Şimdi Ara

ATi Radeon HD 5870 X2 yıl sona ermeden lanse edilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
3.708
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ATi Radeon HD 4870 X2

AMD-ATi cephesinde gözler 10 Eylül'de yapılacak uluslararası etkinliklere çevrilmiş durumda. Bir ayağı Almanya'da gerçekleştirilecek organizasyon çerçevesinde AMD-ATi hem DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartlarını hem de masaüstü ve mobil sistemler için hazırladığı yeni platform çözümlerini tanıtacak. DirectX 11 cephesinde firmanın özellikle Radeon HD 5850 ve Radeon HD 5870 modellerini, endüstrinin DirectX 11 destekli ilk ekran kartları olarak tanıtması ve kartlara ait genel özelliklerle birlikte firma tarafından gerçekleştirilen test sonuçlarını yayınlaması bekleniyor.

Sene sonuna kadar ürün gamının önemli bir kısmını DirectX 11 serisi ile güncellemeyi planlayan AMD-ATi, yüksek performans segmenti için hazırlayacağı Hemlock kod adlı Radeon HD 5870 X2 modelini de yine yıl sona ermeden pazara sunmanın hazırlıklarını yapıyor. Radeon HD 4870 X2 modelinin yerine konumlandırılması ve rakip Nvidia'nın GT300 çözümüne karşı firmanın en önemli silahı olması beklenen Radeon HD 5870 X2 modelinde, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV870 GPU'sunun çiftine yer verilmesi ve mevcut X2 modeliyle benzer şekilde yeni modelin de 2GB GDDR5 bellekle gelmesi bekleniyor.

Elde ettiğimiz bilgilere göre Radeon HD 5870 X2 modelinin tasarım çalışmaları da bitmiş durumda. 10 Eylül'de tanıtılıp tanıtılmayacağı henüz açıklanmayan yeni model için AMD-ATi'nin rakip Nvidia'nın DirectX 11 girişimlerini beklediği ve olası bir Kasım ayı lansmanına karşı eş zamanlı olarak Radeon HD 5870 X2 modelini pazara sunabileceği üzerinde duruluyor. HDMI, DisplayPort ve DVI gibi çoklu bağlantı özelliklerine destek verecek olan Radeon HD 5870 X2 modelinin geliştirilmiş CrossfireX desteği sunması beklenirken performans değerleri hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Geçtiğimiz günlerde gün ışığına çıkan bazı bilgiler, RV870 GPU'sunun yerini alacağı RV770 GPU'sundan %60'a varan oranda daha hızlı olacağını iddia ediyordu. RV770 GPU'sunun çiftine sahip olan Radeon HD 4870 X2 ile kıyaslandığında DirectX 11 destekli Radeon HD 5870 X2 (2x RV870) modelinin yerini alacağı modelden ciddi oranda daha hızlı olması beklenebilir. Zira AMD-ATi'nin gelecekte de sürdürmeye kararlı olduğu X2 tasarımları için, GPU'lar arası haberleşme verimliliğini arttıracak ve oyunlarda çift GPU kullanım verimliliğini geliştirecek çeşitli teknolojiler (makas modu gibi) üzerinde çalıştığı biliniyor.

Radeon HD 5870 X2 için henüz herhangi bir resmi açıklama yapılmış olmasa da olası lansman tarihi olarak Kasım ayının gösterildiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

• makas methodunu merak ediyorum.

5870 tek olarak iyi performans verirse x2 si gt300 e karsı kafa tutabilir insallah
  • quote:

Orijinalden alıntı: tolgacem

makas methodunu merak ediyorum.

5870 tek olarak iyi performans verirse x2 si gt300 e karsı kafa tutabilir insallah

GT300'ün performansını gördün mü?

quote:

x2 si gt300 e karsı kafa tutabilir insallah

5870 bile GT300'e yakın olacak belki nerden biliyorsun? Test mi ettin kartları ?

Ha gönül isterki GT300 hepsinden hızlı olsun ben tek kart olarak direk onu alayım x2 falan uğraşmadan ama birşey bilmeden atıp tutmak saçma şu konuda.

• x2 croos bağlantı yapılıcak bir durum değil ki. Gene tek kart almış olucaksın sadece 2gpu işlemci barındırıyor diye biliyorum. Arkadaş bu yorumu ati genelde nvidia nın performans olarak altında kaldığı için yapmış sanırım, sabah sabah bu ne agresiflik böle.

Bilmeden atıp tutmak her konuda saçma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiesTorN

quote:

makas methodunu merak ediyorum.

GT300'ün performansını gördün mü?

quote:

x2 si gt300 e karsı kafa tutabilir insallah

5870 bile GT300'e yakın olacak belki nerden biliyorsun? Test mi ettin kartları ?

Ha gönül isterki GT300 hepsinden hızlı olsun ben tek kart olarak direk onu alayım x2 falan uğraşmadan ama birşey bilmeden atıp tutmak saçma şu konuda.

tahmini olarak konusuyorum.
    yani sonucta yeni bir mimari gelicek ve suana kadar hd5xxx için ne biliyorsak gt300 içinde onları biliyoruz yani cok bsey bilmiyoruz.
    yeni mimari direk performans artısı getirmez diyebiliriz mesela 2900xt bazen 1950xtx e cok yaklastıgı yerler oluyordu kabul ama baya bir arge den sonra nvidia bir gpu tasarlayacak cokta kötu olmaz diye dusunuyorum en kotu performansı gtx295 kadar olur
    hd5870 inde en iyi şekilde gtx295 i yakalaması lazım

• Tamam işte ben de onu diyorum; şu an bilinemez hiçbirşey, bakarsın 5870 GT300'e yakın performanslı olur kimbilir... (her ne kadar ihtimal vermesemde )
  • Ya AMD "Gözlerinize inanamayacaksınız!" derken sallıyordu.
    Ya da bu %60 hikayesi sallama.

Eğer ikincisi sallama ise kesinlikle RV870 GT300 e ciddi rakip olacak belki de geçecektir.
    Ama yok birincisi sallama ise RV870 CF bile GT300 rakip olabilecek gibi durmuyor bence.
  • quote:

Tamam işte ben de onu diyorum; şu an bilinemez hiçbirşey, bakarsın 5870 GT300'e yakın performanslı olur kimbilir... (her ne kadar ihtimal vermesemde )

ihtimal vermedigimiz şey gercekleşirse ne olur hocam sence ????

gtx395 tost
  • quote:

quote:

Tamam işte ben de onu diyorum; şu an bilinemez hiçbirşey, bakarsın 5870 GT300'e yakın performanslı olur kimbilir... (her ne kadar ihtimal vermesemde )

ihtimal vermedigimiz şey gercekleşirse ne olur hocam sence ????

gtx395 tost

Nvidia'nın artık tost yapacağını zannetmiyorum. Tabii GPU zar boyutu devasa bir şey olmazsa.

• GT300 o kadar para vermek yerine ATInin 5870 almak daha mantıklı değilmi ,NVIDIA (+) oyun yapımcıların kartlarına destek vermesi ve bu yüzden NVIDIA çakalı E.kartlarını daha pahalı satıyor
  • Ben fiyatı 600 tl civarı olursa direk bunu alırım. Ama daha pahalı olursa 5870 bekler beni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: reKLizMa

Ben fiyatı 600 tl civarı olursa direk bunu alırım. Ama daha pahalı olursa 5870 bekler beni.

zaten amaç bu adamlarda..lansmanı ne kadar yüksek tutarlarsa o derece ilk çıktığı fiyatla alır insanlar..
    hepimiz biliyoruz ki adamlar istedikleri rakamlara ulaşınca fiyatlar zaten düşer..
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeLyMaymun

Ya AMD "Gözlerinize inanamayacaksınız!" derken sallıyordu.
    Ya da bu %60 hikayesi sallama.

Eğer ikincisi sallama ise kesinlikle RV870 GT300 e ciddi rakip olacak belki de geçecektir.
    Ama yok birincisi sallama ise RV870 CF bile GT300 rakip olabilecek gibi durmuyor bence.

HD 4xxx serisinde de stream işlemcileri yanlış vermişlerdi medyaya. Gene böyle şeyler olabilir, görcez 1 hafta kaldı
  • Ha gönül isterki GT300 hepsinden hızlı olsun ben tek kart olarak direk onu alayım x2 falan uğraşmadan ama birşey bilmeden atıp tutmak saçma şu konuda.

eksık yorum tek gpu pahalı ve x2 onunla eşit ve ucuz ise tabıkı x2 olacak az bir farkla nvidia geçerse ama fiatta x2 den pahalı ise hangisinin alınacagı belli çıksın bi hele nvidia arada göz dağı verecektı demolarla ona göre x2 performansı aşagı yukarı ortaya cıkar
  • Önümüzdeki yaza kadar (2010/temmuz) bu dx11 ler iyice alınabilir fiyatlara iner, o zaman bakarız bi tane dx11 kart. O zamana kadar GTS250 ile kardeş kardeş gideriz.

5870X2 Tüm X2 lerde olduğu gibi yine ATI nin en büyük kozu olarak elinde bekleyecek ama nvidia performans liderliğini vermeyi istemeyecektir. Ne yapıp edip X2 5870 ide geçecek bir kart çıkarır piyasaya er ya da geç. Tabi fiyat liderliğini de elinde tutmaya devam eder.
  • benim anlamdığım olay niye herkes mümin gibi nvidia'nın hızlı olmasını istiyor?nvidia her türlü platformda %50 indirimlimi satıyor?yada ati nin ürettiği her kart kronik sorunlarlamı geliyor?

bu ne ya gönül isterki gt300 hızlı olsun falan saçma sapan şeyler.hangisi performansına göre fiyatını hakediyorsa o alınır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dennjS -- 5 Eylül 2009; 14:51:53 >
  • @dennjS
    GT300'ün zaten hızlı-devasa bir şey olacağını varsayarak öyle söylüyorlar. Hazır gelmişken bayağı bir hızlı olsun, kim istemez bunu?
    Yoksa en hızlısı 5870 olsun, fark etmez o alınır bu sefer.

quote:

Gene tek kart almış olucaksın sadece 2gpu işlemci barındırıyor diye biliyorum.

Tamam o da onu kastediyor.
    X2 kart alınca gene CF-SLI desteği vs. uğraşıyorsun. Oyunun-sürücünün bu konudaki desteği senin kartın için de belirleyici oluyor. Bir de üstüne microstuttering şüphesiyle hareket etmek zorunda kalıyorsun.
    Yeni serilerde bu konuda gelişme sağlanabilir elbette; ama aksi durumda çok yüksek hızlı tek grafik işlemcili kartın varlığı güzel olur doğrusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 5 Eylül 2009; 15:39:21 >
  • İnşallah ati nvidiadan daha performanslı kart üretirde nvidia'da fahiş fiyatlarla satmaz artık. Hep nvidia derim ama bu bir gerçek.. Hadi Ati görüm seni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KiLLeR©

İnşallah ati nvidiadan daha performanslı kart üretirde nvidia'da fahiş fiyatlarla satmaz artık. Hep nvidia derim ama bu bir gerçek.. Hadi Ati görüm seni.

İkisi de fahiş fiyatlarla satarsa ne yapacaksın?
  • inş. nvidia arge+oyun yapımcılarına rüşvetler+yeni mimari maliyeti+vs... hepsi denk gelirde bazı nvidia cılar çok para bayılıp alırlar kartlarını
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.