Şimdi Ara

Antrenman Programı Hazırlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
7.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sürekli antrenman programları ile ilgili sorular gelmekte, bende bu tür kişilere biraz da olsa yardımcı olmak için bu konuyu açıyorum. Başkalarının hazırladığı antrenman programlarını kullanmak yerine antrenman programını kişinin kendisinin yapmasından yanayım. Başlayalım ;

Strength : Güç(Strength), Enerji(Stamina) gibi özellikleri geliştirir.
    Aerobic : Atiklik(Agility), Denge(Balance),Hızlanma(Pace) gibi özellikleri geliştirir.
    Goalkeeping : Kalecilerin Havasal Hakimiyetini(Aerial Ability), Top dağıtma(Handling) ve diğer kalecilik özelliklerini geliştirir.
    Tactics : Karar verme(Decision Making), Sezme(Anticipation) gibi özellikleri geliştirir.
    Ball Control : Top sürme(Dribbling), Teknik(Technique), Ilk Dokunuş(First Touch) gibi özellikleri geliştirir.
    Defending : Top Kapma(Tackling),Marking(Markaj) gibi özellikleri geliştirir.
    Attacking : Pas atma(Passing),Yaratıcılık(Creativity) gibi özellikleri geliştirir.
    Shooting : Bitiricilik (Finishing), Uzun şutlar(Long Shots),Sakinlik(Composure) gibi özellikleri geliştirir.
    Set Pieces : Frikik Kullanma (Free kicks), Korner kullanma(Corners),Orta Açma(Crossing) gibi özellikleri geliştirir.
    Workload: Tüm antrenmanların toplamda ne kadar ağır olduğunu gösterir.

Kısaca;
    Aerobic ve Strength >> oyuncuların fiziksel özelliklerini
    Tactics >> oyuncuların mental özelliklerini
    Ball control,attacking,defending,set pieces,shooting >>oyuncuların teknik özelliklerini
    Goalkeeping >> Kalecilerin kalecilik özelliklerini geliştiriyor.

Sezon öncesinde(Temmuz 20 - Ağustos 20 arası)

Oyuncuların fiziksel güçlerini ve kondisyonlarını arttırmak için Aerobic ve Strength ağırlıklı bir antrenman programı ile başlıyoruz.

Herkes bunu yapmak zorunda değil, ben yararlı olduğuna inandığım için her sezon öncesi yaparım. Ilk önce iki adet yeni antrenman programı açıp birini Pre-Season, diğerini de Pre-Season(GK) olarak isimlendiriyorum.

Pre-Season antrenmanına kaleciler hariç tüm oyuncuları koyuyorum.

Tüm kalecileri de Pre-Season(GK) adlı antrenman programına koyuyorum.

Bu iki antrenmanda çoğunlukla oyuncuların mental ve fiziksel özelliklerini geliştirmeye dayalı. Bu antrenman programının amacı sezon öncesi oyuncuların kondisyonlarını ve dayanıklılıklarını yükselterek oyuncuların sezon sırasında sorun yaşamamalarını sağlamak. Ancak bildiğiniz gibi sezon sırasında bir çok sakatlık olmakta ve sakatlıklar çok olduğu için bu antrenman programının etkisini azaltmakta. Illa sezon öncesinde böyle bir antrenman uygulamanıza gerek yok, direk normal bir antrenman programı ile de başlayabilirsiniz. Ben etkili olduğuna inandığım için uyguluyorum. Resimdeki program sadece bir örnek, isterseniz uygulayabilirsiniz, ancak başarılı olacağına garanti veremem. Kendi kafanıza göre, iyi bir program hazırlayabilirsiniz.

Sezon içinde(Ağustos 21 - Temmuz 19 arası)

Yukarıda hangi antrenmanın oyuncunun hangi özelliklerini geliştirdiğini yazmıştım.

Kaleciler(GK) için örnek bir program.

Bu sadece resim çekmek için hazırladığım bir program. Ne kadar iyi olacağı bilinmez, deneye deneye iyi bir antrenman programı hazırlamak çok zor değil. Programda kaleciler için en önemli özellikler olan kaleci özellikleri ve mental özellikler ön planda, fiziksel özellikler de unutulmamış durumda.

Dediğim gibi her oyuncu için ayrı ayrı resim koymayacağım. Kısaca her pozisyonun üstunden geçelim.

Defans bekler(DR-DL) için örnek bir program.

Defans bekleri takımda en çok koşan oyunculardan oldukları için aerobic ve strength antrenmanlarına önem vermekte fayda var. Herkesin oyun anlayışı değişik, benim verdiğim örnekteki bek daha çok atak yapmaya dayalı. Eğer siz defansif olmasını isterseniz bunu ayarlayabilirsiniz.

Stoperler(DC) için örnek bir program.

Ben DClerimin tamamiyle defansif olmasından yanayım. Bu yüzden DClerin antrenmanlarında defansif ve mental özelliklere aşırı derece de önem veriyorum. Siz kendi istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sadece bir örnek.

Geri kalan oyuncular için ayrı ayrı anlatmayacağım. Siz ana fikri anladınız. O mevkinin hangi özelliklerine önem veriyorsanız o özelliği geliştiren antrenmanlara daha fazla ağırlık verin. Antrenmanlarınızdan daha fazla verim alabilmek için antrenmanlarınızın yıldız sayısını olabildiğince yüksek tutun. 7 yıldızlı antrenman ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için bu konuya göz atabilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_33437492/tm.htm

Ordan, burdan ya da şurdan alıntı değildir. Izin almadan başka forumlarla,ailenizle,akrabalarınızla,kardeşlerinizle,eşinizle,dostunuzla ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Y!g!T -- 10 Ağustos 2009; 5:35:33 >

• Gerçekten çok iyi oldu bunu anlatman herkes sorup duruyordu iyi antreman programı diye, teşekkürler..
  • Eline sağlık güzel olmuş.Bİr ek te ben yapayım.

2-3 aydan daha fazla veya üst üste 1aydan fazla 2-3 sakatlık geçiren oyuncu için özel program hazırlanmalı.Sakatlıktan çıkınca yani tam antrenmanlara başlayınca bu oyuncuyu minimum 2 maximum 3 hafta yoğun antrenmana tabi tutuyoruz.Strenght ve aerobic tam olsun taktik ise workload'a göre ayarlayın diğerlerine gerek yok.Workloadı minimum heavy olsun.Ama çalışmayı seven fiziken güçlü hırslı oyunculara çok ağır program da uygulayabilirsiniz.Örneğin Robinho için heavy çıkacağınız en yüksek yoğunluk olsun.Bu süre içinde alyt takımla maçlara çıkartın.Mecbur değilseniz il 7-10 gün as takımda kullanmayın.
  • Sağol iyi olmuş bu çok soruluyodu antreman olayı.Artık bu konudan faydalanır herkes.
  • Güzel anlatmışın hocam teşekkürler

Benim bi sorunum var burda dile getireyim dedim.
    Antrenmanları dediğin gibi hazırladım.Yıldızları da yeni hocalar getirip uygun görevler vererek 5-6 yıldızlı hale getirdim. Gel gelelim ay sonu verilen antrenman raporlarında çok az oyuncumda çok az bir gelişme oluyor neden acaba bilmediğim bişey mi var
    Yetenekli sayılacak oyuncularım da çok fazla
    Vagner love,arda,srna,diego,sakho,zapata,veloso,moussa sissoko vs. bu oyuncular genelde gelişmiyorlar. Sabri falan gelişiyor anlayamadım
  • Yönetici arkadaşlar üst konu yapabilir mi ? Çünkü genel bir sorun ve çok güzel bir paylaşım. Paylaşım için teşekkür ederim.
  • Teşekkürler Yiğit , hiç değiştirmezdim ben artık bi oynama gerekiyor.
  • Konuyu şikayet ettim ...

Üst Konu Olması İçin

2 ayda atak baya yükseldi. Vela'nın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desiremusic -- 11 Ağustos 2009; 16:38:38 >
  • sağol
  • Üst konu yapılmasını istiyoruz; Cevap:
    Forumda yeni düzenlemeler yapılıncaya kadar bir süreliğine üst konu alımı durduruldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH.Dogpro

Üst konu yapılmasını istiyoruz; Cevap:
    Forumda yeni düzenlemeler yapılıncaya kadar bir süreliğine üst konu alımı durduruldu.

Ozaman konu hep üstte tutulur ve antreman hakkında bilgi alış-verişi yapılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Furkan Yağız

quote:

Orijinalden alıntı: DH.Dogpro

Üst konu yapılmasını istiyoruz; Cevap:

Ozaman konu hep üstte tutulur ve antreman hakkında bilgi alış-verişi yapılır.

Aynen
  • quote:

Orijinalden alıntı: .Uqur.

Güzel anlatmışın hocam teşekkürler

Antrenmanları dediğin gibi hazırladım.Yıldızları da yeni hocalar getirip uygun görevler vererek 5-6 yıldızlı hale getirdim. Gel gelelim ay sonu verilen antrenman raporlarında çok az oyuncumda çok az bir gelişme oluyor neden acaba bilmediğim bişey mi var
    Vagner love,arda,srna,diego,sakho,zapata,veloso,moussa sissoko vs. bu oyuncular genelde gelişmiyorlar. Sabri falan gelişiyor anlayamadım

şans işi. oyuncuların alışmasıyla alakadar olabilir. emin ol bir süre sorna daha hızlı artar özellikler. ayrıca yaşlar arttıkça daha yavaş gelişirler hatta düşer özellikleri

• quote:

Orijinalden alıntı: uAslAnkara

quote:

Orijinalden alıntı: .Uqur.

Güzel anlatmışın hocam teşekkürler

şans işi. oyuncuların alışmasıyla alakadar olabilir. emin ol bir süre sorna daha hızlı artar özellikler. ayrıca yaşlar arttıkça daha yavaş gelişirler hatta düşer özellikleri

Moralleri surekli bozuk olursa ozellikleri gene dusebilir. Uzun sure boyunca bahsettigin oyuncularda gelisme olmazsa, antrenman programini degistirmek isteyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Y!g!T -- 12 Ağustos 2009; 0:25:05 >

• [Deleted by Admins]
  • Bukadar mı düştü bu konu yahu?
  • Yararlı konu.Mümkünse en üstte kalabilir.
  • güzel konu eline sağlık hocam...

antreman programı hazırlamakdan hiç anlamam hep hazır paketler kullandım ama denicem işe yarar inş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaRR0W -- 15 Ağustos 2009; 11:03:49 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.