Şimdi Ara

KARTLARIN ANLAMI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaslar .Bilgisayar konusunda yeniyim.Bazen aranizdaki konusmalarda asagida belirttigim tabirler geciyor bazilarinin ne ise yaradigini bilmiyorum.Bunlarin ne ise yaradiklarini aciklayacak birileri vardir elbette diye dusunuyorum.

TV KARTI:
    GRAFIK KARTI:
    FIREWILL KARTI:
    EKRAN KARTI :
    V.S..........
    BUNLAR HARD DISKE MI TAKILIYOR?

MODEM
    ASUS
    ATA

DAHA da ilave edebilirsiniz.

• arkadaş sen bir ayaklı bombasın şu an yerlerde sürünüyorum
    sen ciddi misin
  • quote:

Orjinalden alıntı: achfighter

arkadaş sen bir ayaklı bombasın şu an yerlerde sürünüyorum
    sen ciddi misin

Olum çocuk bilmiyor işte ne dalga geçiyon.
    Herkes ilk başladığında bazı şeyleri bilmiyordur dimi

• Pcyi bizde kurcalamaya başlayınca bize malum olmadı bi şekilde öğrendik, şimdi öğrenmek isteyen bir insanla dalga geçme. üstad62 sende o bilmediğin kelimeleri google da arattır. Modem nedir ekran kartı nedir diye zamanla öğrenirsin.
    quote:

sen ciddi misin
  • bu eleştirilerden sonra haksız olduğumu anladım üstaddan çok özür diliyorum düşündümde ben senden daha beterdim fifa oynarken oyundan nasıl çıkılcağını bile bilmezdim aslında daha da vahim de bu kadar yeter
    tekrar özür diliyorum
  • aRkadaş sen google da arattır tahmini resimleriyle beraber ama ben basit olarak yazayım genede
    ekran kartı : bilgisayardan monitöre görüntü aktarımını sağlar
    grafik kartı sanırım ekran kartı ama emin değilim
    firewall kartı: güvenlik olarak düşünebilirsin
    işlemci:bilgisayarın beyniişlemleri yapan alet
    sen daha çok olarak internette ara bence daha faydalı olur resimleriyle beraber daha iyi olur sen için
  • quote:

Orjinalden alıntı: ÜSTAD62

Merhaba arkadaslar .Bilgisayar konusunda yeniyim.Bazen aranizdaki konusmalarda asagida belirttigim tabirler geciyor bazilarinin ne ise yaradigini bilmiyorum.Bunlarin ne ise yaradiklarini aciklayacak birileri vardir elbette diye dusunuyorum.

DAHA da ilave edebilirsiniz.

kimseyle alay etmeyin, bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

TV KARTI: bilgisayara tv özelliği veren kart
    GRAFIK KARTI = Ekran kartı : bilgisayarın ürettiği 2 ve 3 boyutlu grafik işlemlerini monitöre aktaran kart.
    FIREWILL KARTI: herhangi bir bilgisayar ağına bağlı bilgisayarın güvenliğini sağlayan kart / (yazılım)
    EKRAN KARTI : bkz. grafik kartı
    V.S..........
    BUNLAR HARD DISKE MI TAKILIYOR?

bunları hepsi anakarta takılır. hard disk bilgisayarın içindeki verileri süresiz depolamaya yarayan aygıt.

MODEM : telefon hattı aracılığıyla bilgisayarı internete eriştiren aygıt.
    ASUS : bilgisayar malzemeleri üreten kaliteli bir marka.
    ATA : "yeni" model hard disklerdeki veri transferi hızını temsil eden teknolojik standart. açılımı : advanced technology attachment

googleda bilgisayar sözlüğü diye arama yaparsan yararlı siteler bulabilirsin.

• quote:

sen ciddi misin

yakışmıyor ama
  • quote:

sen ciddi misin

Ya sen nesin Sen bir şeyler bildiğini zanneden ama varsan baksan daha bi kaç ay önce bir iki şey öğrenip şimdi adam beğenmeyen biri.Arkadaş adam gibi sormuş.bilgisayara yeni olan herkesin ilk soracağı sorular bunlar.Düzgün Cevaplar vermeyi öğren.Ama bence sen en iyisi benim imzamı oku.

• ACIKLAMALARINIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM.TASLAR BIRAZ DAHA YERINE OTURDU.
  • öğrenirsin zamanla.hepimiz öyleydik.kimse anasından bilgisayar mühendisi çıkmıyor ki.
  • Önceden bilgisayara yaklaşmaya korkuyordum sonra bu korkuyu yendim, sonra birtuşa basmaya korkuyordum bunuda yendim, açma kapamayı bilmiyordum bunuda öğrendim.........................bilgisayar sahibi olduktan sonra ve yaşadığım talihsiz sorunlar sayesinde bilgisayar kurdu oldum diyebilirim donanımdan çok iyi anlarım çünkü eski sistemimin donanımsal sorunları başımı çok ağrıttı, maddi açıdan çökmüştüm ama bişi farkettim artık sorunlarımı rahatlıkla çözebiliyorum...
  • dostum tv kartı bilgisayardan televizyon izlemen için grafik kartı ekran kartı ile eş anlamlı olup oyunlar ve görsel öğelerle ilgili ayrıca bunlar hard diske takılmıyo
    hard disk bilgisayarın hafızası gibi bişeydir
    tamam mı?
    modem internete bağlanman için
    asus bi marka olup anakartları filan var

umarım yardımcı olmuşumdur.
  • ben bilg.ilk öğrenmeye başladığımda kasanın power düğmesine basıyodum ama ekrana görüntü gelmiyodu bende açıp açıp kapatıyodum açılsın die.meğer monitörün düğmesini açmıyomuşum. tabi 6-7 sene önce
  • valla bnm öğrenmem hızlın oldu, ilk gün çökerttim, sonra sinirlendim kasaya tekme attım ve açıp tamir etmek için içini öğrenmem gerekti
  • quote:

Orjinalden alıntı: angora_s

ben bilg.ilk öğrenmeye başladığımda kasanın power düğmesine basıyodum ama ekrana görüntü gelmiyodu bende açıp açıp kapatıyodum açılsın die.meğer monitörün düğmesini açmıyomuşum. tabi 6-7 sene önce

arkadaşım koptum ya...sabah sabah sen beni güldürdün Allah'ta seni güldürsün....monitörün düğmesini açmıyomuşum...koptum yaa...neyse...(alınma kötü niyetle söylemedim...sadece gülme aldı beni...)

bu arada ÜSTAD62 kardeş ilk başladığımda bende senin gibi parçaları bilmiyordum....kasayı aç kapa yaparak ve biraz okuyarak öğrendim bazı şeyleri....zamanla sende öğrenirsin....saygılar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan1453 -- 14 Haziran 2005, 9:36:01 >

• Önce bozmayı öğren.. Bütün elektronik aletleri hatta hayattaki herşeyin nasıl yapıldığını ne işe yaradığını öğrenmek için önce bozmayı bilmek gerekir... Mesela aç kasayı parçaları tek tek sök aradaki farkları anlamaya çalış mesela ram i çıkar bilgisayar nasıl ötüyo ram hangisi bilmiyosan uzun uzun öten parçayı çıkar.. ekran kartını çıkar görüntü gelmiyosa o ekran kartıdır ses kartını çıkar ses gelmiyosa ses kartıdır vs... İlerde ses gelmediği zaman ilk bakıcan ses kartı olur yada görüntü gelmeyip uzun uzun öttüğünde ramlere bakarsın ötmüyo fakat görüntüde yoksa monitöre yada ekran kartına bakarsın.. umarım anlamışssındır.. Önce Bozmayı Öğren....
    Tüm parçaların takıldığı kart ana karttır.. Parçaların takıldığı yerler slottur.. Power Supply(PSU) = güç kaynağı.. ddr ram bildiğimiz ramden 2 kat hızlı çalışan ramdir.. ethernet kartı= ağ kurmaya yarar "internal" kasanın içine takılan parçalardır "external" kasanın dışına takılan parçalardır usb = bu dışardaki parçaları bilgisayara takmaya yarayan bi aygıttır.. CPU = işlemci.. ramler DDR, DDR2, SD, RD, bide en eskisi o hayatta karşına çıkmaz(EDO) ama bilgin olsun edo ramler tek başına çalışmaz 32 MB için iki tane 16 mb takarsın aklıma bunlar geldi umarım yardımcı olmuşumdur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_Ambassador -- 14 Haziran 2005, 13:25:12 >

• Arkadaş ben 16 yıldır bilgisayar kullanıyorum (Commodore 64 den beri) daha format atmayı yeni öğrendim ama denemedim bile, bilgisayarın içini açıp parçalara ilk defa bir hafta önce baktım, hatta hard diski bile resimlerden tanıdım, bunun yanında microsftun işletmecilik sertifikam var, ama donanım çok farklı bir konu ben de yeni yeni öğreniyorum, malesef her bozulduğunda tamirciye götürdüğüm için bu konulardan hiç anlamazdım, ama bir haftadır forumlardaki yazıları okudum, bazı siteleri gezdim, notlar aldım ve birçok şey öğrendim, tavsiyem senin de bunları yapman.
    "Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yamaryo -- 14 Haziran 2005, 12:53:43 >
  • Walla internette birsürü site var buralardanda öğrenebilirsin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.