Mühendis Maaşları
1237 Cevap618893 Görüntüleme97 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
16 Ağustos 2009; 13:35:49 

arkadaşlar ben lise sona geçtim ve fen öğrencisiyim büyük ihtimalle mühendis olmayı düşünüyorum ama internette ne kadar araştırsam da iyi bir sonuç bulamadım sizin işe yeni başlayan mühendis maaşları ile ilgili bilginiz varsa paylaşmanızdan mutlu olurum

yeni başlayan bir mühendis kaç para ile başlıyor tabi en çok hangi mühendis para kırıyor bi ton mühendis çeşitleri var onlarıda yazarsanız sevinirm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cr_9_Tr -- 16 Ağustos 2009; 13:38:20 >

4120 Mesaj
16 Ağustos 2009; 13:37:21 

Ne mühendisi olduğuna göre değişir

1339 Mesaj
16 Ağustos 2009; 13:38:39 

valla çok fazla fark arada 850 fln ile başlayanda var mış 2000 bin ile başlayıp 4 bine cıkanlarda ama şuan gemi ile ilgili mühendisliklerde iş garantisi olduğu söyleniyor

Ersun Yanal: Fenerbahçe bir felsefedir. Fenerbahçe TÜRKİYE'dir, Türkiye'de FENERBAHÇE'dir.

973 Mesaj
16 Ağustos 2009; 13:39:47 

ortalık muhendıs kaynıyo elını sallasan muhendıse carpıyor

duz bır muhendıssen ış bulacagın bıle şupeli

. BiR hAziRaN AkşAmıNdA kısMetim olmuşsundA hAberim yokmuŞ....

3684 Mesaj
16 Ağustos 2009; 13:42:20 

1 yabancı dilin olacakta onun yanına bir tane daha koyucaksında.
Üniversiteyi iyi bir ortalamayla bitirip yurt dışına gidip iş tecrübesi kazanıcaksında hoho ölme eşşem ölme

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 13:43:04 

valla şu ana kadar gelen cevaplar hayellerimi yıktı diyebilirim

bu arada benim arkadaşımın babası gemi mühendisi arkadaşımın dediğine göre 10.000 tl maaş alıyormuş ama gemi mühendisliklerinin için dede bayağı bir alan varmış maaşın o alana göre değişiyormuş

BURDA BAŞARILI BİR MÜHENDİS OLUP YURT DIŞINDA ÇALIŞMA İMKANIMIZ VAR MI ? PEKİ ARKADAŞLAR ?

1322 Mesaj
16 Ağustos 2009; 14:18:34 

en iyisi inşaat mühendisi snrm bi mühendis büyüğümüzle konuştuğumda eğer itü yıldız teknik boğaziçi fln mezunuysan bir de nerde iş olursa oraya giderim dersen kesinlikle iş garantisi olan bir meslek. Maaşı da sana göre değişir inşaat mühendisliği çünkü herşeyi kapsıyor bina karayolu demiryolu havalimanı tersane fln filan öle işte

4038 Mesaj
16 Ağustos 2009; 14:24:45 

Var tabi ki olmaz mı. Bilgisayarını, dilini geliştir her kapı açıktır senin için Ben dereceyle Ankara Ünv. Jeofizik Mühendisliğini bitirdim. GRE ve TOEFL sınavlarını kendi çabamla vereceğim ve seneye araştırma görevlisi olarak inşallah University of Texas, Austin'de petrol üzerine mastera gidiyorum

O hiç olmadı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Amerika'da master bursları var ona başvurmayı düşünüyorum. Kazanmak için ALES 75+ ve ortalama 2.75+ istiyorlar. Sen başarılı olduktan sonra dediğim gibi her kapı açık

Ayrıca şu an Enerson Mühendislikte arazide çalışıyorum 1000TL maaşla. Daha çok yeni başladım, maaşım artacaktır. Ancak bu yukarda bahsettiklerimden birini yaparsam en az 3500 TL maaşla iş bulabileceğim Shell, BP, Exxon, Petrobrass gibi petrol şirketlerinde işe girersem 5000+ dolar maaş veriyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***CoNDoR*** -- 16 Ağustos 2009; 14:25:51 >

35 Mesaj
16 Ağustos 2009; 14:31:12 

Elektirk - Elektronik mühendislerinin durumu nasıl.Okul Karadeniz Teknik Üniversitesi

Ne zaman goool diye ayağa kalksak , elinde ofsayt bayrağı bekliyor hayat... BU DA MI GOL DEĞİL...

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 14:34:47 

quote:

Orijinalden alıntı: ***CoNDoR***

Var tabi ki olmaz mı. Bilgisayarını, dilini geliştir her kapı açıktır senin için Ben dereceyle Ankara Ünv. Jeofizik Mühendisliğini bitirdim. GRE ve TOEFL sınavlarını kendi çabamla vereceğim ve seneye araştırma görevlisi olarak inşallah University of Texas, Austin'de petrol üzerine mastera gidiyorum

O hiç olmadı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Amerika'da master bursları var ona başvurmayı düşünüyorum. Kazanmak için ALES 75+ ve ortalama 2.75+ istiyorlar. Sen başarılı olduktan sonra dediğim gibi her kapı açık

Ayrıca şu an Enerson Mühendislikte arazide çalışıyorum 1000TL maaşla. Daha çok yeni başladım, maaşım artacaktır. Ancak bu yukarda bahsettiklerimden birini yaparsam en az 3500 TL maaşla iş bulabileceğim Shell, BP, Exxon, Petrobrass gibi petrol şirketlerinde işe girersem 5000+ dolar maaş veriyorlar

mışlarla mişlerle gelecek zaman kipleriyle olmuyor bu işler.... zaten bütün bu şirketler kapısını sana açmış koş diyor sana

4038 Mesaj
16 Ağustos 2009; 15:07:22 

quote:

Orijinalden alıntı: nonpareil

quote:

mışlarla mişlerle gelecek zaman kipleriyle olmuyor bu işler.... zaten bütün bu şirketler kapısını sana açmış koş diyor sana

Emin olmadığım şeyler hakkında konuşmam hocam merak etme. Senin bu tutumun yanlış. CV gönderdim adamlar çağırdı ben master yapıp geleyim dedim, master yaptıktan sonra tekrar başvuru yollayın dediler. Yeterli oldu mu senin için? Shell ve Schlumberger'in sitelerine bakarsan ne kadar rahat eleman aldıklarını da zaten görebilirsin.

Ayrıca mış miş kullanmamışım farkındaysan. Gelecek zaman dediğim şey de 1 sene içinde her şey netliğe kavuşacak. ALES puanım 78, ortalamam 3,40. TPAO ile gitsem her şey çok kolay zaten. Direkt alıyor adamlar. Geçen sene 76 ALES 2.80 ortalamalı adamlar gitti. O işin en kolay kısmı. Ben zorunlu hizmet istemediğimden kendi çabamla GRE ve TOEFL vererek gideceğim. Bu konular hakkında pek bilgin yok sanırım. Research Assistant ya da Teaching Assistant nedir biliyor musun? Her üniversite her dönem RA ve TA alır. Bunlardan biri olmak zor mu? Hayır. Sen de olursun, ben de olurum, Ali de olur.. Kimsenin bi eksiği yok. Yeter ki adamların gözünü dolduracak belgeler, bilginiz ve mülakat yeteneğiniz olsun.

Çok zor şeyler değil. Harekete geçmeden de hiç bir şey olmaz. Uğraşmadan hiç bir yere gelemez insan.

http://www.slb.com/content/careers/index.asp?

http://www.shell.com/views/jobseekers.html

Bu verdiklerim en büyük şirketlerden. Schlumberger teknolojik olarak petrol aramacılığına yön veren şirkettir.

Aramco gibi Arap şirketleri var onlara girmek zor asıl. Dünya lideri çünkü onlar. Ama orda tanıdık var orda da şansımı deneyeceğim (Senin bahsettiğin olay bu işte.. Garantisi yok )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***CoNDoR*** -- 16 Ağustos 2009; 15:09:48 >

1384 Mesaj
16 Ağustos 2009; 15:14:14 

gıda mühendisiyim. ilk işime 1000tl ile başladım. bana göre 1000tl den düşük çalışmaz mühendisler. eğer çalışan varsa kendine ve mesleğine yazık etmiş olur.

4038 Mesaj
16 Ağustos 2009; 15:18:15 

quote:

Orijinalden alıntı: emre.s43

gıda mühendisiyim. ilk işime 1000tl ile başladım. bana göre 1000tl den düşük çalışmaz mühendisler. eğer çalışan varsa kendine ve mesleğine yazık etmiş olur.

Özel sektör di mi? Devlet daha fazla veriyor mühendislere

503 Mesaj
16 Ağustos 2009; 15:20:25 

Istsanbul'da giriş maaşı 1500TL civarında. Biraz tecrübeliler 2000-2500. Eger bir title kazanırsan, ne bilim yönetici müdür gibi. O zaman 2500 ve üstü diyebilirim.

There is no spoon

1063 Mesaj
16 Ağustos 2009; 15:20:37 

Sağlam bi üniversiteden sağlam bi mühendislik eğitimi alırsan,1000 tl ile başlarsın;kendini geliştirerek 5000lere kadar çıkabilirsin.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

801 Mesaj
16 Ağustos 2009; 16:19:14 

itü makine mezununa 800 lira teklif ediyolar. bütün üni mezunlarınında %60ı işletme mezunuymuş. açıköğretimlerde dahil

VARLIĞINIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken hayat kurallarını okumak icin tıklayınız.

1831 Mesaj
16 Ağustos 2009; 16:21:17 

En güzeli mühendis olduktan sonra 2-3 özelde çalışıp devlete geçmek.Üniversiteden seri üretim mühendis mezun oluyor hele bir bilgisayar mühendisi sürekli kendini yenilemek zorunda 40 yaşını geçtikten sonra bu iş nasıl olacak?Yönetici olamadıysan işin zor.Özel sektörde iş güvencesi olmadığından millet devlete geçiyor.Devlet aslında iyi maaş veriyor mühendis maaşları 2000 lirayı geçiyor özel sektörde herkese bu parayı vermezler.

61 Mesaj
16 Ağustos 2009; 16:23:09 

quote:

Orijinalden alıntı: lethegrn

itü makine mezununa 800 lira teklif ediyolar. bütün üni mezunlarınında %60ı işletme mezunuymuş. açıköğretimlerde dahil

İTÜ mezununa 800 lira mı? Üstüne para alsalarda tam olsaydı

2512 Mesaj
16 Ağustos 2009; 16:28:35 

ben de mühendislik düşünüyorum da, master olayı nedir biraz bilgi verir misiniz? nasıl giderim, başvururum, zor mudur? bi anlatır mısınız yani

1384 Mesaj
16 Ağustos 2009; 16:33:14 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: emre.s43

Özel sektör di mi? Devlet daha fazla veriyor mühendislere

evet özeldeyim. bu sene kpss ye kasacam. devlet 1.800 veriyor bildiğim kadarıyla. ama özelde daha büyük firmalara geçip çok daha fazlasını kazanma durumuda var. bakıcaz artık duruma göre

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 16:49:16 

öncelikle hepinize cvplar için teşekkür ederim arkadaşlar

bana bi arkadaş eğer hedefin çok zengin olmaksa inşaat mühendisi ol dedi neden dedim işi bilenler para kırıyoe dedi ve aslında arkadaşlar cidden de dünyanın en zengin adamları Donald Trump die biri vardı ismini yanlış yazmış olabilirm oda inşaat mühendisi eğitimini iyi alırsan kendini geliştirirsen kafayıda kullanırsan kral gibi olursun

diğer mühendisliklerde başkalarını zengin etcez biz kırk kanaat gecincez gibi gelio ama tabi diğer mühendislikler de iyi aslında alanında iyi oldun mu bence iş sorunuda olmaz para sorunuda :D

735 Mesaj
16 Ağustos 2009; 17:18:18 

(iş bulabilirsen)
1000-5000 tl
devlet: 2000

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 17:20:50 

quote:

Orijinalden alıntı: tapdk

(iş bulabilirsen)
1000-5000 tl

o 1000-5000 arası işe başlarsın demek mi yoksa en fazla alacığın maaş 5000 mi ?

2248 Mesaj
16 Ağustos 2009; 17:23:44 

Mühendisinden mühendisine değişir. Misal: Havacılık ve Uzay Mühendisi ortalama 2800TL alıyor ilk maaş olarak.

Geri sayım sen doğduğunda başladı !
Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin ölümden !
Bil ki (7) düvele sultan dahi olsan yerin (6) mekan olacak sana.
En fazla (5) metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini !
Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsan da nafile.
Ecel geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak.

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 17:28:36 

quote:

Orijinalden alıntı: lethegrn

çok az değilmi yha itü bide 800

bide arkaşın biri uzay mühendisi demiş türkiyede iş bulunabilirmi o bölümü okursan bana göre de eğer iyisen amerikada veya rusyada iş bulma fırsatın vardır araba mühendisliğide varmış galiba oda iyi diyolar kafayı icem çok kararsızım

3720 Mesaj
16 Ağustos 2009; 17:40:08 

Forumda hiç Mekatronik Müh. tanıdığı olan var mı yaklaşık ne kadar kazanır?

Gölge Mavisi Golf 1.4TSI 122HP Man. Highline 2004 Ford EXPLORER 4.0V6 Fully Loaded(Satıldı.. =( )----2005 Ford MUSTANG 4.0V6(O şimdi çok uzaklarda...)
Yanımda kimse olamdığından değil yalnızlığım, Yalnız olduğumu söyleyebileceğim kimse olmadığından yalnızım ben...
İstanbul Technical University/Southern Illinois University Edwardsville-Industrial Engineering

13904 Mesaj
16 Ağustos 2009; 17:49:09 

Bir bilgisayar müh. olarak cevaplayayım sorunu

işe giren arakdaşlarım

850-1000 tl arası işe başladı
------------

Merak eden arkadaşlar şöyle düşünsün.

Ben firmaya ayda ne kadar kazandırabilirim ?

iyi kazandırın iyi maaşınız olsun

bu kadar basit hep almayı düşünüyor insanlar siz firmaya ne kadar kazandırabilirisniz olay burada .

Ne yapalım ? Burası Türkiye abicim !

> > < <

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 18:14:24 

quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

Bir bilgisayar müh. olarak cevaplayayım sorunu

işe giren arakdaşlarım

850-1000 tl arası işe başladı
------------

Merak eden arkadaşlar şöyle düşünsün.

Ben firmaya ayda ne kadar kazandırabilirim ?

iyi kazandırın iyi maaşınız olsun

bu kadar basit hep almayı düşünüyor insanlar siz firmaya ne kadar kazandırabilirisniz olay burada .

anladım kardeş saol peki diyelim biz çok kazandırdık firmaya para bize kazandırdığımız para üzerinden komisyon mu veriyolar yoksa maaşa 3,5 zam mı yapıyolar komisyon varsa sizin şifkette komisyon yüzde kaç sölersen çok sevindirirsin bni

13904 Mesaj
16 Ağustos 2009; 18:21:38 

firmadan firmaya değişir bu yöntem

türk firmalar genelde bazıları hariç maaşla çalıştırır kendini yırtsanda aynı para

ama yabancı bazlı firmalar herzaman türklerden daha fazla maaş verir, işine görede yıllık paydan % alma imkanın olur.

Ne yapalım ? Burası Türkiye abicim !

> > < <

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 18:28:36 

quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

firmadan firmaya değişir bu yöntem

türk firmalar genelde bazıları hariç maaşla çalıştırır kendini yırtsanda aynı para

ama yabancı bazlı firmalar herzaman türklerden daha fazla maaş verir, işine görede yıllık paydan % alma imkanın olur.

çok saol kardeşim o zaman yol göründü yabancı firma
ama orda işe çalışmakda ayrı bir konu ama ben şuna inanıyorum eğer birşeye karar verisen yaparsın yani kafaya koycam kardeşim öss de derece yapcam dicen sonra onun için herşeyi yapcam gerekirse yırtcan kendini saol kardeş

834 Mesaj
16 Ağustos 2009; 18:28:59 

Sektöre göre ve mühendisin kalitesine göre değişir.

Bilgisayar mühendisi: İş imkanı çok ama eleman da çok. Yazılım konusunda yetenekli olunmalı. İngilizce şart. Güncel yazılım trendlerini teknolojilerini sürekli takip gerektiriyor.
İngilizcesi ii olan .Net-Java yazılımcıları 1500 - 4000 arası alır yeteneklerine göre.
PHP daha az alır diye tahmin ediyorum. C - C++ yazan sistemciler ve grafikciler ise 2000-4000 arası değişiyodur.
İş imkanı çok olduğundan işsiz kalma riski azdır ama zordur. sürekli yoğun çalışma gerektirir. Bir de bilgisayar karşısında ömrünü geçirmeyi göze almak gerekir.

Elektronik Mühendisliği : Benim bildiğim türkiyedeki mezunlarının %90 yazılım işi yapıyor. Bunun nedeni de tabi ki elektronik sanayiinin türkiyede gelişmemiş olması. Bu mezunlar genellikle C - C++ yazılımcılığına yöneliyorlar. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği için yazdıklarım bu dal için de geçerli.

Diğer dallar için bilgim yeterli değil ama fikirlerimi yazıyorum gene de
Mekatronik : Türkiyede en alt elektronik sanaayi gelişmese de elektronik parçaların birleştirilerek gerekli yazılımın da eklenmesiyle özelleşmiş makina yapımı gelişiyor. Bence hem eğlenceli hem de gelecek vadeden bi sektör. Eğer meraklı, biraz zeki, biraz uğraşmayı seviyorsanız bu mühendislik dalı iyi bir tercih olabilir. Maaş durumu çook değişir. 1000 den başlar bence 10000 e kadar çıkabilir. Çünkü yeni ürünler tasarlıyorsunuz. Yurtdışından çok fahiş fiyatlarla ithal edilen bir sürü makina-alet var. Bunları daha az kalitede de olsa çok ucuza burda üretirseniz herkes sizden alır ve güzel para kazanırsınız. Benim bildiğim çok fazla mezunu yok, iş imkanı da bilgisayar kadar çok değil. Ama bence gelişmekte olan bi alan. Türkiye teknolojik olarak gelişiyor. Fakat malesef ham elektronik cihazlar falan geliştiremiyoruz. Bu alan da en hızlı gelişen teknoloji sektörü.

Jeoloji-Petrol : Arkadaş yukarda bu mühendislik dalını açıklamış. Ben de katılıyorum.
Mezunu da az iç imkanları da az olan bi sektör. Türkiye de yoğun bir doğalgaz petrol çıkarma çalışmaları yürütülüyor. Devlet de buna önem veriyor. Enerji pahalı bi alan olduğu için maaş imkanı en iyi olan mühendislik dalıdır. Türkiyedeki iyi bir üniversiteden mezun olup ingilizce öğrenerek yurtdışında bi master yaparsanız 3000+ dolar la rahat iş bulursunuz.

Ziraat Mühendisliği : Şu ana kadar ne yazık ki tarım sektörü en az gelişen sektördür türkiyede. AMA bu alanda da 5 10 yıl içinde gelişmeler olacaktır. Avrpanın da iteklemesiyle bilinçli tarıma doğru ilerliyoruz. Bu şu demek: herşeyi okulunu okumuş adamların gözetiminde yapmak gerekecek. Büyük üreticiler daha fazla ziraat mühendisi istihdam edecekler. Ama maaşlarının çok yüksek olacağını zannetmiyoru. Şu an durumları sanırım çok kötü. İlerde bi miktar düzelse de şu anın parasıyla 1500-2500 arasında olacağını sanıyorum.
Gıda mühendisliği Ziraat mühendisliğinen biraz daha iyi imkanlara sahip olacaktır.

Uzay-Uçak Mühendisliği : Bu alan biraz garip. Türkiyede bazı sektörler bence uluslar arası bazı derin anlaşmalar ve planlar gereği yasaklı. Otomobil ve Uçak sanayi bizde yasaklı olan sektörler bence. Düşünün uçak 1900 lerde icad edilmiş. Adamlar 1.Dünya savaşında kullanmışlar uçakları. Araba daha öncesine dayanıyor. Biz hala bir uçak üretemiyoruz. Oysa uçak üretmek zor bi şey değil. Boing ya da f16 yamaktan bahsetmiyorum. Ufak turizm uçakları, ziraat amalı ilaçlama uçakları, yangın uçakları faln. Türkiye yangın söndürme uçakları kiralıyor bir yıllığına. Bu uçakların saatleri milyarlarca lira ediyor. Benzer şekilde dağlıca baskınından sonra akıl ederek israilden aldığımız insansız gözetleme uçaklarına da milyonlarca dolar ödedik. Oysa bunlar çok yüksek teknoloji ürünleri değiller. Otomatik pilotlu kamerası olan hareket halindeki cisimlere otomatik odaklaranarak görüntü alan sonra programlandığı şekilde iniş yapan model uçak da bu işi görür ve en fazla 100 milyara mal olur tanesi. Oysa biz tanesine 10milyonlarca dolar ödüyoruz.
Çok canımı sıkan konular olduğu için biraz uzattım. Özetlicek olursak aslında bi volkan var bu sektörde. Ama ne zaman patlar bilmiyorum. Şu an yanlızca eskimiş uçakların bakımı ve yenilenmesi bizde yapılıyor. Buna da teknikerlik diyebiliriz. Meslek lisesi mezunu olup uzay-uçak la ilgili okul okuduktan sonra boyle tamirat bakım hangarlarında iyi işler bulunabiliyor. AMa uçak üretmek bence bi 20 yıl daha türkiye için hayal.

Bunların dışında sağlıkla ilgili bi alan savunma sanayi ile ilgili bi alan iyi para kazandırır. yüksek paraların döndüğü alanlara yönelmek gerkir. İş imkanları ne kadar az olursa olsun diğer mezunlardan daha iyi durumda olursanız, daha fazla özelliğe sahipseniz iyi para kazanırsınız.

Bütün mühendislik dalları için bilinçli bi üniversite hayatı geçirmeniz gerekir.
Artık üniversiteliyiz kızlar partler eğlenmek gerek deyip okula arda bi uğrarsanız sadece diplomanız olur.
Üniversitedeyken mezun olunca nerelerde bulunmak istediğinizi netleştirip ona göre adım atmalısınız. Örneğin yurtdışnda master için dil+ 2.5 üstü ortalama gereklidir.

9808 Mesaj
16 Ağustos 2009; 18:35:27 

Kim 800 TL veriyor ya İTÜ Makine mühendisine?Onlar resmen ölücüymüş.

Üniversite adı farketmeksizin,ben bugüne kadar 1000 TL'den düşük maaşla başlayan makine mühendisi görmedim,duymadım.

Genelde ilk başlangıç maaşları 1250 TL civarında.6 ay sonra bu maaş artmaya başlıyor.Kaça çıktığını söylemeyeceğim,çünkü oralara gelmek için bayağı süre geçmesi gerekiyor,şu aşamada bu bilgi gereksiz.

Son aldığım veriler şöyle (Fabrika,Türkiye'nin en büyük 10 kuruluşundan biri)

Yeni Mezun:1250-1750 TL

6 ay sonra:1750 TL-2500 TL

Şef olana kadar bu maaş 5 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Şef:5000-7000 TL (Bir tanesi hariç,o transfer edilerek getirildiği için onun maaşı daha yüksek)

Müdürleri yazmıyorum artık.

Not:Primler hariçtir.

EKLEME:Mümkün olduğunca yabancı firmalara yönelmek lazım.Onların maaşı daha fazla oluyor,ayrıca hediye çeki vs. gibi imkanları daha iyi oluyor.Bakıyorsun yabancı şirket,yukarıda örnek verdiğimden birkaç kat daha ufak ama maaşı daha fazla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deserthawk -- 16 Ağustos 2009; 18:37:22 >

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

29 Mesaj
16 Ağustos 2009; 18:38:13 

babam hp derki :D mühendis olucaksan inşaat mühendisi yada makina mühendisi olucksn ilk yıllar yurtdışında çalışıp para biriktiriceksn(dolar fln olduu için yüksek oluyo) sonrada dönmek istersen ülkene dönüceksin..mesela bnm babam makina mühendisi yurtdışında çalışıodu iyide para alıyodu ama yutdışı için geç kaldığını düşünüyodu..

3599 Mesaj
16 Ağustos 2009; 18:45:42 

mühendisler diye genelleme çok saçma

sen ne düşünüyorsan o dalı araştır derim ben

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 18:47:10 

quote:

Orijinalden alıntı: abars

Sektöre göre ve mühendisin kalitesine göre değişir.

Bilgisayar mühendisi: İş imkanı çok ama eleman da çok. Yazılım konusunda yetenekli olunmalı. İngilizce şart. Güncel yazılım trendlerini teknolojilerini sürekli takip gerektiriyor.
İngilizcesi ii olan .Net-Java yazılımcıları 1500 - 4000 arası alır yeteneklerine göre.
PHP daha az alır diye tahmin ediyorum. C - C++ yazan sistemciler ve grafikciler ise 2000-4000 arası değişiyodur.
İş imkanı çok olduğundan işsiz kalma riski azdır ama zordur. sürekli yoğun çalışma gerektirir. Bir de bilgisayar karşısında ömrünü geçirmeyi göze almak gerekir.

Elektronik Mühendisliği : Benim bildiğim türkiyedeki mezunlarının %90 yazılım işi yapıyor. Bunun nedeni de tabi ki elektronik sanayiinin türkiyede gelişmemiş olması. Bu mezunlar genellikle C - C++ yazılımcılığına yöneliyorlar. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği için yazdıklarım bu dal için de geçerli.

Diğer dallar için bilgim yeterli değil ama fikirlerimi yazıyorum gene de
Mekatronik : Türkiyede en alt elektronik sanaayi gelişmese de elektronik parçaların birleştirilerek gerekli yazılımın da eklenmesiyle özelleşmiş makina yapımı gelişiyor. Bence hem eğlenceli hem de gelecek vadeden bi sektör. Eğer meraklı, biraz zeki, biraz uğraşmayı seviyorsanız bu mühendislik dalı iyi bir tercih olabilir. Maaş durumu çook değişir. 1000 den başlar bence 10000 e kadar çıkabilir. Çünkü yeni ürünler tasarlıyorsunuz. Yurtdışından çok fahiş fiyatlarla ithal edilen bir sürü makina-alet var. Bunları daha az kalitede de olsa çok ucuza burda üretirseniz herkes sizden alır ve güzel para kazanırsınız. Benim bildiğim çok fazla mezunu yok, iş imkanı da bilgisayar kadar çok değil. Ama bence gelişmekte olan bi alan. Türkiye teknolojik olarak gelişiyor. Fakat malesef ham elektronik cihazlar falan geliştiremiyoruz. Bu alan da en hızlı gelişen teknoloji sektörü.

Jeoloji-Petrol : Arkadaş yukarda bu mühendislik dalını açıklamış. Ben de katılıyorum.
Mezunu da az iç imkanları da az olan bi sektör. Türkiye de yoğun bir doğalgaz petrol çıkarma çalışmaları yürütülüyor. Devlet de buna önem veriyor. Enerji pahalı bi alan olduğu için maaş imkanı en iyi olan mühendislik dalıdır. Türkiyedeki iyi bir üniversiteden mezun olup ingilizce öğrenerek yurtdışında bi master yaparsanız 3000+ dolar la rahat iş bulursunuz.

Ziraat Mühendisliği : Şu ana kadar ne yazık ki tarım sektörü en az gelişen sektördür türkiyede. AMA bu alanda da 5 10 yıl içinde gelişmeler olacaktır. Avrpanın da iteklemesiyle bilinçli tarıma doğru ilerliyoruz. Bu şu demek: herşeyi okulunu okumuş adamların gözetiminde yapmak gerekecek. Büyük üreticiler daha fazla ziraat mühendisi istihdam edecekler. Ama maaşlarının çok yüksek olacağını zannetmiyoru. Şu an durumları sanırım çok kötü. İlerde bi miktar düzelse de şu anın parasıyla 1500-2500 arasında olacağını sanıyorum.
Gıda mühendisliği Ziraat mühendisliğinen biraz daha iyi imkanlara sahip olacaktır.

Uzay-Uçak Mühendisliği : Bu alan biraz garip. Türkiyede bazı sektörler bence uluslar arası bazı derin anlaşmalar ve planlar gereği yasaklı. Otomobil ve Uçak sanayi bizde yasaklı olan sektörler bence. Düşünün uçak 1900 lerde icad edilmiş. Adamlar 1.Dünya savaşında kullanmışlar uçakları. Araba daha öncesine dayanıyor. Biz hala bir uçak üretemiyoruz. Oysa uçak üretmek zor bi şey değil. Boing ya da f16 yamaktan bahsetmiyorum. Ufak turizm uçakları, ziraat amalı ilaçlama uçakları, yangın uçakları faln. Türkiye yangın söndürme uçakları kiralıyor bir yıllığına. Bu uçakların saatleri milyarlarca lira ediyor. Benzer şekilde dağlıca baskınından sonra akıl ederek israilden aldığımız insansız gözetleme uçaklarına da milyonlarca dolar ödedik. Oysa bunlar çok yüksek teknoloji ürünleri değiller. Otomatik pilotlu kamerası olan hareket halindeki cisimlere otomatik odaklaranarak görüntü alan sonra programlandığı şekilde iniş yapan model uçak da bu işi görür ve en fazla 100 milyara mal olur tanesi. Oysa biz tanesine 10milyonlarca dolar ödüyoruz.
Çok canımı sıkan konular olduğu için biraz uzattım. Özetlicek olursak aslında bi volkan var bu sektörde. Ama ne zaman patlar bilmiyorum. Şu an yanlızca eskimiş uçakların bakımı ve yenilenmesi bizde yapılıyor. Buna da teknikerlik diyebiliriz. Meslek lisesi mezunu olup uzay-uçak la ilgili okul okuduktan sonra boyle tamirat bakım hangarlarında iyi işler bulunabiliyor. AMa uçak üretmek bence bi 20 yıl daha türkiye için hayal.

Bunların dışında sağlıkla ilgili bi alan savunma sanayi ile ilgili bi alan iyi para kazandırır. yüksek paraların döndüğü alanlara yönelmek gerkir. İş imkanları ne kadar az olursa olsun diğer mezunlardan daha iyi durumda olursanız, daha fazla özelliğe sahipseniz iyi para kazanırsınız.

Bütün mühendislik dalları için bilinçli bi üniversite hayatı geçirmeniz gerekir.
Artık üniversiteliyiz kızlar partler eğlenmek gerek deyip okula arda bi uğrarsanız sadece diplomanız olur.
Üniversitedeyken mezun olunca nerelerde bulunmak istediğinizi netleştirip ona göre adım atmalısınız. Örneğin yurtdışnda master için dil+ 2.5 üstü ortalama gereklidir.

olay budur saolasın kardeşim

Uzaklaştırılmış
16 Ağustos 2009; 18:50:11 

arkadaşlar son yorumlar iç acıcı gerçekden saolun ben daha hangi mühendis bölümünü seceğime karar vermedim kısmet artık bnm planım meslek şeçip o mesleğin puanını almak için çalışmak değil bnm hedef öss de alabilecğim en yüksek puanı alıp sonra tercihlerimi yapmak diğer türlü puan düşüyor denenmiştir

2512 Mesaj
16 Ağustos 2009; 23:35:42 

quote:

Orijinalden alıntı: matrock_mamy

ben de mühendislik düşünüyorum da, master olayı nedir biraz bilgi verir misiniz? nasıl giderim, başvururum, zor mudur? bi anlatır mısınız yani

503 Mesaj
17 Ağustos 2009; 0:02:26 

quote:

quote:

Master olayı yüksek lisanstır. Lisans bitince LES denilen sınava girersin. Kolay bir sınavdır ama zaman azdır. Eger iyi puan alırsan iyi üniversitelere başvurursun, kötü ise başvurmasan bile olur.. Başvurdugun üniversite ingilizce sınavı ve mülakat yapar. Sallıyorum %50 LESe bakar, %25 sınav sonucuna, %10 mülakata, %15 Lisans başarı ortalamana bakar. Ardından o üniversite hangi programa kimleri aldıgını acıklar. Gider harcını yatırır ve lisansüstü programına başlarsın. Teoride aynı lisans gibidir. Lisansüstü programları 2 türlüdür; tezli ve tezsiz. Tezli ise bitirme tezi yazarsın.. Tez konunu hoca verebilecegi gibi, sen de secebilirsin. Yaklasık 2 sene surer ama kısaltıp uzatmak alacagın ders sayısına gore degisir. Ayrıca aksam programları ve gunduz programları olarak da ikiye ayrılır, ki aksam programlarını calısan insanlar tercih ederler. Bu arada askerligin de tecil olur. Günümüzde y.lisans onemlidir. Eger bi yerlere gelinmek isteniyor ve belli konularda uzmanlaşmak isteniyorsa yapılmalıdır.

There is no spoon

2270 Mesaj
17 Ağustos 2009; 0:12:47 

Kuzenim Adana Çukurova'da Makine Okuyor.Amcası Botaş da üst düzey mühendislerden okulu bitirir bitirmez.3.500milyarla işe başlıyacak özel sektörle devlet kurumu arasında maaş farkı çok olur.Bence işini bilirse en fazla inşaat ve elektrik-elektronik mühendisi kazanır.

Gözüm,aklım,fikrim var deme; hepsini öldür..
Sana göl gibi gelen,O çöl diyorsa; çöldür..

3607 Mesaj
17 Ağustos 2009; 0:42:39 

Makina Mühendisine özelde ilk girişte 1000-2000 arası verirler yerine göre. 2.000 için cv nin kabarık olması lazım. Yani 1 den fazla dil yada çok iyi bir üniversitede okumak. Ama çalıştığınız firma çok önemli buna göre bir maaş beklentiniz olsun. Ufak bir fabrika yada firmada çalışıyorsan adam gelipte sana milyarlar dökmez , dökemez.

Didier Yves Drogba Tébily

735 Mesaj
17 Ağustos 2009; 0:57:46 

quote:

Orijinalden alıntı: Cr_9_Tr

quote:

(iş bulabilirsen)
1000-5000 tl

:) en fazla alacağın...
ama uçuklar vardır tabii sayıları çok fazla olmasa da...
örnekin ben öğretmenim 1500 civarı alıyorum fakat 5000+ kazanan öğretmen tanıyorum:)

35 Mesaj
17 Ağustos 2009; 1:25:12 

quote:

quote:

quote:

(iş bulabilirsen)
1000-5000 tl

örnekin ben öğretmenim 1500 civarı alıyorum fakat 5000+ kazanan öğretmen tanıyorum:)

5000 + alan öğretmen mi .? hocam branş ne ve nasıl kazanıyr bu kadar :) aydınltırsan sevinrim ?

526 Mesaj
17 Ağustos 2009; 1:39:20 

geçen sene kpss de 85 ( diye hatırlıyorum +-2 olabilir) puan alan kuzenim , mke de göreve başladı 2000 küsür (2.200 olması lazım) maaşla , ingilizce sınavınıda geçebilirse ( tofel mı yoksa kendi sınnavlarmı var bilmiorum ) 400 lira daha artacağını söylemişti

kuzenim osmangasi mak. müh. mezunu ; mezun oldu ertesi sene girdiği kpss sonucu bu işe girdi , cv sinde herhangi bir kabarıklık yok yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yakup13 -- 17 Ağustos 2009; 1:41:03 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

7921 Mesaj
17 Ağustos 2009; 1:41:25 

quote:

Orijinalden alıntı: teknox21

quote:

quote:

quote:

(iş bulabilirsen)
1000-5000 tl

5000 + alan öğretmen mi .? hocam branş ne ve nasıl kazanıyr bu kadar :) aydınltırsan sevinrim ?

Rüşvet.

2013 Citroen C4 E-Hdi Mcp 1.6 115 Hp Exclusive - SAM
2013 Toyota Corolla 1.4 D4D M/T 90 Hp Advance

319 Mesaj
17 Ağustos 2009; 1:45:45 

quote:

Orijinalden alıntı: teknox21
quote:

quote:

Yabancı liselerdeki ögretmenlere verildiğini duymuştum(italyan, fransız liseleri gibi)

Uzaklaştırılmış
17 Ağustos 2009; 1:46:32 

quote:

quote:

quote:

(iş bulabilirsen)
1000-5000 tl

way hocam tamam çok teşekkür ederim

526 Mesaj
17 Ağustos 2009; 1:50:14 

quote:

quote:

quote:

quote:

(iş bulabilirsen)
1000-5000 tl

way hocam tamam çok teşekkür ederim

özel sektör nolcağı belli olmaz

2510 Mesaj
17 Ağustos 2009; 1:52:42 

Jeoloji Mühendisliği 2.sınıfa geçmiş biri olarak MTA'daki maaş olayını araştırmıştım zamanında.

1700 lira maaş + Araziye çıkılırsa günlük 45 lira(Kahvaltı+kalacak yer devletten) ve araziye çıktığınızdan dolayı 3 aylık 450 lira ikramiye geliyor.

SAMSUNG GALAXY S III

Uzaklaştırılmış
17 Ağustos 2009; 2:03:53 

jeoloji de fena değilmiş arkadaşlar inşaat mühendisliğiyle ilgili arastırma yaptım eğer paran varsa inşaat mühendisliğinden çok para kazanabiliyormuşuz misal işte ev felan yaparak neyse işte ama paramız yoksa sektör için çalışırsak o zaman çok dandik diolar dorumu ?

4038 Mesaj
17 Ağustos 2009; 2:11:43 

Jeoloji ve Jeofizik işinde de çok deli paralar dönüyor. Şu mühendislik çok kazanır demek saçmalık. Her sektörde donanımlı adam çok ii paralar kazanır.

TPAO'da çalışan sağlam mühendisler 8-10 bin lira maaş alıyor bilginize. Tamamen kendinizi yetiştirmenizle alakalı..

Büyük petrol şirketlerinde (Shell, BP, Chevron, Exxon, Aramco ...) sismik gemide çalışan tecrübeli abiler 15 bin $ maaş alıyorlar. Azımsanacak bir rakam değil. Jeoloji/Jeofizikçi bunlar. Bu iki dalı da aklında bulundur. Petrol sektöründe hiç bir makinacının ya da inşaatçının kazanamayacağı paralar var. Adamlar bir sondaja milyar dolar harcıyorlar, ve 3-5 sondaj açabiliyorlar aynı anda. Adamlar bu kadar parayı bi anda dökebiliyorsa cirosunu vs tahmin edin artık.

Çamur mühendisi diye bi dal bile var. Sondaj kulelerinde kuyuya basılan sıvı üzerine yoğunlaşmış adamlar. Dört sene bunun eğitimini alıyor. Petrol sektörüne atılmayı düşünebilirsin kesinlikle (merakın varsa tabii). Türkiye'de tüm mesleklerde hakettiğin parayı alamazsın onu da aklından çıkarma Türkiye'de iyi para kazanan meslekler: dolandırıcılık, hortumculuk, eşkiyalık, mafyadır. Alnının teriyle hayatını lüks düzeyde yaşayan, son model BMW, Mercedes alan insan sayısı çok azdır. Sokakta yüzlerce 200-500bin TL arası araç görüyorm her gün. Yüzlerce mi Koç, Sabancı var bu ülkede? Hangi paralarla alınıyor bunlar?

Mühendislik falan boş iş bizim ülkede Boşver çakallık yap, mayfa ol, banka dolandırıp milletvekili ol dokunulmazlık var köşe olursun sonra hepsinin yaptığı gibi yurtdışına kaçarsın.

İşi siyasete döktük iyi mi ceza puanı almayalım şimdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***CoNDoR*** -- 17 Ağustos 2009; 2:30:17 >

Uzaklaştırılmış
17 Ağustos 2009; 2:18:23 

quote:

Jeoloji ve Jeofizik işinde de çok deli paralar dönüyor. Şu mühendislik çok kazanır demek saçmalık.

TPAO'da çalışan sağlam mühendisler 8-10 bin lira maaş alıyor bilginize. Tamamen kendinizi yetiştirmenizle alakalı..

Büyük petrol şirketlerinde (Shell, BP, Chevron, Exxon, Aramco ...) sismik gemide çalışan tecrübeli abiler 15 bin $ maaş alıyorlar. Azımsanacak bir rakam değil. Jeoloji/Jeofizikçi bunlar. Bu iki dalı da aklında bulundur. Petrol sektöründe hiç bir makinacının ya da inşaatçının kazanamayacağı paralar var. Adamlar bir sondaja milyar dolar harcıyorlar, ve 3-5 sondaj açabiliyorlar aynı anda. Adamlar bu kadar parayı bi anda dökebiliyorsa cirosunu vs tahmin edin artık.

Çamur mühendisi diye bi dal bile var. Sondaj kulelerinde kuyuya basılan sıvı üzerine yoğunlaşmış adamlar. Dört sene bunun eğitimini alıyor. Petrol sektörüne atılmayı düşünebilirsin kesinlikle (merakın varsa tabii). Türkiye'de tüm mesleklerde hakettiğin parayı alamazsın onu da aklından çıkarma Türkiye'de iyi para kazanan meslekler: dolandırıcılık, hortumculuk, eşkiyalık, mafyadır. Alnının teriyle hayatını lüks düzeyde yaşayan, son model BMW, Mercedes alan insan sayısı çok azdır. Sokakta yüzlerce 200-500bin TL arası araç görüyorm her gün. Yüzlerce mi Koç, Sabancı var bu ülkede? Hangi paralarla alınıyor bunlar?

Mühendislik falan boş iş bizim ülkede Boşver çakallık yap, mayfa ol, banka dolandırıp milletvekili ol dokunulmazlık var köşe olursun sonra hepsinin yaptığı gibi yurtdışına kaçarsın.

İşi siyasete döktük iyi mi ceza puanı almayalım şimdi

ahahaha öncelikle saol kardeş inşallah benim yüzümden ceza puanı almassın benim hedefim çok zengin olmak yani millet ferrarilere binerken benim elimde el arabası olunca bu biraz ilahi adeletsizliğe kaçıo dünyaya bir kere geliyoz anasını satayım ferrariyede binerim villada da otuurum bu yüzden beni hangi meslek zengin yapcaksa o iş benim için en uygun meslektir kardeşim tabi ülkemi soyacak değilim soyulacak o kadar ülke varken

3880 Mesaj
17 Ağustos 2009; 2:31:46 

Arkadaşlar uzay mühendisliğinin iş imkanları, ortalama maaşı ve tam olarak ne yaptığını açıklayabilir misiniz? Araştırdım biraz ama adam gibi bir kaynak bulamadım

DH Adminlerini Sevmeyenler Kulübü

298 Mesaj
17 Ağustos 2009; 3:05:26 

Arkadaşlar ben elektronik öğretmenliğinde okumaktayım.Özel sektörde bu mesleğin iş imkanları nedir ?Mühendis konumunda çalışabilirler mi ? Bilen varsa,yanıtlarsa sevinirim =)

793 Mesaj
17 Ağustos 2009; 3:25:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Metalwrath

Arkadaşlar uzay mühendisliğinin iş imkanları, ortalama maaşı ve tam olarak ne yaptığını açıklayabilir misiniz? Araştırdım biraz ama adam gibi bir kaynak bulamadım

hayatında yapabileceğin en büyük hatayı yaparsın.türkiye'de ne yapabilirsin uzaya mı çıkıcan uzay mühendisiyim dersen adama gülerler

2032 Mesaj
17 Ağustos 2009; 3:32:30 

Insaat Muhendisligi icin yaziyim;

Yeni baslayan bir muhendis 900TL-1700TL civarinda aliyor.

3-4 yillik tecrubesi olan muhendis askerliginide yaptiysa en az 2500TL alir.

Sonrasi artik senin yetenegine kalmis 50 yasinda hala 2500YTL ye talim edende var 5 haneli rakamlar alanda var

Dükkanı kapatıp Ayvalığa yerleşicem...

V8 POWER...

2158 Mesaj
17 Ağustos 2009; 3:45:29 

gemi mak. 2. mühendisiyim.
kısaca 3000 $dan bir cent dahi aşağıya gemiye gitmem

günde 8 saatten 1 dakika fazla bile çalışsam extramı alırım.

6 ayda 1 maaş ikramiyemi alırım.

yaptığım her fazladan iş için 50 ila 100 $ arası yazarım.
aylığım 3500$`a gelir. ve ben "D.M.Y.O " mezunuyum.

yani para kazanmak için illaki masterlar falan gerek yok böyle şeylere. kafanızı kullanın. ama uzaklığa, ayrılığa sevdiğinizden ayrı kalmaya dayanamıyorsanız yukarıda yazdıklarımı unutun gitsin.

o zaman bu iş hamallık yada ahmaklık olmaya başlıyor...

'02 Alfa Romeo 156 - Alfa Rosso
'08 Fiat G.Punto(dualogic) - Exotic Red
'97 Fiat Marea ELX - Sienna Red(Saygıyla Anıyoruz:()
Hep Kırmızı, Heryer Kırmızı ama Gönlüm Siyahla Beyazda...

1207 Mesaj
17 Ağustos 2009; 3:46:03 

Bilgisayar mühendisliği için;

Ankara -)1000-2000

İstanbul -)2500-4000

Not: Bunlar 0 yeni başlayan bir mühendis için geçerli. Diğer illeri bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altugaaa -- 17 Ağustos 2009; 3:46:07 >

Uzaklaştırılmış
17 Ağustos 2009; 7:18:23 

quote:

Orijinalden alıntı: 10ur_1

gemi mak. 2. mühendisiyim.
kısaca 3000 $dan bir cent dahi aşağıya gemiye gitmem

günde 8 saatten 1 dakika fazla bile çalışsam extramı alırım.

6 ayda 1 maaş ikramiyemi alırım.

yaptığım her fazladan iş için 50 ila 100 $ arası yazarım.
aylığım 3500$`a gelir. ve ben "D.M.Y.O " mezunuyum.

yani para kazanmak için illaki masterlar falan gerek yok böyle şeylere. kafanızı kullanın. ama uzaklığa, ayrılığa sevdiğinizden ayrı kalmaya dayanamıyorsanız yukarıda yazdıklarımı unutun gitsin.

o zaman bu iş hamallık yada ahmaklık olmaya başlıyor...

gemi mühendisliği tam bana göre kardeş her limanda hem para kırıyon hem ceviz

5449 Mesaj
17 Ağustos 2009; 7:35:22