- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Airties rt-205 Qos ayarları nasıl yapılır?
32 Cevap35073 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1615 Mesaj
1 Eylül 2009; 20:45:58 

selamlar arkadaşlar

bir velet ile beraber kullanıyoruz iterneti. modem bende. ben ethernetten o da wireless den kullanıyor.

sorun velet sürekli UTORRENT açıyor. bir dövmediğim kaldı sonunda.

modemin Qos ayarları ile oynayarak bağlantısını kısabiliyormuşuz. kurcaladım baya, hazırda olan bittorrent seçeneğini kapattım ancak yine kapanmadı.

bana iki çözüm üretirseniz çok sevinirim.

ya internet hızını kesmek istiyorum % 50

ya da utorrent komple kapatmak istiyorum

nasıl yapabilirim bunu modemin içinden

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

1731 Mesaj
2 Eylül 2009; 0:23:12 

Qos ayarlarında bahsettiğin kişinin mac adresi ve ip'sini girip uplink/downlink hızlarıını internet paketinin yarısı kadarını vererek hızını kısabilirsin

1112 Mesaj
12 Haziran 2010; 16:21:49 

bende aynı dertten muzdaribim. belirtilen ayarları yapıyorum mac adresinden kısıtlıyorum ama hiçbir işe yaramıyor. 300000 kbps mevcut download miktarı yazıyor default ayarlarda airties modemde. ben onu kendi hattım olan 1024 kbps yapıyorum. cos 2'ye ayarlıyorum ve onu da 512 kpbs yapıyorum ama nafile halen full download yapıyor. yani indirme hızı normalde 50k'ya düşmesi lazım bu şekilde ama 100k ile download yapmaya devam ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gonulbas -- 12 Haziran 2010; 16:23:35 >

1112 Mesaj
12 Haziran 2010; 20:55:07 

deneme yanılma yöntemiyle sınırı 160kpbs'ye indirdim şimdi ortalama 25-30k download hızları oldu. ohh be sonunda websayfalarına düzgün bir şekilde girmeye başladık. Her kullanıcıya 160kbps ayarladım. herkesin 25-30k sınırı olmuş oldu böylece.

1311 Mesaj
14 Haziran 2010; 12:09:53 

Acaba nasıl yaptınız anlatırmısınız ?

i7 3770K - Asrock Z77 Exterme 6 - 2 gb Gigabyte gtx670 - 2*8 16 GB Ram - Ocz 256 gb SSD 3TB Seagate Hdd 2 TB Segate Hdd - 650 Watt High Power Absolute 80 - Logitech X-540 -Samsung P2250 - Thermaltake Exterme 120 Cpu Cooler-Thermaltake icage with 12cm fan feyt180 Sorunlu alışveriş bozuk anakart sattı! 120 TL havaya uçtu. Sattığı ürünün arkasında durmaz ve itinayla ailenize küfür eder !

1112 Mesaj
14 Haziran 2010; 14:25:42 

airties modemin webarayüzüne girin. 192.168.2.1 yazarak internet sayfasına girebilirsiniz. şifre isteyecektir boş bırakıp tamam basın. Sol tarafta ortada Qos bölümüne giriyorsunuz. default olarak etkin değildir. siz etkin yapıyorsunuz ve modemi kapatıp açıyorsunuz. modem tekrardan bağlandığında tekrar bu bölüme ulaşıyorsunuz artık Qos bölümünde iki bölüm görünecektir.

1. Trafik Sınırlandırma
2. Bant Genişliği yönetimi.

2. bant genişliği bölümüne girin. Downstream bölümüne (1024 kbps olarak düşünürsek) buraya 1024 yazın. Garanti edilen bant genişliği kısmına ise 200 yapın. burada Cos1, cos2, vs vs cos6'ya kadar bölüm var. herbirini ağdaki bir pc için ayarlayacağız. sizin ağda kaç pc varsa maksimum 5 daha fazlası için özel bir ayar var ona sonra değiniriz. 200 yaparsanız ortalama o pc 1024k bağlantıya göre 20k hız verecektir modem.

atıyorum 3 pc var ağda cos1, cos2, cos3 bunların hepsinin karşılığına 200 yaparsanız her pc ortalama 20k internet download hızı ve buna göre internet sayfalarında sörf yapma hakkı olacaktır.

şimdi geçelim trafik sınırlandırma bölümüne

Bu bölümde sadece ağdaki pc lerin teker teker mac adreslerini ekleyeceğiz. bunu nasıl öğreceksiniz şöyle ki;

airties webarayüzünde Qos bölümünün yukarısında Yerel Ağ bölümü var. buraya girdiğinizde modeme bağlı olan pc leri görürsünüz ve hem ip lerini hemde mac adreslerini burdan öğrenebilirsiniz. her pc nin mac adresini bir kenara not edip, trafik sınılandırma bölümüne ekleyeceğiz.

Trafik sınırlandırma kısmında sadece Kaynak Mac adresine ilgili pc nin mac adresini ekliyorsunuz. atıyorum mesela 00:95:88:52:d1:5e bu bir mac adresidir bunun iki noktalı olan kısımlarını silip - (tre) şeklinde ekliyorsunuz yoksa airties modem kabul etmiyor. daha sonra diğer kısımların hepsini boş bırakın sadece en alttaki COS kısmını cos1, diğer pc için mac adresini ekledikten sonra cos2, diğeri de mac adresini ekledikten sonra cos3 yapıyorsunuz. her pc'nin mac adresini ekledikten sonra kaydet'e basın. sayfanın en altında eklediğini gösterecektir.

Ağdaki pc lerin mac adreslerini öğrenebilmeniz için bu pclerin modem tarafından otomatik ip verilmiş olması gerekiyor. Eğer bir veya bir kaç pc elle ip yapılandırmış ise bunların mac adreslerini göremezsiniz. Böyle bir durum sözkonusu ise buraya yazın ne yapacağınızı ona göre yazayım. Genelde insanlar otomatik ip al şeklinde bırakıyorlar şimdilik gerek yok.

birde resim koyayım kurcalaya kurcalaya yaparsınız. Sınır koyarken illaki benim yazdığımı yazmak zorunda değilsiniz bu rakama (200) yakın altı veya üst sınır koydukça ağ trafiğini Airties Hizmet Programı aracılığıyla hattın ne kadar yoğun olup olmadığını öğrenmiş olursunuz.

Not: resimde upstream 50 olarak gözüküyor. Onu o şekilde bırakmayın zira test ettim ki sitelerde acayip yavaşlama sözkonusu oluyor. 300 defalult ayarda hepsini 300'e yakın tutsanız iyi olur hatta 300 de yazabilirsiniz.

Resimler

-2

1

-1

1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gonulbas -- 14 Haziran 2010; 19:07:43 >

659 Mesaj
2 Temmuz 2010; 22:30:00 

quote:

Orijinalden alıntı: gonulbas

airties modemin webarayüzüne girin. 192.168.2.1 yazarak internet sayfasına girebilirsiniz. şifre isteyecektir boş bırakıp tamam basın. Sol tarafta ortada Qos bölümüne giriyorsunuz. default olarak etkin değildir. siz etkin yapıyorsunuz ve modemi kapatıp açıyorsunuz. modem tekrardan bağlandığında tekrar bu bölüme ulaşıyorsunuz artık Qos bölümünde iki bölüm görünecektir.

1. Trafik Sınırlandırma

2. bant genişliği bölümüne girin. Downstream bölümüne (1024 kbps olarak düşünürsek) buraya 1024 yazın. Garanti edilen bant genişliği kısmına ise 200 yapın. burada Cos1, cos2, vs vs cos6'ya kadar bölüm var. herbirini ağdaki bir pc için ayarlayacağız. sizin ağda kaç pc varsa maksimum 5 daha fazlası için özel bir ayar var ona sonra değiniriz. 200 yaparsanız ortalama o pc 1024k bağlantıya göre 20k hız verecektir modem.

atıyorum 3 pc var ağda cos1, cos2, cos3 bunların hepsinin karşılığına 200 yaparsanız her pc ortalama 20k internet download hızı ve buna göre internet sayfalarında sörf yapma hakkı olacaktır.

Bu bölümde sadece ağdaki pc lerin teker teker mac adreslerini ekleyeceğiz. bunu nasıl öğreceksiniz şöyle ki;

airties webarayüzünde Qos bölümünün yukarısında Yerel Ağ bölümü var. buraya girdiğinizde modeme bağlı olan pc leri görürsünüz ve hem ip lerini hemde mac adreslerini burdan öğrenebilirsiniz. her pc nin mac adresini bir kenara not edip, trafik sınılandırma bölümüne ekleyeceğiz.

Trafik sınırlandırma kısmında sadece Kaynak Mac adresine ilgili pc nin mac adresini ekliyorsunuz. atıyorum mesela 00:95:88:52:d1:5e bu bir mac adresidir bunun iki noktalı olan kısımlarını silip - (tre) şeklinde ekliyorsunuz yoksa airties modem kabul etmiyor. daha sonra diğer kısımların hepsini boş bırakın sadece en alttaki COS kısmını cos1, diğer pc için mac adresini ekledikten sonra cos2, diğeri de mac adresini ekledikten sonra cos3 yapıyorsunuz. her pc'nin mac adresini ekledikten sonra kaydet'e basın. sayfanın en altında eklediğini gösterecektir.

Ağdaki pc lerin mac adreslerini öğrenebilmeniz için bu pclerin modem tarafından otomatik ip verilmiş olması gerekiyor. Eğer bir veya bir kaç pc elle ip yapılandırmış ise bunların mac adreslerini göremezsiniz. Böyle bir durum sözkonusu ise buraya yazın ne yapacağınızı ona göre yazayım. Genelde insanlar otomatik ip al şeklinde bırakıyorlar şimdilik gerek yok.

birde resim koyayım kurcalaya kurcalaya yaparsınız. Sınır koyarken illaki benim yazdığımı yazmak zorunda değilsiniz bu rakama (200) yakın altı veya üst sınır koydukça ağ trafiğini Airties Hizmet Programı aracılığıyla hattın ne kadar yoğun olup olmadığını öğrenmiş olursunuz.

Not: resimde upstream 50 olarak gözüküyor. Onu o şekilde bırakmayın zira test ettim ki sitelerde acayip yavaşlama sözkonusu oluyor. 300 defalult ayarda hepsini 300'e yakın tutsanız iyi olur hatta 300 de yazabilirsiniz.

Resimler

-2

1

-1

1

Bende bu QoS menüsü yok. Ne yapmam gerekiyor? Benim modemimin menüsü şöyle:

http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#40957527

1482 Mesaj
18 Temmuz 2010; 0:08:52 

@Backslider

eğer rt205 modeminin üzerinde ttnet yazıyorsa, airties ın sitesine girip download merkezinden firmware indirmelisin. 2009 firmware lerde bu menü var. seçeceğin modem rt205 ve ttnet olması gerekiyor. sonra browser ına 192.168.2.1 yazıp modeme girersen araçlar kısmından firmware güncellemesi seçeneğine gelerek indirdiğin dosyayı gösterip yenileyebilirsin. Sonra modem tekrar başladığında gerekli menüler açılacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lucasthehacker -- 18 Temmuz 2010; 0:09:58 >

340 Mesaj
19 Temmuz 2010; 12:40:11 

Aynı olay benimde başımda var benim modemim rt-103 firewarm versiyonları 2007 qos menüsü yok başka bi yolu yokmu bunun beyler kafayı yicem

PuNKeRMaMi

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
3 gün 12 sa. 27 dk. kadarı kaldı.
13 Eylül 2010; 19:01:36 

Rt 205 modemim var bana da bu menü gerekli ama yüklediğim halde menü gözükmüyor,modemin üzerinde ttnet filan yazmıyor bunu nasıl halledeceğiz?

659 Mesaj
13 Eylül 2010; 19:14:39 

quote:

Orijinalden alıntı: *ORION*

Rt 205 modemim var bana da bu menü gerekli ama yüklediğim halde menü gözükmüyor,modemin üzerinde ttnet filan yazmıyor bunu nasıl halledeceğiz?

Hocam ttnet'in verdiği RT-205 modemlerde var sadece o. Bende de seninkinden var, paramızla rezil oluyoruz. Airties'a konuyla ilgili 4-5 mail attım, hiçbirine cevap vermediler. Telefonla aradım, telefonda çok güzel konuştular, ama icraat yok. Adamlar aynı modemin ttnet için olan yazılımını güncelliyor, bizimkilerde 3 yıldır bir değişiklik yok. DNS kısıtlamaya, port sayısı kısıtlamaya gelince bizimkilere de koyuyorlar onu! Bir de modemlere ttnet yazılımını yükleme engeli de koyarlar. Engel koymada, kısıtlamada sınır tanımazlar, iş hizmet vermeye gelince görünürden yok oluyorlar, maillere cevap verilmiyor. Bu nasıl hizmet anlayışı, bu ne biçim satış sonrası destek? Airties ile bundan sonra alışverişim olmaz.

Bu durumdan rahatsız olan arkadaşlar teknik destek hattını arasınlar ve mail atsınlar. Belki çok talep olunca bizim modemlerimizin yazılımını da güncellerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Backslider -- 13 Eylül 2010; 19:21:26 >

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
3 gün 12 sa. 27 dk. kadarı kaldı.
13 Eylül 2010; 19:22:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Backslider

Hocam ttnet'in verdiği RT-205 modemlerde var sadece o. Bende de seninkinden var, paramızla rezil oluyoruz. Airties'a konuyla ilgili 4-5 mail attım, hiçbirine cevap vermediler. Telefonla aradım, telefonda çok güzel konuştular, ama icraat yok. Airties ile bundan sonra alışverişim olmaz. Adamlar aynı modemin ttnet için olan yazılımını güncelliyor, bizimkilerde 3 yıldır bir değişiklik yok. DNS kısıtlamaya, port sayısı kısıtlamaya gelince bizimkilere de koyuyorlar onu! Bir de modemlere ttnet yazılımını yükleme engeli de koyarlar. Engel koymada, kısıtlamada sınır tanımazlar, iş hizmet vermeye gelince görünürden yok oluyorlar, maillere cevap verilmiyor. Bu nasıl hizmet anlayışı, bu ne biçim satış sonrası destek?

Bu durumdan rahatsız olan arkadaşlar teknik destek hattını arasınlar ve mail atsınlar. Belki çok talep olunca bizim modemlerimizin yazılımını da güncellerler.

Ttnet yine yoluma tuğlalar ördü Ben şunları arıcam yarın böyle şey mi olur yahu? Sanki bize beleşe verdiler modemleri,yarın büyük bir fıça atıcam,şikayet sitelerine de yazayım bu konuyu en iyisi

2682 Mesaj
21 Eylül 2010; 21:15:42 

bizde ortak kullanıyoruzda 4 kişi kullanıyoruz mesela kimse kullanmıyorken bi kişi açıyor pc sini kullanmaya başlıyo 2 mbps hız varsa 1 mbps kullanabiliyor dier 1 mbps boşda kalıyor işte o zaman hoş olmuyor

41 Mesaj
7 Kasım 2010; 20:07:51 

Tarayıcıdan menüye girdiğinizde ismi yazıyor modemin:
rt-205 normal
rt-205TT ttnet
rt-205SM smile
rt-205TC tellcom.
yeni farkettim...

431 Mesaj
26 Aralık 2010; 15:34:51 

quote:

Orijinalden alıntı: *ORION*

Ttnet yine yoluma tuğlalar ördü Ben şunları arıcam yarın böyle şey mi olur yahu? Sanki bize beleşe verdiler modemleri,yarın büyük bir fıça atıcam,şikayet sitelerine de yazayım bu konuyu en iyisi

airties ın sitesine mail attım ne cevap var ne bi şey ne duyarsızlar ya..

3303 Mesaj
23 Ocak 2011; 17:15:41 

Acaba Normal 205 aire ttnet yazılımını kursak ne olur

659 Mesaj
24 Ocak 2011; 2:10:09 

quote:

Orijinalden alıntı: ozel_uretim

Acaba Normal 205 aire ttnet yazılımını kursak ne olur

Kuramazsın, böyle bir şey yapmayı engellemişler.

29 Mesaj
7 Şubat 2011; 13:24:04 

international versiyonu indirmek faydalı olabilir mi acaba?

Fiat Stilo 1.6 Dynamic 2003 (Skywindow)(satıldı özlemle anılıyor) / Samsung R540/SA41/E452 Laptop / Samsung Galaxy Nexus i9250 16GB / Samsung ST 80 Fotoğraf Makinesi / Samsung G2 Portable 500 GB Harici Disk / Samsung M2 Portable 1 TB Harici Disk / Samsung U3 1GB Mp3 Player

1880 Mesaj
21 Mart 2011; 16:56:43 

arkadaşlar bende arities rt210 var bu işlemi onda yapabilirmiyim. Resmen sömürülüyorum

Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi.
Şimdi rahat bırakın beni...

7 Mesaj
8 Ekim 2011; 16:24:27 

Gonulbas arkadasım bana ulasırsan sevinirim modemin firmware sürümü nedir? soylediğin gibi yapıyorum kendi net hızımda onlar kadar oluyor sorun nedir anlayamadım?

?

7 Mesaj
10 Ekim 2011; 12:38:40 

Arkadaşlar her modemi bilemem ama yaklaşık 1 hafta uğraştıktan sonra diğer makinaların hızlarını kestim onlar 70kb/sn üstünü alamıyorlar öncelik bende son testleri yapıp tekrar buraya ayrıntı yazacağım kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi odyodeluxe -- 10 Ekim 2011; 12:39:49 >

?

217 Mesaj
15 Ekim 2011; 15:09:10 

quote:

Orijinalden alıntı: odyodeluxe

Arkadaşlar her modemi bilemem ama yaklaşık 1 hafta uğraştıktan sonra diğer makinaların hızlarını kestim onlar 70kb/sn üstünü alamıyorlar öncelik bende son testleri yapıp tekrar buraya ayrıntı yazacağım kolay gelsin

sonuçları ve ayarlarını paylaşırsan sevinirim...

807 Mesaj
15 Kasım 2011; 19:55:09 

quote:

Orijinalden alıntı: odyodeluxe

Nasıl yaptığını paylaşırsan seviniriz...

807 Mesaj
15 Kasım 2011; 20:19:13 

quote:

Orijinalden alıntı: gonulbas

1. Trafik Sınırlandırma

Resimler

-2

1

-1

1

Benim modemde de default olarak downstream bölümünde 300000 yazıyor ve COS1,2,3,4,5,6 kısımlarında ise 50000 yazıyor.Ağda 5 den fazla bilgisayar var bunu da belirteyim...

Benim hızım 3 mbit, o yüzden mi downstream bölümünde 300000 yazıyor ? Ben onu senin dediğin gibi 1 mbitse downstream e 1000 yazarsam, yani

hızım 3mbit ve downstreami 300000 default ayarından 3000 e düşürürsem hızım feci bir şekilde sınırlanmaz dimi ? Yanlış yapmış olmayız dimi ?

Bu kısmını anlamadım da cevaplarsan sevinirim

1 Mesaj
5 Aralık 2011; 3:58:51 

Hocam vallahi eline koluna saglık sırf tesekur etmek ıcın foruma üye oldum

2 Mesaj
30 Aralık 2011; 20:29:34 

Bu bölümü ne yapmamız gerekiyor. vc1 bizim .....ttnet ve şifremizin kayıtlı olduğu bölüm değil mi? burayı vc1 yapmamız gerekiyor mu?

[IMG]http://ressim.net/8/out.php/i5361508_adsiz.jpg-k[/IMG]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakdanyel -- 30 Aralık 2011; 21:12:02 >

690 Mesaj
10 Mart 2012; 13:08:38 

Modemi AirTies güncelleyerek 3.0.0.5 yaptı

QoS ayarları gitti, yeni arayüzde farklılıklar var.

QoS ayarlarını yaptım ama çalışmıyor. Boş bırakılınca öncekinde Hepsi olarak seçerken buda (Hiç) seçim yapmıyor.

.:.: Gelişen Güç TÜRKİYE :.:.

1008 Mesaj
20 Ekim 2012; 18:30:24 

Hortingen

arkadaşlar ben yaptım ama herhangi bir sınırlama olmadı bi yerde mi yanlış yapyım?

805 Mesaj
28 Kasım 2012; 19:45:47 

Benim modemimin sürümüde 3.0.0.5 hiç bir şey anlamadım bu Qos olayından ama mutlak ayarlamam lazım yapabilen varsa paylaşssın lütfen.

"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

307 Mesaj
10 Ocak 2013; 20:41:30 

benim pc nin sayfa açma download hızı da düşüyor bunun için ne yapmalı?

245 Mesaj
24 Ocak 2013; 18:34:38 

arkadaşlar bu modemden almayı düşünüyorumda 2 kat aşağıdan çeker mi acaba

9 Mesaj
14 Şubat 2013; 16:34:43 

arkadaşlar malesef servis saglayıcılar QOS destegi vermediği için modemler ne yapsanız nafile.

ancak bandwith kontrol olan tplink 740 nd gibi modeller alıp dd-wrt yazılımı yükleyerek kullanıcılarınızın hızını ayarlayabilirsiniz.

66 Mesaj
30 Nisan 2013; 2:01:25 

Servis saglayici ile alakali bisi degildir bence.

Ayrica tp linkte nasil yapiliyor bu ayar ayrintili anlatabilecek biri varsa cok sevap kazanir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Network ve Güvenlik » Network » Airties rt-205 Qos ayarları nasıl yapılır?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.877