Şimdi Ara

USB Flash Diske Iso Dosyasi Yazmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
7
Favori
163.542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arakdaslar. Elimde bir iso dosyasi var. Ben bunu ayni cd ye kalibi yazdir dedigimiz gibi flash diske yazmak istiyorum. Aceba ne yapmam gerekiyor?

• Ben bu şekilde XP cd sini flash diske aktardım. Şimdi usb den window kurabiliyorum

Şu makaleyi oku, gerekli bilgiler var;
    Link

Burada xp cd si yerine istediğin bir iso yu kullanabilirsin.
  • Flash a yazdırılabilir mi bilmem ama şöyle bir yol söyleyebilirim.İso yu açıp atabilirsin.
  • Öncelikle iso yu D-Tools türevi bir yazılım ile mount edin.
    Başlat > Çalıştır > cmd yazıp komut satırına düşün

xcopy D:\*.* E: /e/f

Yukarıdaki komutu yazın.Sürücülerin harflerini D ve E olarak belirttim.

D : Oluşturduğunuz sanal sürücü.Yani açılmış iso dosyanızın sanal sürücüdeki görünümü
    E : USB diskiniz.

Edit : Dikkat edilmesi gereken konu yukarıdaki işlem ISO dosyanızda varsa boot sectorleri kopyalamaz.Örneğin bir işletim sistemi cd sini yukarıdaki yöntemle USB diskinize kopyalarsanız bootable özelliği olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluecry -- 27 Eylül 2009; 18:02:14 >
  • Yukarıdakileri yazmışken bootable olması için yapmanız gerekenleride yazayım...

Başlat > Çalıştır > cmd yazıp komut satırına düşün

sırasıyla aşağıdaki komutları yazın

diskpart
    DISCPART>list disk (Sistemdeki disklerinizi gösterecek komuttur .USB diskinizin kaç numaralı disk olduğunu buradan görebilir ve alttaki select disk komutunu buna göre yazabilirsiniz.
    DISCPART>select disk 1 (USB diskinizin kaç numaralı disk olduğunu yukarıda komut ile görebilirsiniz ben örnek olarak 1 yazdım)
    DISCPART>clean
    DISCPART>create partition primary
    DISCPART>select partition 1
    DISCPART>active
    DISCPART>format fs=fat32
    DISCPART>assign
    DISCPART>exit

Yeniden DOS satırına düştüğünüzde de aşağıdaki komutu yazın

xcopy D:\*.* /s/e/f E:\

D: sanal sürücü yani ISO dosyanız
    E: USB disk

BIOS tan başlangıcı USB olarak seçtiğinizde USB diske kopyaladığınız işletim sisteminiz bootable olarak açılıp sistem kurulumuna geçebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluecry -- 28 Eylül 2009; 16:23:36 >

• Dİsk List Yaptığımda Böyle Şeyler Çıktı...
    Microsoft DiskPart sürüm 5.1.3565

ADD - Basit bölüme yansıma ekler.
    ACTIVE - Geçerli temel bölümü etkin önyükleme bölümü olarak işaretler.
    ASSIGN - Seçili bölüme bir sürücü harfi veya takma noktası ata.
    BREAK - Yansıma kümesini ayır.
    CLEAN - Diskin yapılandırma bilgisini veya bütün bilgisini
    silin.
    CONVERT - Değişik disk biçimleri arasında dönüşüm yapar.
    CREATE - Bölüm birimi oluştur.
    DELETE - Bir nesne sil.
    DETAIL - Nesne ile ilgili ayrıntıları sağla.
    EXIT - DiskPart'tan Çık
    EXTEND - Bölüm uzat.
    HELP - Komutların listesini yazdırır.
    IMPORT - Disk grubunu alır.
    LIST - Nesnelerin listesini yazdırır.
    INACTIVE - Geçerli temel bölümü devre dışı önyükleme bölümü olarak işaret

ONLINE - Geçerli olarak çevrimdışı olarak işaretli bir diski çevrimiçi

REM - Birşey yapmaz. Komut dosyaları yorumu için kullanıldı.
    REMOVE - Sürücü harfi veya takma noktası atamasını kaldır.
    REPAIR - RAID-5 birimini onarın.
    RESCAN - Diskler ve bölümler için bilgisayarı yeniden tara.
    RETAIN - Basit bölüm altında tutucu birim oluşturun.
    SELECT - Odağı nesneye taşı.

• Komut disk list değil list disk olucak düzelttim tekrar deneyebilirsiniz.
  • Arkadaslar hepinize ayri ayri tesekkur ederim yardimlariniz icin.
    Sayenizde bircok sey ogrendim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xiaxle -- 28 Eylül 2009; 17:10:20 >
  • @Bluecry hocam çok faydalandırm sağol.bu arada bootable olabilmesi için FAT32 şart mı?
  • Bir Sorum Daha Olacak List Disk Yazınca Flash Bellek Çıkmıyor Sadece Harddisk Çıkıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ersin-C

Bir Sorum Daha Olacak List Disk Yazınca Flash Bellek Çıkmıyor Sadece Harddisk Çıkıyor

evet vistada denedim flash çıkıyordu xp de çıkmıyor bende de...
  • aşağıdaki program ile hiç bir komut girmeden usb belleğinizi windows kurulum cihazına çevirebilirsiniz...
    http://wintoflash.com/download/en/
    ftp://wintoflash:bqCSghVh@downloadserver1.wintoflash.com/distributions/Novicorp%20WinToFlash%200.4.0021%20beta.zip

1- usb belleğinizi ve windows kurulum cd'nizi yerlerine takın...
    2- programı çalıştırın,sağ alt köşeden lisanı Türkçe yapın...
    3- yeşil renkli ok. tuşuna basın...
    4- sonraki tuşuna basın...
    5- windows cd'sinin bulunduğu sürücüyü ve usb belleğin takılı olduğu sürücüyü gösterin...
    6- lisans sözleşmesini kabul edip devam deyin...
    7- tamam deyince yükleme başlayacaktır...
    8- ben denedim gayet başarılı...
    9- windows kurarken iki seçenek geliyor, alttaki 1. seçenek ile kuruluma başlayın...
    10- biçimlendirme ekranı gelince tek seçenek var ise "esc" deyin...
    11- kurulum gereği restart yapınca hiç ellemeyin veya üstteki 2 nolu seçenekten devam ettirin...
    12- sonrası malum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vtnsvr -- 29 Eylül 2009; 20:36:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: vtnsvr

aşağıdaki program ile hiç bir komut girmeden usb belleğinizi windows kurulum cihazına çevirebilirsiniz...
    ftp://wintoflash:bqCSghVh@downloadserver1.wintoflash.com/distributions/Novicorp%20WinToFlash%200.4.0021%20beta.zip

5- windows cd'sinin bulunduğu sürücüyü ve usb belleğin takılı olduğu sürücüyü gösterin...
    9- windows kurarken iki seçenek geliyor, alttaki 1. seçenek ile kuruluma başlayın...
    11- kurulum gereği restart yapınca hiç ellemeyin veya üstteki 2 nolu seçenekten devam ettirin...
    12- sonrası malum...

bir an heveslendim ama 64 bit xpyi görmedi

• quote:

Orijinalden alıntı: atorbaci

@Bluecry hocam çok faydalandırm sağol.bu arada bootable olabilmesi için FAT32 şart mı?

NTFS olarakda formatlayabilirsiniz tabiki.

Bu arada benim yukarıdaki anlattığım yöntemin temelini kullanan hazır programlar mevcut tabiki ancak benim ayrıntılı açıklama yapmam ve komutlar ile anlatmam kullanıcıların bilgilenmesi amacını güdüyor.Windows XP nin ilk çıkış tarihi ile birlikte tabiri caizse oluşan "tembel kullanıcılar" yapmak istedikleri herşeyi bu tür yazılımlar ile halledip bilgi dağarcıklarınının pas tutmasına izin vermiş oldular.Nacizane tavsiyem şudurki ; Yapmayı düşündüğünüz her tür uygulama en basit olandan en karmaşık olana kadar temel mantığını öğrenerek yapmanız avantajınızadır.Mevcut hazır yazılımlar işin pratiğini öğretmeyip günü kurtaran uygulamalardır.Bu tür yazılımları yine kullanın kolaylık açısından tabiki kullanışlıdırlar ama öğrenerek yapmak herzaman daha faydalı olacaktır her tür kullanıcı için.

Yukarıda bahsettiğim yöntemle oluşturduğunuz bootable USB diskler veya ISO dan USB ye birebir kopyalama işlemini komut istemini kullanarak yani manuel yolla yapmanız sizde güzel bir heves ve güven oluşturacaktır.Tabi yinede siz bilirsiniz tercih kullanıcıya kalmış.

• merhaba;
    elimde iatkos v7 iso dosyası var. Bunu usb external hdd ime bootable olarak yüklemek istiyorum.
    bunun için önce;
    1 )
    diskpart
    DISCPART>list disk (Sistemdeki disklerinizi gösterecek komuttur .USB diskinizin kaç numaralı disk olduğunu buradan görebilir ve alttaki select disk komutunu buna göre yazabilirsiniz.
    DISCPART>select disk 1 (USB diskinizin kaç numaralı disk olduğunu yukarıda komut ile görebilirsiniz ben örnek olarak 1 yazdım)
    DISCPART>clean
    DISCPART>create partition primary
    DISCPART>select partition 1
    DISCPART>active
    DISCPART>format fs=fat32
    DISCPART>assign
    DISCPART>exit

sonra
    2)Yeniden DOS satırına düştüğünüzde de aşağıdaki komutu yazın

xcopy D:\*.* /s/e/f E:\

D: sanal sürücü yani ISO dosyanız
    E: USB disk

yapmam yeterlimi?yani iso dosyasını usb ye bootable olarak açacakmı?
    teşekkürler.

• Yani mesela bir win7 iso dosyasını 4 gb'lik bir usb flash disk'e kopyalayıp deamon toolstan açıp windows 7 ile formatlayabilirmiyim sistemi?
  • >>>http://forum.donanimhaber.com/m_31848986/tm.htm Bakmanızda fayda var flashın (phison chipli) içine xp gömdüm şuan sorunsuz kullanıyorum.
  • elimde pc'ler için hazırlanmış "mac os x snow leopard 10.6 " iso dosyası var, buradaki işlemleri uygulasam bootable usb'sini hazırlayabilir miyim? fat32 sorun çıkarır gibi geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vtnsvr

aşağıdaki program ile hiç bir komut girmeden usb belleğinizi windows kurulum cihazına çevirebilirsiniz...

12- sonrası malum...

Bende bunu tavsiye ediyorum geçen gün Win 7 iso yu buna attım 15dk da kurulum gerçekleşti çok hızlı kurdu.

Ama şu var açılışta Usb yi görmesi lazım anakartın onun içinde anakart yeni olursa en azından birkaç yıllık sıkıntı çıkmaz yoksa açılışta görmeyebilir.

• Yaptığınız olacak iş mi gözünüzü seveyim wintoflash ile ne alakası var başlığın? Adam dvd yerine flash'tan program kurmak istiyor. Ben de dvd sürücüm olmadığı için flash'tan windows7 kurmak için çabalayıp duruyorum bir şey öğrenirim aynı konuda başlık açılmış dedim siz buraya wintoflash karıştırmışsınız bir de.. Flash'a işletim sistemi kurmakla ne alakası var konunun gidin başka başlık açın. Tamam güzel bir paylaşım, iyi bir program, çok da iş görür ama niye konuyu karıştırıyorsunuz arkadaş? Ben de oh iyiymiş kolaymış çözümü buldum diye sevindim, programı indirdim başladım işleme, sonra yükleme yaparken bir de baktım ki benim belleğime windows7 kuruluyor.. Benim neyime lazım flash'ta windows7!.. Uğraştırıp duruyorsunuz insanı boş yere lüzumsuz işlerle.

PARRRDON.. bu yazıyı yazdıktan sonra biraz daha kurcaladım neti ve yine wintoflash ile flash ile windows'un pc'ye kurulabileceğini yazmışlar. Şimdi deniyorum umarım olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yarabandi -- 12 Eylül 2010; 17:20:03 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.