Şimdi Ara

ATi RV790, Radeon HD 4900 serisine güç verebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD-ATi'nin bir süredir merak edilen RV790 kod adlı yeni grafik işlemcisi için
    geri sayım başlarken detaylar da netleşiyor. Geçtiğimiz günlerde RV7
    90 tabanlı ekran kartının 6
    Nisan'da anons edileceğini açıklamıştık. Kısa bir süre öncesine kadar Radeon
    HD 4890 modeline güç vereceği düşünülen RV790 GPU'sunun pazara Radeon HD 4900 serisi altında giriş yapacağı bildiriliyor. Peki Radeon HD 4900 ve Radeon HD 4800 serisi arasında ne gibi farklılıklar olacak.

Güncel bilgilere göre RV790 yerini alacağı RV770 GPU'sundan daha yüksek saat hızları ile ayrılacak. Yani yine 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanması beklenen RV790 GPU'su, 256-bit bellek veri yolu desteğine, 800x paralel işlem birimine ve GDDR5 bellek desteğine sahip olacak. Partner firmalara yollanan bilgilere göre "Superclocked RV770" olarak tanımlanan RV790 GPU'sunun 850MHz civarında GPU ve 950MHz civarında bellek saat hızlarına sahip olması bekleniyor.

FirePro 3D V8700 ve FirePro 3D V7750 ile dizüstü bilgisayarlar için hazırlanan M97, 40nm RV740 GPU'sunu baz alacak. RV790 ise henüz bilinmiyor!

Bu noktada merak edilen asıl soru ise RV770 GPU'sunun lansmanından yaklaşık bir yıl sonra AMD-ATi, teknik özellikleri ortak sadece saat hızları bir miktar arttırılmış yeni bir GPU tanıtabilir mi? Bilindiği üzere RV770 GPU'suyla ilgili olarak firma son dakikaya kadar resmi özellikleri açıklamamış, 480x paralel işlem birimine sahip olacağı iddia edilen RV770 GPU'sunda 800x paralel işlem birimine yer veren AMD-ATi son kullanıcılar kadar endüstriyi de şaşırtmayı başarmıştı.

Açıklanan son detaylarda RV790 GPU'sunu kullanacak Radeon HD 4900 serisi ekran kartlarının yeni bir baskılı devre ve soğutucu tasarımına sahip olacağı da iddia edilirken bu yönde henüz açıklanmış herhangi bir resmi detay bulunmadığını da ifade edelim. Gözler AMD-ATi üzerinde zira RV790 GPU'su hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmazken daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz gibi Nvidia'nın da GeForce GTX 275 hazırlıklarına başladığı ifade ediliyor.

• bence üretim süreci aynı kalırsa (55nm) paralel işlem birim sayısını artıracaklardır. tahminim (200x5 1000 adet) olacağı yönündedir.
  • bakalım ne kadar sürede cıkacak bu piyasada iş yapacak mı?
  • yaw anlamıyorum neden hala 256 bit
  • evet bakalım, görcez, gerçekten iş yapcak mı?
  • 40nm ekran kartı çıkana kadar kesinlikle ekran kartınızı değiştirmeyin derim

bunnar SADECE stok eritme çabalarıdır
  • 5800 isteriiiiiz :)
  • 4995 x2 rlz hehehe
  • haberi okuduktan sonra atinin ne kadar çok haberlere konu olduğunu farkettim.. Bunun sebebi ise adamlar çalışıyorlar ve ses getiriyorlar.. Düşündümde ati olmasaydı herhalde bugün hala 8800GT lerin üstün performansından bahsediyor olacaktık.. tabi fiyatlarından bahsetmiyorum bile...
  • quote:

Orjinalden alıntı: KANUNI61

yaw anlamıyorum neden hala 256 bit

Anlamak için kapasite lazımda ondan. 500 defa yazıldı çizildi bu konu hakkında...
  • ati süprizi sever. yine yapacak birşeyler az sabredelim.
  • ati beklemedeyiz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.