyı kullandığım için profil farklı olsa bile aynı oluyormuş yani oto dns profiline tıklayınca dns otomatik olmuyor.Farklı profiller olsa dahi bu profillerin yararlandığı bağlantı türü aynıysa birinde dns ayarı neyse öbüründe de o oluyor birinde otomatik mi ikisinde de öyle.Yani istediğim şey olurken bir taraftan da bozuluyor yani olmuyor. Ama bu program aklıma bir fikir getirdi, profile çift tıklayıp düzenleme yaparken orada "new" yazan yerden yeni bağlantı oluşturuyoruz. USB ADSL modem olduğu için çevirmeli ağ bağlantısını seçiyoruz. Telefon numarasına bendeki önceki bağlantıda p8,35 yazıyordu -zaten ya bu ya da buna bezner bişey yazar- aynını yazdım, kullanıcı adı ve şifreyi de girdim, bu seferki bağlantımın ismini USB_ADSL2 yaptım -öncekinin adı USB_ADSL idi. Bu seferki bağlatıyı yani USB_ADSL2'yi linux dns ismini verdiğim profile seçtim ve dns numarasını girdim dns otomatik değil ancak diğer bağlantıda otomatik. DNS'ye ihtiyacım olduğunda USB_ADSL2'yi oto dns istediğimde USB_ADSL'yi tıklamak durumundayım, profiller o şekilde ayarlı ama şimdi şöyle bir şey var. Madem iki ayrı bağlantı yaratıyorum, neden bu programa ihtiyacım olsun ki, ikisinde de birer kısayol atarım. İstediğimde birini kapatır diğerini açarım.

Program kullanım açısından işime yaramadı ama bana fikir verdi ve çözümüme yardımcı oldu, teşekkürler Kumandan

Ayrıca bilgi paylaşıldıkça çoğalır, ben de şu an farkında olmadan bir şey paylaştım belki de biri Google'dan arama yapacak ve bu sayfayı bulacak ve hatta benim bu yazdıklarımı okuyacak ve belki de işine yarayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 13 Kasım 2009; 21:02:44 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.