Şimdi Ara

LENOVO S10-2 NETBOOK >>>> TEK BAŞLIK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
671
Cevap
6
Favori
109.801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Lenovo S10-2 alanlar,alacak olanalar,kullananlar,sorunu olanalar,çözüm yolu bilenler
    Lenovo S10-2 ye ait hertürlü paylaşım için...

bende bir kaç hafta önce aldım alet çok hoş. yakında 3g sini denemeyi düşünüyorum
    3g kullanan arkadaşlar memlunlarmı? o usb den baglanan 3g modem zımbırtısı olmadan baglanabiliyormuyuz ?
    böle estetik bir makinaya o zımbırtıyı takmak istemem dogrusu...

saygılar

• Aynen bu cihazda 3g varmı ben teknosadan aldım orda adam yok dedi int. var yazıyor anlamadım hangisi doğru simkartı taktım çıkaramadımHeralde bir aparatın yardımıyla takıcaz toplu iğneyle zor çıkardım simkartı yerinede oturmadı zaten kullanan varmı 3g yi
  • quote:

Orijinalden alıntı: oranj

Aynen bu cihazda 3g varmı ben teknosadan aldım orda adam yok dedi int. var yazıyor anlamadım hangisi doğru simkartı taktım çıkaramadımHeralde bir aparatın yardımıyla takıcaz toplu iğneyle zor çıkardım simkartı yerinede oturmadı zaten kullanan varmı 3g yi

daha gelmedi arakdasım yakında gelıcek.piyasada yok suan ..onlr standart kasa uzerıden yapıldı s10 modelleri.yakında o kasalar uzerıne mobil modem yerlestirilip gönderilir
  • Merhaba,

İki hafta önce uzunca araştırmalar sonunda s10-2 satın aldım. Ürün Benzerlerine göre oldukça
    kaliteli ve kullanışlı. Hali hazırda Turkcell 3G modemle kullanıyorum.

Sizlerle paylaşmak istediğim birkaç konu;

1- Pil yuvasının arkasında bulunan sim yuvası kullanılabilir değil (zaten kauçuk bir madde ile kapatılmış zorlamayın.)
    2- 2Gb ddr2 ram taktığınızda performansı çok artıyor tavsiye ederim.
    3- Ben win7 ile kullanıyorum (ultimate) üzerindeki Xp ye göre çok ama çok keyifli ve sorunsuz.
    4- Bütçeniz dahilindeyse bir bluetooth mini mouse alırsanız Bt bağlantı ile çok konforlu kullanım sağlıyor.
    5- Pil kullanımım tam güç modunda yaklaşık 4-4.5 saat dengeli modda 5-5.5 saat civarı gidiyor ama ben
    genelde tam güç te kullanıyorum.
    6- Ram değişikliği yapacaklar servise girmenize gerek yok s10-2 nin altında ram kapağını açarak çok kolay değişiyor.
    (değişimi pil ve adaptör takılı değilken yapın)

Bu yazıyı çok uzatmayım birazdan 3G meselesini anlatacağım (şayet sizi sıkmazsam)

Saygılar.

• Devam Ediyorum,

Öncelikle Lenovo M.H ile yaptığım görüşmeden bahsetmek istiyorum.

Bir netbook alma kararının ardından hemen hemen piyasadaki tüm cihazları gerek web üzerinden gerekse mağzalardan
    takip altına aldım ve sonuçta S10-2 ye karar verdim ve bende alırken cihazda yerleşik Exprees sim card slot olduğunu gerek
    lenovo web sitesinden gerekse teknosadan doğrulattım.
    Web sitesi şu şekilde :

Express Card yuvasıyla, internet bağlantınızı kolayca WWAN'a genişletebilir ya da daha rahat bir çözümü tercih ederseniz, gömülü taşınabilir genişbantlı IdealPad S 10 3G ile istediğiniz her yerden istediğiniz anda internete bağlanabilirsiniz.
    *(SIM Kart ayrıca satın alınmalıdır).

bu da özellikler linki
    http://www.pc.ibm.com/tr/ideapad/s10_specs.html?epi=web_express

Ama M.H Şimdiye kadar gelen hiçbir üründe bu yuvanın aktif olmadığı ve donanımın bulunmadığını doğruladı. Sonuç olarak
    3G Usb Modem maceramız da başlamış oldu böylece.

Ben hep Türkcell kullandığım için Turkcell vınn 4GB internet paketi aldım.(beyaz olanı)

Usb modem kaliteli ayrıca yan tarafında 4Gb ye kadar Microsd kart yuvası var böylece usb flash disk olarak da kullanabilirsiniz.
    Sim Modemin üst uç kısmından takılıyor ve modemi usb den bağladığınızda sanki cd takmışsınız gibi autorun seçeneği çıkıyor.
    Kurulumu çok basit hemen hemen 1 dakika da kuruluyor . Kolay kullanımlı bir arayüz var isterseniz daha sonra resimlerini de koyarım.

Türkcell de daha yaygın olmakla birlikte tüm baz istasyonlarda 3G hizmeti yok ama kısa zamanda hepsinde olur diye düşünüyorum.
    Ankara da Edge bağlandığım ya 1 seferdir ya 2 Genelde bulunduğum yerlerde 3G hizmeti aldım sıkıntısız.

Bağlantı hızı 7.2 Mbit/sec ve acayip hızlı ancak indirme yaptığımda hızın değişken olduğunu gözledim 7-4 mbit arası değişiyor (baz istasyonda o an kaç kişinin 3G ile hizmet aldığına göre değişiyormuş)

Ara yüzde istatistik menüsü ile ne kadar zamandır bağlısınız ve nekadar kota kullandınız anlık görünüyor.
    Ama daha önemlisi arayüzdeki sms menüsünden ücretsiz olarak bilgi mesajı yollayarak kota döneminizi ve kalan kotanızı sorgulaya biliyorsunuz.

3G deneyimlerim de böyle.

• Bakalım bende ilerde belki win7 yi tekrar kurarım ben startedını kurmuştum hiçbirşey yapılmıyordu tema vs. değismiyor,masaüstü resmini bile değistiremiyordum bu 3g meselesini öğrendiğim iyi oldu
  • Son olarak Lenovo s10-2 netbook ile ilgili işletim sistemi meselesi hakkında bir kaç ip ucu,

Öncelikle pc nizin açma butonunuzun yanında duran Undo işaretli buton ne işe yarar onu anlatayım pc niz kapalıyken bu butonla açarsanız
    kurtarma konsolu çıkar karşınıza ve size şuna benzer sorular sorar

Fabrika ayarlarını yükle

Yedekleme dosyası yükle

Bilinen bir tarihe dön vs

Kurtarma konsolu pc nin harddiskine saklanmış bir partition ile çalışır eğer bu bölümü silmezseniz pc nize ne yüklerseniz yükleyin yada
    virüs benzeri sıkıntılarla karşılaştığınızda ilk aldığınız hale yada önceki bir tarihe dönmek çok kolay. Tek şart pcnizin kurtarma bölümünü formatlamayın.
    Ayrıca d Bölümünde pc mizde kullanılan tüm driverlerin bir yedeği bulunuyor gerektiğinde kullanmak için ama web sitesinde hepsi mevcut hatta Bios güncellemesi var yeni çıkan bilginize...

Pc mizde cd drive olmadığı için Yeni bir işletim sistemi ancak external bir cd drive yada çok daha kolay bir yol olan usb flash disk ile çok kolayca yapılıyor.

gerek görülürse elbette anlatırım zaten çok kolay.

Son olarak sizlerle paylaşmak istediğim konu S10-2 de film izleme konusu

Divx,xvid ve h264 lerde sorun yok pek ama Blueray ripler yani mkv dosyaları oynamıyor.

ancak biraz araştırınca aslında n280 işlemcili netbokklarda bunun mümkün olduğunu anladım ve uyguladım sonuç süperr.

Nette gmabooster gibi bir hızlandırıcı var ama hiç gerek yok Lenovo S10-2 bu işi birkaç kodec ve oynatıcı ile sorunsuz hallediyor.

Dts ses codec için media player ac3 ses codec için gom player gayet yeterli ses ve altyazı senkronunda bozulma olmadan ve takılma olmadan hd film
    izleniyor.

forumda anlatımı var linki ise şöyle:

http://forum.donanimhaber.com/m_30887481/tm.htm

Sevgili S10-2 kullanıcıları

Sürç-ü lisan ettimse affola

bilgi paylaştıkça kıymetlidir.

Saygılar...

Edit: yazım hatası (mutlaka vardır diye yazdım)

• quote:

Bakalım bende ilerde belki win7 yi tekrar kurarım ben startedını kurmuştum hiçbirşey yapılmıyordu tema vs. değismiyor,masaüstü resmini bile değistiremiyordum bu 3g meselesini öğrendiğim iyi oldu

Win7 Ultimate kurun çok keyifli Win. deneyim dizini puanı gayet iyi 3d çalışıyor aero glass çalışıyor herbirşey çalışıyor ama en önemlisi

performans xp ye göre çok iyi.

unutmayın ben 2Gb ram taktım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kumpas81

Herkese Merhaba arkadaşlar

Lenovo S10-2 alanlar,alacak olanalar,kullananlar,sorunu olanalar,çözüm yolu bilenler
    Lenovo S10-2 ye ait hertürlü paylaşım için...

bende bir kaç hafta önce aldım alet çok hoş. yakında 3g sini denemeyi düşünüyorum
    3g kullanan arkadaşlar memlunlarmı? o usb den baglanan 3g modem zımbırtısı olmadan baglanabiliyormuyuz ?
    böle estetik bir makinaya o zımbırtıyı takmak istemem dogrusu...

saygılar

Sevgili Kumpas81 Başlık çok iyi olmuş birçok kişiye lenovo s10-2 hakkında bilgi verecektir elinize sağlık..
  • quote:

Bakalım bende ilerde belki win7 yi tekrar kurarım ben startedını kurmuştum hiçbirşey yapılmıyordu tema vs. değismiyor,masaüstü resmini bile değistiremiyordum bu 3g meselesini öğrendiğim iyi oldu

Sevgili oranj ,

Diğer başlıkta konuşmuştuk sorunu çözdüğünüze ve servise gitmenize gerek kalmadığına çok sevindim.

bu arada ram konusu dediğiniz gibi 800mhz alsanızda yuva 667mhz destekli yani enfazla 667 çalışacaktır.

Ama win7 nin ultimate veya home premium unu deneyin çok güzel ve hiç sıkışmadan çalışıyor.

İ.E da yakınlaşma yada desktop da yakınlaşma secenekleri çok iyi geliyor.

saygılar..
  • sevgili kaanustr

sizlerinde eline sağlık...sizin deneyimleriniz bir çok kullanın işine yarayacak paylaşım için teşekkürler.

benim gözlemlediğin herkes 2 gb lık ram e geçiş yapmış yapıyor.bu konu hakkında bilgisi olan arkdaşlar bu işlemi biraz anlatabilirler mi ?
    daha önce kullandığım laptopları açmaya korkuyordum s10-2 de kitapcıkta nasıl yapılacagı dahi yazmış ama cesaret
    edemedim acıkcası. ram'ı netten bulabilecegimiz sayfalar varsa linklerini de beklerim.

saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: kumpas81

sevgili kaanustr

sizlerinde eline sağlık...sizin deneyimleriniz bir çok kullanın işine yarayacak paylaşım için teşekkürler.

benim gözlemlediğin herkes 2 gb lık ram e geçiş yapmış yapıyor.bu konu hakkında bilgisi olan arkdaşlar bu işlemi biraz anlatabilirler mi ?
    daha önce kullandığım laptopları açmaya korkuyordum s10-2 de kitapcıkta nasıl yapılacagı dahi yazmış ama cesaret
    edemedim acıkcası. ram'ı netten bulabilecegimiz sayfalar varsa linklerini de beklerim.

saygılar

Sevgili Kumpas81,

Netbookların tümünde ne yazıkki cihaz altında ram değiştirme kapağı bulunmuyor. Bazı modellerde alt kapağın tamamen
    çıkartılması gerekiyor.

Ama yeni nesil netbookların çoğunda ki Lenovo S10-2 de bunlardan birtanesi, pc nin altında(cihaz bilgilerinin yazdığı siyah ve beyaz etiketlerin hemen altında) Özel ram değiştirme kapağı ve yanında ise Hdd değiştirme kapağı bulunmakta (daha büyük Olanı)

Dikkatinizi çekmiştir bu kapakların vidaları diğer vidalardan farklıdır.

Ram değişim kapağını açarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta pc nin pilinin cihazdan çıkarılmış olması ve adaptörün cihaza bağlı olmaması.
    Kapağı açtığınızda tek bir slot göreceksiniz onda da 1 adet DD2 667 1Gb ram takılı duruyor.

Yapılması gereken dikkatlice ram in iki yanında bulunan metal ayaklı tırnakları hafif yana çekerek ram in yukarı kalkarak
    boşta kalmasını sağlamak. Şimdi satın aldığımız ram i aynı yuvaya (ters takamazsınız kormayın üzerinde klavuz yuva var) aynı ram yatagına yerleştirmek burada dikkat edilmesi gereken nokta rami yatarğına iyce oturtunuz ki üzerine hafif bir basınç la yandaki metal ayaklar çıt çıt diye ses çıkartarak otursun.

Kulağınıza zormuş gibi gelebilir aslında bir kez yaptığınızda nekadar kolay olduğunu anlayacaksınız.

Ram tercihine gelince ben Kingston tercih ettim Ankarada olduğumdan Vatan bilgisayardan aldım. Ama size bir iki link veriyorum.

http://www.hepsiburada.com/kingston-2gb-667mhz-ddr2-notebook-memory-kvr667d2s52g-/productDetails.aspx?categoryid=47&productid=bd71542

http://www.sanalmarketim.com/urun/cc80e92d2b55da2e4757a87c2792dcc4/HI-LEVEL-2-GB-DDR2-667-MHz-NOTEBOOK-(HI-LEVEL)

http://www.vatanbilgisayar.com/kingston-pc25300_2gb_nb-2-gb-ddr2-667mhz-notebook-ram/productdetails.aspx?I_ID=34777

Saygılar...

• tekrar teşekkürler kaanustr

ram atrışı yapmak isteyen tüm arkdaşlara faydalı olacaktır
    bende vatana bakabilirim sanırım bir kaç hafta içinde değiştiririm kafaya koydum...
    bakalım s10-2 2 gb ram le neler yapabiliyor...

saygılar
  • ram ini kendiniz değiştirdiğinde garantide bir sorun çıkar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ciko44

ram ini kendiniz değiştirdiğinde garantide bir sorun çıkar mı?

Merhaba,

Yukarıda da bahsettiğim gibi bazı modellerde ve markalarda kullanıcı için ram değişikliği yapabilmesi için ayrı ve kolay açılabilir kapak

koyuyorlar ve bu kapağın vidaları normal yıldız başlı vida oluyor. Yani kullanıcı ramini arzu ederse kendi arttırabilsin diye.

Ama bazı marka ve modellerde bu kısım tamamen tek parça oluyor ve kullanıcı müdahele edememesi için değişik vida veya garanti stickeri oluyor bu durumda bütün

sorumluluğu kendiniz almış oluyorsunuz.

Saygılar.

Önemli not: Bazı modellerde Ram board a gömülü yada lehimli oluyor bunların ram ini yükseltemiyorsunuz. Bu durum lenovo ile ilgili değildir. İlk çıkan N270 serisi

netbookların çoğunda durum böyledir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaanustr -- 13 Eylül 2009; 18:29:26 >

• Arkadaşlar açıkcası başka bir topicde laptop önerisi istemiştim cvb gelmedi buradada en son msj 12 eylülde atılmış ama belki bakan olabilir güçlü makine tercihinden vazgeçerek bu netbook alma hadisesine dalmış bulunuyorum şu an için fiyat performans olarak tercihleri ikiye indirdim birincisi bu s2 ler fiyatı teknosada 12 taksit 642 ikincisi linkteki asus 1005 ha işte link
    http://www.hepsiburada.com/asus-eee-pc-1005ha-intel-atom-n280-1gb-160gb-10-netbook-bilgisayar-8.5-saate-kadar-pil-omru/productDetails.aspx?categoryid=108495&productid=bd750256

aslında gönlüm lenovodan yana asusun pili çıkmıyor 4 taksit ile ve hepsiburadadan almak hiç hoş olmayacak(bizim arkadaşı aldığı 2 üründede maymun ettiler ve one minute! bir daha hepsiburadaya bulaşmam diyor) sadece asusun pili uzun gidiyor gibi

bir diğer husus ise bu makine ile video encode olayı rahat olabilirmi(çok fazla compress olayı yok sadec flvleri divxe çevirmek vs gibi olaylar)

• Bir de kullanan arkadaşlar, donanım özellikleri hakkında bilgi verebilir mi?

Mesela ekran çözünürlüğü, desteklediği Wi-Fi mode'ları(a,b,g,n), Hard Disk marka-modeli, Bluetooth EDR özellikli mi? Ses seviye-kalitesi tatminkâr mı? v.b.

Teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asarhaddon

Arkadaşlar açıkcası başka bir topicde laptop önerisi istemiştim cvb gelmedi buradada en son msj 12 eylülde atılmış ama belki bakan olabilir güçlü makine tercihinden vazgeçerek bu netbook alma hadisesine dalmış bulunuyorum şu an için fiyat performans olarak tercihleri ikiye indirdim birincisi bu s2 ler fiyatı teknosada 12 taksit 642 ikincisi linkteki asus 1005 ha işte link
    http://www.hepsiburada.com/asus-eee-pc-1005ha-intel-atom-n280-1gb-160gb-10-netbook-bilgisayar-8.5-saate-kadar-pil-omru/productDetails.aspx?categoryid=108495&productid=bd750256

aslında gönlüm lenovodan yana asusun pili çıkmıyor 4 taksit ile ve hepsiburadadan almak hiç hoş olmayacak(bizim arkadaşı aldığı 2 üründede maymun ettiler ve one minute! bir daha hepsiburadaya bulaşmam diyor) sadece asusun pili uzun gidiyor gibi

bir diğer husus ise bu makine ile video encode olayı rahat olabilirmi(çok fazla compress olayı yok sadec flvleri divxe çevirmek vs gibi olaylar)

Merhaba,

Öncelikle geç cevap için kusura bakmayın.

Seçimleriniz gayet güzel ve denk netbooklar finale kalmış.

Bende netbook alımım aşamasında epey araştırmıştım ancak benim Lenovo tercih etme sebeplerim işlemci n280 ram artabiliyor en önemlisi10.1" led aydınlarmalı lcd

Pilin çıkabilir ve netbook un arzu edildiğinde pilsiz çalışabilir olması kişisel beklentilrim içinde olduğunduğundan tercihim lenovo dan yana oldu.

Ancak şunu unutmayın video encode işlerinde çok yüksek performans beklemeyin derim netbook ların üretim anlayışına ters bi durum.

Video performansında 720p mkv sıkıntısız oynuyor. Herhangi bir extra hızlandırıcıya gerek kalmadan sadece codec ayarları ile sonuç çok
    keyifli oluyor.

Sonuç olarak size şunu yada bunu alın diyemem ben sadece kendi kriterlerime göre seçim nedenlerimi yazdım.

Ben teknosadan aldım gözümle görerek elimle dokunarak. Pil süresi 6 hücreli pil kullanan n280 seride tüm ayarlar açıkken 4,5-5 saat civarı.

Saygılar.

Önemli not: Lenovo Web sitesinde S10-2 de 3G sim yuvası var diyor evet var ama kapalı yani donanım yok bilginize.

• quote:

Orijinalden alıntı: ehmcomp

Bir de kullanan arkadaşlar, donanım özellikleri hakkında bilgi verebilir mi?

Mesela ekran çözünürlüğü, desteklediği Wi-Fi mode'ları(a,b,g,n), Hard Disk marka-modeli, Bluetooth EDR özellikli mi? Ses seviye-kalitesi tatminkâr mı? v.b.

Teşekkürler..

İşlemci* (hız, L2 önbellek, FSB)
    Intel® Atom™ İşlemci N280, INtel 945GSE 1,66

İşletim Sistemi
    Orijinal Windows® XP Home SP2

Ekran/Çözünürlüğü 10.2" WSVGA LED arka aydınlatmalı geniş ekran / 1024x600

Ekran Kartı
    Intel® Integrated Graphics Media Accelarator 950

Sabit Disk*
    160GB'a kadar Sabit Disk (9.5mm 2.5” SATA)

RAM
    1GB 667MHz DDRII (1 açık yuva) Max 2GB

Kamera
    1.3 megapiksel

Ses
    2 stereo hoparlör

Entegre iletişim aracı
    10/100M Ethernet, Intel 5100 a/gWLAN, Bluetooth

Ağırlık
    1.1 - 1.25 Kg

Ebatlar
    250.2mm x 183mm x 22-27.5mm

Garanti
    2 yıl garanti

Pil ömrü (3 / 6 hücreli Li-Ion pil)
    6 saate kadar (6 hücreli 2400mAH pille)

Genişleme
    3 USB 2.0, VGA, 4-in-1 kart okuyucu, WWAN genişlemesi için express card için Mini-PCle soketi (aktif değil), mikrofon girişi, kulaklık girişi

İçinde gelen yazılımlar
    OneKey Recovery 6.0, Lenovo Energy Management 3.1, EasyCapture 3.0, Microsoft Windows Live™ portal, NIS 2008

• Asus 1005ha modelinde pil yerinden çıkabiliyor. 1008ha modelinde pil yerinden sökülmüyor. Ayrıca asus 8.5 saat pil ömrü sunuyor. Bende bu modeli inceliyorum ama hepsiburada da stoklarda yok şuanda malesef.

quote:

Orijinalden alıntı: Asarhaddon

Arkadaşlar açıkcası başka bir topicde laptop önerisi istemiştim cvb gelmedi buradada en son msj 12 eylülde atılmış ama belki bakan olabilir güçlü makine tercihinden vazgeçerek bu netbook alma hadisesine dalmış bulunuyorum şu an için fiyat performans olarak tercihleri ikiye indirdim birincisi bu s2 ler fiyatı teknosada 12 taksit 642 ikincisi linkteki asus 1005 ha işte link

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.