Şimdi Ara

Phenom II X4 965 Black Edition işlemcisinin 125 Watt'lık versiyonu son çeyrekte geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
3.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD geçtiğimiz günlerde firma tarihinin en hızlı işlemcisi olarak 3.4GHz'de çalışan Phenom II X4 965 Black Edition işlemcisini endüstrinin beğenisine sunmuştu. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve 6MB büyüklüğünde Seviye 3 (L3) bellek ile donatılan yeni işlemci, saat hızı en yüksek dört çekirdekli işlemcilerden birisi olarak 250$ seviyesinden kullanıcılarla buluşuyor.

Soket AM3 formunda olan ve DDR3 bellek desteği sunan ayrıca Soket AM2+ anakartlarda DDR2 belleklerle de çalışabilen Phenom II X4 965 Black Edition, çarpan kilidinin açık olmasıyla da dikkat çekmiş ve kullanıcılara sadece çarpanı arttırarak işlemci saat hızını arttırabilme imkanı sunmuştu. Tüm bu özelliklerin yanında Phenom II X4 965 BE, yüksek TDP değeri ile olumsuz eleştriler de almıştı.

45nm teknolojisiyle hazırlanıyor olmasına karşın 140 Watt'lık ısıl güç tasarımı ile eleştirilen Phenom II X4 965 Black Edition için AMD kolları sıvamış durumda. Firma tarafından kendi kulvarında fiyat/performans başarımı ile en yüksek işlemcilerden birisi olarak tanımlanan ve Core i7 920'den daha hızlı olduğu iddia edilen Phenom II X4 965 BE'nin 125 Watt'lık yeni bir versiyonu da hazırlanacak.

2009 için Phenom II X4 965 Black Edition modelinden daha hızlı bir işlemci planlamadığı belirtilen AMD, ısıl güç tasarımı 125 Watt düzeyine çekilen Phenom II X4 965 Black Edition modelini yıl sonuna doğru pazara sunabilir. Tabii 125 Watt'lık yeni versiyonun satışa sunulması ile birlikte 140 Watt'lık güncel versiyonun da EOL sürecine girmesi ve pazara veda etmesi beklenebilir.

• core i7 den hızlımı şakamı bu..core i7 920 ye oc yapınca fark bayağı artıyor..stocktada i7 920 üstün
  • amd phenomII serisini iyi tutturdu ama artık limite yaklaştı sayılır,945 955 965.. fazla gitmez bu seri.yeni mimari üretseler bir an önce iyi olur
  • bence wafer'ın orta kısmından çok rahat 125W 965 modelleri çıkar ama 3.4 ile 3.6 ve 3.8 Ghz'lik modeller için mutlaka voltaj artırımı gerekir buda tdp değerini 140W lara çıkarır.
  • waferın ortasına dondurmada guzel olur ,
  • Birde 955 BE nin 95w lik versiyonunu cikarsalar tam super olacak.
  • daha yenı cıkardın bu ıslemcıyı 140 watt olarak madem 125 cıkarıcaktın neden sımdı 125 cıkarmıosunda sonradan cıkarıyorsun alıskanlık halıne getırdı amd aynı ıslemcının sonradan dusuk wattlısını cıkarmayı bastan yap su ısı
  • İ7 920'den Hızlımı Şimdi Bu? Kesin Öyledir Zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: eneshatipoglu

daha yenı cıkardın bu ıslemcıyı 140 watt olarak madem 125 cıkarıcaktın neden sımdı 125 cıkarmıosunda sonradan cıkarıyorsun alıskanlık halıne getırdı amd aynı ıslemcının sonradan dusuk wattlısını cıkarmayı bastan yap su ısı

Kesinlikle katılıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: İmportant

İ7 920'den Hızlımı Şimdi Bu? Kesin Öyledir Zaten

Çok göreceli de olsa AMD'nin i7 920 den üstün olduğu nokta var. AES algoritmaları. Genelde 256bit şifrelemede daha hızlı olduğu biliniyor, AMD uzunca süredir şifreleme yeteneği ile beğeni topluyor(ne kadar yaygın kullanıldığı başka bir soru).

Hem i7 920 ve hem AMD 955BE kullanıyorum(ofis). Benzer özellikler (bellek hızı, hdd vb.) ile donatılmış iki platform arasında rahatça hissedilir bir fark var ve bu Intel lehine. Özellikle i7 4ghz ve üstü hızlarda belirgin şekilde farkını hissettiriyor. Genel itibari ile AMD PII X4 serisinin Intel i7 segmentine yerleştirilmesini bir kullanıcı olarak doğru görmüyorum.

Saygılar..

• Merak ediyorumda intelin yeni gelcek i5 gibi işlemcilerine karşı koyabilceği yeni bir işlemci olcakmı

Artık yeni mimariye geçmesi gerek amd için...
  • özellikle fiyatı bakımındanda guzel bir islemci...
  • Phenom III yapsalar o zaman intel kızacaktir. Çok daha hızlı olur o zaman ama adamlar 2011-2012 bekliyorlar nedense. Hasswell çıktığı zaman 4 Ghz ile stock hızları olurken AMD ne yapıcak acaba. AMD Phenom II X4 965 intel Core i7 920 den hızlı olabilir ama birisi 2.66Ghz biriside 3.4 Ghz. Intel Core i7 3.4 Ghz yaptığın zaman AMD Phenom II X4 965 geride kaliyor. Önemli olan saat hızın rakip işlemci ile eşit olup eşit performas sunmak ve kullandığı TDP miktarin az olmasıdır.

Hayirlisi bakalim ne olucak heleki 6 çekirdekli işlemciler 2010'da çıktığı zaman.
  • @eneshatipoglu arkadaşın dediklerine harfiyen katılıyorum. PII 965 in 140 watt tdp değeriyle duyurulduğu an zaten tepki toplamaya başlamıştı Amd'nin bunu önceden düşünmesi gerekliydi bence. PII 965 çıktıktan iki üç ay sonra 125 watt tdp oranına sahip revize edilmiş model piyasaya çıkacak ne anladım ben bu işten! Başından en doğru olanı yapmak varken bu yapılana ne demeli acaba? Anakartımı değiştireli yaklaşık üç hafta oldu ve yeni bir işlemci alma niyet var şu sıralar, özellikle PII 965 modeline yoğunlaşmıştım ve 140 watt lık tdp oranını görünce biraz hayal kırıklığına uğradım açıkcası ama sonrasında bu okudğum haber daha beter bir etki yaptı. Şimdi işlemci yenilemesi için yıl sonunu beklemek zorundayım ah Amd ah!
  • venom800

ve arkadasım ısın kotusu eylul sonu kdv ındırımlerı son buluyor ve bos yere fazladan %10 kdv vermek zorunda kalıcaksın secım senın beklıcem dersen bıse dıyemem
  • AMD bence 160W TDP li 3.8 GHz de çalışan Phenom II x4 995 BE ile bu seriyi sonlandırsın. Yeni mimari ve yeni anakartları bekliyoruz.
  • bu seri öyle kolay bitmez hepsinin daha e versiyonları çıkacak,birde amdnin yol haritasında yeni mimari yok,2010 yılında komple phenom II olacak belki yeni revizyonlar çıkar,aralık gibi yeni sb 850 ve 890 fx gelecek o kadar,belki am3lere faydası dokunur bilinmez,yine sancılı olacak amd işlemci tarafında 2010 yılında bakalım dozer isminin hakkını verebilecek mi?
  • sanırım bulldozer 2011'de çıkıcaktı,2010da da 32nm'ye geçseler,şimdiki pII leri 32nm'ye geçirip biraz da saat hızını artırıp(belki 4ghz) pIII diye piyasaya sürebilirler.bu tabi benim üstünde oturduğum kaynaktan derlediklerim,bakalım zaman ne göstericek ama intel sürekli mimari yenileyip performans artırıp duruyor,tamam çok fazla soket değişikliği oldu ama yine de güzel işlemciler üretiyor.amd'nin işi zor...
  • güzel rekabet kızışacak

• intelin Core2 Quad Q9400 2.66GHz ve amd nin phenom x4 965 bir sitede aynı fiyat performans olarak phenom daha iyi ama ben hiç amd kullanmadığımdan amd nin ısı sorunu varmı,intelde işlemci ısınınca macun kuruyunca reset atıyor ama amd devam çalışıyor diye birşeyler duydum ve bu durumda yanıyormuş ne kadar doğru bu beni bilgilendirirseniz 1 2 gün içinde bu işlemciden birini alacam
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.